WEERSCHEPENDIENST IN GEVAAR Probleem thans punt van bespreking te Parijs Winkeliers contra de Grote Vier IJsbergjes in Waddenzee Nog steeds plannen voor bouw van pier te Scheveningen Amerika wil bijdrage drastisch besnoeien Vrouwen in de Home Guard op Malakka Straalbommenwerper verongelukt Ml 3R Tot hoofd en hart Lek opengebroken; ijsvlakte op de Maas verdwenen Te rechter tijd Een Madonna in sneeuw Vier doden door gasverstikking Het weer Dr. J. van Dijk overleden QJee ?IS ieioteuca frnu! I __y ^OENSDAC 10 FEBRUARI 1954 77sfe JAARGANG No. 25910 ..sr. Tzonne en Abraham ter verre visserij Heeft Rusland ook atoom geschut? LEDEREN M0T0RKLED1NG Stormdepressie verjaagt de vorst Hef Westen zoekt aanvallen op Molotov in een vulpendop Herstel van de H. Vader duurt voort Korte wandelingen in zijn slaapvertrek Dranksmokkelschip in Kielerkanaal ontdekt Duitse en Deense douane houden de wacht Oud-minister van Defensie Tegen boom opgebotst VIETMINH OP 50 KM. VAN LOEANG-PRABANG Verdediging thans op de stad zelf geconcentreerd 44e regimentsgevechtsgroep Herhalingsoefeningen uitgesteld BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 -Telefoon 5790 D|tectie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. ™nd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 I® Parys is gisteren een internationale conferentie geopend, die moet trach ten een formule te vinden om de organisatie van weerschepen op de Atlan tische Oceaan voort te zetten. Er zullen nieuwe financiële en technische tegelingen moeten worden getroffen, omdat Amerika van plan is zijn bij drage aan de organisatie drastisch te verminderen. De leider van de Neder landse delegatie, de heer A. J. Dekker, adjunct-directeur van de Rijkslucht vaartschool, is gekozen tot voorzitter van de conferentie. Momenteel worden met 24 weersche ten een tiental metereologische waar nemingsposten onderhouden op de At lantische Oceaan. Een desbetreffende overeenkomst werd in 1946 gesloten Jussen twaalf Europese en Amerikaanse landen. In 1949 werd het aantal waar nemingsposten, dat aanvankelijk was Vastgesteld op 14 teruggebracht tot 10. Nederland onderhield twee weersche pen een tiental meteoreologische waar land ligt, maar dat verleden jaar naar de Noordzee werd gedirigeerd voor V'aarnemingen in verband met het dijk herstel. Het andere ligt afwisselend ten tVesten van Ierland en ten Westen van de Golf van Biscaje als aflosser van Pranse en Britse weerschepen. Amerika had op zich genomen 14 van deze weerschepen te onderhou den, maar verleden jaar heeft de Amerikaanse regering besloten zijn bijdrage in te trekken, omdat de voor delen niet opwogen tegen de finan ciële lasten, nl. ruim 13,5 millioen dol lar per jaar. Thans heeft de Ameri kaanse afgevaardigde gisteren ter conferentie verklaard dat de VS de organisatie zulle.. blijven steunen. Men neemt aan, dat de Amerikaanse bijdrage aanzienlijk zal verminderen, Want op de nieuwe begroting van de V.S. is er geen bedrag voor de orga- hisatie uitgetrokken. De conferentie zal nu een nieuwe for- hiule moeten zoeken om de organisatie te laten voortbestaan. Inkrimping is Vvelhaast niet meer mogelijk en geen der leden blijkt vooralsnog van zins om zijn bijdrage aanmerkelijk te verhogen. Er zijn ter conferentie technische en finan ciële commissies gevormd die de details <ANphApfroblCem zuHen bestuderen. Weerschepen Zwed. Noorw. ROENLAND Nedv CANaD ATLANTISCHE v> OCEAAN Fiunkr Amerika wil d weerscnepen terugtrekken -AMERI Door gasverstikking zijn te Arnhem vier personen om het leven gekomen. Buren van het gezin R. in de Hazelaar straat namen in de woning een gas- lucht waar. Bij onderzoek vond men de reeds ontzielde lichamen van het echt paar R. (de man was 37 jaar, zijn vrouw 31), alsmede van twee kinderen, een jongentje van zeven jaar en een meisje van drie jaar. Twee andere kinderen, van negen jaar en van twee weken die zich in be wusteloze toestand bevonden zij in al lerijl naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. In de gasslang van het gascomfoor in de keuken is een scheurtje geconsta teerd. waardoor gas is ontsnapt (Van onze Haagse redactie) In 1953 verzocht de Exploitatiemij- ..Zeebad" het ministerie van Verkeer en TV a ter staat de concessie, welke zij bezat voor de bouw van een pier te Scheve- hingen, te verlengen. Inmiddels ls dit Concessiesysteem afgeschaft. Men kan hu alleen vergunning voor het oprich ten van een bouwwerk verkrijgen als er tevens een concreet voorstel wordt in gediend. Dit heeft de Maatschappij Zeebad" niet gedaan omdat er wel veel Plannen voor een nieuwe pier bestaan, blaar uit deze hoeveelheid geen keus kon worden gemaakt of omdat de ptan" hen in de practijk met uitvoerbaar Waren of omdat ze te veel fmanciele Advertentie bezwaren met zich brachten. Het minis terie van Verkeer en Waterstaat heeft thans de Maatschappij medegedeeld dat een nieuw verzoek moet worden inge diend, dat vergezeld moet gaan van een concreet bouwplan. De Maatschappij zal nu bezien of een plan dat zij bezit doch dat slechts in gewijzigde vorm kan worden geconcretiseerd, na deze wijziging financieel uitvoerbaar ls. Blijkt dit zo te zijn dan zal een nieuw verzoek aan het ministerie worden ge richt. De rederij Krijger te IJmuiden heeft vandaag twee sterke trawlers ter verre visserij naar zee gestuurd, de Tzonne IJm. 1, en de Abraham VI. 77. Hiermee is een eind gekomen aan een periode van eindeloos geduld en maar wachten op een antwoord van de regering, een ant woord dat nog steeds niet ontvangen is. De heer Krijger heeft echter gemeend niet langer te mogen wachten. Het is nu de gunstigste tijd voor de vérre visserij en gezien de hoopvolle verwachtingen, die ten aanzien van het antwoord van de regering toch wel bestaan, heeft hij beide schepen niet langer renteloos voor de kant willen laten liggen. De Abraham VI. 77 staat onder commando van de IJmuidense schipper Jan Klinkenberg. Schipper op de Tzonne IJm. 1 is de Duit se kapitein Lühring, die tevens als vis- schipper van beide trawlers optreedt. Rond het middaguur zijn beide schepen uit de Vissershaven van IJmuiden ver trokken. Aan de Noordwestkust van IJs land. bij de zgn. Rosengarten-gronden, zal de Duitse kapitein de visserij van beide schepen leiden. Het Franse persbureau AFP verklaart uit goede bron te hebben vernomen, dat Rusland onlangs bü manoeuvres in het Westen van de Sovjet-Unie ook atoom- geschut zou hebben gebruikt. Het was tot nu toe niet bekend, dat de Russen ook over dit geschut beschikten. In Lon den hechtte men weinig geloof aan dit bericht. Men neemt daar niet aan, dat Rusland zich ook bezig houdt met de technische toepassing van atoomenergie China Communistisch China heeft een landkaart uitgegeven, waarop Hong kong staat aangemerkt als Chinees ge bied. Op Malakka telt de Home Guard ook vrouwen, die bedreven zijn in het hanteren van het geweer Generaal sir Gerald Templer kijkt daar met interesse naar. In een van de Noordelijke staten van Malakka bestaat de afdeling van ae tiome Guard uit 53 leden, wie twaalf vrouwen. Een B-47 straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten is neergestort in de omgeving van Oxford, de bekende universiteitsstad in Enge land. De drie inzittenden kwamen om het leven. In wijde omtrek liggen de wrakstukken verspreid. (Telefoto). II r es BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 15459 (Tot Donderdagavond) Voor het Noord-Oosten van het land: Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk sneeuw, later over gaand in regen en plaatselijk mist. Morgen lichte dooi. Aanvankelijk krachtige Zuid-Oostelijke wind, la ter matige Zuidelijke wind. Voor het Zuid-Westen van het land: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen, plaatselijk enige regen en kier en daar mist. Flinke dooi. Ma tige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zon: 8.04—17.45. Maan: 11.043.34. j ®en diepe stormdepressie is bij Ier- aangekomen en trekt gestadig ver- in Noordoostelijke richting. De j *nd neemt in ons land uit richtingen assen Zuidoost en Zuid krachtig toe W de barometer daalt snel. Dit bete kent het einde van de vorst. Grote q «veelheden zachtere lucht van de Vai?aan kunnen vanavond het Westen Stip ons land bereiken, vergezeld van gej®uw en later wat regen. In de af- Van S pacht kwam, met uitzondering ttiat; Zuid-Limburg, overal lichte tot ons f6 70rst voorIn het Oosten van ïiachta zal de vorst eerst de komende Ven morgen worden teruggedre- tie Mart? Amerikaanse afgevaardig- ontwern b H -les za* binnenkort een wets- Partii lePen om de communistische Twpp a8n wet te stellen, tien in -ipPietikaanse journalisten heb- ®sy[ verzocht l0Waki^e om P°litiek I Bij jalouzie in de nood wordt de V mens de ander tot een wolfj (Van een speciale correspondent) Minstens één groep van de West-Berlijnse be volking heeft in het begin van deze week niet zonder misnoegen het chan gement gadegeslagen op het toneel van de conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Grote Vier, die nu weer in de Westelijke sector samen komen in het gebouw van de geallieerde contröleraad. Het zijn de winkeliers in de Potsdamer Strasse, die hun nering ernstig in gevaar zien gebracht nu deze hoofdverkeersweg voor alle verkeer is gesloten, om de veiligheid van de delegaties te kunnen waarborgen. De middenstanders hebben in een gezamenlijke actie bij het gemeentebestuur van de stad op schadevergoeding aangedrongen. De conferen tie zal in ieder geval meer dan 1.2 millioen Mark kos ten, zo redeneren de winke liers van de Potsdamer Strasse, een paar honderd duizend Mark meer of min der zal dus wel niet veel uitmaken. De strenge veiligheids maatregelen zijn onmiddel lijk weer toegepast, toen de delegaties elkaar deze week in het gebouw aan de Els- holzstrasse ontmoetten. In de Sovjet-sector hebben de Russen vreemd genoeg niet soortgelijke maatregelen ge troffen, althans niet naar men voorgeeft. Zij trachten op die manier de juistheid van hun beweringen te be wijzen, dat de Russische sector een oase van ordelijk heid is, gegarandeerd door hef doeltreffend optreden van de Volkspolitie, en dat het gevaar voor betogingen en aanslagen slechts kan dreigen van de zijde van en kele misleide Westelijke „provocateurs". Fotografen, radio- en dag bladverslaggevers, die in het Westen grondig worden ge fouilleerd en zelfs de dop van hun vulpen moeten los schroeven, om te bewijzen dat er niet een of ander mysterieus explosief wapen in is verborgen om Molotov en de zijnen de lucht in te blazen, werden in het ge heel niet lastig gevallen toen zij zien vorige week ver drongen rond de hoofdin gang van het Kleine Krem lin, zoals de Berlijners de Russische ambassade noe men. Molotov's convooi van vijf luxe wagens, bestaande uit glanzende Zis, Zim en Pob- jeda auto's, wordt in het Westen voortdurend verge zeld door een Amerikaanse jeep, met drie van tommy- guns voorziene leden van de Rolls Royce van de Britse minister, Anthony Eden, wordt begeleid door twee legerjeeps met leden van de Britse militaire politie. De meest spectaculaire indruk maakt echter ongetwijfeld de aankomst van de Franse minister, Bidault. Zijn Ca dillac, van het laatste model, wordt bij zijn tocht door de stad omringd door een mo torescorte van dertien leden van de Franse Republikeinse Garde. Zodra de ministers tijdens de besprekingen van de vo rige week in het Kleine Kremlin waren aangekomen werd de veiligheidsgordel militaire politie, terwijl een Britse jeep met twee M.P.'s er achter aan rijdt om ook daar een oogje in het zeil te houden. Maar de Russen vonden het vorige week blijkbaar niet nodig de route te beveiligen, die door de drie Westerse ministers van Buitenlandse Zaken geno men werd door de Sovjet sector. Aan de delegaties van het Westen ging slechts een eenzame jeep vooraf met twee ongewapende Rus sische soldaten, die als gids naar de Sovjet-ambassade dienst deden. Slechts bij aan komst en vertrek van de delegaties werd het verkeer tussen de Brandenburger poort en de hoek van de Friederichstrasse omgelegd. Slechts Amerikaanse wagens met speciale oranje, Franse wijzigd. weer vernauwd, zodat de toeschouwers de gebeurte nissen van betrekkelijk dichtbij konden gadeslaan. De opvallende laksheid van de veiligheidsmaatrege len van de Russen werd slechts overtroffen door hun slechte verkeersregeling. De verkeerssignalen van de Russische verkeerspolitie werkten uiterst verwarrend. Het was bijzonder merk waardig dat het in deze laat-maar-waaien-sfeer aan vankelijk aan de gedele geerden met uitzonde ring van de vier ministers zelf niet was toegestaan van de hoofdingang gebruik te maken. Een lid van de Britse delegatie stond er echter op dit toch te doen en hierna werd het protocol ge- met violette en Britse met groene doorlaatbewijzen op de voorruit mochten dan passeren. De Amerikaanse minister, Foster Dulles, arriveerde ge woonlijk zonder escorte in zijn zwarte Cadillac bij de sectorgrens, waar zijn Rus sische gidsen in hun jeep hem reeds opwachten. De Zodra een bijeenkomst van de vier ministers achter de rug is stromen honderden verslaggevers naar de ver schillende persconferenties, die door iedèr van de vier landen worden gehouden. Niemand minder dan Molo- tovs' eigen perschef, L. F. Iljitschev, heeft de leiding over de Russische perscon- (Van onze correspondenten) Het ijs in de Waddenzee is in beweging. Overal zijn de ijsvelden afgebrok keld en hier en daar hebben zich al bescheiden bergjes gevormd. Dat is o.m. het geval op de pier van Schiermonnikoog, die deels onder het ijs schuil gaat. Niet alleen op de pier van dit eiland, maar ook op de aanlegsteiger van Nes (Ameland) zijn al enkele meerpalen gesneuveld. Voor de schepen, die hier gemeerd liggen, schijnt echter nog geen direct gevaar te bestaan. De lucht- verbindingen met de eilanden zijn Dinsdag uitgevallen. Door de dichte mist was het niet verantwoord de overtocht te wagen. Bovendien beschikte Schiermonnikoog Dinsdagochtend niet meer over een landingsbaan, want de aan het Noorderstrand gelegen landingsplaats was door het zeewater overstroomd. Nu is er inmiddels een nieuwe baan in gereedheid gebracht. Zes sterke ijsbrekers hebben een groot gedeelte van de Lek opengebro ken. Gisteravond werd van het Wes ten uit het dorpje Langerak bereikt, waardoor de rivier thans over een lengte van ongeveer 24 km. open ligt. Van de ijsvlakte op de Maas valt practisch niets meer te bespeuren. Ter wijl het ijs afgelopen week een ge middelde dikte van twintig cm. had, waren de weinige ijsschotsen, welke Dinsdagmorgen op het water dreven, slechts vijf cm. dik. Hierdoor was alle gevaar voor de spoorbrug te Maas tricht geweken. Wanneer de dooi intrad, zo werd immers algemeen aangenomen, zou de miserabele spoorbrug wellicht ernstige schade kunnen ondervinden van het kruiend ijs. Deze bezorgdheid is thans ongegrond gebleken nu de ijsschotsen slechts een geringe dikte hebben. De oorzaak voor het gunstig verlo pen van de dooiperiode moet gezocht worden in het feit, dat de stuw te Borgharen niet gestreken is geworden. Zou dit wel het geval zijn geweest, dan was hierdoor een grote hoeveel heid Maaswater weggevloeid, waar door een luchtledige ruimte tussen de ijslaag en het Maaswater zou zijn ont staan. Tengevolge hiervan zou de meer dan 20 cm. dikke ijsmassa zijn gaan scheuren en zouden op deze manier gevaarlijke ijsschotsen gevormd zijn. Het niet strijken van de stuw te Borgharen is bovendien voor de Bel gische industrieën langs de Zuid-Wil lemsvaart van kapitaal belang ge weest. Was de stuw wel gestreken, dan zouden immers het Julianakanaal en de Zuid-Willemsvaart leeggelopen zijn met als gevolg, dat de Belgische wa terkrachtcentrales, gebouwd in de Zuid- Willemsvaart, uitgevallen zouden zijn. Langzamerhand blijkt een algehele verbetering in te treden in de gezond heidstoestand van de H. Vader. Gisteren heeft hü weer enige malen in een leun stoel gezeten, terwijl hij ook in zijn slaapkamer heen en weer heeft kunnen lopen. De luiken voor de ramen van zijn kamer gingen gisteren voor het eerst sinds zijn ziekte open en in de ochtenduren brandde er geen licht in de gangen en trappenhuizen van het Vaticaanse paleis zoals de vorige dagen. In de ochtenduren heeft de Paus mgr. Tardini ontvangen, zijn pro-staatssecre- taris voor buitengewóón-kerkelijke aangelegenheden. In de avonduren ont ving hij weer enige familieleden. De H. Vader kan zelf nog geen Mis lezen, maar reeds om half zeven 's ochtends woont hij de H. Mis bij die pater Hen- drix S.J. in zijn kamer opdraa'gt. Het voedsel dat de Paus tot zich kan nemen is nog altijd vloeibaar van aard. Zijn artsen hopen binnenkort röntgenfoto's te kunnen nemen om zijn maagwanden te onderzoeken. (KNP-Reuter-AP-UP). De Duitse douane-autoriteiten hebben de Finse kotter gevonden, die vorige week Woensdag uit Rotterdam vertrok met 12.000 liter alcohol van 96 procent aan boord. Omdat de Rotterdamse po litie meende, dat de schipper wilde trachten via de Deense wateren en de Oostzee naar Finland te komen om daar zijn lading clandestien aan wal te bren gen, werden de Duitse, Deense, Noorse en Zweedse politie en douane gealar meerd. Het scheepje is ontdekt in het Kielerkanaal. Aan boord werd een onderzoek inge steld waarbij kon worden vastgesteld dat genoemde hoeveelheid alcohol in derdaad werd vervoerd. De spiritualiën waren verborgen onder een vracht wol. Tot inbeslagname kon nog niet worden overgegaan omdat het Kielerkanaal in ternationaal vaarwater is. De Duitse douane zal de kotter evenwel nauwlet tend volgen. Zodra het schip de Duitse of Deense territoriale wateren binnen vaart zal het aangehouden worden. ferentie. Gewoonlijk ontvan gen de correspondenten daar communiqué's, die ieder woord bevatten dat Molotov tijdens de bijeenkomst heeft gesproken. De vier perschefs zijn allen bijzonder diploma tiek in hun uitlatingen, bij de beantwoording van de vragen, die gewoonlijk na afloop van de uiteenzettingen worden gesteld. Maar terwijl de drie Westerse perschefs voldoende „inside informa tion" verstrekken betreffen de de atmosfeer van de con ferentie, houdt Iljitschev zich vrijwel strikt aan zijn communiqué's en weigert meestal verder uitlatingen te doen. Niet alleen de buitenland se correspondenten worden in de Oostelijke sector met bijzondere hoffelijkheid door de Russen behandeld maar ook de Duitse journalisten. Nadat er aanvankelijk enige beperkende maatregelen te gen hen waren genomen ga ven de Russische propagan- dachefs richtlijnen, dat de goede verstandhouding met de Duitsers niet verder ver stoord mocht worden. Zelfs een radioverslaggever van Rias, de door de Amerika nen gecontroleerde West- Duitse radio, die buiten de Russische ambassade een reportage verzorgde, werd ongemoeid gelaten, alhoewel de Russen Rias er altijd van hebben beschuldigd een af deling van de Amerikaanse Geheime Dienst te zijn, en verscheidene Oost-Berlijners zijn veroordeeld omdat zij met Rias in verbinding ston den. Het is duidelijk dat de Russen geen enkele kans voorbij willen laten gaan van hun propaganda- apparaat gebruik te maken. De conferentie mag dan tot nu toe in feite geen enkel resultaat hebben gehad, de Berlijners zijn in ieder ge val bijzonder ingenomen met de duidelijke bres die ge slagen is in het IJzeren Gor dijn, dat dwars door de on gelukkige vroegere hoofd stad van Duitsland loopt. Te 's-Gravenhage is gisterochtend op 82- jarige leeftijd overleden dr. J. J. C. van Dijk, oud-minister van Defensie. Gedurende acht jaar stond hij aan het hoofd der topografische inrichting van het ministerie van Oorlog, tot hij 28 Juli 1921 als minister van Oorlog en Marine a.i. zijn intrede deed in het eerste ministerie— Ruijs de Beerenbrouck, als opvolger van minister Pop. Ook van het tweede kabi- net-Ruijs de Beerenbrouck maakte de heer Van Dijk deel uit, tot dit ministerie op 4 Augustus 1925 aftrad. In de Tweede Ka mer, waarvan hij reeds lid was geweest van 25 Juli tot 28 September 1922 keerde hij in September 1925 terug en daarin had hij sedertdien een reeks van jaren zitting voor de Anti-Revolutionnaire Partij. In het vierde ministerie-Colijn, dat in Juni 1937 optrad, was de heer Van Dijk weder op genomen als minister van Defensie, in welke functie hij in Juli 1939 overging in het vijfde ministerie-Colijn. In 1930 heeft de Vrije Universiteit de heer Van Dijk benoemd tot doctor honoris causa in de rechtswetenschap. Ook buiten de politiek heeft dr. Van Dijk zich op velerlei terrein bewogen. Hij had o.a. zitting in de besturen van de Vrije Universiteit en van de Dr. Kdyper-stich- ting. Dr. Van Dijk schreef verscheidene militair juridische werken, o.a. een met generaal Colette over de militaire rechts pleging. De thans overledene was commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in de Orde van de Ned. Leeuw, drager van het Grootkruis van de Kroonorde van België en van vele andere buitenlandse onder scheidingen. Dinsdagmorgen is de slager J. D. uit Chèvremont op de O.L. Vrouwestraat te Kerkrade met zijn bestelauto geslipt en tegen een boom aangevlogen. Met een schedelbasisfractuur en een gebro ken arm is het slachtoffer in zorgwek kende toestand naar het Kerkraads zie kenhuis overgebracht. De bestelauto werd aan de voorzijde ernstig bescha digd. 71 m en zou niet denken, dat velen /l/f dit barre seizoen de moed 1 rJ. en de verbeeldingskracht kunnen opbrengen om nu al plannen te maken voor de zomervacantie. En toch is het een feit, dat de meeste plannen daarvoor reeds in de winter worden gemaakt. Het is daarom be grijpelijk, dat het Centraal Werk comité Vacantie zijn actie voor de vacantiespreiding ook in deze periode- onverzwakt voortzet. De voordelen van de vacantiesprei ding zijn duidelijk: in de tijd van de zomervacanties der scholen ontstaat een opeenhoping van vacantiegangers langs de wegen, in de openbare mid delen van vervoer en in de toeristen centra. Men dringt er daarom op aan, dat de schoolvacanties in verschillen de delen van ons land enigszins af wij - kend worden geregeld, zodat deze niet in het gehele land ongeveer gelijk beginnen en eindigen. Voorts tracht men degenen, die hun vacantie ook buiten de periode van de zomervacan- ties der scholen kunnen nemen, er van te overtuigen, dat zij dan rustiger en met meer comfort van hun vacan tie kunnen genieten. Tenslotte is aan vacantiesprei ding ook een economisch belang ver bonden: de bedrijven, welke op het zomerseizoen zijn ingesteld, zullen tot een betere exploitatie kunnen komen als de onder-bezetting in het voor- en na-seizoen ongedaan kan worden ge maakt- Dit zal zijn invloed uiteinde lijk ook op de hoogte der prijzen doen gevoelen. Daar dit alles alleen op basis van vrijwilligheid kan geschieden, zal de vacantiespreiding slechts geleidelijk voortgang kunnen maken. Om aan te tonen, dat er op dit ter rein nog veel kan worden gedaan, heeft het Centraal Werkcomité Va cantie index-cijfers doen samenstellen van de spreiding der vacanties. Buiten beschouwing bleven de ondernemin gen welke collectief aan haar perso neel een vacantieweek geven. Uit deze index-cijfers blijkt, dat het per centage jongeren (mensen dus, die geen schoolgaande kinderen hebben) dat in het hoogseizoen met vacantie gaat, veel te hoog is. Stelt men het gemiddeld aantal van hen, die gedu rende de maanden Juni tot en met September 1953 op vacantie waren, per week op 100, dan was het index cijfer voor de week van 13-20 Juli 1953 voor personen, jonger dan 31 jaar, 121 en voor de ouderen 110. De daarop volgende weken waren de cij fers achtereenvolgens: 189 en 174 en 202 en 181. De eerste drie weken van Augustus geven een gunstiger beeld: 168 en 188, 134 en 168 en 129 en 152. Terecht vraagt het comité de mede werking van de vacantiegangers om zo mogelijk buiten de periode der schoolvacanties op reis te gaan. En aan de werkgevers wordt gevraagd- om de vacanties van de jongeren, in dien dat mogelijk is, buiten de perio de van half Juli tot half Augustus te verlenen. Voorbarig om begin Februari al de aandacht voor dit soort zaken te vra gen? Op grond van de feiten zeggen we: Nee, niet voorbarig, maar te rechter tijd. Augusta Jumelet, een jeugdige woonwagenbewoonster van de Oosterringdijk te Diemen, heeft een dag en een nacht gewerkt aan dit Madonnabeeld van sneeuw. Het staat aan de grens van de gemeente Amsterdam, aan het einde van de Middenweg. Op dit drukke punt trekken het beeld en de maakster, die we hier aan het werk zien, veel belangstelling. De hoofdmacht der Vietminh-opstan- delingen is de residentie van Laos, Loe- ang Prabang, tot op 50 kilometer gena derd. De voorhoede bevindt zich reeds op twintig kilometer ten Noorden van de stad. De Fransen hebben practisch het gehele gebied ten Noorden en Noordoosten van de stad ontruimd en hun verdediging geconcentreerd rond de residentie zelf. De herhalingsoefeningen van de 44e regimentsgevechtsgroep, welke zouden worden gehouden van 8 Ma'art tot 3 April, zijn uitgesteld tot begin Augustus, aangezien door de strenge vorstperiode de nodige voorbereidingen voor de le gering zo ernstig zijn gestagneerd, dat deze niet tijdig gereed konden komen. Maatregelen zijn genomen voor de on middellijke waarschuwing van de be trokken officieren, onderofficieren, kor poraals en manschappen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1