Duel tussen mr. Kropman en mr. In 't Veld in Eerste Kamer ..Romme, onduidelijk kampioenbokser VITAMINEN ACTIFRAL-10 Nog steeds mysterieus waas rond de Berkelse moordzaak Tussen neus en lippen Operatie „U" moet 70.000 leden binnenbrengen nieuwe Posthume onderscheidingen voor dappere Nederlanders m Goed voorbeeld Revaluatie van de gulden Zette gearresteerde advocaat aan tot schrijven van zelfmoord-documenten? N.y. Trio te Huizen Ruim f 5.500 voor abbé Pierre Tekort aan economische samen werking belemmert actieve middenstandspolitiek STAF OP STAP WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 PAGINA 3 M ?ei hi->- OOK DIT JAAR EEN KAASEXPRESSE Commandant K 16, verzetslieden en slachtoffers „England Spiel" ':r~N3 STAF Daar kwamen vijf divisies an.... Waarschijnlijk spoedig behandeling Geestelijke verzorger neemt ontslag Overgenomen door C. v. d. Brink's Tapijtfabriek te Hilversum Inbraak in Sint Joris- college te Eindhoven R.K. MIDDENSTAND OP „OORLOGSPAD" (Van onze parlementaire redacteur) pe eerste dag van de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting zijn tussen Regering en Eerste Kamer maar weinig punten van ernstig menings verschil naar voren gekomen. Over enkele onderdelen van het beleid was Kamer wel verontrust, maar in het algemeen heeft men het kabinet, daarvan de meeste ministers aanwezig waren, geen grote problemen voor gelegd. Het hoge niveau van de uitgaven, het ernstig tekort aan kas middelen, dat in de loop van 1954 dreigt, de starre positie van de geldmarkt, ivaren punten van critiek. Ook de positie van de middengroepen en de rente- pekkers is ter sprake gekomen. Interessant was vooral het spiegelgevecht tussen de fractieleider van de K.V.P., mr. Kropman, en zijn collega van de P.v.d.A., mr. In 't Veld, waaruit öe wrijvingen naar voren kwamen, die de laatste tijd tussen prof. Romme *n mr. Burger zijn opgedoken. Mr. Kropman zag tot zijn vreugde over de liberalen de laatste tijd een andere geest vaardig worden. Er wordt daar 6en streep gezet onder het voormalig individualisme, zo constateerde hij. De Socialisten vertrouwde hij minder in hun evolutie. Hij vond hun terminolo gie „democratisch" en „progressief" te vaag en zag ook in hun ideaal „de ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid" een slogan, waarachter weer Cen bureaucratische ambtenarenstaat opdoemt. Het is bijna te mooi om waar te zijn, zei de critische senator, maar hij sprak toch van een langzame en een gestadige ombuiging. Voor de katholieken bestaat bij dit alles geen aan leiding van positie te veranderen. zijn uitlating over de Partij van de Ar beid, kreeg ten antwoord dat mr. Krop man slechts een vermoeden had. Hij zou hebben willen zeggen dat gij op de be langrijkste levensvragen geen antwoord kunt -even, dat uw partij juist daar op houdt waar het interessant begint te worden. De verhouding tussen socialisten en KVP is ook door prof. Molenaar (VVD) ter sprake gebracht. Hij citeerde een uitspraak over het optreden van mr. Burger als dat van een log nijlpaard, waartegenover hij prof. Romme de rol van een olifant in de porceleinkast toe dacht. Mr. In 't Veld zag prof. Romme als een kampioenbokser, die ruwe sto ten uitdeelt. Hij vond hem in deze sport onduidelijk bij het aangeven van zijn ware bedoelingen. Eerst wilde de heer Romme volgens hem een wig drij ven in de regering, daarna zette hij Zich aan het schrijven van een bro chure en sprak hij nog op een KVP- congres waarbij de socialistische frac tieleider echter alleen maar klanken Van een wanhoopspolitiek kon ontdek ken. Interessant was vooral wat mr. Kropman zei over de katholieke levensvisie en de consequenties daarvan op staatkundig en maat schappelijk gebied. Onze beginse len zijn hoog gegrepen, aldus mr. Kropman. Het is een revolutionnair ideaal dat weinig gekend wordt om dat men de leer van het Evangelie niet verstaat en niet bereid is noch sterk genoeg daarvoor te leven. Er staan degenen die dat willen rea liseren enorme moeilijkheden te wachten, want het Evangelie gaat rechtstreeks tegen de tijdgeest in. In de practische toepassing schieten wij inderdaad herhaaldelijk te kort. Be onbekendheid met onze geloofs leer, met onze ethiek en onze le vensstijl is algemeen. Wie weet iets over onze opvattingen over ge hoorzaamheid, over geboorte, hu welijk en sexualiteit? Men maakt er caricaturen van. Revolutionnair en zelfs totalitair is ons streven, dat op niet minder gebaseerd is dan dat de mens geschapen is door de Koning van de schepping, aan le al het geschapene dienstbaar is. Totalitair is de leer omdat zij de ge- mens opeist. Alle levensgebieden uloeten daarvoor in onderling verband borden gebracht. Er is geen sprake van een homo-economicus of een homo-po liticus. In diepste wezen is onze leer ®chter heel redelijk en verstaanbaar. TVij kennen daarbij een begrip dat deze leer typeert: de kinderlijke gehoor zaamheid. Mogelijk komt daaruit onze eensgezindheid ook voort. Mr. Króp- baan dreef de spot met de bewering dat +vL?-°Yeel "aeningsverschil is tussen ka- het w6?1' ^elfs in mijn fractie zijn we epnc eI eens op gezonde manier on- '1 Veld, die hem gevraagd had prof. Romme toch bedoelde met Ook dit jaar zal een Kaasexpresse de vele Kaasmarktbezoekers in het noog- seizoen, n.l. van 9 Juli t/m 3 Septem ber, in sneltreinvaart van Amsterdam naar Alkmaar brengen. Onderweg wor den de passagiers op beschuitjes met kaas onthaald. De Kaasexpresse ver trekt om 943 van het Centraal Station te Amsterdam en arriveert te Alkmaar om 10.14 uur. Op tussengelegen stations Wordt niet gestopt. Mr. In 't Veld had een hele serie knipsels verzameld over toestanden in andere katholieke landen. Holbe woners in Spanje en herderlijke brieven uit Italië tegen het protestan tisme. „Hebt gij ons daarop getrac- teerd als leider van uw fractie of van de zeer verdraagzame humanis tische beweging", vroeg hem de heer Kropman. In ieder geval hebt ge met kennelijke zelfbewustheid en zelfverzekerdheid deze narigheden voor ons uitgestald Hoogst onaangenaam De katholieke politiek concreet nader aanduidende kwam mr. Kropman te spreken over de eisen die de katholie ken aan de regering moeten stellen, Waarom komen in de openbare licha men en de hoge colleges van Staat zo weinig katholieken voor? Waarom zijn van de 17.000 gezinsvoogdijgevallen er slechts 8000 onder toezicht van katho lieke voogdijverenigingen? Men ant woordt daarop altijd: dat zijn historisch gegroeide toestanden. Het is ons hoogst onaangenaam, aldus mr. Kropman, dat deze historische toestanden worden ge handhaafd en wij zien de reden niet ii, waarom dit zou moeten gebeuren. Van politieke aard was de beschou wing van mr. Kolff (CH), die met prof. Molenaar (VVD) van oordeel was dat een regeringscrisis thans geen aanbeve ling verdient. Men zou eenvoudig geen kabinet van andere structuur kunnen samenstellen. Hij voelde ook niets voor een conservatief blok zoals mr. Burger zich dat denkt terwijl het idee van een „derde macht", dat mr. Oud wel naar voren brengt, hem te vaag voorkwam. Van de KVP kon hij althans een dui delijke visie op de maatschappelijke problemen waarderen. Met mr. Krop man was de heer Kolff van oordeel dat er in de PvdA en de VVD de laat ste tijd andere geluiden gehoord wor den. Men staat minder diametraal te genover elkaar. Mr. In 't Veld hield een pleidooi voor het Humanisme en gaf de regering en 't Nederlandse volk de raad om een daad van echte naastenliefde te stellen en te besluiten tot spontane hulp aan de min der ontwikkelde gebieden. Men zou daarvoor overtollige voorraden moeten bestemmen in plaats van teelt- of oogst- beperkingen toe te passen. Financiële problemen Mr. F. Teulings (KVP) gaf een gron dig overzicht van de vele problemen op financieel gebied, waarbij hij de re gering scherp aanviel over het beleid ten aanzien van de geldmarkt. Voor het probleem van de hoge staatsuitga ven deed hij de regering de richtlijnen van prof. Romme aan de hand: de uit gaven naar verhouding nooit hoger op voeren dan het nationaal inkomen stijgt, zodat er een nauwe relatie tussen beide behouden blijft. Hij stelde zich enigszins tegenover mr. Hellema (AR), door te verklaren dat de critiek op de uitgavenpolitiek vaak wat al te gemak kelijk wordt geleverd. Men zou daar voor dieper analyserend te werk moe ten kunnen gaan. Mr. Pollema (CH) was het daarmee wel eens en zei dat het lidmaatschap van de Eerste Kamer zich tot die analyses minder goed leent omdat het meer een neven- De staatssecretaris van Marine heeft t'andaag aan nabestaanden een aantal Posthuum toegekende onderscheidingen uitgereikt. De Bronzen Leeuw is toege kend aan wijlen luitenant ter zee der eerste klasse C. J. Jarman en aan wij ten adelborst van de zeedienst J. C. Meyer. Bt, t. z. le klasse C. J. Jarman was «i December 1941 commandant van de onderzeeboot K. 16. Deze heeft ten tijde Van de Japanse overweldiging van In fo-China ten Noorden van Brits-Borneo Japanse torpedobootjager tot zin- *en gebracht. De aanval op een twee- f® lager mislukte. Er is nooit meer iets jan de K. 16 vernomen. Uit officiële daPanse rapporten is later gebleken dat ,e K. 16 door een Japanse onderzee* °t getorpedeerd moet zijn. Zes offi eieren en dertig schepelingen zijn hier- 11 gesneuveld. mutatie bij de onderscheiding van De \vi'l «wtiu ui - .Uen adelborst voor de zeedienst J. C Meyer luidt: zich ddor het bedrijven van bij- de et''.Moedige en beleidvolle daden in scheid teSenover de vijand onder- Erner, ,S -s lid van een ondergrondse in 19ïi ?,-,lnv.Verbindln® stond met een agent "die ®eland gedropte geheime Se toestand lnlicbtinë®n over de mi 2e ei-ner, bezet gebied van de- V'erd h!f een ,.g- In September 1941 het MaastrlrM 6rd en in Mei 1942 na «in verhoren Pr°Ces gefusilleerd. Bij ïich en trachtte8™ hij alle schuld op Öen te redden". Zodoende kamera- Het Bronzen Kruis is verleend aan wijlen It. t. z. J. R. C Jongelie van de Kon, Marinë-reserve, aan wijlen lt. t. z. Ill C, C. Braggaar van de Kon. Marine reserve. Aan wijlen It. t z. van speciale diensten der derde klasse A. C. van der Giessen van de Kon. Marinereserve, aan wijlen bootsman P. C. Boogaart, aan wijlen sergeant van speciale diensten H. M. Macare, aan wijlen sergeant van speciale diensten G. L. Ruseier, en aan wijlen dpi. sergeant der infanterie A. J Wegner, die allen als agent van een ge heime inlichtingendienst naar Neder land werden gezonden en slachtoffer werden van het z.g ..England-Spiel", Voorts aan wijlen bootsman F. Meyer, die zich destijds als chef d'équipage aan boord van Hr. Ms. onderzeeboot „K 16" heeft underscheiden en aan wijlen ma troos der tweede klasse L. van der Struis, die zich 10 Mei 1940 te Rotter dam aan boord van de torpedoboot „Z 5" onderscheidde. Het Kruis van Verdienste is toege kend aan wijlen le luitenant der Mari niers G. H. W. Wouters, aan wijlen ma joor-monteur S. G. Kuster, aan wijlen majcor-telegrafist T. J. Schamp, aan wijlen sergeant-telegrafist L. Lauwerens. aan wijlen sergeant-telegrafist A Mi chel, aan wijlen sergeant-telegrafist (ti tulair) C. W. Dobbinga, aan wijlen ma troos der tweede klasse D. Hulsman, die allen vielen in het ondergrondse verzet in Nederland en aan wijlen milicien, matroos J. R. Twijsel, die zich van 15 Februari tot 6 Maart 1942 onderscheid de bij het commando maritieme midde len Priok. functie is. Ook de vermeende stijging van het staatsvermogen werd door mr. ulings besproken. Hij vond het een valse voorstelling om te schrijven dat het vermogen van de Staat thans met 7% milliard is ge stegen, zoals de laatste tijd wel wordt opgemerkt. De heffingen ineens waren immers destijds juist voor dat doel be stemd en dienden om een daling van het staatsvermogen goed te maken. Ook de inhaal van de achterstand van de belastingen was met toestemming van de Kamer voor dat doel bestemd. Wij kunnen wel zeker verwachten, zo meende de heer Hellema, dat er een crisis zal komen, maar hij zag wel de mogelijkheid om hausse en baisse daar bij af te zwakken. Mr. In 't Veld ging zelfs zo ver om een lichte crisis, zoals die van 1920, als een soort experiment dankbaar te accepteren. In zijn typisch socialistische gedachtengang, waarin planning en dirigisme vertrouwde elementen zijn, zag hij kans om in zo'n vóór-crisis de nodige ervaring op te doen voo-r een zwaarder aankomende economische inzinking. Middengroepen Mr. Hellema vroeg zich inmiddels af hoe het met het uitgavenpe.il van de Staat moet gaan in de loop van 1954. De uitgaven zijn voor verhoging niet vatbaar en hoe kan men dan conjunctuur-politiek bedrijven wan neer men b.v. werkloosheid op moet heffen? Belastingen verhogen kan na de thans met veel moeite bereikte belastingverlaging onmogelijk aan de orde zijn. Het allerlaatste middel zou zijn geld scheppen, maar dit is wel algemeen als onbruikbaar te kwali ficeren, In dit verband bracht prof. Molenaar de middengroepen ter sprake, die de regering nog steeds niet op gelijk niveau behandelt met de andere groe pen in de maatschappij. Denkende aan degenen die van een pensioentje of een ander vast bedrag moeten leven dat nominaal op peil blijft maar met de koopkrachtvermindering van het geld in waarde afneemt, deed hij de rege ring het idee aan de hand om de gulden te revalueren in plaats van te devalueren. Ook de goud- en deviezen voorraad zouden dit thans toelaten, en men zou dan door koopkrachtverhoging het middel in de hand hebben om juist de achtergebleven groepen rechtvaar diger te behandelen. Advertentie geeft U precies wat U nodig hebtt (Van onze Haagse redactie) Met de arrestatie van de Haagse ad vocaat, mr. H„ in de Berkelse moord zaak, is het aantal vraagtekens in deze ingewikkelde zaak wederom met één vermeerderd. Het arrest van de advo caat van de verdachte arts is de vorige week met dertig dagen verlengd. Men verdenkt hem ervan, dat hjj de z.g. zelfmoord-documenten heeft laten schrijven door de broer van de arts, wel ke broer zich ook reeds in arrest bevindt. Deze heeft aanvankelijk bekend, dat hij de betreffende briefjes heeft geschre ven, maar later heeft hij deze bekente nis ingetrokken. Zijn raadslieden heb ben thans verzocht, een i iderzoek door deskundigen te laten instellen naar een overeenkomst tussen het handschrift van de broer van de arts en het schrift, waarmee de briefjes ziin geschreven. De advocaten van de gearresteerde ad vocaat zijn overigens van mening, dat er onvoldoende aanwijzingen tegen hun cliënt bestaan. Hoe het ook zij, de zaak is met deze laatste ontwikkelingen er niet eenvou diger door geworden. Enige klaarheid wordt ook door de Justitie niet ver strekt, omdat men, hangende het on derzoek, geen nadere mededelingen wenst te doen. Men neemt in Haagse kringen echter aan, dat dit onderzoek thans In een vrij ver gevorderd stadium is, zodat deze geruchtmakende zaak binnen niet al te lange tijd voor de Haagse rechtbank zal kunnen dienen. De zaak is nu bijna anderhalf jaar ge leden aan het rollen gebracht door de arrestatie van de Berkelse arts A. C. O., die er van verdacht werd, zijn 28-jarige vrouw, door haar een dosis cyaankali toe te dienen, te hebben vermoord. De vrouw van de arts verzocht haar man op een Duifje Dezer dagen rukte de Weense brandweer met flitsende alarmlichten, brullende sirenes en rin kelende bellen uit. Het doel van de wilde rit was een dertig meter hoog huis, dat met geen rook- pluimpje of flikkervlam metje de belangstelling van de vuurvreters moti veerde. Niettemin werd de Magyrusladder uitgescho ven en klom een stoere brandblusser, zij het ook zonder spuitnaar het dak. Daar zat n.l. een on schuldige duif met roze voetjes vastgevroren op de nok. Met een warm waterkruik bevrijdde de brandweerman de ver kleumde vogel. Met ver moedelijk een andere kruik bevrijdde hij zich zelf van de vermoeienis van zijn klauterpartij. Ongelooflijk Het is haast niet te ge loven, maar ook in het arbeidersparadijs van de Sovjet-Unie schijnen er mannen te zijn, die zich schandelijk tegenover vrouwen gedragen, wor den arbeiders gevonden, die zich op ue betaaldag bedrinken, en komen ploegbazen voor, die vloeken en tieren. In een artikel, geschreven door een zekere P. Pronin in 't orgaan van de Russische vakbeweging „Twed", wordt tegen deze „kapi talistische overblijfselen" te velde getrokken. „Slechts zelden hoort men in de clubgebouwen en cultuurpaleizen lezin gen, die de strijd tegen de overblijfselen uit het verleden onder onze ar beiders steunen", aldus klaagt hij. De fatale vrouw Een herbergier in En geland, die alcoholist was, had een speciale medische handeling on dergaan en was geheel onthouder geworden. Elf jaar lang had hij het vol gehouden, maar toen kwam de dag, waarop hij Vr",5^ avond voor haar een glas water en een poeder te halen. Deze poeders nam de vrouw regelmatig in, daar zij reeds ge ruime tijd ziekelijk was. Onmiddellijk na het innemen van deze poeder overleed de vrouw. Haar man stelde zelf vast, dat zij overleed wegens tumor in de hersenen. De schoonmoeder van de arts vond de omstandigheden, waaronder haar dochter was gestorven, echter ten zeerste verdacht en waarschuwde de politie. Bij sectie op het lijk vond men sporen van vergiftiging. In het huis van de arts vond men bovendien een fles met zwaar vergif, waaruit men zonder sporen na te laten, een dodelijke dosis kon wegnemen. De politie achtte dit voldoende grond voor de arrestatie van de arts. Deze ontkende echter en ook nu nog wijst de arts elke beschuldiging van moord op zijn vrouw, pertinent van de hand. Een aantal deskundigen werd in geschakeld. Zij zouden moeten verkla ren. dat de hoeveelheid van het vergif, dat bij de sectie werd aangetroffen, zeker niet in alle' gevallen de dood had behoeven te veroorzaken. De zaak zou 28 Mei 1953 voor de Haag se rechtbank voorkomen, maar de raads man van de arts diende een bezwaar schrift in tegen de tenlastelegging. Na een uitvoerige behandeling werd de arts tenslotte ten laste gelegd: moord, sub sidiair het opzettelijk toedienen van voor de gezondheid schadelijke stoffen, de dood ten gevolge hebbend. De datum van behandeling werd hierbij bepaald op 9 November. Toen werden echter de raadselach tige briefjes gevonden, waarin de vrouw van de arts mededeelde, zelf moordplannen te hebben. Het eerste briefje ontdekte de arts in de voering van zijn costuum, dat hij in de gevan genis droeg, het tweede werd ontdekt in de opslagplaats van het Huis van Bewaring. Een deskundige commissie werd benoemd om een onderzoek in te stellen naar de authenticiteit van deze beide briefjes. Intussen werd een onderzoek ingesteld naar de her komst van de briefjes. Hoe deze in het Huis van Bewaring zijn gekomen, is thans nog niet bekend. De commis sie van deskundigen kwam tot de mening, dat de briefjes niet van de vrouw van de arts afkomstig waren. Als de schrijver ervan wezen zij de broer van de arts aan, de 39-jarige F.O. die reeds geruime tijd in 'n psy chiatrische inrichting werd verpleegd. Deze werd toen gearresteerd. Hierna volgde toen de arrestatie van de raadsman van de arts, mr. H. een arrestatie welke uiteraard zeer veel opzien in Den Haag heeft gebaard. Een aantal deskundigen, die op ver zoek van mr. H. de briefjes onder zochten, waren eerder tot de conclusie gekomen, dat deze inderdaad door de vrouw van de arts geschreven waren. Dit is in grote trekken de ontwikke ling van deze zaak. Er blijven nog vele vraagpunten over, maar de Justitie wei gert pertinent elke inlichting, die tot opheldering van een en ander kan lei den. Zo heeft men bijv. de juiste reden nooit bekend gemaakt van de arrestatie van de broer van de arts en van de ad vocaat. Ook over de verblijfplaats van deze laatste twee tast men in het duis ter. De raadslieden van de broer en van mr. H. verstrekken evenmin inlichtin gen, zodat deze gehele zaak in een mys terieus waas blijft gehuld. Desondanks hebben wij goede grond, aan te nemen, dat thans bipnen niet al te lange tijd opheldering zal worden gegeven en dat deze gehele affaire spoedig voor de rechtbank uit de doeken zal worden ge daan. Volgens een bericht in Het Parool van Dinsdagavond zou de Haagse pater V., de geestelijke verzorger van de Berkel se arts, uit zijn functie zijn ontheven en op nonactief gesteld. Dit zou zijn ge beurd na een tweetal verhoren van pa ter V., waarvan een niet minder dan vijf uur duurde. Hierbij zou aan het licht zijn gekomen dat de pater iets te maken zou kunnen hebben met de raad selachtige zelfmoordbriefjes, die enige tijd terug in het Huis van Bewaring op doken. Pater V. zou vervolgens de toe gang tot alle strafgestichten zijn ont zegd. Dit alles zou Vrijdag zijn geschied. Of pater V. inderdaad bij de zaak van de Berkelse arts is betrokken konden wij nog ontkend noch bevestigd krijgen, daar hangende het onderzoek in deze zaak geen enkele inlichting wordt ver strekt Wel vernamen wij dat pater V. niet uit zijn functie is ontheven, maar dat hij vorige week Woensdag zelf zijn ontslag als aalmoezenier bij de strafge stichten heeft genomen. De reden hier van is echter niet bekend. Uiteraard heeft pater V. nu geen toegang meer tot de verblijfplaats van de Berkelse arts. De mededeling, dat aan pater V. nu de toegang tot alle strafgestichten zou zijn ontzegd, is tendentieus te noemen, want normaal heeft een aalmoezenier slechts toegang tot het gesticht waarin hij werkzaam is. In alle andere gestichten komt hij niet binnen. Het zal wel niet mogen van Dbg., maar het liefst zie ik een knok- of een lach film. Een heer die in alle argeloosheid op een bran dende kachel gaat zitten, werkt nu eenmaal op mijn lachspieren en twee man nen, die elkander weldoor dacht roomtaarten in het gezicht drukken, laten mij evenmin onberoerd. Daar kan ik niets aan doen, ook al houd ik mijzelf voor, dat het alles maar vulgair is. En wat de vecht- jasserij betreft, een ferme knokpartij mag ik graag zien. vooral als de inzet van nobele, ridderlijke aard is en als de uitslag in ieder geval in het voor deel uitvalt van degene, die dat, moreel gezien, verdient. Aan de op het veld van eer sneuvelende held heb ik een grondige hekel. Laatst was ik de meelevende getuige van een zeer handtastelijke cowboyge- schiedenis in technicolor. Alles verliep naar mijn genoegen. Allerlei breedge schouderde mannen rolden over de grond of het geen geld kostte en de ene schurk na de andere viel bereid willig in een afgrond of ging roemloos :en onder in een snel vlietende stroom. Totdat de resterende held tenslotte de dame, om wie 't van de eerste meter film af om ging. aan zijn borst drukte en het filmwerk afrondde met een mooie en goed uitgevoerde kus. Mijn voldoening was groot. Maar zij was niets vergeleken bij die van dat meiske, de rij voor mij, dat ik op dit moment heur galant hoorde toefluisteren; „Zie* je Jan, zo bedoel ik het nou ook". Op de Dinsdagmiddag te Amsterdam gehouden verificatie-vergadering van crediteuren der N.V. Trio tapijtfabrie- ken te Huizen zijn de curatoren niet overgegaan tot het aanbieden van een accoord. Derhalve werd medegedeeld, dat het Trio-bedrijf, dat in staat is van faillissement, zal werden geliquideerd De opbrengst van de verkoop van het bedrijf, dat in onderdelen zal worden verkocht, maakt het mogelijk, dat aan de crediteuren 20 pet. wordt uitgekeerd De tapijtfabriek van Trio is, naar wij vernemen, overgenomen door de N.V van den Brink's Tapijtfabriek te Hil versum. De directie, die gevormd wordt door de heren H. P. en M. Keijzer. deelde desgevraagd mede. dat men voornemens is de in Huizen aanwezige voorraden na 1 Maart op te weven en inmiddels geleidelijk het bedrijf over te brengen naar Hilversum, waar het zal worden opgenomen in het eigen grote moderne fabriekscomplex. Het probleem voor het 300 man tellende personeel der Trio-fabrieken achtte men goed op te lessen. Het geschoolde personeel kwam over het algemeen reeds per autobus van Hilversum naar Huizen en kan dus gevoeglijk in Hilversum werken. De ongeschoolde arbeidskrachten zullen at and?rc mogelijkheid krijgen. De ■lu PS, hie in Huizen een zich sterk uitbreidend bedrijf heeft gevestigd, heeft een aanbod gedaan tot omscho ling van het Trio-personeel. De spinnerij zal worden overgenomen door de N.V. Balatum. Tot op heden is bij de „Amitiés Ca- tholiques Francaises", de Frans. Neder landse Katholieke Vereniging een som van ruim f 5.500 binnengekomen voor de actie van abbé Pierre onder de Pa- rijse daklozen. De gelden zullen binnen afzienbare tijd aan abbé Pierre worden Overgemaakt. Ze zullen gebruikt worden voor de bouw van z.g. nooddorpen, die deze Franse priester voor de huisvesting van de Parijse daklozen heeft geprojec teerd. Maandagnacht is een inbraak ge pleegd in het St. Joriseollege in de El- zent te Eindhoven. Door een raam te verbrijzelen hebben de waarschijn lijk twee ongenode gasten zich toe gang verschaft tot de kamer van de onderdirecteur van de school. Daarna zijn enkele andere vertrekken onder zocht. De brandkast werd opengebro ken. Een bedrag van ruim tweedui zend gulden wordt vermist. een meisje ten huwelijk dronkaard wilde trou- vroeg. Het meisje zei „ja' wen. De herbergier heeft en stelde h"m voor zich aan een tweede me- hun toekomstig geluk er dische behandeling on- eentje te nemen. De man derworpen en is thans zei „nee", omdat hij bang weer geheelonthouder.... was in zijn ou..c kwaal en vrijgezel, te hervallen. Toen zei ook het meisje „nee want zij wilde niet met een „laf aard" trouwen. Dat liet de man niet op zich zit ten en hij dronk met Eerlijke kans In de buurt van Moundsville in West-Vir ginia werd een nieuw het meisje een sherry. De strafkamp geopend, dat de dag daarop kon hij de de bemoedigende naam verleiding niet weerstaan en ledigde ee fles whisky. Toen zei het meisje weer „nee" en verbrak de verloving, omdat zij niet met een draagt van „Eerlijke kans". Twee pas aange komen gevangenen vat ten dit op hun manier op en namen prompt de be nen. ?5 Van 14 tot 28 Maart zal in Nederland een grote actie door de R.K. Midden stand gevoerd worden, om het aantal leden uit te breiden en de organisatie hechter en sterker te maken. Dit deelde de heer Jan Bakker, directeur van het Middenstandsbureau, gistermiddag mede tijdens een vergadering van de R.K. Middenstandsvereniging in het bisdom Haarlem. De heer F. C. de Hosson, diocesaan voorzitter, liet enkele verrassende, doch niettemin veront rustende cijfers horen, toen hij bekend maakte, dat van de 280.000 Neder landse middenstanders er slechts 50.000 georganiseerd zijn in katholiek ver band. Ongeveer 60.000 zijn aangesloten bij niet-katholieke organisaties. 170.000 middenstanders zijn dus niet aangesloten, van wie ongeveer 70.000 katholiek zijn. De actie, die gevoerd wordt onder de min of meer militaire naam operatie „U", gaat om de macht van het getal en in dit verband werd gewezen op de kracht en de hechte organisaties van de L.T.B.' en de K.A.B. Jan Bakker zeide dat er een greep zal worden gedaan in het organisatie- bewustzijn, om daardoor de niet-geor- ganiseerde katholieke middenstanders sociaal, economisch, cultureel, politiek en godsdienstig „een kop groter" te maken. Het gaat meer dan ooit om de middenstand zelf, om de organisatie, die nog veel meer vruchtdragend werk zou kunnen verrichten, indien zij ster ker was. Wat nu te gebeuren staat is enig in de bondsgesehiedenis: het zal dreunen van actie en toewijding! Hij stelde zijn toehoorders de vraag, waarom juist nu een begin moet wor den gemaakt met operatie „U" (uit bouw). Het antwoord gaf hij zelf, met dat machtige gebaar en woord van de geboren redenaar: omdat wij momen teel de volle wind in de zeilen hebben. De middenstand staat in het brandpunt van de publieke belangstelling; er wordt over ons gepraat en geschreven, terwijl bovendien in de afgelopen maanden zeer belangrijke resultaten zijn behaald. Tevens is er een omme keer in het economisch beleid waai- te nemen ten gunste van de middenstand. De particulier gaat weer een woordje meespreken. Ook ten faveure van het bedrijfsleven heeft er een ommekeer plaats, namelijk die in het fiscaal be leid. Hetgeen niet zeggen wil dat wij tevreden zijn; alleen de kansen zijn ge keerd. In dit verband bracht hij hulde aan de leiders, die steeds op de bres ge staan hebben om de belangen van de middenstand te verdedigen en te be hartigen. Een goede stap in de richting noemde hij de benoeming ven een staatssecretaris voor Middenstands aangelegenheden. „Als wij niet gere geerd willen worden zonder dat wij er bij zijn, dan is een hechte organi satie meer dan ooit noodzakelijk". Dr. G. J. M. Veldkamp, zo zeide Jan Bakker, heeft in zijn middenstands nota een beroep gedaan op onze acti viteit, toen hij het vermanend woord tot de middenstand richtte zijn be langen zelf te behartigen en zulks niet te laten doen door de overheid. Uit de geringe belangstelling blijkt een tekort aan organisatie-besef en economische samenwerking onder de middenstanders. Dat belemmert een actieve middenstandspolitiek. Dit jaar nog, aldus Jan Bakker, zal de kadervorming in het bisdom Haar lem ter hand worden genomen, terwijl als bijzondere punten o.a. op de agenda prijken: een definitieve ouderdoms voorziening en een definitieve kinder bijslagregeling voor de kleine zelfstan digen. Overigens meende spreker wel te mogen vaststellen, dat er in de afge lopen jaren ondanks de vaak treurige omstandigheden, waaronder moest wor den gewerkt en gestreden, veel is bereikt. Zo gaat dan de R.K. Middenstand zijn ledental versterken. De afdelingen zullen van het hoofdbestuur richtlijnen ontvangen, alsmede folders en ander propaganda-materiaal. Twee weken te voren kunnen de afdelingen zich bera den* over een plan de campagne, terwijl na 28 Maart een propaganda-avond In de afdelingen de klap op de vuurpijl moet zijn. De afdeling, die procentueel de meeste leden binnen brengt, krijgt van het hoofdbestuur een feestavond aangeboden en een vaantje. Namens het hoofdbestuur van de N.R.K.M. woonde mr. Lubbers de ver gadering bij. Op een desbetreffende vraag werd medegedeeld, dat het hoofdbestuur de toezegging van pater W. Loop heeft ge had contact op te nemen naar aanlei ding van diens „Lichtbaken", waarin h(j de verschillende middenstands vraagstukken ter sprake had gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3