Ons land heeft honderden tunnels nodig rc 2 Tussen neus en lippen A Wynand Fockink A Het Kremlin wenst geen tourisme op grote schaal in Sovjet-Unie Aanleg van ongelijkvloerse kruisingen noodzakelijk De eerste legale voetgangers van de Maastunnel Enorme vraag naar IVOROL - tandpasta Hoge uitgaven onvermijdelijk IA Medewerking aan televisie programma Woningnood in 1960 niet opgelost? Onderbroken taxi-rit Zeven weken in de Sovjet-Unie IV RUSSISCHE LEIDERS ZIJN NIET GASTVRIJ Russische apart heidspolitiek Winterhanden genéésts DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 PAGINA 3 Aspirin vr.uw k%je geboorte DER Na twaalf jaar ontdekt: Hond bijt gasslang door Katholieke Illustratie Herhalingsoefeningen Kon. Marine in 1954 Gouden kloosterjubileum Minister deelt vrees van Kamerleden Journalist vrijgesproken Vacatures rechterlijke macht Onderscheid tussen kath. en niet-kath. plaatsen? Dat doet de Goede kwaliteit. Ij (Van onze Haagse redacteur) |j,J benemende intensiteit van het verkeer in ons land maakt het noodzake- in steeds meer gevallen, waar verschillende verkeersstromen elkaar VjWen, de oplossing te zoeken in ongelijkvloerse kruisingen: tunnels en g^Ucten. Bij de motivering hiervoor spelen economische en veiligheids- kJftnenten dooreen. Deze verschillende argumenten wijzen echter zowel J het vraagstuk van de kruisingen tussen weg en rail, als bij dat van de iiisingen tussen wegen onderling in dezelfde richting, namelijk, dat men ]Q °P de duur niet komt met de verkeersbanen dwars door elkaar te laten tyton; ze zullen over en onder elkaar gelegd moeten worden. anneer men zich op dit standpunt stelt, gaat het niet zozeer om een tunnel er en een viaduct daar, ter voorziening in de ernstigste moeilijkheden, als om een totaalbeeld van hetgeen Nederland in de komende decennia aan j ®rSelijke kunstwerken nodig zal hebben om zijn verkeer, in letterlijke zin, t Soede banen te leiden. f1®11 deskundige van de A.N.W.B. heeft ons voorgerekend, dat er in deze toet wel een 250 ongelijkvloerse wegkruisingen gemaakt zouden moeten /"Orden en dat er daarnaast zeker een vijftig gevallen aan te wijzen zijn, !/faorin de problematiek van de spoorwegovergangen dermate urgent is hinnen tien jaar zal worden dat het aanleggen van een viaduct of toinel bepaald noodzakelijk is. nog wel even doorgaan. Enkele jaren geleden reeds werd geconstateerd, dat de belangrijkste overweg te Delft ge durende zes van de veertien uur, dat men een telling verrichte, gesloten was. Bij de spoorbomen in de weg Schiedam Överschie is geconstateerd, dat ze in 24 uur 188 maal dicht gingen en in to taal tien uren van het etmaal gesloten waren Maar ook elders doen zich ernstige moeilijkheden voor. Bij drie spoorkrui- singen te Almelo heeft men eens uit gerekend, dat het publiek tussen 7 uur 's morgens en 6 uur 's avonds een wachttijd maakte van bijna 285 uren. Tellingen te Hilversum bij de Lage Laarderweg en Amersfoort wezen uit, dat de overwegen hier respectievelijk 51/2 en 4 y, van de veertien uren waar- nemingstijd gesloten waren. In Vught, Vlaardingen-Oost en Bilthoven heeft men met hetzelfde probleem te maken. Te Tilburg kwam men bij twee over wegen tot een gesloten zijn gedurende 6 en 6Y2 uur van de veertien uur. Uit een en ander blijkt wel overdui delijk, dat ondertunneling of ophoging van de spoorbaan op tal van punten in ons land een kwestie van zeer hoge ur gentie is geworden. Het gaat hier im mers niet alleen om het displezier van het wachten; dit tijdverlies betekent met name voor het bedrijfsleven tevens een ernstige economische schade. Ver- voersdeskundigen menen te mogen stel len, dat de kosten van een 5 tons-wagen zeker op f 2,50 per uur komen. Er is nog nooit een berekening gemaakt van de verliezen, welke het Nederlandse ver voerswezen lijdt door het wachten bij overwegen, maar men zou hierbij wel tot astronomische cijfers komen. In dit verband hoeft slechts herinnerd te wor- UMet het cijfer 250 voor de nog aan j leggen ongelijkvloerse wegkruisin- *eh wordt geen exact aantal gegeven, j*aar het kan wel dienen om de ge iteen te bepalen. Een gelukkige om- ijtoidigheid bij dit vraagstuk is, dat in s £3 het Ministerie van Waterstaat vrij cherp van koers is veranderd. Vóór c?,hoemd jaar hield men het namelijk A gelijkvloerse kruisingen in wegen, o°cH nadien is men zelfs bij reeds on thanden zijnde projecten op onge- ^'Jkvloerse kruisingen overgegaan. Bij Afschillende nieuwe wegen is dit i^aal weliswaar nog niet gerealiseerd, jteh bij de wegenaanleg is wel reeds Jt het later aanleggen van tunnels viaducten rekening gehouden. Het ,®st bij de reeds in gebruik zijnde jtelverkeerswegen nog om een dertig veertig gevallen, waarvan er som- niet zo ver meer van de verwer kelijking af zijn. Deze gevallen zijn in S.e genoemde 250 reeds meegerekend. J;® kosten hiervoor komen op rond 35 ^illioen gulden. k De resterende gevallen circa 200 ?bs liggen eveneens i.i het nog aan 6 leggen deel van het autosnel wegen- Jto, dat uiteindelijk 900 m. zal om- toten. De kosten voor al deze tunnels Pn viaducten komen meteen onder die de autosnelwegen zelf j "lijven tenslotte de ouoere wegen, k'^-z. die, welke van vóór 1933 date- ,en- Hier zijn ongetwijfeld vele ver keerssituaties aan te wijzen, welke een toere voorziening behoeven, maar het aanleggen van een tunnel of viaduct ls hier vaak tengevolge van de be staande bebouwingen onmogelijk. Soms ls een nieuwe voorziening hier ook biet meer nodig, omdat nieuwe wegen de taak van de oude hebben overge wonnen of nog zullen overnemen Wat de circa vijftig punten betreft, waar een tunnel onder of een viaduct is: zekpSpoorbaan van urgent belang ligt in h e helft van deze gevallen Amsterdam °r\deken drukste spoorlijn AmstodamDordreh tTekenend voor ce moeilijkheden, welke zich hier voordoen, was bijvoorbeeld hetgeen de burgemeester van Zandvoort kortgeleden na.v. de te verwachten opheffing van de tramverbinding tus sen Amsterdam en de badplaats aan tunnelverlangers ter sprake bracht- Wanneer er een busdienst komt. zal be overweg nabij het .station Heem- toede-Aerdenhout een chaotisch knoop punt worden, daar de spoorbomen ter Plaatse gemiddeld acht keer per uur Insloten zijn. Waarnemingen verricht °0r de A.N.W.B., hebben uitgewezen, ?to de overweg aan de Zandvoortse- aan gedurende een kwart van de tijd gesloten is. Ergo bepleitte bedoelde burgemeester de aanleg van een tun- hel of ophoging van de spoorbaan een pleidooi overigens, dat men een twintig jaar geleden ook reeds kon horen. Maar in één adem hiermee Werd vermeld, dat de gemeente Haarlem ook twee tunnels verlangt en dat Halfweg en Amsterdam (uabij ISloterdijk) eveneens behoefte hebben aan een tunnel. Zo kan men wat deze spoorlijn betreft Advertentie tegen rheumatische pijnen Büterig „Ps jonge Afrikaan jfeorpe Demond was in "•""ban aan het tuinie- ;.eh, toen hij iets grieze- iPs op zijn been voelde. bleek een giftige jfn9, een pofadder, te iV.h. Hij wilde het beest A> de staart grijpen, tiar pakte bij vergis- gbp het kopstuk en ener<* prompt gebeten A wel tot drie keer toe. jtofid kreeg George je delijk ook de staart i Pakken en toen was re met het venijnige *ettlel gedaan. George 'te er zijn tanden in en re Scheurde het als een Or,oud katoen. Daar- Zieh werd hij naar het Kenhuis overgebracht, l>0"r hem met goed ge- *lnr een serum tegen ge(j.be™uerpif werd toe- Voorbarig 8et," ^os Angeles ontvin- Pare Verschillende bruids- r;n tot hun niet ge- ban u verontwaardiginp rea het plaatselijk Bu- Sun-n voor Huwelijksver- als y,en een brief, die °Chte Bt, aanving: „Ge- On-e °nders, aanvaardt Wenser, harlelijke geluk.- Bt-"' Kind". Vertelnïelel?nisch Protest eidster MoodVde dat hot bureau, °?bruiuïuJe laatste tijd 8ebruikèr; laatsu' tijd ^censeS"Jk ua,s b» de et rniviet en lef van toen i„ lfer'f van Finan- 71 de sluiten, waar- £esPoord' echtParen aan- rievev t ™erde*- sP<mr- ï°ke ,Je fcopen. Tenge- vet b "p Pen fout had fteven een Pakje e o ntv"n Ministe- 'temd t™ngen> 'e be waren voor jonge ouders, en deze zonder ze te lezen bij de huwe lijksvergunningen ge voegd. Vergeetachtig In Kopenhagen leeft een uitgever-boekhan delaar, die bekend is om zijn vergeetachtigheid. Dezer dagen had hij zich met zijn gezin juist aan tafel gezet, toen het dienstmeisje een van de auteurs, wiens boeken door de firma worden uitgegeven, aandiende. Geërgerd zei de uitgever: „Ze laten je niet eens rustig eten! Zeg maar, dat hij in de huiskamer moet wachten en dat ik over 20 minuten bij hem kom". Nadc.t de uitgever haastig zijn maaltijd naar binnen had. gewerkt, liep hij met uitgestoken hand naar de luiskamer en be gon zich onmiddellijk te aenover de auteur te ver ontschuldigen..Neemt u mij niet kwalijk, maar wij zaten juist aan tafel, begrijpt u.' Dat begrijp ik volkomen", zei de schrijver, „want u had mij te dineren gevraagd". den aan de berekening van het IJ-tun- nel-comité, dat voor de wachttijden ge durende acht jaar tot een schadecjjfer van ruim 45 millioen gulden kwam. Het grote probleem bij het gehele tunnelvraagstuk is dat van de financie ring. Wij gaven reeds een enkel cijfer betreffende de kosten van ongelijkvloer- se wegkruisingen. Voor wat de kosten genjoeid met tunnels of viaducten bij spoorbanen betreft, kan vermeld wor den, dat alleen al de opheffing van de moeilijkheden te Delft op 10 millioen gulden zal komen. In Leiden, waar het probleem nu is opgelost, hebben de spoorwegwerken niet minder dan 25 millioen guldens gekost. Het zijn in drukwekkende cijfers, maar niet minder indrukwekkend blijft, dat, naar men heeft uitgerekend, in datzelfde Leiden de spoorbomen, sinds ze in gebruik wer den genomen, minstens 75.000 uur lang dicht zijn geweest! Nederland zal zich in de komende ja ren vertrouwd moeten maken niet zeer hoge 'uitgaven voor cngelijkvloerse kruisingen tussen wegen onderling en tussen wegen en spoorbanen. In het ene geval ligt het accent vooral op het vei ligheidsaspect, in het andere op econo mische overwegingen, maar de con clusie is duidelijk: bij de toeneming van het verkeer is snijding van belang rijke verkeersbanen niet meer aan vaardbaar. f Gp de hoge oprit van de brug over de Noord bij Alblasserdam hebben de auto mobilisten Woensdag hachelijke momenten beleefd. Door de fijne motregen was het wegdek spiegelglad geworden, waardoor vele chauffeurs de macht over het stuur verloren. Een vrachtwagen kon niet tijdig tot stilstand worden gebracht en stortte van de berm. De chauffeur kon zich op het laatste moment redden. Advertentie (Van onze verslaggever) Wanneer de KRO-televisie niet van nog steeds aanmeldingen van „eerste lingen" binnen, maar ook zij bleken tot plan was geweest Dinsdag 16 Maart een de categorie illegalen te behoren of tot n.ii3««SA A dnmannn d'O Ho nnintimnol Vio'ddon Vio_ programma over Rotterdam uit te zen den, dan had waarschijnlijk nooit be kend geworden dat Krijn Prins, Wim van Pelt en Dirk Bol, drie Rotterdamse jochies van omstreeks tien jaar, in 1942 de eerste legale betreders van de voet gangerstunnel onder de Maas zijn ge weest. Gisteravond is men in een Rot terdams restaurant na een waar kruis verhoor tot de conclusie gekomen dat inderdaad deze drie, intussen tot jon gemannen opgegroeide, bewoners van de Maasstad het recht hebben zich de eerste officiële voetgangers te noemen die de Maas door de voetgangerstunnel zijn overgestoken. Het was bekend dat d» heer A. C Vreugdenhil, toendertijd technisch amo- tenaar, Zaterdag 14 Februari 1942 op verzoek van zijn superieuren de voet gangerstunnel onder de Maas om twaalf uur 's middags had opengezet. In ver band met de oorlog had de gemeente Rotterdam er van afgezien de Maastun nel officieel te openen en zo kwam het dat op de bewuste dag zonder enig ver toon en zonder dat aan het feit rucht baarheid was gegeven de tunnel plotse ling door voetgangers betreden kon worden. Met begrijpelijke nieuwsgierig heid stelde de heer Vreugdenhil, na zijn daad verricht te hebben, zich ver dekt op om af te wachten wie zich als eersten in de tunnel zouden wagen. Na verloop van enige tijd kwamen er drie jochies die tot hun verbazing bemerk ten dat de tunnel open was. Omzichtig waagden zij zich er in en bereikten dus doende de overkant. Het feit was bekend, maar niet wie de bewuste jongetjes waren, en het leek regisseur Bqn Mettrop erg leuk de betreffende jongens in zijn aan Rotter dam gewijde programma te laten optre den. Hoe hen echter op te sporen? Er werden oproepen gedaan en al spoedig kwamen er vele brieven van jongelui, die beweerden de eersten te zijn ge weest. Zij bleken echter illegale betre ders van de tunnel te zijn en niet de door de heer Vreugdehil bespionneerde „officiële" vcetgangers. Tussen de aan meldingen bevonden zich echter ook de opgaven van de soldaat Dirk Bol, de constructietekenaar Krijn Prins en de machinist Wim van Pelt. Zij werden ge confronteerd met de heer Vreugdenhil, die hen het vuur aan de schenen legde maar tenslotte kon bevestigen dat in derdaad deze drie jongemannen de ge zochte waren. Soldaat Dirk Bol was zelf bij deze confrontatie niet aanwezig maar werd vertegenwoordigd door zijn moeder. Na het „verhoor" kwamen overigens Hoe gevaarlijk het is een gaskomfoor 's nachts te laten branden, bleek te Borne, waar een hond de gasslang door beet. Een gelukkige omstandigheid was, dat iemand van het huisgezin 's nachts wakker werd en een sterke gaslucht waarnam. Hij vond de hond dood op de grond liggen. De bekende K.I.-reporter J. W. Hofwijk vertelt in het nummer van deze week onder de suggestieve titel „Worst in Auckland" oVer een Eindhovenaar die vroeger in de Philipsstad een flinke, grote slagerij had, maar om de toekomst van zijn kinderen naar Nieuw-Zeeland ging emigreren en nu te Auckland een goed bestaan heeft na veel harde arbeid en felle tegenwerking van andere vleeswarenfabrikanten, die zijn concurrentie vreesden! Nog een andere Eindhovenaar heeft hij te Auckland bezocht, die in zijn vaderstad de grootste particu liere broodfabriek had gehad en in zijn nieuwe vaderland ongeveer in hetzelfde vak is gebleVen. Wat deze vader van een groot gezin zegt over emigreren en emigranten, verdiende algemene bekenheid te verwer ven. Dit nummer bevat verder de eerste bijdrage van Marcel Roos, de Vlaamse ont dekkingsreiziger; ze heeft betrekking op de geheimzinnige verdwijning van kolonel Fawcett in de wildernis van Brazilië. De jeep-reizigers beschrijven het merkwaar dige werk van een Nederlandse onderwij zeres, Heieen Voorhoeve, die met veel ge duld en veel toewijding in een dorp van Boven-Egypte een grote school heeft ge sticht en er vooral bij de meisjes mooie resultaten bereikt. Er zijn verder artikelen over de zwarte arbeidskrachten in de in dustriesteden van Zuid-Afrika Voor het merendeel „ontwortelden", met al de maat schappelijke gevaren van dien en over de reusachtige moderne vliegkampschepen, „drijvende vliegvelden". Prachtige foto's illustreren een causerie over de wonderen van onderaardse grotten. Jan Cottaar schrijft oVer de Ronde van Frankrijk: hij verwacht, dat verscheidene buitenlandse ploegen ge meenschappelijk het Nederlandse gevaar zullen trachten te keren! degenen die de autotunnel hadden be treden. Ook kwam zich gisteravond de eerste fietser presenteren! In ieder geval zullen 16 Maart Krijn Prins en Dirk Bol. (Wim van Pelt vaart die dag weer op een van de .wereld- zeëen) voor hetgeen zij zelf als jochies van tien misschien als een strafbare en daardoor des te spannender onderne ming beschouwden, beloond worden met een optreden in een televisie-program- ma dat aan hun stad gewijd zal zijn. Het ligt in het voornemen dat, even als verleden jaar het geval was, ook in 1954 een deel van het met groot verlof zijnde personeel der Koninklijke mari ne voor herhalingsoefeningen in werke lijke difenst zal worden geroepen. Zo is het de bedoeling dat een batal jon mariniers van medio Juni tot be gin Juli in werkelijke dienst zal komen, terwijl een tweede bataljon later in het jaar zal volgen. De tijdsduur van het verblijf in werkelijke dienst zal indi vidueel variëren van twee-en-twintig tot drie-en-dertig dagen. Voorts is het de bedoeling dat perso neel van de mijnenuitkijkdienst in ver schillende kleine ploegen over het ge hele jaar verspreid voor perioden van ten hoogste negen dagen in werkelijke dienst komt, terwijl voor een contingent van ca vijfhonderd -man een oefening wordt overwogen in de zomermaanden. Zij die voor deelname aan deze oefe ning worden opgeroepen, zullen even eens voor ten hoogste negen dagen in werkelijke dienst komen. Tenslotte be staat de mogelijkheid dat op een nader te bepalen tijdstip in de zomermaanden, een deel van het personeel van de ma rineverbindingsdienst, de zeeverkeers- organisatie en van verschillende com mandoposten, dat thans met groot ver lof is, voor een termijn van ten hoog ste dertig dagen in werkelijke dienst zal worden geroepen. Dit aantal zal de honderd niet overschrijden. Woensdag heeft zuster Marie Adolpha, eerder mej. Kusters van de congregatie van het Gezelschap van J.M.J. te 's-Her- togenbosch, haar gouden jubileum gevierd. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelt, blijkens zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1954 van zijn departement, de vrees, dat vooral in de grote steden het tijdstip, waarop het aantal woningen gelijk zal zijn aan het aantal woningbehoevende huishoudingen, in 1960 nog niet bereikt zal zijn. Alhoewel de minister van mening is, dat de bestaande overspanning van de arbeidsmarkt in de bouwnijverheid, zelfs met het huidige bouwprogramma van 65.000 woningen per jaar, van tij delijke aard zal blijken te zijn, deelt hjj de mening, dat voorshands het doel niet hoger moet worden gesteld dan 65.000 woningen per jaar. Mocht na enige tijd blijken, dat een grotere productie mo gelijk is, dan zal hij zich gaarne op nieuw over dit probleem beraden. De vraag, of de regering thans reeds moet ingrijpen om te garanderen, dat ook voor de middelgrote en grotere ge zinnen voldoende woonruimte wordt ge bouwd, meent de minister voorshands ontkennend te moeten beantwoorden. De heer H. N. S. te Hoorn, hoofdre dacteur van de N.V. Noorderpers, die veertien dagen geleden voor de Alk- maarse rechtbank terecht heeft gestaan wegens belediging van Joodse landge noten, is van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Tegen de heer S. was een boete van f 25subs. 10 dagen geëist, omdat hij zich in belediginde zin zou hebben uit gelaten over „de praalzucht van het Joodse volk". Advertentie Advertentie Nog steeds bestaat, aldus vele Eerste Kamerleden, bij vacatures in de rech terlijke macht het onderscheid tussen de zgn. katholieke en niet-katholieke plaatsen. Zij zouden het op prijs stel len, indien de minister bescheid wilde geven op de vraag, of zijns inziens dat onderscheid dient te worden gehand haafd, aldus ontlenen we aan het Voor lopig Verslag van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over de ontwerp-begroting 1954 van Justitie. mm Advertentie De taxi-chauffeur, die mij met grote soepelheid door het krioelende verkeer naar het gestelde doel reed, be gon ineens verschrikkelijk te vloeken. Vervolgens zette hij de wagen stil en liet mij zo maar onbeheerd op de openbare weg staan. Ik zag hem vuistschuddend op een achter ons rijdende vrachtauto toestappen en het volgend moment was hij in een pittig discours gewikkeld met de bestuurder van dat ongewoon volumineuze vehikel. Daar vielen van weerszijden verschillende zware woor den en in een minimum van tijd waren beide boze manen omringd door een kleine menigte, die met stilzwijgende belangstelling de ruzie tot een climax opstuwde. Met gevoelens van loyale kameraadschap in het hart liet ik mijn chauffeur enige tijd zijn gang gaan Maar per slot van rekening bleef die taxi-meter maar draaien en ook had ik met mijzelf afgesproken dat ik die trein zou halen. Op een gegeven mo ment verliet ik dus de wagen, drong mij door het mensen-muurtje heen, tikte mijn chauffeur op de schouder en zei; „Zeg....'' Verstoord draaide de man zich om. „Wou je soms zeggen, dat ik sneed", beet hij mij toe; in zijn blinde woede herkende hij mijniet meer. „Nee", antwoordde ik „maar...." „Bemoei je er dan niet mee, druil oor", zei hij. „Maar ik moet"..., probeerde ik aarzelend. „Jij moet opdonderen, vader", zei nu de bestuurder van de vrachtauto, een forse man in pilo, dreigend op mij toe- stappend. En ook enkele omstanders begonnen krijgszuchtig naar mij op te dringen om mij duidelijk te maken dat ik mij er buiten moest houden. Toen ben ik verder maar gaan lopen. Maar die taxi-chauffeur had tenminste een strop van f 1.80. Ik heb al eens geschreven, dat de dood van Stalin in zekere zin een „Sesam open u" betekende voor de Sovjet-Unie. Plotseling werden de diplo maten uit hun Moskouse isolement verlost. Plotseling werd aan vreem delingen niet langer de toegang tot Rusland geweigerd. Mag ik hiermee zeggen, dat het Sovjet-imperium nu gaarne bereid is om iedereen te ont vangen? Zeker niet. Het is volkomen duidelijk, dat de regering van de Sovjet-Unie geen moeite doet om reizigers en toeristen aan te trekken. Het reisbureau „Intourist" heeft zijn agentschappen in Londen, Parijs of Brussel nog steeds niet heropend. Er wordt helemaal geen propaganda gemaakt voor „trips" door de Sovjet-Unie. communistisch land zeker niet op een dergelijke luxe gerekend als mij daar werd voorgeschoteld. Een voortreffe lijke kamer, een badkamer voor mij alleen en een suite, bestaande uit een salon, een eetkamer en een kantoor. In een dergelijke overdadige luxe heb ik drie dagen over zee gereisd ten einde een bezoek te kunnen brengen aan de Russische Cöte d'Azur, waar badplaatsen als Sotchi en Yalta de vergelijking met Nice en Juan-les- Pins glansrijk kunnen doorstaan. Dergelijke reisfaciliteiten worden door de Sovjet-regering toegekend aan diplomaten- en aan vreemdelingen die zij op bijzondere wijze wensen te ont vangen. Ik zou overigens niet weten wat ik moest beginnen met die enorme salons, die nog dateren uit de Tsaren tijd. Wordt later de rekening gepresen teerd, dan heeft men spijt niet in staat te zijn geweest een bescheidener slaap- plaatsje te pakken hebben kunnen krijgen. Maar ik heb tijdens mijn reis door de Sovjet-Unie wel gemerkt, dat het bij een toeneming van het aantal touristen de Sovjet-autoriteiten moei lijk zou vallen iedereen een mes en een vork te verschaffen. Ik ben helemaal niet van mening dat het ontbreken van dergelijke facilitei ten voor touristen de oorzaak is van het in stand houden van het IJzeren Gordijn. Mogelijk vinden de Russen het jammer dat ze niet meer hotels en niet meer restaurants hebben, maar ik ben er van overtuigd, dat dit hen niet inspi reert tot hun „apartheids"-politiek, die Churchill „Het IJzeren Gordijn" heeft genoemd. Het reizen wordt derhalve helemaal niet aangemoedigd. De Sovjets wachten eenvoudigweg af tot men hun verlof komt vragen om hun land binnen te reizen. Zij moedigen het tourisme niet aan. Maar sedert de dood van Stalin peigeren zij niet meer systematisch aan vreemdelingen de toegang tot hun ge bied. Men heeft mij bijvoorbeeld ver zekerd, dat sedert verleden jaar lente Malenkov aan de macht kwam, geen enkele Belg meer een visum is gewei gerd, wanneer hij daarom verzocht bij de betreffende dienst in Brussel of bij de Belgische ambass'ade in Moskou. Men heeft me ook verzekerd dat de Russen erg gevoelig zjjn voor traditionele op vattingen van wederkerigheidFeit is, dat de Russen de Belgen om meer visa vragen dan omgekeerd. Zij tellen nu eenmaal 210 millioen inwoners en wy maar 8 millioen. Er biyven dus nog een paar visa beschikbaar. Wanneer een groot aantal touristen het plotseling in hun hoofd zou krijgen om hun vacantie door te gaan brengen in de Sovjet-republieken, dan zouden ze niet over erg veel comfort kunnen beschikken. Er zijn maar weinig hotels en restaurants. In Moskou bijvoorbeeld zijn er maar drie eerste-klasse hotels. Dit lijkt natuurlijk belachelijk als men bedenkt dat de Russische hoofdstad bijna zes millioen inwoners telt. In Stalingrad is er helemaal geen hotel. Men is gedwongen enkele kamers in een of andere flat te huren. Wij zouden zeggen „in onderhuur". Ik zelf heb op een bijzonder pret tige wijze kunnen reizen en ik heb helemaal geen reden om me te be klagen. In alle hotels heb ik over een voortreffelijke kamer kunnen be schikken bijna steeds met bad kamer en meesttijds met warm water. Toen ik een boottocht maakte over de Zwarte Zee, heb ik een luxe hut gehuurd. Dat was mijnerzijds niet zozeer een herinnering aan mijn kapitalistisch leventje, dan wel mijn verlangen om tijdens de boottocht zo goed mogelijk te kunnen uitrusten van zeven weken reizen, hetgeen be paald vermoeiend is. Ik had in een Eén roebel tegen 95 cent Ook de koers van de roebel is niet erg aantrekkelijk voor vreemdelingen. De formaliteiten die moeten worden vervuld eer men een visum kan be machtigen, zijn vele en langdurig. Als men daarna hoort dat men 95 cent moet betalen voor een roebel, zinkt de moed helemaal in de schoenen. Overal ter wereld is de dollar maar vier roebel waard, terwyi er wat de koopkracht be treft naar myn mening minstens veer tien voor te krijgen zijn. Met een roebel kan men in Rusland evenveel kopen als hier voor dertig cent. Toch moet men er als buitenlander 95 cent voor betalen. De koers van het Russische aeld, die de buitenlander betalen moet, staat dus in geen verhouding tot de werkelijk heid en ilf heb me vaak verwonderd af gevraagd waarom de Russische rege ring in 1951 plotseling de koers van de roebel van 47,5 cent op 95 cent heeft gebracht. Anderen hebben zich dit ook afge vraagd en zij hebben er verschillende antwoorden op gekregen. Sommigen zijn van mening dat de Russen zulk een hoge koers hebben vastgesteld om het personeel der buitenlandse am bassades te verminderen.- De hoge levensstandaard zou de mogendheden er van weerhouden al te uitgebreide diplomatieke missies in Moskou te vestigen. Men heeft me verteld dat de regering er op deze manier in zou slagen grote hoeveelheden deviezen te bemachtigen. Maar dergelijke verkla ringen wijs ik als onvoldoende van de hand. Rekeningen en zuinigheidsover wegingen weerhouden een regering er niet van om in Moskou een diplo matieke vertegenwoordiging te vesti gen die zij noodzakelijk acht. De toe vloed van deviezen is evenmin noe menswaardig,. want de koers van de roebel noodzaakt de diplomaten om hun inkopen te doen in Stockholm en Helsinki, hetgeen ondanks de lucht vrachttarieven nog goedkoper is. Om dezelfde reden wordt de reiziger ge dwongen zijn uitgaven tot een mini mum te beperken. Goed voor de propaganda In heel veel opzichten wordt de pro paganda in hoge mate gediend door de monetaire politiek van Sovjet-Rusland. Wanneer Rusland bijvoorbeeld Noord- Korea voor een milliard roebel hulp verleent of 4 millioen roebel ter be schikking stelt voor technische hulp aan minder ontwikkelde gebieden, is ieder persbureau verplicht op straffe beschuldigd te worden van boze opzet of van partijdigheid dit bedrag om te rekenen tegen de officiële koers. Zelfs de touristen, die opgetogen uit de Sov jet-Unie terugkeren, kunnen gemakke lijk beweren, dat de lonen in de Sov jet-Unie het hoogst ter wereld zijn. Het is echter erg gemakkelijk om te ver klaren dat een Russische arbeider f 750 per maand verdient, als men stelt min of meer tegen beter weten in dat de roebel in werkelijkheid 95 cent waard is. Als men echter rekent in termen van koopkracht, komt het gemiddelde maandloon van de arbeider, dat onge veer 800 roebel bedraagt, neer op slechts f 225. Dat is dus lang niet de f750 waarover de bewonderaars van het regiem sprekenmaar ook lang niet het hongerloon waarvan sprake is in een zeker soort blinde anti-communis tische literatuur. Natuurlijk is, als men het accent legt op zekere practische prijzen in Rusland, het succes voor de tegenstanders van het regiem even gemakkelijk. Als men vasthoudt aan een reële waarde van de roebel van 95 cent, kan men natuuriyk luidkeels de schandalig hoge kosten van een taxi-rit aan de kaak stellen, zoals een bekend persoon onlangs heeft ge daan in een van de grootste kranten ter wereld. Op die manier komt men ook tot conclusies over de kosten van het levensonderhoud in Rusland, die on nauwkeurig zgn. RAYMOND SCHEYVEN .'.v. .Ussv.o; De Engelse Promenade te Yalta.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3