Bartók's Concert voor Orkest OUDE CHINESE KUNST bij kunsthandel Bier Het beheerste realisme van de Tang-dynastie I Juffrouw G. Smits vierde 40-jarig jubileum als onderwijzeres Dodelijk ongeval De millioenen van Teyler. m Grote belangstelling voor het nieuwe werk Uitvaart en begrafenis van pastoor Beune te Bloemendaal Treffende lijkrede van rector Sondaal ARTISTIEKE DAAD VAN N.PH.O. 1 83; - - WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 PAGINA 1 „U BENT EEN WONDERBARE VROUW" Haar energie en zorg zaamheid geroemd Zes weken geëist tegen bedrijfsleider Burgerlijke Stand Vergadering K.A.B. Haarlem Voorstel van kring Oost verworpen Gezin door onwei geraakt Kath. Vrouwenbeweging Groep Gilde Spreekuur „St. Raphaël" STOFZUIGERS Gew. Arbeidsbureau in Haarlem Aantal werkzoekenden met 162 gestegen Zeelieden gaan weer varen K.N.Z.B. Ongevallen door de gladheid ITALIAANSE OPERA Met La Bohème in Haarlem BASKETBALL VOLLEYBAL Schaakclub „Haarlem" Ere-tentoonstelling George Robèr in Rotterdam HEEMSTEDE „DE VOLHARDING" WEER GEOPEND SP A A RN DAM Aanrijdingen Beurs van Amsterdam - Vaan de Canisiusschool in de hinscho- teyistraat woei gisteren de vlag als uiterlijk teken van de vreugde, die bin nen in het gebouw heerste, of eigenlijk in het daarachter gelegen patronaatsge bouw. Daar was gistermorgen het feest in volle gang met als middelpunt mei. Cr. M. Smits, de onderwijzeres, die 40 jaar lang de eerste klas heeft geleid en zich. daarmee het predicant „de eeuwige jeugd" heeft verworven. Voor dat de huldiging in het patro naatsgebouw een aanvang nam, was in de Spaarnekerk een H. Mis opgedragen door pastoor W. van Gastele, waaronder alle leerlingen van de jubilaresse te communie waren gegaan. André Kaart, oud-leerling van juffrouw Smits, leidde de zang, die verzorgd werd door het parochiële jongenskoor. Om 10 uur ver zamelden alle leerlingen en onderwij zers zich in de grote zaal van het patro naatsgebouw, waar een ontroerende manifestatie van aanhankelijkheid en waardering, opgeluisterd met zang en bloemen, plaats vond rond de zetel van hun „juf". De tekst en de melodie van de liederen, die ten gehore werden ge bracht, waren gecomponeerd door de hr. W. Jansen onderwijzer aan de Canisius school. Een tweetal kostbare boeken op kunstgebied waren de stoffelijke hulde blijken van de schoolgemeenschap. De leerlingen van de zevende en achtste klas hadden hun dankbaarheid op tref fende wijze tot uitdrukking gebracht in 12 zelfvervaardigde platen met missie taferelen, die door juffrouw Smits in baar klaslokaal zullen worden opgehan gen als blijvend aandenken aan deze beugenswaardige dag. Daarna was de beurt aan verschillen de sprekers, die allen getuigden van hun be- en verwondering over de geest kracht en vitaliteit, die de jubilaresse r.u nog in even grote mate bezit als toen zij 40 jaar geleden haar debuut maakte in de eerste klas. Pastoor van Gastele sprak als voorzitter van het schoolbe stuur en was vooral dankbaar gestemd. Hij prees de liefde, het élan en de moe derlijke zorg van juffrouw Smits. Een fraai Delfts-blauw wandbord met in scriptie alsmede een geschenk onder couvert vertolkte de gevoelens van het schoolbestuur. „U bent een wonderbare vrouw", zo getuigde de heer Schoemaker, inspec teur van het L. O. Het was hem onbe grijpelijk, waar juffrouw Smits na 40 laar nog de energie en de levendigheid vandaan haalde, die zij dag-in-dag-uit, nog toont. Het oud-hoofd van de school, de heer A. Aukus, sprak een gevoelig woord en ging in gedachten wat jaartjes terug. Uw omgang met de kleuters was steeds> een feest. Hoe wist u ze te boeien, zo 'riep de heer Aukus uit. Het huidige hoofd van de Cani siusschool, de heer H. J. Bruns, roemde vooral de spreekwoordelijke collegiali teit, waardoor zijn school uitblonk en waaraan juffrouw Smits zo'n buiten- In hoger beroep heelt gisteren de 21- iarige bedrijfsleider J. de J. uit Tilburg, die met zijn vader een vishandel drijft, terecht gestaan voor het Gerechtshof, nadat hij door de Haarlemse rechtbank tot zes weken was veroordeeld plus drie maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Deze. bedrijfsleider had 18 Septem ber j.l. op de IJmuiderstraatweg onder IJ muiden-Oost met zijn visauto de van rechts uit de Frans Naereboutstraat ko mende 56-jarige Haarlemse motorrijder B. van B. overreden. Het slachtoffer overleed kort na het ongeval aan zijn verwondingen. Ter zitting vertelde de verdachte, dat hij zelf zelden de visauto naar IJmul- den reed. Op de bewuste dag was dat noodzakelijk geweest, omdat een der chauffeurs van het bedrijf ziek was. De procureur-generaal, mr. F. J. Hoef- felman, achtte roekeloos rijden bewezen en eiste 6 weken tegen de verdachte. In plaats van 3 maanden ontzegging vroeg hij het Hof verdachte diens rij bewijs voor de tijd van 6 maanden te ontnemen. Het Hof zal uitspraak doen op 23 Fe bruari a.s. Voor de Haarlemse Rechtbank is gis teren de bekende erfeniskwestie om trent het legaat, dat Pieter Teyler van der Hulst in 1778 aan zijn echtgenote vermaakte en waarvan de waarde in tussen is gestegen tot bijna 100 millioen gulden, weer aan de orde gekometj. Veel valt er nie, over te vertellen en 23 Februari zullen de partijen elkaar voor de Haarlemse Rechtbank weer ontmoeten. GEBOREN: E. R. JoustraBartels. J. LansdorpBreedveld, M. ThuisVan Veen, C. BoterKraaij, I. B. Wassing- tonRakers, jkvr. M E. A. M. Nieu- wenhuijsLe Grelle, A. M. Bouman De Ruigh, allen zoon; G. C. Kuyer Bosch, Th A. Rientjes—Rompa, E. M van ZomerenWesselman, M. J. Bakker Erkelens, A. C. van ViersenVan Swin- deren, allen dochter ONDERTROUWD: H. C. Koster en H. M. C. Kuijten, C. B. Piët en E. van Kootefi GEHUWD: H. Drogtrop en J. M. C. van Oei OVERLEDEN: F J. A. M. Haakman van den Bergh, 82 j., Wes.erhoutstraat; J. M. van de Kerkhof, 78 j„ Geef. Raam gracht; J. van Kamoen, 2 m. Thor- beckestraat; M. M. Bakkers, 91 j.. Prins Bernhardlaan; N. Cobelehs, 36 j., Ged. Schalkburgergracht; M, J. van Hooi donk, 83 j., Westerhoutpark; L. A. J. M. Beune, 57 j.. Kamperlaan P. Draijer Kerkman, 82 j., Hazepaterslaan J, F. van den Hooven, 87 j., Ternates;raat, A. J. Wassenberg—Van Kempen, 52 j., Amsterdamstraat; J. V. ClaassenMul der, 7 j., Lange Molenstraat; T. Kok Mollevanger. 81 j., Visserseinde; A. Veithuijs, 75 j.. Generaal Joubertstraat; W. van der Flier, 78 j„ Becje Wolff- ctraat. gewoon aandeel had. Bij physieke dan wel psychische pijn vonden de kinde ren bij haar steeds een veilige toe vlucht. Als geschenk bood hij 2 boek werken aan, eveneens over de schil derkunst. Een groep meisjes, allen eerste-klas- sertjes van de Veronicaschool, trad vervolgens de zaal binnen, ieder kind met een bloemetje in de hand. Zij brachten een aubade, die veel indruk op de feestelinge maakte. Juffrouw Smits kwam handen te kort om de bloemen in ontvangst te nemen. De heer Roozén sprak namens de oud leerlingen. Als jubileumcadeau bood hij een boekje aan met handtekenin gen van oud-leerlingen. Het was niet ten volle gelukt over elk van de 40 jaar telkens van één leerling een handteke ning te bemachtigen, maar door de vele andere gegadigden, die de jubila resse hun krabbel willen aanbieden, was het boekje toch aardig vol ge raakt. Juffrouw Smits richtte tot elk van de sprekers en aanwezigen een harte lijk dankwoord voor alle hulde en ca- deaux en zij verzocht een gebed ten einde nog jaren in staat te zijn te wer ken in het belang van de kinderen. Toen volgde een défilé van ouders en oud-leerlingen, die allen de feeste linge persoonlijk de hand wilden druk ken. De huldiging werd bijgewoond door vele hoofden van scholen, de heer v. Emmerik, oud-hoofd van de Canisius school, en namens de bisschoppelijk inspecteur door kapelaan v. d. Plas. Als opmerkelijk feit dient nog ver meld te worden, dat juffrouw Smits de school als aandenken aan haar feest een fraai Mariabeeld van moderne con ceptie heeft geschonken, dat een plaats zal krijgen in een nis van het gebouw. Bij meerderheid van stemmen is gis teravond tijdens de wetgevende verga dering van de Katholieke Arbeiders Be weging in Haarlem het voorstel van de kring Oost betreffende het St. Nicolaas- feest verworpen. Deze afdeling had n.l. voorgesteld voortaan het feci t in eigen kring te vieren en de gelden, daarvoor beschikbaar, deelsgewijs over de ver schillende afdelingen te verdelen. Een uitvoerige discussie, waarin te vens critiek werd uitgeoefend op de wijze, waarop dit feest nu gevierd wordt, vermocht niet het voorstel van de afde ling Oost aanvaardbaar te maken. Voorts wercl medegedeeld, dat het weekeind van de KVP en KAB vastge steld is op 8 eri 9 Mei. Een bedrag van 3000 was nodig om de ketels van het gebouw St. Bavo te herstellen, terwijl aan andere reparaties een bedrag van 1500 was besteed. Het ligt in de bedoeling van het bondsbestuur om een gezinszorgfonds te stichten. De reglementen zijn de leden toegezonden. De begroting, die met een bedrag van 16.000 sloot, werd goedgekeurd. In de nacht van Maandag op Dins dag is de familie De Nijs. wonende in de Haarlemmerliedestraat en be staande uit man, vrouw en drie kinde ren, onwel geraakt door een lichte gas- lucht. Voor alle zekerheid draaide de heer des huizes de hoofdkraan maar dicht. Toen personeel van het G.E B. de volgende dag kwam kijken, consta teerde het een lek in de dieri-.lleidmg, welke stante pede werd gerepareerd. Het zesjarig zoontje voelde zich nog steeds niet goed. maar na toediening van zuurstof is het weer opgeknapt. Donderdag 11 Februari zal de heer Peter van Rooyen een lezing houden over „Humor in het gezin". De avond wordt gehouden bij Brink- mann, Grote Markt om c uur. Op Vrijdag 12 Februari en alle vol gende Vrijdagen zal „St. Raphaël", de R.K. Bond voor Vervoerspersoneel, spreekuur houden in gebouw St. Bavo van 8 tot 9 uur voor de leden van alle bedrijfsgroepen. .7 v BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Scaramouche", 14 jaar. Tij den 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. PALACE: „De woeste hoogte" Strikt vol wassenen. Tijden 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur LUXOR: „Contraspionnage", 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Obsessie", 18 jaar. Tijden 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: ,,De zoon van niemand"; 14 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Bittere rijst"(geprol.)Strikt vol wassenen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „De engel en de bandiet" 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 u. MINERVA: AVRÖ-revue met Snip en Snap, Dinsdag 8 uur. Woensdag 8.15 uur: „Salzburg, die Festspielstadt" (Heemst. K. G.) Donderdag 11 Februari Stadsschouwburg: „Het Rotterdams To neel" in „Voor Iedere vrouw komt eens de tijd", 8 uur. Frans Halsnluseum: Comité voor jonge toonkunstenaars, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u •ju des Zondags van 13—15 uur Teylers .Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jaques C allot. Geopend iedere werkdag 11—3 u. (behalve Maandag). Na 1 Maart van il—5 uur. Kunsthandel Leffelaar, Turnzaal, Wagen weg 102. Tekeningen en Scnilderijen van Pheodoor Heynes, Eugène Winter, Arle j veldhoen en Charles Dpkker Geopend: iO—17 uur (tot 15 Februari). Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: j Tentoonstelling van moderne klassieke j meesters (t.m. 16 Februari). Aavertenttb Wij hebben meer dan 25 jaren ervaring. Wij geven een betrouwbaar advies. Keuze uit HOLLAND- ELECTRO RUTON ERRES EXCELSIOR MIELE HOOVER GEN. ELECTRIC Ged. Oude Gracht 52, tel. '2762, t/o de Kerk BETALING EVENTUEEL IN OVERLEG In de maand Januari is het aantal werklozen in Haarlem gestegen tot 2792, dat is 162 meer dan in December 1953. Voor de tijd van het jaar is dit cijfer verrassend laag. Vorig jaar im mers waren er ruim 700 personen, die werk zochten. Verdeeld over de verschillende groe pen is het beeld als volgt: In de bouw nijverheid nam het aantal werkzoeken den toe met 19. Er was geen aanbod van rtiice'Vn««, de vraag naar tim merlieden en schilders door de vorst verschoven werd naar perioden, waar in het beter is te werken. Eeheeri'i!-a werVo-l.e"enKe'd valt er waar te nemen in de branche metaal. Vooral de installatie-bedrijven smede rijen en constructie-werkplaatsen flore ren goed tn verband met eenzelfde ver schijnsel- in het bouwbedrijf. Het aanbod is'gezakt. De tra'wlëfvlOöt in IJmuiden IV- 'd '-' -'"X b".t h'rjp-ssi- zoen ten einde is. In verband daar mede is het machinekamer-personeel zonder werk gekomen. In O-**wr- er nof 43 zee lieden zonder werk in Januari nog maar 38. Deze daling is een jaarlijks terugkerend verschijnsel omdat na de feestdagen de meesten van hen hun ge luk op de wilde baren weer eens gaan proberen. Door de verregaande vermindering van de werkgelegenheid is het aantal werkloze losse arbeiders gestegen van 863 tot 962. In Januari van het vorig jaar was dit aantal 1034. Geen directe oorzaak is er aan te wijzen voor de da ling van het aantal werkloze vrouwen, dat verminderde van 174 tot 162. De jongeren kunnen op het ogenblik overal ter-cht Bedroeg het aantal werkloze jongeren in December nog 90. in Januari was dit getal vermin derd met 23, waarvan een groot per centage werk heeft gevonden in de metaalnijverheid, waar de werkgelegen heid voor deze groep is toegenomen. De kring Haarlem van cii Koninklij ke Nederlandse Zwembond zal Vrijdag 19 Februari in buitengewone alge mene vergadering bijeen komen. De vergadering vindt plaats in hotel De Leeuwerik om 8 uur 's avonds. Dirigent Verhey had het prijzens waardig initiatief genomen om een voor Haarlem onbekend, belangrijk modern orkestwerk uit te voeren. Verrijkte hij reeds het repertoire met werken zoals Bedings' Vijfde Symphonie. thans volg de het „Concert voor Orkest" van de Hongaarse componist Béla Bartók. Dit concert is het laatste orkestwerk van deze grote meester en vormt een onge kend hoogtepunt zowel in de muziek van Hongarije, als in die van West- Europa, Bartók heeft zijn kracht geput uit de oude volksmuziek. Zijn werken zijn echter geen Bewerkingen van variaties op eenvoudige liederen en dansen van het volk. Dit genre muziek vormt het inspirerend element van zijn composi ties. „De expressieve hraent van het boerenliedaldus Bartck zelf, „is ver- rassena groot. Dit lied is simpel, soms primitief, maar nooit onnozel of dwaas. Het is het ideale uitgangspunt voor een renaissance van de toonkunst. De invloed van het oerkrachtige oude Hongadrse volkslied bemerkt men aan tonaliteit, rhythme en melodie, Bartók bepaalt zich niet tot het gebruik van het Majeur en Mineur, wendt bij voor keur oude toonsoorten aan. Het oude wereldlijke volkslied is trouwens, even als de kerkelijke zang in die toonsoor ten, o.a. Dorische, Phrygisphe en Lydi- sche, geschreven. Bariók's rhyü%miek is van een ongekend rijke Verscheiden heid, veelal .markant en zijn melodie vorming doorgaans krachtig, nooit sen timenteel. De instrumentatie is uiterst kleurrijk, transparant en opvallend specifiek. Zij doet denken aan de kunst zinnig aangebrachte kleurenmengeling van de fraaie. oud-Hongaarse kleder drachten. Het meest uitzonderlijke en gedurfde in Bartók's muziek is de sa menklank. Van harmonie volgens be paalde regels is geen sprake, evenmin van een polyphonie a la Bach. Het is vooral de samenklank, waaraan wel licht menigeen door herhaald be luisteren moet wennen, om er niet door te worden afgeleid. De grote verscheidenheid van klank combinaties bij Bartók valt bijzonder op in dit Concert voor orkest, dat in tegenstelling met het oude Concerto grosso geen wisselspel is tussen een kleine en een grote groepering van in strumenten, doch tussen tal van andere combinaties. Dit wordt zeer duidelijk gedemonstreerd in het tweede 'deel: „Giusco delle coppie", spel der paren. Na elkander treden hierin paarsge wijze thematisch <jp: fagotten, hobo's, clarinetten, flui'ten en trompetten. Niet alleen is dit een wisseling in timbre, doch tevens in samenklank. Deze in strumenten spelen namelijk in verschil lende toonafstanden. Respectievelijk in sexten, tertsen, septiemen, kwinten en secunden, dus zowel in volkomen en onvolkomen consonanten als in disso- Paard met ruiter. (Tang-dynastie) Gistermiddag om twee uur is de 13- iarige Vera Zwart met haar fiets ge- j slipt op de hoek van de Zaaneniaan en de Meteoienstraat. Door de val brak zij haar linkeronderbeen. Zij is ter ver pleging opgenomen in het Grote Gast huis. Eveneens door de gladheid viel gis teren omstreeks delfde tijd de 73- jarige voetganger H. L. Hij brak zijn rechterenkei en werd opgenomen in de Mariastichting. Tenslotte was ook Je 42-jarige chauf feur H. v. d. P. slachtoffer van de gladheid. Hij had gistermorgen in het café tegenover het Kennemerplein een pakje bezorgd en wilde de trap aflo pen. Hij gleed echter uit en belandde beneden met zijn rug tegen de stoep, waardoor hij enkele ribben kneusde. Na in het ziekenhuis St. Joannes ae Deo onderzoent te zijn, werd hij weer naar zijn woning vervoerd. De waarde van Oude Chinese bron zen en ceramiek wordt bepaald door de zeldzaamheid en de ouderdom, en het verzamelen van deze kostbaarheden geschiedt soms op harts tochtelijke wijze. Ais wij, die geen ver zamelaar zijn, Aziatische kunst bekijken, dan bewonderen wij daar, waar wij schoonheid vinden aan de schalen en vazen, en waar de beelden van mensen en dieren ons ontroeren. Wij zijn ons bewust dat wij deels tot een andere waardering zullen komen dan de ver zamelaar, omdat wij het anecd atische element uitschakelen en slechts beroerd worden door het sterke vormgevoel, de prachtige materiaalbewerking van de oude Chines.e pottenbakkers en jadesmi- ders en door de, buiten beschavingen en tijd uitrijzende, eeuwige algemene waar den waarvan de onbekende kunstenaar heeft getuigd bij het boetseren van zijn beeld. Over de eeuwen heen hebben wij van mens tot mens contact met de gevoelens en de ontroeringen die toen, en nu nog gelden en geldig blijven, zolang er men sen blijven bestaan. Waarmee we willen zeggen, dat hij die van mooie dingen houdt, zich niet moet laten afschrikken van het bezoeken van oen collectie oud-Aziatische kunst, zoals ie welke thans is geëxposeerd in de Kunsthandel Bier aan het Klein Heilig land te Haarlem. Getuige het hierbij afgebeelde „Paard met ruiter" uit de Tang-tijd (600900), dat we voor hen die met de moderne Italiaanse beeldhouwkunst op de hoogte zijn, „een vroege Marini" zouden willen noemen. Uit die periode zijn er o.a. een grote, machtig realistische paardenfi- auur en vrouwenbeeldjes als graffiguren, een hardstenen Kuan-Yin-beeld, fraai van lijn en vooral een ijzeren Boedhisat- tra-kop. zeer groot van vorm en met een serene expressie. De periode waaruit deze beelden stammen, wordt voor ons gekenmerkt door een grote menselijk heid die in de latere Ming-tjjd overge slagen is naar een uitbundiger, speelser vorm met soms humoristische inslag, met verlies echter aan de diepere kracht der ingetogenheid die Het Tang-beeld zo boeiend maakt. Ook minder ingetogen, maar dan naar de andere kant overslaand, zijn de beel den uit de vroegere Wei-dynastie (5e eeuw), waar de primaire gevoelens van smart een openlijke en hartstochtelijke uitbeelding verkrijgen. Uit die tijd is het prachtige tempel-reliëf dat in de étalage is geplaatst Behalve de beelden zijn er vele voor werpen van kunstnijverheid: religieuze vaten en symbolen, en profane schalen en vazen in celadon, jade, cornalijn en brons. Sommige, zoals de massieve don kergroene 18e-eeuwse, begraveerde jade vaas tegenover de transparante, uiterst dun uitgedraaide en geslepen witte jade kom met een gevoelig-gespannen lijn in het silhouet, zijn indrukwekkend van materiaalverwerking. Andere zeldzaam en kostbaar door hun datering in de tijd vóór onze jaartelling, en weer andere zijn heel gewoon schoon zoals de, als oude paarlemoer glanzende, Han-pot en ctc 18e-eeuwse hoge witte vaas Over de anecdotische bijzonderheden van elk stuk zult u daar zeker met enthousiasme en deskundigheid ingelicht worden. Deze grote tentoonstellirg met zeld zame en gave stukken van Internationale bekendheid, soms uit beroemde collecties afkomstig, en meer dan honderd num mers omvattend, zal ongetwijfeld kunst handel Bier weer landelijk in de belang stelling der kenners plaatsen. L. T. nanten. Ook dit laatste moet de hoor der eigen worden, niet onwelluidend in de oren klinken. De indeling van het werk is eniger mate als die van een symphonie. Een „Elegie" is het derde, weemoedig getin te, meest innerlijke deel en vormt het centrale punt van het werk. Hieraan gaat vooraf een kernachtig Allegro met als inleiding een rustig ingezette intro ductie en met als slotciimax een fuga- tisch opgezet thema in het gehele ,.kc- per"-apparaat" Hierna komt het reeds genoemde ..spel der paren". Op de ..Elegie" volgt een „Intermezzo interrotto", een onderbroken tussenspel met pastorale inleiding, gevolgd door pittige dansrhythmen. waarbij de clari net opgewekte, koddige melodieën speelt Na een plotseling afbreken keert dé pastorale terug. De finale kenmerkt zich door fel ge markeerde rhythmeringen en impone rende klankvolumes, tweemaal door rustig spel onderbroken en gevolgd door opstuwend spel door het totale ap paraat. Dit geschiedt eerst pianissimo en vlak voor het slot in een alles over heersende tutti-klank Voor de uitvoering van dit geweldig veeleisende werk moet mep uit tech nisch en muzikaal oogount grote be wondering heben. Zeer zeker kan de verklanking in alle opz-'chten winnen het bliift, hopen we. niet bii een enke le uitvoering en wij menpp te mogen .opmerken, dat de fjnale buiten de twee tussenspelen n'og aan uitdrukkings kracht. 'klankschoonheid en misschien ook aan technische afwerking kan win nen. Over het algemeen genomen ver baasde ons de beheersing over de her haalde maatwisselingen, de dikwerf zeer ongewone wel logisch aandoend" rhvtbmische figuren en de veelal goed «e-trnffen klankkleur-vennen gingen. Bii het vele, individuele solosnel viel oo, welk een artistieke instrumentalis ten wii in dit orkest bezitten. Dit niet alleen bii blazers en striikers. maar me de bü het slagwerk Dirigent Verhey heeft nu al voldoe ning van zijn werk. Van zijn zwoegen mogen we haast wel spreken, want wat een inspannend repeteren moet hieraan zijn voorafgegaan. Het deed ook ons goed, dat het. talrijke auditorium met. grote aandacht dit nieuwe werk volgde en zich hoogst dankbaar voor deze kennismaking toonde. Vooraf ging een sprankelende vertol king van Smetana's ouverture „Die ver- kaufte Braut" De in de aanvang lichte onzuiverheid en iets minder goed slui tende totaalklank schrijven we gaarne toe aan de iets te lage temperatuur. Verder ging het Eerste Pianoconcert van Liszt. waarin onze Nederlandse pianist Theo van der Pas zijn enorm grote techniek naar hartelust kon de monstreren. Men toonde zich over zijn virtuositeit verbaasd! O. K. De Italiaanse Opera geeft Maandag 15 Februari in de Stadsschouwburg een voorstelling van La Bohème, de be kende opera van Giacomo Puccini. Maestro Gino Barsanti is belast met de muzikale en Meijer Hamel met de algehele leiding. Giovanni Fiorini voert de regie. De vrouwelijke hoofdrol wordt vertolkt door de sopraan Magda Picarolo, terwijl de mannelijke hoofd rol wordt gezongen door de jonge te nor Ettore Babini. Het Zuid-Hol lands Orkest zal voor de begeleiding zorg dragen. In het Teylers museum is momenteel een tentoonstelling ingericht van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot. (1592-1635). De expositie duurt tot 31 Maart en is geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11-3 uur. Na 1 Maart van 11-5 uur. In de eerste klasse heren won HOC voor de tweede maal van HHC, door welke nederlaag het rood-witte HHC- team thans weer op de onderste plaats terecht is gekomen. Bij de dames won in de eerste klasse HOC met 3418 van Oosterkwartier, zodat de ploeg van Janny Huigen de kans, op het kampioenschap heeft be houden. De uitslagen waren: Dames: Oosterkwartier IHOC I 1834, Rapiditas IIHHC I 167, An tilopen III—Oosterkwartier II 1110, IHJ I—NOC II 8—17. Junioren meisjes: HOC a—HOC b 26—6. Heren: PSVH II—HGA III 28—19. IHJ II—Oosterkwartier II 914, SC Haarlem II—HGA II 16—19. HOC I— HHC I 31—24. ZBVS I—BBC I 38—10, Schoten IIExercitia I 2126, PSVH I Harlem Tigers I 1514 (2 x verl.), IHJ IOosterkwartier I 2439, IHJ III —HHC II 27—12. Junioren jongens: ZBVSHOC 4410, Schoten—IHJ 6—14. Het programma voor deze week luidt: Dames: Exercitia IHHC II. PSVH I Antilopen I, Antilopen IVHOC III; ZBVS I—Schoten II. HGA II—SC Haar lem II, ZBVS II—HGA III, Schoten I— Antilopen II. Heren: HOC II—BBC I, HGA III Rapiditas II, Schoten T—HGA I, PSVH IAntilopen II. SC Haarlem IAnti lopen I, Rapiditas IHarlem Tigers I. Het programma voor hedenavond luidt: Dames: OSS 1Rapiditas I, OVRA I VCK I, Velox I—Die Raeckse I, Velox II—PSVH II. BGV I—VCR I. HBC II— Ramplaan I, Leonidas IStampers I, HVS II—HVS III, Die Raeckse IV— SSO I. Heren: VCR II—Brandweer II, HVS XI—PSVH I, CIOS I—Die Raeckse I, OVRA IRamplaan I, VCK IBGV II, CIOS II—PSVH II. Spaarnestad I—BGV II, PWN II—GIOS II, PWN 1—Sant poort I. In de derde klasse luiden de standen: Dames A: AVC I 8—16, Onze Gezel len I 8—14, Rapiditas II 9—12, Leonidas I 9—10, BGV II 8—7, GIOS I 9—7, HVS II —96, Velox III 10—6, HBC II 10—4. Dames B: MHBS I 9—17, SSO I 8— 13, Die Raeckse IV 1013, Spaarnestad I 10—11, Santpoort I 910, Onze Gezel len II 9—9. Stampers I 8—7, GIOS II 10—7, OVRA II 11-5, HVS III 10—0. Héren A: Leonidas I 8—16, Die Raeckse II 7—12, GIOS I 7—8, Velox II 7—8, Stampers I 6—7, Spaarnestad I 4, PWN II 7—2, HVS 7—1. Heren B: Die Raeckse I 7—13, AVC I 79, Santpoort II 79, BGV II 79, Rapiditas III 7—5, Leonidas II 7—5, Die Raeckse IV 7—5, GIOS II 7—1. Uitslagen Haarlem IHet Westen: H. BouwmeesterH. de Ringh de Vries 10; E. J. de ReeJ. op 't Eynde 01; G. B. v. d. Velde—W. A. Freen 1—0; H. SchmitzH. Th. v. Herrikhuyzen 01; A. HaitsmaD. Spel 1—0: A. M. Schnei dersJ. Drost Or—1; P. E. BrommerA. Henkelman 10; J. WijkerC. Honigh 'A1/.\ J. Blokker—G. Tuil 1—0; J. E. StrengersC. Postema 10. Totaal 6A—3'4. Van de in Oveiveen wonende schilder George Robèr zal a.s. Vrijdag een ere- tentoonstelling worden geopend in het Schielandshuis te- Rotterdam. Een soort gelijke tentoonstelling is 'in September van het vorig jaar bij Leffelaar gehou den, onder auspiciën van „De Groep". Aanleiding daartoe was George Robèr's zestigste verjaardag. Deze in Brussel j'eboren schilder kwam in 1915 nar Neaerland, waar hij zich eerst gedurende vijftierfjaar te Rotterdam vestigde, alvorens naar Overveen te komen. Het is in verband met dit .Rotterdamse verblijf, dat hij daar thans wordt geëerd met een ten toonstelling. die een overzicht geeft van zijn hele werk en die tot 7 Maart duurt. De ijsbaan „De Volharding" te Heem stede 'is vanmiddag en vanavond weer geopend. Gistermiddag 1 uur kwam een luxe auto uit de richting Santpoort over de Woerdersluis door de gladheid van het wegdek te slippen, tengevolge waarvan hij tegen een truc met oplegger aan botste. welke daar geparkeerd stond. De botsing kwam nogal flink aan zo dat de luxe wagen aan de voorzijde behoorlijk werd ingedeukt. De truc, uit Aalsmeer afkomstig, mankeerde niets. De lux wagen werd door een kraanwa gen uit Aalsmeer weggesleept. Op hetzelfde punt, twee uur later maar nu van de andere richting uit, kwam weer een luxe auto en botste weer op een truc. Hier werd de luxe wagen aan de linkerzijde opengereten en moest naar een garage worden ge sleept. Beide wagens waren afkomstig uit Haarlem. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 10/2 33,4 Ned. 1953 3Va Ned 1953 3*4 Nederl. 1948 3% pCt Ned 1950 3*4 Ned. 1954 3-3% Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel.-fac. tnschr. Grtbk 48 3 pOt Ned Handel Mi1 eert. A.K.U Van Berkels fatent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber "h Amerika Kon N Stoom b. M Ned Scheepv Unie H.V.A. Deli Mi1 eert 101 y2 98% 99 iV 194% 247 225 386% 145 140% 140 Va 134 V2 122 93H 99 245 227 382(2 1461,4 140 V» 140 136(2 122 In de parochiekerk van de Aller heiligste Drieëenhcid te Bloemendaal werden gisteravond de plechtige Metten gezongen voor de zielerust van pastoor L. Beune. Agens was mgr. C. G. van Trigt, voorzitter van het Zieken Aposto laat. Vanmorgen om half tien werden de Lauden gezongen met als Agens deken J. J. A. Kuilman. Daarna celebreerde de deken ook de plechtige Requiem, met assistentie van moderator Roosen als diaken, kapelaan Chr. de Waard als sub-diaken en kapelaan A. Hansen als ceremoniarius. De lijkrede werd gehouden door rec tor H. Sondaal uit Oegstgeest, neef van de overledene, die als leidmotief had gekozen: In 's mensen storm en Gods zonneschijn. Al wat hij deed was: priester zijn. Soms lijkt de dood llods rooftocht in het land der levenden, aldus de predi kant. Pastoor Beune was een man, die al zijn jaren jn priesterlijke ijver heeft gewerkt en gezwoegd, altijd geestelijk heeft opgebouwd en altijd klaar stond om iemand er weer bovenop te helpen. Vlak voor de voltooiing van de nieuwe kerk, midden op de steigers, de troffel nog in de hand, komt de dood op roof tocht en neemt hem weg. Priester was hij voor allen en in alles. Hij ging niet groot op zijn priesterschap en hij verhief zich daardoor niet boven de anderen. Maar wél gaf het lijn aan zijn leven en kleur aan zijn handelen en hij was diep doordrongen van het grootste dat hem was toevertrouwd. Hij heeft gewerkt en laten we maar gerust zeggen gesjouwd, dag-in dag-uit en als hij weer iemand had ge holpen wilde hij niet weten van dank baarheid, want als priester zag hij hel pen als een wet. Rector Sondaal herinnerde dan aan de oorlogsjaren, toen de verbondsmodera- tor heel het land af fietste om zijn jonge mensen moed in te spreken. Hij trok er 's morgens om 5 uur op uit om ergens om 10 uur voor zijn jongeren de H. Mis te lezen; en dat in oorlogstijd met toepassing van d" strenge wet der nuchterheid. Toen de Duitsers bij hem kwamen en hem bedreigden, omdat hij zijn or ganisatie tegen het verbod in voort- zette, gaf hij ten antwoord: „Niets geen organisatie; zielzorg en daar blijft u af, daarvoor ben ik alleen verantwoording schuldig aan mijn bisschop en aan God". Tenslotte liet hij de heren uit met de toevoeging: „Denkt u maar een» aan uw eigen ziel, dat is veel belang rijker Hij zag er tegenop pastoor te zijn in Bloemendaal, ging de predikant voort. Hij had een grote verering voor pastoor Willenborg en hij wist dat hij geheel anders van aanleg en karakter was. Maar hij vond dit erger voor zijn pa rochianen dan voor hem zelf. Alles heeft hij voor hen gedaan en de oude traditie van het Ziekenapostolaat voort gezet in volle christelijke liefde. De predikant wees dan op enkele familie-facetten, or de gulheid en gast vrijheid van dc pastoor voor zijn vrien den, de bezorgdheid voor zijn kape laans, die hij eon waar thuis gaf. Zoals het devies van de jongemannen was. man van karakter, man van de daad, zo maakte hij dit elke dag ip zijn leven waar. Tot de dag voor zijn ster ven was hij nog man van de forse daad. Maar hij was ook man van karakter: rechtlijnig, onwrikbaar, onbuigzaam als hij meende dat de priesterlijke zending dit vroeg. En tegelijk toch mee-levend mee-lijdend, diep-goedhartig, met een schroom om te laten merken, dat hij zo'n klein hartje had. Uit de spanning van deze deugden sprongen vonken, die soms ook fel schroeiden. En uit de spanning van deze tegenstellingen brandde voor hem zelf veel levensleed. Nooit heeft hij iemand willen kwetsen, al waren de meningsverschillen groot en nooit en dit tekent de man van karakter heeft hij tegenover anderen getuigd dan over de eerlijke mening en de gave bedoelingen van zijn oppo nenten. God heeft het gebed van deze priester verhoord, n.l. dat het einde niet onverwacht zou komen en ook niet met een lang en uitputtend ziekbed. Rector Sondaal besloot zijn rede met een op roep tot gebed voor de overledene. Tijdens de H. Mis werden de vasta gezangen uitgevoerd door de Schola van de leerlingen van de St. Adelber- tusschool o.l.v. de heer H. van Gaes- beek, terwijl de wisselende gezangen ten gehore werden gebracht door het parochieel koor o.l.v. de heer K. Bor- newasser. De plechtigheid werd bijge woond door mgr. C. van Trigt, officiaal van het bisdom, de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex. vele pastoors, klasgenoten, oud-kape laans van Bloemendaal, het parochieel kerk- en armenbestuur, alsmede door tal van parochianen en vrienden van de overleden herder. Zoals nog geen twee maanden geleden het stoffelijk overschot van kapelaan Van Gein door een stoet van mannelijk® parochianen van de kerk naar het Adelbertuskerkhof aan de Dennenweg werd gedragen, zo brachten ook nu d® parochianen hun herder naar zijn laat ste rustplaats, by Mgr. Willenborg. Ondanks de striemende sneeuw, d1® gestaag neerviel, was de belangstelling op het kerkhof zeer groot. Pastoor Roelvink uit Lisse verrichtte de begra fenis met assistentie van pastoor Roelvink uit Buitenveldert en pastoor B. Sondaal S.J. Onder de belangstel lenden bevonden zich o.m. de oud dio cesaan moderators van de KJMV m Utrecht en Breda, mgr. v. d. Berg rector v. Campen, de directeur van Utrechtse K.Adeken Jansen en l»®£ dr. M. Nolte, wethouder van Bloeme„ daal. Na afloop bedankte rector Sondaal voor de vriendschap, die velen aan pastoor Beune hadden zen en welke op deze dag weer zo nadruk tot uiting was gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2