TITO wil contact communisme niet Wenst hij relaties aan te knopen Russische legergeneraals met het wereld- verliezen weer met ■T' m Vraa Antwoord Dr. SONNENSCHEIN zielzorger onder de studenten en „apostel der Bij de herdenking van zlJn dood O Grote zuivering in Joegoslavië Mao Tse Toeng als bondgenoot In de storm stralen de sterren niet - 20 FEBRUARI - 1954 1929 if fe» DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 PAGINA 7 Banderolles v. d. B. Hebben „banderolles" van sigaren enz. waarde voor het beschik baar stellen van een plaats in Davos? il#:¥ ijir-®. Het wordt tyd om weer eens de gedachten te laten gaan over de betrekkingen van het Westen tot Tito. Want noch Tito's eigen nadrukkelijke ont kenning van een verandering in politiek, noch de sus sende officiële verklaringen van Westelijke zegslieden, die de nadruk legden op het routine-karakter van de Jongste politieke gebeurtenissen, kunnen opwegen tegen de opschudding welke de Djilas-affaire en de daarmede gepaard gaande gebeurtenissen, hebben ver oorzaakt. Het was erg genoeg dat, nu grotere vrijheid van dis cussie officieel was verleend, de eerste poging om er ernstig gebruik van te maken leidde tot de volledige politieke uitschakeling van de man, die Tito's woorden letterlijk had genomen, ongeacht Djilas' nauwe persoon lijke band met Tito en zijn overheersende rol in de partij. Maar er zijn, blijkbaar, nog ernstiger gebeurtenissen op komst. Djilas is niet alleen ontzet uit alle politieke functies, doch hij is bovendien verwijderd uit de Joego slavische vereniging van litteratoren. Zijn partijlid- maatschap kan men nu ook verwaarlozen. Van zijn naaste medewerker, Dedijer, de officiële biograaf van Tito, wordt gemeld, dat hij ernstig ziek is, nadat hij fel aangevallen was. Djilas' belangrijkste aanhanger in Kroatië, Shrplyan, stierf enkele dagen nadat hij op het negende partijcongres was gecritiseerd. Het is duidelijk dat er momenteel een zuivering op grote schaal aan de gang is onder de vrijer denkenden. Het totalitarisme overheerst weer. Tegelijkertijd wendt Tito alle pogin gen aan om zijn betrekkingen met de satellietlanden in het goede spoor te brengen. Zijn radiostations spreken tijdens de conferentie in Berlijn dui delijke taal. Zij tonen zich voorstan der van een „onafhankelijk, vreed zaam en democratisch Duitsland" in termen, die sterk herinneren aan de Oost-Duitse propaganda. Radio-Bel grado legt ook de nadruk op de kleinste meningsverschillen, tussen Westelijke vertegenwoordigers in Ber lijn. Zijn de verzekeringen van voort durende vriendschap met het Westen meer dan pogingen om de aandacht af te leiden van hetgeen werkelijk gebeurt? Laat het Westen zich op nieuw leiden door wensdromen? Het antwoord op deze vrag is niet eenvoudig. Het zou een grote fout zijn om Tito te behandelen als een geheime agent van Moskou, zelfs na zijn jongste Politieke draai. Moskou maakt nu dui delijk de Jóegbslavische leiders het hof door bemiddeling van het Cominform- bureau in Boekarest, maar de voortdu rende minachtende behandeling van Tito als persoon is waarschijnlijk meer dan alleen een rookgordijn voor ge heime onderhandelingen. Waarom zou Tito in het spoor van Moskou terugke ren nadat hij een onafhankelijke en «felfs machtige positie heeft verkregen jn de internationale politiek, zoals de leiders van de satellietlanden zich niet kunnen dromen? Als Tito zich nu be weegt in de richting van een verzoe ning met Moskou, heeft hij zeker een verzoening op eigen voorwaarden op het oog. Anders zal hij deze zeker verwer pen. Hoogmoedswaanzin Politieke hoogmoedswaanzin heeft altijd geheerst onder zekere Zuid- Slavische groepen, in Het bijzonder bij v®.s*nen die de verschillen tussen de 'ken van Joegoslavië wilden uitva- nafk- Van deze onplezierige traditie van IflllO lleflcohik OTlinthoillr.vi.nnmvi*, h aU 'dualistische grootheidswaanzin heb- Tito en zün groep ruim hun deel geloven ernstig dat zij alleen hun Jkhd bevrijd hebben. Zij geloven ook ?at de methoden, die zij gebruikt heb- Sl®h gedurende Wereldoorlog II verre ®®rieur waren aan alles wat elders y .Wereld werd beproefd, ni t zien kun opstand tegen Moskou va als een gerechtvaardigde rebellie di-? ^.n kleine natie tegen een onver- aagHjké buitenlandse onderdrukking wUr°wCw?y dit aspect van de zaak *u bcschovu^sten benadrukken maar van een vei-JiJ1 *'ch als de voorhoede lutionnaire bevi|de internationale revo- essentie te zijn vlTe' En dat schUnt dc deringen in de de jongste veran- egoslavische politiek. Nadat zij er niet in Eeslaaeri waren een Titoïstische iStlrnatfonal^ te scheppen, hebben de Joegoslavische leiders om politieke steun gehengeld in verschillende gebieden. Zij zijn als enige Europese organisatie verbonden met de Aziatische Socialistische Inter nationale; sinds zij het in hun publica ties duidelijk gemaakt hebben dat vol gens hun mening Mao Tse Toeng hun bondgenoot behoort te zijn, is het dui delijk geworden dat zij deze Interna tionale, welke sterk anti-Europees en pan-Aziatisch is, beschouwen als een brug tussen Mao en Tito. Het is in dit verband interessant te zien dat gene raal Tempo-Vukmanovic, die zich een sterke voorstander van het Mao-isme toonde in zijn pamflet over de Griekse burgeroorlog (in het buitenland weinig bekend) nu gekozen is als de belang rijkste opvolger van Djilas. Gelijktijdig flirtte Tito, door middel van zijn agen ten, zeer intens met de Bevanïeten in Engeland en gelijkdenkende linksge- richte socialistische groepen op het vasteland, die alle welgezind zijn om Tito's Joegoslavië te beschouwen als nagenoeg de vervulling van hun idea len. Gevolg van Stalin's dood En (jan js er nu £jeze nieuwe gebeur- e.nis: het flirten met Moskou. Het is 'et geheel nieuw, want Tito hoopte tijd niet alleen de satellieten maar misschien ook Russische elementen in >bn rebellie tegen Stalin te betrekken. 'aar nieuw is dat het et nu niet langer .'ieen meer om gaat ex-communisten of j.'ssjdente communisten voor een allian tie sen in rebellie te winnen, maar om men- over te halen die in het geheel niet geneigd zijn om hun Moskou af te breken. verbinding met Deze nieuwe houding is het logische gevolg van Stalin's dood. Zolang de Sov jet-regering nagenoeg identiek was met de persoon van Stalin, was dodelijke vijandschap tussen Moskou en Belgrado vanzelfsprekend. Maar waarom zou Tito onverzoenlijk zijn jegens de nieuwe lei ders? Gedurende zijn verblijf in de Cominform waren zijn relaties met hen van verschillende aard, sommige vriend schappelijk, andere minder. Hij en Ma- lenkov stonden met elkaar zeker niet op goede voet, maar een verzoening bood meer mogelijkheden dan met Stalin. En bovendien is Malerikov niet de enige machtige man in Moskou. Tito's ambities werden ongetwijfeld nog versterkt door de gebeurtenissen in de eerste maanden na Stalin's dood. Was de „grote terugtocht" door de nieuwe „collectieve leiding" in het Kremlin, niet een bevestiging van Tito's daden? Wa ren de pogingen in Hongarije en Oost- Duitsland om te komen tot een decol- lectivisering van de landbouw, in het bijzonder in Hongarije, niet direct geco- pieerd naar de voorschriften in Bel grado? Was Beria's streven naar een groter respect voor de rechten van de minderheden geen directe copie v. Tito's politiek ten opzichte van de Joegosla vische nationaliteiten? Was er geen over eenkomst tussen Semionov's politiek in Berlijn, welke in April en Mei gericht was op een overeenkomst met het Wes ten ten koste van het Oost-Duitse com munisme en Tito's eigen overeenkomst met het Westen? Het is moeilijk om aan de conclusie te ontkomen dat zekere Joegoslavië en -ais parle mentsvoorzitter is afgezet. voorstanders van de „grote terugtocht" in het Kremlin zich volledig bewust waren van de overeenkomst van hun politiek met die van Tito hoe zou den deze goed-ingelichte lieden zulk een voor de hand liggend feit over het hoofd hebben kunnen zien? Men kan het Tito nauwelijks euvel duiden dat hij de con clusie trok, dat nu de grootste prijs, ideologische leiding van de communisti sche wereld binnen zijn bereik lag. De uitwerking van deze kans op zijn gedachten is duidelijk na te gaan. De toestand is radicaal gewijzigd na de val van Beria, maar Tito schijnt er niet van overtuigd te zijn, dat het voorgoed veranderd is. De eenvou digste verklaring van zijn houding ten opzichte van Djilas schijnt te zijn, dat Tito het contact met het we- reld-communisme niet opnieuw wenst te yerliezen. De politiek in Moskou is sinds Juli naar links geschoven en het totalitarisme overheerst wëer. Tito volgde eenvoudig de gang van zaken. In de eerste helft van 1953 ging hij voorop in de communistische evolutie naar rechts. Hij is nu in de achter hoede van de evolutie naar links, maar hij probeert wanhopig contact te houden. Te oordelen naar de bui tengewone haast bij zijn laatste da den, schijnt hij zich uit de communis tische achterhoede los te willen ma ken, om gelijke tred te houden met de scherpe zwenking naar links, welke de gebeurtenissen in Moskou in het afgelopen kwartaal heeft gekarakteri seerd. Tenslotte, aangenomen, dat Malenkov een onverzoenlijke tegen stander is, zou het dan voor Tito niet de moeite waard zijn om contact te maken met bepaalde legergeneraals, die een steeds belangrijker rol in Mos kou spelen? Maarschalk Govorov, bij voorbeeld, die de belangrijkste Russi sche spreker was bij het panslavi- sche congres in Moskou in 1946, en die, nu een leidende figuur is in de linkervleugel. Verzoening met Moskou De president van Joegoslavië, maarschalk Tito. Op de achtergrond een portret van Karl Marx, de grondlegger van het communisme. Vergeleken met deze factoren, ver dwenen alle Joegoslavische overwegin gen van binnenlandse aard in het niet. Toch zijn zij op zichzelf van belang. Tito was er altijd op uit zijn concessies aan de boeren acceptabel te maken voor het communistische partij-apparaat, Dit apparaat, of in ieder geval grote delen er van, wenste altijd een verzoe ning met Moskou, ofschoon de meeste leden trouw waren aan Tito als per soon en aan Joegoslavië's nationale autonomie. Het aanvaarden van Djilas' visie zou een definitieve breuk met deze elemen ten ten gevolge hebben gehad, een laat ste, harde strijd met het communistische verleden en, in geval van succes, een heengaan zonder mogelijkheid van terugkeer. De grondigheid, waarmede de andere weg gekozen is, sluit integendeel de mogelijkheid van zulk een breuk geheel uit en herstelt de wankele par'tij- mdchinè wëer in al haar niacht. Zuïk een besluit zou hooit genomen zijn als resultaat van internationale druk. Tito was sterk genoeg om de partij er onder te krijgen met steun van het land, maar nu dit besluit eenmaal genomen is, bepaalt het de toekomstige koers van de Joegoslavische binnenlandse politiek ook. Momenteel maakt Tito, terwijl hij zijn onafhankelijkheid gehandhaafd, een kans om de overheersende figuur van de gehele internationale revolutionnaire beweging te worden, naast en samen met Mao Tse Tung. Dit kan misschien een absurd ambitieus streven zijn. Maar omdat ze gevaarlijke politieke reali teiten voortbrengt, dient deze mening wel begrepen te worden in het Westen. PROP, DR. FRANZ BORKENAU. Wij zijn ar onder hand aan gewend de meest dramati sche en waaghalzi- ge toeren op het witte doek te zien en wij weten on derhand wel, hoe de droomfabrieken ons daarbij voor de gek houden. Door geraffineerde trucs lijkt het allemaal „net echt" en heeft het er soms de schijn van, dat filmhelden en -hel dinnen alles dur vende en alles wa gende lieden zijn. Maar de Ameri kaanse filmster Ava Gardner en haar Italiaanse collega Valentina Cortese weten nu ook, hoe het echt is. In een klein bootje met zestien mensen aan boord waren zij de zer dagen uanuit San Remo uitgeva ren om op zee en kele opnamen te maken voor de film De barrevoetse gravin", toen plot seling een storm het scheepje over viel en het voor zich. opjoeg de hoge zee op. Elf uur hebben de sterretjes daar temidden der woeste elementen rondgedobberd voor eindelijk een jacht, dat door de officials van de filmmaatschappij was uitgezonden, de ongelukkigen kwam redden. Hier ziet men hen aan boord van het jacht, rechts Ava Gardner, links Valentina Cortese met haar echtgenoot. pensioen loonbelasting worden ingehou- Antwoord. Neen, deze banderolles hebben geen enkele waarde. Sigaren bandjes wel. Deze kunt u afdragen aan een liefdadigheidsinstelling. Huur Z. G. B. Ik ben inwonend. De Prij- zencommissie heeft de huur vastgesteld op f 18.50 per maand. Ik weet niet of „overlast" in deze prijs berekend is. Nu in 1954 wil de hoofdbewoonster 20 pet. ongerief berekenen. Wat is juist? Antwoord. Wij weten ook niet of er overlast in deze prijs is berekend. De regeling is: Evenredige huur ten op zichte van het gehele pand, daarop 20 pet. wegens ongerief. Per 111951 de evenredige huur met 15 pet. verhogen, dus niet over het ongerief-percentage. Vervolgens de afgetrokken 20 pet. er weer bij optellen. Per 111954: De huurprijs, even redige huur 15 pet., dus weer zonder de 20 pet. ongerief. Dit bedrag, de z.g. „kale huur" per 31121953, weer ver hogen met 17 pet., het alsdan verkregen bedrag wederom verhogen met de oor spronkelijke 20 pet. Bijkomende voor zieningen (zoals water, gas, licht, onge rief e.d.) mogen dus nooit medegeteld worden voor de berekening van de huurprijsverhoging. Kunt u met de hoofdbewoonster niet tot overeenstemming komen, dan uw verzoek voorleggen aan de huuradvies commissie te Haarlem, Dreef 32. v. d. W. heeft een huurvraag. Antwoord. 1) Wij kunnen geen be drag noemen; wij weten n.l. niet wie water betaalt. 2) Indien het defect niet te wijten is aan éigen schuld van de huurder, moet de verhuurder voor deze reparatie zor gen, want het is n.o.m. geen „geringe" uitgave. Bent u echter anders overeen gekomen, dan geldt hetgeen u bent overeengekomen. Pensioen en belasting Moet van inkomsten uit W. E. S. Antwoord. Ja. Indien het pensioen groot genoeg is, is het belastbaar. J. B. Moeten wij huur betalen ge durende de weken, waarop wij ons huis een paar dagen per week open moeten stellen voor bezichtiging in verband met de verkoop? Antwoord. Ja, u bent gewoon huur verschuldigd. Meestal wordt vooraf be paald op welke dagen en uren bezoek kan worden verwacht. Op andere uren behoeft u bezichtiging niet toe te staan, „Gek" op de schoorsteen J. C. K. Onze schoorsteen wil niet trekken, vermoedelijk door de wind, Een deskundige vertelde mij dat alleen „een gek" op deze schoorsteen uitkomst kan brengen. Wie moet dit betalen? Antwoord. Men kan niet spreken van „niet in goede orde opleveren"; als de schoorsteen niet voldoende lengte heeft, heeft men gauw last van de wind. Inderdaad kan een „gek" of een „H-kap" hier uitkomst brengen. Hier' voor moet u zelf zorgen. Subsidiëring scholen J. Th. Sch. stelt de volgende vraag: „Worden de christelijke, openbare en katholieke scholen, waaronder de kleuterscholen, gesubsidieerd door Rijk en Gemeente?" Antwoord: We moeten onderscheid maken tussen de door vraagsteller wel licht bedoelde lagere scholen enerzijds en de kleuterscholen anderzijds. Wat de lagere scholen betreft is de regeling in grote trekken als volgt: Het Rijk betaalt de salarissen van de onderwijskrachten; bij de openbare scholen betaalt de Gemeente de exploi tatiekosten en richt zij ook de gebou wen op; bij de bijzondere scholen zorgt de Gemeente ook voor de gebouwen en geeft zij een vergoeding voor de exploitatiekosten tot het maximum van hetgeen per leerling aan de openbare scholen wordt besteed. Aldus werkt in de praktijk hetgeen „financiële gelijkstelling" heet; van „subsidie" in de eigenlijke zin des woords is hier dus geen sprake. Wat het kleuteronderwijs betreft lig gen de zaken anders. Er is geen wette lijke regeling voor. Elke gemeente han delt naar eigen inzicht. Van de gemeen telijke kleuterscholen draagt de ge meente uiteraard de volledige kosten. De bijzondere kleuterscholen worden in sommige gemeenten op basis van financiële gelijkstelling behandeld, in andere wordt een subsidie gegeven van een bepaald bedrag per leerling of p 20 Februari 1929, kort na 11 uur in de koude, sneeuwende morgen, stierf in het Hedwig- ziekenhuis te Berlijn de priester dr Carl Sonnenschein. Hij had niet de luister gedragen noch willen dragen van enig hoog kerkelijk ambt; hij was alleen maar volledig priester geweest. Kort voor zijn sterven had hij tele grafisch de Apostolische Zegen ont vangen van Paus Pius XI. Bij zijn uitvaart op 23 Februari waren onder anderen aanwezig de toenmalige pauselijke Nuntius in Berlijn Kardinaal Pacelli, de twee voormalige Rijkskanseliers dr. Marx en dr. Wirth, verscheidene ministers, hoge staatsambtenaren, vele priesters, professoren en studenten, en verder was de kerk overvol van de naam lozen uit het volk, dat hij het meest bemind had. Na de Requiemmis trok een bijna onoverzienbare stoet naar Sonnen- schein's laatste rustplaats. In deze stoet liepen de weeskinderen voorop; daarna volgden een groot aantal jeugdvereni gingen, wereldlijke organisaties, studen tenverenigingen van verscheidene uni versiteiten en hogescholen met hun omfloerste vaandels, sportverenigingen, en vele priesters. Daarna volgde de wagen met Sonnenschein's lichaam in een zeer eenvoudige kist. Daarna zijn familieleden, zijn naaste medewerkers en vrienden. Maar een sprekend getuigenis van dankbaarheid en bewondering vormde vooral het overige, langste deel van deze wonderlijke, ontzaglijke stoet: duizenden mannen en vrouwen uit alle standen en beroepen katholieken, communisten, Joden, kunstenaars, jour nalisten, grote en kleine zakenlieden, een stroom van gecamoufleerde en kennelijke armen uit de kolk van het leven, die een millioenenstad is. Ook het wrakhout had Sonnenschein, even goed als in onze dagen de prachtige Parijse abbé Pierre, vol deernis opge raapt. Onmiddellijk na zijn verscheiden werd dr. Carl Sonnenschein in alle bla den herdacht. In Berlijn, in Dusseldorf, Keulen, München, Münster en andere steden werden herdenkingsbijeenkom. sten gehouden. De „Deutsche Caritas für Akademiker", wier medelid Son' nenschein was geweest, hield een rouw- zitting in een der gehoorzalen van de universiteit te Freiburg i.B., waar de befaamde historicus, Heinrich Finke, professor Georg Schreiber en de gezant en Reichsrat dr. August Nusz. Sonnet schein's betekenis verklaarden aan de jonge academici. Namens deze laatsten herdacht de juridisch student, Simon Leinen met oprechte dankbaarheid de bezieling die dr. Sonnenschein de toen malige studentengeneratie zo rijkelijk geschonken had. „Wij allen voelen, dat wij door de dood van Sonnenschein armer zijn geworden". Het stoffelijk overschot van dr. Son nenschein werd bijgezet in hetzelfde graf, waar enige jaren geleden de Ber lijnse priester Eduard Müller begraven was, die men ook een „apostel der wereldstad" had genoemd. Een reëel feitenverslag behoort name lijk te vermelden dat Carl Sonnen schein niet de enige is geweest wie men, in Duitsland en elders, deze eretitel spontaan geschonken heeft. En buiten de tientallen, die om hun geruchtloze opoffering onbekend zijn gebleven in de luidruchtige geschiedenis, zijn daar reeds Sonnenschein's eigen voorlopers in Berlijn, als Von Ketteler, de latere bisschop van Mainz, diens opvolger de reeds genoemde Eduard Müller, Propst Jahnel, Graf Galen, dr. Deitmer en anderen, die deze titel in elk geval hebben verdiend. Maar wel, geloven we, was Sonnen schein onder hen de meest oorspron kelijke, de veelzijdigst geïnteresseer de, de meest „gejaagde", en ook de rijkst begaafde. Hij bezat een opval lende artistieke aanleg en daar mede een voor een priester kostbaar vermogen tot psychologische door gronding en beeldende expressie. Kunstenaars boeide hij evenzeer als onze Ariëns. Weldoende zwerft hij tussen de „Eingeengten" van Franz i Herwig, en zeer duidelijk herkent men in diens Heilige Proletariër, Sankt Sebastian von Wedding, de trekken van Sonnenschein. Zijn van nature fijnvoelend en medelijdend hart, geadeld en gelouterd door een mannelijk verkeer met het „priester lijk Hart van Christus", maakte hem tot die priester die geen verveling of argwaan wekte, maar tot wie haast iedereen zich spontaan voelde aange trokken. Zijn menselijk begrip voor iemands persoonlijke situatie ondervond bijvoor beeld een arme student, voor wie Son nenschein een advertentie plaatste: „Student heeft tabak nodig, en zijn papegaai voer". Een boekhoudkundig nuchterling zou zeggen: als men zélf al niets meer heeft, dan is een papegaai toch zeker louter luxe! Maar Sonnen schein begreep een student en gunde hem zijn „luxe". Met kunstenaars in geestelijke of stoffelijke nood arrangeerde hij het liefst een onderhoud op een nachtelijk uur. Het nachtelijk donker bood trouwens ook gelegenheid om een zak aardappelen te brengen naar een arme familie, die zich bij daglicht geschaamd zou hebben. Dit zijn enige karaktertrekken die men vaststelt bij een eerste kennisma king met Sonnenschein's persoonlijk heid. Voor een meer regelmatig over zicht over zijn leven en werken zijn wij aangewezen op zijn biografen, en op ge tuigenissen van hen die Sonnenschein hebben gekend en overleefd. Al spoe dig na zijn dood heeft men gepoogd zijn beweeglijke leven te registreren en zijn wezen te doorgronden. Al moet een deel van deze geschriften o.i. als voor studie worden gekenmerkt, hun schrij vers, tijdgenoten en persoonlijke vrien den van Sonnenschein, hebben toch in elk geval waardevolle feiten voor het nageslacht vastgelegd, en kleine ge beurtenissen genoteerd waardoor Son nenschein's karakter zich openbaart als het licht door een kier. Onder deze ge schriften is misschien de levensbe schrijving door Ernst Thrasolt voor velen het aangenaamst om te lezen; zij is rijk aan details, en benadert Sonnen schein's wezen met een nobele, echter ietwat dwepende sympathie. In onze taal verschenen de meer journalistieke werkjes van M. Schous en Dene Daneel, die een goede inleiding zijn. Het beste - Dr. Carl Sonnenschein. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd, Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. werk over Sonnenschein is naar onze mening nog altijd dat van Karl Hoeber: „Dr. Carl Sonnenschein, der Studenten- führer und Groszstadtseelsorger" (Buch- verlag Germania, Berlin 1930). Men kan zich ongetwijfeld een levendiger boek met vooral een plastischer voorstelling van personen en zaken indenken, deze schrijver heeft zich in elk geval de tucht opgelegd van het klassieke „totum et solum definitum" voor elke biograaf een aanbevelenswaardig begin sel! Waardevol zijn ook de eigen herinne ringen uit zijn Ber lijnse tijd die de tegenwoordige professor H. A. Kaag (Tilburg) optekende in het weekblad De Nieuwe Eeuw (4XV'29), enkele weken na Sonnenschein's sterven. Prof. Kaag besloot deze herinneringen met een persoonlijke getuigenis als een lichtflits over Sonnenschein: „Wat hij voor mij persoonlijk was geweest, be sefte ik eerst ten volle toen het bericht van zijn overlijden mij bereikte. Reeds jaren verlangde ik terug naar Berlijn en had' in de geest reeds allerlei plan nen gemaakt. Plotseling was dat ver langen nu verdwenen. Het was niet de grootstad die trok, doch de familiekring, de „Gemeinde" van de man, die een waar Vader was voor velen". A. DE VISSER S.C.J. (Wordt vervolgd). (en) wordt een gebouw in huur ter be schikking gesteld. (Het Rijk subsidieert niet. Een wettelijke regeling is op komst). Joh. O. Mijn 14-jarig zoontje, dat de lagere en twee klassen van de V.G.L.O.-school heeft doorlopen, wil kok worden. Is er een R.K. Kokschool in Haarlem of omgeving? Antwoord. Het koksvak wordt o.a. onderwezen op de ambachtsscholen. Er is in Haarlem een ambachtsschool, doch deze is niet katholiek. Een katholieke ambachtsschool is er wel in Amster dam. Ook de Bisschoppelijke Nijver heidsschool te Voorhout heeft een koksopleiding. Belasting J. A. heeft een belastingvraag. Antwoord. Deze vraag is 111 1954 als volgt beantwoord: 1) Het in komen ad f 2.066 wordt verminderd met f 100 verwervingskosten. Belasting over f 1.966 (groep II) f 28; dit is volgens het nieuwste tarief m.i.v. 1954. 2) Een speciale aftrek van f 200 be staat niet. Wel wordt altijd ambtshalve gerekend met f 100 verwervingskosten uit dienstbetrekking, w.o. ook pensioen. „Drees"-sfeun N. N. Een gehuwd persoon met een inkomen van f 1.007 per jaar plus f 15 kostgeld van een zoon, vraagt hoeveel uitkering van de noodwet-Drees hij kan trekken? Antwoord. Inkomen van een eigen zoon telt niet mee voor de berekening; rest dus f 1.007 inkomen. Hij zal dan nog kunnen ontvangen een bedrag van f 804 per jaar, ofwel f 67 per maand. Incassokosten J. B. Hier zal wel een vergissing in het spel zijn, tenzij in de overeen komst een andere bepaling is opgeno men. Incassokosten kan men toch niet meer vragen voor iets, wat men niet meer incasseren kan, omdat het al be taald is? Kraan bevroren A. J. L. B. heeft een bevroren water leidingkraan. Wie moet betalen: huur der of verhuurder? Antwoord. Deze reparaties komen voor rekening van de huurder. U had deze kraan behoorlijk kunnen inpak ken. Kinderbijslag M. H. Kom ik in aanmerking voor kinderbijslag? Ik ben zelfstandig. Antwoord. Er dient een grondig onderzoek ingesteld te worden en u doet er verstandig aan u te wenden tot de Raad van Arbeid in uw woonplaats. Tandheelkunde C. S. Wij zijn met onze inkomsten boven de weistandsgrens. Wie kan de verzorging van de tandheelkunde van ons gezin op zich nemen? Antwoord. Een dergelijk adres is ons niet bekend en er zal ook wel niemand zijn, die de door u bedoelde zorg geheel op zich zal willen nemeh. U zult vandaag of morgen wel enige prospectussen ontvangen; kijkt u deze eens door en dan zult u er wel meer van horen. Reparatie W. H. Mijn w.c.-pot is reeds vele jaren defect. De gemachtigde van de eigenaar is hiermede op de hoogte. Antwoord. Tenzij anders is over eengekomen en het defect aan eigen toedoen ik te wijten, moet de verhuur der voor vervanging zorg dragen. U had beter gedaan de defecten bij het betrekken der woning op papier te zet ten in het bijzijn van de verhuurder. Art. 1587 B.W. zegt: De verhuurder is gehouden het verhuurde goed in alle opzichten in goede staat van onder houd te leveren. U kunt zich zo nodig per ongezegeld verzoekschrift wenden tot de kanton rechter, waarbij u verzoekt een dag te bepalen, waarop de zaak ter terechtzit ting kan worden behandeld. Het ver zoekschrift moet een opgave bevatten van naam en woonplaats van huurder (verzoeker) en van de wederpartij. Verder een volledige omschrijving van uw klachten en van de gronden, waarop die steunen. Huurverhoging A. J. v. d. W. Met de eerste huur verhoging is eerst onze waterleiding er afgetrokken, maar met de tweede ^uur- verhoging niet. Is dit niet fout? Antwoord. Ook nu moeten de kos ten van bijkomende voorzieningen zoals waterleidingkosten van de huur per 31—121953 worden afgetrokken. Daarna verhogen met 17 pet. en vervol gens de kosten voor water er weer bij optellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7