Radio organiseert opnieuw een dirigentencursus Bepaling over politieke partijen in Grondwet Bijna 6000nieuwe leerkrachten nodig bij kleinere klassen De arreslee in ere hersteld Jll SS Prof. M. Cobbenhagen plotseling overleden Noodrecht is niet in regels vast te leggen 14 Nederlanders en 10 buiten landers Ned. paviljoen aan Ivoorkust Onderdak voor landbouwkundigen De Brandaris waakt over de „Brandaris" ZEVENTIEN MILLIOEN MEER AAN SALARISSEN Van 45 leerlingen op 35 per klas HïatMwe hoest Auto botst tegen melkwagen Hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool Oordeel Staatscommissie-Van Schaik SMOKKELAARS MISHANDELD DOOR BELGISCHE DOUANIERS? Hulstenaren dienen aanklacht in WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 PAGINA 5 Auto gegrepen op onbewaakte overweg Samenwerking met Frankrijk Advies Commissie-Van Schaik Franco ontvangt Marok kaanse leiders ^rins Bernhard bescherm heer „Amstelflora" BEREKENING VAN MGR. F. OP DE COUL |Wester ya\ Koophandel wil 5000 eze tent ln„.het garantiefonds van •®hikbaar stellen"15 Eén dode en drie gewonden Vrouw in Leidschendam door beroerte getroffen Kellner aangerand en mishandeld Gezantschappen Nederland en Spanje worden ambassades Vogelschilder Lodge overleden cpliilrVnaiH vprsrha-ft. nrr Evenals het vorige jaar heeft het be duur van de Nederlandse Radio-Unie, 11 aansluiting op het bestaande muziek- °hderwtjs in Nederland, een dirigenten- Cursus georganiseerd, waaraan cursisten J't Nederland en uit het buitenland *unnen deelnemen. Het. doel van de op leiding is een bijdrage te leveren tot vorming van dirigenten voor sym- hhonie-orkesten. De cursus duurt van 21 Juni tot en met 23 Juli 1954. De cursus- leiding wordt bijgestaan door een raad J'an advies, bestaande uit de heren Wil lem Andriessen, Jean Antonietti, Paul J^an Kempen, dr. R. Mengelberg en dr. p. U. Walther Boer. Aan de cursus zul len ten hoogste 24 werkende cursisten kunnen deelnemen, waarvan maximaal J4 Nederlanders. Bovendien kunnen toehorende cursisten worden toegelaten. Tijdens de cursus zal dr. C. L. Wal ther Boer lezingen houden over instru- blentenkunde. Op 25 Juni zal Ernest Ansermet een lezing houden over „Con- Seils aux jeunes chefs d'orchestre". voor de cursus staan ter beschikking: twee piano's, het Omroep-kamerorkest, het Omroeporkest, het radio-philhar- Jhonisch orkest, en, naar behoefte der leerstof, de koren, In de periode 16 Juli tot 24 Juli zullen alle werkende cursis ten in de gelegenheid worden gesteld op een openbare les met publiek in een der studio-gebouwen, waarschijnlijk dat van de KRO, te dirigeren. Verte genwoordigers van de Nederlandse om roepverenigingen zullen bij de openba re lessen aanwezig zijn om te bepalen. °f bijzonder bekwame cursisten voor één of meer concerten in het seizoen 1954/1955 zouden kunnen worden uitge nodigd. Alle werkende cursisten ont vangen aan het einde van de cursus Oen bewijs van bijwoning der lessen. Op 24 Juli zal in kasteel Nijenrode te Breu- kelen een afscheidsbijeenkomst worden gehouden voor alle betrokkenen bij deze cursus. Het is zo goed als zeker dat de guitarist Andres Segovia op deze avond zal spelen. De cursus van het vorige jaar heeft ten volle aan zijn doel beantwoord. Bij de examens aan het eind van de cursus kon vooruitgang geconstateerd worden vergeleken bij het begin van de cursus. De dirigenten Van de slotconcerten hebben bij de Pers ook een zeer gunstige critiek ge- Vonden, met inachtneming van hun leerling-zijn. Naar tal van landen zijn prospecti Op een niet van een flikkerlicht Voorziene onbewaakte overweg in de Holwiederwe bij Appingedam is gister morgen de achterzijde van een met stro beladen auto met aanhangwagen ge grepen door een uit Delfzijl komende dieseltrein. Doordat ter plaatse een dichte mist hing, heeft de bestuurder van de vrachtauto de naderende trein te laat opgemerkt. Hij en zijn mede-in zittende kwamen met de schrik vrij, evenals de bestuurder van de trein. De aanhangwagen werd bij de botsing een o weggeslingerd. De trein üeP aan - orzijde aanzienlijke scha'de op. verzonden, gericht aan muziekhogescho- len, conservatoria, gezantschappen, enz., waarin alle gegevens met. betrekking tot de cursus zijn verwerkt. De leeftijd der cursisten was het vorige jaar op 30 gesteld. De praktijk heeft uitgewezen, dat men, vooral wat de Nederlanders betrof, c'andidaten heeft moeten afwij zen, omdat ze te oud waren en niet om dat ze niet aan de gestelde eisen volde den. Daarom is dit jaar 36 de leeftijds grens Aan de zusteromroeporganisaties in België. Luxemburg, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Indonesië is de mo gelijkheid verschaft om kosteloos (de andere cursisten betalen 100 gulden per cursus) een leerling af te vaardigen. De eisen aan muzikale ontwikkeling zijn vrij hoog gesteld omdat de organisato ren niet willen treden in de taak van andere onderwijsinstituten. Ook dirigenten van koren, die be hoefte gevoelen zich op het vak directie toe te leggen, krijgen hiertoe gelegen heid. Dit jaar zal men vooral de technische vakbekwaamheid van de dirigenten in het middelpunt van het onderwijs zet ten, meer dan het virtuozendom. Bijna de helft van de uit te voeren werken zijn begeleidingen. Het totaal aantal leerlingen was in 1953 68, waarvan 46 Nederlanders en 22 buitenlanders. De buitenlandse deelne mers kwamen uit 13 verschillende lan den. Het aantal deelnemers voor dit jaar is nog niet bekend. De Nederlandse regering heeft aan het Franse centrum van landbouw kundig en wetenschappelijk onder zoek in West-Afrika, gevestigd te Adiopodoume aan de Ivoorkust, een eigen pied a terre gesticht, waardoor de mogelijkheid is geschapen Neder landse landbouwkundigen in staat te stellen zich te specialiseren met be trekking tot het onderzoek van Afri kaanse problemen. Het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft de bouw van een klein paviljoen aan het nieuwe en zeer moderne Franse wetenschappe lijke instituut gefinancierd en jaarlijks zullen enige Nederlandse ingenieurs voor verdere studie worden uitgezon den. Deze stagiaires zullen in 't Neder landse paviljoen onderdak vinden, ter wijl zij gratis gebruik zullen mogen ma ken van de inrichting van de laborato ria van het instituut onder voorbehoud, dat de onderwerpen van hun onderzoe kingen zullen passeren in het werkpro gram van dit instituut. De nieuwe mogelijkheid tot weten schappelijke ontplooiing in de Tropen is van zeer veel belang te achten voor een verdere uitbouw van de Nederland se bijdrage aan de ontwikkeling van de Afrikaanse gebieden, een bijdrage wel ke van Franse zijde op hoge prijs wordt gesteld. Ook voor ons land opent deze samenwerking ruime perspectieven. De Wageningse hoogleraar in de tro pische landbouwplantenteelt, prof. C. Coolhaas, heeft als afgevaardigde van de minister van landbouw, Visserij en Voedselvoorziening op Zaterdag 30 Ja nuari j.l. het paviljoen geopend met het uitspreken van een rede, waarin hij de dank der Ned. regering overbracht aan het Franse office de recherches scientifiques outre- mer voor de onder vonden bereidheid tot wetenschappely- (Van onze parlementaire redacteur) Volgens het advies van de Staats commissie-Van Schaik tot herziening Van de Grondwet zou een nieuw artikel tUoeten worden ingevoegd, dat bepa lingen omtrent politieke partijen moge lijk maakt. De tekst die de commissie Voorstelt is slechts facultatief, zy luidt: „De wet kan in het belang van een zui vere politieke wilsvorming, regels stel len omtrent politieke partyen". Men late het aan het inzicht van de Wetgever over, aldus de toelichting op het voorstel, of in de tegenwoordige om standigheden een wet in deze zin oppor tuun is te achten. Gezien de zeer belang rijke plaats welke de politieke partijen in ons staatsbestel innemen en gelet op hun grote invloed op de staatkundige Misvorming treft het echter de commis sie als een anomalie, dat de Grondwet in geen enkele bepaling gewag maakt van deze partijen. Het beeld dat de Grondwet van onze staatsinrichting Generaal Franco heeft gisteren tijdens ®e.n ontvangst van Spaans-Marokkaanse Mders verklaard, dat Spaans Marokko wider de souvereiniteit zal blijven van p® Kalief van Tetoean, Moelai el Mendi. leidende Marokkaanse persoonlijk heden kwamen de petitie aanbieden die P 24 Januari te Tetoean door 430 Pas- r® s en ICaids was ondertekend en waar- j..'verzocht werd om Spaans Marokko ^tijdelijk onafhankelijk" te maken en Mder de souvereiniteit te plaatsen an de Kalief van Tetoean. ^Generaal Franco zette uiteen, dat de .enten van het Marokkaanse volk door Wat^v.ationale verdragen worden ge- h 'Pergd en dat de verantwoordelijk- is or>0Vfr de gebeurtenissen in Marokko •ty, PSedragen aan Frankrijk en Spanje. Voett^6r Frankrijk deze rechten met Fra treedt is het normaal, aldus dere ?at de Marokkanen bij de an- testeren uCtor' ic' sPanJe komen pro- Maroiru 1 zegde toe de eenheid van te zullen blijven verdedigen. (A.F.P.) kerèid"\,S.j frins Bernhard heeft zich v®n de - r4 het beschermheerschap stellin„ A/In?ti°,nale bloemententoon- Jtaart tót llora"' welke van 25 ?A.L.et°tn,fn met 4 April geeft is daardoor volgens haar oordeel niet reëel. De commissie zou deze leemte thans willen vullen door invoeging van ge noemd artikel. Een dergelijke bepaling geeft niét alleen reliëf aan het partij wezen, maar kan tevens bevorderen dat de gewone wetgever zich bezint op de vraag of het raadzaam is een wettelijke regeling betreffende de politieke par tijen tot stand te brengen. Men denke bijvoorbeeld aan regelen ter bevorde ring, voorzoveel nodig en mogelijk van een democratische gang van zaken bij de candidaatstellingen en voorts aan het scheppen van de verplichting tot het openbaar maken van gegevens omtrent de bronnen van inkomsten en de wijze van besteding der gelden van de par tijen. ke samenwerking. Deze rede werd be antwoord door de secretaire géneral van het gouvernement Cote d'Ivoire na mens de gouverneur van dit gebieds deel. Hierin werd gewezen op de nood zakelijkheid om als West-Europese vol keren samen te werken. Tevens werd dank betuigd aan de Nederlandse re gering voor deze samenwerking. Ook de Zwitsers bezitten vlak tegen over het „Centre Neerlandais" een eigen klein laboratorium. "V VS- 1.MÉ Dc haven van West-Terschelling ligt nog dichtgevroren en wacht op de dooi. Wachten moet Brandaris" onder het toeziend oog van vuurtoren Brandaris. reddingsboot Mgr. mr. Fr. Op de Coul, directeur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, heeft globaal berekend, dat om de thans geldende schaal van 45 leerlingen per leerkracht te kunnen wijzigen in de gewenste schaal van 35 leerlingen per leerkracht, alleen reeds voor de zes eerste klassen van het Katholiek bijzonder onderwijs 2481 nieuwe leer krachten zullen moeten worden aangetrokken. Voor dezelfde groep in het protestants bijzonder en openbaar onderwijs zullen 3222 nieuwe onder wijzers (essen) nodig zijn. Bij de vraag hoe de problemen van het tekort aan leerkrachten in de te grote klassebezetting kunnen worden opgelost, merkt mgr. Op de Coul op in „Het Schoolbestuur", uitgegeven door het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, dat dit slechts zal kunnen geschieden door een gemeenschappelijke krachtsinspanning van het gehele volk, waarbij grote offers zullen moeten worden gevraagd. Volgens deze berekeningen vordert bij invoering van de 35-schaal: het R.K. onderwijs 2481 nieuwe leerkr. het overige onderw. 3222 nieuwe leerkr. Op 1 Januari 1953 bedroeg het totaal aantal leerlingen der Katholieke lagere scholen in de leerjaren 1 t/m 6 537.491. Dezelfde groep in het openbaar onder wijs telt 350.499 leerlingen; het Protes tants Christelijk onderwijs 338.117 leer lingen en ander bijzonder onderwijs 19.606 leerlingen. Het gemiddeld aantal leerlingen per leerkracht in het katholiek onderwijs is voor de 45-schaal 38.0, voor de 35-schaal 32.4. Hierbij zij opgemerkt, dat het ge middelde in de 45-schaal onevenredig zwaar gedrukt wordt door het kleine aantal Katholieke scholen, dat slechts een gering aantal leerlingen telt (152 met maximaal 75 leerlingen. Het totaal aantal katholieke lagere scholen bedroeg 2560 op 1 Januari 1953). Aan de hand van statistieken, samen gesteld uit gegevens verkregen uit het cijfermateriaal van het katholieke on derwas, stelt mgr. Op de Coul volgend beeld samen: Aantal leerkrachten bij 35-schaal 45-schaal Openbaar onderwijs 10.818 9.224 Prot. Chr. onderwijs 10.436 8.898 Ander bijz. onderwijs 606 516 21.860 18.638 Totaal 5703 Indien men zou willen stellen, zo ver volgt mgr. Op de Coul, dat by de andere richtingen de gemiddelde bezetting per klas lager ligt dan bij de katholieken en dat by de 35-schaal het aantal bovental ligen aanmerkelyk geringer zal worden, zal by een gemiddelde bezetting per klas met 32 leerlingen een gemiddelde, dat nog aan de hoge kant is toch te zetten om de meermalen genoemde hoofdeisen t.a.v. het g.l.o. verwezenlijkt te krijgen mede omdat van deze verbe tering van het basisonderwijs uiteraard alle andere takken van onderwijs profijt zullen trekken. Een dergelijke vermeerdering van uit gaven voor onderwys verantwoord wegens de grote belangen, welke voor de vorming van de Nederlandse jeugd daarmede gemoeid zyn zal naar me ning van mgr. Op de Coul zonder belas tingverhoging alleen mogelijk zijn door bekrimping van uitgaven op ander ge bied en daarom is dit niet een zaak, welke alleen het departement van O., K. en W. aangaat. Veel gunstiger zou de kwestie komen te liggen, indien de regering zou willen terugkomen op haar voorstel inzake een gedeeltelijke afschaffing en een verla ging van de schoolgelden. De uit deze bron verkregen inkomsten, zijnde pl.m. 18 millioen, zouden dan een aanzet kun nen vormen voor het tot stand brengen van de vereiste verbeteringen ten aan zien van het bestaande tekort aan leer- altijd het aantal leerkrachten met ruim i krachten en de te grote klassebezetting. - Daarnaast zal noodzakelijk blijven, dat door Financiën op de toewijzing van middelen aan verschillende departemen ten besnoeid wordt, teneinde voor O., K. en W. de mogelijkheid te scheppen de noodzakelijk geachte maatregelen te ti effen. 5000 moeten toenemen om de eerste zes klassen van het gewoon lager onderwys te kunnen voorzien. Veronderstellen wij, dat deze nieuwe leerkrachten allen het aanvangssalaris genieten en ongehuwd zün, dan zal dit de post salarissen aan- vankclijk doen stijgen met een bedrag van minstens 17 millioen gulden, welk bedrag zeker te laag is en bovendien ieder jaar hoger zal worden. Welke re percussies deze maatregel verder zal hebben t.a.v. de opleiding en van het be nodigde aantal lokalen is moeilijker te berekenen, maar dat ook hiermede zeer grote bedragen gemoeid zulen zyn is zonder meer duideiyk. Deze cijfers hebben nog slechts be trekking op de klassen 1 t/m 6 van het lager onderwijs. Indien analoge maatre gelen voor andere sectoren zouden wor den genomen, dan zouden de financiële gevolgen het veelvoud bedragen. Mgr. Op de Coul acht dit momenteel niet mogelijk. Daarom zal men goed doen, zegt hij, in eerste aanleg alle krachten in xA - "•<a.i.-gehn„„; "V "-pru a.s. in het «anvaarden worden gehouden, te en een medaille be- Op Terschelling, dat geheel geïsoleerd is, hebben de boeren het oude vervoermiddel voor de winter van stal gehaald: de arreslee. Dit prachtig bewerkte exemplaar is 150 jaar oud. Advertentie Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende (Van onze correspondent) Op de verkeersweg DeventerHolten is bij De Snippeling gisterochtend de 32-jarige K. J. uit Enschede dodelijk verongelukt, toen hij met zijn auto tegen een hem te gemoet rijdende melkauto uit Aalsmeer is gebotst. De bestuurder van de vrachtauto wilde een voor hem rijdende trailer pas seren. Zware mist belette het uitzicht en de gladheid van de weg verhinderde krach tig remmen. De drie andere inzittenden van de personenauto, de ouders en een broer van het slachtoffer, zijn ernstig gewond naar het St. Geertruidenziekenhuis te De- Venter vervoerd. De ongeveer 65-jaTige mej. S. uit Leidschendam, die zoals gemeld in de nacht van Zondag op Maandag in St. Antoniushove te Voorburg is overle den, heeft een beroerte gehad, zo is na der gebleken. De politie te Leidschen dam heeft medegedeeld dat haar onder lichaam niet was bevroren. Wel was zij gedeeltelijk verlamd. Zoals bekend werd mej. S. vorige week 'Donderdag in bewusteloze toestand in haar woning a'an het Kerkstraatje te Leidschendam aangetroffen. Zij heeft enkele uren, en niet zcals aanvankelijk werd gedacht, vier dagen in deze toestand gelegen. In de nacht van Maandag op Dins dag omstreeks kwart voor een is de Hoensbroekse kellner B. op de Aker straat-Noord te Heerlen door twee personen aangerand en mishandeld. Toen B. zich per fiets naar huis be gaf, werd hij door twee mannen op bromfietsen ingehaald. Deze twee per sonen sloegen B. met een scherp voor werp van zyn rijwiel, waarna zij hem mishandelden. Op het ogenblik, dat een passerende auto stopte, gingen beide aanranders er van door. B. was zó toegetakeld, dat hij ..ich onder dok ters behandeling moest stellen. Enkele hoofdwonden moesten ge hecht worden. Tegenover de Heerlense politie verklaarde de mishandelde kellner, dat hij een van zijn aanran ders herkend had als een persoon, welke hy geruime tijd geleden uit een Heerlens café wegens onhebbelijk ge drag had moeten verwijderen. De politie is er in de loop van Dins dag echter nog niet in geslaagd de daders aan te houden. (Van onze parlementaire redacteur) Hoe moet de Grondwet worden inge richt met het oog op mogelijke herha lingen van de situatie die zich in Neder land heeft voorgedaan in 1940. toen dp regering zich liet leiden door het „Nood breekt wet" en onder meer haar zetel naar Londen vemlaatste? Ook met deze vraag van staatsnoodrecht heeft de Staatscommissie-Van Schaik zich bezig gehouden. Zij heeft zich afgevraagd in hoeverre het gewenst is in de Grondwet een regeling te treffen met betrekking tot de functionnering van de voornaam stestaatsorganen in tijden waarin het normale constitutionele bestel niet kan worden gehandhaafd. Het antwoord dat zij daarop gaf luidde, dat de „nood" zich in zo onderscheiden vormen kan voor doen, dat het niet doenlijk is het recht voor die tijden in geschreven regels vast te leggen. Bovendien zouden de in de Grondwet hieromtrent neergelegde re gels ook weer doorbroken kunnen wor den. Voorts meent de commissie, dat evenmin een uitdrukkelijke bepaling moet worden opgenomen waardoor bui ten twijfel zou worden gesteld dat in zulke omstandigheden de regering be voegd is met incomplete of zelfs zonder Staten Generaal regelen met wetskracht tot stand te brengen. Immers, hoever moet men dan gaan met het aangeven van het kader waarbinnen deze regeling zou moeten worden getroffen. Gaat men niet ver genoeg dan heeft het geen nut, gaat men te ver dan ontstaan gevaar lijke situaties, waarvan Duitsland een voorbeeld heeft gegeven. In het nieuwe ontwerp der commissie is echter wel de bepaling geschrapt welke nog altijd, zeer in stry.d met het geen in 1940 is geschied, vaststelt dat in geen geval de zetel der regering buiten het Rijk kan worden verplaatst. De regeringen van Nederland en Spanje hebben in gemeenschappelijk overleg besloten hun wederzijdse ge zantschappen te Madrid en 's Graven- hage te verheffen tot ambassade. De Hulstenaren G. en B„ die vorige week in België werden aangehouden als verdacht van veesmokkcl, hebben bij de procureur des Konings een aanklacht ingediend wegens mishandeling door de Belgische douane te Lokeren. Volgens mededelingen van hun advocaat, mr. Verwilghen uit Dendermonde, zouden beide arrestanten door de zogenaamde „Vliegende brigade" geslagen en ge schopt zyn om hen tot een bekentenis te dwingen. Ook familieleden, die G. en B. in Lokeren bezochten, maakten melding van mishandelingen. De eerste dagen zou het tweetal zeer weinig te eten hebben gehad. De douaniers zouden de smokkelaars urenlang in een hoek heb ben laten staan, waarbij bij de minste beweging weer een mishandeling volg de. Ze zouden zelfs bij de haren door het vertrek zijn gesleept. Later werden beide mannen naar de gevangenis te Dendermonde overgebracht waar de behandeling uitstekend was. G. en B. worden er van verdacht koeien, die in transitoverkeer van Hol land via België naar Zeeuwsch-Vlaan- deren werden vervoerd, onderweg te hebben verwisseld voor dieren van ge ringere waarde. Vanochtend vroeg is mgr. prof. dr. M.' J. H. Cobbenhagen, hoogleraar in de algemene leer en geschiedenis van de economie aan de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg, aldaar öp ruim zestigjarige leeftyd tengevolge van een hartaanval plotseling overleden. Prof. Cobbenhagen werd in November 1947 benoemd tot Geheim Kamerheer van de Paus. De thans overledene is 10 September 1893 geboren in Gulpen. Hy bezocht van 1905 tot 1911 het gymnasium in Rolduc. Na voltooiing van zijn middel bare opleiding volgde hij de philoso- phische en theologische studies te Roermond, waar hij in 1917 tot priester werd gewijd. De jonge geestelijke werd bestemd voor verdere opleiding in de profane wetenschap der economie aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam, waar hij in 1921 afstudeerde. Tot 1927 was drs. Cobben hagen leraar te Rolduc, in welk jaar hij benoemd werd tot hoogleraar aan de nieuw opgerichte Hogeschool te Tilburg. In hetzelfde jaar viel ook zijn promotie tot doctor in de economische wetenschappen. Bij zijn wetenschappelijke arbeid heeft prof. Cobbenhagen zich in het byzonder bezig gehouden met de grondslagen der economische weten schap, waarbij hy gelegenheid vond om de raakvlakken van de economie met andere verwante wetenschappen, zoals ethica en sociologie, te onderzoe ken. De breedheid van blik, die in zijn wetenschappelijke werken tot uiting komt, openbaarde zich ook in zijn op vattingen omtrent de plaats welke de Tilburgse Hogeschool in het katholieke maatschappelyke leven diende in te nemen. Onvermoeibaar streefde hy er naar zijn studenten te vormen tot intel lectuelen in de universele zin van het woord. De diepe belangstelling, welke hy steeds als hoogleraar aan de dag legde voor het wel en wee van stu dent en afgestudeerde, heeft „de vader der Tilburgse Hogeschoolgemeenschap" tot vriend van velen gemaakt. Deze betiteling dankte de overledene niet zozeer aan zijn verdiensten op we tenschappelijk terrein, maar vooral omdat hy op de allereerste plaats leraar in de ware zin van het woord was voor zijn studenten. Zyn wetenschap pelijke arbeid draagt hiervan het stem pel, grote publicaties heeft prof. Cob benhagen, met uitzondering van zijn proefschrift: „De verantwoordelijkheid in de onderneming", niet op zijn naam staan. Hij richtte zich consequent op zijn taak als docent. De talrijke arti kelen verschenen van zyn hand, m. n. in het maandschrift „Economie", heb ben hun oorsprong in zyn colleges, die altijd zeer druk bezocht waren. Prof. Cobbenhagen kende daarom ook, on danks het steeds groeiend tal, elke student bij naam. Met prof. Cobbenhagen is een der grote figuren in het Katholiek Hoger Onderwijs heengegaan. Ook buiten de Tilburgse Hogeschool heeft de overle den hoogleraar activiteiten ontplooid. Hy was o.m. lid van de Staatscommis sie inzake bezitsspreiding. Zyn ver diensten werden door de overheid er kend door zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. In Londen is op 93-jarige leeftyd overleden George Edward Lodge, de Britse schilder van vogels. Tijdens zijn leven heeft Lodge alle vogels, die in Groot-Brittannië voorkomen, op het doek gebracht. Hij illustreerde het werk van dr. David Bannerman „De vogels van de Britse eilanden" met 377 pla ten, waarop 435 vogelsoorten staan af-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5