Donderdag sluiting van de Berlijnse Conferentie PARIJS wenst geen deelname van Z.-Korea aan de strijd in Indo-China Tiende parochie in Haarlem officieel opgericht OVEREENSTEMMING OP SLECHTS EÉN PUNT: Dulles noemt eisen van Molotov ten aanzien van verdrag met Oostenrijk „beschamend Tsjang kai Tsjek wil aftreden Moordaanslag in Grave On-officieel aanbod van de hand gewezen Onder patronage gecteld van de H.H. Petrus en Paulus Brandkraan onder ijs en sneeuw Smokkel strategisch materiaal ontdekt Importeur zou breviers leveren Voor f 64.000.- opgelicht Honderdduizend op No. 21349 Het weer VOLST KEERT TERUG President Eisenhower onderscheidt Hunt en Hillary Tot hoofd en hart HAVENSTAKING IN DJAKARTA -s JJAANDAG 15 FEBRUARI 1954 o 77ste JAARGANG No. 25914 Oost-Duitsers moeten goud en zilver inleveren jtoomS.S°,^°'.ïïïj»<«r5SS5ï De Russen klagen: Molotov's veiligheid in gevaar A Is President van nationalistisch China Man door ijs gezakt en verdronken Dader met stoel de schedel ingeslagen Kleinzoon sticht brand bij oma Inbraak in Bentveld Buit: geld en sieraden Staatsburgerschap Indon. regering neemt wetsontwerp terug Bisschoppelijke brief Rijwielwerkplaats uitgebrand Yia Rotterdam Zuiderzeefonds Schadeloosstelling voor gedupeerde vissers nodig DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM GABARDINE REGENMANTELS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM slefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 'jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 B'jkantoor en Red. Dmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Dlrectie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. ™nd. hoofdredacteur: W. van Willige HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Alle goud- en zilvervoorradeil en alle gouden en zilveren voorwerpen van de industrie en van de handel in sieraden in de Sovjet-Russische zone van Duits land zullen uiterlijk- heden bij de be- stuurs-autoriteiten moeten worden aan gegeven. Het ministerie van Financiën van de volksdemocratische republiek, dat deze aangifte heeft voorgeschreven, noemde daarvoor geen redenen. vier ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frankrijk, Enge land en Rusland hebben tijdens hun voortgezette besprekingen in het afge lopen weekeinde geen ander resultaat bereikt, dan dat zij overeenkwamen Ie Berlijnse conferentie Donderdag a.s. te besluiten. De drie Westelijke biinisters hebben nog voorgesteld op die dag ook het vredesverdrag met Oostenrijk te tekenen, om daarmede de conferentie een „eerbiedwaardige Plaats in de historie" te geven, maar ook in dit opzicht hebben de besprekin gen van Zaterdag en Zondag niet de minste hoop gegeven, dat te' elfder ure alsnog een accoord zou kunnen worden bereikt. Molotov heeft zijn voor het Westen onaanvaardbare eisen van een neutrali satie van Oostenrijk ^n een voortzetten van de bezetting gehandhaafd. En daarmede is het Oostenrijkse debat voor het ogenblik vastgelopen. Vandaag hebben de ministers hun ge heime beraad over een Aziatische con ferentie weer voortgezet, doch ook daar omtrent bestaan nog principiële me ningsverschillen. Molotov staat er op, dat een bijeenkomst der Grote Vijf, met 'nbegrip van rood-China, zal worden bijeengeroepen, teneinde zulk een con ferentie voor te bereiden. De Westelij ke ministers wensen weliswaar met food-China te confereren over Korea «n hiogelijk later over Indo-China, dcch Jij willen niet, dat rood-China zelf tot de organisators van zulk een conferen tie zou beheren. Het reeds kansloos geachte debat over Duitsland en de Europese veiligheid Jou vanmiddag worden voortgezet. De Westelijke ministers zullen daarhij Waarschijnlijk hun aanbod van veilig heidsgaranties jegens de Sovjet-TJme herhalen, maar Molotov heeft niet ge mond, dat deze garanties enige indruk °P hem maken. Integendeel, hij heeft Jok tjjdcns het Oostenrijkse debat van dit weekeinde nog eens duidelijk ge blaakt, dat zijn strijd in hoofdzaak te- Ken de Europese Defensie Gemeenschap en tegen de Amerikaanse militaire steun aan Europa gericht is. Waarnemers van de Berlijnse con ferentie achten ook voor het thema der Europese veiligheid geen compromis meer mogelijk, zi. dat de kans daagt dat de ministers Donderdag a.s. uiteen zui- !c" gaan zonder positieve besluiten te "vu kunnen nemen. com£ P'f'ster op deze wonde der tussen6 Dun lijkt echter het ?ate,r(?a!' gesprek over* Molottv ^E^en" howers nia„ wijze, waarop Eisen- Over deze gesprekke^den behandeld. -v is men in Anie- rikaanse kringen niet ontevreden. Zij zullen langs de normale diplomatieke kanalen worden voortgezet. pe voortzetting van het debat over D n Oostenrijkse staatsverdrag noemde "files gisteravond een „beschamende .°orstelling". De ministers handhaafden t be reeds eerder uitgestippelde posi- c*fs en er kon dan ook geen vooruit- S(hg worden geboekt. De Westelijken b'aken hun bereidheid, om alle cude ftUssische bezwaren te overwinnen, nu 'h wel zeer concrete vorm. Bij monde i ad Dulles stelden zij voor alle artike- wn van het ontwerp-verdrag te redige- ën volgens de Russische wensen, die m de 260 zittingen der ministeriële Plaatsvervangers ever het verdrag naar voren zijn gebracht. Het verdrag zou dan volgens hen Donderdag kunnen Worden ondertekend. Molotov verwekte grote hilariteit on der de Westelijke delegaties, toen hij deze bereidheid een bewijs noemde ?oor het feit, dat de Wèstclijke landen het verdrag vijf jaren lang zouden «ebben tegengehouden. Molotov verklaarde zich slechts be leid Donderdag te ondertekenen, mits 1,1 het verdrag de beide nieuwe eisen Werden verwerkt, die hij drie dagen ge iden bij verrassing heeft gesteld. Oos- 'enrijk zou zich in het verdrag moeten vëfpiichten tot neutraliteit en zolang er pen Duits vredesverdrag is, zouden de 'roepen der vier landen in Oostenrijk, J^et uitzondering van de hoofdstad, moe- eh kunnen blijven. Mits de Oostenrijkse regering en de Westelijke delegaties bereid waren die Voorwaarden aan te nemen, zou Molo- •°v op zijn beurt een paar concessies b°en. Het verdrag zou niet behoeven te Worden terug gezonden naar de plaats- Vervangers, zoals hij eerst had ge- v.t'aagd. Hij was verder bereid af te pen van een gelijktijdige behandeling Yah het vraagstuk-Triëst, indien de an dere ministers deze zaak mede voor de Russische veiligheidsofficieren hebben j} bun Westerse collega's in Berlijn jy_meld, dat het leven van minister ferp »°v gedurende de Berlijnse con- Wpp cniSe malen in gevaar is ge- va zouden aanslagen op het leven ter f°t°v zijn beraamd en de minis- Een dreigbrieven hebben ontvangen, gen aanta' van deze Russische meldin gen r,°U ecllter slechts betrekking heb- tVest-R cRate« uit anti-communistische De" w propagandageschriften. Ven „,Westelijke veiligheidsdiensten ge- re"elen Hwel toe dat de getroffen maat- kfeken1 steeds voldoende zijn ge- ere v °uden tijdens de receptie ter derdagn Molotov verleden week Don- binnenkr.'1 aantal personen het gebouw Amerika zonder uitnodiging? Een Salon Va?,nse fotograaf kwam in de 11161 een 1 fo.mister Molotov enkel door 5?eer va,, -lertle te zwaaien en ér zijn p veiiiohoufr®ell-ike gevallen bekend. 6chter nnpii ,van minister Molotov is 4ank zij ziin .d'/eot in gevaar geweest Russen ai» f^waoht van twaalf potige v?et v'oIbHp Pm voortdurend op de U'ster zkh Overigens bleek de mi- Kevoe] cjon "j1*5* een volkomen veilig Wegen. Gi-t„ conferentiezalen te be korte naaft", *3™ hiJ zeifs zonder 8tuUrsraad gebouw van de Be- Veiligheidsraad zouden willen brengen. Dat was volgens Molotov nodig, omdat de situatie in Triëst in strijd was met het Italiaanse vredesverdrag. Op de hem gestelde vraag, waarom de Sovjet-Unie niet vijf jaren eerder met haar thans gestelde eisen tegen over Oostenrijk was gekomen, ant woordde de Russische minister: „vijf ja ren geleden waren er nog geen Ameri kaanse militaire bases in Europa. Thans zijn er honderd. Bovendien was er toen geen E DG in de maak en daarmede geen kans op herleving van het Duitse militarisme. Bestonden zulke plannen niet, dan zou het gemakkelijker zijn een oplossing voor Oostenrijk te vin den." Molotov gaf toe, dat zijn voorwaarden Oostenrijk geen kans gaven op een vol ledige onafhankelijkheid. Hij zeide dat zelf te betreuren en hij vroeg vooral van de bevolking van dit kleine land begrip voor de Russische houding. Dr. Figl. de Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken, gaf echter te verstaan, dat dit begrip bij zijn volk ten enenmale ontbreekt. Hij verklaarde geen bevoegd heid van zijn regering te hebben om zich over de nieuwe eisen uit te spre ken. Molotov vond het daarop beter de besprekingen een paar dagen uit te stel len. Teneinde dr. Figl de gelegenheid te geven zich met Wenen te verstaan. Vanmorgen is de conferentie weer naar de Sovjet-ambassade in Oost-Ber- lijn verhuisd. De geheime besprekingen gaan daar over een voorstel der weste lijke delegaties om 15 April a.s. te Ge- nève een conferentie over Korea bij een te roepen. Daaraan zouden behalve „de Grote Vier" ook rood-China en de andere landen, die deel genomen hebben aan de oorlogvoering in Korea moeten deelnemen. De westelijken hebben laten doorschemeren, dat naar hun mening zulk een conferentie later ook tot het thema Indo-China zou kunnen worden uitgebreid. De drie Westerse ministers, die te Berlijn met hun Russische collega confereren,' hebben, vóór het Ver drag met Oostenrijk onder het nauwkeurig onderzoek van de Vier Mogendheden Conferentie kwam, een bespreking gehad met minister Figl van Oostenrijk. Van links naar rechts: J. Foster Dulles, Anthony Eden, dr. Figl en George Bidault. Generalissimo Tsjang Kai Tsjek heeft vandaag de Kw%-min-Tang-partij ver zocht een ander dan hemzelf tot presi dent te kiezen. Hij zei van mening te zijn, dat het belang van zijn land het best gediend zou worden als hij niet opnieuw werd benoemd. Tsjang noemde twee personen, die volgens hem in aanmerking kwamen: de philosoof Hoe Sji, ex-ambassadeur in Washington, en Yoe Yoe-Jen, het be jaarde hoofd van de controle Yoean. Hoe is geen lid van de Kwo-min-Tang, Yoe wel. Zondagavond is in de Lek bij het veer van Wijk bij Duurstede iemand (waarschijnlijk een man) door het ijs gezakt en vermoedelijk verdronken. In de mist werd het plassen van "water gehoord en twee malen een zwakker wordend hulpgeroep. President Eisenhower heeft Sir John Hunt (midden) en Sir Edmund Hillary (rechts), de bedwingers van de Mount Everest, geëerd met d- Hubbard-me- dailte van de Nationale Geografische Sociëteit. De plechtigheid werd gehouden in het Witte Huis. Hunt en Hillary accepteerden de onderscheiding uit naam van de gehele Britse expeditie. (Van onze correspondent) De 48-jarige werkloze koopman S. uit Grave, die onder de bijnaam Het Henneke in verre streek berucht en gevreesd is als kippendief en messensteker, is Zaterdag avond levensgevaarlijk gewond toen hij een moordaanslag trachtte te plegen op zijn 26-jarige gehuwde stadgenoot L. Deze ver bleef Zaterdagavond bij zijn ouders in de Maasstraat toen daar rond half tien plotse ling S. kwam binnenstormen. Hij was dron ken, had een geopend mes in de hand en dreigde zoon L. te zullen neersteken. Deze greep echter een stoel en sloeg daarmee Het Henneke de schedel in. Het slachtoffer is naar een ziekenhuis in Nijmegen over gebracht. Zijn toestand was Zondagavond nog levensgevaarlijk. De oorzaak van deze moordaanslag moet gezocht worden in de oude wrok die S. koestert tegen de familie L. De rijkspolitie uit het district Den Bosch heeft Zondag een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat zich ook uitgestrekt heeft tot het woon wagenkamp in Grave. Het Henneke heeft reeds vele veroordelingen achter de rug en in totaal heeft hij acht en twintig jaar celstraf uitgezeten, waarvan vijf voor een moord. De zevenjarige Robbie W„ die met zijn vader Zondagmiddag op visite was bij zijn oma in de Meloenstraat in Den Haag, is er de oorzaak van geweest, dat een zolderkamer van het perceel 141 geheel uitbrandde. Robbie had in dit kamertje een paar stukjes papier in brand gestoken. Toen dit goed vlam vatte, kreeg hij de schrik te pakken en voegde zich, zonder één woord te zeg gen, weer bij zijn oma en vader. Buren aan de overzijde van de straat bemerk ten de brand, doordat de ruiten van het zolderkamertje sprongen, terwijl de vlammen naar buiten sloegen. Zij waar schuwden de familie en de brandweer, die met groot materiaal uitrukte. In enkele minuten was de brandweer ter plaatse, doch men kon niet verhinderen, dat het zolderkamertje geheel uitbrand de. De lager liggende verdiepingen kre gen lichte waterschade. De verzekering dekt de schade. Zaterdagavond, toen de bewoners een uitvoering te Zandvoort bezochten, is in gebroken in de woning van de heer E. aan de Zandvoortselaan te Bentveld, gemeente Zandvoort. De inbrekers hebben eerst ge tracht door een W.C.-raampje binnen te dringen en toen dit niet gelukte werd de keukendeur geforceerd. Het huis binnen gekomen, hebben zij een minutieus onder zoek ingesteld en vrijwel alles doorzocht. De buit bestond uit een bedrag aan geld en waardevolle voorwerpen. Uit verklarin gen van buren is gebleken, dat de in brekers reeds des avonds om 9 uur aan het werk waren want toen waren de gor dijnen van de slaapkamer, die door de bewoners waren opengelaten, reeds ge sloten. De Zandvoortse politie stelde een uitvoerig onderzoek in. Naar Aneta verneemt, heeft de Indonesi sche regering het reeds bij het departement ingediende wetsontwerp inzake het staats burgerschap teruggenomen. Vermoedelijk geschiedde dit met het oog op de vele reac ties, die Van de zijde der minderheden te gen het ontwerp werden geuit. Van de zijde van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken is gisteren te kennen gegeven dat Frankrijk geen Zuid-Koreaanse deelneming aan de In- do-Chines. oorlog kan overwegen. Het Franse standpunt is dat, zelfs indien president Syngman Rhee zijn aanbod, om een Zuid-Koreaanse divisie naar Indo-China te zenden, officieel ter ken nis van de Franse regering zou bren gen, aanvaarding niet mogelijk is met het oog op de gevolgen van een inter nationalisatie van de strijd tegen de et mmunistische Vietminh. De kanonnen van Loeang Prabang, de bedreigde koninklijke hoofdstad van Laos. een van de Verenigde Sta ten van Indo-China, hebben in hei afgelopen weekeinde voor de eerste maal het vuur geopend op opstande lingen in de met oerwoud bedekte heuvels ten Oosten van de stad. De daar waargenomen Vietminh-troepen zijn, naar men gelooft, plaatselijke De grootste teleurstellingen beleven wij aan onszelf verzetsstrijders, doch mogelijk ook zijn het vooruitgeschoven troepen van de 316e Vietminh-divisie, die na een opmars van 200 kilometer van Samnoea uit, Loeang Prabang van het Oosten uit nadert. Tevoren vormde de 308e, de zoge naamde „ijzeren divisie" van de op- st„ndelingen de voornaamste bedrei ging van de stad, doch volgens de laat ste berichten was het gros van deze troepen nog veertig kilometer van de stad verwijderd. Zaterdag is een bataljon Franse pa rachutisten neergelaten te Moeongsai. een Frans steunpunt op ongeveer 90 ki lometer ten Noorden van de stad, om het garnizoen aldaar te versterken. Het enige contact tussen Fransen en op standelingen had enige dagen geleden bij deze post plaats. Men gelooft nu, dat de hoofdmacht van de 12.000 man sterke „ijzeren divisie" in het gebied ten Oosten van Moeongsai staat. (Reu ter A.P.). Pastoor A. P. van Eeden van de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smar ten en de H. Bavo in Haarlem-Noord (Oud-Schoten) heeft gisterochtend zijn parochianen medegedeeld, dat met ingang van diezelfde dag (14 Februari) voor de Katholieken in het noordelijk deel van zijn parochie een zelfstandige parochie is opgericht, onder de titel van de H.H. Petrus en Paulus. De pastoor las een brief voor van Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, waarin de op richting vastgesteld is. Bouwpastoor A. S. van Rijn is nu officieel pastoor en tot kerkmeesters zijn benoemd de heren G. J. Groene veld en B. A. J. Steentjes. Zoals wij reeds eerder konden berichten zal voorlopig aan de Muiaersiot- weg-Tesselschadestraat een noodkerk worden gebouvvd. Zij telt 352 zitplaat sen. Zij zal gebouwd worden door de fa. J. P. Nelissen, te Haarlem. Men heeft de stille wens, dat deze kerk dit jaar op 29 Juni, het feest van de H.H. Petrus en Paulus, kan worden ingewijd. De nieuwe parochie zal ongeveer drieduizend zielen omvatten en dat betekent voor de oude parochie een be langrijke oplossing. Wie wel eens bij pastoor Van Eeden ter kerke is gegaan weet, dat er steeds veel passen en meten nodig is om 's Zondags tijdens de H.H. Missen iedere een plaats te geven; velen moeten dan ook in de volge propte kerk met een staanplaats genoegen nemen. Zolang de noodkerk nog niet gereed is, zal pastoor Van Rijn blijven wonen in de pastorie van pastoor Van Eeden. Wij laten hier nu de letterlijke tekst volgen van de bisschoppelijke brief, zo als die gisteren is voorgelezen. „Aangezien het Ons nuttig en gewenst voorkomt in het geestelijk belang der Katholieken van Haarlem, die in het Noordelijk gedeelte van de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten wonen, een zelfstandige parochie op te richten, zo hebben Wij, nadat belang hebbenden door Ons zijn gehoord en met toestemming van Ons Hoogwaar dig Kathedraal Kapittel, besloten om krachtens door de Kerkelijke wetgeving Ons verleende volmacht, vast te stellen bij deze als volgt: Van de parochie van O.L. Vr. van (Van onze correspondent) De Apeldoornse brandweer werd Zater dagmorgen gealarmeerd voor een uitslaande brand aan de Schuttersweg. Buren zagen vlammen slaan uit de rijwielwerkplaats van de heer J. Hagedoorn. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon de eerste minuten weinig uit richten, omdat de brandkraan onder een laag sneeuw en ijs zat. Inmiddels brandde de houten werkplaats als een fakkel. De brandweer moest zich beperken tot het nablussen. De reparatie-inrichting met inventaris en vijftien in reparatie gegeven rijwielen gin gen verloren. De Italiaanse douane heeft ontdekt, dat onder leiding van een Zwitser belangrijke hoeveelheden z.g. strategische goederen naar landen achter het ijzeren gordijn zijn gesmokkeld. Talrijke personen, van wie verscheidene te Milaan woonachtig zijn, zouden bij deze zaak betrokken zijn. De bende zou de naam van een bona fide maatschappij te Milaan hebben gebruikt om voor diverse metalen invoervergunnin gen Van het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken te krijgen. Op die ver gunningen werden b.v. ijzer en koper uit Engeland of België naar Rotterdam ver scheept, aldus genoemde douane, vanwaar de metalen naar een Oost-Europese haven gingen, of per trein naar Oostenrijk, dan wel per auto naar Tsjechoslowakije. Zeven Smarten te Haarlem scheiden Wij dat gedeelte af, dat gelegen is bin nen de grenslijn, zo aanstonds vast te stellen. Het bedoelde gedeelte richten Wij op tot een zelfstandige en van de overige parochies geheel vrije parochie, onder de titel van de H.H. Petrus en Paulus te Haarlem in het dekenaat Haarlem. De pastoor, die over deze parochie als herder wordt aangesteld, zal, naar goedvinden van Ons en Onze opvolgers ten allen tijde kunnen worden ont- SlflSGlT. Het grondgebied van deze nieuwe parochie is als volgt vastgesteld: Beginnende bij het snijpunt van de assen van Vondelweg en Eksterstraat in Westelijke richting gaande via de as van de Eksterstraat tot aan het snijpunt van de assen van Ekster straat en Rijksstraatweg (van Haar lem naar Alkmaar). Vervolgens van uit dit snijpunt eveneens in ongeveer Westelijke richting via de as van de weg, welke in het verlengde van Eksterstraat is geprojecteerd, tot in de vaart, genaamd de Delft. Door de as van laatstgenoemde vaart in Noor delijke richting tot waar de Delft de Rijksstraatweg kruist. Vanaf dit punt langs een denkbeeldige lijn tot het snijpunt van de assen van de Slaper dijk en Vergierdeweg. Via de as van de Slaperdijk tot aan de uitwatering van het Spaarne in het IJ aan de Stenenbeer, zodanig, dat het dorp Spaarndam buiten het territoir van de nieuw te stichten parochie valt. Vervolgens langs een lijn, gaande in Zuidelijke richting door het mid den van het Spaarne tot aan het snij punt van deze lijn met het verlengde van de rechte lijn, welke getrokken kan worden van het snijpunt der assen van Eksterstraat en Vondelweg naar het punt, waar de nieuwe Rij weg in Spaarndammerweg overgaat. Tenslotte in ongeveer Westelijke richting via bovengenoemde rechte lijn tot aan het uitgangspunt. Ter behartiging van de tijdelijke en stoffelijke belangen dezer nieuwe parochie richten wij een Kerkbestuur op, bestaande uit de tijdelijke pastoor als voorzitter en tot kerkmeesters, deze eerste keer rechtstreeks en in alphabe- tische volgorde, de heren G. J. Groene- veld en B. A. J. Steentjes. Tot pastoor benoemen wij de wel eerwaarde heer A. S. van Rijn. Omdat de gelovigen de grote weldaad der nieuwe parochie niet kunnen ge nieten voordat aldaar, naar Wij verho pen spoedig, een Kerkelijke voorziening zal zijn getroffen, bepalen Wij, dat de bewoners van de nieuwe parochie tot dat tijdstip zullen blijven beschouwd worden als behorend tot hun tegen woordige parochie, zodat tot die tijd hunne rechten en verplichtingen tegen over hun tegenwoordige parochiekerk blijven voortbestaan. Wij vertrouwen dat zij nu reeds hun nieuwe herder aanhankelijkheid en offervaardige volgzaamheid zullen be tonen bij zijn moeizame arbeid, verbon den aan de bouw der nieuwe kerk, alsook bij het tot stand brengen van de nodige scholen en parochiële instellin gen ter bereiking van een bloeiend godsdienstig leven in deze nieuwe parochie. Laten zij door hun godsdienstzin en katholieke levenswandel alle voldoe ning geven aan hun nieuwe herder, op dat hij hen met vreugde en niet in droefheid tot hun waar geluk geleiden moge. Deze regeling gaat in op Zondag 14 Februari 1954. En zal dit Ons Besluit op de eerste Zondag na ontvangst dezer op de ge bruikelijke wijze in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Zeven Smarten te Haarlem worden afgekondigd". t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Kantoor- en havenpersoneel van de K. P. M. te Djakarta is in staking gegaan, om de eisen betreffende verhoging van salarissen kracht bij te zetten. Voor het hoofdkantoor van de K. P. M. te Djakarta hebben de stakers dezer dagen een betoging gehouden. (Van onze Utrechtse correspondent) Eén jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de rege ring met een proeftijd van drie jaar, heeft de Utrechtse officier van justitie geëist tegen de 38-jarige importeur van liturgi sche boeken H. F. A. S. te Amersfoort, wegens in zes gevallen gepleegde ver duistering en oplichting. Volgens de dagvaarding zou verdachte in 1949 een zakenrelatie te Amersfoort een bedrag van 35.000 afhandig hebben ge maakt onder voorwendsel van een drukkerij te Rome tegen zeer voordelige Voorwaarden een aantal breviers te kunnen kopen, die met grote winst hier te lande zouden zijn te verkopen. Na maanden, zelfs jaren wachten kwamen de breviers niet opdagen en de Amersfoortse zakenrelatie kon flui ten naar de door haar verstrekte gelden. Ter rechtszitting zei verdachte, dat hij destijds de 35 mille had overgedragen aan een hem onbekende pater Franciscaan in het gastenverblijf van het klooster te Weert, welke pater de gelden naar Rome zou overbrengen. Dit Verhaal werd door de Utrechtse rechtbank niet geaccepteerd, te minder waar de als getuige gehoorde pater provinciaal van de Franciscanen een der gelijke ontmoeting en remise onmogelijk achtte. Enige tijd later Januari 1951 bracht de importeur een bezoek aan een drietal Franciscaner zusterkloosters in Noord- Brabant. Hij wist de respectieve oversten In de 522ste staatsloterij, eerste lijst, vierde klasse, is de prijs van f 100.000, gevallen op lot 213 4 9. Serie A van het lot is verkocht te Amersfoort; serie B te Harderwijk; serie C. te Goes en serie D. te Rotterdam. te bewegen hem een voorschot van 29.000 te verlenen op de breviers, welke zij wensten te bestellen en die volgens hem op korte termijn konden gelegerd worden. Maar ook de zusters kwamen bedrogen uit en bleven verstoken van de bestelde bre viers. Behalve deze misdrijven beging de Im porteur nog enige andere oplichterijen en verduisteringen, o.a. ten nadele van het „St. Franciscushuis" en van een autohan delaar, bij wie hij een auto op afbetaling had gekocht, welke hij. ofschoon de ter mijnen nog bij lange na niet verstreken waren, als schadeloosstelling gaf aan een ziiner debiteuren. Uitspraak 26 Februari. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van het Zuider zeefonds voor 1954 vestigen enkele leden er de aandacht op, dat de door de steeds ver dere inpoldering van het IJsselmeer gedu peerde vissers behoorlijk schadeloos gesteld dienen te worden en dat maatregelen moe ten worden getroffen om de gemeenten met een talrijke vissersbevolking in staat te stellen zich aan de gewijzigde en nog ver anderende omstandigheden aan te passen. Zaterdag is in de Marconistraat te Rotterdam, eer. personenauto tegen een paal van de straatverlichting gereden De twee inzittenden, de 46-jarige werk meester G. S. en de 44-jarige bankwer ker C, O., beiden uit Schiedam, werden ernstig gewond naar het gemeentezie kenhuis in Schiedam gebracht. Een van hen, G S., is onderweg overleden: de ander is ter verpleging opgenomen Na besprekingen te 's-Gravenhage tussen een Nederlandse en een Tsjechische dele gatie is op 13 Februari tussen beide landen een nieuw handelsaccoord tot stand ge komen voor de periode van 1 Februari 1954 tot 31 Januari 1953. Advertentie (tot Dinsdagavond) Zwaar bewolkt en nevelig met hier en daar wat motregen. Matige, van nacht tijdelijk zwakke Oostelijke tot Noordoostelijke wind. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon: 7.55-17.54. Maan: 7.12-16.43. Het KNMI deelt mede: Het afgelo pen weekeinde hebben zich in de lucht drukverdeling boven West-Europa be langrijke veranderingen voltrokken. Zaterdag nog lag er boven de Britse ei landen een lagedrukgebied waaromheen door Zuidenwinden betrekkelijk zachte lucht naar Nederland werd gevoerd. In het Zuiden en midden van het land liep de temperatuur op tot zeven a acht graden. In het Noorden tot vijf a zes graden. Het lagedrukgebied verplaatste zich naar de Middellandse Zee en nam in betekenis af, waardoor bij ons de luchtdrukverschillen geringer werden en de wind nagenoeg geheel ging liggen. In de vochtige lucht ontstond daardoor Zondag in een groot deel van het land een hardnekkige mist. Intussen kwam er boven Scandinavië een nieuw gebied van hogeluchtdruk tot ontwikkeling dat de wind over Nederland en Noord- Duitsland naar het Oosten deed draaien. Koudere droge lucht wordt nu aange voerd. De mist gaat dientengevolge verdwijnen en de temperatuur zal ge leidelijk verder gaan dalen, zodat de komende dagen op lichte vorst moet worden gerekend. Het is echter moge lijk dat de vorst niet tot in het uiterste Zuidwesten van het land terug keert. In het Noordoosten bestaat daarentegen enige kans dat de temperatuur zelfs overdag niet boven het vriespunt komt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1