Nieuw-Guineas hoofdstad was eens s werelds tweede aanvoerhaven Op Biak gonst het van activiteit Tussen neus en lippen Problemen van de zielzorg onder millioenen verdrevenen „Zwartelonen' in bouwbedrijf Waarom Mgr. Giobbe draagt geschenk over aan Halsteren ...-A- COMPLETE DORPEN VERRIJZEN UIT DE GROND Weg met 96 scherpe bochten Wordt niet-naleving van maximum lonen door de vingers gezien? Wetsontwerp-Omzet- belasting 1952 Geen gevaar voor kruiend ijs Schoolmeubïlair geschonken door Pauselijke werken van bijstand Structuurplan voor groot-Utrecht S&W ST® S TaTZnTd^Ta^t Wordt aan bezwaren tegemoet gekomen? Vijf jaar werk door bouw van „Hunters" Verlaagde sigarenaccijns in België verlengd De Waal rustig Oude wens van pijprokers wordt nu vervuld In 1970: 307.000 inwoners fP* MGR. KINDERMANN SPREEKT TE NIJMEGEN DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 PAGINA 3 Eén zink él zink „Aviolanda" Ook in Nederland verwacht rid Papoea-hutje op paien aan het Sentani-meer. Als ik op het vliegveld van München achter een groot glas schuimend t)ier zit. hoor ik voor de tiende keer van dezelfde politieman, dat het op Nieuio- Guinea helemaal niks is. Hij heeft een maand of wat verlof gevierd in Neder- wua en oiijki er nogai zegenop ie vu* - Pakje te moeten verwisselen. Zijn kwade hui, die in pessimistische to. hij itccji/ tta «j 7 - land en blijkt er nogal tegenop Je zien omzijn colbertje joej^oo^ewMh- e te moeten leedpartij is i tingen, die 1 ^'anOnte cZi\ellationhZngt nog maar nauwelijks in de lucht of hij vraagt op een toon die per se niet door een opwekkende mededeling gevolgd kan wor den- Bent u emigrant of er in getippeld voor Nieuw-Guinea?" Wat moet ge antwoorden in zo'n geval? Ge trekt een gezicht, waarop energie en louter leut boekdelen dik te lezen staan en zegt, dat ge genoeg hebt van de Kalver- straat en daarom de bush-bush maar eens intrekt. der weinig accommodatie, zo op het eerste gezicht. We krijgen een „goeie kamer," die we met z'n dertienen moe ten delen. Kaal is de karangvlakte, die Biak heet, niet. We vinden, verscholen achter het groen van bomen en strui ken de wrakstukken van vliegtuigen en de overblijfselen van voormalige Amerikaanse legerdumps, die als grote roestvlekken overal verspreid liggen. Armoedige Papoea-hutjes schij nen te wiebelen op de wrakke P®l?n, die hen uit het water houden. Het complex van de Dienst Volks Gezond heid kortweg D.V.G. genaamd maakt op ons een miserabele indruk, want we zitten nog propvol met Hol landse ideeën. De barakken van de Koninklijke Marine lijken al evenmin comfortabel. Activiteit 'Tekker ruig," zegt Hermandad, want Pfaat men op Nieuw-Guinea. Onder de service-sherry van de KLM ^eidt hij uit over de ongemakken van het oerwoud, de hoogte van de prijzen, de laksheid van het gouvernement, de •ctiviteit van de muskieten, de nadelen van het klimaat en de onmogelijkheden V00r de toekomst. da^hewu011' kom ik aan de weet pel van Nieu^-G °P Biak de dï^" Per zal zetten Ulnea wel een dom- want drie maanden'1 mTa optimis7le; niet veel meerman eln'kafe karang- on ^heeT^da! h? zo meedogenloos p scheen, at het een koud kunstje mocht heten om eieren te bakken op het wegdek. En die eieren kostten dan nog vijf en tachtig cent per stuk. De douaneambtenaren zetten hun krijt- kruisjes op de koffers onder bloedheet tentzeil en de KLM-passagiers werden er ondergebracht in een wankel gebouw van zinkplaten. De start- en landings banen vertoonden meer kuilen en ga ten dan het slechtste zandpaadje naar een afgelegen boerderij in Brabant en Van schaduw op het vliegveld was geen •Prake. Ik moest verder vooral niet denken dat er gewerkt werd, want toen Hermandad bij zijn vertrek naar het koude vaderland informeerde naar de dpbouw, kon nog geen jaartal worden Benoemd. De handen uit de mouwen Ên dan eindelijk sta ik op Biak. Het }s er inderdaad broeiend warm en er is h.eus bitter weinig schaduw. Maar ik géén douanetent en ik bespeur even- ?bn kuilen en gaten in de snaarstrakke betonplaat waarop onze Connie is neer- Bestreken. Mijn pessimistische medepas sagier kijk ik met een blik vol medelij- ?en aan. „Hm," grisselt hij tussen zijn tanden, „ik geloof dat ze warempel de pa"nden uit de mouwen hebben gesto ken. Maar blijkbaar toch niet ver ge noeg," voegt hij er aan toe als we na jwintig minuten hobbelen in een hou- *en-keetje-op-wielen voor het hotel ^aan, want dat hotel beantwoordt aan ~e beschrijving die hij me er in het vliegtuig van gegeven heeft: een wan* el gebouw van zinkplaten met bijzon- Maar als ik drie maanden later op Biak terugkom, gonst het van de acti viteit. Dan staat de vlag te wapperen op het nieuwe K.L.M.-hotel-in-aanbouw, dat inmiddels al officieel is geopend en een pronkjuweel van het eiland mag heten en dan staan er ook al de rood geverfde skeletten van wat straks de onderkomens van het Marinepersoneel zullen zdn Overal hoort men geklop, „hamer en gezaag, wat geen verwonde- rtmr ™al wekken, als men weet, dat op verscheidene plaatsen complete dorpen aan het verrijzen zijn. De plankenver- zamelingen-op-luchtbanden, die aanvan kelijk als autobussen dienst deden, zijn vervangen door luxe touringcars en hij de douane behoeft ge voortaan geen half uur meer te staan: er zijn nu ban ken gekomen. Als we de Connie hebben „afgeduwd", aan boord de emigranten, die even hoop vol Australiëwaarts vertrekken als wij naar Hollandia gaan, stappen we de Dakota in, die ons naar Nieuw-Guinea's hoofdstad zal brengen. Als een enorme boerenkool ligt het wilde land onder ons, als we Hollandia naderen. Het toestel vliegt tussen wild begroeide bergketens door en koerst dan op een witte streep aan: Sentani- airstrip. Paar honderd bulldozers Sentani-airstrip ligt midden in het kleurrijke, glooiende landschap rond het Sentanimeer. Hoge, bronsgetinte bomen kronen de grillige heuvels, die als roerloze wachters aan de ingang van een ontembaar lijkend oerwoud staan. Gouden zonnestralen vallen loodrecht .Het Tweede-Kamerlid Stapelkamp hn beeft de minister van Wederop- ouy en Volkshuisvesting o.m. de vol gende vragen gesteld: tint iu'sh dat blijkens de officiële tulen van een bespreking in zake de lonen" in het bouwbedrijf, ge- Ie tussen de minister en een de- wfa „Ceneobouw", een orgaan, driiflm. alIe sectoren van het bouwbe- 7n,, uIJ,n vertegenwoordigd, de minister VrLileb^e? gezegd: dat hij zich af- fiuncfi voor het bouwbedrijf wel le 1in .z?.u, zijn, indien over de gehe- WorrilL aan de maximumlonen zou «el He. v^5,f®kouden; dat hij principi- «trafh I j.bjkheid van de eenzijdige Voorkeur 8 gevoelt, maar er de schiintno.f33!! zou geven de bestaande hij ertf!tan£ maar te handhaven; dat rtrafvervnin' 0pt, dat slechts weinig •lelri cn j J18!?.1? zullen worden inge- doorvoet-inr? bevreesd is, dat bij mg van het principieel juiste standpunt de praktische moeilijkheden zullen worden vergroot? Is de minister niet van oordeel, dat eerbied voor de wet eist, dat een wet telijke maatregel, zolang hij niet is in getrokken, gehandhaafd behoort te wor den? Acht hij het moreel verantwoord een maatregel, waarvan hij zelf zegt, dat l.et niet vaststaat of handhaving wel in het belang van het bouwbedrijf is, en waarvan hij hoopt, dat tegen over treding zo weinig mogelijk strafvervol gingen zullen worden ingesteld, nog langer te handhaven?, zo vraagt de heer Stapelkamp verder, en tenslotte: Kan de minister mededelen, welke opdracht de ambtenaren hebben, die met de controle op de naleving van de maximumlonen zijn belast, en of zij bij geconstateerde overtreding proces-ver- baal moeten opmaken, dan wel of hun te kennen gegeven is, dat zij deze maar door de vingers moeten zien? uit een staalblauwe hemel. De warmte trilt boven de zinken daken van provi sorische kolonistenhutten. We gaan naar Hollandia. De weg er heen is nog niet zo heel lang geleden aangelegd. Voor de oorlog was het niet veel meer dan een voetpad, dat dwars door een alles overwoekerende rimboe liep en waarlangs de Papoea's af en toe naar de kleine nederzetting Hollandia afzakten. De Japanse bezetter maakte er een iets breder patrouillepad van en de Amerikaanse bevrijders tenslotte stootten met een paar honderd bull dozers door naar Ifar in de bergen. Daar stichtten zij een recreatiecentrum voor het personeel van de Amerikaanse Seventh Fleet. Vlak erbij richtte gene raal MacArthur in een vroegere passan- grahan voor leden van de National Geo graphic Society Boston, die in de om geving onderzoekingen deden, zijn hoofdkwartier in. s Zes en negentig scherpe bochten telt de weg van Ifar naar Hollandia en ver scheidene ervan dragen de naam van een chauffeur, die geen kans zag op de weg te blijven en met wagen en al in een ravijn duikelde. Een kleine twee jaar geleden was er echter ook meer Sprake van gaten en verzakkingen, dan van een berijdbaar pad. Thans gebeuren er even wel bijna geen ongelukken méér. De weg is veel verbeterd, al zorgen band- jis en verschuivingen nog al eens voor onaangename belemmeringen. Maar ons staan dan ook geen paar honderd bulldozers en een kist met dollars ter beschikking. Op weg naar de haven, komen we langs Kotta Baroe, dat eigenlijk Hollan- diastad heet en waar voor een deel de gouvernementskantoren zijn gevestigd. De plaatijzeren hutten van weleer, zijn hier en daar al vervangen door frisse, kleine woningen voor ambtenaren en particulieren. In de rommelige Chinese buurt, waar de slordig volgepropte toko's scheef tegen elkaar gezakt staan, is het evenwel nog één zink al zink. Kantoren en werkplaatsen zijn trouwens óók uit dat materiaal opgebouwd. Nog twintig kilometer scheiden ons van Hollandia-haven, dat te broeien ligt aan een blauwe baai. Tijdens de Ameri kaanse bezetting was het na New York de tweede aanvoerhaven van de wereld. Nu is het alleen nog maar een stadje, waar in een warwinkel van plannen-op-papier, geworsteld wordt om er iets van te maken. L. VAN BUNGE JR. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is binnen enkele we ken de verschijning te verwachten van de memorie van antwoord1 op het wetsont werp-Omzetbelasting 1952. Bedoeld wets ontwerp draagt onder de memorie van toe lichting nog de signatuur van minister Lieftinck, die het wetsvoorstel indiende na dat hier reeds enkele jaren op was aan gedrongen. In het voorlopig verslag klonken de be zwaren door, welke van middenstandszijde tegen de voorgestelde regeling werden aan gevoerd. Men was namelijk van oordeel, dat de in het w. o. neergelegde wijziging van het omzetbelastingstelsel weliswaar een belangrijke verbetering bracht voor de detailhandel, doch niet voor de ambachts ondernemingen, Horeca-bedrijven en de dienstverleningssector. Naar wij menen te weten zou aan ver scheidene dezer bezwaren in de memorie van antwoord tegemoet worden gekomen. De van regeringswege verstrekte op dracht tot de bouw van een aantal straaljagers van het type Hawker „Hun- ter" zal aan verscheidene vliegtuigfa brieken in ons land werk geven. Een van die fabrieken is „Aviolanda". Maat schappij voor vliegtuigbouw N.V. te Pa- pendrecht. Deze zal dit jaar in samen werking met de Fokkerfabriek en de af deling Dordrecht van de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" een be gin maken met de productie van „Hun- ter"-straaljagers voor de Koninklijke Luchtmacht Verwacht wordt dat „Avio landa" ongeveer vijf jaar met het uitvoe ren van deze order bezig zal zijn. In het reeds lang bestaande gebrek aan ruimte is nog niet voorzien. De plan nen tot uitbreiding, die de directie van dit bedrijf ol geruime tijd- heeft, zijn nog in studie en definitieve besluiten zijn niet genomen De Belgische minister van Financiën heeft bij de Kamer een wetsontwerp in gediend op grond waarvan fie bij de wet van 24 Mei 1952 vastgestelde ter mijn van twee jaar tijdens welke de accijns op sigaren en sigarillos vermin derd werd, verlengd wordt met twee jaar. Verwacht wordt dat de sigarenfa brikanten hierdoor in staat zullen zijn hun productie tot het vooroorlogse peil te verhogen. In Nederland zal eenzelf de maatregel worden genomen, aldus „het Laatste Nieuws." De Waal voor Nijmegen is nu zo goed als ijsvrij. Zondagmiddag toen honder den Nijmegenaren een wandeling langs de Waalkade maakten, kwam de ijs vloer krakend in beweging en begon het ijs zijn aftocht. Het ging er alles nog al rustig toe. Van drijvende ijsvel den was geen sprake. Schots na schots kalfde los en begon zijn reis naar de benedenloop. Nog één keer raakte de rivier voor de stad vast, maar toen bleef het water de baas tussen de beide bruggen. Tegen de pijlers van de spoor brug stapelden de schotsen zich een paar meter hoog op, maar an enig ge vaar was daarbij geen sprake. Slechts een aanlegsteiger moest het tegen de kracht van de schotsen afleggen. In de loop van Maandag kwam de ri vier ook hogerop los, zodat de parade van de op drift geraakte schotsen zon der ophouden voortgaat. Vele mensen slaan het schouwspel gade, ofschoon de schotsen van geringe omvang zijn en er van kruien vrijwel nergens sprake is. Men verwacht dat met 24 a 48 uur de rivier voor de scheepvaart weer toe gankelijk zal zijn. De reddende herder In Wenen werd een politieagent in de letter lijke zin aangeklampt door een Duitse herders hond, waarvan hij de baas kende. De hond jankte zo dringend, dat de politieman de deur van het huis van zijn baas voor hem o pende en bin nen liet. Maar daarvoor bleek de herder wel dankbaar, doch aller minst voldaan, want het dier bleef janken en liep alsmaar naar een van de kamerdeuren. Toen de politieman ook die open maakte, trof hij de baas van de herdershond be wusteloos aan.... twee gaskranen waren niet goed gesloten. Gechenk van Mao De communistische re gering van Pet ping heeft een gele luxN-auto ca deau gedaan aan de Pantsjen Lama van Ti bet, maar vóórdat de Pantsjen Lama er ge bruik van kan maken, moet er nog heel wat gebeuren. De auto is n.l. onderweg naar Kalim- jsong, waar zij uit elkaar zal worden genomen, om in onderdelen door koe lies te voet over buiten gewoon moeilijk terrein en hoge, besneeuwde bergpassen naar Sjigatse, de tweede stad van Ti bet en de residentie van de Pantsjen Lama, te worden gebracht. Deze zware tocht zal minstens twintig dagen duren. De Pantsjen Lama behoort tot de sekte der monni ken met gele kappen. Hij verblijft in het Tasjliloe- moklooster. In de toe komst zal de bevolking van Sjigatse, wanneer de grote trommen dreunen en de lange trompetten schallen van de klooster muren om bekend te ma ken, dat de Pantsjen La ma in processie uittrekt, hun goudgeel idool met pracht en praal kunnen zien zitten in de kanarie gele limousine van de communistische vriend Mao Tse Tung. Wie niet sterk is, moet slim zjjn. Twee detectives in New York betrapten 17 spe lers bij een verboden kaartspel, maar zij kon den geen versterking vragen om hen in te re kenen, daar er geen te lefoon in de buurt was. Zij dwongen de spelers daarom hun portefeuille af te geven en zeiden: „Als u ze terug wilt heb ben, moet u maar mee gaan naar het politiebu reau". Ze gingen allemaal. (Advertentie) Al jaren bestond er behoefte aan een betere verpakking voor pijp tabak - en deze is nu gevondenDouwe Egberts brengt de oplossing een pakje met een extra vouw, waardoor het „aan de hal»" 2 X zo wijd kan worden geopend en volop ruimte biedt voor het stop pen van de pijp (in het pakje Elke roker zei enthousiast zijn over deze nieuwe, gepatenteerde verpakking én over de fijne geur en de lekkere smaak van Douwe Egberts DUKAAT. Thans meer dan ooit DUKAAT, de zachtste en geurigste pijptabak in de handigste verpakking. Mijn vriend Frits is een dichter. En dat is een van de vele goede dingen, die ik van hem kan vertellen. Laatst heeft hij een ge dichtenbundeltje samenge steld, dat hij de allesbe- slissende titel heeft mee gegeven van „Waarom leef ik?" Helaas was het antwoord dat hij van zijn uitgever terugkreeg even afdoende. „Omdat u mij uw werk per post heeft toegezonden", iuidde het. De hele kleuterschool in Lepelstraat, gemeente Halsteren, was gisterochtend getooid met geelwitte strikjes en cocardes. Buiten stond een dubbele rij kinderen, kleumerig in de kou te wachten tot monseigneur P. Giobbe, de Pauselijke Internuntius, zou arriveren, maar binnen zaten anderen triom fantelijk op de spiksplinternieuwe stoeltjes achter de mooie glanzende tafel tjes met kleurkrijtjes, geschenken van Pauselijke werken van bijstand uit Italië. Zuster Mansueta, hoofd Van de kleuterschool, en de andere zusters Franciscanessen van Etten, die hier het onderwijs leiden, zijn natuurlijk in haar schik met dit prachtige meubilair. 80 stoeltjes, 40 eenpersoons- en 10 vierpersoonstafeltjes, 6 rustbedjes, 2 roltafels en 3 bureaux en stoelen. Maar voor de kleuters valt al dit schoons toch weg tegen de glorie van de drie nieuwe schommels en wippen en dé grote aanwinst, de draaimolen, die mu ziek maakt als je erin ronddraait. De gemeenteraad van Utrecht zal zich Donderdag moeten bezig houden met het in beginsel vaststellen van een structuur plan voor de vergrote gemeente Utrecht. Het ontwerp heeft betrekking op een ont wikkelingsperiode tot 1 Januari 1971. Voor 1970 wordt voor groot-Utrecht een bevolking becijferd van 307.000 inwoners. Het aantal nieuw te bouwen woningen tussen 1947 en 1970 meent men te mogen aanhouden op bijna 38.000. Om economi sche redenen zal gestreefd moeten worden naar het gaandeweg opvoeren van het aan tal verdiepingswoningen. Gedacht is aan de mogelijkheid tot 1970 te komen tot 66 pro cent étage woningen, terwijl het percen tage thans 38.4 is. Het rapport wijdt aandacht aan de mo gelijkheid tot industrievestiging in het ge bied der Lage Weide, waarbij men het voordeel heeft, dat de vestiging, van be scheiden omvang uitgaande, zich vrijwel ongelimiteerd zal kunnen voortzetten. Wat betreft de recreatie wordt er de aandacht op gevestigd, dat de fraaie om geving van Utrecht, in het bijzonder het ten Oosten van de stad gelegen gebied langs de Kromme Rijn, gelegenheid biedt om aldaar een groot stadspark te ontwerpen van ten minste 3040 ha. In dezelfde om geving zullen worden aangelegd ijsbanen, natuurzwembaden, tennisbanen enz. Zo mogelijk moet buiten de stad een kampeer terrein worden gevonden. Sportterreinen zullen aan* de periferie van de stad kun nen liggen. De uitverkorenen die bij de officiële overdracht van de geschenken in dit prachtige nieuwe stuk speelgoed had den mogen plaats nemen straalden van trots. Om even over tien klonk buiten een „Viva il papa," „Viva, viva" ten teken dat de hoge gasten waren gearri veerd. Tevoren hadden de kleuters van Halsteren onder leiding van de zusters bij het gemeentehuis ook al een be groetingslied gezongen. Vergezeld van zijn secretaris en voorafgegaan door een tienta'l bruidjes betrad de Internun tius de feestzaal. Burgemeester mr. A. Eikhuizen begeleidde hem. Namens het R.K. Huisvestingscomité waren mgr. J van Overbeek en mr. E. Baron Speyaert van Woerden aanwezig, en mr. H. Stark vertegenwoordigde het R.K. Landelijk Sociaal-Charitatief Centrum. Natuurlijk was het gezelschap met een door de zusters voor deze gelegenheid speciaal vervaardigde welkomstlied ontvangen In een keurige samenspraak vroegen daarna' Rosa Hogeveld en Bertus van Bemmelen of mgr. Giobbe alstublieft de Paus voor deze mooie geschenken wilde bedanken. Vervolgens heeft de burgemeester mr. Eikhuizen de vertegenwoordiger van de Paus namens alle inwoners van zijn ge meente verwelkomd. Hij dankte voor de spontane hulp en beloofde het ge bed van de kinderen voor een spoedige genezing van Z.H. de Paus. Ook me>. Vos, de Inspectrice van het kleuteron derwijs in Noord-Brabant, betuigde haar erkentelijkheid en waardering. Met een alleraardigst spelletje, door tien kleine kleutertjes, dat eindigde met de aan bieding van* een bouquet aan mgr. Pao lo Giobbe door Hafry Korst eindigde de reeks van dankbetuigingen. Mgr. Giobbe gaf daarna te kennen dat hij aangenaam getroffen was door de zo goed verzorgde en prima voorbereide hulde, door de kinderen gebracht. Hij dankte de zusters, die de kinderen dit allés hadden bijgebracht, memoreerde nogmaals de ramp en de daarop gevolg de uitingen van naastenliefde en dankte hartelijk voor de toegezegde gebeden voor de Paus, die deze juist in deze moeilijke tijden zo hard. nodig heeft. IMS Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe brengt de draaimolen in werking, die een onder deel is van de Pauselijke schenkingen voor de kleuterscholen in de Lepelstraat gemeente Halsteren. Burgemeester A. Elckhuizen (rechts) slaat met belangstel ling de verrichtingen van de jeugd gade. (Van onze correspondent) Voor zijn medebroeders in het priesterschap van stad en universiteit van Nijmegen sprak gisteravond mgr. prof. dr. A. Kindermann, president van het seminarie König- stein, over de vele problemen, die alle in het begrip „Königstein" liggen besloten. Pater Prudentius Driessen, O.F.M., praeses van de theologische faculteitsvereniging Alcuin van Nijmegen, leidde mgr. Kindermann bij zijn gehoor in. Mgr. Kindermann is een van de drieduizend verdreven priesters, die als professor aan het priesterseminarie van Praag een van de nauwste medewerkers van mgr. Beran was, die zelf gevangenschap en internering aan den lijve ervaren heeft en daarna, in de maalstroom van de Oost vluchtelingen naar het Westen gekomen, geplaatst werd tegenover het ontzaglijk probleem van de zielzorg van deze millioenen verdrevenen. In de literatuur over dit vluchte lingenprobleem, die reeds bibliothe ken kan vullen, worden de vluchte lingen onderscheiden in A-vluchtelin gen of Potzdamer vluchtelingen, in totaal veertien millioen mensen, van wie er twee millioen onderweg stierven, 3,5 millioen in de Oostzone van Duitsland en 8.5 millioen in West- Duitsland terecht kwamen; en de zg. B-vluchtelingen, die vooral na 1949 onder de toenemende druk in de Sov jet-gebieden liever alles prijs gaven voor de vrijheid van leven en gods dienst. Men schat het gemiddelde aantal B-vluchtelingen, dat thans nog per dag naar het Westen uitwijkt op driehonderd, vorig jaar bedroeg dit nog ruim duizend per dag, In het to taal rangschikt men onder deze cate gorie 2,5 millioen vluchtelingen; ge tallen die maar al te makkelijk uit te spreken zijn, maar die per eenheid een diepe menselijke tragedie beteke nen. Overal waar deze verdrijving wordt doorgevoerd, ontdekt men eenzelfde methode: een plotselinge aanzegging om binnen een half uur tijds met een maxi mum gewicht aan bagage zich op een centra'le plaats te verzamelen en dan een systematisch uiteenrukken van zulk een sociale of religieuze eenheid. Uit een klein dorp in Silezië heeft men kunnen nagaan dat de bewoners thans over 167 plaatsen in West-Duitsland verspreid zitten. Dit uit elkaar rukken van een na tuurlijk gegroeide samenhang tast de vluchteling in zijn wezen aan; dit noemde mgr. Kindermann de vluchte- lingenziekte bij uitstek, die de verdre vene overal met zich meedraagt en waarvoor geen genezing te vinden is. Het probleem van de zielzorg voor de vluchteling is juist hierin gelegen dat de genade een in haar diepste wezen geschokte natuur tegenover zich treft. Daarbij komt dat deze van huis uit katholieke mensen, opgegroeid in een katholieke omgeving, terecht kwamen in die streken die bijna volslagen pro testants waren. Dit is een tweede des integratie. Maar verreweg de grootste nood voor de zielzorg onder de verdrevenen is het gebrek aan priesters. Waar in hun vaderland zesduizend priesters de ziel zorg waarnamen in een compact aan gesloten katholieke bevolking, daar staan, nu deze groep over een grote uitgestrektheid verspreid is, slechts drieduizend priesters voor deze taak. Daar is de rondtrekkende rugzakpries- ster het beeld van de zielzorger gewor den. Voor deze priesters is Königstein het vaderhuis. Het werk van deze priesters wordt door de vluchtelingen hoog gewaar deerd: Waar ze alles hebben achterge laten is het de Kerk die haar met haar eigen priesters in haar eigen taal komt opzoeken in de verstrooiing. Nog nooit is de verbondenheid tussen priester en volk zo sterk geweest als onder dei vluchtelingen. Ook is het de indruk van vele priesters dat de katholieken in de diaspora beter leven dan in het eigen vaderland. De heiligen van onze dagen, zei onlangs de bisschop van Bannen berg, zijn onder de vluchtelingen ie vinden. Het in stand houden van deze pries terschap is een van de eerste doel stellingen van Königstein. Dit pro bleem is groot omdat de sterfte on der deze priesters, die vaak in de meest behoeftige levensomstandig heden hun taak moeten vervullen, groot is; omdat in de oorlogsjaren haast geen H. H. Wijdingen zijn toe gediend; maar vooral omdat de ver volging achter het IJzeren Gordijn zich allereerst tegen de priesters richt. De kennelijke opzet van de communisten is de landen die in hun macht zijn als het ware chemisch priestervrij te maken. En het gevaar is reëel dat deze millioenen katholie ken achter het IJzeren Gordijn over enkele jaren zonder priesters zullen zijn. Hiermee raakte mgr. Kindermann de verstrekkende betekenis van het vluch telingenvraagstuk aan. Hij legde een wezenlijk verband tussen de verdrijving van deze millioenen mensen en de ver volging die achter het IJzeren Gordijn woedt, kwantitatief en kwalitatief de grootste van alle tijden. Beide hebben dezelfde oorzaak. De kracht die dit al les bedreigt is een systeem dat nog steeds de wereld wil veroveren, dat mil lioenen vluchtelingen voor zich uit zendt met de onmiskenbare bedoeling om door een chaotische verwarring het terrein voor zich vrij te maken. Zo is het vluchtelingenvraagstuk geen Duits vraagstuk meer, maar een Europees, ja zelfs een wereldvraagstuk geworden. Hierop steunt ook de plicht van heel de wereld om de helpende hand te bieden. De diepe ernst waarmee mgr. Kinder mann deze problemen voorhield, ver hinderde niet dat in zijn betoog telkens weer klanken voor een reëel optimisme naar boven kwamen. Dat het vluchte lingenprobleem, dat in 1946-'47 door elk verstandig mens als onoplosbaar werd beschouwd, blijkbaar die chaos veroor zaakt heeft die de instigators hiervan moeten verwacht hebben, noemde hij een wonder van genade; het contact dat volkomen evangelische gebieden in Duitsland sedert eeuwen weer krijgen met het katholieke geloof en de liturgie werkt zeer vruchtbaar; de intense be leving van het geloof onder de diaspo- ra-katholieken, de inspanning van heel het katholieke Westen voor deze vluch telingen, een van de mooiste uitingen van christelijk charitas. Met een beroep op de daadwerkelijke belangstelling van heel de wereld voor hen die staan in de frontlijn in de strijd tegen het com munisme besloot mgr. Kindermann zijn betoog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3