Demagogisch rumoer om Domaniale Mijn MOLOTOV komt vandaag met nieuw voorstel voor Europese veiligheid Pas op VenhcJk, Tussen neus en lippen Oslo voor in staking Onderwijzers in onbepaalde tijd Huidige stelsel mist volgens Staatscommissie stabiliteit Socialisten stemmen tegen het wetsontwerp van min. v. d. Kieft 0 Morgen weer geheime sitting ter bespreking van agendapunt één voor verkoudheid Mijn wordt niet gesocialiseerd Vele ongelukken in Groningen 7TmmW: Sfi* Critiek op het Reisbesluit 1952 Meer dan vi jftig inbraken Jongen op ijsschots weggedreven BEVROREN CONFERENTIE WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 PAGINA 3 Gecompliceerde botsing in Westerbroek kolendampvergiftiging eist een dode Hamowa en Amsterdamse tram ten tonele rr«!iiii, unuuuoiuujin ,11» 1(111»*"' "mi li l li ""mil! Wel vriezen, niet dooien Oostenrijk zal militair neutraal blijven neem tijdig Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 Indonesische wnd. H.C. naar Djakarta Opheffing Unie ter sprake? cent Nota Ned. H.C. over: Lasterlijke aantijging Indon. vakvereniging Evenhuis overgegeven aan immigratiekantoor Zusters van J.M.J. 50 jaar in Indië Conrector P. van Bakel bediend Sneeuwpret voor 37.000 leerlingen 1300 leerkrachten nemen ontslag Vereniging van hoofden van werkplaatsen opgericht Buit 20.000 gulden: iVier jaar geëist „Operatie Draadnagel" kan beginnen Door vissers teruggebracht Adviezen over troonsopvolging: (Van onze parlementaire redacteur) ,fofessor Anema, thans het oudste lid en een gerenommeerd staatkundige, eeft de Eerste Kamer eens vergeleken met de regulateur van een machine, 't tegenstelling tot de Tweede Kamer, die de veer zou zijn, de krachtbron ?us van het parlementaire leven. Het is een aardig beeld, maar gisteren flopte er niets van. De Senaat vertoonde een ongewoon dynamisch karakter een zaak, waarover men zich aan de andere zijde van het Binnenhof "Nemaal niet druk heeft gemaakt. Er werd een debat gevoerd, waarin tal Pan demagogische vuurpijlen werden ontstoken van allerlei kleur en vorm. ?elfs de wijze liberale professor Molenaar, die constateerde, dat men vol komen van zijn zakelijk a propos was afgeraakt, ontkwam niet aan de kwaal, me hij had aangetoond. Zijn redevoering knetterde al even hard als die van *Ün collega's. De oorzaak van dil alles was de kijk "ie de socialist Kramer had op het vrij °&nozele wetsontwerp, dat minister Van de Kieft machtiging moest verlenen een overeenkomst, die in 1925 tussen de Staat 6n de Domaniale Mijn Maatschappij was Resloten, te verlengen. De heer Kramer, die zelf bij de mijnen heeft gewerkt, had beslist iets tegen de gang van zaken pij dit oudste mijnbedrijf van Europa. Hii wilde om allerlei redenen dat de Staat, de exploitatie van deze mijn zou overnemen. Oud-minister Lely en zelfs, jhet volkomen eenzijdige citaten, mgr. Nolens werden erbij gesleurd om te be wijzen. dat het voordeel van staatsexploi tatie evident was voor iedere steenkool- Jhaatschappij. Zijn kiezers in het Lim burgse zullen dit als hartversterking hpdig hebben, want behalve de commu nisten was niemand, het met deze woord- Voerder der P.v.d.A. eens, zelfs de socia listische minister Van de Kieft niet, die Opmerkte, dat hij de argumenten van zijn hartijgenoot Kramer met een korreltje tout had gesavoeerd. Volgens de heer Kramer liep zelfs de tteenkolenvoorraad die op het concessie- terrein in de grond zit, gevaar niét tot ti.in recht te komen. Hij is erg meege vallen deze voorraad. Het gaat om 48 thillioen ton, waarvan 23 millioen als teker kan worden aangenomen Volgens Vroegere berekeningen had de mijn al lang uitgeput moeten zijn. Om die 23 •hillioen eruit te halen zal de vennoot schap echter belangrijke investeringen hioeten verrichten. Wat is begrijpelijker dan dat zij dan cok zeker wil zijn van verlenging van de overeenkomst, destijds thet de staat gesloten, terwijl zij, wan- heer de exploitatie eens zware verliezen thocht gaan opleveren, ontheffing van 1 haar verplichtingen moet kunnen krij sen. De exploitatievorm is sinds het aan gaan van het contract die van een meng vorm: voor twee derde neemt de staat erin deel, voor een derde het particuliere kapitaal Volgens de heer Regout, voor zitter van de Mijnraad. die met enig ge- Zag namens de K.V.P het woord kon voeren, waren de angsten van socialis- tischen huize spoken. De exploitatie van de Domaniale is thans zo geregeld, dat gen zich geen betere zou kunnen den- stl*,PrdI?e ,st«at zou het in een gesociali- v.'at me,- zeker niet beter kunnen. En Nolens betreft, die heeft juist (Van r nze correspondent) y ^ïist en sneeuwval, met de daarnaast °°rtvloeiende gladde wegen zijn oor aa.k geweest van tal van ongelukken h het Noorden van liet land. De vele '"Ppartijen en botsingen met geringe chade zijn niet te tellen. Alleen de ei-Pstc springen daaruit naar voren. Z» Was gistermorgen de weg lanes het Winsehoterdiep spiegelglad. Toen te westerbroek een bestuurder van een Personenauto uitstapte om zijn ruiten Schoon te maken en daarbij de auto Het voldoende aan de kant had ge- P'aatst, ontstond er een massale botsing. Een vrachtauto kon niet snel genoeg *ot stilstand komen en reed er brven op. direct daarop gevolgd door verschillen de andere wagens. In een ommezien wa- en er zes aut-'s op elkaar gebotst. Vier auto's werden ernstig beschadigd. De bestuurder van een bestelauto uit Win schoten. de heer V werd daarbij ge wond. Toen politie en wegenwacht nog "l'uk bezig waren te assisteren met het ?an de kant slepen van kapotte auto's v.' tsten weer enkele wagens op elkaar. Fe chaos was groot en verschillende au •bhiobilisten waagden de tocht langs he' winschoterdiep niet en keerden terug 'aar de stad Groningen. i Pp het traject Gromngen-Delfzijl na- 'J Appingedam is een stro-aut-be- s'Vurd door de heer W. B. uit Roode- cnool door een dieselelectrische trein ^grepen. Ook deze bestuurder zag fena door de mist T en hi' de nade- abde trejn ontwaarde gaf hij voi gas te jwcbeerde tijdig van de overweg af Wao men' Niettemin werd de aanhang- peifen gegrepen. Gelukkig brak de kop- Itieo ?n werd alleen de aanhangwagen de-^S eurd- me bestuurder en de me- spiTFittende, kwamen derhalve met de en De trein werd beschadigd 'ad bijna een half uur vertraging. <Gr? de Rijksweg bij Oosterhc gebrug komVS een Personenauto in botsing ge- De ir,n7161 een autobus van de DAM heer n ?nde van de Personenauto, de Werd uit Baamsum (Termunten) het ernstige verwondingen naar aut bademisch ziekenhuis gebracht. De ernvt;„ u volkomen vernield, de bus beschadigd. B. n'nS tte is een veewagen van de fa. hinui,-, jVan Stadskanaal naar Gro- 'enimei, Sie Buinerbrug bij plotseling gleden en tegen een winkel ge- genaar vneelukkigerwijs stond de ei- te bekneia lUlst voor de deur. Hij raak- "tet ernJt- ussen muur en auto en werd ziekenhui^S*e verwondingen naar een nu,s te Gr-ningen gebracht. ^?havenJOt°edRV,(n dc in de Kortenocrd- ?leePboot R=S,..erudam üggende motor- lVa,n kolendam heeft zich een geval Ï!Jke afloon ^oVei'ilftlgir|g met di.de- Pfr gistermorvnn66 aau' Toen de schiP" dlJ zijn negemtr aan bo°rd kwam, trof ?^ns ui g^ fnlbnge knecht N. Koo- tan- Van h« k l levenlc os in bed f?sloten 1 ltje was de pijp af- s}°h met kolem?001" det kleme bedrijf naaffeüjk overschot1" aft .gevuld- He' 0var het bureau j6 j°ngeman is ergebracht van de rivierpolitie altijd het particulier initiatief naast een gezonde overheidsbemoeiing gestimu leerd. Een ander spook dat de heer Kramer had opgeroepen, was de angst voor ach terstelling van de arbeiders in sociale verzorging, waarvan de gevolgen zich wel eens op de sociale toestanden in het gehele Limburgse mijnbedrijf, zouden kunnen doen gevoelen. De heer Renout toonde aan, dat de positie van arbeiders en beambten in de mijnen door het Mijn- statuut zo waterdicht is geregeld, dat ook daarvan geen sprake kan zijn. Dat de Domaniale in het verleden wel eens de arbeiders minder gunstig be handeld heeft wilde de heer Regout niet ontkennen, maar als wi^ alles wat veertig jaar geleden is gebeurd thans nog laten meetellen, komen wij aan geen eind .Het gaat om de huidige toe stand en daarbij doet zich geen enkele kans voor op achteruitstelling. Een der de argument was, dat de Domaniale niet in staat zou zijn met haar gebrek kige c utillage de dunne steenkoollagen in haar gebied te exploiteren. De heer Regout kende de situatie echter pre cies. Voor zover mogelijk is het bedrijf gerationaliseerd. In verband met de extra dunne lagen is dit technisch niet verder uitvoerbaar. Na dat alles kwam de Kamer echter eerst goed op treren. De communist Brandenburg begon zich in de materie recht thuis te voelen toen het woord socialisatie was gevallen. Juist, de so cialisten hebben daar altijd de mond van vol. En wat hebben zij op dat punt bereikt? Hoegenaamd niets. Heulen dren zij met kapitalisten, wier enige leuze is „business is business". Heeft niet onlangs de heer Burger nog ver klaard, dat hij samenwerking met te KVP wenselijk acht? Dat wil dus zeg gen, dat er van socialisatie nooit iets terecht zal komen. Hoe kan een z: eenvoudig wetsont werp tot zulke debatten aanleiding ge ven, vroeg de heer Molenaar zich af Met socialisatie of geen socialisatie had de zaak immers niets te maken. Het ging om het nakomen van een zakelijke cvereenkomst en van kapitalistische uit wassen was volgens hem geen sprake. Op interrupties over de hoge dividen den gaf hij ten antwoord, dat deze al leen tijdelijk hoog zijn geweest, maat dat men die over een reeks van jaren uitgesmeerd heel normaal kan noemen Bovendien heeft de Staat millic enen aan royalties van het bedrijf ontvangen. En wat de overheid betreft, doet die het zoveel beter? Denk maar eens aan de Hamowa en de Amsterdamse Gemeen tetram. Minister van de Kieft vond dat de staat zich in ieder geval moet houden aan contractuele afspraken. Zijn voor stel tot verlenging van de overeenkomst was daarop gebaseerd, al moest hij toe geven dat zijn voorkeur uitging naar overheidsexploitatie. Maar het vertrou wen in de overheid zou geschaad wor d-en als hij het roer dat zijn voorgangers gericht hadden, om zou werpen. Bo vendien had een commissie van des kundigen, onder voorzitterschap van prof. van Berkum de huidige exploita tievorm als de meest wenselijke geadvi seerd. De minister moet eens aan de gepen- sionneerden en de zeelieden uit de Lon- dense tijd denken, wanneer hij het heeft over verplichtingen nakomen, repliceer de de heer Brandenburg, die minister Van de Kieft de raad gaf om als Domela Nieuwenhuis zich af te vragen of het vanwege de goedkeuringen die hij van K.V.P. en V.V.D.-zijde had ontvangen, niet tijd werd zich te bezinnen op een ander beleid. De minister bleef onbe- ïoerd bij het ploffen van deze laatste voetzoekers en wachtte de stemming rustig af. Communisten en socialisten brachten tezamen 13 tegenstemmen op. De rest van de Kamer, voerde daar 29 stemmen voor het wetsontwerp tegenin, zodat het werd aangenomen. De Senaat heeft zich zonder discussie verenigd met een wijziging in het re glement van oi'de in verband met de Grondwetswijziging i.v.m. de buiten landse betrekkingen. Een ontwerp inza ke de verlenging van enkele Woltersom- se organisaties in afwachting van de nieuwe publiekrechtelijke lichamen le verde ook weinig tegenstand op. Minis ter de Bruijn stelde de Kamer gerust, dat de p.b.o. nu toch inderdaad hij noemde met name de middenstand weerklank vindt en dat dit jaar de groei zal blijken. Minister Beel verdedigde een wets ontwerp tot verlenging van de termijn van enkele bezettingsregelingen en kwam daarbij te spreken over het open baar lichaam de Noord-Oostpoldei waarover de heer Roebroek zich zorgen maakte. De minister kon hem de toe zegging doen, dat binnenkort aan de on gewenste toestanden op bestuurlijk ge-1 bied daar een eind komt. - v Vv v. V N ij: Di'i l],M< i' ll 'jJjl'Jh i 1 n ïijjvyryTJïï l)|l|)M)7 lil''' "oti/tlll i'ii fijuJhwjiVJjlih IIIIIUUI'I' Minister Molotov heeft gisteren in Berlijn opnieuw anderhalf uur gefulmi neerd tegen de Europese defensiegemeenschap. De Westelijke ministers hebben herhaald, dat zij het overbodig en onnuttig achten om de Duitse kwestie nog verder te bespreken. De heer Molotov was evenwel van mening, dat de kwestie van de Europese veiligheid nog niet ter sprake was gekomen en beloofde vandaag een concreet voorstel op dit punt te zullen indienen. Vandaag zal dus de behandeling van punt twee van de agenda worden voort gezet. Op verzoek van minister Bidault zullen de ministers morgen opnieuw een geheime bijeenkomst beleggen, om alsnog te proberen tot overeenstem ming te komen inzake punt één van de agenda, de positie van communis tisch China. we dus doen? Er naar iuisteren." Men neemt aan. dat hij een Europees vei ligheidspact zal voorstellen, dat zo- Minister Molotov opende gistermid dag he debat, dat geleid werd door zijn Britse ambtgenoot, de heer Eden Hij ging te keer tegen de E.D.G zonder nieuwe gezichtspunten te openen, zon der nieuwe argumenten naar voren te brengen. Aan he. slot van zijn toespraak beloofde hij vandaae een concreet plan voor de Europese veiligheid in te die nen. Of dat plan nieuw was, of een her haling van vroegere piojecten. infor meerde de heer Dulles. In het laatst ge val gaf hij er de voorkeur aan, maar wel de landen vóór als achter het ijzeren gordijn omvat. Het pact zou dan gebaseerd zijn op een verdrag tussen Frankrijk en Rusland. Duits land zou in dit stelsel neutraal moe ten blijven en Amerika zou er buiten moeten blijven. Aan het slot van de vergadering vroeg minister Bidault om een nieuwe geheime zitting over agendapunt één. Besloten werd om die morgen te houden. Vrijdag gaan de ministers dan de Oostenrijkse kwestie bespreken. Minis ter Figl is gisteren in Berlijn aangeko men met zijn staatssecretaris en de Oostenrijkse ambassadeur in Moskou, die Figl van advies zal moeten dienen, kwam Maandag al in Berlijn aan. Pre mier Raab van Oostenrijk heeft giste ren in een interview met „Oesterreichi- scher Nachrichte" verklaard, dat zijn land militair neutraal zal blijven, wan neer de Groce Vier te Berlijn het eens kunnen worden over het afsluiten van •een Oostenrijks staatsverdrag. Econo misch en politiek zal het land zich echter op het Westen blijven oriën.eren. ANP-Reuter-AFP-AP) Advertentie De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Soesanto Tirto- prodjo. zal 14 Februari naar Djakarta ver trekken. Het officiële doel van de reis wordt gevormd door routine-besprekingen, doch er zouden gegronde redenen bestaan van de kwestie Duitsland af te s.appen, I 'e vermoeden, dat deze reis ook verband omdat iedereen nu elkanders standpunt genoegzaam kende. Ook de heer Eden iiet zich in deze zin uit en minister Bi dault merk e op. dat hij op de vijftiende dag van de conferentie precies dezelfde dingen hoorde zeggen als op de eerste dag. De heer Molotov voelde zich door dit Westers wantrouwen een oeetje gebelgd en zei: „Als het voorstel nieuw is is he. onbekend. Als het oud is, is het onaanvaardbaar Wat moeten Advert entte PRIMA HONING ONTBIJTKOEK Tantarellerie Het Duitse anti-com munistische tijdschrift „Tantarel", dat onder gronds in de Russische zone van Duitsland wordt verspreid, staat altijd vol humoristische en sar castische mededelingen. Zo publiceert het de vol gende telegramwisseling tussen Malenkof en Mao Tse Tung. Mao Tse Tung aan Ma lenkof Kremlin Moskou: „China lijdt honger - stop. Zend levensmidde len. Mao". Malenkof aan Mao Tse Tung Peking: „Buikrie men aanhalen. Malenkof". Mao Tse Tung aan Ma lenkof Kremlin Moskou: „Stuur buikriemen. Mao" Les Grands Families Mevr. Yvette Breault (41 jaar) heeft in Los Angeles haar zeventiende kind gekregen. Het heet Eugène en weegt 7 pond en 3% ons. Zij heeft reeds 10 dochters e 6 zoons. De oudste is 24 jaar. „Elk kind is het laatste" zei vadef Louis Breault, een 55-jarige molenbou wer, glimlachend. Hij zelf heeft 15 broers. Me vrouw Breault, die 14 broers en zusters heeft, zei: „Wij zullen gaarne in ontvangst nemen, wat God ons zendt". In memoriam Scoty In Stovepipe Wells in de Dodenvallei in Califor- nië is op 81-jarige leef tijd een man overleden, die vijf tig jaar lang een der meest karakteristieke figuren van de „Far West" is geweest. Offi cieel heette hij Walter Scott, maar in de wan deling werd hij „Scotty" genoemd. Hij was een der rijkste gouddelvers in de Verenigde Staten. Over zijn fortuin deden de meest fantastische verha len de ronde, waarvan hij zelf het meeste ge noot. Scott werd geboren in Cynthiana (Kentuc ky). Op negenjarige leeftijd liep hij van huis weg en trok naar Neva da. Op 15-jarige leeftijd nam hij deel aan de Wild- West-show van Buffalo Bill als cowboy en reis de twaalf jaar lang met dit gezelschap heel de wereld rond. In 1902 trouwde hij in New York met Josephine Millius eji betrok daarna een bouw- ifallig huisje in de wil dernis van de Dodenval lei. Drie jaar later vond hij goud en begon han den vol geld uit te geven. In 1905 charterde hij een speciale trein, waarmee hij de afstand van Los Angeles naar Chicago in houdt met eventuele besprekingen tussen Indonesië en Nederland over de opheffing van de Unie. Wanneer mr. Soesanto naar Nederland zal terugkeren, is nog niet be kend. Zoals gemeld heeft de Vakvereniging van werknemers bij het -Indonesische ministerie van Verbindingen te Djakarta in een ver klaring er bij de regering op aangedrongen, de Nederlandse ambtenaren bij de regering te ontslaan, zulks omdat duidelijk gebleken zou zijn „dat de Nederlanders in overheids functies verraad plegen jegens de Indone sische regering en deelnemen aan acties om de republiek Indonesië ten val te bren gen." Naar aanleiding hiervan heeft de Nederlandse Hoge Commissaris het minis terie van Buitenlandse Zaken te Djakarta een nota gezonden, waarin de Indonesische regering verzocht wordt, de Nederlandse ambtenaren tegen „deze van iedere grond ontblote lasterlijke aantijgingen in bescher ming te nemen". De hoofdredacteur van „De Vrije Pers", de heer HJeenhuis, die 21 Januari is gear resteerd, is Maandag door de politie van Surabaja overgegeven aan het immigratie kantoor aldaar. De heer Evenhuis bevindt zich thans in het gebouw van de immigra tiedienst aan de Djalan Raya Perak. Deze maand is het vijftig jaar geleden dat zeven zusters van het gezelschap van J.M.J. te Den Bosch vertrokken 44 uren en 54 minuten aflegde. In Chicago werd hij met groot enthousias me ontvangen. In 1922 bouwde hij in de Doden vallei een geweldig kasteel voor de som van 3 millioen dollar. Een van zijn beste „grappen", ver- "aar Indie om daar de zorg op zich te telde hij zelf, was „de van. ec1 ^ho0} aen waes zelfmoord", die hij in 1930 zgn. pleegde, toen hij liet bekend maken, dat hij bij de beurskrach zijn gehele fortuin had verloren en nooit een goudmijn had bezeten. Een paar jaar later ver scheen hij weer stijf van de bankbiljetten ten to nele. „Ik had nog onge veer. 700.000 dollar in na- tura en een fabriekje op mijn kasteel", vertelde hij later. „Een mijn heb ik nooit gehad, want die moet geregistreerd wor den, en wat twee mensen weten is geen geheim rheer. Maar ik had een plaatsje, waar ik goud kon vinden en dat plaats je kent niemand dan ik en zal niemand anders ooit te weten komen". Zijn zgn. „zelfmoord" had alleen maar ten doel sen satie te wekken en naar Europa te gaan, zoals toen algemeen in de mode was. Scott was een ge zette man met ongewoon helderblauwe ogen, die uitstekend gastheer kon spelen. huis en een polikliniek om daarmede de grondslag te leggen voor een bloei ende missie in dit land. Thans heeft het missiewerk zich uit gebreid over drie bisdommen n.l. Nel- lore, Mysore en Guntur. In totaal heb ben de zusters zes missiehuizen. Zij wij den zich aan de ziekenverpleging, de kinderverzorging en het onderwijs. Ook heeft de Indië provincie van de zusters van J.M.J. haar eigen noviciaatshuis n.l te Bangalore, waar thans 18 novicen en 13 postulanten in opleiding zijn. De zus ters van J.M.J. hebben ter gelegenheid van haar jubileum een felicitatieschrij- ven ontvangen van mgr. Thomas Potha- kamur, aartsbisschop van Bangalore. Van de zeven zusters, die in 1904 naar Indië vertrokken zijn er thans nog twee in deze missie werkzaam, n.l. de zusters Lebuine Debets en Xaverini Gijsman, van wie de eerste zonder onderbreking 'n hal ve eeuw in Indië werkzaam is geweest. De zeereerw. heer P. J. van Bakel, con rector van net St. Elisabethziekenhuis te Leiden, is Maandagavond van de H.H. Sa cramenten der Stervenden voorzien. Hij is ter verpleging in dit ziekenhuis ook op genomen. Duizenden schoolkinderen in Oslo zijn er vandaag met ski's en sleetjes op uit getrokken nadat hun onderwijzers van middag om twaalf uur in staking waren gegaan. Na jarenlange vruchteloze on derhandelingen over hogere salarissen dienden de 1300 onderwijzers van Oslo het vorige jaar hun ontslag in. Dit werd vandaag van kracht en in weerwil van de oproep, die premier Oscar Torp en de autoriteiten van het ministerie van onderwijs gisteren nog tot de betrokke nen hebben gericht, bleven dezen bij het besluit, vandaag op de vastgestelde tijd het werk neer te leggen. 37.000 school kinderen zijn voor onbepaalde tijd met vacantie De Noorse regering echter neemt de toestand ernstig op. Premier Torp on derbrak gisteren in het storting het jaar lijkse economische debat om mee te de len, dat het wenselijk zou zijn geweest, als de onderwijzers de staking hadden uitgesteld, totdat de regering de zaak met het Storting zou hebben kunnen be spreken. Een woordvoerder van de onderwij zers antwoordde, dat Torp's uitspraak slechts een vrome wens was, zonder realistische basis. Hij voegde eraan toe, derbrak gisteren in het Storting het jaar- maanden de tijd hadden gehad om (Van onze verslaggever) Zeer scherpe critiek werd Maandag avond tijdens de vergadering van de Haagse afdeling van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging geuit over de laksheid van de regering, die maar geen verbetering aanbrengt in het Reis besluit 1952. Dit besluit, dat bedoelde een ver betering te brengen in het Reisbesluit 1916, is 1 Jan. 1953 in werking getre den en heeft zeer veel ontevredenheid in ambtelijke kringen teweeg gebracht. Ondanks het feit, dat reeds aanstonds een herziening van dit nieuwe besluit werd toegezegd, moeten de ambtenaren nog steeds met een ontoereikende vergoe ding hun logies en hun verteringen op dienstreizen betalen. De onlangs ver hoogde Horecatarieven hebben de zaak nog verergerd. Op een bijeenkomst van vertegen woordigers van gemeenten in het Westland is de Vereniging van hoof den van werkplaatsen die geëxploiteerd worden ingevolge de gemeentelijke so ciale werkvoorzieningsregeling, opge richt. Het doel van de vereniging is o.a.: het bevorderen van een zo goed mogelijke uitvoering van de door de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid aangegeven regelingen in zake de complementaire arbeidsvoor ziening. over de kwestie te beraadslagen. Woensdag is de laatste schooldag, tot dat de regering en het Storting vier voor he conflict komen, welke ons be vredigt, zei hij. In Noorwegen worden de salarissen van de onderwijzers door het parlement vastgesteld. Evenals in andere landen verdienen de leerkrachten in Noorwe gen een in verhouding gering salaris Om hen in hun moeilijke omstandig heden tegemoet te komen hadden vele Noorse gemeenten besloten de onderwij zers een bonus toe te kennen. Deze bo nus was speciaal in Oslo en in de noor delijke districten, waar het leven be trekkelijk duur is, hoog. In 195P echter nam het Storting een wet aan, waarbij het toekennen van bo nussen aan de onderwijzers door de plaatselijke autoriteiten verboden werd. Het argument was, dat sommige gemeen ten een hogere bonus konden betalen dan andere en dus de beste leerkrach ten konden aantrekken. De onderwijzers van Oslo protesteer den heftig, doch het Storting bleef on verbiddelijk. De onderwijzers dreigden te zullen staken. De autoriteiten baalden de schouders op: wie had er ooit ge hoord van een stakende onderwijzer? Maar de onderwijzers zetten door. Gisteravond bood de Oslose school raad aan de betaling van de bonussen te hervatten, mits het Storting zijn goed keuring gaf. Verder drong de raad er bij regering en Storting sterk op aan om de salarissen van alle Noorse onderwij zers te herzien. De voorzitter van de Oslose schoolraad, Olaf Soiusmoen, is tevens secretaris van premier Torp. (Van onze correspondent) De substituut-officier van Justitie bij de Arnhemse Rechtbank heeft gister middag vier jaar gevangenisstraf met aftiek van voorarrest geëist tegen de 35-jarige grossier in textiel, A. G. L van de P. te Arnhem. Verdachte had door het gehele land diefstallen ge pleegd, die hem de kapitale buit van f 20.000 opleverden. In de periode van September 1951 tot Mei 1953 had hij op tal van plaatsen in het land minstens vijftiqmaal ingebroken. De officier zei dat hij dit een van de ergste ge- gevallen vond, welke de Rechtbank de laatste jaren te behandelen heeft ge kregen. Verdwerkte samen met de 42- jarige poelier H. J. H., eveneens uit Arnhem. Deze deed dienst als chauf feur van v. d. P. en had tevens de taak diens aftocht te dekken. De man be vindt zich momenteel in een Duitse gevangenis en kon daarom heden niet terechtstaan. Het tweetal had de gewoonte er op uit te trekken met een auto, die beladen was met uit België afkomstige tapijten. Als de verkoop niet vlot ging. werd de auto op een stille plek geparkeerd en v d. P. zocht een pand, waar hij zou kunnen inbreken. Daarbij droeg hij steeds enkele tapijten over zijn schou der om geen opzien te verwekken. De tenlastelegging bevatte overigens slechts drie van de ruim vijftig inbra ken, alle drie te Arnhem gepleegd. In het eerste geval was hij d-oér een raam pje aan de achterkant van een huis bin nengeklommen, had een schrijfbureau opengebroken en er een portefeuille met f 600 uitgehaald. Uit een andere woning stal hij geld en waardepapie ren en een actentas. Voorts had hij in een verlaten huis f 2500 aan geld en een aanzienlijk bedrag aan buitenland se valuta buitgemaakt Verd. bekende het hem ten laste ge legde. Als vader van een groot gezin had hij gestolen omdat hij geen werk kon krijgen, hetgeen al weer een ge volg was van het feit dat hij reeds viermaal wegens diefstal was veroor deeld.. Toen hij in het voorjaar 1953 eigener beweging met zijn merkwaardig bedriif ophield, had hij een schuld van f 2500 De verdediger, mr. J. H. Arnold uit Arnhem, wees erop. dat verdachte tij dens de oorlog in opdracht van de il legaliteit tal van inbraken heeft ge- nleegd. Hii vroeg een reclasseringsrap- nort en hoopte dat er voor deze man, die niet slecht is. wellicht toch nog iets "edaan kon worden. Tegen H. J. H. eiste de Officier een iaar en zes maanden wegens het aan nemen van geld en goederen, waarvan hii weten kon. dat ze van diefstal af komstig waren De verdediger mr. J. Bouwens bepleitte het uitbrengen van °en reclasserin esrapnort en eventueel een voorwaarde!"ke straf Uitsnraak 23 E°bruari. Langs die weg van Gorinchem naar Rotterdam is de laatste hand gelegdl aan het geheim van de „Operatie Draad nagel". In het nachtelijk duister slechts verlicht door een toevallige bermlamp, pleegdle notaris Kropman, met assisten tie van twee politiedeskundigen, de laatste handeling, nodig voor het ge heim dat Zondag 28 Februari tiendui zenden in spanning zal zetten. Twee uur later waren de geheimen geborgen itt de hoeveelheid spijkers, die als geheim zinnige loten verkocht zullen worden vc-or onze militairen. Katholiek Thuisfront is er in geslaagd een geheim te vinclen, dat technisch heel knap is en bovendien de goedkeuring heeft kunnen verkrijgen van het minis terie van Justitie. Het is niet zo maar een geheim. Het is het resultaat van deskundig onderzoek aan laboratoria en technische diensten. Professoren en in genieurs hebben er hun gedlachten over laten gaan; de knapste koppen van Ne derland hebben van advies gediend. Bovendien zal Zondagavond' 28 Febr., als het Carnavalsfeest is, het geheim op even geheimzinnige manier worden ont huld. Katholiek Thuisfront krijgt reeds nu zoveel aanvragen voor de geheimzinnige spijker, dat het zaak is zich tijdig van de geheimzinnige draadnagels te voor zien. Wel moet er op worden gelet, dat niets, maar dan ook niets aan spijker of kartonnetje wordt beschadigd. Een ondoordacht handelingetje kan een ver lies van 15.000 de hoofdprijs, beteke nen. Voor het overige behoeft men niet bang te zijn voor temperatuur, tocht, zonlicht of andere dingen, die men als gevaarlijk tracht voor te stellen Doe eenvoudig niets anders dan U zo snal mogelijk in het bezit te stellen van zo veel mogelijk spijkers. Gistermiddag is de vijftien-jarige Z. bij het spelen op het ijs in de haven van Den Helder, op een drijvende schots terecht gekomen en naar het Marsdiep afgedre ven. Twee vissers, die dit zagen gebeuren, maakten een kotter gereed en slaagden er in de jongen te bereiken, waarna zij hem naar de haven terugbrachten. De redding boot „Prins Hendrik", die reeds in gereed heid was gebracht om uit te varen, be hoefde geen dienst meer te doen. (Van onze parlementaire redacteur) Volgens de huidige Grondwet behoren de kinderen van een regerende Konin gin tot het stamhuis van de vader. Zo zou bij een eventuele opvolging van Prinses Beatrix als derde stamhuis het Huis Lippe Biesterfeld op de troon komen. Dit moge in de Grondwet besloten liggen, de staatscommissie-Van Schaik meent, zoals gemeld, niet mis te tasten, wanneer zij oordeelt, dat naar het gevoelen van het Nederlandse volk het Huis Oranje Nassau zich, ook door de opvolging in vrouwelijke lyn, als regerend stamhuis voortzet. Daarom stelt zij voor het begrip stamhuis te elimineren. Een andere kwestie is de wijziging van de regeling der troonopvolging voornamelijk ten gunste van de oudste linie. De commissie meent dat het Ne derlandse volk het vanzelfsprekend zal achten, dat het nageslacht van Prinses Beatrix opvolgt, ook indien zij onver hoopt overleden zou zijn. Stellig wan neer zij een zoon heeft, die als Erfprins zou worden aangezien maar ook indien zij alleen dochters zou hebben. Deze zaak is in de huidige Grondwet evenmin goed geregeld. De wet kent thans alleen de plaatsvervulling in de manstam. Heeft een koning geen zoons of klein zoons, uit een vooroverleden zoon ge boren, dan is beslissend welke de oudste in leven zijnde dochter is. Het stelsel heeft nog meer onbevre digende consequenties. Het mist stabili teit. De eerst geroepene tot de troon moet zich voor zijn zware taak voor kunnen bereiden en ook het Nederland se volk dient zich geestelijk vertrouwd te maken met de gedachte wie te zijner tijd zal opvolgen. De commissie moti veert haar adviezen ook door de over weging dat de traditie en de nationale gezindheid het sterkst zullen leven en gecultiveerd worden in de oudste linie van het koningshuis, hetzij langs man nelijke hetzij langs vrouwelijke lijn zich voorzettend. In die geest heeft zij voorstellen tot wijziging van de Grondwet geéuiflL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3