Molotov wil de noodkreet van Oostenrijk niet horen V GROTE BRAND TE WEERT Russisch protest in Oslo Enige concessie: „In 1955 praten we nog eens verder MORGEN PROTESTBETOGINGEN IN BERLIJN EN WENEN Prinses Marijke wordt zeven Vier doden bij betoging van onderwijzers in Calcutta Duikers naar de diepzee Een bezoek aan Oost-Berlijn Tot hoofd en hart RESULTAAT TE BERLIJN TOTAAL NEGATIEF Russisch „avontuur" van treiler Romeinen in botsing met de politie Ontsnapte inbreker gegrepen Vrieshuis uitgebrand; 2 ton schade Poging om Sovjet-diplomaat te doen overlopen naar het Westen? Mislukte overval te Made Het weer leiden Woensdag 17 februari 1954 77ste JAARCANC Nc. 25916 Vreemde ontmoeting en aanvaring Koning Boude wijn in Juni naar de Congo Dit jaar geen bezoek aan ons land ALASTRIMGEVAL in Ongeregeldheden vergezellen 24-uur staking In November gevlucht uit Bloemendaals politiebureau Nasleep van de staking Vragen van de Eerste Kamer over IJ-tunnel Waarom zo plotseling een brug bij Oranje- sluizen 25.000 op no. 2290 Resoluut optreden van kassier Handschoenen met Lamsvacht BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant, Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cent» per mlilime er- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hel rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Twee demonstraties zullen morgen aan het slot van de viermogendheden- conferentie te Berlijn de hardnekkigheid onderstrepen, waarmee Oost en West tijdens deze besprekingen op hun standpunten zijn blijven staan en tevens scherp het volkomen negatieve resultaat doen uitkomen van het Overleg van de vier ministers. Want ook gisteren, toen het Oostenrijkse vredesverdrag opnieuw ter sprake kwam, zijn Dulles, Eden, Bidault en Molotov weer geen stap dichter bij elkaar gekomen. Het West-Berlijnse ver bond van vakverenigingen heeft de West-Berlijners nu verzocht morgen avond een stille fakkeloptocht te organiseren in de omgeving van het vroe gere gebouw van de geallieerde bestuursraad, „om te protesteren tegen Molotov's weigering hereniging van Duitsland toe te staan''. Het Oost-Ber- ljjnse „democratische blok van partijen en massa-organisaties" heeft op zijn beurt de Oost-Berlijners opgeroepen "tot een demonstratie nabij het gebouw der Russische ambassade in de „Unter den Linden", om „protest aan te tekenen tegen de Amerikaanse weigering in te stemmen met Molotov's Voorstellen aangaande Duitsland". Illlllllll IMH lllllltlllllllllllflIllllflIMIIIIIIIilMI lllll IMH1H1IMI jongste telg van het Koninklijk Gezin, Prinses Marijke, viert Donder- haar zevende verjaardag en onge twijfeld zal Zij fain fje hartelijke gene- voUc rt eV°dren van het Nederlandse de jongste prinses een bijzon der warm hart toedraagt. (Foto Jos. Zandvoort "IIIIIIIIIIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiuiiiiiiiini De IJmuldendse treiler „Herman" ÏJM. 2 heeft op de Noordzee ter hoogte Van de 60ste breedtegraad een ietwat Vreemde ontmoeting gehad met een Russische treiler, die als merkteken M. 416 en de naam „Mijknahc" droeg. Het schip heeft de „Herman" enige tijd vergezeld en de treiler daarna aan bakboordzijde aangevaren, waardoor de Verschansing over een lengte van tien •heter werd ontzet en gescheurd. Toen de IJM. 2 Donderdag aan het Vissen was begon het Russische schip a«n bakboordzijde met de „Herman" op Jo varen. Op een afstand van ongeveer twintig meter werd van de brug met kijkers voortdurend naar de Neder landse treiler getuurd. Laat in de mid dag kwam het Russische schip plotse- hng recht op de „Herman" toe en raak te hem a'an bakboordzijde. Aangezien ®et vistuig uit stond kon de treiler niet stoppen. De Russen, zo deelde de bemanning ?n de „Herman" ons mede, trokken *ieh van de aanvaring niets aan en Voeren normaal door. Ook de IJmui- bense treiler „Maria van Hattum" heeft «ettield, dat dezelfde Russische treiler ,Uim drie kwartier met hem was opge varen. Koning Boudewijn van België zal eind uni een bezoek brengen aan de Bel li *clle Congo. Het ligt niet in de bedoe- ofr Aan de vorst om voor die tijd nog 'ciéle bezoeken aan het buitenland te "rengen. do9i1 gericht vormt een ontkenning van hlari e infi van een der Nederlandse hien n' dat..koning Boudewijn voorne laar Z0U z*in om tn de zomer van dit een officieel bezoek aan Nederland 16 brengen. Van 0nze corresPonaenu ï-éiden eenleseva1idt-^or.d,t bericht, dat (Van onze correspondent) -d' teercTïs bij1 Alastrim geconsta- haar ouders'm lS?6 verplette?, die bij Patiënte is oZwlfr" kwam logeren. De. Den Hflaw naar de barakken geiden maatreo„7erge ht' terwijl er in leiding van h» „BeMmen zÜn om uit* g van besmetting te voorkomen. En de Oostenrijkse socialistische par tij heeft de bevolking van Wenen op geroepen Vrijdag tijdens een massa meeting voor het stadhuis haar „mening kenbaar te maken" over de Berlijnse conferentie. Het ziet er naar uit, dat de ze betoging zal uitgroeien tot een mas saal protest tegen de houding van Mo lotov te Berlijn, want het liikt zeer on waarschijnlijk dat de vier ministers morgen ter elfder ure nog tot een com promis zullen geraken. Desondanks z-ullen de vier ministers morgen, op de laatste dag van de confe rentie, nogmaals het debat over Oosten rijk hervatten. Dit gebeurt op kelijJc verlangen van Molotovae kils sische minister van Buitenlandse Za ken, die gisteren ondanks een vier voudig beroep van zijn tegenstanders, Dulles. EdenBidault en de Oostenrijk se minister van Buitenlandse Zaken dr. Eigl hardnekkig heeft vastgehouden aan zijn eisen van een militaire neutra liteit van Oostenrijk en van een voort zetting van de bezetting totdat een vre desverdrag met Duitsland gesloten zal zijn. De enige concessie, die de Russische minister tijdens de zitting van gisteren heeft willen doen was dat de Sovjet- Unie zich bereid verklaarde in 1955 nog eens te onderhandelen over het tijdstip, waarop de bezettingstroepen uit Oosten rijk zouden worden teruggetrokken. Dulles antwoordde daarop echter, dat deze „concessie" in werkelijkheid niets te betekenen had, daar de Sovjet-Unie in staat zou blijven ook in 1955 een ont ruiming van Oostenrijk te weigeren. De zitting van gisteren was met on gewone belangstelling tegemoet ge zien, aangezien dr. Figl, de Oostenrijk se minister van Buitenlandse Zaken, vóór de vergadering zowel Dulles als Molotov had gesproken. Verrassingen bleven echter ook nu uit. Dr. Figl bracht de conferentie het oordeel van de Oostenrijkse regering over de Rus sische eisen. Het bleef een „plechtig" onaanvaardbaar tegenover de beide Russische verlangens. Het krachtigst klonk de afwijzing van de eis om de bezetting voorlopig te laten voortdu ren. „Dit zou Oostenrijk beroven van de voornaamste voordelen van het verdrag," aldus Figl. De afwijzing van een neutraliteits verplichting in het verdrag werd echter door Figl opnieuw gekleed in een plech tige verzekering, dat Oostenrijk uit zichzelf de weg der neutraliteit zal kie zen. „Ik heb overduidelijk gezegd, dat Oostenrijk alles zal doen wat het kan om zichzelf vrij te houden van alle vreemde militaire invloeden. Dat bete kent, dat wij geen militaire bases aan vreemde mogendheden zullen toestaan. Wij achten het echter onverenigbaar met dit inzicht, wanneer wij in het staatsverdrag militaire bases op Oosten rijkse bodem aan vreemde mogendhe den zouden toestaan", aldus Figl. De Oostenrijkse minister keerde zich nogmaals tegen het Russische argument, dat een voortzettting van de bezetting nodig zou zijn wegens een nieuw ge vaar voor een „Anschluss". Hij herhaal de ook zijn oproep tot de ministers, in Oostenrijk een vredesdaad te stellen „die ver zichtbaar zou zijn en waarvan de invloed nog verder zou uitstralen". Zijn noodkreet maakte evenwel geen indruk op Molotov, die vasthield aan zijn standpunt. Tevoren had de commu nistische pers van Oost-Berlijn de Ame rikaanse regering er van beschuldigd, dat zij Oostenrijk tot een Amerikaans bolwerk wilde maken. Alle drie de Westelijke ministers heb ben ook gisteren het standpunt der Oos tenrijkse regering met kracht onder steund, zonder daarbij echter nieuwe argumenten in het geding te brengen. Dulles bracht de geschiedenis van Si syphus als tragisch symbool voor ver geefse pogingen ten tonele. Sisyphus had tweeduizend jaren als zulk een symbool gegolden, zo vond hij, maar hij kon nu gevoeglijk worden afgelost door de historie van het Oostenrijkse verdrag. Bidault ging in op Molotov's argu ment, dat het voor Oostenrijk beter was tachtig procent onafhankelijkheid te verwerven dan de controle door de vier mogendheden te laten voortbe staan. Tachtig procent onafhankelijk heid bestond volgens Bidault niet. Daarop repliceerde Molotov, dat de Fransen zich dan moesten afvragen of zij wel voor honderd procent onafhan kelijk waren, zolang zij militaire bases van vreemde mogendheden in hun land hadden toegelaten. Eerst aan het einde van het debat kwam Molotov met zijn nieuwe voor stel om de aftocht der troepen uit Oostenrijk in 1955 opnieuw in overwe ging te nemen. De woordvoerder van I dc Russische delegatie verklaarde na afloop der zitting, dat Molotov daar mee een belangrijke concessie had ge daan. De Britse woordvoerder conclu deerde echter, dat men ook in deze zitting geen streep verder gekomen was en volgens de woordvoerder der Fran se delegatie voerde Molotov obstructie. De ministers zijn vanmorgen weder om in geheime zitting bijeengekomen om de mogelijkheid van een conferen tie over Korea, met deelneming van rood-China, onder het oog te zien. Dit is volgens een verklaring van Franse zijde „het enige punt, waarover op de conferentie werkelijk onderhandeld is". De door de communisten afgekondigde eendaagse staking heeft gisteren in Rome tot ongeregeldheden geleid, die uitbraken, toen studenten onder communistische leiding naar een straat in het centrum van de stad trok ken en daar voor hogere lonen begonnen te demonstreren. De speciale „oproerpolitie", welke zes jaar geleden door premier Scelba toen minis ter van Binnenlandse Zaken in het leven is geroepen om communistische demonstra ties de kop in te drukken, was snel ter plaatse. De rode jeeps van deze politieafde ling reden op de menigte van verscheidene honderden in, van wie de meeste personen in de zijstraten vluchtten. Circa 50 wilden niet wijken en zij werden door de politie in gro te vrachtwagens weggereden. Ongeveer 500 anderen werden in hechtenis genomen we gens het verspreiden van strooibiljetten, het niet gehoor geven aan politiebevelen, enz. Volgens d'e politie hadden de communis ten de leiding van de demonstraties, welke plaatsvonden op slechts enige huizenblok ken afstand van het Viminale Paleis, waar premier Scelba voor de tweede maal ver gaderde met zijn nieuwe kabinet. Geen van de demonstranten werd gewond. Drie po litiemannen liepen kleine verwondingen op. In Milaan en ten Zuiden van Napels heb ben zich eveneens ongeregeldheden voorge daan: Na maandenlang speuren is de Bloe- mendaalse politie, in samenwerking met de Amsterdamse recherche er in ge slaagd de op 2 November j.l. uit het bureau te Overveen ontsnapte inbre ker C v. d B. aan te houden. Gister avond werd hij tijdens een overval aan getroffen in een huis te Amsterdam. De man is weer overgebracht naar het Overveense bureau, waar hij thans met extra zorg wordt bewaakt. Zijn ont snapping in November bewerkte hij door te vragen of hij even van het toi let mocht gebruik maken. Na een aan vankelijke weigering werd hem dat later toegestaan. Het open raam op het toilet wees hem de weg naar de vrij heid, zodat zijn ontsnapping ongezien kon geschieden. Toen de politie zijn uitbraak bemerkte, was de vluchteling reeds spoorloos verdwenen. Men ver denkt hem van een groot aantal dief stallen in Bloemendaal en in het Gooi, zodat de politie geen dag heeft laten voorbijgaan zijn verblijfplaats te ont dekken, hetgeen ten slotte toch ge lukt is. In Ct. cuua is het de laatste drie dagen tot ernstige ongeregeldheden gekomen tussen onderwijzers van particuliere scholen en de politie. De 3000 onderwij zers eisen verhoging van salaris. Ook 23000 leerkrachten van middelbare scho len zijn in staking gegaan. Vier personen werden doodgeschoten en 65 gewond, toen de politie gister avond in Calcutta (Indië) het vuur opende op demonstranten, die rumoerig door de straten bij het regeringsgebouw trokken. Vijf politie-agenten werden ernstig gewond en zestien andere lie pen lichtere verwondingen op. 45 de monstranten zijn gearresteerd. Eerder op de dag had een 10.000 man sterke, opgewonden menigte een deel van de stad bij het regeringsgebouw vernield. De demonstranten, die protes- (Van een bijzondere cor respondent te Berlijn) ele buitenlandse ver slaggevers, die de Viermogendheden- conferentie moeten ver slaan, maken van de ge legenheid gebruik om een bezoek te brengen aan Oost-Berlijn. Ik was bij zonder geïnteresseerd in de befaamde Stalin Allee, de Oostelijke copie van de Kurfürstendamm, met de bekende showrestaurants „Warschau" en „Buda pest", waarover de com munistische pers zozeer de loftrompet had gesto ken. Om negen uur des avonds reed ik door de Brandenburger Poort, na eerst een cordon van Westelijke politiemannen te zijn gepasseerd. Het naastliggende Russische oorlogsmonument wordt bewaakt door Sovjet schildwachten op spook achtige Stalin-tanks, die met felle zoeklichten de hemel aftasten. Ik werd aangehouden door agenten van de Volkspolitie met hun zwarte petten. Zij gaven een rood signaal piet staafbatterijen, maar na een vriendelijke groet kon ik doorrijden. De Unter den Linden, waar de Sov jet-ambassade gevestigd is, was betrekkelijk goed verlicht, zo ook de Alex- anderplatz en de Stalin Allee, die de West-Ber lijners de „Renommier- strasse" noemen (de „Snoef-straat"). Maar de verlichting is er lang niet zo stralend als in de hoofdstraten van West- Berlijn. Herhaalde malen vroeg ik de weg. De verkeers agenten met hun witte petten waren buitenge woon vriendelijk, toen zij hoorden, dat ik naar de Warschau- en Budapest- restaurants ging aan de Stalin Allee. Ik veran derde echter mijn plannen en reed naar de Prenz- lauer Allee in de richting van Pankow, waar een vriend van mij woont. Naarmate ik mij verder van het centrum verwij derde werd de straatver lichting slechter. Het was moeilijk om nog iets te onderscheiden. Ik moest verschillende malen de weg vragen aan burgers, doch het werd mij ai spoedig duidelijk, dat ze erg schuw waren. Soms deden ze alsof zij mij niet hoorden als ik hen riep of, als ik ze aanhield, we zen zij in een bepaalde richting en liepen snel door. Het is blijkbaar gevaar lijk om in het Oosten met een vreemdeling te spreken. Je., kunt nooit weten ,of je door een spion in de buurt wordt gadegeslagen. Ik stopte naast een taxi en vroeg de bestuurder naar een kleine straat vlak in de buurt. Ik was er namelijk vier jaren geleden ge weest. De bestuurder wil de het mij juist zeggen, toen een agent naderde en vroeg wat ik wenste. Ik herhaalde mijn vraag. Tweemaal herhaalde hij met opzet de naam ver keerd: Elke keer verbe terde ik hem. Toen zei hij, dat hij nieuw was in de buurt en de weg nog niet zo goed kende. Vreemd genoeg durfde de taxibestuurder niets te zeggen. Ik vond het wij zer om v door te rijden. Tenslotte vond ik het huis, maar de deur was op slot en er was geen bei buiten. Ik slaagde er niet in enig teken van leven te ontdekken en reed weg naar de stralende Stalin Allee. „Warschau" heeft een café op de eerste verdie ping en een restaurant op de begane grond. Een strijkje speelt lichte mu ziek, maar geen jazz. Naast de Westelijke be zoekers, die je er op een kilometer afstand al uit haalt, zijn er allerlei be zoekers, onder wie typi sche proletariërs, die je in een West-Berlijns res taurant van deze élégance niet zoudt ontmoeten. In het algemeen was er een stemming van bedwongen vrolijkheid. De publieke telefoon in dit café was buiten dienst. Ik wandelde naar „Bu dapest", dat iets chiquer is dan ..Warschau". Er is een „Tokayerkeller", een wijnbar in de kelder, een café op de begane grond en een restaurant op de eerste verdieping. Een strijkje van vier man speelde prettige muziek. Gedurende de anderhalf uur van mijn bezoek wer den de „Kleine Nacht- musik" van Mozart, de Hongaarse Dansen van Liszt, een operette-pot pourri van Lehar en wal sen gespeeld. Mijn maaltijd bestond uit gebraden gans, aard appels, verschillende slaa tjes met wat gebraden appels en een fles mine raalwater. Ik betaalde precies 12 Oostmarken, ongeveer 2.8 Westmarken. Ik kocht ook een pakje goede Russische sigaret ten (Moskva) en betaalde 4.80 Oostmarken, ofwel 1.10 Westmarken. Buiten een aantal on miskenbare Westelijken, als Engelsen, Fransen en Amerikanen, zag ik nie mand dineren. De meeste bezoekers namen met zijn vieren een fles wijn. Als zij alleen waren bleef het bij een glas wijn. Alleen de gunstige omwisselings tarieven schijnen het be zoekers mogelijk te ma ken om hgt goede van deze etablissementen te genieten. Oost-Berlijners kunnen de prijzen niet betalen. En bovendien kan men nooit precies zeggen wat speciaal ge arrangeerd is voor de be zoekers gedurende de V iermogendhedenconf e- rèntie. Toen ik wilde telefone ren en om een telefoon boek vroeg, maakte men mij met tegenzin duide lijk, dat zoiets in Oost- Berlijn niet bestond ten behoeve van het publiek. En dat in de „Hoofdstad" van de „Sovjet-Duitse Republiek", welke per slot van rekening één millioen inwoners telt! Bij Dakar in Frans West-Afrika heeft een visvormige bathyscaphe van de Franse Marine het wereldrecord diepzeeduiken verbeterd door een duik van 4050 'meter. Het diepteschip bereikte daarbij de bodem van de Oceaan. Het oude record stond met 3150 meter op naam van prof. Auguste Piccard. Kort voordat zij vertrokken om hun recordpoging te wagen met het diepteschip F. N. R. S. 11, werden de scheepsbouwkundig ingenieur Henri Willm (links) en korvettenkapitein Nicolas Houot (midden) door een radioreporter geïnter viewd. Weinige uren later waren de beide mannen de helden van de dag geworden en ontvingen zij gelukwensen van vele regerings- en vlootfunctio- narissen. (Van onze Limburgse redactie) Door een hevige brand die Dinsdag in de vroege ochtend is uitgebroken in een der gebouwen van de exportslagerij Limco te Weert is de jongste uitbreiding, een nieuw vrieshuis dat Maandag zou worden in ge bruik genomen, totaal uitgebrand. In deze nieuwbouw stonden vijf koel cellen opgesteld die een prooi der vlammen zijn geworden. Het gebouw brandde met uitzondering van de machinekamer totaal uit. De brandweer van Weert en Eindhoven slaagde er niet de brand spoed'ig te blus sen aangezien de wanden der koelcellen uit uiterst brandbare stoffen waren vervaar digd. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, bedraagt meer dan f 200.000. De productie van de exportslagerij en de vleeswarenfabriek zal door deze brand niet ernstig worden benadeeld daar het afge brande gebouw nog niet in gebruik was. Zo spoedig mogelijk zal met de herbouw wor den begonnen. Veel ondervonden hebben wil nog niet zeggen veel ondervinding hebben teerden tegen de arrestatie van een aantal stakende onderwijzers, gooiden straatstenen door etalages, trokken lan taarnpalen omver en gooiden als waan zinnigen met stenen naar politiewagens. De ongeregeldheden namen toe, toen de politie traangasbommen wierp naar een groep studenten, die probeerde naar de parlementsgebouwen te marcheren. Na de aanval met gas maakte de po litie een charge, maar zij slaagde er niet in de ongeregeldheden de kop in te drukken. Later stelden de studenten zich weer in formatie op, om naar de regeringsgebouwen op te rukken, het geen opnieuw door de politie verhin derd werd. 's Avonds laat moesten de autoriteiten de hulp van militairen in roepen om de politie te helpen de orde- te herstellen. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn in de stad ver boden, evenals het dragen van wapens. Nadat het wat rustiger was geworden, maakte de overheid van West-Bengalen bekend, dat zij de eis van de onderwij zers tot salarisverhoging zou inwilligen. De onderwijzers, 23.000 in getal, zijn al van 10 Februari af in staking. Zij wor den gesteund door links georiënteerde politieke partijen. (A.P.-Reuter.) Kan de tunnel by Velsen In een snel ler tempo worden gereed gemaakt, dan in het thans bestaande bouwplan is voorzien? Loopt de bouw van een brug bij of over de Oranjesluizen niet vooruit op het rapport van de „commissie van ad vies inzake oeververbinding Noordzee- kanaal en IJ"? Wat is de oorzaak of bedoeling van het plotseling en in snel tempo ter hand nemen van de bouw van deze brug bij de Oranjesluizen? Deze vragen zijn door verscheidene leden van de Eerste Kamer gesteld bij de behandeling van de begroting van het ministerie van Verkeer en Water staat. De leden voegen er aan toe dat het rapport van het IJ-tunnelcomité Am sterdam-Noord over de „Rentabiliteit van de IJ-oev,erverbindiijgen" opnieuw de aandacht heeft gevestigd op de reeds lang bestaande onhoudbare toestand van de volstrekt onvoldoende en tijdrovende verbinding over het IJ. en de belem merende invloed van de bestaande pri mitieve verbinding van de IJ-oevers op de ontwikkeling van Amsterdam-Noord als industriecentrum en op de economi sche mogelijkheden voor het Noord-Hol landse gebied benoorden Amsterdam. Een zaakgelastigde van de Russische ambassade te Oslo heeft op het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken een protest ingediend tegen het optreden van een lid van de Noorse geheime dienst tegen de Sovjet-attaché, Metche- vitinov. De Noor zou volgens het Russische protest de attaché voorgesteld hebben met het Sovjet-regiem te breken en niet naar Rusland terug te keren. De Rus heeft dit geweigerd. Deze affaire staat in verband met de arrestatie van twaalf personen in het begin van deze maand, waarbij een communistisch spionnagenet in het gebied van Oslo werd opgerold. In het protest wordt verklaard, dat de attaché, Metchevitinov, op 5 Februari van de ambassade naar zijn huis wan delde, toen een inspecteur van de Ge heime Dienst, Asbjoern Bryhn, hem aansprak en meedeelde dat hij en an dere autoriteiten van de ambassade er van verdacht werden „illegale verbin dingen te onderhouden" met Noorse burgers, die door de politie gearresteerd werden. Bryhn deed daarop de Rus het „uitdagende voorstel" dat Metchevitinov zou weigeren naar Rusland terug te gaan. Attaché Metchevitinov verwierp het voorstel woedend en weigerde daar na verder met de Noor te spreken, al dus het protest. In het protest werd verder gezegd, „dat de Russische ambassade dergelij ke handelingen door een officiële ver tegenwoordiger van de Noorse auto riteiten Bryhn, de chef van de Noorse veiligheidspolitie als zeer onfatsoenlijk beschouwt. De ambas sade verwacht, dat het Noorse minis terie van Buitenlandse Zaken de no dige stappen zal nemen om dergelij ke handelingen tegen functionarissen van de Russische ambassade te voor komen." Ondertussen is deze kennelijke po ging van de Noorse geheime dienst om attaché Metchevitinov naar het anti communistische kamp te laten over lopen thans definitief mislukt, daar de Rus bij zijn weigering om niet naar de Sovjet-Unie terug te keren is gebleven. Maandagavond is hij naar Moskou ver trokken in gezelschap van de Russische ambassadeur in Oslo, Afanasiev. Zijn vertrek stond reeds vast voor het in cident met het lid van de Noorse ge heime dienst plaats vond. De Noorse regering heeft het Russi sche protest van de hand gewezen. Hei is niet juist, aldus luidt de Noorse ant woordnota', dat een Noorse inspecteur de Russische attaché Metchevitinov op straat had aangehouden en hem „uit dagende voorstellen" om niet naar de Sovjet-Unie terug te keren, had ge daan. De inspecteur had de aandacht van de Rus slechts gevestigd op de ar restatie van Asbjoern Sunde, een van spionnage beschuldigde Noor, waarme de de Russische diplomaat contact had onderhouden, aldus de Noorse nota. (A.P.-Reuter) Op de derde lijst van de vierde klasse van de 522e staatsloterij is de f 25.000 gevallen op lot 2290. Ongeveer half negen Dinsdagavond is de kassier van de Boerenleenbank te Made (N.Br.) in zijn kantoor door twee personen overvallen. Een van de overvallers plaatste een revolver op het hoofd van de kassier. Deze behield evenwel zijn tegenwoor digheid van geest en wist het wapen te bemachtigen. In een hevig gevecht met een van zijn belagers kreeg hij een tweede wapen in handen, benevens een gummistok. Achteraf bleken het alarm pistolen te zijn. De twee aanvallers, die niet gemaskerd waren, sloegen op de vlucht met achterlating van een acten- tas. Zij verdwenen in een verderop ge parkeerde auto, waarvan het nummer niet precies door de aangevallene kon worden opgegeven. Door het resoluut optreden van de kassier is het de heren niet gelukt iets mee te nemen. Advertentie (tot Donderdagavond) Plaatselijk opklaringen. In het Noorden en Westen van het land kans op lichte sneeuwval. Weinig wind. In de nacht en ochtend lichte, op enkele plaatsen matige vorst. Mor genmiddag lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. Zon: 7.51-17.58. Maan: 7.44-19.09.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1