Middenstandmota bij Tweede Kamer ingediend VAN MIDDENSTAND TE SOMBER SITUATIE NIET AL Progressief In memoriam Mgr. J. J. Henneman 'J Randbedrijven verkeren inderdaad in een ongunstige positie Voordelen van vakopleiding Zuid-Koreaanse hulp voor dé strijd in Indo-China? H D D Vertrouwen op eigen kracht Brandstichting in Wildervank D.A.F. sal nog 500 man aantrekken Lente in Haarlems Hertenkamp Helicopter maakt noodlanding Het weer Panne of Vietminh rukt langzaam op in richting van Loeang Prabang nieuwsgierigheid Texel geheel door mist omringd Zondag wederom geen voetbal Fijnzinnig priester en gewaardeerd kenner van religieuze kunst Tot hoofd en hart VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 Vuurhaarden op ver schillende plaatsen Koning van Noorwegen naar ons land Productie binnenkort verdubbeld 77ste JAARCANC No. 25912 Goederentrein ontspoord bij Boxmeer ROSLEDEREN JASSEN f155.-1 Premier Laniel zegt Abbé Pierre steun toe Regeringsfunctionaris sal meewerken M.s. Douro overvaren en gezonken C. K. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. ™nd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze Haagse redacteur) De situatie in de middenstand is niet zo slecht als veelal loordt beweerd. Wel verkeert het z.g. randbedrijf inder daad in een ongunstige positie. Zo is gebleken, dat in 2950 bijna de helft van de ondernemers in het kruide- hiersvak, bijna een derde in het slagersvak en bijna een kwart in de textielbranche een jaar-inkomen uit hun onderneming trok, dat beneden de drieduizend gulden bleef. Het betreft hier vooral ondernemingen, die door structurele oorzaken met name bij de plattelands- kinkels een relatief kleine omzet hebben. Beschouwt men daarnaast echter de volwaardige mid- denstandszaken, dan moet geconcludeerd worden, dat er geen reden tot pessimisme behoeft te zijn. Wanneer er geklaagd wordt over de geringe inkomsten bij de kleine ondernemers en de hoge belastingen, heeft men bij de eerste klacht het randbedrijf en bij de tweede de vol waardige ondernemingen op het oog. Naarmate de industriële productiviteit verder stijgt, zal de welvaart stijgen en de middenstand zal daarin delen. Daar staat echter tegenover, dat de kleine ondernemingen, die personeel in dienst hebben, het dan gangbare hogere loon zullen moeten opbrengen. De klacht, dat er voor de middenstand ttan overheidswege weinig wordt gedaan, is niet juist. Bij de opmerking, dat met hame voor de arbeiders en de landbouw Veel meer is gedaan, moet worden be dacht, dat ongelijksoortige zaken niet biet elkaar vergelijkbaar zijn. Met der gelijke uitspraken moet men op zijn hiinst genomen voorzichtig zijn. Terecht is het hoofdaccent van het middenstandsbeleid in de vooroor logse crisis-jaren komen te liggen bij de bevordering van gepaste con currentieverhoudingen en niet bij beschermende maatregelen. Een be schermende middenstandspolitiek leidt tot een vergaand overheidsin grijpen en verhindert bovendien een gezonde economische ontwikkeling en een doelmatige voorziening van de consument. Bij het toekomstige beleid moet op de •erste plaats rekening worden gehouden biet de differentiaties in de middenstand. Ten tweede moeten het credietbeleid en het beleid ter bevordering van een or delijk economisch verkeer verdiept wor den en ten derde moet rekening worden gehouden met de ontwikkeling van de dS^.i" middenstandssector. De mid- onstanders dienen niet nn He overheir te st~eumn,rs dienen niet op de overheid wen on e ?lar moeten leren vertrou- te passen aan Hacht en dienen zich aan wikkeling. maatschappelijke ont- «ln?wZ!jn enkele hoofdpunten uit de Slotbeschouwingen van de Middenstands nota, welke minister Zijlstra en staats secretaris Veldkamp heden bij de Tweede garner hebben ingediend. Deze omvang- *'Jke nota, welke uiteraard met name voor rekening van de staatssecretaris y°°r de Middenstand komt, gaat uit an de grote betekenis, die de overheid mekent aan de Middenstand een be tekenis zowel van kwantitatieve als ^alitatieve aard. Voor wat de te. voe rt b politiek aangaat, geldt inmiddels, Al het middenstandsbeleid een onder- ~.eel moet vormen van het algemene so- j.'aal-economische beleid: een afzonder lik middenstandsbeleid is slechts ver antwoord voor zover de problematiek van het middenstandsbedrijfsleven niet Samenvalt met die van het industriële *n agrarische bedrijfsleven in het alge meen. Betreurd wordt, dat in midden- 8tandskringen weinig actieve belangstel- ling bestaat voor het organisatiewezen en voor het streven naar economische samenwerking. Dit verzwaart enerzijds de moeilijkheden van de individuele middenstander en vormt van de an dere kant voor de regering een belem mering bij het voeren van een actieve middenstandspolitiek. „Randbedrijf" Met name in het „randbedrijf" is het ®QntaI georganiseerden minimaal. On ver het randbedrijf wordt verstaan de groep van ondernemingen, waarin de vndememerscapaciteit doorgaans onvol doende wordt benut en die de onderne mer een uiterst bescheiden inkomen Beeft. De continuïteit van deze bedrij nen is veelal niet verzekerd. De positie *>an het randbedrijf is in het verleden ;°k wel gezien, maar toch minder scherp dhderkend dan zij zich thans in de Mid- enstandsnota aftekent. Opmerkelijk is, dat het randbedrijf geleidelijk aan het verdwijnen is. Dit "adgt o.m. samen met de vestigingswet- keving. Het trekt de aandacht, dat dit uitstervingsproces zich in verschillen- ?e landen niet voordoet, maar bijvoor- ®eld in ons land en in Luxemburg nder de vestigingswetgeving wel. Men cht dit verdwijnen niet een „koude ^«nering", doch een tamelijk natuurlijk Afschijnsel. Vele van deze onderne mingen immers zijn ontstaan in de cri- jSlaren, toen werklozen een bedrijfje ®8onnen. Randbedrijven behoeven niet se irrationeel te zijn en de overheid '1 dan ook haar beleid niet baseren \Veide- stille wens, dat deze bedrijven et uitsterven. Dergelijke ondernemin- PlaH kunnen> in het bijzonder op het hni!i and' een bepaalde „beschikbaar- VaakUttigheid" hebben' Ook zullen ze ®k als nevenbedrijf de ondernemer aan een voldoende gezinsbestaan kun nen helpen. Het is dan ook van belang, dat bij het Vestigingsbeleid hiermee rekening wordt gehouden. Doordat vaak het onderscheid tussen het randbedrijf en het volwaardige mid- denstandsbedrijf niet gemaakt wordt, zoekt een groot deel van de midden stand zelf de kern van zijn problema tiek in een te zware belasting van over heidswege met fiscale en sociale las ten en met maatregelen van adminis tratieve aard en ook in de concurrentie van het economisch* sterkere grootwin kelbedrijf en coöperatiewezen. Een ana lyse heeft echter aangetoond, dat een belangrijk aantal middenstandsonderne mingen nagenoeg niet wordt bezwaard door fiscale en sociale lasten in ver band met het geringe netto-rendement van deze ondernemingen en de afwe zigheid van personeel. Daarnaast is in verband met de sociaal-geografische ligging van deze ondernemingen de be doelde concurrentie nauwelijks aanwe zig. Belang van vakopleiding Voor zover er in de middenstand bij zondere moeilijkheden bestaan, mogen deze derhalve, zo zegt de Nota, niet eenzijdig gezocht worden in externe oorzaken, doch moet ook op de interne oorzaken gelet worden. Verbetering van de productiviteit, bedrijfsadministratie, kostprijscalculatie e.d. vormen terreinen, die vele middenstanders in onvoldoen de mate hebben betreden. Opvallend is bijvoorbeeld, dat ondernemers, die ge vestigd zijn zonder vakopleiding, ongun stiger resultaten boeken dan zij, die wel een vakopleiding hebben genoten. Uit een onderzoek, ingesteld in Friesland door het Economisch Instituut voor de Middenstand, is gebleken, dat van de ondernemers met een winst beneden f 2500 82% geen vakopleiding had geno ten en dat van degenen met een winst boven de vijfduizend gulden 62% wel vakopleiding had gehad. Critici duchten, dat het stellen van vestigingseisen (waarvan handelskennis en vakbekwaamheid n^gst credietwaar- digheid de componenten vormen) een kunstmatige belemmering betekent voor een natuurlijke groei van de midden stand. De Nota stelt echter, dat het ge voerde vestigingsbeleid in het bijzon der de economisch en sociaal gezien irrationele vestigingen heeft tegenhou den. Nader vernemen wij, dat deze uit spraak niet inhoudt, dat men zich op Economische Zaken niet van zekere fei len in de vestigingswetgeving bewust zou zijn. Zo dient gewaakt te worden tegen overlading van de leer- en exa menprogramma's bij het middenstands- vakonderwijs. Het stellen van te hoge eisen leidt immers tot het geleidelijke sluiten van een branche, hetgeen uit maatschappelijk en economisch oogpunt ongewenst is. Cemiddeld inkomen Inzake de volwaardige middenstands ondernemingen (globaal genomen die VERBAND TUSSEN INKOMEN EN VAKOPLEIDING 14127 V.PELT Ondernemers met vakopleiding Ondernemers zonder vakopleiding nkomen» 2500-5000 Inkomens onder Inkomens boven SOOO In deze grafiek wordt het verschil be licht tussen de inkomens vari onderne mers met en zonder vakopleiding. PE POSITIE VAN DE MIDDENSTAND IN NEDERLAND gingen bedrijfsleven (exci veria 119b Toraal aanfai werkzame personen m Nederland 2 512 152 '//T, Samenstelling van het NATIONAAL INKOMEN Overig bedr even i3°/o Grootbedrijf 4B°/o Landbouw Aontol vestigingen In de middenstand 379^47 Hiervan werkzaam inde middenstand 959 823 Horeca 9°/o ervoer 7°/o Kieme industrie 50 °/o 34°/o Detailhandel Samenstelling van het inkomen van de MIDDENSTAND IS412 51 V. PELT Jkrtond en in''!io ce?\drieie<%<- vergelijking. A. het aantal vestigingen in Ne- in de rninY/A n'sabaantal werkzame personen in Nederland tand; c. het aandeel van de middenstand in het nationaal inkomen en de samenstelling van dit deel. Dr. G. J. M. VELDKAMP Staatssecretaris van Economische Za ken, speciaal belast met Middenstands- aange legenheden. met een inkomen van 3000 en hoger) wordt nog gesteld, dat in 1950 in de kruideniersbranche 35% een gemiddeld inkomen van drie- tot vierduizend gul den had, dat 65% boven de vierduizend gulden kwam, 45% boven de vijfdui zend gulden, 25% boven de zesduizend gulden en 15% boven de zevenduizend gulden. De slagers en textieldetaïllisten tonen een nog gunstiger beeld. Aange nomen mag worden, dat zich sinds 1950 in de middenstand nog zekere inko mensstijgingen hebben voorgedaan, waardoor het huidige beeld der nomi nate inkomens nog weer gunstiger is. Men moet hierbij bedenken, dat de genoemde cijfers betrekking hebben op fiscale gegevens, zodat ze zeker geen overdreven beeld van de wer kelijkheid geven. Verwacht mag wor den, dat de opgaande lijn zich dit jaar zal voortzetten. Men krijgt de indruk, zo zegt de Nota, dat het vol waardige middenstandsbednjf er in het algemeen niet slecht voorstaat. Vergeleken bij de toestand in de der tiger jaren waaromtrent overi gens weinig exact materiaal voor handen is was de inkomenssituatie in 1950 waarschijnlijk gunstig te noe men. De nota bevat verder o.m. uitvoerige beschouwingen over de geschiedenis van de middenstand, het crediet-, kar tel-, winkelsluitings- en fiscale be leid, het organisatiewezen en de so ciale zekerheid. Tal van detailpunten hieruit worden apart behandeld; zo b.v. de schaarste aan bedrijfspanden in nieuwe wijken, de positie van filiaal houders en het vraagstuk van de ver koop op afbetaling. (Vervolg op pag. 3) (Van onze correspondent) In de nacht van Woensdag op Don derdag is een deel van de N.V. Groen- tendrogery „De Nijverheid" aan het Oosterdiep te Wildervank nagenoeg geheel uitgebrand. Er waren dujdelijke aanwijzingen dat hier van brandstich ting gesproken kan worden, aangezien ook op verschillende andere plaatsen vuurhaarden ontdekt werden. Omwonenden ontdekten omstreeks drie uur de brand. Spoedig was de brandweer ter plaatse. Maar het vuur vond in de kurkdroge omgeving gretig voedsel en in een ommezien stond de zaak in lichter laaie. Tijdens de blus- singswerkzaamheden bleek plotseling elders in het gebouw ook brand te zijn ontstaan en wel in een gedeelte waar het vuur nog niet kon zijn doorgedron gen. Een derde vuurhaard werd ontdekt in een tegenover de drogerij gelegen loods, waar wat stro en carton was opgeslagen. Dank zij snel ingrijpen van de brandweer kon uitbreiding worden voorkomen. Tenslotte bleek brand te zijn ontstaan in een woonark, die op vrij grote afstand van de g-roentendro- gerij lag. Intussen was assistentie ver kregen van de brandweer te Stadska naal. Het nablussingswerk vergde ge ruime tijd. De schade is vrij groot. De politie stelt een onderzoek in. Het ministe-ie van Buitenlandse - Za ken deelt mede, dat Z. M. de Koning van Noorwegen 16, 17 en 18 Juni een staatsbezoek aan Nederland zal bren gen. Z. M. zal reizen in het Koninklijke jacht „Norge", dat te Amsterdam voor anker zal gaan. Omtrent het program ma voor die dagen kunnen in afwach ting van de te treffen regelingen voor alsnog geen bijzonderheden worden medegedeeld. Soedan President Naguib zal waar schijnlijk van 710 Maart een bezoek aan de Soedan brengen en de opening van het Parlement bijwonen. De DAF onderneming te Eindhoven is er in het afgelopen jaar in ge slaagd ongeveer 1.000 nieuwe werkne mers een arbeidersplaats in haar fa brieken te verschaffen. Op het ogenblik werken er 1900 personen, en men hoopt nog dit jaar te komen tot een aantal van 2400, een uitbreiding dus met 500 personen, hoofdzakelijk mannen. Hon derden arbeiders worden hiervoor in Rykswerkplaatsen omgeschoold. De pro ductie der fabrieken is in de laatste maanden sterk gestegen. Terwijl men enige weken geleden nog slechts in staat was om per uur 1 wagen te maken, is thans de productie ongeveer VA wa gen per uur en over enkele weken hoopt men zelfs 3 wagens per uur te kunnen produceren. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De lente heeft echt staan dringen in het Haarlemse hertenkamp: het pak sneeuw v;as nog niet eens in de mist opgelost, of deze tweeling wankelde er al in rond, enigszins verbaasd over de koele ontvangst. Moeder heeft er geen kinde- De blijven intussen oprukken in de richting van de residentie van Laos, Loeang Prabang. De Franse luchtmacht bestookt de oprukkende „ijzeren divisie" onop houdelijk en brengt haar zware verlie zen toe. Intussen neemt de druk der re bellen in andere delen van Laos toe. De meeste Franse waarnemers zijn van mening, dat de Vietminh de stad Loeang Prabang niet zullen bezetten. Men is van oordeel, dat de opstandelingen een beleg om de stad zullen slaan om de eenheden van de Franse Unie te binden. Intus sen zouden zij dan hun gezag opleggen aan nagenoeg geheel Noord-Laos. (Reuter-AFP-AP) Gistermiddag tpgen drie uur heeft de uit Antwerpen komende en voor Rot terdam bestemde helicopter van de „Sa bena" door de dichte mist gedwongen een noodlanding gemaakt in een polder onder de gemeente Barendrecht. Er werd verzekerd dat de landing volko men regelmatig is geschied en geen der inzittenden enig letsel heeft opgelopen. Van een uit de richting Nijmegen ko mende goederentrein zijn tegen half acht vanochtend bij Boxmeer enkele wagens ontspoord. Het baanvak Cuyk- Boxmeer werd daardoor versperd. Het vervoer werd geruime tijd onderhouden met autobussen. Advertentie (tot Zaterdagavond) Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en aanvankelijk enkele verspreide opklaringen, later van het Zuidwes ten uit regen. Aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige wind tus sen Zuidoost en Zuidwest. In het Noorden van het land vannacht lichte vorst, morgen, later op de dag lichte dooi. In het Zuiden van het land vannacht temperaturen om het vries punt en morgen flinke dooi. Zon: 8.01-17.49. Maan: 5.39-12.59. IIIIIIIIIHIItHIIIIIMI IMIIIIIIIItl lllll IIIIIIIMMf llllil IIIIHIIIMIIII Generaal John Huil, de opperbevelhebber der strijdkrachten van de Ver enigde Naties, heeft gisteren te Washington, waar hij een bezoek bracht aan President Eisenhower, verklaard, dat hij niets wist van een aanbod van de Zuid-Koreaanse President Syngman Rhee om één of twee divisies naar Indo-China te sturen als antwoord op een desbetreffende oproep van de regering van het bedreigde Laos. Wel deelde hij mede, dat een dergelijke actie „bepaalde voordelen" zou hebben. Intussen blijven de Vietminh- opstandelingen in Laos langzaam maar zeker oprukken in de richting van de residentie Loeang Prabang. Generaal Hull was naar Washington gekomen om de toestand op Korea te bespreken met president Eisenhower. Tevoren was uit diplomatieke kringen vernomen, dat president Syngman Rhee hem voor zijn vertrek persoonlijk had aangeboden twee Zuid-Koreaanse divi sies ter beschikking te stellen voor de strijd in Indo-China. De Franse ambas sade te Washington, noch het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs wisten van een dergelijke stap af. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken wilde geen commentaar geven op het bericht. Generaal Huil deelde mee, dat hij geen persoonlijk aanbod van de Zuid- Koreaanse president hhd ontvangen om twee divisies ter beschikking te stellen voor de strijd in Indo-China. Hij wilde geen commentaar geven op de meer algemene berichten, dat Syngman Rhee Indo-China hulp had aangeboden. Noch de Fransen, noch de Amerikanen voelen veel voor een dergelijke stap. De Fransen vrezen, dat door een dergelijke actie de Chi nese communisten vrij spel krijgen om in de Indo-Chinese oorlog openlijk tussenbeide te komen. De Amerika nen staan op het standpunt, dat Zuid- Korea zijn divisies hard genoeg nodig heeft om een eventuele Noordelijke aanval af te slaan. strijdkrachten van de Vietminh Er kunnen vele oorzaken zijn, waarom een schip in reparatie moet. Dit wordt door de deskundi gen zonder meer aanvaard en zij kunnen er bij vertellen, dat tijdens die reparatie bepaalde onderdelen versleten blijken of defect. De Ame rikaanse geheime dienst raakt er de laatste tijd echter steeds meer van overtuigd, dat ook buiten het schip oorzaken gevonden kunnen worden voor zo'n reparatie. De intelligence-heren hebben na melijk bemerkt, dat twee Russische schepen gisteren plotseling ligging hebben genomen in de Siciliaanse haven Catania, welke haven een belangrijke rol zal spelen in de bin nenkort te houden NATO-zeema- noeuvre „Turkse Lucht". Toevallig is er ook eens een keer een Rus sisch schip de haven van Napels binnengelopen. Al die schepen heb ben plotseling panne en moeten hersteld worden. Het schip in Na pels, waar het NATO-hoofdkwar- tier is gevestigd, bleef maar liefst 14 maanden onklaar. De geheime dienst zal nu zelf eens gaan inspec teren wat die Russische machines plotseling allemaal mankeren. (AP). Het eiland Texel is op het ogenblik volledig geïsoleerd. In dringende ge vallen heeft men Woensdag nog door de lucht verbinding met de vaste wal kunnen onderhouden, maar tengevolge van de dichte mist op en om het eiland kunnen de vliegtuigen hier niet meer op stijgen Deze mogelijkheid bestaat al leen nog voor helicopters, maar het dichtsbijzijnde gestationneerde toestel bevindt zich op het vliegveld Valken burg. Bij de haven van Oudeschild heeft men slechts dertig meter zicht. De Stoombootmaatschappij durft daarom geen boten te laten uitvaren, omdat het risico te groot is, dat de boot in het zware ijs bekneld zal raken, hetgeen al meer gebeurd is. De Franse minister-president, Joseph Laniel, heeft tijdens een langdurig on derhoud met de „vader der Parijse dak lozen," Abbé Pierre toegezegd alle hulp te bieden aan diens actie welke in zijn vermogen ligt. Hij heeft volgens het KNP beloofd onmiddellijk een contact functionaris te benoemen die bevoegd is om namens de regering Abbé Pierre bij te staan by de behandeling van alle problemen rond de materiële en geeste lijke verzorging der „sans-logis." Abbé Pierre heeft de zorg op zich ge nomen voor de talloze Parijse daklozen. Samen met zijn medewerkers, de „Ge zellen van Emmaüs," is hij doende een aantal nood-woonoorden in te richten in de omgeving van Parijs, teneinde de daklozen, die veelal ook werklozen zijn, aan woongelegenheid te helpen en zo mogelijk ook aan werk. Hij heeft daartoe een aantal werkplaatsen inge richt. Spanje Op verzoek van generaal Franco zal premier Papagos van Grie kenland een bezoek aan Spanje bren gen. Alle voor Zaterdag 13 en Zondag 14 Februari a.s. door de Kon. Ned. Voetbal bond vastgestelde wedstrijden zijn, ii verband met de gesteldheid der terrei nen, afgelast. Het programma is opge schoven naar Zaterdag 20 en Zondag 21 Februari. Ook alle voor Zaterdag en Zondag a.s. uitgeschreven wedstrijden van de Kon. Ned. Korfbal Bond, alsmede van de re gionale bonden, zijn eveneens afgelast. Naar wy vernemen is in de nacht van Woensdag op Donderdag het vrachtschip „Douro" van de K.N.S.M. tussen Va lencia en Alicante door een Spaans schip, de „Drago", overvaren. Het schip is gezonken, terwyli de bemanning door het Spaanse schip aan boord is genomen en naar Valencia is terugge bracht, Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers te betreuren. Het schip had een draagvermogen van 388 b.r.t. et nogal verwarde antwoord van mr. Burger, de fractie leider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, op de aankondiging van een meer offensieve houding van de K.V.P. door prof. Romme, komt in wezen neer op de leuze: Progressie ven van alle gezindten verenigt u. om de samenleving meer bewoonbaar en minder beangstigend te maken". Dat de P.v.d.A. de progressieven de beste waarborgen biedt en de confes sionele partijen minstens van conser vatisme moeten verdacht worden, is een stelling, die wij van mr. Burger uiteraard hadden verwacht. Maar wat verstaat mr. Burger onder progres sief. Progressief zijn volgens hem allen, die, afgezien van de confessie, welke zij belijden, de maatschappe lijke vooruitgang willen bevorderen. Maar wat is maatschappelijke voor uitgang? Materiële verbetering van de sociale omstandigheden, gelijke materiële kansen voor allen, uitbrei ding van de overheidsbemoeiingen, verlamming van het persoonlijk ini tiatief, culturele nivellering en col- lectivistische geestelijke vervlak king, gelijke rechten voor het atheïstisch humanisme, vergemakke lijking van de echtscheidingsproce dure, bevolkings- en woningpolitiek gebaseerd op kunstmatige geboorte regeling enz. enz.? Zijn dit allemaal desiderata van de ideale democratie, die' wij moeten prefereren boven' de terecht verwerpelijke autoritaire en dictatoriale stelsels? Inderdaad, mr. Burger, de Christelijke confessionele partijen, en ook de K.V.P.zijn in zo verre conservatief, dat zij niet alleen de onvergankelijke Christelijke waar den in onze maatschappij en ons volksleven willen behouden, maar ook de steeds meer gehavende Christelijke geest en levenspractijk in ons land willen redden en weer doen door dringen in de lagen der bevolking, die er helaas van vervreemd zijn. Na tuurlijk streven zij en moeten zij stre ven naar politieke machtsvorming om zich van deze uit haar confessie onaf wijsbaar voortvloeiende verplichting met succes te kunnen kwijten. Elke politieke partijvorming is po litieke machtsvorming en zonder poli tieke machtsvorming valt er ook in een democratisch stelsel in het maat schappelijke en staatkundige leven niets te bereiken. De confessionele eis: „Omnia restaurare in Christo" maakt juist onder de huidige omstandighe den het bestaan van confessionele partijen bijzonder zinvol en noodza kelijk. Deze confessionele Christelijke partijen zijn bovendien bijzonder pro gressief in het bevorderen van het geestelijke en materiële welzijn van ons volk overeenkomstig de richtlij nen van de zich steeds ontwikkelende Christelijke maatschappijleer. e dood, die dezer dagen bij her haling de geestelijkheid van ons bisdom heeft getroffen, heeft de handen ook' uitgestrekt naar oud-prof. mgr. Jacobus Joannes Henneman, archi varis van het bisdom en conservator van het Bisschoppelijk Museum. Zijn heen gaan uit dit aardse leven was geen on verwacht ontvangen oproep, maar het moeizaam bereikte einde van een lange reis. Reeds in Augustus 1953 openbaarde zich een ernstige ziekte, waardoor de archivaris zich uit zijn werk moest te rugtrekken om in de afzondering en door de uitstekende verzorging van het sana- toriurn Dekkerswald genezing te zoeken. Rond Kerstmis 1953 was de genezing schijnbaar zover gevorderd, dat de ar chivaris in zijn woning kon terugkeren, maar wat hij zelf in Augustus niet uit sprak en toch scheen te voorzien, werd bewaarheid: weggaan uit Haarlem bete kent een definitief heengaan. Op 21 De cember ontnam een bloeduitstorting in de hersenen hem grotendeels het gebruik van de zintuigen en het einde was on vermijdelijk. Thans heeft de Heer hem tot Zich geroepen om hem te belonen en is het bisdom Haarlem beroofd van een begaafd, fijnzinnig priester en een gewaardeerd kenner van de religieuze kunst. Geboren en opgegroeid te Alkmaar in een van die oude voorname families, waarin diepe godsdienstzin gepaard ging met fijne beschaving, heeft mgr. Henneman als student van Hageveld en Warmond de luister van de liturgie le ren kennen en is hij erdoor bezield ge raakt. Dieper doordringen in de liturgie betekende voor hem thuis raken in de schoonheid, welke in alle uitingen van kerkelijke kunst gevangen ligt en stu deren op de geschiedenis van de eerste eeuwen der kerk, waarin de liturgie haar bezieling ontving en haar gestalte kreeg. Zichzelf vormend tot een „gees telijk mens", kreeg mgr. Henneman ook een grote kennis, van de verschillende vormen, welke de spiritualiteit in de kerk in de loop der eeuwen zich heeft gekozen. Het is hem vergund geweest als le raar op Hageveld en professor op het Theologicum t-e Warmond geschiedenis te doceren en aldus zich een taak toegewe zen te zien, welke geheel paste bij wat hem zelf interesseerde en bezielde. Na een korte onderbreking door een rec toraat in Amsterdam benoemde onze bisschop mgr. Henneman tot archiva ris van het diocees en Conservator van het Bisschoppelijk Museum en lid van de Liturgische Commissie. En opnieuw vond de kunstzinnigheid en historische eruditie van mgr. Henneman in het op gedragen werk gelegenheid tot uiting voor wat hem zo sterk bezighield. Dit werk bracht hem ook in aanraking met niet-katholieken ,en daardoor vond hij de gelegenheid het eigenlijk priesterlijke werk te beoefenen door te bidden en te werken aan hun bekering. Uit een ge sprek met hem weet ik, hoezeer hij aan deze bescheiden uitoefening van ziel zorg gehecht was. Met liefde bereikt men meer dan met een half hard woord e grote beschaving, welke mgr. Henneman eigen was door afkomst en studie, werd verdiept door eigen geestelijk leven en door de vele uitingen van christelijke cultuur, waar in hij thuis was. Deze beschaving was hem dierbaar en dit maakte hem ook tot die stille man. die alle luidruchtigheid of openbaar eerbetoon ontvluchtte. Daar door ook was hij in de omgang met zijn medemensen angstvallig bevreesd hun persoonlijkheid geweld aan te doen door hun zijn mening of zijn beslissingen aan te praten. Mocht dit de indruk van be deesdheid of gebrek aan moed of door zettingsvermogen hebben geschenen, dan is dat dan ook alleen maar schijn ge weest, die weggevaagd werd door de vasthoudendheid en hardnekkigheid, welke hij kon ten toon spreiden, wan neer hij overtuigd was, dat iets behoorde te gebeuren of voorkomen moest wor den. Het grote succes, dat de Nederlandse afdeling op de expositie van kerkelijke kunst in het Heilig Jaar 1950 te Rome boekte. wa$ grotendeels aan zijn door zettingsvermogen te danken. Het werk van de archivaris en de con servator hield hem gevangen in de kel ders van het archief en de zalen van het museum en daar oogst men niet de pu blieke belangstelling. Daarom zijn er maar weinig mensen, die mgr. Henne man goed hebben gekend en gewaar deerd: zijn kleine groep van persoon lijke vrienden, zijn enkele bekeerlingen, zijn vrienden uit de wereld van de kunst en de wetenschap. Zij zullen zijn heengaan het meest betreuren. Op hen rust de taak met hun gebed de vriend schap in stand te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1