Verhoging tramtarieven en bus Haarlem-Leiden Oude Tonge dankt Haadem: aanbieding gedenkraam O. Verkeer door Spaarndam neemt onrustbarend toe Gemeentereiniging kost f 9.- per inwoner Heemstedenaren sullen naar het strand gebracht worden Protest tegen huurverhoging Haarlem-Noord Televisie-uitzending N. Ph. De modernste Coiffures Zomerdienst bussen bijna ongewijzigd De bussen naar Amsterdam in Petitie aan gemeentebestuur van Haarlem Klank in Minerva-theater beter dan ooit Vergadering Wijkcomité Stichting van Middelbare School afgeraden HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. M MOLENDIJK S KAPSALON Voorziening aan dijken gewenst zandvoort Bloemendaalse begroting 1954 DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 PAGINA 2 Opheffing tram Zand- voortAmsterdam „Met hartelijke groeten" van Willy Vervoort Geslaagde cabaretrevue in Haarlem Burgerlijke Stand Stadsbussen Haarlem Bollenritten 'Wm. Jv 'if*® m. Laatste bijeenkomst adoptie-commissie Dank van gemeente Watertanden Wijkcomité Haarlem- Oost Gandidaatstelling verkiezing leden van Prov. Staten Haarl. Schaak Gezelschap Sport- en gymnastiek- uitvoering Beurs van Amsterdam Feestavond voor bejaarden Spreekuren Tijdens een persconferentie in het hoofdkantoor van de N.Z.H.V.M. te Haar lem heeft de directeur, de heer J. J. Jurrissen, in gezelschap van zijn staf een en ander verteld over de wijzigingen in de nieuwe dientregeling, welke op 23 Mei zal ingaan, behoudens goedkeuring van de desbetreffende auto riteiten. Tevens deelde hij mede, dat de jongste loonronde van de Maat schappij een extra uitgave van f 650.000 per jaar vergt. Om de touwtjes weer enigszins aan elkaar te knopen, is aan de overheid gevraagd de tramtarieven, die belangrijk lager liggen dan die van de bus, op een gelijk niveau te bren gen. Voor de retourtjes is de verhoging bescheiden, voor de abonnementen schommelt zij tussen 15 en 20%. Voor de autobussen geldt de verhoging alleen op de lijn HaarlemLeiden, omdat het tarief daarop nog verband houdt met de verhoudingen in de dagen van de tram. De Sloterdijker gaat zijn laatste dienstregeling beleven, omdat de lijn per 1 October wordt op geheven. De Heemstedenaren krijgen in de zomermaanden een verbinding met zee. Tenslotte kan de Haarlemmer, die in Amsterdam uit is, voortaan nog om 0.40 terug naar huis. De heer Jurissen rekende ons voor, dat ten opzichte van 1953 aan lonen bijna 12 pet. meer is uitgegeven. De sociale lasten zijn in het bedrag van 6t& ton inbegrepen, maar de stijging der materieelkosten niet. Om het gat te stoppen werd een algehele tariefsverhoging niet juist ge acht. Daar de tramtarieven nogal ach terbleven bij die van de bussen (3 cent per kilometer tegenover 3.65 cent), werd besloten vergunning te vragen tot gelijkmaking. De eerste tien kilo meter zijn op 3.65 gesteld, de daarop volgende op 2.65. Nemen we als voorbeeld de rit AmsterdamHaarlem v.v. Een retour klimt van f 1.35 tot f 1.45, een week kaart van f 4.70 tot f 5.55, een jeugd- weekkaart van f 3.60 tot f 4.25 en een maandabonnement van f 17. tot f 20.50. Retour Leiden—Den Haag van 95 cent tot f 1.weekabonnement van f 3.30 tot f 3.90, jeugd van f 2.55 tot f 3.maandabonnement van f 13.— tot f 15.—. Tenslotte Hillegom —Haarlem (eni ge buslijn met hoger tarief) maand abonnement van f 11.— tot f 12.50. Tot nu toe bestand bij de N. Z. H. het overleg in hei bedrijf en met de vakorganisaties. Voor het eerst is ech ter bij de samenstelling van de zomer dienstregeling de bedrijfscommissie in geschakeld met em zeer bevredigend resultaat. Te verwachten was,, dat op deze persconferentie vragen gesteld zouden Advertentie VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Xelef. 15220 Tot op de laatste plaats was gister avond de grote zaal van het gemeente lijk Concertgebouw bezet, toen daar on der auspiciën van „De Nederlandse stichting voor het gebrekkige kind" in samenwerking met het Algemeen Zie kenfonds „Ziekenzorg" te Haarlem een feestelijk programma werd afgewerkt. De baten kwamen ten goede aan deze stichting, evenals de opbrengst van een eenvoudige loterij. Zowel wat de zake lijke kant van de stichting betreft als ook ten aanzien van de medische ver zorging werden de bezoekers nauwkeu rig ingelicht, maar het was tenslotte het cabaret zelf, dat enkele zorgeloze uren moest brengen. En dat was zonder twijfel uitstekend toevertrouwd aan Willy Vervoort, die met zijn revue „Met hartelijke groeten" een gezellig en allerplezierigst program ma presenteerde. Hij had zich daarbij verzekerd van de medewerking van goe de krachten en zo betekende de proloog een geestige en veelbelovende intocht van de avond. Natuurlijk ontbrak ook Tonny Boucher niet op het appèl en voortreffelijk werk leverden de Anne- bella's, twee meisjes, die vlot en vaar dig zongen en dansten. Vooral oogsten zij succes toen zij enkele liedjes ten bes te gaven uit het begin van deze eeuw. De Belgische clown bleek in zijn mees te nummers een goed vakman te zijn en mister Antoine hanteerde zijn accorde on met veel flair en zag tegelijkertijd ook kans een mysterieus orgel-program af te werken. Willy Vervoort was op deze avond natuurlijk troef en ofschoon wij zijn grappen al meer dan eens mochten be luisteren. diende hij ze toch weer ont wapenend op. Hij weet een geheel eigen sfeer te scheppen en vooral in de een- acters liet hij zijn publiek met recht „lachen, gieren, brullen". Tenslotte noemen wij Co van der Hei de Wiima, die aan de vleugel een uit stekend begeleider was. Co is een vlotte jongen, hij speelt vlot zijn nummertjes weg, maar hij moet toch van de klassie ke muziek afblijven. Daar moet je een Pianist voor zijn. W. H. GEBOREN: P. G. Suweijn-Beljaards, z; A, W. Honhof-Weeber; M. P. Kerssen- Ruurda, z; C. Chr. Hentenaar-Landwier, z; M. C. Dijt-Van Zon, z; N. P. van de Giessen-Verbeer, z; G. M. Peters-Kop- pies, z; A. Koster-Van Duijn, z; H. Tus- veld-Manuel, d; W. H. Slootweg-Baan, d; G. Strikkers-Karel, d; L. Stathi-Bran- denburg, d; J. van Schie-Van Roode, d; C. C. Draijer-Seijsener, d; G. W. Hous- sart-Gijs, d; G. Aarsen-Schild, G. A. Dijkman-Comajta, d; J. M. Bont-Kok, d; B. M. Buijs-Viveen. ONDERTROUWD: K. Bosma en I. C. de Wilde; C. Weber en J. H. Korthou- wer. OVERLEDEN: J, de Rooij-Van Leeu wen, 77 j; P. A. B. van Berendonk, 2 d; A. J. Cramer-Tit, 86 j; J. M. F. Luesken- Adriaansz, 53 j; C. H. Roggeveen, 30 i; J C. van Tol, 83 j; J. W. L. Korsten, 67 j; C. IJff, 70 j; A. H. Ph. J. Eikhout, 69 j. worden over de voorgenomen opheffing van de tramlijn Zand voortHaarlem Amsterdam in 1956. De directeur kon niet veel zeggen en slechts vaststellen, dat gewacht wordt op het antwoord van de gemeenteraad van Amsterdam. Komen het gemeentebestuur en de N. Z. H. tot een accoord, dan zal reeds de volgende dag het verzoek aan de mi nister gedaan worden om met bussen te mogen rijden. Het verzoek is dus nog niet uitgegaan. In principe is vastgesteld, dat het eindpunt van de buslijn op de Marnixstraat te Amster dam bij het politiebureau zal komen. „Maar u zult toch wel planner ma ken?" was een volgende vraag. Hierop antwoorde de heer Jurrissen bevestigend. Er zijn meer plannen dan uitgevoerd zullen worden. Om b.v. de spoorwegovergang bij het station HeemstedeAer denhout te omzeilen, zou over de Bloemendaalse Zeeweg naar Zandvoort gereden kunnen wor den. Er is gedacht aan een speciale buslijn ZwanenburgAmsterdam (elke minuut vertrek van een bus) etc. Zoals bekend zullen de grote bussen uit het Haarlemse stadsverkeer geno men worden. In de zomer van 19$5 moeten de nieuwe, handiger bussen dan in exploitatie komen, want het grote materiaal gaat op Amsterdam rijden in 1956 en dient voordien geheel gerevi seerd en opgeknapt te worden. Bestel lingen kunnen echter nog niet worden gedaan hangende de onderhandelingen. Voor de busdiensten lil Haarlem en omgeving geldt het volgende: Lijn' 1 en 2 blijven ongewijzigd. (Uit breiding Haarlem-Noord zal in de a.s. winterdienstregeling wijzigingen moe ten geven; kan nu nog niet, omdat wegennet niet klaar is) Lijn 3 blijft ongewijzigd. Een der laatste bussen van deze lijn rijdt èn naar Bloemendaal èn naar Velserend via route lijn 3 (zie lijn 8). Lijn 4 in de voormiddag 12 minuten- dienst (nu 10 minuten), in de middag tot pl.m. 20 uur een 10 minutendienst, daarna een 12 minutendienst. Lijn 5 gaat van v. Zeggelenplein naar Haarlem-Noord; frequentie onge wijzigd. Overleg is nog gaande met Wijkcomité Haarlem-Noord over eind punt. Lijn 6 blijft ongewijzigd (ook op Zon- en feestdagen 4e bus, waardoor vertragingen weg zijn). Lijn 7 blijft ongewijzigd. Lijn 8: laatste dienst naar en van Santpoort vervalt; laatste dienst van Haarlem Station naar Santpoort wordt gereden door lijn 3 via Zomerzorg en terug naar de route lijn 8 (Postkan toor BloemendaalSantpoort). Deze bus gaat rechtstreeks (leeg) naar de garage. Op de lijn LeidenHaarlem blijven de gesplitste routes gehandhaafd (tevre denheid in de Glip, Oegstgeest en Ben- nebroek-Oost, ontevredenheid in War mond en de Rijnstraat). Buiten de 10-minutendienstregeling met in de spitsuren een groot aantal bijrijbussen komt er een 15-minuten- dienst op het niet splitste traject, d.w.z. op de gesplitste trajecten: War mond, Oegstgeest, Rijnstraat en De Glip. Een 30-minutendienst is gemak kelijker te onthouden dan een van 40 minuten. Laatste bus LeidenHaar lem v. 0.15. 23.50 v. Leiden (tot -jisse). De lijn Haarlem (Station)Over- veenBloemendaalsestrandZandvoort (N.S.) rijdt ook in de komende zomer zonder wijziging. Heemstede krijgt een nieuwe zomer- lijn: Heemstede (Dreef 4 nabij Valken- burgerpl.)Heemsteedse Dreef Lanck- horstlaanZandvoorterlaaneindpunt in Zandvoort (wordt bereikt door de Oranjestraat) op de Grote Krocht. De dienst wordt gereden op Zon- en feest dagen: 23 en 30 Mei, 27 Mei (Hemel vaartsdag), 6, 7, 13, 20 en 27 Juni, 12 September. Dagelijks van 1 Juli tot en met 5 September. De lijn HaarlemIJmuiden wordt in de zomer op de bekende wijze naar het strand doorgetrokken. Een kleine révérence van de N. Z. H.: de halte Vossenlaan te Hillegom zal voortaan halte Treslong heten. Op de lijn ZandvoortAmsterdam wordt in de morgenuren een tramtrein ingelast van Halfweg naar Amsterdam v. 7.32. De dienst blijft verder ongewij zigd, behoudens een latere verbinding naar en van Amsterdam (v. Zandvoort 23.35, v. Haarlem 23.55 en v. Amster dam 0.40 tot Haarlem). AmsterdamVolendam (bootdienst MonnikendamMarken) blijft onge wijzigd, behoudens enkele wijzigingen in aankomst- en vertrektijden in Broek in Waterland en Monnikendam. Op 1 April gaan de touristendiensten in Waterland in samenwerking met de Rederij Koppen en rondvaartonderne- mers in Marken, Monnikendam en Vol- lendam in exploitatie. Er zullen in de bollentijd weer recht streekse verbindingen onderhouden worden tussen Leiden of Haarlem naar de Keukenhof. Van Zandvoort en Haarlem uit zal men rondritten kunnen maken (Zand voort alleen in de middag). V TV,. - ***- Dinsdag 23 Februari zal het gemeentebestuur van Oude Tonge als dank voor de vele en daadwerkelijke hulp aan het gemeentebestuur van Haarlem' een gedenkraam aanbieden, dat zijn plaats zal krijgen in het trappenhuis van het Haarlemse stadhuis. Het gedenkraam is gemaakt door de bekende Haarlemse glazenier Karei Trautwein, die op symbolische wijze de dank van Oude Tonge aan de bloemenstad heeft uitgebeeld. Hierboven een detail van het raam, dat een grootte heeft van twee vierkante meter en verdeeld is in vier segmenten. Een krachtige mannenfiguur redt een in het water wegzinkende vrouw van de verdrinkingsdood. Verschillende delen van het door de 1 Februari-ramp zo zwaar getroffen plaatsje zijn op zij te zien. Des avonds zal een groot gezel schap Oude Tongenaren in het Haarlemse Concertgebouw de werkers van het eerste uur uit Haarlem een feestavond aanbieden, waarvan het programma dans, spel, muziek en toneel bevat. Tevens zal een groepje Haarlemse ambtenaren met hun dames onder leiding van de heer Fr. Pennaerts een onderdeel van het programma voor zijn rekening nemen. Voor deze feest avond zijn uitgenodigd 150 meisjes en dames van de hulpcolonnes, 250 arbei ders, 240 gezinnen, die destijds kinderen uit het rampgebied van Oude Tonge een plezierige vacantie bezorgden, de Haarlemse Politiekapel en vanzelfspre kend het voltallige adoptiecomité. Rest ons nog te melden, dat aan de 180 inwoners van Oude Tonge wederom door Haarlemmers gastvrij onderdak wordt verleend. In verband met een aan de bewoners van de complexen Eksterstraat, Ver- gierdeweg en P. C. Hooftstraat te Haar lem Noord, ressorterende onder de wo ningbouwvereniging „Onze woning" te f In liet Minervatheater te Heemstede had Maandagmiddag een proefuitzending plaats van de Televisie, die Dinsdagavond een uitvoering van het Noordh. Philh. Orkest zal uitzenden. Links op de voorgrond de televisiecamera voor het totaal beeld, links bovenaan de camera voor de close ups. Advertentie Maandagmiddag half vier, een on gewone tij^., was een repetitie van het N. Ph. O. in Minerva-theater aangekon digd. Het gold de „generale" met de voor velen schrikaanjagende honderd duizend watt-verlichting. De door de talrijke lampen uitstralende warmte viel mee, meerdere personen vonden de temperatuur zelfs aangenaam na de vorstperiode, „weldadig aandoen voor de rheumatiek-lijdersl" Doch niet alleen op de orkestleden,, meer nog op de instrumenten had die warmte een goede invloed. De snaren waren niet stug, de kleppen en pistons van de blaasinstrumenten niet weerbar stig, zoals op de uitvoering in Goes bij de herdenking van de stormramp. Men kon aan zijn instrument weder een nor male klank ontwikkelen. Voor Minerva was het zelfs een belangrijk voordeel Die anders ietwat „droge" klank werd na enkele minuten inspelen aangenamer dan ooit tevoren in dit theater. De repetitie kon nist precies op tijd aanvangen, al hadden de mannen van P.T.T. de gehele dag hard gewerkt aan het leggen van kabels, het plaatsen van de camera's, de opstelling van de enorm grote lampen en het inrichten van de zender-contröle-kamer in het souterrain. ofwel de kleedkamer van het toneel. SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Buslijn 3-4 Op het balcon was de totaal-camera, links op net toneel die voor de „close- up" opgesteld, deze in het bijzonder voor opnamen van solist dirigent en op de voorgrond tredende instrumentalis ten. De camera's brengen het beeld over naar de regelcabine in de auto, waar de beeldwisselingen plaats vinden. Van de auto gaat het beeld naar de zender- contróle-kamer en via de op het dak geplaatste straalzender van lVa graad met een frequentie in golflengte uitge drukt van 3 cm naar Lopik. De muziek gaat echter per lijn naar Lopik. In de controlekamer hebben wij het beeld enige tijd gevolgd en aldaar was het prima en laten wij hopen heden avond ook bij de bezitters van televisie toestellen. Wij hebben het spel van solist en or kest op de repetitie gevolgd en gecon stateerd dat de klank van het strijk orkest al bijzonder goed tot zijn recht kwam (alleen de contrabassen gaven iets te weinig fond), van het hout dui delijk en fraai, dus beter dan voorheen, het koper, zij het dan niet zo glansrijk als in Haarlems Concertzaal, dan toch zeer welluidend (en niet overheersend!) en het slagwerk droog. De pauken was geen goede plaats aangewezen Dit kan nog worden gewijzigd. De „eenerale" verliep gunstig. Na een geïmproviseerd welkomstwoord' aan autoriteiten en luisteraars in de zaal en aan het ontvangtoestel door d'e om- roepster der Televisie, Mies Bouman, ving dirigent Toon Verhey met Smeta- na's ouverture „Die verkaufte Braut" aan. Het sprankelend, geestige spel kwam volkomen tot zijn recht. Vervolgens speelde Cor de Groot het pianoconcert van Rachaminoff, even succesvol als on' langs in Haarlem en Schubert's „Onvol tooide" sloot het programma op waar dige wijze. De bezoekers van hedenavond behoe ven geenszins te vrezen voor te hoge temperatuur, te felle belichting (de ex tra lampen zijn op het orkest gericht) en stoornis door de werking van de ca mera's. Dit geschiedt zo onopvallend mogelijk. O. "V De adoptie-commissie Puttershcek zal op 23 Februari des avonds om 8 uur voor het laatst bijeenkomen. In deze bijeenkomst zal de dank der gemeenti voor hetgeen deze commissie heeft ver richt, werden vertolkt. Woensdag 17 Februari Hoog water: 3.49 u. en 16.00 u. Laag water: 11.41 u. Maanstand volle maan 20.17 u. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Gaslicht". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. PALACE: „Zolang jij bij me bent", 14 jr. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De gevolgen van een misstap". Boven 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Slaven der hartstocht". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Taxi 85 rijdt voor". Vol wassenen. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY„Beschermt het ongeboren leven". Volwassenen. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15. ROXY: „Grensincident". Boven 18 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Wo. 3.20 u.: „Holly wood". Dinsdag 16 Februari Stadsschouwburg: Rotterdams Ballet En semble (H.K.G.) 8 uur. Minerva-Theater: Noordholl. Philharm. Orkest. Solist Cor de Groot, piano, 8 u. De Vleeshal: Vier componisten bespre ken eigen werken, 8 uur. Woensdag 17 Februari Concertgebouw: Interscholair jeugdtour- nooi, 19.45 uur. Frans Halsmuseum: Pianorecital door Tini Bresse, 8 uur. Kunsthandel Bier: Oud-Cbinese kunst. TENTOONSTELJLIB'C.EN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u. en des Zondags van 13—15 uur. Teylers Muséum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot. Geopend iedere werkdag 11—3 uur (behalve Maandag). Na 1 Maart van 115 uur. Kunsthandel Leffelaar, Turnzaal, Wagen weg 102. Tekeningen en Scnilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dekker. Geopend: 1017 uur (tot 15 Februari). Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling van moderne klassieke meesters (t.m. 16 Februari). Het Huls met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van recente werken van H. F. Boot. Geopend van 1018 uur. Gisteravond is op het stadhuis een bijeenkomst gehouden, die ten doel had een wijkcomité voor Haarlem-Oost te vormen. Burgemeester Cremers zette uiteen wat de taak van dit comité zal zijn en tenslotte werd het comité zelf gevormd. Dit zal bestaan uit de volgen de personen (in alfabetische volgorde): J. Felix, J. C. Laan, H. J. Lompersum, W. Mulder, B. Reijnders, A. Rood, me vrouw H. van Seggelen, L. Silvis, me vrouw Truyens;, A. Verboom, S. N. Verstraten en N. J. Vos. Te zijner tijd zal een voorziter, se cretaris en penningmeester worden ge kozen en daarna zal het comité officieel door de burgemeester worden geïnstal leerd. De burgemeester Van Haarlem brengt ter openbare kennis, -dat Dinsdag 9 Maat 1954 zal plaats nebben de candi- daatstelling voor de verkiezing van de leden van de provinciale Staten van Noordholland. Op die dag kunnen van 9 uur v.m. tot 5 n.m. lijsten van can- didaten bij de voorzitter van het hoofd stembureau in de kieskring VI (Haar lem) of bij het door hen aangewezen lid van dat bureau, ter gemeentesecreta rie van Haarlem worden ingeleverd. In de voor de eerste klasse gespeelde schaakwedstrijd Staunton (Groningen) Haarlems Schaak Gezelschap werd de strijd bij een stand van 5-4 voor de Haarlemmersafgebroken. Vermoede lijk wordt de eindstand 5%-4% voor het Haarlems Schaak Gezelschap. Haarlem, van zeer recente datum' op gelegde huurverhoging door het college van B. en W. te Haarlem van gemid deld f 2.per week, hebben deze be woners gemeend een ernstig protest tot het college te moeten richten. Bedoelde woningen vallen namelijk niet onder de bèpaling van dé met in gang van 1 Januari 1954 in werking getreden Woningwet 1954. In de destijds opgemaakte huurcon tracten tussen de bewoners enerzijds en de bouwvereniging anderzijds werd op geen enkele wijze gewag gemaakt van een eventueel en voorlopig vastgesteld huurbedrag per week. Dientengevolge kwam als een donder slag bij heldere hemel een schrijven van „Ónze woning" d.d. 8 Februari 1954, dat de huren met het rigoureuze bedrag van ongeveer f 2.per week werden verhoogd met ingang van 14 Februari 1954. Het behoeft geen betoog, dat deze beslissing van B. en W. onder de bewo ners grote onrust en ontsteltenis heeft teweeg gebracht, temeer daar nimmer voordien gesproken was over een te verwachten huurverhoging van onge veer 30%. Het is bekend, dat zelfs de vroegere huur van gemiddeld f 7.per week voor het merendeel der bewoners slechts met de grootste moeite is op te brengen et» daarom gaat deze verho ging, volgens de bewoners, alle perken te buiten. Vermoedelijk zal deze kwestie in de gemeenteraad van morgen aan de orde komen. De letterlijke tekst van de petitie, die namens de bewoners gezonden is aan het college vv b. en W„ luidt als volgt: „Ondergetekenden, jewoners van de complexen wu.jngen aan de Ekster straat, Vergieraeweg en P. C. Hooft straat te Haarlem Noord, ressorterende onder de woningbouwvereniging „On ze wo-iing", per adres Gouwstraat 57 te Haarlem, menen bij uw college met klem te moeten protesteren tegen het besluit hun bij een schrijven d.d. 8 Fe bruari 1954 door de genoemde bouw vereniging medegedeeld. Aangezien in het d.d 9 Maart 1952 opgemaakte huurcontract tussen de be woner (s) enerzijds en de bouwvereni ging anderzijds op geen enkele wijze een restrictie wordt gemaakt ten aan zien an een „voorlopig" vastgesteld huurbedrag per week en er hier ook geen sprake ka., zijn van een huurver hoging ingevolge de Woningwet 1954, zjjn zij van mening, dat de opgelegde verhoging ten enenmale onjuist is. Derhalve verwachten zij alsnog in trekking van de door uw college geda ne opdracht aan eerder genoemde bouwvereniging tot het verhogen van deze huren". De Sport- en Gymnastiekvereniging „Heemstede" geeft op Woensdag 17 Fe bruari een uitvoering in het Minerva- theater, welke des avonds om 8 uur be gint. (Niet officiëlw koersen) Vorig Opening -slot 16/2 3% Ned. 1953 3Va Ned 1953 3% Nederl 1948 31,4 pCt. Ned 1950 3*4 Ned. 1954 3-3% Nederland 194? 3 Ned (32-64 hel.-fac Inschr Grtfrk 48 3 pCt Ned Handel My ceri A.K.U. Van Berkels Ratent Calvè- Delft eert Van Gelder Kon Hoogrovens eert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam' Rubber (MprikH .dn Kon N Stoomb M Ned Scheepv Unie H.V.A. Deli My. cert. 98% 192 242% 232 375% 139 Va 140% 142% 137% 128 98% 98% 191 243 231 376 143 140*5 142 140 125 Voor het eerst in het nieuwe jaar kwam gisteravond het wijkcomité. van Spaarndam op de secretarie bijeen en men wist met weinig praten binnen een uur een aantal min of meer belangrijke punten af te handelen. Het meest hoop gevend was wel de mededeling van de voorzitter van het comité, de heer Stapel, dat het gemeentebestuur van Haarlem heeft toegezegd aan de pro blemen ten aanzien van Spaarndam alle aandacht te besteden, mits men maar met voorstellen komt, die hout snijden. Aan deze voorwaarde was tot nu toe steeds voldaan. De voorlezing van de notulen, die on veranderd werden vastgesteld, was voor de heer Stapel aanleiding even terug te komen op de toestand aan het Vissers end. De situatie daar is vrij hopeloos, zodat t.z.t. een grondige krotopruiming zal moeten volgen, Omtrent de Slaper dijk merkte de voorzitter op, dat de toestand van het, wegdek, op sommige plaatsen onhoudbaar is, vooral wanneer de,, weg nog. glad js bovendien. Er-is mo menteel een onderhandeling gaande over de overdracht van de Slaperdijk uit handen van de genie in die van de ge meente Haarlem. Zodra deze overdracht haar beslag heeft gekregen, zullen er de nodige voorzieningen getroffen wor den. Het dodelijk ongeluk, dat onlangs is gebeurd, heeft in Haarlem tenminste wel even te denken gegeven. De heer Meijers had voor zich liggen de volledige lijst van vragen, door Haar lemse raadsleden gesteld in 1953, met de antwoorden van B. en W. Verschillende vragen hadden betrekking op Spaarn- damse aangelegenheden, die de heer Meijers nauwkeurig doornam. Hij sprak zijn tevredenheid uit over het voorge stelde douche- en badhuis aan de Ver- gierdeweg en voorgesteld werd dan ook bij het gemeenteoestuur er op aan te dringen de bouw te bespoedigen. Wat de rioleringsmogelijkheden in Spaarndam betrof, deze was niet groot, maar men juichte het toe, indien van gemeente wege deze zaak in het dorp wat nader bestudeerd werd. Er zijn plaatsen, waar de riolering verbeterd zou kunnen wor den (bv. van Bantamstraat naar Flores- straat). Besloten werd verder, de sub sidiekansen voor „Crescendo" te laten onderzoeken. De verlichting op de IJdijk kwam uiteraard ter sprake. Men vroeg zich af, in hoeverre de plannen om de gas verlichting te vervangen door een electrische verlichting, waren gevor derd. Ook de Kerklaan laat hierom trent te wensen over. Bij vorst bran den de gaslantaarns trouwens niet. Hoewel de plaatsing van een telefoon cel niet rendabel zou zijn voor de ge meente, zoals ook het wijkcomité zeer goed beseft, acht men het bezit van een publieke cel toch wenselijk. Het gemeen tebestuur staat in alle geval niet afwij zend tegenover een bijdrage hiervoor aan de P.T.T. Het wijkcomité was van mening, dat de verbreding van de sluis financieel- economisch niet verantwoord was. Wel was men niet te spreken over de diepte van het water ter plaatse. Besloten werd om aan te dringen op uitdieping van de bodem tot 4y, meter, zoals de maat of ficieel staat aangegeven. Bezorgd toonde men zich over de toenemende intensiteit van het verkeer over de .w.ég door het dprp. Voorname- lijk" is tie-pont te Ö\*itenliuiz«sn iiiei-aat* debet. Hoewel de plannen voor de bei de provinciale wegen schijnen te zijn vastgelopen, werd besloten om de aan dacht van het gemeentebestuur op deze voor Spaarndam zo belangrijke aangelegenheid te vestigen. Over enige tijd achtte men de toestand zelfs on houdbaar. Dat deze opmerking geens zins de reizigers bedoelde te raken be wees wel het laatste voorstel om op de A.N.W.B.-borden duidelijk de rich ting naar de pont bij Buitenhuizen aan te brengen. Een verzoek dienaan gaande zal naar de A.N.W.B. worden verzonden. Het Zandvoortse comité voor ouden van dagen organiseert Donderdag in „Monopole" een feestavond voor de Zandvoortse ouden van dagen. De be kende Tiroler "Kapel zal optreden, als mede het accordeontrio „de Marilini's", de conferencier Dick Rector en het en semble „de Vrijbuiters". De financiële commissie uit de raad van Bloemendaal heeft de gemeentebe groting van 1954 bekeken en op ver schillende vragen hebben B. en W. thans geantwoord. De gedachte van B. en W„ dat zij gaarne opcenten zouden heffen op de hoofdsommen van de inkomsteu- en vermogensbelasting heeft verschil lende leden verontrust. Moeten de belas tingen nog zwaarder gaan drukken? Het is onze bedoeling, zo wordt geantwoord, dat het tarief van deze belasting in de zelfde mate wordt verlaagd als plaatse lijk opcenten zal worden geheven, zo dat uiteindelijk geen verzwaring voor de burgerij plaats vindt. Het college kar» zich verenigen met de suggestie om al leen opcenten op de rijksinkomstenbe lasting te heffen als het Rijk deze be lasting in gelijke mate verlaagd. Voor gesteld wordt afwijzend te beschikken op de gedachte om subsidie te verlenen aan het hospitaal-kerkschip „De Hoop". Eén der leden heeft gevraagd of de hu ren van de woningen aan de Domp- vloedslaan verhoogd zullen worden. Hierop antwoordden B. en W bevesti gend. Hieraan is niet te ontkomen, om dat de onderhoudskosten van deze wo ningen zo groot zijn. Op desbetreffende vragen antwoord den B. en W., dat de kosten van de ge meentereiniging in Bloemendaal inder daad vrij hoog zijn en wel f 9 per in woner. Dit komt door de uitgestrekt heid van de gemeente met een geringe bebouwingsdichtheid en grote afstand van de stortplaats. Op verschillende plaatsen zijn belten ingericht, waar tuin- en bedrijfsafval door de particu lieren gedeponeerd kunnen worden. Dit vuil wordt van gemeentewege verwerkt en afgevoerd, waaraan hoge kosten verbonden zijn. Een post van f 15.000 is geraamd voor de inrichting van een stortplaats nabij de „Kop Zee weg". Als daar niet meer gestort mag worden is het bedrag verloren en daar om wordt het ten laste van de gewon» dienst gebracht. De bouw van een schaftgelegenheid met bergruimte te Vogelenzang is voor de dienst Publieke Werken noodzakelijk geworden in verband met de voorge nomen woningbouw. Een derde roltrom- melauto is nodig, omdat de twee in ge bruik zijnde wagens op tijd gereviseerd moeten worden. Daar Bloemendaal veel moet bijdra gen aan de gemeente Haarlem voor d» leerlingen die daar middelbare scho len bezoeken is in de commissie du vraag gesteld of niet moet worden over gegaan tot stichting van een openbar» school voor middelbaar onderwijs. Die kan geen levensvatbaarheid hebben, zo betogen B. en W. De rijksbijdrage is tamelijk gering. Het voordeligste is dao ook de huidige regeling. Verder werd hier de wenselijkheid uitgesproken, dat de gemeente een of meer schilderijen zou aankopen als steun aan de beeldende kunstenaars en tenbe- hoeve van het toekomstige nieuwe raad' huis. De bedoeling is, zo antwoordden B. en W„ een kunstwerk te kopen indien naar het oordeel van het college een beelden de kunstenaar steun behoeft. Daar het verleden jaar nog niet tot raadhuisbouw is gekomen, stellen B. en W. voor van de reserve een gedeelto naar 1954 over te boeken. De post be draagt thans f 634.611,83. De burgemeester van Bloemendaal zal Donderdag 18 Februari geen spreekuur houden. Mr. J. C. C. W. Hijszeler, wet houder van Sociale Zaken en Huisves ting zal van Dinsdag 23 Februari af weer normaal spreekuur houden van 20-21 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2