Pri riester- Arbeiders H Veiligheidsverdrag vo MOLOTOV KOMT MET NIEUW PLAN EEN Voor het Westen echter onaanvaardbaar TORPEDERING VAN NATO EN E. K. van K s dringen aan op versneld tempo Geef mij maar de vrijheid zonder zorgen Snelle verbetering verwacht in gezondheid van de Paus Nieuwe Italiaanse regering hoold en hart Spionnageproces in Helsinki Het ei en de Brit Strijd tegen de Vietminh in Indo-China „Toestand thans volkomen onhoud baar en chaotisch'' Mgr. J. Henneman overleden Bezorgdheid over wereldtoestand bevorderde nerveuze aandoening Twee Nederlanders gedood Scelba behalve premier ook aan Binnenlandse Zaken Het weer !S^RDAC 11 FEBRUARI 1954 77ste JAARGANG No. 25911 Luchtfoto's en militaire geheimen doorgegeven Uit gesticht ontsnapte jongens aangehouden TUNNELBOUW TE VELSEN Archivaris van bisdom Haarlem TERRORISME IN HET GARUTSE Veertien Javanen gedood Baby in wieg verbrand 55 ËSaauj A Auto tegen boom in Duitsland Ontwerpstatuut Koninkrijk Gunstig oordeel van Antillaanse delegatie Omgekomen zeeman geïdentificeerd Nog een slachtoffer van gasverstikking Herdenking sterfdag van Pius XI Communisten openen stakingsoffensief I GABARDINE REGENMANTELS j BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM efoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 r.oonnementen 20800 Postgiro 143480 'Jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 'Jkantoor en Red. ümuiden: Leeuweriklaan 30 ly Telefoon 5790 'tectie: J. J. W. Boerrigter en I, Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wr>d. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Het vraagstuk der priester-arbeiders in Frankrijk ontvangt de laatste B tijd weer rijkelijk het licht der publiciteit. Hier in Nederland worden f over het algemeen sobere en beheers- ,e berichten over gegeven; in Frankrijk ®®ft de boulevard-pers zich er gretig op ^orpen als op een pikant nieuwsobject. Wij willen voorop stellen, dat het ver zinsel van de priester-arbeider (dus an de priester, die volledig arbeider is F-'Worden met de arbeiders om de ziel- °re te kunnen uitoefenen onder de ge- ■jZetariseerde massa) alleen kan wor- ï®n beoordeeld en begrepen, wanneer f°6n het ziet in het kader van de Franse bestanden en verhoudingen. Verliest Zn deze uit het oog, houdt men m.a.w. rZewust alleen rekening met de 't meest )??kende de Nederlandse omstan digheden, dan begaat men bij de beoor deling van die ongewone vorm van tielzorg fout na fout. Vooreerst dient dien te weten, dat in Frankrijk tenge volge van een langzaam gegroeide ont kerstening naar schatting 10 millioen .jh'beiders van Kerk en Christendom en daarmee ook van de Christelijke samen levingsvormen zijn vervreemd. Een in gewikkeld, ten dele onnaspeurbaar, sa- dienstel van oorzaken ligt daaraan ten grondslag. In ieder geval kan men het d-storische feit constateren, dat in Frank- Tbk in een ruim te nemen reeks van laren een gestadige verwijdering is ont daan tussen de geestelijken, voornaamste Vertegenwoordigers der Kerk, en de ar beidersmassa. De schuldvraag kan hier buiten beschouwing blijven. Maar de °aarmee verband houdende verwijdering van de Kerk zelf onder invloed van d>ciale en psychologische factoren, heeft 'enslotte zulke alarmerende vormen aan- Zomen. dat de nobele kardinaal Suhard Nn zegen heeft gegeven aan die nieuwe. Czienbarende vorm van zielzorg, die Gestalte heeft gekregen in het instituut ■an de prêtres-ouvriers, de priester-arbei ders. Waarbij echter niet voldoende kan borden benadrukt, dat dit alles in de V®rste na-oorlogse jaren van den begin ne af aan als een proeve, als een expe riment, is opgezet, niet als een pro bleemloze wijze van moderne missionne- r«ig. Sindsdien hebben zich in de praktijk gevaren gemanifesteerd, die wel haast onvermijdbaar waren en wier h-0nt* Selegen is in de moeilijke verenig baarheid van het op zuiver geestelijke Waarden gerichte priesterschap en de gapzijdige materieel gerichte strijd om "at bestaan. Het begrip priester-arbei der drukt een tweeledigheid uit, die een Voortdurende spanning insluit en het risico met zich meebrengt, dat de góed- Willende idealist in de praktijk zijns on danks méér arbeider wordt dan priester Wij herhalen, dat wij spreken over Fran se verhoudingen, waar de klassenstrijd- gedachte met alie daaraan verbonden marxistische tendenzen hevig leeft in de b'^müteit der arbeiders, an m8bpontspor'n6en zijn voorgekomen Rome na VV,peJ'-ikc bezorgdheid heeft halen ïüeu^^1 de Franse kac hel volledig arbehfce" geTnr'iester inperkten, teneinde n de Prl®. n zelve veilig te stellen. priesters De priester-arbeiders, die een andere visie hadden op het nut en de schaduw zijden van hun apostolaatswerk waren ?Ver het algemeen teleurgesteld en ln "rede kring van katholiek Frankrijk werd deze teleurstelling gedeeld. Het Vo6? wein'g zin alle feiten, die zich in arband daarmee hebben voorgedaan, te brhalen. omdat daaromtrent in ons blad ih Voerig bericht is. Wel willen wij her ween aan een verklaring van 73 pries ts arbeiders, welke verklaring een pro- ,.„s' inhield tegen de episcopale maat- ëei om de arbeid der „prêtres-ouvriers" °t 3 uur te beperken en waarin o.a. ge sproken wordt over de groeiende een heid der arbeiders in Frankrijk en elders ^heinde hun brood, hun vrijheden en de vrede te verdedigen, over uitbuiting eh onderdVukking door werkgevers en tegering, en over - de strijd die zij (de briester-aroeiders) solidair met hun ka meraden voeren. Wanneer men aanneemt, dat deze verklaring authentiek is (.zij achijnt in ieder geval niet door alle 73 Priesters te zijn ondertekend), aan blijkt bit de gesignaleerde woordkeus maar i°g meer uit de algemene strekking van ?et stuk op tekenende wijze, hoe groot bet gevaar is dat sociale strijd op zich en eigen plaats gaat innemen naast en .en dele boven het priesterlijk aposto- Ztswerk. In verband daarmee citeren wij uit het gezaghebbende Parijse dagblad „Le Fi- «aro" de volgende wijze woorden van e katholieke schrijver Mauriac, die het Shdpunt van het Vaticaan deelt: „Het a Kste zou zijn wanneer de priester- beider niet tot iedere prijs de priester j zich zou weten te redden, de pries- jbPi die zijn broeders juist nodig heb- want als hij die prijs gaf wat zou 1 dan overhouden?'» ide ervoor te bidden, dat het moedig ahsme der priester-arbeiders in goede et valt ernstig te hopen, en als katholieken, bezorgd om het heil van al onze medemensen, dienen 'VI c "en worde geleid, opdat zij, volledig beirtSter z'inde en blijvende, tóch de ar- ih Memmassa blijven bereiken. Wij hier ih |yederland hebben onze aalmoezeniers de bedrijven; in Duitsland kent men j 'bdgzakpriesters"; in Afrika verrich- bet n missionarissen pioniersarbeid voor den dsrijk; moge zo ook in Frankrijk Wij2paan de omstandigheden aangepaste *ondp V2n zieIzorf! gevonden worden, dat ur.dal. de Priester het gevaar loopt, Worm. pr'esterschap in hem wezenlijk ariostniaangetast' Een ROed gericht leken- pen Vaat zou een oplossing kunnen hel- ïoUde>fwerken. Want idealistische leken een d iWel boiiedig arbeider zijnde, briester® mer apostolische taak van de rniu.st i nnen overnemen of op zijn «n rie al® contactleggers tussen de Kerk don fi,r, ende arbeidersmassa kun- geren. Zelf niet. nriester y.iinrie Z°Ud, den en zij de Zelf niet priester zijnde r*«n wWeS naar de priester kun- leem u wat bet hangende pro- 'eeft riram eVeft» dat soms gedreigd er is atische vormen aan te nemen, °verleE v°or de hoop, dat begrip, diJkste pu ged°orzaamheid de beiang- dplossinB menten zullen zijn voor een ene doei zo effectief mogelijk het de van rni de herkerstening van en Kerk vervreemden. bet lf!'v lneeste mensen verloopt °genbliC T een tcacht('" op het nt ze eindelijk zullen Vbe8lnnen te leven Minister Molotov heeft gisteren ter Beriijnse conferentie voorgesteld, dat alle Europese staten een gemeenschappelijk veiligheidsverdrag zouden slui ten, waaraan ook Oost- en West-Duitsland zouden kunnen deelnemen. De Verenigde Staten en communistisch China zouden worden uitgenodigd om als waarnemers op te treden. De deelnemende staten moeten zich voorts verplichten niet deel te nemen aan enig ander verdrag, dat de veiligheid van een der andere deelnemers in gevaar zou kunnen brengen. De heer Molotov stelde voor, dit verdrag af te sluiten voor de tijd van vijftig jaar. De Westelijke ministers maakten hem duidelijk, dat dit plan volkomen on aanvaardbaar was voor hen. Vandaag zullen ze in geheime zitting nog eens over agendapunt één praten en morgen wordt dan de kwestie-Oostenrijk besproken. Morgen zullen de ministers ook beslissen, wanneer ze verder zullen praten over de kwestie-Duitstand. Het voorstel van minister Molotov was inderdaad een geheel nieuw geluid ter Beriijnse conferentie. Meende hij deze week nog dat de Duitsers verstan dig genoeg waren om zelf een regering te kunnen vormen en over hun toe komstig lot te kunnen beslissen, giste ren ging hij uit van de scheiding van Oost- en West-Duitsland als van een voldongen feit. Bovendien stelde hij voor de beide delen van Duitsland slechts een beperkte politiemacht toe te delen, die bovendien nog ónder con trole zou moeten staan van de vier be zettende mogendheden. Op de tweede plaats was het nieuw in zoverre, dat het een eerste volledi ge, alles omvattende aanval betekende op alles wat het Westen in de na-oor logse jaren aan veiligheidsmaatregelen heeft getroffen. De NATO, de EDG zouden moeten verdwijnen. De NATO, omdat er voor Amerika in het Russi sche veiligheidsplan geen plaats is en omdat zij evenals de EDG tegen de. Sovjet-.Unie zou zijn gericht. Duits land zou neutraal moeten zijn en voor alsnog onbewapend:, tot er ooit nog eens een vredesverdrag zou zijn opge steld. Terecht merkte de Franse minister Bidault op, dat zijn collega Molotov in feite had voorgesteld niet alleen Duits land, maar heel West-Europa te neu traliseren. Minister Eden noemde het een soort Europese Monroe-leer. Minis ter Bidault wees er op, dat het Ooste lijk blok onaangetast bleef volgens het Russische plan. maar dat West-Europa In de Finse hoofdstad Helsinki zjjn gisteren zeven personen veroordeeld tot dwangarbeidsstraffen wegens spionnage ten behoeve van een niet nader genoem de buitenlandse mogendheid. De meeste Finse bladen noemen echter de Sovjet Unie als zodanig. Leider van de groep was de kleermaker Reino Kattunen. Zijn voornaamste medewerker was de kapi tein van de Finse luchtmacht, Marti Salo. Het proces tegen de groep begon in November van het vorige jaar. Vier der veroordeelden behoorden tot de Finse strijdkrachten. Twee waren ar beider van beroep. De zevende veroor deelde is een vrouw. De spionnage had plaatsgevonden in centraal Finland, waar kapitein Salo, die chef was van de foto dienst van de luchtmacht, luchtfoto's overdroeg aan de leider van de groep, Kattunen. De andere veroordeelden ver strekten inlichtingen over militaire voor raden. De vrouw, Irma Paatola, heeft van 1945-1947 geheime documenten door gegeven. Kattunen zorgde steeds voor verdere verzending. (Reuter-A.P.). (Van onze Londense correspondent). LONDEN, hedenmorgen. Vit gisteren bij het Britse parlement ingediende supplementaire begrotingen blijkt dat de post voor levensmiddelen subsidie 3V« milliard gulden zal bedra gen inplaats van 2XA milliard gulden, zo als werd geschat aan het begin van het fiscale jaar. Een van de hoofdschuldigen is het Britse ei. De post voor regerings subsidie op inheemse eieren bedraagt namelijk 300 millioen gulden inplaats van de oorspronkelijke schatting, 36 milli oen gulden. Dit is het gevolg van het feit dat de regering aan de boeren een prijs garandeert van 18 cent per ei. Dank zij belangrijk verhoogde productie en een daaruit voortvloeiende daling van de kleinhandelsprijs, kost nu het ei ge middeld 12 cent in de winkel, zodat de regering op elk ei 50% toelegt van de klei nhande Isprijs. De politie te Borne heeft de jeugdige A. van der W. gearresteerd, die uit een inrichting te Boekei (N.B.) was ontvlucht. Hij was met een Almeioër naar Borne ge lift, waar hij zijn intrek had genomen bij zijn schoonzuster. Zijn vriend was in Almelo ondergedoken. De politie wist ook hem te vinden en beiden werden weer naar Boekei gebracht. De Nijverdalse politie arresteerde twee pupillen van het gesticht „De Nederland se Mettray" te Eefde bij Zutphen, die eind vorige week waren gevlucht. Het wa ren S. uit Nijverdal en M. uit Emmen. Zij werden aangetroffen bij de ouders van S. De jongens zijn teruggebracht naar het gesticht. van Amerika zou moeten worden ge ïsoleerd en dat dus zijn huidige veilig heidssysteem zou moeten worden prijs gegeven. De neer Eden verklaarde dat de NATO een der vaste beginselen - der Britse politiek is en dat hij daarom al leen al het Russische voorstel onmoge lijk kon aanvaarden. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, de heer John Fos ter Dulles, beantwoordde als eerste de voorstellen van zijn collega Molo tov. Niet Amerika, zo betoogde luj, maar Rusland is de oorzaak van Europa's verdeeldheid. De Sovjet macht heeft een aantal Europese sta ten opgeslokt. De andere staten wensten zich niet op te laten slokker, en verenigden zich ir. hun verzet. Hij herinnerde aan de Russische veilig- heidsvoorstellen aan Estland, Letland en Litauen, die in 1939 in nagenoeg dezelfde bewoordingen waren gesteld. Het resultaat is gèweest, dat deze landen door de Sovjet-macht zijn op geslokt. De kwestie van het aannemen van het Russische voorstel, zo ver klaarde de heer Dulles, is een zaak die blijkens de Russische voorstel len zelf alleen de Europese minis ters aangaat. Men neemt in Westerse kringen nu vrijwel algemeen aan, dat de Duitse kwestie na' Mclotov's laatste voorstel, volledig is vastgelopen. Men herinnert eraan, dat het Russische plan voor de Europese veiligheid een vrijwel ge trouwe copie is van de NATO, alleen met het verschil dat Amerika er buiten wordt gehouden en dat het ook de com munistische landen omvat. Een verdere discussie acht men dan ook vrijwel vruchteloos. Op verzoek van de heer Molotov heeft men echter besloten het gesprek nog voort te zetten. Morgen avond zullen de ministers beslissen wanneer dit moet gebeuren. Mogelijk dat de Westelijke ministers dan neg met een nieuw compromis-voorstel zullen komen. Voor de bijeenkomst van gisteren be gon, die vijf uur en een kwartier heeft geduurd, hebben de heren Bidault Eden en Dulles de lunch gebruikt met de Oostenrijkse minister van Buiten- tenlandse Zaken, dr. Leopold Figl. Va'n daag zal Figl met de heer Molotov spreken. Vanavond vindt in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in de Amerikaanse sector van Berlijn een ga la-diner plaats voor de vier' ministers en hun naaste medewerkers. Daarna zullen de heren recipiëren. Intussen zijn zowel van Britse als van Amerikaanse zijde de berichten tegen gesproken als zouden in Oost-Duits land op grote schaal ongeregeldheden plaats vinden. Wel blijkt uit binnenge komen berichten, dat de Westelijke voorstellen met betrekking tot de her eniging van Duitsland druk besproken worden en dat de communistische lei ders hevige propaganda maken voor de voorstellen van de heer Molotov. Tij dens dit soort „studie-bijeenkomsten" is het hier en daar wel eens tot een ze kere mate van opgewondenheid geko men, maar over het algemeen kan men zeggen, dat de Oost-Duitsers zich bij de bedroevende resultaten van de mi nistersconferentie hebben neergelegd. Dc toestand in Indo-China spitst zich meer jtn meer toe. Verbeten vechten de Franse troepen er tegen de Vietminh-opstandelingen, die ondanks alles vorde ringen blijven maken. Ook de hulp van Vietnamese troepen vermag hiertegen weinig uit te richten. Op de foto een zwaar anti-tankwagen, bemand met een kleine groep inlandse soldaten, in de sector van de Rode Rivier nabij Hung Yen. Mede namens de Kamers van Koop handel te Alkmaar, Haarlem, Hilversum, Hoorn, Zaandam, 's-Gravenhage, Leeu warden en Leiden heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amster dam een adres gericht aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin de aandacht wordt gevraagd „voor de vol komen onhoudbare en chaotische toe stand bij het pontverkeer te Velsen". Gevreesd wordt, dat deze toestand in de tijd, die nog zal verlopen vóór het ge reedkomen van de tunnel, door de toe neming van het verkeer nog aanmerke lijk slechter zal worden. Wachttijden van 45 tot 75 minuten tijdens de spits uren behoren niet tot de uitzonderingen. De Kamer doet een dringend beroep op de minister „om aan deze voor het zakenleven desastreuze toestand ten spoe digste een eind te maken". Zij denkt daarbij aan een versnelling van het tempo van de bouw van de tunnel bij Velsen. Dat deze bouw geschiedt in het tempo van de 8-urige werkdag, acht zij in schrille tegenstelling tot het enorme belang, dat met een zo snel mogelijke oplevering van het project wordt ge diend. Inmiddels zal echter een noodop lossing moeten worden gevonden en de Kamer acht het aan ernstige twijfel on derhevig, of de toevoeging van de z.g. Donaupojit aan het oeververkeer bij de Hembrug een zodanige verlichting van In de afgelopen nacht is mgr. J. J. Henneman, archivaris van het bisdom Haarlem, te Dekkerswald overleden. Hij was 57 jaar. Mgr. Henneman was 11 November 1897 te Alkmaar geboren. 21 Mei 1921 is hij priester gewijd. In de zielzorg is hij als kapelaan te Overschie en In Den Haag tot 1924 werkzaam geweest. Daarna werd hij leraar aan het klein seminarie Hageveld en in 1930 hoog leraar in de kerkelijke geschiedenis aan het groot-seminarie te Warmond. Van 1942 tot 1947 is hij rector geweest van het St. Elisabethsgesticht te Amster dam. Na zijn benoeming tot archivaris van het bisdom Haarlem nam hij zijn intrek in de Jansstraat te Haarlem, waar het Bisschoppelijk Museum is ge vestigd, dat door zijn benoeming onder zijn beheer kwam. Bij het organiseren van de Ned. deelneming aan de ten toonstelling ter gelegenheid van het H. Jaar te Rome heeft hij zich vele verdiensten verworven. In Augustus 1947 is mgr. Henneman benoemd tot buitengewoon Kamerheer van Z. H. de Paus. Tussen mgr. Henneman en de redactie hebben bijzondere banden bestaan, om dat hij vele jaren bij onze bladen de functie van censor vervulde. Het vorig jaar Augustus had mgr. Henneman op Dekkerswald een long operatie ondergaan. Sindsdien is hij daar onder de zorgen van zijn broer, de geneesheer-directeur van het sana torium, gebleven. Een zwaar bewapende bende, bestaan de uit duizend man, heeft de dessa's Tjidiras, Tjisagara en Haurguning in het Garutse geterroriseerd, schrik en ontstel tenis zaaiend onder de bewoners, aldus bericht Aneta uit Bandung. Veertien dessabewoners werden door de bende gedood, elf zwaar gewond. Elf huizen werden in brand gestoken. De door de bende aan eigendommen aangerichte schade wordt geschat op rp 150.000. (Van onze correspondent) In Wierden is een drie maanden oude baby, die met een stoomapparaat werd be handeld, tengevolge van opgelopen brand wonden overleden. Het apparaat, cfat in de wieg was geplaatst, deed een dekentje vlam vatten. De moeder hoorde de baby plotseling luid schreien, doch toen ze ar riveerde bleek het kind reeds dermate ernstige brandwonden te hebben opgelo pen d"at het in het ziekenhuis te Almelo, waarheen het werd vervoerd, overleed. Wat heb ik aan geld? Al wat ik mij wens is tevredenheid, vrijheid om te zwerven waarheen ik wil en om mijn medemensen te bestuderen. Voor mij geen zorgen om allerlei onbenullighe den, geen moeilijkheden, ik heb het rijkste leven dat zich denken laat Dat is de leuze van de 70-jarige bedelaar Everard George Boag, van Newcastle, de Engelse „koning van de toffe jon gens", en aan zijn tevreden gezicht te zien, bevindt hij er zich wel bij. George is zo gezond als een vis. Meer dan dertig jaar heeft hij langs de we gen van Sussex gezworven vanuit zijn „hoofdkwartier" Hastings en het is meer dan twintig jaar geleden, dat hij voor het laatst een huis aan de bin nenzijde zag. De zonderlinge zwerver- uit-vrije-wil genoot een goede opvoeding, maar hij werkt nooit en verfoeit geld. Ondanks zijn harde bestaan ziet hij er nog lang niet uit alsof hij de zeven kruisjes al is gepasseerd. Over zijn leven vertelt George zelf: „lk ben gaan zwerven en van de vrije natuur gaan houden tijdens de Boe renoorlog en nadat ik ook nog had ge vochten in de eerste Wereldoorlog, vond ik het beter maar te blijven zwer ven, al stam ik ook uit een gegoede, fa milie en had ik een ander leven Kun nen leiden als ik dat had gewild. Mijn ouderdomspensioen zal ik nooit op eisen, want ik houd niet van geld en ik heb er ook geen gebrek aan. Als ik honger heb, dan eet ik en iit betaal voor mijn maaltijd met een verhaal of een lied. En als het weer slecht is, dan heb ik altijd nog mijn hut, om daar op betere tijden te wachten...." ■V - Adjudant V. F. Erskine Crum, van de Schotse Garde, bestijgt met zijn paard de trappen van het oude gebouw van de Koninklijke Militaire Academie te Sandhurst (Eng.). Deze klimtoer was een onderdeel van de generale repetitie voor de „Sovereigns Parade", welke vandaag in Engeland wordt gehouden In Vaticaanse kringen was men gisteravond van oordeel, dat de algemene gezondheidstoestand van de H. Vader snel zal verbeteren. Gisteren heeft de Paus reeds enig vast voedsel kunnen gebruiken. Hij was in staat gedurende langere tijd het bed te verlaten en ontving in de ochtenduren de pro-staats secretaris voor gewone Kerkelijke aangelegenheden, mgr. J. B. Montini. On danks de gunstige berichten houden de beide artsen van de H. Vader nog altijd 24 uur per etmaal de wacht'bij zijn ziekbed. de toestand bij Velsen zal brengen, dat het probleem daarmee zou zijn opgelost. Adressanten verzoeken de minister met klem te bevorderen, dat de tunnel bouw bij Velsen in versneld tempo ge schiedt en dat inmiddels een noodoplos sing wordt gevonden die aan de mis stand een einde maakt. (Van onze correspondent) Een inwoner van Goor, de 42-jarige heer G. K., en een uit Enschede afkom stige en te Hengelo werkzame verpleeg ster, de 23-jarige mej. G. G„ zijn te Ringelberg tussen Bocholt en Wezel in Duitsland by een auto-ongeluk om het leven gekomen. In de auto, een vrachtwagen van een pluimveebedrijf te Goor, die op weg was naar Zuid-Duitsland, bevonden zich vijf personen: de chauffeur, een tweede chauffeur, de 42-jarige G. K. en een drietal verpleegsters, die in de vracht wagen meereisden om op een goedkope wijze een der wintersportcentra in Duitsland te kunnen bereiken. In een sneeuwstorm kwam de auto bij Ringel berg in een gevaarlijke s-bocht tegen een boom terecht. De genoemde ver pleegster overleed korte tijd na het ongeval in het Marienhospital te Wezel en G. K., die naast de chauffeur zat, die tijdens het moment van aanrijding de auto bestuurde, overleed in de nacht van Dinsdag op Woensdag aan de opge lopen verwondingen. De chauffeur zelf en de twee andere verpleegsters liepen geen noemenswaardig letsel op. Het ontwerp-statuut voor het Koninkrijk -nieuwe stijl is in een Dinsdag gehouden vergadering van de voltallige Antillaan se delegatie der Ronde Tafel-Conferentie Nederland-Suriname-Ned. Antillen gunstig beoordeeld, aldus is in de Neef. Antillen van welingelichte zijde vernomen. De op lossing, die de „Kleine Commissie" be reikt heeft voor verschillende Antillaanse vraagstukken zoals de positie van de gou verneur, de benoeming van de procureur- generaal en de luchtvaartaangelegenheden, werd algemeen bevredigend geacht. Het stoffelijk overschot, dat'in No vember 1953 op de Westkust van het eiland Sylt (Denemarken) is aange spoeld. is geïdentificeerd als van de 25- jarige Nederlandse zeeman A. J. Geers uit Amsterdam. Geers werd gevonden met een reddingsboei om, waarop de naam „Rimfrost" stond vermeld. Het Noorse s.s. „Rimfrost" zonk 2 November 1953 in de Noordzee. (Van onze correspondent) In de afgelopen nacht is in het ge meenteziekenhuis te Arnhem overleden de negenjarige W. Ritsma, een van de beide overgebleven kinderen uit het ge zin dat Dinsdagmorgen in de woning van de familie in Arnhem-Zuid door gas verstikking om het leven kwam. De be grafenis van de slachtoffers zal plaats hebben a.s. Zaterdag in Murmerwoude (Fr.). In kringen uit de omgeving van de H. Vader werd gisteren medegedeeld, dat de Paus zich in de laatste dagen voor zijn recente ziekte ernstig bezorgd had gemaakt over de toestand waarin de wereld verzeild is geraakt. Niet alleen de groei van het communisme en de verdeeldheid van de wereld, maar vooral het materialisme dat velen van de Kerk verwijdert, zou zijn bezorgd heid hebben veroorzaakt. De H. Vader zou in die dagen bijzonder terneerge slagen zijn geweest en de wetenschap dat hij niet voldoende kon doen om de ze dreiging tegen te houden, zou een nerveuze aandoening hebben veroor zaakt. Gisteren hingen de vlaggen van het Vaticaan halfstok ter herinnering aan de dood van 's Pausen voorganger, Pius' XI, die vijftien jaar geleden overleed. In de Sixtijnse kapel werd een requiemdienst opgedragen door ae deken van het college van Kardinalen, Z. Em. Tisserand. De vijftien in Rome residerende kardinalen en het Corps Diplomatique woonden de dienst bij. Velen, die de Vaticaanse vlaggen half stok zagen hangen, hebben het Vati caan opgebeld in de veronderstelling, dat de H. Vader was overleden. Zij konden echter worden gerustgesteld. Het voorspoedig herstel van de Paus heeft bij velen de hoop weer doen ople ven dat hij in staat zal zijn dit jaar de verschillende jubilea te vieren. Op 3 Maart zal het 15 jaar geleden zijn, dat hij tot Paus werd gekozen. Op die dag wordt hij ook 78 jaar. 12 Maart herdenkt de H. Vader dan de 15e verjaardag van zijn Pauskroning en op 2 April is het 55 jaar geleden dat hij priester werd gewijd. Op 16 December is het 25 jaar geleden dat hij tot kardinaal werd ge creëerd. (KNP - Reuter - AFP AP UP) Mario Scelba heeft gisteren aan President Einaudi van Italië de lijst van ministers voorgelegd, die samen de nieuwe regering zullen vormen. De Pre sident heeft later op de avond het nieuwe kabinet, waarvan behalve veertien christen-democraten ook vier sociaal-democraten en drie liberalen deel uit maken, beëdigd. De nieuwe regering ondervindt al dadelijk moeilijkheden van de zijde van de communisten, die in het hele land guerilla-stakingen hebben uitgeroepen. portdiensten. Morgen en komende week zullen wee'r elders stakingen worden uitgeroepen door de communistische en sociaal-democratische vakbonden. De christelijke vakverenigingen verzetten zich tegen de actie. (Reuter-AFP-AP). Scelba zal. behalve premier, ook mi nister van Binnenlandse Zaken zijn. Zijn christen-democratische partijgenoot Piccioni zal de portefeuille ban Buiten landse Zaken beneren. De leider der sociaal-democraten, Giuseppe Saragat, treedt op als vice-premier en minister zonder portefeuille. Zijn partij zijn voorts de portefeuilles van Financiën, Openbare Werken en Arbeid opgedra gen. De liberalen zullen de portefeuilles van Onderwijs en Handel en Nijverheid beheren, terwijl één hunner als minister zonder portefeuille de betrekkingen met het Parlement zal onderhouden. De republikeinen, die geen zitting wensten te nemen in het kabinet, zullen wel de regeringscoalitie steunen, zodat zij in het Huis op een meerderheid van zes tien stemmen kan rekenen. De communisten, die fel gekant zijn tegen premier Scelba, zijn gisteren hun offensief tegen het nieuwe kabinet reeds begonnen door in Noord-Italië een aan tal 24-uursstakingen uit te roepen voor hogere lonen. In Genua, Savone en La Spezia gingen de arbeiders in de che mische, metaal-, textiel- en bouwindus- trie in staking. Vandaag gaan een half millioen arbeiders in Milaan en omge ving in staking. Dit betreft voorname lijk industrie-arbeiders en personeel van de energiebedrijven en de trans- Frankryk Ondanks het feit dat de staking van het metereologisch per soneel zich thans tot alle Franse vlieg velden heeft uitgebreid, is het lucht verkeer vrijwel normaal door inscha keling van luchtmachtpersoneel. Advertentie (tot Vrydagavond) Overwegend zwaar bewolkt en mistig. Piaatseiyk enige regen of motregen en in het Noorden van het land mogeiyk ook enige sneeuw. Weinig verandering in temperatuur. Matige wind uit Oosteiyke richtingen. Zon: 8.03-17.47. Maan: 4.44-11.55.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1