Opheffing Hembrug van belang ook voor Amsterdamse haven LAXEERAKKERTJES Vurige Friese paarden voor arresleden Kerkrade zondigt tegen nieuwe Zondagswet 1 25 stad D aar geleden: Legendarische huisbrand te Leiden Vervanging door spoorwegtunnel Indische Nederlanders bitter teleurgesteld Felle critiek op het beleid der regering Ook üw ingewanden H.m. de Koningin bij viering jubileum StPaulus-Academie Warmond 50 jaar Verboden muziek voor gouden paar De „gouden sweep verreden Leidse universiteit viert 397ste dies PROV. COMMISSIE NOORD-HOLLAND: PUROL ZEER VEEL KOSTBAARS VERLOREN GEGAAN 2 MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 PAGINA 3 Hembrug groeit vast Ruwe Handen? moeten op tijd „gewassen" worden. Neem eens per week éën of twee voor vrouwen belangen ?aat Industrie in Jordanië Nederlandse bedrijven geïnteresseerd Rapport over deportaties naar Auschwitz Gabriël Smit erelid Nieuwe generaal paters Redemptoristen Pastoor J. H. Bitter t Benoemingen Bisdom Haarlem ,,Bello -ontwerp opdracht burgemeester van Bergen Internationale samen werking H. M. de Koningin aanwezig ^'s binnenkort de Provinciale Staten van Noord-Holland een begin zullen ?®ken met de debatten over het eerste streekplan, dat door de planologi- ^be dienst van deze provincie is ontworpen, namelijk dat van de Zaanstreek, zullen niet alleen de tien Zaangemeenten als een eenheid beschouwd °rden, doch dan zullen 418 ha. Amsterdamse grond alsmede 9521 inwoners ah deze stad in dit plan worden opgenomen. Het gebied, dat als een eenheid worden beschouwd, heeft dan een oppervlakte van bijna 14.000 ha. en inwonertal van 106.000, welk aantal in 1970 gegroeid zal zijn tot ruim ,30.000. j pe commissie is echter van oordeel, at, hoewel de streek een eenheid d0rmt, de streek niettemin weer een ®el vormt van een groter geheel, na- v, 'ijk dat van de agglomeratie aan het oordzeekanaal. Deze agglomeratie om- at, volgens de commissie: Amsterdam omgeving, de IJ-mond (midden-Ken- nemerland), Zuid-Kennemerland, Wa rland, 't Gooi en de tussen de genoem- streken gelegen gebieden. Deze agglo- {{Jratie maakt op zichzelf weer 'n zeer oornaam deel uit van wat men tegen woordig noemt, Randstad Holland; d.i. ?e halvemaanvormige concentratie van nederzettingen in het Westen des lands ®rdeeld over Noord- en Zuidholland Alsmede Utrecht, dus het samenhangen- 2® Noordeliike deel van de vroegere natuurlijke delta der grote West-Euro- bese rivieren. Binnen deze randstad pit nu reeds een zekere overbevolking constateren, terwijl verdere bevol kingstoename in dit gebied onafwend baar is. vooral voor 't Gooi en Zuid- U®nnemerland waarheen de trek van ®volkingsoverschotten van elders het bootst is. De commissie hoopt door het ®®heppen van ruimtemogelijkheden aan 2® Zuidrand van Randstad Holland dit Probleem enigszins op te vangen, o.a. *n de Zaanstreek, in een milieu dat nog '®t te zeer verstedelijkt is. In het pas verschenen, gewijzigde en {Jaar men aanneemt definitieve streek- P'an, benadrukt de commissie nog eens r® grote belangrijkheid van het Noord- ;®ekanaal voor de agglomeratie .De ,°mmissie verzet zich dan ook tegen 5®t vestigen van industrieën langs het "oordzeekanaal. Als zeescheepvaartweg heeft het ka- n»al op een aan de grens van de Zaan- {*feek gelegen punt verbetering nodig: Hembrug dient door een spoorweg- l"hnel te worden vervangen. Deze brug ?ai namelijk na bet tot stand komen vah de Velsertunnel de zwakste scha- Jjol zijn in de ketting, die het kanaal a's zeescheepvaartweg vormt. Zij is ook een groot technisch obsta- fe' en de opheffing daarvan is een be- 'ang van zo overwegende orde, ook *°or de wereldnaam van de Amster damse haven, dat een spoorwegtunnel rjabij de Hembrug in het streekplan loet worden opgenomen. Na aangetoond te hebben dat het ?°odzakelijk is dat op sommige plaatsen "®t Noordzeekanaal verbreed moet wor- "®n houdt de commissie zich bezig met nieuwe aanmaakhaven voor schepen °P de Rijnvaart. Omtrent de afmetin- ®®n van de genoemde aanmaak- tevens *°rrnatiehaven voor Rijnsiepen en Jachthaven voor Rijnschepen bestaat log onzekerheid. De Rijnschepen, ge combineerd tot slepen, zullen langs het, m het algemene uitbreidingsplan van NSorrtrdam opgenomen, boogkanaal be- aer> Amsterdam-Noord de aan maakhaven moeten kunnen bereiken. Het drukste punt van de heen en weer varende schepen is echter niet breder dan 200 meter, het bevindt zich name lijk tussen de fabrieken aan de Zuid punt van de Achtersluispolder en de Amsterdamse petroleumhaven. Deze maat is nu reeds te gering. Verlenging van de aanmaakhaven zal uiteindelijk alleen kunnen geschieden in de Wes telijke richting en wel tot aan de Voor- zaan. De belangen van de Rijnvaart, waar voor het kanaal AmsterdamBovenrijn is aangelegd, zijn van zo bijzondere orde, schrijft de commissie, dat die ver lenging niet onmogelijk mag worden gemaakt, door nieuwe industrievesti gingen. In de maand Januari (de maand dus waarin van tourisme geen sprake is), is overduidelijk vast komen te staan, dat de ponten bij de Hembrug méér ver keer verwerken dan de ponten te Vel- sen. Stond Velsen in het jaar 1953, tij dens de maand Januari, veruit aan de kop, dit jaar ligt Velsen ver ten achter bij de Hembrug. Advertentie De ponten te Hembrug vervoerden 107.592 auto's in de maand Januari en de ponten te Velsen 101.039.. Voor de Hembrug betekent dit cijfer in vergelijking met dat van het vorige jaar een toename van niet minder dan 13.333 auto's, dat wil zeggen 430 auto's per dag meer. En dan te bedenken dat thans niemand zonder enige noodzaak in deze koude over de weg gaat. De commissie van de planologische dienst van Noord-Holland merkt in het gewijzigde streekplan op: „Reeds in het rapport betreffende de verbinding der IJ-oevers, opgesteld door de Dienst der Publieke Werken van Amsterdam in 1931, wordt gecon cludeerd, dat het Hemveer vervangen zal moeten worden door een vaste ver binding, welke het verkeer continu kan verwerken, en deze vaste verbinding in verband met de belangen van de scheepvaart een tunnel zal moeten zijn. Wanneer volgens verkregen inlichtin gen van de Rijkswaterstaat één pont ten hoogste per 10 minuten 16 a 17 auto's zal kunnen overzetten, vereist een spitsuur van ongeveer 300 auto's zoals in 1950 werd waargenomen, ten minste 3 ponten. Bij de geraamde toe neming van het verkeer tot 1960 met 100% en tot 1970 met 175% zou het Hemveer op de spitsuren met tenminste 6, resp. 8 ponten bediend moeten wor den. Het is duidelijk, dat een dergelijk dwarsverkeer op het Noordzeekanaal (elke minuut 1 a 2 ponten in de vaar geul) onaanvaardbaar is". Bij deze constatering van de commis sie kan onzerzijds met verwijzing naar de laatste cijfers van de Hembrug ge constateerd worden, dat de critieke si tuatie op het Noordzeekanaal zich veel eerder zal voordoen dan in 1960. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen zullen de conclusies van de door de Provincie ingestelde commissie „vaste oeververbinding Noordzeekanaal" nog vóór de maand Juli van dit jaar openbaar gemaakt worden. Deze com missie heeft een nauwgezette studie ge maakt van de situaties met betrekking tot het Noordzeekanaal èn het IJ. Aavertentte H M de Koningin is Zaterdagmiddag "anwezig geweest bij de viering van het Zestigjarig jubileum van de Neder landse vereniging voor vrouwenbelan- ff®h, vrouwenarbeid en gelijk staats- Urgerschap, eertijds geheten „De ver- Jhiging voor vrouwenkiesrecht." De Koningin arriveerde vergezeld van haar Particulier secretaresse, mevr. N. Smitt- r®v.is, omstreeks half drie bij het stad ijdis te Naarden, waar de herdenkings bijeenkomst werd gehouden. De Ko- hnklijke gast werd bij de ingang be- pl'?et door de presidente van de ver ging. dr. H. Verwey-Jonker, het jUdste nog in leven zijnde lid, mej. E. JJ' Piepers, alsmede de burgemeester uan Naarden, de heer J. Visser jr. Na et openingswoord door de presidente een toespraak door de burgemeester Y lUCSpiddA UUUl UL' UUlgCI. U?h Naarden, hield de 80-jarige mevr. j. Wynaendts Francken-Dyserinck een y®de over de totstandkoming van de 4 Lehiging vcor Vrouwenkiesrecht op t, februari 1894. Na haar toespraak Seki zij de Koningin een grote pop aan, jj Kleed uit de tijd rond de eeuwwisse- Nadat nog enkele spreeksters het b0, .rd hadden gevoerd en Nel Oost- ot had gedeclameerd, ontving de Ko- het 'n een vijftal bejaarde dames, die ha*. erelidmaatschap van de vereniging h„. on gekregen. Onder de talrijke aanWi ezigen bevonden zich o.m. de Ör^ssecretaris van O., K. en W„ mej. de -rde Waal, vrouwelijke leden van vr. -tweede Kamer, alsmede enkele lejjywehjke wethouders uit verschil- e Plaatsen van ons land. (Van onze Limburgse redactie) Bij monde van diverse sprekers heb ben de Indische Nederlanders van de gewesten Limburg en Noord-Brabant op een vegadering welke Zaterdag te Valkenburg werd gehouden een beroep gedaan op het Nederlandse volk. Boven heel het Nederlandse volk wappert onze nationale driekleur, aldus drs. R. Dam- sté, directeur der Stichting Oud-Wapen- (Van onze Haagse redacteur) Nederlandse bedrijven zijn geïnteres seerd bij de ontwikkeling van de tex- tiel-industrie in Jordanië en in de op richting van een bierbrouwerij in dit land, aldus ir. E. K. E. Halewijn, des kundige voor de chemische industrie, 'die in 1952 via het Bureau voor Inter nationale Technische Hulp te Den Haag werd uitgezonden naar Jordanië. Een van de eerste projecten, waar hij zich mee bezig heeft gehouden, was de oprichting van een olijfolie-raffinaderij, waarvoor de machines moesten worden besteld en een fabriek gebouwd. Jorda nië levert jaarlijks tussen de 9000 en 12.000 ton ruwe olijfolie en om een goed export-artikel te kunnen aanbieden, heeft men een mederne raffinaderij nodig. De machines hiervoor zijn thans be steld in Engeland uit Nederland was geen offerte binnen gekomen. Ook bestaan er plannen om als nevenbedrij- ven van de raffinaderij op te richten een zeep- en margarinefabriek en een olieslagerij. Voor deze objecten heeft een Nederlands bedrijf medewerking in overweging genomen. Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft met het thans gereed ge komen vijfde deel zijn serie publicaties over de deportaties van Joden naar Ausch witz in de bezettingstijd voltooid. In het nu uitgekomen rapport, bewerkt door de heer J. Looijenga, worden de acht transpor ten behandeld, die in 1944 tussen 25 Januari en 3 September uit Westerbork en Vught naar Auschwitz zijn afgevoerd. In totaal om vatten deze transporten 5269 personen van Joodsen bloede en 234 zigeuners, van wie slechts 549 personen de ellende hebben over leefd. Het Rode Kruis hoopt ondanks de sterk ingekrompen personeelsbezetting dit jaar tenminste nog één publicatie te wijden aan de deportaties van Joden, die van Nederland naar andere kampen dan Ausch witz en Sobibor werden vervoerd. broeders. Het blauw verzinnebeeldt on ze trouw aan het Vorstenhuis, Het rood het in Indië vergoten bloed om het wit van smetten vrij te houden. Helaas, zo betoogde spr. verder, is dit wit bezoe deld door vuiligheid, veroorzaakt door de kwesties Ambon en de Indische Ne derlanders. Het Nederlandse volk moet wakker worden geschud om dit wit weer smetteloos te maken. Hiervoor is het noodzakelijk dat ons volk weet wat er geschied is. Het doet een soldatengeweten (wat een nationaal geweten is) pijn te zien wat onlangs nog in de Kamer is voor gevallen toen de heren volksvertegen woordigers enkel en alleen om politie ke redenen de motie-Lemaire om 130.000 Indische Nederlanders naar ons land te laten komen, verwierpen en de tegen overgestelde motie-De Graaf aannamen Verontwaardigd was spr. over het feit dat de hele P.v.d.A. en het grootste deel van de K.V.P. deze laatste motie hebben aanvaard. Gelukkig echter stemden de twee K.V.P.-ers de heren v. Rijckevor- ssel en Visch tegen. Drs. Damste hoopte dat heel de K.V.P. spoedig over de In dische kwestie zo zal denken als de twee genoemde leden. Nog scherper stelde het de tweede spreker mr T. Q Dekker, hoofdbe stuurslid van de Stichting Pro Patria, toen hij zeifle, dat de Nederlandse rege- rig, ondanks de belofte van steun te verlenen van de wieg to; aan het graf, in werkelijkheid de Indische Neder landers gesteund heeft van de wieg naar het graf. Is hierin, zo vroeg de spieker zich bitter af, misschien de trouw en verbondenheid gelegen, welke minister-presient dr. W. Drees na de souvereiniteitsoverdracht ons zo heilig beloofd heeft? Openlijk durfde mr. Dek ker verklaren, dat de Nederlandse re gering Nederlands grondgebied aan de communisten heeft overgeleverd, nierbij gesteund door het socialisme in Enge land, het verkapt communisme in Ame rika en het openlijk communisme in Australië, onder het alziend en prijzend oog van Moskou. (Van onze correspondent) Gisteren was het vijftig jaar geleden dat wijlen mgr. Callier in het Theolo- gicum te Warmend de St. Paulus Aca demie oprichtte als dispuut op het ter rein van gesprek en ontmoeting, zoals de president F. Keesen het gistermiddag uitdrukte op de Bijeenkomst die ter ge legenheid van dit gouden jubileum in het Theolcgicum werd gehouden. Ge sprek en ontmoeting moeten zich uit breiden tot de leek, aldus de president, die als symbool van dit streven mede deelde dat Gabriël Smit benoemd was tot erelid van de academie. Het nieuwe erelid wees er in zijn dankwoord op dat het de taak van de dichter is Gods Woord te benaderen in alle dingen van het dagelijkse leven. Feestredenaar was prof. Walgraven O.P. uit Leuven, die sprak over de crisis in de hedendaagse apologetica en benadrukte dat de in deze tijd passende apologetica een ontmoeting moet zijn tussen de Kerk en de mens, die naar de zin van het leven vraagt. De aca demie heeft ter gelegenheid van dit ju bileum een feestbundel uitgegeven, waarin o.a. bijdragen zijn opgenomen van mgr. Nolet, Paul Brandt en rector Sanders. Zaterdag werd in het Generaal Kapittel te Rome, in de .plaats van de overleden pater dr. Buijs, gekozen tot generaal van de paters Redemptoristen: pater Wilhel mus Gaudreau, van de movincie Balti more (V. S.). Hij wé d geboren te Boston 24 Sept. 1897, legde zijn geloften af 2 Aug. 1922 en werd 19 Juni 1927 priester gewijd. Hij was gedurende negen jaar vice- provinciaal van de missie in Brazilië, de Campo Grande, en de laatste vier jaar con sultor provincialis van provincie Baltimore. (Van onze correspondent) Pastoor J. H. Bitter, sedert 1926 herder van de parochie Hoogwoud, is Zaterdag overleden. Hij werd geboren in Delft 1 Jan. 1878 en priester gewijd 16 Aug. 1903. Daarna was hij achtereenvolgens werkzaam als assis tent in Den Haag (H. Jacobus), kapelaan in Vlaardingen, Medemblik, Leiden (H. Pe trus), Amsterdam (H.H. Joannes en Ursula) en Scheveningen (H. Antonius, Abt). 17 December 1921 volgde zijn benoeming in Hansweert en daarna kwam hij in Hoog woud. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer A. C. J. Van Houten als rector van de Weeshuizen m Rotterdam en als opvolger is benoemd de weleerw. heer G. A. Bot Tot kapelaan te Rotterdam (H. Barbara) is benoemd de weleerw. heer J. H. San- berg, die kapelaan was te Weesp. Het ontwerp voor een nieuwe „Bel- lo", het spoortrammetje tussen Alkmaar en Bergen aan Zee, dat, zoals gemeld, enkele dagen geleden door een raadslid van de gemeente Bergen (H.H.), een fabrikant te Amsterdam en een techni cus uit Baarn toegestuurd is aan het gemeentebestuur van Bergen, is. naar thans blijkt, opgesteld op initiatief en in opdracht van Bergens burgemeester, dr. W. Huygens. Vurige Friese paarden, gespannen voor oude arresleden, fraaie staaltjes volkskunsthebben Zaterdag in Surhuister- veen op het ijs een edele strijd gestreden. (Van onze Limburgse redactie) Om meer dan een reden is het voor delig op de befaamde, maar niet min der beruchte Kerkraadse Nieuwstraat te wonen. Midden door deze straat loopt n.l. de Duits-Nederlandse grens, aangeduid door een twee meter hoge prikkeldraadafrastering. Deze draad scheiding is echter m de loop der ja ren nooit een afdoend afweermiddel tegen smokkel geweest, en sinds Zon dag weet Kerkrade tevens. dat het prikkeldraad verre van geluiddempend is. Tot zijn vreugde ondervond dit vooral het gouden bruidspaar A. CreutzerQuadvlieg, aan de Nieuw straat 127 te Kerkrade. Wat was immers het geval? Naar al oud Limburgs gebruik is een gouden bruiloft een gebeurtenis, die met mu- Men heeft nog geen geluiddempend prikkeldraad uitgevonden en zo was het mogelijk, dat het gouden echtpaar CreutzerQuadvlieg te Kerkrade, in weer wil van de nieuwe Zondagswet, Zondag toch onder begeleiding van muziek naar de kerk trok. Zij het dan, dat deze muziek ten gehore werd gebracht op het Duitse deel van Kerkrade, waarvoor de Zondagsrust niet geldt. J. V. L. M. Verbiest, administrateur van het ministerie van Economische Zaken, Directoraat-Generaal van de Industrialisatie, is belast met de lei ding van de Prijscontrole der Europese Gemeenschap voor Kolen en Starl. v zestigjorin hot ,s Zater(laQmiddag in Naarden geweest bij de viering van 'Jutoenarbeirf - J,n,?an de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, yaendts Franckon Staatsburgerschap. De 80-jarige mevrouw W. Wy- M. de Koninnit, Jserinc^i een nan de oprichtsters der Vereniging, bood y n. een pop aan, gekleed volgens de mode uit de tijd rond de eeuwwisseling. e historie van Leiden wordt gemarkeerd door een aantal grote rampen, waaravn het beleg in 1574 en de ontploffing van het buskruitschip in 1807 de meest bekende waren, tot dat in 1929 een nieuwe ramp aan de stadsgeschiedenis werd toegevoegd, toen het histo risch stadhuis in de ijskoude nacht van 11 op 12 Februari door brand vernietigd werd. Wat eeuwenlang als een kost baar bezit was bewaard en verfraaid met talrijke kunst schatten, werd in enige uren een trieste puinhoop, als in gelei gevat door enorme hoe veelheden tot ijs bevroren bluswater. Toen de Leidenaars 's morgens ontwaakten voor zover zij 's nachts de kou niet getrotseerd hadden om van het machtig, maar luguber schouwspel getuige te zijn vonden zij hun oude binnenstad terug, met het hart er uit gerukt. Nog leeft deze legendarische brand voort in de herinnering der Leidenaars en nu hel Vrijdag 25 jaar geleden zal zijn, dat deze ramp zich over Leiden voltrok, worden de inmiddels sterk gekleurde verhalen opnieuw verteld. 's Morgens half vijf ont dekte de brandwacht rook in een kast van de rekenkamer. Voor er water gegeven kon worden, had het smeulende vuurtje zich reeds tot een enorme brandhaard ontwik keld. Aanvankelijk stond de brandweer vrijwel machte loos. De twee motorspuiten waren bevroren en de kop pelingen van de slangen moesten eerst met spiritus- brand meester. Er was slechts branders ontdooid worden, een ruïne overgebleven, die Ondertussen vrat het vuur aan de voorzijde werd afge- zich door het oude gebouw doten door een ontluisterde een weg van vertrek naar voorgevel, geheel onder ijs- vertrek en binnen een kwar- pegels bedekt. Een ijspaleis tier vertoonde zich achter uit een sprookje, maar ook alle ramen een hevige vuur- een jammerklacht om wat gloed. De brandweer uit Den verloren was gegaan. Niets Haag kwam assisteren, maar had men kunnen redden, toch duurde het vier uur al- Weg waren de prachtige vorens men de brand mees- schilderijen en zeldzame go- ter was. In wollen dekens belins, verdwenen de eeuwen- gehulde brandweerlieden ver- oude kamers en zalen, anderden in een minimum pronkjuwelen uit de nabloei van tijd in levende ijspegels der Renaissance, die eeuwen- en moesten herhaaldelijk af- lang getuigd hadden van de gelost worden. Ondanks de kunstzin, rijkdom en pronk- potten hete koffie, die omwo- zucht der prachtlievende nenden aandroegen, werd voorvaderen. Slechts de voor een aantal spuitgasten door gevel, in het begin der 17e koude bevangen. Het was eeuw door Lieven de Keij een heldhaftig, maar vrijwel gebouwd, was gedeeltelijk onbegonnen werk. Het vroor gespaard gebleven. Hij zou 15 graden en uit het Noord- spoedig het voorwerp van Oosten waaide een felle wind, hooglopende meningsver- die stukken brandend hout en schillen worden, papier honderden meters ver Leiden bleef niet terneer over de stad verspreidde, geslagen. Binnen twee dagen Overal moest men op z'n qui- -tad zich uit de burgerij een vive zijn om brand te voor- comité gevormd, dat de me- komen. Tot ver buiten de ningen wilde peilen om van stad zag men de hoge toren advies te kunnen dienen bij als een brandende fakkel te- de wederopbouw. Al spoedig koude bevongen. Het was tekenden zich twee groepen gen de nachtelijke hemel aft póór- en tegenstanders van staan. Op straat lag het ijs restauratie. De eersten hebben centimeters dik, geaderd met tenslotte het pleit gewonnen, ingevroren brandslangen. »ij het dan, dat alleen de Om negen uur was men de voorgevel gerestaureerd werd lees: grotendeels in oude stijl vernieuwd om voor het nageslacht bewaard te blijven. En nu staat er weer een prachtig stadhuis, weer de trots van Leiden, waar het hart van de stad klopt. Ir. Blaauw ontwierp achter de oude gevel een modern bouwwerk in strakke lijnen, bekroond door een fraaie to ren, die zowel van voor als van achter gezienhar monieert en aldus oud en nieuw tot één geheel samen bindt. ziek moet gevierd worden. De nieuwe Zondagswet dreigde echter roet in het eten te gooien, omdat voor één uur 's Zondags geen muziek op 200 me ter afstand hoorbaar mag gemaakt worden. Gesteld als „der Nol" en „et Liena" (de gouden bruidegom en bruid) echter op feestmuziek waren, zworen de leden van ds jongelingenver eniging „St. Stephanus" samen met de buurtvereniging de Nieuwstraat, dat te gen elke prijs de gouden trouwdag van het echtpaar Creutzer muzikaal zou opgeluisterd worden. Door de wet waren de Kerkradena- naren geenszins ontmoedigd, aangezien zij in hun vindingrijkheid een goede oplossing hadden uitgedacht. Wat Verhin derde hen immers om dit muziekvraag- stuk op internationaal niveau op te lossen? Een zeer korte tweelandencon- ferentie en het probleem,was van de baan. De Duitse bewoners van de Nieuwstraat zeiden op deze conferen tie toe, dat zij voor muziek zouden zor gen. En de Duiters hielden woord Rond het uur van tienen schetterden Zendag de muzikanten van de Hezzo- genrather Kapelle Strasz aan gene zij de van het grensprikkeldraad. het Ne derland-se bruidspaar aan deze zijde van diezelfde draad een muzikaal „pro ficiat" toe. Ook een Nederlands mu ziekcorps gaf acte de présence, zij het dan zonder instrumenten. Met huri fleu rige groen-witte uniformen vormden de leden van het fluit- en tamboerseorps „Wilbelmina" van de Holz, samen met een groep witgestrikte bruidjes en de jongelingenvereniging een fraaie ere- garde van het bruidspaar, dat gezeten in een open landauer genoot van deze muziekloze Nederlandse optocht, die marcheerde op de feestelijke muziek van da Duitse muzikanten o.l.v. ka pelmeester Heinrich Kebeck. Tot aan het uiterste eindpunt van de Nieuwstraat trok de Herzogenrather Kapelle Strasz. uit 1880 al spelend met de Nederlandse stoet op. Verder dan de hoek Nieuwstraat-Hoofdstraat kon deze internationale muzieksamenwer- king echter niet gaan. aangezien daar de internationale Nieuwstraat over gaat in uitsluitend Nederlands gebied. Ook hier wist men wel raad mee, want de Duitse muzikanten bliezen zulke fortissimo's uit hun instrumenten, dat de Nederlandse stoet op de maat hier van de verdere tocht via de Hoofd straat naar de kerk kon afleggn. Bij de woorden van gelukwens, wel ke pastoor F. Schleiden voor de plech tige H. Mis tot het bruidspaar richtte, kon hij niet nalaten zijn grote spijt er over uit te spreken, dat zijn parochie dit gouden paar geen muzikale kerk gang had kunnen bereiden, „omdat, dierbaar gouden bruidspaar, ja, omdat de laatste tijd in Nederland zoveel be vroren is". Weest er echter gouden bruid en bruidegom van overtuigd, dat wij allen, ja zelfs de mensen van de overkant (Duitsland), vandaag met u feest vieren. Na de H. Mis heeft het feestvie rende bruidspaar dit in - nog sterkere mate dan voor de kerkelijke plechtig heid ervaren. Immers, hoewel de muzikanten van het fluit- en tamboercorps „Wilhelmi- na" hun instrumenten hadden moeten thuis laten, zorgden zij toch voor een muzikaal begeleide van de kerk naar huis door uit volle borst te zingen; Van hou er de moed maar in". Het oudste Kerkraadse muziekcorps, de 110-jarige „Aw-harmonie", heeft er inderdaad de moed ingehouden. Sinds 1843 brengt dit corps aan elk gouden paar omstreeks twaalf uur „ei standsje", hetgeen vertaald aubade heet. Dit standsje", zo meende deze harmonie, moest ook dit jaar, Zondagswet of niet, traditiegetrouw doorgaan. En zo ge schiedde het, dat het opmerkelijk stille Kerkrade Zondagmorgen als vanouds vrolijke marstonen hoorde weerklin ken. Ongestoord trokken deze dappere muzikanten naar de Nieuwstraat, waar plotseling op politioneel bevel alle instrumenten zwegen. „U bent een uur te vroeg, heren", sprak de stem van politie-inspecteur J. Erkens, waarop de voorzitter van „de stoute harmonie" doodleuk antwoord de „dan wachten we maar een uur" en meteen dirigeerde hij zijn muzikanten een geschikt wachtlokaal, de gelagka mer van café Mertens, binnen. Alvo rens voorzitter F. Ploum evenwel zijn mannen kon volgen, bevatte het ver halenboek van de Kerkraadse politie één proces meer en had de Zondagswet vermoedelijk haar eerste Nederlandse „slachtoffer" gemaakt. Nauwelijks wees de caféklok één uur of de muzikanten vlogen in het gelid om hun weg naar het feestvierende gou den paar te vervolgen. Burgemeester mr. C. J. G. Becht verscheen op dat tijd stip juist ter receptie. Zijn gelukwensen voor de 71-jarige Nol Creutzer en diens 72-jarige echtgenote liet Kerkraads ma- (Van onze correspondent) Friesland is gehecht aan z'n oude winter gebruiken, aan de Elfstedentocht zo ge wilt, maar ook aan gebruiken van oudere datum, zoals .de wedstrijden voor de arresleden, die zelfs nu nog, anno 1954, gehouden wor den. Op deze sleden zat een eeuw of langer geleden beppe met het gouden oorijzer met een kruik aan de voeten of een warme steen, in de kuip, terwijl pake achterop de vurige zwarte mende. Deze oude arresleden zijn dikwijls over gegaan van geslacht op geslacht en hun historie is tegelijk een stuk geschiedenis van het Friese volksleven. Wie heeft ge meend, dat de arreslee in Friesland prac- tisch verdwenen was, is in de afgelopen week tot de ontdekking gekomen, dat hij de Friese zin voor traditie schromelijk heeft onderschat. Makkum heeft de primeur ge had, eigenlijk tegelijk met Oudeschouw. De IJsclub Makkum organiseerde en annon ceerde een „Grote hardrijderij met paard en arreslee op de prachtige IJsselmeerba- nen." En, de prijzen bestonden uit het ver maarde Makkumer aardewerk. Daar schoten ze over de baan, de sleden van A. Gaastra uit Workum, van Joh's van Dijk uit Wons, van J. van der Tol uit Kimswerd, van G. van der Ploeg uit Rauwerd en van anderen, sleden, getrokken door vurige paarden van het Friese ras. Prachtig opgetuigd, met pluimen versierd en met rinkelende bellen op de rug draafden ze over de banen en onder de ijzeren pennen achter de sleden, die als remmen fungeren, spatten de ijs- schilfers weg. Zaterdag waren de oude arresleden-. die ieder voor zich door de kleurige beschildering waardevolle stukjes volks kunst zijn, te zien op de ijsbaan van Oldeboom en in Surhuisterveen, waar tevens nog een andere traditie in ere werd hersteld. Daar werd namelijk de hoofdprijs gevormd door een „gouden zweep", en ook de historie van de gou den zweep is een stuk geschiedenis. De ijsclub „Nea tocht" in De Wilgen bij Drachten houdt Dinsdag ijs en weder dienende een harddraverij voor paarden met arresleden en dat is nog niet alles. Niet alleen op het vasteland van Friesland is namelijk de arreslee te zien, maar ook op Terschelling, waar een dik pak sneeuw ge vallen is en waar de boeren dit aloude ver voermiddel dagelijks gebruiken. Ook op Ameland, o.m. bij Ballum, is de ar nog in trek en zo leveren Friesland en de eilan den in deze dagen weer vetkwikkende ta fereeltjes op, beelden uit de goeie oude tijd. De Leidse universiteit en. zij, die daar aan verbonden zijn en in het verleden waren, hebben Zaterdag en Zondag de stichtingsdag van de academie herdacht. In de Sleutelstad werden die dagen bij eenkomsten van velerlei aard gehouden, die in de loop van Maandag, de eigen lijke Dies, gevolgd werden door een plechtige doop van de nieuwe klokken voor de academietoren en een bijeen komst, tijdens welke de rector de ge bruikelijke Dies-rede uitsprak. H.M. Koningin Juliana, zelf oud-alumna van de Leidse universiteit, woonde als zo danig enkele der bijeenkomsten bij. Za terdagavond bezocht zij een schouw burgvoorstelling en Zondag een bijeen komst belegd door de Christen Studen ten Raad en het Studium Generale door prof dr. J. L. van Holk. gistraat vergezeld gaan van de wens, dat hopelijk spoedig een algemene maatregel van bestuur van kracht zal worden, waardoor het weer mogelijk wordt gouden paren met Nederlandse muziek te fêteren. Buiten bliezen intus sen de leden van „de Aw Harmonie" de eerste noten van de „Disciplin mars" tegen de gevel. „Sjön, Sjön", stamelde de gouden bruidegom ontroerd, maar voor de tweede maal verstoorde de poli tie deze aubade. Het was immers wel na het gewraakte uur van enen, maar waar was de toestemming van de burgemees ter? „Die heb ik zo", juichte de veel ge plaagde voorzitter F. Floum en in een wip stond hij vis-è-vis met de burge meester. doch helaas zonder machtiging van de raad kon burgemeester Becht de verlangde toestemming niet verle nen en dies noteerde, dit keer een agent van politie, wetsovertreder Frans Willem Ploum, ook wel genaamd „der Frits", ge boren 2 April 1904 te Kerkrade, Neder lander, gehuwd mijnbeambte, in zijn vrije tijd voorzitter van de Kon. Harmonie „St. Caecilia" van Kerkrade en als zo danig verantwoordelijk voor het musi ceren van dertig muzikanten. Het pleit voor het doorzettingsvermo gen van de heer Ploum, dat ondanks dit tweede proces-verbaal de gestoorde aubade toch is doorgegaan. In het achter het huis gelegen tuintje, afgeschermd met een betonnen omheining, hebben de dappere blazers hun „Disciplin Mars" kunnen uitvoeren, tot groot genoegen van „der Nol en et Liena", die deze „aubade geweldig fein" hebben gevonden en re kenen op een reprise over tien jaar wan neer dit krasse tweetal zijn diamanten bruiloft hoopt te vieren. Maar hopen- lijk dan een reprise zonder politionele storingen, lachte een dubbel geverbali seerde voorzitter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3