Fikse brand op de Burgwal In memoriam pastoor L. Beune Toewijding van het Haarlemse bisdom aan Maria Indrukwekkend feest St. Deus- dedit te Heemstede W^-mÊÊÈÊÊk - Oud bovenhuis volkomen uitgebrand AGENDA Pontificaal lof in kathedrale basiliek GESLAAGDE JUBILEUMUIT VOERING VAN „LEONIDAS" „St. Mauritius 5 uit Volendam in Haarlem op bezoek óerit 1 DE HEER F. M. H. HIN VIERDE ZIJN ZILVEREN JUBILEUM Hartelijke huldiging in Concertgebouw Bit IJS-ONGEV ALLEN Opera-concert MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 PAGINA 2 ■ft) i Waterstanden WASSERIJ DUYN Volendam Interscholaire wedstrij den groot succes Gecostumeerd ijsfeest gaat niet door Geel-Wit op de schaats Schaatswedstrijcen Speel tuinvereniging Frans Hals Kynologenclub „Kennemèrland" Meisje met voet onder vrachtauto „St. Christoffel" Burgerlijke Stand IJSBAAN OP KLEVERLAAN GESLOTEN Misschien vanavond weer te berijden Gestolen Volkswagen te koop aangeboden Trio uit Haarlem gearresteerd BRAND IN SPAARN- DAM Jongens staken het vuur in droge grasmat Loonsverhoging werksters gemeentedienst Spaarbank Haarlem P. F. J. Everard overleden Kerkmeester van de parochie in Aerdenhout Genealogische Vereniging Belangstelling voor Zandvoorts weder opbouw HAARLEMMERLIEDE ZILVEREN JUBILEUM „ARMBESTUURDER" Jac. Zwanenburg pauselijk onderscheiden HOER Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht brak er een fikse brand uit in een bovenhuis aan de Burgwal. Binnen enkele ogenblikken brandde het huisje uit en voorzover er ons tot op heden werd medegedeeld, kon er vrijwel niets van de inboedel worden gered. Persoon lijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. De Haarlemse brandweer had het vuur in zoverre meteen onder de knie, dat uitbreiding van de brand tot andere percelen werd voorkomen. Kapelaan Roosen, moderator van het Ziekenapostolaat, inwonend in de pastorie van Bloemendaal, kon de overleden herder der parochie van de Allerheiligste Drieëenheid, pastoor L. Beune, niet beter schetsen dan hij in zijn woord onder de Zondagsmissen deed. „Hij was een vooruitstrevend priester, met menselij e zwakheden, die hij zelf zeer verfoeide. Hij was sterk sociaal voelend en de bouw van de nieuwe kerk drukte hem zwaarder naarmate hij er zich meer van bewust werd dat zijn hartkwaal ver ergerde. Zijn onrust, zijn niet altijd be grepen actie kwam grotendeels daaruit voort, hij wilde zijn opvolger niet voor al te zware zorgen stellen". Het hele leven van pastoor Beune is actie geweest, voor God, om de mensen dichter bij God te brengen of voor God te behouden. Misschien zagen sommigen hem meer als een zakelijk ijveraar dan als een contemplatieve figuur, maar dat waren dan degenen, die hem oppervlak kig kenden. Zijn organisatietalent was spreekwoordelijk, de teleurstellingen welke er uit voort moesten vloeien droeg hij blijmoedig en nooit zou hij versagen want bij de grootste moeilijkheden wist hij zich het veiligste voor het H. Sacra ment In 1933 maakte ik met pastoor Beune kennis. Hij was toen kapelaan aan de St. Lidwinakerk te Haarlem en mode rator \van de Haarlemse Bond van Ka tholieke Jonge Middenstandsverenigin gen. Daar ik het orgaan van deze orga nisatie redigeerde, had ik veel contact met hem en al aanstonds werd ik mee getrokken door zijn sterke persoonlijk heid, zijn energie, zijn moderne opvat ting van de toendertijd zich ontplooien de jeugdbeweging. Hij was voor allen een priester-vriend, die midden tussen de jonge mensen stond, de kracht en de zwakte van de middenstand kende, om dat hij zelf uit de beste kern daarvan voortkwam. De moderator streed in woord en geschrift tegen de halfslachtig heid, traagheid in godsdienstige beleving en verdraaiing van de katholieke moraal. Geen wonder dat de bisschop hem tot verbondsmoderator voor alle diocesen benoemde en hem vrijstelde voor het werk, dat groeide, zo niet in voldoende aantal leden dan zeker in een prachtig kader, dat in twaalf jaren dikwijls wis selde, maar hun, die onder zijn geestelijke leiding werkten, levenslange kracht en vreugde zal blijven schenken. Toen de bezetter de activiteiten van de K.J.M.V. verbood, was hij onmiddel lijk de man van het verzet. Openbaar lag het werk dood, maar geen contact werd verbroken, geen jonge kerel in de steek gelaten. In Leiden, waar de rector de geestelijke zorg voor het St. Lidwina- gesticht had, was tevens een verzets- en hulp-centrale gevestigd. Wat hij in de hongerwinter gedaan heeft zullen velen nooit vergeten. Later dan hiërarchisch verwacht mocht worden hij wilde zelf eerst de K.J.M.V. na de oorlog weer geheel op poten zet ten kwam zijn benoeming tot pastoor. Op 5 Januari 1946 werd hij naar Bloe mendaal geroepen, naar een noodkerk. De pastoor zette alle registers van zijn organisatietalent open en ontvouwde zijn program: noodkerk restaureren, nieuw orgel, de „Campagna" verenigingsge bouw aan de Dennenweg ombouwen tot hulpkerk, plannen maken en liefst zo spoedig mogelijk uitvoeren van een mooi nieuw Godshuis op het terrein van de Bispinck-Stichting. Ware hij nog enkele maanden blijven leven, dan zou hij de verwezenlijking van het gehele plan ge zien hebben. Pastoor Beune was ruste loos. koos wel de juiste helpers, maar wilde in alles zelf de veldheer blijven. Hij was geen herder, die men zich voor stelt in een rustieke omgeving met in de verte de zachte melodie van een fluitmotief. Hij hoedde de hem toever trouwde schapen op de bromfiets, in weer en wind, dag en nacht, de laatste jaren hijgend en soms moeilijk. De pa rabel van de rentemeester droeg de ziel zorger, die tevens bouwpastoor was, altijd bij zich. In het voorjaar zullen zijn parochianen er de vruchten van pluk ken. Pastoor Beune is te jong gestorven, maar hij heeft zijn jaren, getroffen door Gods vuur en terwille van Gods Rijk verdubbeld. W. v. WILLIGE. Op het bovenhuis Burgwal 81 rd woonde het gezin Hovenier, man, vrouw, een dochtertje van 8 jaar en een zoontje van 6 jaar. De heer Hovenier, die een transportbedrijf uitoefent, was Zaterdag avond aan het telefoneren, toen een der kinderen aldus de eerste lezing van het verhaal vlammen zag achter de plaat van de kachel. Tegen het vuur viel toen weinig meer uit te richten en de bewoners haastten zich naar buiten. Van de inboedel viel weinig te redden, het oude huisje werd spoedig een prooi van de vlammen en de Haarlemse brand weer, die inmiddels was gealarmeerd, greep het vuur krachtig aan. Het benedenhuisje. een onbewoonbaar verklaarde woning, die bewoond wordt door de schoonouders van de heer Ho venier, liep groot gevaar ook door het vuur te worden aangetast. Drie voorbij gangers waren reeds begonnen de in boedel van dat huisje naar buiten te slepen, waar het bij buren opgeslagen werd. Het benedenhuis bleef afgezien van de toestand, waarin het reeds ver keerde gespaard, maar liep aanzien lijke waterschade op. De brandweer was met twee wagens uitgerukt, maar het ijs in de Burgwal hoefde niet openge broken te worden. Met drie slangen op de waterleiding kon het vuur worden bestreden en tenslotte gedoofd. Gelukkig stond er betrekkelijk weinig wind, zodat het vuur niet oversloeg op de belendende percelen in deze oude stadsbuurt. De familie Hovenier heeft elders onderdak moeten zoeken en voor zover de toestand het zich Zaterdag avond liet aanzien, zullen de oude men sen beneden moeilijk hun onbewoonbaar verklaarde woning opnieuw kunnen be trekken. Ondanks de koude was er natuurlijk van de zijde van het publiek veel be langstelling. maar de politie hield de toeschouwers op een goede afstand. Van de zijde van de Haarlemse poli tie vernamen wij vanmorgen, dat de oorzaak van de brand gelegen is in de foutieve constructie van de schoor steen, waarvan het hout door overver hitting van de kachel was gaan bran den. Men had namelijk de schoorsteen door eternietplaten omgeven, doch het hout laten zitten. Het gedupeerde ge zin heeft onderdak gevonden bij een te Haarlem wonende zcon. Maandag S Februari Hoog water: 6.55 u. en 19.12 u. Laag water: 2.34 u. en 15.00 u. Dinsdag 9 Februari Hoog water: 7.39 u. en 19.59 u. Laag water: 3.14 u. en 15.40 u. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Scaramouche", 14 jaar. Tij den 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. PALACE: „De woeste hoogte". Strikt vol wassenen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Contraspionnage", 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Obsessie", 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De zoon van niemand"; 14 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Bittere rijst" (geprol.). Strikt vol wassenen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „De engel en de bandiet", 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 u. MINERVA: AVRO-revue met Snip en Snap, Maandag en Dinsdag 8 uur. Maandag 8 Februari Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel in „Gigi", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 15.3016.30 uur. Dinsdag 9 Februari Concertgebouw: N. Ph. O. 7e Concert serie D. Solist Theo v. d. Pas, piano, 8 u. Stadsschouwburg: Interscholair jeugd- tournooi, 7.45 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u. en des Zondags van 13—15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. - Etsen van Rembrandt uit het museumbezit. Te keningen van Rembrandt, Rafael, Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings tijden: op werkdagen behalve Maandag van 1115 uur. De eerste Zondag van elke maand van 13—15 uur. Kunsthandel Leffelaar, Tulnzaal, Wagen weg 102. Tekeningen en Schilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Arte Veldhoen en Charles Dekker. Geopend: 10—17 uur (tot 15 Februari). Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling van moderne klassieke meesters (t.m. 16 Februari). Midden in de novene voor de viering van het feest van Maria van Lourdes op 11 Februari tevens de dag waarop achttien jaar geleden Mgr. Huibers in de Kathedraal tot bisschop werd ge wijd heeft Zondagavond de bisschop weer heel het Haarlemse diocees aan de Moeder Gods toegewijd en Haar bij zondere bescherming over zijn bisdom afgesmeekt. Mgr. Huibers werd in dit pontificaal Lof geassisteerd door de vier paters Redemptoristen, die in deze maanden de oefeningen leiden van de missie in de parochie van de kathedraal. Voor de toewijding heeft de bisschop eerst de gelovigen toegesproken. Met grote instemming had hij verno men op hoe treffende wijze men was voortgegaan met de viering van het Mariajaar, dat op 8 December zo luisterrijk was ingezet. En met voldoening had hij eveneens vernomen, dat velen de kou hadden getrotseerd en zich offers hadden ge troost om naar de kerk te komen en Advertentie WIS IK K I>. VMS C WA Uï20 TH. 11055 100 Jaar ervaring Van de bonte, krioelende mierenhoop op het al of niet geveegde ijs naar het strak zwart-wit geordende turnlegertje lijkt een reuze overgang. Maar vergis u niet, want zagen wij tussen de koek- en-zoopies zwierig gezwaai en wuivend bewegen, op de glimmende vloer van Haarlems Concertzaal volgde de ene be heerste en gracieuze beweging de an dere. Leonidas in zijn volle bloei van dertig succesvolle jaren stond om acht uur klaar om aan ieder te tonen, hoe de quantiteit en qualiteit is toege nomen en tot welke prestaties het in staat is. Het is een demonstratie ge worden van fonkelende en bruisende levenskracht, een dertigjarige waardig; een défilé van kinderlijk enthousiasme, jongensachtige stoerheid, vrouwelijke charme en strikte beheersing. De leden van kleine peuters tot „oudere" da mes hebben hun vereniging een fees telijk geschenk aangeboden: een zelf portret van de jubilaris. Dat Leonidas ook gezien is bij de neutrale gymnastiekverenigingen, blijkt uit het feit, dat de drumband van Con cordia de uitvoering opende en de ge hele avond voor het nodige rhythme zorg droeg. Na het openingswoord van de voorzitter kwam onmiddellijk de jeugd op de mat: „de jeugd maakt ten slotte de toekomst uit". De prima gelijk uitgevoerde knots- en springoefeningen van de meisjes wezen op een zorgvul dige voorbereiding. De jongste hummel tjes van de kleuterklas huppelden en duikelden over het podium, alsof ze thuis in de kamer speelden. De dames en oudere meisjes verrichtten op de evenwichtsbalk fraaie prestaties, voor al als men rekening houdt met het feit, dat de balk nog niet lang in het oefen schema is opgenomen. Na de rhythmi- sche oefening voor meisjes, die op een enkel foutje na opviel door de charme en gratie, waarmee ze werd uitgevoerd, volgde het hoogtepunt voor de pauze: het werken aan hoogbrug van de heren van „St. Mauritius". Het bestuur van Leonidas heeft het juist gezien om op de jubileumuitvoe ring de bekende en in het ganse land vermaarde keurploeg van „St. Mauri tius" uit Volendam uit te nodigen. Dit turnen toonde nog eens het sportieve genot van de beoefenaar aan, dat ge- Op waarlijk indrukwekkende wijze heeft de afd. Heemstede van de Kaïn. Landarbeideusbonü „st. Deusdedit" haar gouden feest gevierd. De dag begon met een H. Mis in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart, waaronder vele leden ter H. Tafel na derden. De verschillende gezangen wer den eveneens door leden gezongen. Daarna toog men naar het R.K. Ver enigingsgebouw waar een keurig ont bijt gereed stond, dat ruim 100 leden en hun dames goed lieten smaken. Toen het ontbijt beëindigd was, werd door verschillende aanwezigen het woord gevoerd en de eerste spreker was hoofdbestuurder Elfrink, die zeer uitvoerig het doel van de organisatie besprak, en na zijn gelukwensen te hebben aangeboden, hoopte hij, dat in Heemstede de organisatie groeiende zou blijven. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer N. J. v. d. Linden, voorzitter van de K.A.B. te Heemstede, en de geestelijk adviseur, kapelaan C. Bakker, die eveneens hun gelukwensen aanboden. Des middags half vier werd in het R.K. Verenigingsgebouw een drukbe zochte receptie gehouden en hier wer den gelukwensen uitgesproken door wethouder E. J. v. Lont namens het ge meentebestuur van Heemstede, de heer Carl v. Empelen namens de werkge vers in het hoveniersbedrijf, de heer Nico Roozen namens de werkgevers in het bloembollenbedrijf, de heer W Loerakker namens het hoofdbestuur van de Kath. Landarbeidersbond en verschillende afgevaardigden van afde lingen uit Haarlem. Vogelenzang, Ben- nebroek en Hillegom van de Kath. Landarbeidersbond. Ook de oud-voor zitter van d's afd. Heemstede, de heer C. J. Behage, wenste het huidige be stuur geluk met dit feest, waarna in een kort woord kapelaan C. Bakker de betekenis daarvan nog eens benadrukte. Des avonds was er een feestelijke slot bijeenkomst in het R.K. Verenigingsge bouw, die geheel verzorgd werd door het Cabaret-ensemble „Het Masker" uit Amersfoort. Coos v. d. Velde ver zorgde niet alleen de conférence, maar speelde met Beppy Murray enige aar dige en befaamde schetsen, terwijl Eleo- irore als jod'elzangeres een enorm succes boekte. Ook Hetman Theunissen met Neerlands grootste accordeon veroverde de sympathie der aanwezigen. De avond werd voorts muzikaal geïllustreerd door „The Syncopathers", die ook nu weer hun uiterste best hebben gedaan. De afdeling Heemstede van „St. Deus- dedit" heeft feest gevierd en de wijze, waarop men dit gedaan heeft, zal stel lig nog lang in het geheugen van de feestelingen blijven. Door de ijsvereniging „De Volharding" waren Vrijdagmiddag interscholaire ijswed- strijden georganiseerd, waaraan alle Heem- steedse scholen hebben deelgenomen en die van de zijde van de jeugd grote be langstelling ondervonden. Er werd stevig gekampt om de eer en de prijzen en de resultaten waren, dat door de jongens van de Bos en Hovenschool de wisselprijs, be staande uit een lauwertak met ingewerkte schaats, en door de meisjes van de Craye- nesterschool de voor haar bestemde wissel prijs, bestaande uit een lauwertak, werden veroverd, zij het dan ook na felle maar sportieve strijd. Bij de jongens werden voorts de indivi duele prijzen als volgt gewonnen: 1. Hans Bronkhorst, Bos en Hovenschool; 2. Jan Nieuwdorp, Bos en Hovenschool; 3. Hans ten Bokholt, Voorwegschool. Bij de meisjes kwamen eerst Margot Woud en Trix Richel gelijk aan, zodat zij 1 en 1 A werden en dit was eveneens het geval met Annie Hilarius en Henny Bloe mendaal, zodat deze 2 en 2 A werden. Keurig op tijd waren deze wedstrijden afgelopen en na de prijsuitreiking keerde de jeugd opgewekt naar huis. Reeds Zaterdagmidadg had het be stuur van de ijsvereniging „De Volhar ding" in verband met de geringe deelna me besloten, het gecostumeerd ijsfeest voor klein en groot. Dinsdag niet door te laten gaan. Intussen komt nu ook de sneeuw het schaatsenrijden vrijwel on mogelijk maken. vonden wordt in het beheersen van wil en spieren in uiterste concentratie en het bliksemsnelle reageren. Eigenschap pen, die ook duidelijk doorwerken en van nut zijn in het dagelijkse' leven. Vandaar ook, dat het goed was, dat vele ouders aanwezig waren en van dit hoge school-turnen konden genieten. Onge twijfeld hebben zij genoten, en niet al leen de vaders en moeders, want wij zagen vele andere belangstellenden. Na de pauze kregen we het turnen aan de ringen te zien van de dames. Goed werk. Dank zij de vlotte afwer king van het programma, dat onder lei ding stond van de oefenmeester S. v. d. Mey, volgden de nummers elkaar snel op. „St. Mauritius" deed alle toeschou wers zelfs het rumoerige jonge Leo- nidas-volkje stil worden door soepele en fraai-technische uitvoering aan rin gen en op de lange mat. Het is jammer, dat er in katholiek Haarlem zo weinig belangstelling van de heren is voor de turnsport. Een ovatie en .een door de jeugdige Haarlemse gymnasten gescan deerd „Hup Volendam" vertolkten de bewondering voor de prestaties van de sportieve Volendammers. De jonge dametjes van Leonidas na men op fleurige en kleurige wijze af scheid van het publiek in een grappig boerendansje. De jongens deden dat door hun kunnen te tonen in vrye oefe ningen, die echter niet zo gelijk ver liepen als de andere nummers. Tot slot van deze uitvoering voerden de dames een geslaagde baloefening uit. Jammer, dat de jongste leden van Leonidas af en toe te rumoerig werden, wat afbreuk deed aan de concentratie van de optredenden. Maar het is moei lijk voor de hummeltjes, om een hele avond stil te zitten. Al met al een zeer geslaagde avond, een waardig slot van een dertigjarig jubileum. Een 22-jarige militair is Zaterdagmiddag omstreeks half 6 op de Kinderhuissingel door het ijs gezakt aangezien hij zich op gevaarlijk ijs had begeven, dat overigens behoorlijk was aangeduid. Hij is door een andere schaatsenrijder, die zich moest vast houden aan een in het water staande paal om de drenkeling de hand toe te steken, op het droge gebracht. Geen van beiden heeft lichamelijk letsel opgelopen. Zaterdagmiddag 4 uur kreeg de 15-jarige scholier J B. T. tijdens een hockeywed strijd op de ijsbaan aan de Kleverlaan een klap met een hockeystick tegen zijn linker- enkel. Met een gebroken enkel moest hij worden opgenomen in het ziekenhuis St. 'oannes de Deo. Een 43-jarige fotograaf kwam op het ijs ip de Delft te vallen en liep een ernstige neuswond en een wond bij bet oog op. Ook hij werd ter behandeling naar het zieken huis St. Joannes de Deo overgebracht. Een 18-jarige vormer kwam bij het schaatsenrijden op de Kloppersingel te val len. Hij liep een gebroken neusbeen op. Een 18-jarige loodgieter viel eveneens al schaatsend op de Kloppersingel. Hij moest in de St. Joannes de Deo worden opgeno men met een hersenschudding. Zondagmiddag 3 uur reed de heer J. V. d P. tegen een touw op het ijs van de Houtvaart, dat daar aangebracht was in verband met een wedstrijd. Hij ging naar huis, waar de huisarts constateerde dat hij een zware hersenschudding had opgelopen. Ten slotte viel de 51-jarige P. F. op het ijs van het Zuider Buitenspaarne. Hij moest met een hersenschudding en een hoofdwonde naar de Mariastichting worden overgebracht. De R.K.S.V. Geel-Wit organiseerde Zondagmiddag schaatswedstrijden voor haar junioren, adspiranten en dames- handbalafdeling. Op de Houtvaart (Lorentzkade) was tussen Ruyterplein en TheemspJein een baan uitgezet met medewerking van de politie en de havenpolitie, welke tevens voor de nodige orde zorgden. Een talrijk publiek woonde de zeer interessante en felle wedstrijden bij. De uitslagen waren: Junioren: 1. A. Jansen, 2. J. Schouten, 3. J. Hageman, 4. K. Wiggers. Adsp. A: 1. J. Henneman, 2. J. Heere mans, 3. W. Goedemans, 4. P. Habra- ken. Adsp. B: 1. A. v. d. Berg, 2. J, Hand- graaf, 3. J. Stijnman, 4. P. Krielen. Meisjes: 1. Truus Groenendijk, 2. Elly Kol, 3. Joke Groenendijk, 4 Gerda v. d. Broek. Zondagmiddag 7 Februari hield de Speeltuinvereniging Frans Hals onder ideale weersomstandigheden schaats wedstrijden op de Schotersingel, welke uitstekend geslaagd zijn. Vooral bij de k'eintjes van 6 en 7 jaar heerste veel spanning en het gelukte Age Herkenraad beslag jp de eerste prijs te leggen; zij was ook de kleinste deelnemer. Ie prijs voor meisjes van 8 tot en met 10 jaar Wilma Luining; le prijs voor meisjes van 11 tot en met 14 jaar Miep Komduur. le prijs voor jongens van 8 tot en met 10 jaar Freddie Hertog; le prijs voor jongens van 11 tot en met 14 jaar Jan Luining. daar naar de eeuwige waarheden te luisteren. In zo'n week vooral gaat men beter beseffen hoe ver een mens afstaat van het grote voorbeeld, dat de vlekke loze Moeder Gods voor ons is, Zij, die geen genade onbeantwoord heeft gela ten, terwijl toch ook Haar het leed niet is gespaard. Dan sprak de bisschop over de ge- loofsverzwakking, die hier en elders zulke rampzalige gevolgen heeft. Daar bij komt dat wij niet weten wat ons boven het hoofd hangt, de vrede is wankel in de wereld. En bovendien dreigt ons nog Gods Stedehouder, een waar man des vredes, te ontvallen. De bisschop spoorde de gelovigen aan hun toevlucht tot Maria te nemen en veel te bidden. „Bid de rozenkrans", zo zei hij, „bid haar dagelijks, bid haar in de kring van uw gezin. En bid ook met uw bisschop voor de noden van het bisdom. Want het bisdom verkeert in moeilijke omstandigheden, en dat niet alleen in financieel opzicht, de geeste lijke nood is erger." Daarna sprak hij, voor het altaar ge knield, de toewijding uit. 's Morgens na de Hoogmis was de eerste week van de parochiemissie al besloten met de pauselijke zegen en een felicitatie voor hen, die de oefeningen ondanks de kou hadden meegemaakt. Enkele anderen hadden zich naar een hopelijk minder koude week verder in het voorjaar laten overschrijven. Maar er waren er ook, die zonder mee.' ver stek hadden laten gaan. Onder auspiciën van Haarlems Kunst Gemeenschap is Zondag in het Rem- brandt-theater een opera-concert gege ven, waaraan vier prominente solisten van de Nederlandsche Opera hun mede werking verleenden. Het geheel werd aan de vleugel begeleid door Joh. Kalff. De stemmen van de vier solisten, de sopraan Greet Koeman, de alt Annie Delorie, Chris Reumer en Siemen Jongsma, respectievelijk tenor en bas, deden het uitstekend in dit Rembrandt- theater. Dat het geheel toch aan sfeer te kort kwam, lag niet aan de presta ties der vocalisten. Een opera-concert, met begeleiding aan de piano is en blijft altijd een vogel met één lamge slagen vleugel. Hierbij nog het feit ge voegd dat Joh. Kalff wel correct, maar vrij plichtmatig begeleidde, dan begrijpt men dat de solisten zich voor de volle honderd procent moesten geven, om toch enigszins de opera-sfeer te treffen. Greet Koeman zong voortreffelijk, voor. al in haar mezzo-voce, aria's uit Tosca en Aida. Annie Delorie getuigde grote dramatische talenten te bezitten. Vocaal- technisch leverde zij een uitstekende prestatie in een aria uit „La Bohème". De stem van Chris Reumer heeft nog iets pregnants, maar wat hij aan arti culatie-techniek in een Napolitaanse Tarantella ten toon spreidde was voor treffelijk. Ook Mozart's Bildnis-aria uit de Zauberflöte bood veel schoons. Ten slotte Siemen Jongsma die vooral in de aria's uit Faust van Gounod en Don Carlos van Verdi opera-zang van de bovenste plank gaf. Met het geliefde Rigoletto-kwartet werd deze slechts ma tig bezochte uitvoering besloten. J. ti. Het was gisteren in de bovenzaal van hotel-restaurant „Boekenroode" te Heemstede' luidruchtiger dan wij het er ooit meegemaakt hebben. Daai wa ren maar liefst meer dan 70 honden van de meest uiteenlopende Boorten, die beoordeeld en gekeurd wensten te worden. Wij zagen er de Sint Bernard naast de tackel, de dwergkees naast de New-Foundlander, de Dalmatiner, de Samojeed, de Ierse Setter, de Welsh Corgi, vele rassen, die wij hier in Haarlem weinig of nooit te zien krij gen. Het was voor de keurmeesters niet eenvoudig, om al deze honden te be spreken en te kwalificeren. De beste hond van de match was Page of Terra Bella, een zeer mooie draadharige foxterrier, eigendom van mevrouw E. H. y. Hoolwerff—Zweerts de Jong, terwijl in de gevarieerde kampioensklasse de Chow-Chow Schild's Zelma, eigendom van mevr. M. ReijengaBorgerding te Santpoort, de titel van beste hond verwierf. Om twaalf uur opende de voorzitter, de heer F. M. Heerkens Thijssen, de match en eerst des avonds ruim 5 uur was de keuring afgelopen en waren de prijzen uitgereikt. Voor de liefhebbers en liefhebsters van honden was dit een uitgezochte middag en voor de eerste sneeuw be gon te vallen, waren zowel de twee als de viervoetige bezoekers en be zoeksters weer thuis. Zaterdag om ongeveer half zes 's middags stopte een vrachtauto ter hoogte Van het perceel 50 op de Lorentzkade en de be stuurder wilde achteruit rijden teneinde te keren. De chauffeur, die zich eerst had overtuigd dat er geen kinderen achter de auto op de rijbaan waren, reed toen lang zaam ongeveer vier meter achteruit. In de tijd dat de chauffeur, na zich te hebben overtuigd dat alles veilig was, in de auto stapte om achteruit te rijden, had de 3- jarige Winfried Spaargaren kans gezien ach ter de vrachtauto op de rand van het trot toir te gaan zitten met haar voeten op de rijbaan. Hierdoor kwam zij met haar rech tervoet onder een wiel van de vrachtauto. De chauffeur stopte onmiddellijk. Het meisje werd ter verpleging in het Diaco- nessenhuis opgenomen. Het juiste letsel is nog niet vastgesteld. Dezer dagen kwamen de leden van de Katholieke Vereniging van Han delsvertegenwoordigers en Verzeke ringsinspecteurs „St. Christoffel" in' vergadering bijeen. Als spreker trad op de geestelijk adviseur, kapelaan v. d. Plas, die het onderwerp „het huma nisme" behandelde. Duidelijk liet de spreker het verschil uitkomen tussen het christelijk humanisme uit de late middeleeuwen, dat een persoonlijke God naast de menselijke waardigheid erkende, en het moderne humanisme, dat a-godsdienstig is. De vergadering werd door 40 per sonen bezocht. GEBOREN: A. Beeremans- -Van dei- Laan z; M. VogelVan der Hoofd z; B M. GelderblomStrobosch z; W. Leeu- werkeBoonstra d; P- TumpDoornebos d, G. B. van der VlugtJansen d; H. A. J. BuschmanWeiiers d: H. A. van I,ecuwenVerhaar d; H. M. Dijkzeul Van Duiinhoven d; M. F. Lourenburg Buitendijk d. OVERLEDEN; P. VortsNugteren, 79 .i-, Edisonstraat; W. van der Kemp, 69 j-, Johan van Vlietstraat; A. Brouwer, 66 j-, Caninefatenstraat; H. Rijneveld, 46 j-, Leidsevaart; P. Haan, 83 j„ Leidsevaart; F. W. SiekmansBais, 71 j„ Gasthuis- vest; J. VeileVan Veen, 53 j-, Linnaeus- laan; J. van Oijen, 80 j.. Nachtegaalstr.; G. A. Böing, 72 j., Maerten van Heems kerkstraat. Men deelde ons hedenmorgen mede dat de ijsbaan aan de Kleverlaan voor lopig gesloten is. De mogelijkheid be staat, dat de baan vanavond om 7 uur weer geopend wordt, maar de beslissing daaromtrent wordt pas vanmiddag om 5 uur genomen. De ijsliefhebbers moe ten dus maar op de stadsbussen letten. Wanneer de vlaggetjes verschijnen, is de baan geopend. Vorige week Woensdagavond werd bij de Haarlemse recherche aangifte ge daan van de vermissing van een per sonenauto, merk Volkswagen, welke geparkeerd had gestaan bij de Stads schouwburg. Twee dagen later werd aan een garagehouder te Alkmaar door een man een Volkswagen te koop aan geboden. Een politieagent, die daarvan getuige was1 en die wist dat er in Haar lem 'een Volkswagen was gestolen waarvan het signalement overenkwam met de auto die in Alkmaar te koop werd aangeboden, bedacht zich niet lang en ging tot arrestatie van deze man over. De aangehoudene was de 45- jarige chauffeur J. A. G. L. uit Haar lem, die verklaarde de auto voor een kennis van hem te hebben moeten ver kopen. Het verder door de Haarlemse recherche ingestelde onderzoek leidde tot de aanhouding van de 39-jarige chauffeur E. van 't H. en de 30—jarige bakker D. K., beiden uit Haarlem. D. K. bekende bij het verhoor de auto te hebben gestolen en aan E. v. 't H. te hebben verzocht dit voertuig voor hem te willen verkopen, welke laatste op zijn beurt weer J. A. G. L. in de arm zou hebben genomen. De drie verdach ten zullen worden voorgeleid bij de of ficier van justitie t Haarlem. De auto is in beslag genomen. De Haarlemse brandweer, en later ook die van Haarlemmerliede, is Zonclag- middag gealarmeerd voor een brand bij liet fort ten Zuiden van Spaarndam. Naar een ooggetuige vertelet, hadden enkele jongens van ongeveer tien jaar alaar ter plaatse de kurkdroge grasmat aangestoken met het gevolg dat onge veer 100 vierk. meter grond zwart brand- d(e. Schaatsenrijders en andere voorbij gangers slaagden er in het vuur uit te trappen, zodat de beide brandweren niet in actie behoefden te komen. Men wees er ons nog op, hoe gevaar lijk c|e situatie had kunnen worden, als het vuur kans had gekregen op het fort ever te slaan, waar ontplofbare stoffen liggen opgeslagen. Daarom is het optre den van de jeugdige brandstichters des te verantwoordlelijker. Op de brandmelding kwam ook een auto met militairen naar het fort maar ook de militairen hebben niets aan het bluswerk hoeven te doen. Het raadslid Willemse (Arb.) heeft aan B. en W. van Haarlem vragen gesteld over het feit, d'at verschillende werksters, in dienst van de gemeente Haarlem, geen vijf procent loonsverhoging hebben ge kregen met ingang van I Januari j.l. Hij wil graag weten, waarom dat onderscheid is gemaakt en verzoekt het college alsnog die verhoging te geven, als mocht blijken dat het achterwege blijven daarvan ten onrechte is geschied. De nutsspaarbank te Haarlem boekte in de maand Januari een record inleg van f 1.479.043,De terugbetalingen beliepen f929.768,— zodat f549.275,— meer werd ingelegd dan terugbetaald (v. j. f357.645,—). Het aantal spaarders bedroeg per ul timo Januari 68675 en het totaal spaar tegoed f29.164.677,—, Advertentie In de leeftijd van bijna 70 jaar Is Zondag te Aerdenhout overleden d® heer P. F. J. Everard. Hij was sinds d® oprichting van de parochie te Aerden hout in 1923 kerkmeester van de St. Antoniuskerk. Hij deed zijn werk voor treffelijk en bij zijn zilveren jubileum als kerkmeester werd hij pauselijk on derscheiden met het gouden erekrui» Pro Ecclesia et Pontifice. Grote verdienste heeft de heer Ever ard zich ook verworven, bij de bouW van de onlangs gestichte kleuterschool, waarbij hij veel geijverd heeft voor een goede financiële basis. Hij was voorts voorzitter van het Wit-Gele Kruis in Aerdenhout. Woensdag 10 Februari wördt voor zijn zielerust in de St. Antoniuskerk te Aerdenhout om half 11 de plechtig® Requiemmis gezongen, waarna om hal' 1 de begrafenis volgt op het St. Bar- barakerkhof te Haarlem. Voor leden van de Nederlandse Ge nealogische Vereniging afdeling Haar lem zal op Vrijdag 12 Februari om 8 uur in hotel „De Leeuwerik" dr. J. J. Woldendorp uit Zoetermee- spreken over het onderwerp „Kerkelijke ze~ gels". Vrijdagmiddag bracht dr. ir. Z. Y. va» der Meer, directeur-generaal van ere wé" deropbouw en de volkshuisvesting, ee9 bezoek aan Zandvoort. De heer v. d- Meer, die vergezeld was van ir. Otte' vanger, hoofdingenieur-directeur vad de wederopbouw in Noord-Holland, werd ten Raadhuize ontvangen door d® loco-burgemeester, wethouder v. d. Werff, en wethouder Kerkman. Het ge* zeischap nam de vorderingen van de wederopbouw te Zandvoort in ogen schouw en bracht een bezoek aan de Watertoren en Hotel Bouwes. In de parochiekerk van H. Jacobus de Meerdere te Haarlemmerliede werd Zon dag de Hoogmis opgedragen tot inten tie van de heer Jac. Zwanenburg, die zijn zilveren jubileum vierde als' lid van het parochieel armbestuur. Past. K. Lautenschütz sprak hartelijke woorden van gelukwens bij het feeste lijk ontbjjt en hij gewaagde ervan, dat iedereen waardering heeft voor de wijze, waarop de jubilaris zijn werk als lid van het armbestuur verricht. Het verheugde de pastoor ten zeerst® te kunnen mededelen, dat Z. H. de Paus de heer Zwanenburg had willen onder scheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. De heer Zwanenburg sprak een dank woord en was met deze, pauselijke on derscheiding zeer ingenomen. Het feest werd verder in intieme kring gevierd. Zaterdagmorgen is de heer F. M. H. Hin door het personeel van de Kousen- fabrieken Hin N.V. te Haarlem en haar filialen te Velsen en Den Helder gehul digd ter gelegenheid van het feit, dat hij voor 25 jaar werd opgenomen in de leiding van het bedrijf. Deze feestelijkheid vond plaats in het Concertgebouw, waar de jubilaris en zijn echtgenote te ca. 12 uur onder het zingen van het bedrijfsiied door een ontvangstcommissie naar het feestelijk versierde podium werden geleid. Hier moest de anders zo rusteloze en altijd in actie zijnde directeur in lijdzaamheid een golf van loftuitingen over zich heen laten gaan. Als eerste belichtte mr. J. H. J. Simons namens de Raad van Commissa rissen de veelzijdige en buitengewone talenten van de jubilaris, die hem mede door zijn doorzettingsvermogen in staat hadden gesteld het bedrijf in een kort tijdsbestek op te werken tot een groot bedrijf met 1500 man personeel, dat thans in de Nederlandse dameskousen industrie aan de top staat en ten op zichte van industrialisatie, export en werkgelegenheid niet alleen voor dé gemeente Haarlem, maar ook voor het gehele land van groot belang is. De woorden van dank en erkentelijk heid voor het uitstekend beleid onder streepte mr. Simons door de aanbieding van een uitgelezen collectie Chinees porselein. De nestor van het bedrijf, de heer W. Blankwaier, bedrijfsleider, diepte uit de historie menig gedenkwaardig feit, waaruit het dynamische karakter van de jubilaris in al zijn facetten naar voren kwam. Hij verklapte dat de heer Hin er feitelijk een continu-werktijd op na hield, want des morgens legde een notitiebloc vol aantekeningen op het nachtkastje van de jubilaris steeds ge tuigenis af, dat een groot déél van de nachtelijke uren met arbeid gevuld wordt. De dank van het gezamenlijke fabrieks- en administratief personeel vertolkte hij door aanbieding van het portret van de heer Hin, geschilderd door de Wassenaarse kunstschilder Schreuder. De procuratiehouder, de heer W. Ockeloen, typeerde de bron van het succes van de heer Hin wel zeer raak door er op te wijzen hoe deze zijn werk opvat als een spel, daarin heel zijn hart legt met de wil om te over winnen, maar daarbij de sportieve geest niet uit het oog verliezend. Hoe het personeel over „de Baas" denkt kwam duidelijk naar voren uit de wijze waarop de heer Sleeman, lid van de Voorl. Ondernemingsraad en de heer v. d. Berg, voorzitter van Hin'» Amusements Gezelschap, aan hun ge lukwensen en dank (ook natuurlijk weer onder aanbieding van cadeaux' uiting gaven. De bestaanszekerheid, d® arbeidsvrede en de lonen, welke de hoogste zijn die, waar ook, in de Neder landse Textielindustrie worden be taald, zijn volgens deze heren vooral ook te danken aan de wijze waarop de heer Hin het overleg tussen werkgever en werknemers mogelijk maakt en sti muleert. Ook de heer Fijlstra, sprekend» namens de Bedrijfsunie van Werk nemers in de Textielindustrie, deeld» deze mening en dankte de heer Hin onder het aanbieden van een prachtig® bloemenmand, voor de prettige eh sportieve wijze Waarop hij het than» zeer nauwe contact tussen de gezamen lijke textielwerkgevers en -werknemer» in Nederland heeft doen starten verder heeft uitgebouwd. Natuurlijk was er wel eens verschil van mening inzicht, maar dit werd altijd in vriend schappelijke zin geregeld en ninim®r kwamen de wederzijdse waardering erkenning in gevaar. Uit de gehele red van de heer Fijlstra bleek duidelijk, d» hij dit bedrijf en speciaal de heer B1 het ont, een warm hart toedraagt. Tenslotte sloot de architect van bedrijf, de heer C. C. van Beaum' de rij van sprekers op de hem el8 stijlvolle wijze. In zijn dankwoord beantwoordde heer Hin elke spreker afzonderlu Vooral echter deed hij uitkomen, ,g het bereikte resultaat hoofdzakelijk danken was aan de uitstekende tea geest en de bijzondere toewijding al zijn medewerkers van hoog tot w Hij deed eén beroep op allen grt samenwerking onverminderd te e voortduren in het belang van. ,i0tt» gezinnen, van het bedrijf en ten ook van gehee) ons land. d« Na dit officiële gedeelte wer „yen erewijn rondgediend en blev®nmining nog geruime tijd in gezellige stem bijeen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2