Drie provinciale oversten in Frankrijk vervangen Middenstand Weinig hoop meer voor verdrag met Oostenrijk Beperkende maatregelen tegen vier andere Dominicanen TREIN GRIJPT AUTOBUS Veertig schoolkinderen kort tevoren uitgestapt Bezettingstroepen zouden moeten blijven tot de sluiting van Duits vredesverdrag Frankrijk kan Zuid-Koreaans aanbod niet aannemen Laos heeft nooit om militaire hulp verzocht te Seoel Schilderende polifie-agenten Osservatore zwijgt Felle brand in s-Heerenberg Schade 150.000 gulden in de belangstelling Tot hoofd en hart Op onbewaakte overweg in Harderwijk Het weer MOLOTOV HAALT DE KWESTIE-TRIEST ER BIJ BESLUIT GENERAAL DER DOMINICANEN: ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 77ste JAARGANG No. 25913 Bisschop van Haarlem „spijkert bij" Zware hamerslag in de „Operatie Draadnagel" Ziekenzondag Morgen radioboodschap van de H. Vader? Sociaal commentaar Drie doden, enkele zwaar gewonden FALCON REGENKLEDING Dodelijke val van gashouder Engels motorschip in Schelde gezonken „IJzeren divisie in oerwoud verdwenen ter" is. e over de Oostenrijkse vraagstukken. Deze beide Franse gendarmes vinden in hun vrije tijd afleiding in de kunst. Indrukken, opgedaan tijdens de „rondes" in hun wijken, hebben ze met grote zorg en veel inspiratie vastgelegd op het linnen. Zij zijn van plan hun schilderijen in te zenden op de jaarlijkse Kunsttentoonstelling van de Franse politie, die dit keer in Parijs zal worden gehouden. Wat dat betreft, doet de Franse politie niet onder voor de Nederlandse, die zich met name te Amster dam ook ijverig op de kunst toelegt. De generaal van de Dominicanen in Rome, pater Emmanuel Suarez, heeft de drie provinciale oversten in Frank rijk van hun functies ontheven. De ge neraal, Spanjaard van geboorte, heeft pater Avril, provinciaal te Parijs, die o.a. bekend is door zijn werk voor de Franse televisie, vervangen door pater Ducatillon. De beide andere provinci aals zijn de paters Belleau, van Lyon, en Nicolas van Toulouse. Volgens „Le Monde" zouden ook tegen enkele andere paters Dominicanen bepaalde maatrege len zijn getroffen. Men zou hen ver zocht hebben het gebied van Parijs te verlaten en hun publicistische arbeid te staken. Deze maatregelen zijn bekend ge maakt tijdens een onlangs gehouden vergadering van het kapittel, waarvoor pater Emmanuel Suarez, de generaal van de Dominicanen, speciaal van Ro me naar Parijs is overgekomen. In Franse kringen spreekt men de over tuiging uit, dat deze maatregelen ver band houden met de gang van zaken rond de priester-arbeiders in Frank rijk. „Le Monde" meldt uit goede bron vernomen te hebben, dat de betrokken religieuzen de getroffen maatregelen in een geest van gehoorzaamheid hebben aanvaard. Behalve de drie genoemde oversten zijn volgens „Le Monde" ook de paters Congar. Feret, Chenu en Boisselot door bedoelde maatregelen getroffen. Al de ze Dominicanen zijn bekend om hun le zingen en publicaties. Pater Boisselot is directeur van de „Editions du Cerf" en staat tevens aan het hoofd van het twee-maandelijks tijdschrift „L'actuali- té religieuse dans le monde". Hierin zijn verschillende schrijvers aan het woord gekomen, die het voor en ook het tegen van de maatregelen in zake de priester-arbeiders bespraken. In een redactie-artikel werd bovendien de vraag gesteld, waarom het arbeider schap onverenigbaar zou zijn met het priesterschap, terwijl dit laatste wel verenigbaar is met huisonderwijs bij aanzienlijke families, met legeraalmoe zenier, kamerlid of minister. In „La Vie intellectuelle" heeft pa ter Chenu over hetzelfde onderwerp een artikel geschreven dat sterk de aandacht trok. Pater Yves Congar, die zijn activiteiten speciaal gericht heeft op de afgescheiden christenen, is de auteur van „Vraie et Fausse Réforme dans l'Eglise". In September heeft hij voorts in „Témoignage chré- tien" onder de titel „De toekomst van de priester-arbeiders" een arti kel gepubliceerd, waarvan ons blad indertijd een uittreksel heeft gege ven. Pater Feret tenslotte was docent (Van onze Romeinse correspondent) Noch de „Osservatore Romano", noch het blad van de katholieke Actie, „II Quotidiano", hebben tot op heden mel ding gemaakt van de gebeurtenissen in Frankrijk binnen de orde der Domi nicanen. De generaal der Dominicanen, pater Emmanuel Suarez, is eerst gister avond laat in Rome teruggekeerd uit Parijs, waar hij tijdens de bijeenkomst van het kapittel de genomen besluiten bekend heeft gemaakt. Zijn socius, die hem op zijn reis heeft vergezeld, is voorlopig in Frankrijk achter geble ven. Officieel is men in Rome nog niet van de genomen maatregelen op de hoogte. Op het Generalaat van de Do minicanen en op het Angelicum heeft men over de recente gebeurtenissen nog niets kunnen meedelen en op het Vaticaan heeft men evenmin ophelde ring kunnen verschaffen. aan het „Institut catholique" te Pa' rijs. Het ligt voor de hand, zo schrijft „Le Monde", de getroffen maatregelen in verband te brengen met die, welke onlangs zijn genomen met betrekking tot de priester-arbeiders. Het blad wijst er op, dat enkele priester-arbeiders tot de orde van de Dominicanen behoren. „Le Monde" herinnert er tenslotte aan, dat,toen het standpunt van de kerke lijke overheid inzake de priester-arbei ders bekend was geworden, de Domini canen onder hen niet door hun over sten zijn teruggeroepen, zoals wel ge beurd is met de priester-arbeiders, die tot de orde der Jezuïeten behoren. Een matrassenfabriek, twee op een étage er boven gelegen woonruimten, een kruidenierswinkel, twee woonhui zen en een kantoor van de Rotterdam- sche Bank N.V., in 's-Heerenberg, hebben gistermorgen grote schade opgelopen tengevolge van een felle brand. De schade wordt geraamd op f 150.000. Tegen tien uur onstond er brand in de matrassenfabriek Nuy. De brand weer uit 's-Heerenberg was niet in staat de brand, die zich zeer snel uitbreidde, te blussen, zodat de Doetinchemse brandweer werd gewaarschuwd. Later op de ochtena assisteerde ook de brand weer uit Didam. Met twaalf stralen werd het vuur bestreden. In een minimum van tijd stond de fa briek in lichterlaaie. Het vuur sloeg toen over naar een tegen de fabriek ge bouwde kruidenierswinkel, waarin te vens is gevestigd een kantoor van de Rotterdamsche Bank N V. en waarboven zich een woonhuis bevindt. Het pand werd vrij ernstig door het vuur aange tast. Aan de andere kant van de fa briek vond het vuur eveneens voedsel in een woonhuis van de heer Sak. In dit perceel brandde de keuken uit. Het succes van de „Operatie Draad nagel" belooft groot te worden. Nadat Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong, als eerste zijn zegen aan het „heilzaam werk" van Thuisfront, zoals de Kardi naal het noemde, gaf en eerste koper van de Thuisfront-Spijker werd, bracht nu een vorstelijke gift van de bisschop van Haarlem vreugde bij Katholiek Thuisfront. Deze gift van Haarlems bisschop is een flinke hamerslag naar het succes voor de „Operatie Draadnagel" en te vens een morele steun, omdat eens te meer wordt bewezen met welk een ac tieve sympathie ons Episcopaat mee leeft met de nog zeer grote geestelijke behoeften van onze militairen. Zonder twijfel zullen de katholieken van Nederland niet aarzelen, om het voorbeeld van hun geestelijke leiders na te volgen en eveneens in de „opera tie Draadnagel" „bijspijkeren" voor onze militairen. In Vaticaanse kringen werd giste ren volgens United Press meegedeeld, dat de H. Vader naar alle waarschijn lijkheid morgen een radioboodschap zal richten tot de zieken in de wereld. De H. Vader zal dan spreken vanuit zijn slaapkamer, omdat zijn herstel nog niet zover gevorderd is, dat hij dit vertrek al mag verlaten. Men neemt aan, dat de Paus de zieken zal oproe pen, om in dit Mariajaar veel en vu rig te bidden tot de H. Maagd. Wanneer onverhoopt de artsen van de H. Vader zich niet accoord kunnen verklaren met het voornemen van de Paus om persoonlijk de boodschap uit te spreken, zal deze waarschijnlijk door Radio Vaticana in 30 talen worden voorgelezen. (Van een bijzondere medewerker) Onze middenstand staat op het ogenblik wel in de belangstelling. Daar was vorige week het Middenstandscongres in Breda met een beloftenrijke toespraak van staatssecre taris Veldkamp, daar was de radio- speech van Pater Loop en daar is nu de lang verwachte middenstands-nota van de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, en staatssecretaris Veldkamp. Het is op zich verheugend dat de aandacht van het Nederlandse volk eens langs verschillende wegen wordt gevestigd op een deel van onze Nederlandse bevolking, die én door omvang én door maatschappelijke functie zo belang rijk is. Toch is er een oud vaderlands gezegde dat be doelt aan te duiden, indien veel over iemand of iets wordt gepraat, er waarschijnlijk wel iets aan mankeert. En zelfs een zeer oppervlak kig kennis nemen van de boven aange haalde drie punten trekt al onmiddel lijk de aandacht naar verschillende onjuiste toestanden in de middenstands wereld. Wij beschouwen ons zelf zeker niet als eerst aangewezene in de verdedi ging van middenstandsbelangen, een voudig omdat wij daartoe niet de nodige deskundigheid bezitten. Daar is evenwel een aantal grondgedachten, die bij de sociale politiek in het algemeen een rol spelen en die bij de discussies, welke de eerstkomende maanden zeker zullen volgen, stevig gehanteerd zullen moeten worden. Dat deze grondbegin selen los staan van gekwalificeerde groepsbelangen, hetzij van boeren, middenstanders of arbeiders, moge o.m. blijken uit het adres dat reeds in 1951 door de Raad van Vakcentralen aan de Regering werd gericht, waarin deze Raad zijn mening kenbaar maakte ten aanzien van een aantal wenselijkheden waaraan een toekomstige ouderdoms- verzekering zou moeten voldoen. Een van deze wenselijkheden was (en naar wij menen te weten is nog steeds) dat deze verzekering betrekking zou moe ten hebben op het gehele Nederlandse volk, ongeacht het inkomen en onge acht de maatschappelijke functie. In Maart 1952 heeft daarop de minister van Sociale Zaken een advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad met betrekking tot een toekomstige defini tieve ouderdomsverzekering. Zoals men weet zitten we nog steeds met de noodvoorziening ouden van dagen. Dit is een noodvoorziening, ook in die zin, dat alleen in gevallen dat er werkelijk nood is, wordt geholpen. Iemand, die zelf gezorgd heeft (kon hebben), valt buiten deze regeling. Een van de ongunstige gevolgen van de huidige regeling is, dat onze Raden van Arbeid, aan wie de uitvoering van de NoodwetOuden van Dagen werd toe vertrouwd, series fraude-gevallen heb ben te behandelen. Kleine leugentjes, waarbij het om een paar gulden per week gaat, tot geraffineerde oplichterij toe. Een van de eerste dingen waartoe de Raad van Vakcentralen heeft geadvi seerd is mede, daarom, dat de ouder domsvoorziening een verzekerings karakter moet hebben en niet een verzorgingskarakter. (Vervolg op pag. 9) De Harderwijkse autobus, die op een onbe waakte overweg door een trein werd gegrepen-. Bevoorrechting is de grootste vijand van het recht Een autobus van de stadsdienst van Harderwijk, die juist een veertigtal kinderen, die van school naar huis terugkeerden, op de Parallelweg had afgeleverd, is gistermiddag tegen half een, zoals we reeds in een groot ge deelte van onze vorige oplage hebben gemeld, op de onbewaakte overweg aan de Kampweg in Harderwijk in botsing gekomen met de sneltrein uit Zwolle. Er zijn drie doden te betreuren, twee militairen en een dame. Er werden vijf personen gewond, van wie enkele zwaar. De bus werd door de trein aan de achterzijde gegrepen en slechts over een geringe afstand meegesleurd. De waar schuwingsborden voor de electrische draden bij de overweg en enige beton- palen van de bovenleiding werden ont wricht en ook de draden werden kapot gerukt. De wagenvoerder van de trein, de heer J. Enkelaar uit Zwolle, rende onmiddel lijk na het ongeval de spoorbaan in de richting Amersfoort af om de wagen voerder van de trein Amersfoort— Zwolle te waarschuwen. Deze trein pas seert omstreeks die tijd de onbewaakte overweg aan de KampwegBoerhave- laan. Het gelukte hem de aandacht van de wagenvoerder van deze trein te trekken, waardoor deze zijn trein bij tijds tot stilstand kon brengen. Indien zulks niet was geschied, zou deze trein de voorkant van de bus, die deze lijn versperde, hebben verpletterd. De drie personen, die bij het ongeval om het leven zijn gekomen, zijn mevr. J. Karssen, 56 jaar oud en moeder van een groot gezin; de militair A. J. Vucht uit Geleen, 25 jaar, gehuwd en vader van één kind, en de militair J. B. Zee- vallkink uit Hengelo (Geld.), 21 jaar en ongehuwd. Bij het ongeluk werden gewond Eli sabeth, Jenneke en Aaldert Hendriks, drie kinderen uit één gezin, resp. 11, 9 en 7 jaar oud, die in een te Harderwijk staande woonwagen wonen. Zij zijn naar het ziekenhuis Salem te Ermelo over gebracht. De toestand van één hunner is ernstig. Voorts werd de heer N. ter Weer, boekhouder te Harderwijk, ern stig gewond naar het Piusgesticht te Harderwijk overgebracht. De chauf feur, de 32-jarige M. K. uit Hulshorst (gemeente Ermelo), kreeg een shock, doch kon naar zijn woning worden ver voerd. Het treinverkeer tussen Harderwijk en Nunspeet in de lijn ZwolleAmers foort, dat als gevolg van het ongeluk was gestremd, is gisteravond over beide sporen hervat. Advertentie (tot Zondagavond) Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en plaatselijk enige regen of motregen. In het Noorden van het land door gaande dooi, in het Zuiden vrij zacht weer. Vrij krachtige tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zondag: Zon: 7.59-17.51. Maan: 14.11-6.20. Zon: Maandag: 7.57-17.53. Maan: 15.27-6.49. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20300 Postgiro 143480 B'jkant. Beverwijk^ Sreestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige COURANT ADVERTfcNIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week. f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De heer Molotov heeft gisteren ter Berlijnse conferentie een goed deel van de hoop weggenomen, dat nog tijdens de Berlijnse besprekingen een staats verdrag met Oostenrijk kon worden voltooid. De Russische minister eiste de toevoeging aan het verdrag van een clausule, waarin Oostenrijk verboden Wordt een militair bondgenootschap aan te gaan, dat gericht 4is tegen een Van Duitslands voormalige vijanden. Voorts haalde hij opnieuw de kwestie Triëst er bij, welker oplossing hij verbond aan het staatsverdrag en tenslotte stelde hij voor de bezettingstroepen ook na het afsluiten van het verdrag in Oostenrijk te handhaven tot er een Duits vredesverdrag zou zijn gesloten. Als enige concessie stelde hij daartegenover, dat Rusland in plaats van 150 millioen dollar, ook genoegen neemt met een betaling in goederen als schade- Vergoeding voor de door Rusland in beslag genomen Duitse activa in Oos tenrijk. In Westelijke kringen was men gister avond bijzonder ontmoedigd door de nieuwe eisen van Rusland. De Weste lijke ministers hebben met klem de rechten van Oostenrijk op souvereini- teit en vrijheid verdedigd. De Oosten rijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Leopold Figl, deelde zijn vier grote collega's mee, dat zijn regering bereid Was het verdrag zoals het nu is, te aan vaarden, hoewel zjj de Russische eisen voor schadevergoeding onbillijk acht en het Russische monopolie op de Oosten rijkse olie-industrie voor de tijd van dertig jaar „nauwelijks in overeenstem ming met de economische souvereiniteit Van het land" kon vinden. De ministers Zullen vanmiddag de besprekingen Voortzetten. De Russische eis om de kwestie-Triëst te verbinden aan de Oostenrijkse kwestie kwam als een donderslag bij heldere hemel. De heer Molotov ver klaarde, dat Amerika en Engeland van Triëst langzamerhand een vooruitge schoven militaire post hebben gemaakt en dat daarom het gevaar bestond, dat zij dit ook met Oostenrijk zouden doen. Derhalve achtte hij het heel redelijk, dat deze kwesties tezamen zouden wor den behandeld. Hij stelde daarom als eis, dat Engeland en Amerika hun be lofte zouden nakomen en de stad zou- &T ontruimen. Triëst zou dan geneu- NeutUi mocten worden, ter satie eiste de Russische minis- eenmaai Voor Oostenrijk, wanneer het hebben nüï vrijheid herkregen zou nebben. Daarom moet volgens hem in het verdrag een clausule worden opge nomen, die Oostenrijk zou verpüchten zich niet aan te sluiten bij enig militair pact dat gericht was tegen een van Duitslands voormalige vijanden. Ten aanzien van de bezettingsmachten e*Ae hij, dat die zouden worden gehandhaafd, nok als het verdrag eenmaal was onder tekend. Dit zou moeten duren tot er een Duits vredesverdrag zou zijn gesloten. Dit om een nieuwe „Anschluss" te Voorkomen. Wel zouden de bezettings- tQepen de hoofdstad Wenen moeten Phtruimen op het ogenblik dat de geal- heerde bestuursraad zou worden opge heven. De troepen zouden dan geen be zettingstroepen meer zijn, maar een Speciaal verdrag zou hun status moeten Zegelen. Tenslotte verklaarde de heer Molo tov dat zijn regering bereid was af te zien van haar eis tot betaling in dol lars van de schadevergoeding voor de door Oostenrijk teruggekochte en door Rusland in beslag genomen Duitse activa. Dit bedrag was 150 mil lioen dollar groot en moest in zes jaar worden afgelost. De Russen nemen nu genoegen met eën vergoe ding in goederen. Tenslotte stelde de Russische minister voor, het staatsver drag te laten opstellen door plaats vervangers van de ministers der •Grote Vier, die er dan in drie maan den tijds mee gereed zouden moeten zijn. Wenen bereid om toe te geven In Oostenrijk toonde men zich ter neergeslagen door de nieuwe Russische e'sen. De regering heeft officieel geen ®nkel commentaar gegeven. Men houdt het voor mogelijk, dat Oostenrijk be- *eid is zoveel mogelijk tegemoet te komen aan deze eisen, als het dan ten minste zijn vrijheid herkrijgt. De hoge economische eisen die de Russen stel len, is men bereid in te willigen. Men is bereid de buitenlandse troepen te blij ven herbergen, hoewel dit uiteraard een druk veroorzaakt op de souvereini teit van het land. Anderzijds betekenen zij natuurlijk economisch een zeker voordeel. Van verschillende zijden wordt er de aandacht op gevestigd, dat Rusland min of meer genoodzaakt was, voor te stellen de bezettingstroepen te hand haven. Wanneer immers het staatsver drag van kracht werd en de Russische troepen zouden zich terug moeten trekken, dan zou automatisch de bepa ling van kracht worden in de vredes verdragen met de Balkanstaten, volgens welke ook daar de Russische troepen zich terug zouden moeten trekken. Deze mochten slechts worden gehand haafd om de verbindingslijnen te bevei ligen voor de bezettingstroepen in Oos tenrijk. Rusland heeft in Oostenrijk nog een bezetting van circa 40.000 man, ter wijl de beveiligingstroepen in de Bal- kanlanden ongeveer dubbel zo groot zijn. In'de ochtenduren zijn de ministers in geheime zitting bijeen geweest om het overleg voort te zetten over agendapunt één, een conferentie van de vier ministers met hun collega van communistisch China. Molotov schijnt het er nu mee eens te zijn, dat een dergelijke conferentie slechts be perkte onderwerpen zal moeten be handelen, zoals Korea of Indo-China Voorts zouden volgens het Ameri kaanse voorstel, dat bereids door de heer Molotov schijnt te zijn aangeno men ook andere landen aan de conferentie moeten deelnemen. Rus land wil nu, dat ook communistisch China de uitnodiging voor deze con ferentie mee ondertekent, maar Ame rika weigert dit.' De heren hebben be sloten vanochtend dit punt nog eens aan een nader onderzoek te onder werpen en dit wordt in Berlijn be schouwd als een 'teken, dat alle kans op overeenstemming nog niet ver keken is. (ReuterA.N.P.A.F.P. A.P.). De 29-jarige lasser A. J. A. is op het terrein van de nieuwe gasfabriek te 's-Gravenhage van een hoogte van 5% meter gestort op een stapel stalen platen. Hij werd naar het R.K. Zieken huis aan het Westeinde vervoerd, waar hij een uur na aankomst is overleden. De man verrichtte werkzaamheden aan een gashouder. Door een misgreep kwam hij te vallen. Het Engelse motorschip „Seablue", dat vanochtend vroeg in de Schelde- mond op het wrak van „Empire Bles sing" gestoten is, is kort na deze aan varing gezonken. Een Belgische tender heeft de bemanning aan boord geno men. Naar een lid van de bemanning wordt nog gezocht. Zowel de Zuid-Koreaanse regering als het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben thans bekend gemaakt, dat de regering van Presi dent Syngman Rhee middels het hoofdkwartier van de opperbevelhebber der V.N.-troepen hebben aangeboden één volledig uitgeruste divisie ter beschikking te stellen van Laos in zijn strijd tegen de Vietminh. De regerin gen van Laos en Frankrijk melden echter, dat niemand ooit een verzoek om hulp tot Zuid-Korea heeft gericht. De „ijzeren divisie" van de Vietminh, die momenteel oprukt in de richting van de residentie van Laos, Loeang Prabang, is in het oerwoud verdwenen. Het Franse opperbevel heeft bekend gemaakt, dat de positie van de hoofdmacht der opstandelingen thans „duis Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld vernomen te hebben dat de comman dant der V.N.-strijdkrachten een der gelijk aanbod van Zuid-Korea heeft heeft ontvangen en dat dit aanbod thans op het hoofdkwartier wordt be studeerd. In V.N.-kringen voelt men Anthony Eden en Georges Bidault verlaten glimlachend de residen tie van John Foster Dulles in Berlijn. Zij hebben daar geluncht met de Oostenrijkse minister dr. Leopold Figl. Het geschiedde even evenwel weinig voor een dergelijke interventie omdat dit wel eens een soortgelijke stap van communistisch China met zich mee zou kunnen bren gen. Ook het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het een dergelijk aanbod niet zal kunnen aanvaarden. Zowel te Parijs als te Vientiane werd meegedeeld, dat Laos nooit twee „dringende" verzoe ken om militaire bijstand heeft ge richt tot welk land ook. Waarschijn' lijk bedoelen de Zuid-Koreanen de ra diorede van Prins Souvannah Phoema van Laos op 26 December waarin hij een beroep deed op de hele wereld naar aanleiding van de communisti sche opmars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1