FRANSE uitbraakpoging uit Dien Bien Phoe mislukt Italiaans episcopaat waarschuwt tegen protestantse propaganda Confessionele partijvorming thans niet zinvol Russisch collectivisme in de piste DE ENGEL VAN_ SAN FRANCISCO Meer Amerikaanse vliegtuigen voor de Franse luchtmacht Herderlijk schrijven 20.000 dossiers teruggevonden Prof. Romme wil geen gemmelijk sociaal programma nastreven Studiedagen Katholieke Nat. Commissie voor Huwelijksvoorlichting Overeenstemming op alle punten De strijd in Indochina In de V.S. Veiligheidsrapporten over Harry D. White Mr. J. Burger voor De Nieuwe Koers: Winterhanden „Kleine Commissie" (sCHEEPVAAKTBEltlCHTEN MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 PAGTNA 5 K.V.P. op Curasao acht samenwerking moeilijk Brief aan coalitiegenoten In Maart H-bom- explosie op Bikini? Beveiliging tegen Noordzee Regering antwoordt de heer Louwes Geen ontbreken van natuurlijk besef [£^ICD€ Kt OOR, AA A W 1 MARKTBERICHTEN Zaak-Simpanghotel 10 dagen hechtenis voor vergunninghouder door CLARENCE B. KELLAND strijdkrachten van de Vietminh bevinden zich op het ogenblik op onge- 80 kilometer van de hoofdstad Luang Prabang van Laos. De „ijzeren b'v'sie" van de Vietminh, die van de belegerde Franse vesting Dien Bien fPoe in de richting van Luang Prabang is opgerukt, heeft haar opmars 'Jüelijk gestaakt, om zich te hergroeperen. Men neemt aan, dat begin deze yeek de feitelijke aanval op de hoofdstad zal inzetten. De Franse bezetting Dien Bien Phoe heeft tevergeefs gepoogd uit de omsingeling te breken. |?an beide zijden werden zware verliezen geleden. De Franse luchtmacht, 'e bereids versterking heeft toegezegd gekregen van Amerika, blijft de "Mandelingen voortdurend bestoken. &e hoofdmacht van de Vietminh-troe- ïen bevindt zich in het oerwoud op de estelijke oever van de Namhoe, circa oncterd kilometer ten Noord-Oosten ,un hoeang Prabang. Waarschijnlijk j'"len de opstandelingen in de richting °eang Prabang optrekken langs de 'amhoe. Nabij Pakboc hebben verken- hnBsvliegtuigen een groot aantal hout- 'otten waargenomen, waarmee de op- SJandelingen hun zware bagage zuid- ^'"arts willen voeren. De Uniestrijd- Krachten die de Noordelijke toegangs- ^'egen bewaken hebben zich uit hun etellingen op 90 km ten Noorden van de n°ofdstad teruggetrokken. Zij passen "e tactiek der geschroeide aarde toe. verdedigingsgordel rond hoeang pahang is de laatste tijd versterkt. De beWoners van de in het Noorden gele den valleien zijn geëvacueerd. Vrijdag hebben de Vietminhs de ves ting Dien Bien Phoe beschoten met 75- mm-geschut van Japanse makelij. De Franse luchtmacht heeft de vijandelijke opstellingen beschoten. Zaterdag heb ben 4 a 5000 man van de bezetting van de vestingstad een uitbraakpoging ge daan. Zij vochten man tegen man met de Vietminhs die ten Noord-Oosten van de stad zich hebben ingegraven. Ge vechtsvliegtuigen en artillerie onder steunden de aanval. Aan beide zijden vielen vele slachtoffers. Amerika heeft gunstig gereageerd op een verzoek van de Franse rege ring om vlietuighulp en geschoold per soneel voor de strijd in Indo-China. Het ministerie van Defensie in Wash ington heeft bekend gemaakt, dat een aantal B-26 lichte bommenwerpers zal worden gestuurd en een groep van 200 deskundigen, die als instructeurs zul len optreden. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Zondagavond De waarschuwing tegen de toenemende propaganda van het protestan- tisme in Italië was de relatief korte passage uit het herderlijk schrijven der Voorzitters van de regionale episcopaten in dit land, die in de Westelijke Wereld de meeste aandacht getrokken heeft. Het herderlijk schrijven is uitge daan na de conferentie, welke de leiders van de verscheiden episcopaten Oehad, hadden in Pompeii. Het eerste deel van de brief handelt over direct geestelijke zaken, het tweede over sociale problematiek. Ten aanzien van de toenemende pro testantse propaganda wijzen de bis- S|:hoppcn er op dat deze bijna immer J'sn buitenlandse aard en gevoerd door buitenlanders, een gevaar vormt voor «et Italiaanse volk in zijn verbonden heid met zijn heilige tradities en met de kerk Gevoerd wordt deze propaganda Welhaast altijd onder eenvoudige en ongeletterde mensen, die in slechte materiële omstandigheden verkeren en wel door financiële en andere hulp, ge schenkzendingen en een aanvankelijk gecamoufleerde benadering. strev"nw^1 zeer veeg teken is, dat van de openlijke sympathie heeft hun pers ^mduJIisten. hun leiders en schoppen het niet fiek laten d?n de" oorzaken op zuiver geestelÏÏk terrein van een bepaald succes dezer propa ganda. Het is niet zonder grond dat Juist daar activiteiten van genoemde protestantse zijde plaats hebben, waar hiet diligent en voortdurend genoeg godsdienstonderricht plaats heeft, aan kinderen evenzeer als aan volwassenen, of waar dat onderwijs niet op de juiste phjze aangepast is aan de vraag en be- opefte van onze tijd. „Een hoogst ern- *''ge vingerwijzing", zegt het schrijven. De Italiaanse grondwet waarborgt Vrijheid van godsdienst, maar ver biedt in een land, dat 98 pet. katho liek is, propaganda, als boven ge noemd. Zo vindt men bijvoorbeeld te Rome een tiental protestantse kerken; enige daarvan zijn buitenlandse; het merendeel der Italiaanse protestanten is Waldenser. De godsdienstige ver zorging vindt normaal plaats, terwijl in de eigen óf algemene boekhandel Protestantse lectuur uitgestald en verkrijgbaar is. De protestantse Italianen zelf zijn liet bijster gelukkig met de buiten landse „hulp" op deze wijze. Nog afge ven van de terechte aanmerking, welke hien kan maken op het kopen van min meer argeloze zielen, maken vaak deze ijveraars, die door hun niet-Ita- Raanse afkomst met de klompen door de diep ingewortelde gevoelens, affec ten en opvattingen der Italianen gaan, 'h hun ogen de indruk van subversieve elementen. De sympathie, zoals gezegd, "an communistische zijde voor hen, is 'ekenend. Al moge een deel der Italia nen anti-clericaal zijn, wanneer een buitenstaander aan de priesters en hun ambt komt is de reactie sterk afwij- '*end. De korte passage in het schrijven van de Italiaanse geestelijke herders, zowel ""luit het oogpunt van hun zorg voor de ^elen, als binnen het raam der Itali- "tnse omstandigheden en der fiierboven Oenoemde motieven, is normaal en ver- ®htiooord. Bovendien schroomt men niet e hand in eigen boezem te steken. De blaa tselijke geestelijke leiders wordt "erzocht attent te zijn, de zwakken bij e staan, niet lamenterend bij de pakken ''eer te zitten, maar te arbeiden, zoals e bisschoppen dit in hun brief aan- Oaven. Behalve de passage over de protestants propaganda spreekt het eerste deel der «tilt °Ver de Mariadevotie, de Kerk der bete Ae zorg voor de jeugd en over de is m en televisie. Het tweede deel S]e ?®wijd aan sociale vraagstukken. wNn dan zi'n liefde en caritas echt. soci=iter deze worden voorafgegaan door Vraaioi- E,erechtigheid. Sprekend over het biscnv, der werkeloosheid geven de Zo aih<?aen als hun mening, dat in dit sine A, ?.me land een gunstige oplos- tQt laa^ u jlc is' mits allen, van hoog en opr|Vv?tLZ1®id Zljn van een goede wil e«oïsme d van bedoeling. Voor het ais voor A0rdt. evenzeer gewaarschuwd full emnu die ieder ernstig plan voor lijden r,„idyflent schipbreuk willen doen Roren n» i armoede en ontevredenheid de molen hunner partij is. huneuUvoeriv»Ven di bisschoppen nog eiale aandacht aan de spe ling me? r landbouwende bevol- «ociale ee-n beschouwing over de de- Het ,talde Van de christelijke lief- kardinalen ls gesigneerd door zeven bisschnnr. e-n aartsbisschoppen en 'liters dethun kwaliteit van voor- B aer episcopaten. dit Het bestuur van de Katholieke Volks partij op Curacao heeft een brief ge zonden aan haar coalitiegenoten, de Na tionale Volksparty, de Arubaanse Volks partij en de DNA, waarin betoogd wordt, dat het moeilijk is de samenwerking op regeringsniveau voort te zetten. Zij overweegt ernstig, welke stappen zij te dezer zake zal doen. Na ontvangst van het antwoord zal het bestuur van de K.V.P. 16 Februari zijn standpunt bepalen. Het is niet on denkbaar, dat terugtrekking van de K.V.P. de val van de regering tot ge volg zal hebben. Het Amerikaanse Ministerie van Jus titie heeft circa 20.000 dossiers terugge vonden, die reeds acht jaar als ver dwenen werden beschouwd. Hieronder bevond zich o.m. een verslag van de Federale Dienst voor Binnenlandse Vei ligheid uit 1945, dat handelt over spionnage in de V.S., en voorts ook het dossier van wijlen Harry Dexter White, waarom onlangs veel te doen is ge weest. Zoals indertijd gemeld beschuldigde in November van het vorige jaar de minister van Justitie, Brownell, ex-Pre sident Truman er van White te hebben benoemd in een hoge functie, hoewel hij kennis droeg van een onderzoek, dat tegen White was geopend in ver band met spionnage. Het ministerie heeft gisteren bekend gemaakt, dat alle teruggevonden dossiers zullen wor den onderzocht met het oog op even tuele vervolging van daarin genoemde personen (A.F.P.) Naar Associated Press in Washington verneemt, ligt het in de bedoeling van de Amerikaanse regering in Maart een nieuwe reeks proef-atoomexplosies te doen plaats vinden op twee atol len van de Marshall-eilnden. Waar schijnlijk zal ook een waterstofcxplosie worden beproefd. Men neemt aan, dat een waterstofbom vanuit een vliegtuig zal worden neergeworpen. Manschappen van de Amerikaanse genie zijn momenteel op een tweetal atollen van de Marshallgroep uitgebrei de bouwprojecten aan het uitvoeren, terwijl een groot aantal instiumenten wordt opgesteld. Waarschijnlijk vindt de explosie op Bikini plaats. De Ame rikaanse luchtmacht beschikt over twee types bommenwerpers, die de H-bom kunnen afwerpen. Het zijn de B-47 straalbommenwerper en de lange-af- standsbommenwerper B-36. De aard van de H-bomexplosie is zodanig, dat de vliegtuigen zeer snel uit de buurt moe ten komen, willen zij niet nadelige invloeden ondervinden van de ontplof fing. De regering heeft op de vragen van de jieer Louwes, gesteld in de nota wel ke was toegevoegd aan het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het regeringsbeleid, thans geantwoord dat het niet verantwoord is te concluderen, zoals de steller van de nota doet, tot het ontbreken van een natuurlijk besef voor veiligheid tegen de Noordzee by onze toezichthoudende autoriteiten en onze openbare mening. Zoals bekend had de heer Louwes gevraagd of ons volk en onze regering zich voldoende bewust zijn van de zwak ke positie, waarin het Westen en het Noorclen van ons land zich ten opzichte var. de Noordzee bevinden? Voorts of de organisatie van ons waterstaatswezen zodanig is, dat wij daarin het nodïge vertrouwen kunnen hebben? 40. „Wel?" vraagt Eric, als Erwin verward van Axe naar zijn moeder blijft staren, zonder antwoord te geven. „Ge hebt mijn vraag toch wel gehoord? Of wilt ge het voorbeeld van uw vriend volgen?" „Ik ik weet niet, wat ge bedoelt, Fadir," hakkelt Erwin. „Aha, een soort van samenzwering dus," valt de Noorman snijdend uit en zich tot Axe wendend gaat hij voort. „Ge zijt dus een Jomsviking. Wel, ge schijnt hun faam wel te willen ophouden. Er zullen maar weinig Jomsvikings zijn, die geen moord op hun geweten hebben." Wezenloos kijkt de jonge boogschutter hem aan. Het is niet duidelijk of hij de woorden van de Noorman begrepen heeft. Doch Erwin schreeuwt plotseling driftig „Axe is geen moordenaar'. Ge moogt hem niet van moord beschuldigen „Ook niet als er tweemaal een wapen, zoals hij altijd gebruikt, bij het lijk wordt gevonden?" bijt Eric hem toe. „En ook niet als hij wordt aangetroffen, terwijl hij het lichaam van zijn derde slachtoffer in de struiken tracht te slepen In één adem gaat hij door tot Axe: „Of wilt ge soms beweren, dat ge daar ook niets van weet?" Als enig antwoord haalt de jongen zijn schouders op. „Lieg niet," dondert de Noorman hem toe. „Waar hebt ge Baldor ontmoet? Waarom hebt ge op hem geschoten? Was hij alleen?" Radeloos kijkt Axe om zich heen. „Fadir, luister! Hij is onschuldig!" roept Erwin opnieuw. „Zwijg!" beveelt Eric hem. „Laat de jongen zelf spreken. Vertel op, wat is er met Torge gebeurd? Hoe komt het, dat we telkens uw pijlen gevonden hebben „Dat waren mijn pijlen niet," valt Axe even uit, maar onmiddellijk vervalt hij opnieuw in zijn vorig zwijgen. Ook Thjalfi is naderbij gekomenen zonder zich te storen aan de woedende blik, die Erwin hem toewerpt, merkt hij op:„En Wulfstan heer koning? Men heeft hem nog steeds niet gevonden. Als gij het mij vraagt, hebben die twee iets met elkaar te maken. Waarom was die anders tijdens het tournooi zo vriendelijk tegen Axe, terwijl hij voor de prins geen goed woord over had?" En terwijl hij zich tot Axe wendt, bijt hij hem toe: Spreek op, jongen! Waar is Wulfstan!?" „Hier is Wulfstan," klinkt een schorre stem en daar, bij het brede gordijn voor de ingang, staat de Deense aanvoerder, gehavend, besmeurd, bebloed Het verwijt, dat de PvdA het be staansrecht van confessionele politieke partijen zou betwisten, is hoewel on juist niet geheel onbegrijpelijk, aldus mr. 3. A. W. Burger in een rede op het congres van De Nieuwe Koers, dat van daag in Enschede is gehouden. Het be ginselprogram van de PvdA geeft in ar tikel 35 grond tot dit verwijt. In dat ar tikel wordt immers gezegd, dat de PvdA „principieel, en voor de tegen woordige verhoudingen in Nederland ook practisch, de organisatie van het po litieke partijleven op de grondslag van een godsdienstige belijdenis (antithese) verwerpt." Hieruit moet gelezen wor den, dat de PvdA zich practische en fei telijke omstandigheden kan indenken, waarin confessionele partijvorming zin vol is, maar dat die omstandigheden zich in het huidige Nederland, gelukkig niet voordoen. Met name in Nederland mogen, zo zei mr. Burger verder o.m., terecht de hoop en de verwachting wor den uitgesproken, dat het Nederlandse volk als geheel eindelijk heeft geleerd, dat geestelijke en godsdienstige vrijheid zo essentieel en zo wezenlijk is, dat de handhaving daarvan by iedere vorm van partyvorming ais voorondersteld dient te worden geacht. Afzonderiyke partijvorming tot die hoge doeleinden moet wel als een miskenning worden gezien van de doeleinden van hen, die zich niet in een confessionele partij willen organiseren. Spr. zei verder, dat er met betrekking tot de vraag van het actuele handelen in de confessionele partij zo veel diver gerende meningen zijn, dat dit een be zwaar wordt voor een daadkrachtig op treden dier partijen, waarin de verschil len en wat feitelijk gewenst wordt, el kander in evenwicht neigen te houden met een tendens tot dadenloosheid. En het is dat nu wat als een groot gevaar moet worden gezien voor de democratie, zoals op het ogenblik met name in Italië wordt bewezen. Men dient zich van de zijde der confessionele politici wel te realiseren hoe ontzaglijk de gevaren zijn die ons dientengevolge bedreigen, aldus spr. De grote vraag, waarvoor wij vandaag staan, is, of niet opnieuw een scheiding der geesten noodzakelijk is, waarin men weer een onderscheid kan zien tussen christelijke doeleinden enerzijds en het conservatisme, het kapitalisme, de re actie anderzijds. En het spreekt vanzelf, dat in deze probleemstelling tevens voor de socialistische beweging de taak ver vat ligt om te weten te onderscheiden tussen de wezenlijke en maatschappe lijke doeleinden van het socialisme en een niet-wezenlijke doch begeleidende Advertentie geest der eeuw van rationalisme en an ti-godsdienstigheid. Onmiddellijk naar de oorlog zag het er naar uit, dat de samenwerkingsmoge lijkheden groot, verstrekkend en belang rijk zouden zijn, thans proclameert Rom me de aanval op de PvdA, aldus spr. Het politieke confessionalisme schu'nl als van ouds te neigen tot de rol van steunpilaar der bestaande samenleving. Volgens spreker wil prof. Romme niet een gezameniyk sociaal en economisch program nastreven, maar wii hij het zwaartepunt biyven leggen op levens- beschouweiyke kwesties terwyl de PvdA juist van mening is. dat alle ge- zamenlijke krachten moeten worden gericht op oplossing van de sociale en maatschappelijke vraagstukken. In de politiek komt het allereerst op hande len aan, aldus spr. en niet op het filo soferen en te minder, wanneer daardoor het meest noodzakelyke zou worden nagelaten. Dat is, het creëeren van een maatschappeiyke orde, waardoor naast de verwerpelijkheid, ook de overbodig heid van een totalitair staatsbestel zo duideiyk mogelijk aan het licht komt. nKpmsm> no. nBMOSpOSMol*» WtOyMS, H» ij,» In een circus in Moskou hebben zes clowns collectief grappen ver kocht. Het Russische blad „Ogo- nak" schreef op de foto: Ik ben in een circus geweest; en daaron der: Zelfs de habitué's van het circus herinneren zich niet, dat er ooit zes clowns tegelijk in één programma zijn opgetredën. De toeschouwers van het programma „Gegroet Hoofdstad", konden zich evenwel best verenigen met deze „breuk met de traditie". Het huwelijk als een christelijk cul tuurmonument van de allereerste or de, dient mede door een goed begre pen psycho-hygiëne, met de grootste verantwoordelijkheid beleefd, uitge bouwd, gekoesterd en verzorgd te worden. Dit. te bevorderen is een der voorname doeleinden van de katho lieke bureaux voor huwelijksaangele genheden, wier medewerkers uit het gehele land op Donderdag 4 Februari j.l. te Utrecht in een studiebijeen komst bijeen waren onder leiding van dr. A. Hoegen, voorzitter van de Ka tholieke Nationale Commissie voor Huwelij ksv oorlichting. Van de praktijk uit werd hier de taak waarvoor de katholieke gemeen schap zich ziet geplaatst, benaderd door deskundige medewerkers aan de bureaux Heerlen, Utrecht en Amster dam (resp. dr. A. Bijlsma, drs. B. Bre mer en dr. C. J. Trimbos). In goed op elkaar afgestemde inlei dingen behandelden zij de organisatori sche opzet, de innerlijke ontwikkeling, de tekorten en desiderata van de ka tholieke bureaux voor huwelijksaange legenheden, waarbij wel duidelijk bleek, dat zich een weldoordachte werkwijze ontwikkelt, die aan de katholieke bu reaux een geheel eigen karakter geeft. Hopeloos dor en ongecultiveerd in psychologische en anthropologische zin noemde dr. C. J. Trimbos het doorsnee huwelijk waarmee men in aanraking komt. Onverantwoordelijk de wijze waarop men met het huwe lijk omspringt. De sleur, die vele hu welijken doodt, behoeft krachtige op bouwende steun. Deze steun kan wor den verleend door op hun taak bere kende bureaux voor huwelijksaange legenheden, waarvan er nu enkele, maar nog lang niet voldoende in ons land zijn. Daarnaast dient die steun echter evenzeer uit te gaan van de voor een katholieke opvoeding verant woordelijke personen en instanties. Gebleken is, dat de gebrekkige voor lichting een van de hoofdoorzaken der kwalen is. In dit verband merkte dr. Trimbos op, dat begonnen, is met breed opgezette cursussen voor jong gehuwden en verloofden. Hoewel ook de regering van mening is, dat de bu reaux voor huwelijksvoorlichting niet kunnen worden gemist, moest dr. Trimbos toch klagen over gebrek aan activiteit en belangstelling in onze sa menleving. Het zal nodig zijn. dat men gaat in zien, dat goed gefundeerde en deskundige diensten voor de geestelijke gezond heidszorg een onmisbare steun zijn, voor o.m. opvoeding, kinderbescherming, ziel zorg en in geestelijke nood verkerenden. Nog slechts enkele katholieke bureaux, althans volgens de gewenste opzet, zijn werkzaam in Amsterdam, Breda, Heer len. Sittard en Utrecht. Leiden en Hil versum zullen thans ook starten. Maar waar blijven de overige grote steden? Daarna kwamen de bestaande katho lieke huwelijksbureaux ter sprake. Dr. Bijlsma gaf een inzicht in de werkwijze, drs. Bremer en dr. Trimbos gaven een critische beschouwing van de innerlijke ontwikkeling, en steeds weer aan de hand van de nood, waarvoor men zich ziet geplaatst. Deze nood wordt tege- moetgetreden vanuit de op cleze bureaux mogelijk geworden samenwerking tus sen priesters, medici en psycho-hygië- nisten. Vanuit de zielzorg bezien bieden de bureaux een gespecialiseercle. bij zondere vorm, waarin zielzorg mógelijk wordt in die gevallen, die een gewone zielzorg niet geheel aan kan. Medisch bieden de bureaux een belangrijke ver ruiming voor de eigen mogelijkheden van de huisarts. Immers, noch huisarts, noch specialist vermogen afzonderlijk de meer dimensionale benadering van de cliënt, zoals alleen een team dat kan. VEEMARKT UTRECHT. 6 Februari. Aanvoer 2972 stuks. Prijzen: stieren f 280 460, kalfzaarzen i 650—875, pinken f 360 520, melkkoeien f 750—1020, kalfkoeien f 8001030, varekoeien f 425—740, gras kalveren f 230—360, nuchtere kalveren f 3746, schapen f 80125, lammeren 85— f 115, zeugen f 230350, varkens f 80120, biggen f 38—56, bokken en geiten f 1040. PLUIMVEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH 6 Febr. Aanvoer 12.000 stuks. Prijzen: (wit te) van f 2.05—2.10, kippen (gekl.) f 1.90— 1.95, tamme konijnen f 1.85—1.90 per kg le vend gewicht, tamme konijnen f 4.00—7 75 per stuk. Het landgerecht van Surabaja heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. F. Faubel, agent van de Nationale Han- dlëlsbank. die houder is van de voor het Simpanghotel te Soerabaja uitgege ven vergunning. Faubel werd ten laste gelegd; het verhuren van drie kamers zonder vergunning; het niet zichtbaar ophangen van de hotelvergunning en het niet nummeren der kamers volgens de plattegrondl die bij de vergunning is gevoegd. De heer Faubel werd ver oordeeld tot tweemaal vijf dagen hech tenis en het betalen van een boete van rp 50, subs, tien dagen hechtenis. De eis haö geluid driemaal twee weken hech tenis. In het vonnis is bepaald, dat aan de heer Faubel geen werkzaamheden hiogen worden opgedragen en dat hij buiten dte voor de gevangenis geldende werkuren naar huis kan gaan. (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 8 „Ik zou niets liever willen," zei An neke, „dan altijd hier te blijven." Pioche wendde zich tot mijnheer Ralston. „Mag ik hopen dat u juffrouw Villard bij mij aan het diner introduce ren wilt?" vroeg hij. „Zou aanstaande Woensdag u schikken? Ik ben van plan een aantal gasten uit te nodigen." „We zullen er zijn, Frangois," ant woordde mijnheer Ralston hartelijk. Mevrouw Ralston wierp een onpeilbare blik op Anneke. „Ik weet haast zeker dat juffrouw Villard die avond nog vrij heeft." „U bent wel erg vriendelijk jegens een onbekende," zei Anneke. Mijnheer Pioche boog en verliet hen. Anneke volgde met haar ogen zijn slan ke, gracieuze gestalte. Dit was inder daad een aristocraat, dacht zij. „Bij Frangois te dineren gevraagd te worden," zei mevrouw Ralston, „staat bijna gelijk met de ridderslag." Zij vorderden slechts langzaam in de zaal, aangezien zij telkens werden aan gehouden door vrienden en bekenden van mijnheer en mevrouw Ralston, aan wie Anneke voorgesteld moest worden Jongemannen in avondkleding verlie ten de waarzegstershokjes, de visvijvers, en de roulettetafeltjes, en het gerucht ging als een lopend vuurtje door de zaal dat de geheimzinnige wandelaarster uit Montgomery Street er was en nog wel onder de hoede van niemand min der dan de Ralstons. Anneke vormde bijna voortdurend het middelpunt van groepjes fraai geklede^ jongelieden, al lieten ook de ouderen zich niet gans en al onbetuigd. Een hoer met mooie, intel ligente ogen, gladgeschoren wangen en en kleine kinbaard, werd voorgesteld als Asbury Harpending. Hij wekte bij zonder Anneke's belangstelling, zij het niet op de wijze als met mijnheer Pioche het geval was geweest. Hij hield er een nogal bruuske, hartelijke manier van doen op na. Hij maakte geen stijl volle complimenten, maar wendde zich al spoedig tot Ralston. „Will", zei hij, „ik ga naar Londen. Za ken. Ik hoop Rothschild te spreken te krijgen." Hij zweeg een ogenblik, en zijn ogen fonkelden van geestdrift. „Heb je die kwestie van die Zuid-Afrikaanse diamantmijnen nog onder de loupe ge nomen? Fabelachtig! Goud en zilver heb ben we al. We hebben Sutter's Creek en onze Comstock. Weet je wat ik ge loof dat onze volgende ontdekking zal zijn. Will? Diamanten. En waarom ook niet? Als Afrika ze heeft, waarom de Verenigde Staten dan niet? We hebben grotere goudmijnen en grotere zilvermij nen. Let op mijn woorden binnen kort krügen we te horen dat de een of ander een massaal diamantgebied heeft ontdekt." Ralston glimlachte en haalde zijn schouders op. „Als jij degene bent die het ontdekt, Asbury, geef me dan ook een handjevol." „Dat doe ik, Will, dat beloof ik je," zei Harpending, en hij keerde zich om. „Als iemand Asbury ervan wist te overtuigen dat de maan van kaas ge maakt is," zei Ralston, ,dan wed ik dat hij er mensen naar toe zou sturen om haar te ontginnen." Mevrouw Ralston, die vlak naast An neke aan haar rechterzij stond, voelde opeens hoe de slanke gestalte naast haar verstrakte, en zag hoe ze haar lippen samenneep en tot diep in haar hals bloosde. Oho, dacht ze, en ze keek rond om te zien wat wel de oorzaak mocht zijn van die plotselinge verwarring van haar be schermelinge. Ze zag een lange jonge man, onberispelijk gekleed, met een niet knap, doch aantrekkelijk gezicht, en vrijmoedige manieren. Hij liep opgewekt rond, alsof iedere stap die hij zette hem een diepe vreugde schonk, en zijn ogen twinkelden ondeugend. „Goede avond, mevrouw Ralston," zei hij, op de toon van iemand die weet dat hij' welkom is. „U schittert vandaag weer als een ster van de eerste grootte." „Maar geen jonge ster meer, Juan," antwoorde zij. „Hoe kom je er toe zo'n feest als dit te bezoeken? Ik heb verno men heel San Francisco schijnt het trouwens te weten dat je een ver jaardagsfuifje gegeven hebt." Hij was niet in het minst uit het veld geslagen en grinnikte jongensachtig. „En wat voor een fuif! Waar is een mens anders jarig voor? En ik mag er wel bij zeggen, mevrouw Ralston, dat de politie deze keer helemaal niet tussenbeide ge komen is." „Ik moet eigenlijk niet tegen je spre ken," zei ze vermanend. „Juan, Juan, kun je je dan niet behoorlijk gedragen? Als je grootvader het wist, draaide hij zich in zijn graf om." „Ik betwijfel het, mevrouw. Hij hield zelf namelijk ook van gezelligheid. „Hij had totnogtoe geen enkele keer naar Anneke gekeken, doch thans keek hij haar aan en wachtte zwijgend. „Juffrouw Villard, deze deugniet is Juan Va lie j o Parnell een combinatie van slechte eigenschappen van de Span jaarden en de Ieren," zei mevrouw Ralston luchtigjes. „Mejuffrouw Villard en ik kennen elkaar reeds van een vroegere ontmoe ting," zei hij. „Zegt u dat wel," antwoordde Anneke op ijskoude toon. „Op mijn verjaardag," verklaarde Parnell zonder enig teken van berouw. „Ik hield juist een toespraak tot de bevolking nabij het bankgebouw van uw man. Waarover ik gesproken heb, weet ik niet precies meer. Ik zag juf frouw Villard voorbij komen hoe kan zoiets een mens ontgaan? Ik zag haar aanstalten maken om de bemodderde rijweg over te steken. Ik vraag u, me vrouw Ralston, wat moet een jongeman onder zulke omstandigheden doen? Mocht ik toestaan dat die kostelijke voetjes bezoedeld werden? Neen. Mijn hele riddernatuur verzette zich daarte gen. Daarom volgde ik het eminente voorbeeld van Sir Walter Raleigh en spreide mijn jas uit over de modder. Als ik mij goed herinner, was zij ver baasd maar niet verheugd." Mevrouw Ralston bracht haar ge- handschoende vingers naar haar mond om 'n glimlach te verbergen. „En kom je nu je excuses aanbieden?" vroeg zij. Hij zette een paar grote, verbaasde ogen op. „Excuus aanbieden!" riep hij uit. „Mij verontschuldigen voor zo'n rid derlijk gebaar? Maar, mevrouw, ik heb een van mijn duurste jassen geruïneerd. Integendeel, ik kom mijn beloning in ontvangst nemen." (Wordt vervolgd). Van welingelichte zijde wordt verno men, dat de „Kleine Commissie" in Paramaribo op alle punten overeen stemming heeft bereikt. De conferentie is vanochtend plechtig gesloten. Hiermede is de weg geëffend voor het beleggen van de Ronde Tafelconferentie met de West. Zondag zijn vergaderingen gehouden van de voorzitters der delegaties en de voltallige delegaties over de toelichting op het ontwerp-statuut. De Arubaanse afgevaardigde Yrausquin heeft alsnog de afscheidingskwestie van Aruba aan de orde gesteld. AAGTEKERK p. 8 Manilla n. Hongk. ABBEKERK p. 7 Cocos eil. n. Frem. ALBLASSERDIJK 8 te Beaumont. ALCHIBA 7 te Hamburg. ALCYONE p. 8 Vliss. n. Antw. ALDABI 6 te Montevideo. ALKAID 7 te Montevideo. ALMDIJK 8 te Bremen. ALMKERK 8 te Marseille. ALNATI 7 te Vitoria. ALPHARD 7 te Santos. ALTAIR p. 7 Fern. Nor. n. Las Palmas. AMERSKERK 8 te Melbourne. AMOR 7 van Calamata n. Catania. AMPENAN 6 te Rotterdam. AMSTELBRUG p. 7 Fern. Nor. n. Recife. ANDIJK p. 3 Ouess. h. Vera Cruz. ANNENKERK p. 8 Finist. n. Antw. ARENDSDIJK p. 8 Georget. n. Trinid. ARGOS 7 te Gibraltar. ARIADNE p. 8 Ouess. n. Amsterdam. ARKELDIJK 6 te GalvefSton. AXELDIJK p. 8 Wight n. N. York. BANTAM 8 te Colombo. BENNEKOM 7 te San Francisco. BINTANG p. 8 Gibr. n. A'dam. BLOEMFONTEIN 8 te Las Palmas. BOSCHFONTEIN 7 te Zanzibar. BOSKOOP 7 te Cartagena. COTTICA 7 te Barbados. DELFT 8 te Callao. DIEMERDIJK p. 8 Finist. n. Curacao. DRENTE 8 te Belawan. EEMLAND p. 8 Madeira n. A'dam. EOS p. 8 Ouess. n. Lissabon. GAASTERKERK 7 te Marseille. GOUWE p. 7 Madeira n. Hamb. GROTE BEER p. 8 Landsend n. Halifax. HAULERWIJK p. 8 Madeira n. R'dam. HECUBA p. 8 Miami n. Prt. au Prince. HEEMSKERK 6 van Mombasa p. 8 Lamu n. Suez. HILVERSUM p. 8 Kreta n. Landsend. HYDRA 7 te Antwerpen. JAVA p. 8 Massawa n. Prt. Sudan. JOH. v. OLDENB. p. 8 Ram Head n. Sydn. KERTOSONO 7 te San Franc. LARENBERG 6 van Lagos n. Riverc. LAWAK 7 te Los Angeles. LEKHAVEN p. 8 Ouess. n. B. Aires. LEMSTERKERK p. 8 Aden n, Bahrein. LEOPOLDSKERK 8 te Antwerpen. MAASDAM 7 te New York. MARKELO 7 te Rotterdam. MARKEN 7 te Bushire. MATARAM p. 8 Kp. Bon n. Beyrouth. MEERKERK 8 te Genua. MERWEDE p. 8 IJmuiden n. Hamb. MODJOKERTO 7 te Cheribon. MUIDERKERK 7 te Hongkong. ORANJEFONTEIN 7 te East London. ORION p. 8 Kp. St. Vine. n. Oran. POELAU LAUT 7 te Port Said. POLYPHEMUS p. 8 Massawa n. Suez. PRINS FRED. WILLEM 7 van Carthag. naar Londen. PRINS PHIL. WILLEM 8 te Dakar. RADJA 6 te Prt. Swettenham. RAKI p. 8 Str. v. Messina n. Prt. Said. RIDDERKERK 7 te Prt. Said. RIOUW 7 te Newport News. RONDO 8 te Penang. ROTTI p. 7 Colombo n. Penang. RIJNKERK 8 te Aden. SALAWATI 6 te Genua. SARANGAN 7 te Manilla. SCHIE p. 8 Finist. n. Tunis. SHERATAN 7 van Las Piederas n. Philad. SLAMAT 7 te Dramman. STAD BREDA p. 7 Northf.land n. Safl. STAD DORDRECHT 8 te Huelva. STAD LEIDEN p. 7 Niton n. Savanna. STAD MAASTRICHT 7 te Sfax. STAD SCHIEDAM p. 8 Finist. n. Vlaard. STRAAT SOENDA 8 te Manilla. SUMATRA 8 te Makassar. TARA 7 van St. Vine. n. Rio Jan. TAWALI 7 te Hamburg. TEGELBERG 7 te Moji. TEUCER 7 te Gravesend. THALATTA p. 8 Scillys n. Prt. Said. TITUS 6 te Rotterdam. TRAJANUS 8 te Hamburg. UTRECHT 8 te Penang. VAN LINSCHOTEN p. 8 Vliss. n. A'dam. VAN SPILBERGEN 7 van Freetown naar Abidjan. WATERMAN 7 van Kaapst. n. Walvisbay. WIELDRECHT 7 te Napels. VvILLEMSTAD 6 te Curacao. WOENSDRECHT 8 te Rotterdam. ABBEDIJK p. 6 Kp. Race n. New York AMSTELKROON 6 te La Guaira. ARIADNE p. 16 Finist. n. Buitenh. ALDEGONDA 6 te Bangkok. ATLAS p. 6 Holten, n. Amst. AENEAS p. 6 Dungen. n. Bare. BAARN p. 6 Azoren n. Londen. BLITAR 6 te Sydney. BOREAS 6 te Tunis. BENNEKOM 5 van Iquiq. n. B. Vent. CORYDA 6 te Balboa. CELEBES p. 6 Ouess. n. Amst. DIDO 6 te La Pallice. ELSENBURGH 6 te Casablanca. ESSO AMSTERDAM p. 6 Kur. Muria naai Ras Tanuara. EOS 6 te Amsterdam. tjANVMEDES p. 6 Str. Yucatan n. Mobile. GOOILAND p. 6 Ouesst. n. Santos. HATHOR 6 te Haifa. 5 van Ahnir. n Cristobah KIELDRECHT 6 te Colombo. KEDOE p. 6 Gibr. n. Rotterdam. S™SKcp; 6 D5eddah R'dam. LANGKOEAS 6 te Djakarta. t'H.T^RRRRR 6 te Karachi. LISSEKERK 6 te Lynden. MARIEKE BOHMER 6 te Dakar. MAASLAND p. 6 St. Vinct. n. B. Aires. MARIEKERK 6 te Antwerpen. MARISA 6 van Suez n. Singap. JJS?^.EHAVEN p. 6 Oesst. n. Fochester. ÏJSïtF KERK p. 6 Ouesst. n. Las Palmas. MITRA p. 6 Maltan Gibraltar. MIDAS 6 te Triest. MANTO 5 van Algiers n. Calamata. TANKSCHEPEN CALTEX PADANG p. 6 Kp. St. Vine, naar Singap. CERONIA 5 te Singapore. ESSO ROTTERDAM 5 te Lehavre. OMALA 5 te Melbourne. RAFAELA 5 te Bangkok. RITA p. 6 Singap. n. Bangkok. CALTEX LEIDEN 5 te Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5