Minister Staf onthult plannen van luchtmacht der VS. AMERIKAANSE EENHEDEN 1 naar Nederland Om gaten op te vullen in luchtverdedigingssysteem Vliegveld Venray als een der bases genoemd Staat „volwaardige" middenstand er „allerminst slecht" voor? t> M Atoomschuilkelder voor het Amerikaans opperbevel gereed l. J Franse bathyscaaf duikt vier kilometer diep Een uur op bodem van de Oceaan ROOSKLEURIGE NOTA Kosten bedragen 35 millioen dollar Tot hoofd en hart Holland-Nautic Staking verlamt Rome Sit down-staking in Calcutta 5 tramwagens in beslag genomen Tsjang Kai Tsjek toch herkiesbaar Het weer Einde van de kou nog niet in zicht J Filmsfrip van Hals' schuttersstukken DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 77ste JAARGANG No. 2591 door ^TH. S. J. HOOY, lid van"^ de Tweede Kamer der Staten Generaal MIGHELS IN HET B-ELFTAL pst Een jaar surséance van betaling Overstromingen in Australië Onderwijzers trachten parlementsleden weg te versperren Prijs Middenstandsnota te hoog geacht Tot nu toe: Weer ernstig ongeluk te Amsterdam Man door gas gestikt WINTERSPORTKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEftf Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. ^790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. V/nd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Er bestaan plannen onderdelen van de Amerikaanse luchtmacht in Neder land te stationneren," zo heeft minister Staf naar aanleiding van een vraag op een persconferentie verklaard. Volgens de minister zullen deze onder delen waarschijnlijk in het najaar komen en het zullen, zo zei hij, „geen geweldige aantallen zijn." De Amerikaanse eenheden zullen bestemd zijn Maandagavond is de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, vergezeld van om ,je caten in ons luchtverdedigingssysteem op te vullen. Het zullen zeker „....,.7 A TT AT «U 7J T7 O />n am /In 1\/T A IS n i 2..1rrilll TA O TYliniefa» »D1 7Pl f hpt generaal-majoor A. H. Noble, van de U. S. Marines en hoofd van de Military geen vliegtuigen voor strategische doeleinden zijn. De minister zei zelf het Aki Advisery Group (M.A.A.G.), naar de Verenigde Staten vertrokken. Bij het f. ajj Weather fighters" te hebben, als hij een keus moest doen uit ..„♦-„1- vliegtuigtypen. Als een van de velden, die voor het stationneren van de Amerikanen in aanmerking komen, noemde ir. Staf het in aanbouw zijnde vliegveld Venray. Vertrek van Schiphol werd minister Staf (midden) en generaal-majoor Noble (rechts) uitgeleide gedaan door de Amerikaanse ambassadeur in ons land, Freeman Matthews (links). In de na-oorlogse jaren is herhaalde-1 lijk in de Tweede Kamer gesproken over de weinige systematiek, die te vinden was bij het behandelen van mia- denstandsvraagstukken. De middenstandsproblemen vonden allereerst behartiging bij een Directo raat voor de Middenstand, onderdeel van het Departement van Economische Zaken. Maar daarnaast trad direct op het Departement van Landbouw onder Welks zorg de tienduizenden onderne mingen ressorteren, op het gebied van de voedselvoorziening. Vervolgens be handelden los van elkaar de volgende departementen een stuk middenstands- politiek: Sociale Zaken (sociale verze keringen); Financiën (belastingen); Wa- Jfrstaat en Verkeer (vervoervraagstuk- ep): Wederopbouw (bedrijfspanden), eerste vrucht van het overleg met de Regering over de methodiek van het beleid was, dat een interdepartementale commissie in het leven werd geroepen om het middenstandsbeleid te coördine ren. Kort daarna werd een Staatssecre- taiis van Economische Zaken (v. d. Grinten) en later de Minister zonder Portefeuille (Albregts) belast met het Voorzitterschap van deze coördinatie- Commissie. De voorlopige afronding binnen het regeringsraam ontstond toen bij de jong ste kabinetsformatie een aparte be windsman voor de middenstandsaange legenheden werd benoemd. Hierdoor werd bereikt dat een figuur van minis teriële rang, zelf politiek verantwoorde lijk, de middenstandszaken zou gaari behartigen op kabinetsniveau en een stem zou hebben u: de REA (Raad Eco nomische Aangelegenheden „i de minis terraad!. Dit was een belangrijke stap Vooruit we kunnen wel zeggen eea voorwaarde om (gecoördineerde) vol waardige middenstandspolitiek te kun nen gaan voeren. Het is bijna vanzelfsprekend, dat, toen de nieuwe Staatssecretaris voer het eerst voor de Kamer optrad, men het er spoedig over eens was, dat, wilde men het euvel van het verleden het fragmentarische vermijden, een full- dress debat moest plaats hebben, dat de gelijk was voorbereid. Deze voorbereiding, in de vorm van «en Nota, ligt nu voor ons. Het doel Wordt door de samenstellers als volgt aangegeven: de problemen van de Nederlandse middenstand in hun onder ling verband bijeen te brengen, tenein de het mogelijk te maken het gehele middenstandsbeleid te overzien en daar door een grondslag te bieden voor een Volledig debat over het middenstands beleid in de Staten-Generaal" (blz. 88). Ik zal trachten hieronder enkele ge dachten te formuleren, die naar boven komen bij het eerste doorbladeren van de Nota. Voor diepgaande beschouwin gen is nog geen plaats, alleen al niet °mdat de tijd heeft ontbroken om dit staatsstuk van 95 blz., met 77 blz. bijla den (van het bekende folio-formaat met *Wee kolommen), .geheel te lezen, laat staan te bestuderen. e eerste indruk is het overstel pend aantal cijfers en gegevens in grafieken en tabellen, dat je jazelf doet afvragen of hier de bomen biet beletten het bos te zien. Het lijkt e®n mer a boire, vooral voor de niet di- rect geïnteresseerden en ik vraag mij of een stuk, dat moet dienen om de basis te vormen voor het parlementaire debat, zo omvangrijk kan zijn. Wanneer b-1. deze nota, voordat zij in openbare behandeling komt, eerst in de Afde- i'bgen wordt behandeld, waarvan een Voorlopig Verslag en Memorie van Ant woord het gevolg zijn, dan is het niet bbdenkbaar dat nog vele pagina's aan „witte-stukken" zullen worden toe gevoegd. Toch kunnen we dankbaar zijn, dat mt regeringsstuk aan de Kamer is aan geboden. Het heft het middenstandsbe- ,eid naar een hoger plan, dan waarop et tot nu gevoerd werd. Het doet de grote belangrijkheid van betreffende bevolkingsgroep sterk 'komen. „Uit de overgelegde cijfers is fin?1611 vast te staan> welk een belang- tin„,pIaats de middenstand in onze na ak k huishouding inneemt, niet alleen evo van werkgelegenheid, maar aa n?®er uit hoofde van zijn bijdrage 300, et nationale inkomen. Omstreeks Zam van 'n bet bedrijfsleven werk- mirtS pefsonen vindt zijn bestaan in de sta„a 1b^ndssector. Door de midden- int-r, wor? Clrca 14% tot het nationaal 'Komen bijgedragen(blz. 34). Hieruit blijkt wel duidelijk, dat een fen liveTanJwoordelijkheid ligt bij al- b-t lnvloed kunnen uitoefenen op wel en wee van de middenstand. Zeker, ik weet het, het is niet aller eerst de Staat die moet regelen en steunen en hulp moet bieden, maar het is wel de Staat die een leefbaar klimaat moet scheppen voor de klei ne onderneming wanneer deze een sociaal-economisch verant woorde functie bekleedt In ons maat schappelijk bestel. Of deze onderneming nu behoort tot de z.g. volwaardige, de overgangs- of de randgroepen is van minder belang. Ik ben nog niet zo ver als een onzer persorganen dat aan zijn Nota-publi catie bij wijze van conclusie de titel meegaf: „De volwaardige middenstand staat er allerminst slecht voor". Ik weet het niet. Wat is volwaardig? Het beste lijkt mij daarvoor te lezen: sociaal-economisch verantwoord. Of deze er „allerminst slecht voorstaat", daarop geeft de Nota geen direct geruststellend antwoord. et name meen ik, dat sinds 1930 (crisis, oorlog en na-oorlogstijd) de basis van de middenstander, zijn bedrijfsvermogen, is aangetast, door oorzaken als laagconjunctuur, geldont waarding, fiscale- en prijspolitiek enz. Het is jammer, dat geen vergelijkende vermogenscijfers ten opzichte van voor de oorlog voorhanden zijn, want het eigen bedrijfsvermogen is van het groot ste belang eigenlijk beslist onmis baar ook voor de middenstandsonder nemer. Wel staat het voor mij vast, dat het jongste complex belastingmaatrege len in dit opzicht voor de middenstand van grote betekenis is. Bij het vele goede aan gegevens en cijfermateriaal vraag ik mij ook af of vele daarvan recent genoeg zijn om een oordeel te vormen over de h u i d i g e toestand. Ik denk b.v. aan de geaccumu leerde achterstallige belastingaanslagen, die niet direct hebben bijgedragen tot een verruiming van de liquiditeit. Het is echter begrijpelijk, dat nieuwere gege vens practisch niet te krijgen waren, ook al omdat met de samenstelling van de Nota reeds ruim een jaar geleden een aanvang werd gemaakt. Niet graag zou ik deze oppervlakkige en korte beschouwing beëindigen zon der erkentelijkheid te betuigen aan de Staatssecretaris voor dit belangrijke staatsstuk, het meest omvangrijke, dat wel ooit over de middenstand versche nen zal zijn. Inmiddels neemt deze erken telijkheid niet weg, dat de strekking mii op het eerste gezicht een tikkeltje te rooskleurig voorkomt. Met belangstelling kunnen wij het na dere schriftelijke en mondelinge beraad in de Staten-Generaal afwachten. Primair zag de minister in deze ata- tionnering een bewijs „dat men ver trouwen in ons heeft en dat men ver wacht dat wij op militair gebied ons uiterste best zullen doen". De minister zei geen aanwijzingen te hebben, dat er van Nederlandse zijde be zwaren zouden zijn tegen de stationne ring. Hij revereerde in dit verband aan eer. verklaring die het Tweede-Kamerlid de heer E Vermeer (Arb.), destijds in de Tweede Kamer had afgelegd, waarbij deze blijk had gegeven met een even tueel stationneren van Amerikaanse onderdelen in Nederland accoord te kunnen gaan. Op deze verklaring was toen uit de Kamer geen reactie geko men. Enkele uren voor zijn vertrek naar Amerika heeft minister Staf verder nog een verklaring afgelegd aangaande het doel van zün bezoek aan de Amerikaan se regering. De minister zette uiteen, dat hij ver schillende doeleinden hoopt te bereiken, waarvan de voornaamste wel is mate riaalleveranties voor de vijf divisies, die hij wil maken. Hierbij liet hij op een ander moment bemerken, dat de leveranties, die reeds vast staan, al vol doende zijn om door te gaan met de legcropbouw volgens de bestaande plannen, waaruit men dus neigt tot de gevolgtrekking, dat het vooral gaat om zeer belangrijke aanvullende leveran- 41 Hoe dan ook, de minister verklaarde, dat inzake de materiaalleveranties te Parijs veel bereikt is, doch dat nog enkele punten open waren gebleven. Dat is dan een van de voornaamste redenen van zijn reis: de zaak in Washington afmaken en dan is dat klaar, zo zei hij. Andere punten op zijn verlanglijst betreffen materiaal voor de luchtverdediging (vliegtuigen, o.m. all weather-fighters en luchtdoelartillerie). De minister verzekerde in dit ver band met nadruk, dat hij zeer veel aandacht geeft aan de luchtmacht, aan gezien een strategische luchtmacht een van de allerbelangrijkste onderdelen van de verdediging is. Kennelijk sprekende in reactie op critische opmerkingen, die in de pers zijn gemaakt, zette de minister ver der uiteen, dat het geen zin heeft aan Amerika hulp en nog eens hulp te vra gen op grond van het argument, dat Nederland strategisch zo belangrijk is Hij zei, dat het minder betekent wan neer Nederland zulks opmerkt dan wanneer dit in het buitenland wordt gezegd. Op een ander moment zei hij, dat het buitenland het strategisch be lang van Nederland zeer goed kent. Wat hij maar wilde betogen, was: wij moeten eerst zoveel mogelijk zelf doen, namelijk vijf infanteriedivisies oprichten. Hij achtte het vanzelfspre kend, dat hij hiervoor steun zal krij gen. Wij moeten, zo zei hij, zoals hij ook op andere ogenblikken deed, zich beroepend op zijn contacten en bespre kingen met Shape, vijf divisies maken, anders hoeven we niet eens te praten. Het staat volgens hem vast, dat de verdediging van het Nederlandse ter ritoir in de NATO-plannen is opgeno men. Dieper ingaande op de divisies, wees hij er op, dat het de bedoeling is de divisies zo in te richten, dat zij geschikt zijn om in de „forward-strategy" ge bruikt te worden, dat wil zeggen ver naar het Oosten. Dit geldt althans voor de opbouw van vier divisies. Of het Op de grens van Maryland, op onge veer honderd km. afstand van Washing ton, is men gereed gekomen met het maken van een schuilkelder tegen atoomaanvallen in de berg Rock Raven. Kort na de tweede wereldoorlog be sloot men een dergelijke schuilplaats te maken, waarin het Pentagon, met de diensten van leger, marine en lucht macht van de Verenigde Staten zouden kunnen doorwerken in tijd van oorlog. Over de inrichting van deze reusach tige schuilplaats, die 35 millioen dollars heeft gekost, zijn weinig gegevens be kend gemaakt. Men weet slechts dat een grote tunnel, 8 meter breed en hoog, toegang geeft tot de voornaamste hal, die verdeeld is in drie verdiepin gen. Het recht van de sterkste is het sterkste onrecht De tunnel, die met twee grote stalen deuren gesloten wordt, heeft tal van bochten om de uitwerking van ontplof fingen te verminderen. Door een sys teem van radiophonische verbindingen zal de schuilplaats in contact staan met de hoofdstad en met de hoofdkwartie ren van gevechtsterreinen. Men heeft bijna 400.000 kubieke meter aarde en stenen moeten verwijderen om de schuilplaats aan te leggen. (A.F.P. A.P.). Voor de oefenwedstrijd tegen Preus- sen Münster is het Nederlandse B-elf tal als volgt samengesteld: Doel: Mouw (Rapiditas). Achter: Wiersma (Donar) en N. N. Midden: K. Smit (Volendam), Van der Hoek (Feyenoord) en Van Schijn- del (SVV) aanvoerder. Voor: Van Ede (Sparta), Michels (Ajax), C. van der Gijp (Emma), Brooymans (RAC) en Jacq. Heyster (Hermes-DVS). voor de vijfde divisie ook zal gelden, hangt af van de bondgenootschappe lijke plannen met betrekking tot de „forward-strategy". Daarmee hangen ook samen de materieelleveranties. Wat wij krijgen is voldoende om de op bouw te voltooien, maar dan is de vijfde divisie minder geschikt om ver van huis gebruikt te worden. Het is zonder meer mogelijk om van de vijf divisies een legercorps te vormen. Tenslotte zij vermeld, dat de minis ter het mogelijk acht bij de huidige stand van de inlichting entechniek, op een termijn van zen dag of zeven voldoende inlichtingen te hebben aan gaande de voorbereidingen tot een eventuele overval. Het is in verband de armee van het grootste belang onze paraatheid zo hoog mogelijk op te voe ren. De minister zal de rest van deze week vertoeven in Washington, waar hjj besprekingen zal voeren o.m. met president Eisenhower en minister Wil son. De volgende week brengt hij be zoeken aan de verschillende legeronder delen. Hij wordt vergezeld door dr. v. d. Beugel, directeur-genera'al van de mi litaire en economische hulpver lening, alsmede door de Ame rikaanse Noble, het hoofd van MAAG. Naar aanleiding van het 75-jarig be staan van de afdelingen HillegomLisse en Sassenheim van de Kon. Alg. Nederl. Ver. voor Bloembollencultuur wordt in de Bloemlusthallen te Lisse sinds heden tot en met 20 Februari een bijzonder attractieve tentoonstelling gehouden. Volgens kenners is deze expositie de grootste, welke ooit door bloembollen kwekers is georganiseerd. Men is er in geslaagd door tal van fraaie stands en door minutieuze schikkingen een' buiten gewoon fleurig geheel te bereiken, dat aan de gebouwen een voorjaarsachtig aspect heeft gegeven. De foto toont een prachtig bloemstuk, dat de naderend,e zomer uitbeeldt. Dus toch al een stukje zomer, al is het dan ook binnenshuis De Haarlemse Rechtbank heeft van morgen de N.V. Holland Nautic surséan ce van betaling verleend met ingang van 23 November 1953 voor de tijd van een jaar. Tot bewindvoerders zijn aangesteld mr. B. J. Lambers, advocaat en pro cureur te Haarlem, en ir. H. J. W. de Bruine, raadgevend ingenieur. Het diepzeeduiktoestel van de Franse marine heeft Maandag ter hoogte van Dakar een diepte van 4.050 meter bereikt en hierdoor een werelddiepte record gevestigd. Het record stond met 3.150 meter op naam van prof. Pic- card, die het vorig jaar in de Middellandse Zee had gevestigd. De beide inzittenden, de marine-officieren Houot en Willm, zetten het duik- toestel op de bodem van de Atlantische Oceaan. Zij vertelden, dat al naar gelang zij dieper afdaalden, het zeewater eerst groen, toen donkerblauw en tenslotte zwart was. Door middel van twee schijnwerpers konden zij op grote, diepte vreemde levende wezens waarnemen. Zij vertelden oranje garnalen te hebben gezien, die er uitzagen alsof ze al gekookt waren. Op nog grotere diepte hadden beide officieren griezelige poliepen met doorzichtige tentakels waargenomen. Toen het duiktoestel op de bodem stond, stond het onder een druk van 405 kilogram per vierkante centimeter. Het duiktoestel bestaat uit een sigaar- vermige benzinetank en een stalen bol voor de onderzoekers. Om het toestel te doen stijgen, schakelt men de electro- In het Frans Halsmuseum te Haarlem vervaardigt Polygoon een filmstrip in kleuren over de schuttersstukken van Frans Hals, die met name kan dienen om de schooljeugd een grotere kennis van de 17de-eeuwse Nederlandse schil derkunst bij te brengen. Tijdens de opnamen in het museum, zittend op de voorgrond, de heer H. P. Baard, directeur van het museum, die het scenario en de tekst voor deze filmstrip schreef. Het Italiaanse communistische vak verbond heeft voor vandaag in Rome een algemene a'aking van 24 uur uit geschreven, welke de nieuwe regering voor grote problemen plaatst. De bak kers van de Italiaanse hoofdstad legden als eersten het werk neer. Op slag van twaalf doofden zjj hun vuren, sloten hun deuren en gingen naar huis. De stad zal he', met oud brood van Maandag moeten doen. Na de bakkers volgden de overige ambachtslieden en handelaars van de Eeuwige Stad. Twee uur tevoren waren de taxi's de garages binnengereden. Alle andere vervoersmiddelen de trams en autobussen zouden van half negen vanmorgen tot elf uur en van vier tot half zeven van de straat verdwijnen. Alle industriële bedrijven zijn om 11 uur voor de rest van de dag gesloten. De telefoondienst ligt 24 uur stil. De gas- en electriciteitsbedrijven zullen heden morgen zeven uur tot Woensdag zeven uur stilliggen, De stakers willen op die manier kracht bij zetten aan hun looneisen. (A. P.). Te Rockhampton, in Noord-Queens land (Australië), zijn, tengevolge van overstromingen, tot dusverre zeven personen om het leven gekomen. 500 mensen moesten voor het stijgende wa ter de wijk nemen. De omgeving van Rockhampton en Mitchell, een andere plaats in Noord-Queensland, staat blank In Zuid-Westelijke districten zijn geïsoleerde gezinnen per vliegtuig be voorraad. Verder Zuidelijk daalt het water in de overstroomde gebieden. (Reuter). Honderden onderwijzers, die Woens dag een sit down-staking begonnen bij het parlementsgebouw in Calcutta, wa ren gisteravond nog in het bezit van het stuk straat voor het gebouw, dat in een van de drukste straten van de stad staat. De demonstranten behoren tot de 23.000 onderwijzers in West-Bengalen, die Woensdag in staking zijn gegaan om hogere salarissen te eisen. Hele manden met brood en andere levensmiddelen worden gratis door sympathiserenden met de staking aan de onderwijzers gezonden. Vandaag zou premier Roy de staatsbegroting bij het parlement indienen. De demonstranten wilden de parlementsleden verhinderen de zitting bij te wonen. Of hun dat ge lukt is, is nog niet bekend. (A.P.) Het Tweede Kamerlid Cornelissen (VVD) heeft de minister van Economische Zaken gevraagd of het hem bekend is dat de aan schaffingsprijs van de Middenstandsnota 6.75 bedraagt. Is de minister niet van mening, dat het voor de middenstanders en hun organisaties van het grootste belang is, dat zij in groten getale kennis nemen van de inhoud van deze nota?, zo vraagt de heer Cornelissen verder, en ten slotte: Is de minister bereid, maatregelen te nemen, dat de prijs van 6.75 drastisch wordt verlaagd en b.v. op 2.50 per exemplaar wordt gesteld? Voor de vijfde keer is in nog geen vier weken tijds een tram door de Am sterdamse politie in beslag genomen voor onderzoek. Maandagmiddag is op de vluchtheu vel KoninginnewegEmmastraat een 86-jarige vrouw onder het voorbalcon van een motorwagen van lijn 2 geko men. Zij stond op de punt van de vluchtheuvel en wilde voor de uit de stad komende tram oversteken. De be stuurder belde en remde, doch de wa gen gleed tot voorbij de kop van de vluchtheuvel door. Om de dame te be vrijden moest de tram worden opgevij zeld. Het slachtoffer is naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdam overge bracht met ernstige verwondingen. Van de vijf in beslag genomen wagens zijn er thans drie na onderzoek weer vrijgegeven. Twee, waaronder de gister middag uit de dienst genomen wagen, blijven voorlopig nog onder beslag. Generalissimo Tsjang Kai Tsjek van nationalistisch China, heeft vandaag op verzoek van de Kwomintang zich toch herkiesbaar gesteld voor het President schap van zjjn land en premier Tsjen Tsjeng aangewezen als candidaat voor het vice-presidentschap. ma'gneten die de ballast vasthouden uit, waarna het toestel door het lage soorte lijke gewicht van benzine gaat stijgen. Een paar uur eerder dan men ver wachtte, kwam het duiktoestel Maan dag weer aan de oppervlakte. Tevoren had men het Franse appa raat onbemand tot ruim 4.000 meter la ten duiken. Lt. kapt. ter zee Georges Houot en de machinist Henri Willm hebben meer dan twee jaar aan de bathyscaaf gewerkt. De bathyscaaf van de Franse Marine werd gebouwd onder leiding van Willm. Houot is 40 jaar oud en Willm slechts 27. De bathyscaaf is een vaartuig van 35 ton, dat gebouwd is rond een oud diep teschip van prof. Piccard, dat door de Belgische aan de Franse Marine ge schonken werd. De bathyscaaf had twee uur en 55 minuten nodig om de recorddiepte te bereiken. Houot onderhield telefonisch contact met de sleepboot Elie Monnier. Tijdens de afdaling zond Houot drie boodschappen naar boven. Na een uur en 25 minuten deelde hij mede: „Wij zijn op 2.500 meter en alles gaat goed." Een half uur later deelde hij opnieuw me de: „Alles gaat goed.'" In de derde bood schap maakte hij bekend de record diepte bereikt te hebben. Willm en Houot hebben ongeveer een uur op de bodem van de oceaan gelegen, toen begonnen zij weer cp te stijgen. Binnen een uur waren zij weer aan de oppervlakte. Het water was zeer woelig, hetgeen vermoedelijk een gevolg was van „de grote hoeveelheid plankton, die van een kleiner soort leek dan wij in de Middellandse Zee tegengekomen waren." Willm zei, dat het water op die diep te betrekkelijk koud was 34 graden fahrenheit. „Zoals u kunt begrijpen," zei hij, „probeerden wij tijdens de tocht dieren te zien en op een gegeven ogenblik keek ik een grote haai van wel twee meter lengte in de ogen. Gelukkig zat de patrijspoort tussen ons in." In zijn woning aan de Prinsegracht te 's-Gravenhage is de 57-jarige trambestuur der G. M. door gasverstikking om het leven gekomen. Bij onderzoek is gebleken, dat een gasslang was losgeschoten. Advertentie (tot Woensdagavond) Veel bewolking met hier en daar lichte sneeuwval. Matige Noordooste lijke wind. Vannacht en morgen ochtend lichte, op enkele plaatsen in het Noordoosten van het land matige vorst. Morgenmiddag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zon: 7.53-17.56. Maan: 7.29-17.57. Terwijl het enkele dagen in het ge hele land dooi is geweest, ging boven Scandinavië de luchtdruk weer belang rijk stijgen. De luchtdruk boven de Middellandse Zee bleef laag, zodat de Oostelijke wind zich weer herstelde en nu zeer koude lucht uit Scandinavië gaat aanvoeren. In Zweden, Noorwegen en Finland komt zeer strenge vorst voor van meer dan twintig graden. Het is deze zeer koude lucht die nu over de Oostzee naar Duitsland en Polen wordt geblazen. Komende nacht wordt in het Noorden van het land al zes graden vorst verwacht. De kans is zeer groot dat morgen het gehele land in de koude vorstlucht komt te liggen. Wan neer de tekenen niet bedriegen is het niet uitgesloten dat nog deze week weer strenge vorst met Oostelijke win den in ons land zal voorkomen. T

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1