ABDIJSIROOP Amerikaanse activiteit in Cinetone studio Critiek op voorgestelde wijzigingen in de juristen opleiding IJsbrekers ijsdam doorbreken enorme de Waal s c hm Middenstandsnota te abstract en te weinig menselijk Groot Gala in de Parijse Opera Minister STAF vandaag bij president Eisenhower Chefa rine ,4 Grote risico's voor schepen O A R cv;I Geen rekening gehouden met dynamiek der bedrijven en de belastingdruk Hulp verleend aan benden HOEST UW KIND? Kroon jurist of accentjurisf Aantal doden bij verkeersongevallen jaarlijks bijna twee derden van aantal slachtoffers van de watersnood Productie van televisiefilms Regering der VS. toont volledig begrip voor onze moeilijkheden Weer luchtbrug naar Ameland Pyromaan aan het werk in Oud-Gastel 522ste STAATSLOTERIJ n» 3e lijst Griepbesfrijding met 4 middelen tegelijk! WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 PAGINA 7 Drs. Neefs voor R.K. Middenstandsver. A'dam Achteruitgang van eigen kapitaal Gearresteerde Nederlanders Verklaring minister Wongsonegoro Nationaal monument in Eede Onthulling door Prinses W ïlhelmina? Staking in Indonesische havens achter de rug Drie alastrimpatiënten ontslagen (Van onze verslaggever) 'n Amsterdam, waar 52 jaar geleden eerste katholieke middenstandsorga nisatie is ontstaan, is ook voor de eerste "taal In den lande de onlangs genubli- ®eerde Middenstandsnota van de Rege- "ng door de R.K. Middenstandsvereni- in het openhaar besproken. En wel d°or drs. H. J. J. Neefs, landelijk secre taris van de R.K. vereniging van tex- ■jaldetalllisten „St. Willibrordus", die de ™iddenstandsnota in het algemeen kon Waarderen maar het een „academisch, nationalistisch en abstract" stuk vond. ®at veel te weinig aandacht schenkt "an t|e menselijke kant van het mid denstandsprobleem, i.e. de enorme hoe veelheid leed. die blijkt uit de dorre cij- *®rs en statistieken. Na er op gewezen te hebben dat zon der het bestaan van een zelfstandige middenstand de spanningen tussen de hitersten in de maatschappij zeer sterk Zouden toenemen, citeerde hij uit de Nota de betekenis van de middenstand hoor de werkgelegenheid, welke bete kenis men ten onrechte tot dusver al leen aan de industrialisatie toekende. Feit is dat 38% van de Nederlandse Werkende bevolking in middenstandsbe- drijven is te vinden, die 93% procent van het totaal aantal bedrijven uitma ken (en dan alleen nog Voor bedrij ven met minder dan elf werknemers). Bet aantal ondernemingen is sedert 1938 verminderd maar het aantal werk nemers toegenomen. Drs. Neefs had grote bewondering voor de Nota als werkstuk, doch hij zeide dat de vraagstukken veel dieper liggen dan in de Nota is aangegeven en dat deze Nota de weg van de minste weer stand heeft gekozen. Er is b.v. geen aandacht geschonken aan het Vervoer en aan de kleine aannemers, die ook tot de middenstand behoren. Bijna de helft van het nationale inkomen in 1950 kwam Van de detailhandel, maar zelfs de mid- dengrote bedrijven bleken een in econo misch opzicht negatief resultaat te heb ben geboekt. Nu heeft men dan ook Wel twee „ongelukkige" jaren als 1950 en 1952 als basis genomen, men moet immers in handel en bedriif op de con tinuïteit letten: verliezen, .die door win sten worden gecompenseerd en omge keerd. De pessimistische visie in de Nota heeft dan ook te weinig rekening ge houden met de dynamiek in de bedrij ven. En de Nota somt wel de interne factoren op, die invloed hebben op de bedrijfsvoering (zoals vakbekwaamheid, commerciële en sociale samenwerking maar houdt vrijwel geen retenjng met externe zoals de zware belastingdruk, die ook nu nog te zwaar is en de liqui diteit van de bedrijven heeft aangetast, naar uit de cijfers van de achteruitgang van het eigen kapitaal der bedrijven duidelijk blijkt. Ook hebben de prijsvoor- schriften van de overheid zeer negatief gewerkt omdat de prijsval in latere ""en niet kon worden opgevangen door hogere prijzen vroeger. Men wil nu wel middenstandsconsu lenten aanstellen en de credietver- lening uitbreiden, maar beter ware het geweest dat deze credietverlening niet noodzakelijk was geworden door de exorbitante eisen van de fiscus. De Nota oppert overigens maar heel wei nig nieuwe maatregelen tot verbete ring en laat na zelfs maar een begin van oplossing aan te geven voor het probleem van de z.g. randbedrijven (met minder dan 3.000 gld. inkomen per jaar). Men had een onderzoek moeten instellen riaar de aard van deze bedrijven en daarbij overleg moeten plegen met de organisaties, die zich reeds lang met deze bedrijven bezig houden. De Nota toont aan dat de kosten van het distribueren der artikelen niet hoger zijn geworden door hogere in komens van de winkeliers, doch door de hogere eisen van het publiek. Neemt men een werkduur van 3.000 uren per jaar aan, zoals de Nota doet, dan blij ken vele middenstandsondernemers zelfs dan nog met negatief economi sche resultaten te werken en dus in te teren op hun kapitaal of bijverdiensten te behoeven. Dat ziet er dan ook som ber uit. Een sterkere organisatie der middenstanders zal hierin verbeterin gen moeten brengen, zo besloot drs. Neefs. De Indonesische vice-minister-president Wongsonegoro heeft aan de pers medege deeld, dat het onderzoek in de zaken van de in de laatste tijd gearresteerde Neder landers 'Via drie instanties loopt. 1. de po litie en de militaire politie; 2. de djaksa (officier van justitie) en 3, de rechter. Hij \Toegde er aan toe, dat het de wens van de politie is, dat de betrokkenen ©iet voor de rechter zullen worden gebracht, alvorens het onderzoek geheel is afgelopen, aange zien dit anders kan worden bemoeilijkt. De heer Wongsonegoro deelde verder mede, dat er tegen een aantal van de ge arresteerden voldoende bewijzen bestaan, dat zij hulp hebben verleend aan benden. Wat betreft het door de Nederlandse re gering ingediende protest herinnerde hij er aan, dat de Indonesische regering aan de betrokken instanties heeft voorgesteld geVallen, die „rijp" zijn, direct voor de rechter te brengen. Maar wat dit betreft, kan de regering geen bevelen aan de rechterlijke macht geven, aldus de mi nister. Advertentie Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S - 's Werelds beste hoestsiroop - ,,j (Van onze verslaggever) Tijdens de discussies op een vergade ring van de Notariële Vereniging, wel ke gisteravond in het Parkhotel te Am sterdam werd gehouden, is van velerlei gezaghebbende zijde scherpe critiek ge leverd op de wijzigingen in de juridi sche opleiding, voorgesteld door de staatscommissie-van der Pot, alsook op de denkbeelden, welke minister Don ker in een enige maanden geleden voor dezelfde vereniging gehouden rede heeft ontvouwd. In feite werd daarmede even eens stelling genomen tegen de inhoud van het ontwerp van een nieuw acade misch statuut, dat inmiddels reeds door de minister van Ondsrwjs aan de sena ten der universiteiten is voorgelegd. Zowel in de beide voordrachten, wel ke prof. mr. J. Offerhaus, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, en mr. A. F. Visser van IJzendoorn, deken van de Nederlandse Orde van Advocaten, over het pro bleem der juridische opleiding hielden, als in hetgeen enige andere hoogleraren en advocaten hierover zeiden, was deze zeer critische toon te beluisteren. Prof. Offerhaus karakteriseerde de -J3?* aantal slachtoffers van dodelijke iaarHufronseva,len in ons land bedraagt aantal s°la?h.Veer twee derden van het mingsramn ers van de overstro- keer en Wat de minister van Ver- Heer en Waterstaat, mr. J. Algera, in Gebouw vaiaiSne. hy gistercn 'n het bouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de tweede nationale verkeers technische leergang van de ANWB voor geopend verklaarde. Deze leergang ig voornamelijk bedoeld voor technici van Rijk, provinciën en waterschappen, die bemoeiing hebben met het oitwerken van wegenplannen en het beheren van wegen, alsmede voor die politiefunctio narissen, wier speciale werk terrein ligt op het gebied van het verkeer en de daaruit voortvloeiende vraagstukken. Alvorens de minister van Verkeer en Waterstaat zijn rede hield, sprak de voorzitter van de A.N.W.B., de heer P. F. Zimmerman, een inleidend woord. De ANWB meent, aldus spr., dat een kantal verkeersongevallen niet a priori kan schuld, nalatigheid, onachtzaamheid. e-d. van de weggebruiker geweten moe ien worden, doch mede, en misschien zelfs in het bijzonder, aan een complex Van verkeerstechnische gebreken aan ®an bepaalde situatie, waardoor zelfs kan zorgvuldig bestuurder onder zekere °ftistandigheden kan falen. Minister Algera zei daarna o.a., dat d® onderwerpen, die voor deze leergang *tjn gekozen er zich bijzonder toe lenen, de menselijke eigenschappen daarin te betrekken. Dit geldt uit de aard der Zaak voor het inderdaad zeer actuele Voetgangersvraagstuk, doch ook voor de Rijwielpaden en de kruispunten, en ook Voor de juridische consequenties van de verkeerswetgeving in het licht van de Ver keerstechniek. Naar aanleiding van 's ministers voor hemen een Commissie veiligheid weg verkeer in te stellen, deelde mr. Algera h*6®, dat hij de principiële instemming ^an enige van zijn ambtgenoten heeft erkregen. Reeds kon hij meedelen, dat h®t voorzitterschap van de commissie jkl worden waargenomen door baron H. de Vos van Steenwijk, terwijl als odervoorzitter zal optreden ir. C. T. v" Heyning. Voetgangersprobleem Deze dag was er een tweetal inlei keg?fn'.Al- van de cnef van de Ver- teurrT:itle te Botterdam, hoofdinspec- Crv.Ki Müller, over het voetgangers- oieem en van de chef van de ver- Ruvst eling van de A.N.W.B., ir C. A. ten k over de technische maatregelen De, 1 eve van voetgangers, ken jer Stiller zei, dat het overste- Van h t steden het grootste vraagstuk is, Mhet voetgangersverkeer geworden Bieten r^i-aarnaast zÜn er diverse con- °Plossi'ng vragennadere bestudering en beeft de dodelijke ver een nPw' T over 1950 en 1951 aan kanziov, onderzoek onderworpen. Ten kort het JniP voetgangers kan in het Van a ~l?erï e w°rden opgemerkt. 8ers waren dm 1950 gedode voetgan- dan 65 Jonger dan 8 en 80 ouder Uiterste, Jaar- Samen leverden deze dan ons .i u?oneën dus niet minder slachtoffers. Uit de cijfers van 1950 blijkt, dat van het totaal van 6127 voetgangersongevallen ongeveer de helft het gevolg zou zijn van „onvoorzichtig op de weg lopen". Tengevolge hiervan werden 2577 peronen gedood of gewond Meer dan de helft hiervan, n,l. precies 1300, was jonger dan 11 jaar. Al deze bijzonderheden worden door de cijfers over 1951 bevestigd. Uit een en ander blijkt, dat zeer jon gen en de zeer ouden relatief bezien de meeste slachtoffers onder de bevolking leveren Ir Kuysten zei, dat de voetganger ge neigd is het verkeer gemakkelijk op te nemen. Dit demonstreert zich in het bijzonder bij het oversteken van de rij baan. Het treffen van constructieve maatregelen dient daarbij vrijwel be perkt te blijven tot de punten, waar geregeld grote aantallen voetgangers oversteken. De markering is van groot belang. In 1949 introduceerde de A.N. B.W. de zebra-oversteekplaats. Thans zijn er duizenden van in ons land. Over steekplaatsen dienen in principe op ge- woonte-oversteekpunten te worden aan gebracht. Immers, kiest men daarvoor een andere plaats, dan worden zij niet gebruikt. Meestal echter zijn de ge woon te-oversteekpunten niet de veilig ste punten. Het is daarom nodig z.g.n. voetgangershekken te plaatsen .De over steekplaatsen dienen zoveel mogelijk haaks op de rijrichting van het ver keer te worden aangelegd. Het is zeer nuttig gebruik te maken van verkeers heuvels, het oversteken kan dan in twee phasen geschieden. De onthulling van het nationaal mo nument, dat te Eede in West Zeeuwsch- V laanderen zal worden opgericht ter herdenking van het feit, dat 13 Maart 1945 Koningin Wilhelmina voor het eerst na vijf jaar ballingschap weer voet op vaderlandse bodem zette, is thans definitief bepaald op Zaterdag 13 Maart aanstaande. Prinses Wilhelmina is gevraagd de onthulling te verrichten. actuele controverse aldus: „Zullen wij de staatscommissie (of de op sommige punten nog verder gaande voorstellen van minister Donker) volgen, of zullen wij vasthouden aan een opleidingsstruc tuur, die ge"baseerd is op de traditionele vorm van bundeling van een aantal ver plichte vakken, die in de eerste plaats gericht is op het bijbrengen van funda menteel juridisch inzicht? Richt men de opleiding op de algemeen geschoolde „kroon-jurist" of de op een beperkt terrein gespecialiseerde „accent-jurist"? Ten aanzien van deze vragen staan wij thans op een keerpunt; het is nog niet te laat hierover te spreken." Hij keerde zich tegen de afschaffing van de rechtsgeschiedenis, met name het Romeinse recht, bij de candidaats- studie, zoals minister Donker voor staat en waartoe in feite mr. Visser van IJzendoorn eveneens concludeer de. Ook prof. mr. M. H. Bregstein on derstreepte echter tijdens de discus sies nog eens uitvoerig de betekenis van de studie van het Romeinse recht voor de juridische opleiding, terwijl de meerderheid der vergadering bij stemming deze zienswijze bevestigde. Ten aanzien van de kwestie van een ruimere maatschappelijke oriëntatie als achtergrond voor de juridische studie vóór het candidaatsexamen openbaar den zich op de vergadering uiteenlo pende visies. Prof. Offerhaus achtte een toevoeging van de sociologie aanvanke lijk niet wenselijk, daar deze de studie onnodig zou verzwaren. Volgens mr. Visser van IJzendoorn is dit vak echter stellig onmisbaar. De vergadering ver enigde zich tenslotte op een suggestie van prof. mr. M. G. Levenbach, volgens welke de sociologie louter als beschrij vende hulpwetenschap aan het studie plan zou moeten worden toegevoegd. Algemeen was men ook van gevoelen, dat aan de algemene inleiding in de rechtswetenschap, waarbij ook aan het hedendaagse recht reeds aandacht be steed wordt, bij de candidaatsstudie een grotere plaats zou moeten worden inge ruimd. Aan de vérgaande specialisatie, die de staatscommissie reeds tijdens de oplei ding wil invoeren, achtte prof. Offerhaus tal van nadelen verbonden. Onder meer vreesde hij oppervlakkigheid, tekort aan inzicht in de algemene grondslagen, ver lenging van studieduur en een botsmg met de behoeften van rechterlijke macht èn advocatuur, die algemeen geschoolde juristen vragen. Men was dan ook algemeen van oordeel, hetgeen bij de stemming be vestigd werd, dat ook ten aanzien van de doctoraalstudie een wijziging op de grondslag van het bestaande systeem, met een mogelijke herschikking der hoofdvakken, de voorkeur verdient boven de veel ingrijpender voorstel len der staatscommissie. Van verschei dene zijden werd de wenselijkheid uitgesproken het administratief recht en het internationaal privaatrecht aan de verplichte vakken toe te voegen. President Coty van Frankrijk en zijn echtgenote hebben voor het eerst een officiële galavoorstelling van de Parijse Opera bijgewoond. In hun gezelschap bevonden zich prins Georges van Griekenland en zijn gemalin. De opbrengst van de uitvoering van Weber's „Oberon" was bestemd voor de slachtoffers van de aardbeving op de Griekse eilanden. Triangle Productions Inc., een Ame rikaanse maatschappij die voor de te levisie bestemde filmpjes vervaardigt, heeft een groot gedeelte van de Cine tone studio te Duivendrecht voor het eerstvolgend halfjaar contractueel in gebruik genomen. Gedurende die tijd hoopt, deze maatschappij er 26 televisie films, van een half uur, te produceren. Indien deze eerste overeenkomst tus sen de Cinetone studio en de Ameri kaanse firma een succes wordt, is het nagenoeg zeker, dat het contract ook voor volgende jaren zal worden ver lengd. Daarmede zou dan het grote probleem zijn opgelost wat men met Advertentie Elk tablet Chelarine „4" bevat 4 ge- neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. m TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 CT. „Uet vervult ons met trots en dank baarheid, dat wij ondanks de overstro mingsramp die ons land een jaar gele den trof en waarbij zulk een overwel digende solidariteit van onze vrienden in het buitenland werd getoond, in staat zijn geweest op het terrein van de eco nomie op eigen benen te blijven staan." Aldus zei de Nederlandse minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, Dins dag bij zijn aankomst in New York. Hij voegde daar aan toe: „Wij zijn voor de opbouw van onze strijdkrachten nog in sterke mate afhankelijk van de militai re hulp van de Verenigde Staten". De Nederlandse minister zei vol ver trouwen te zijn, dat de besprekingen die hij te Washington met president Eisen hower, de Amerikaanse minister van Oorlog, Wilson, en militaire leiders zal hebben vruchten zullen afwerpen. Hij grondde dit op het feit, dat in eerdere gevallen de Amerikaanse regering steeds volledig begrip heeft getoond voor de Nederlandse moeilijkheden. Minister Staf zei ook een bezoek te zullen brengen aan admiraal McCor- mick, de geallieerde opperbevelhebber op de Atlantische Oceaan. Op de vraag of hij om meer militaire hulp zou verzoeken, antwoordde de mi- (Van onze correspondenten) Het ijs op de Waal geeft zich nog altijd niet zonder meer gewonnen. Het wisselvallige karakter van de rivier toont zich in deze dagen wel heel duide lijk. In amper vierentwintig uur tijds zag de rivier kans om bij Nijmegen een meter te wassen en daarna weer een meter te zakken. Voornamelijk had dit zijn oorzaak in de enorme ijsdam, die zich tussen Druten en Varik op de rivier heeft gevormd en waardoor het water snel werd opgestuwd. IJsbrekers zijn er inmiddels reeds in geslaagd om een geul door deze barrière te breken, zodat het water voorlopig uit de voeten kan. en toen het werk Dindagmorgen werd voortgezet slaagde men er in door de dam heen te komen. Met enorm ge- weid joeg het opgestuwde water zich door de smalle geul, die daardoor al lengs werd uitgeschuurd.. Het resul taat hiervan was al spoedig merkbaar en de rivier keerde in de loop van gis termiddag tot haar normale peil te rug. Enkele schepen hebben zich gisteren weer op de Waal gewaagd. Hoewel de voorbij drijvende schotsen geen ernstig gevaar opleveren is een en ander toch niet zonder risico's. Op de bovenloop van de Rijn in Duitsland schijnt name lijk nog heel wat ijs te zitten. Zo is een enorm ijsveld, dat bij de Lorelei vastgezeten heeft, nu in beweging ge komen. Men verwacht dat dit ijsveld tegen Donderdag op de Nederlandse rivieren aan zal komen. Zich op de rivier bevindende schepen lopen grote kans door dit ijsveld meegesleurd en gekraakt te worden, zodat de Rijkswa terstaat de schippers dringend heeft ge waarschuwd voorlopig nog in de vluchthavens te blijven tot de toestand Nadat de Waal Zondagmiddag voor Nijmegen was losgekomen kwam da rivier al spoedig over de volle breedte open te liggen, zodat er voldoende ruimte voor de van boven komende schotsen was om vrij hun weg te ver volgen. In de Waal bü Varik vormde het ijs opnieuw een dam die door het op drift geraakte ijs met het uur in lengte toenam. De dam had al bijna een lengte van vijftien kilometer be reikt (tot ongeveer aan Druten) toen ijsbrekers met man en macht te hulp snelden. Inmiddels begon de rivier voor Nij megen snel te wassen. In enkele uren tijds liep het water meer dan een me ter op en het bereikte een hoogte van ruim 9.50 meter boven N.A.P. Naarstig beten de ijsbrekers zich in de ijsmassa s op de rivieren weer normaal is. De dalende temperatuur is daarbij geen bevorderlijke factor. Omstreeks 24 cm. dik ijs houdt Ame land nog altijd gescheiden van het Friese vasteland terwijl de andere eilanden al uit hun isolement zijn ver lost. Bovendien is het vier dagen niet mogelijk geweest de luchtbrug met het eiland te onderhouden. De ^voorraden veevoer begonnen aanmerkelijk te slin ken en de bakkers op het eiland be schikten nog over een voorraad meel die slechts tot Vrijdag toereikend was. Dinsdag is men er echter in geslaagd de luchtbrug te herstellen en Ameland noteerde dan ook een record aantal lan dingen. Driemaal zijn zes vliegtuigen op het Ballumer vliegveld geland en belangrijk is niet alleen dat er een pas sagier naar en zeven personen van het eiland konden worden vervoerd, maar vooral dat 22 balen bakkersmeel, een hoeveelheid vlees en gist en ln totaal 800 kg. post overgevlogen kon worden. Voor het eerst sinds vier dagen heeft Ameland de post ontvangen. Het ziet er nog niet naar uit dat dezer dagen de bootverbinding hersteld kan worden, De veerboot heeft intussen een po ging gewaagd, naar Holwerd te komen, maar men had anderhalf uur werk over vierhonderd meter waarna men de pogingen maar heeft opgegeven. De boot van Oostmahorn naar Schiermon nikoog vaart nog steeds naar de Zuid westelijke punt van dit eiland en kan de steiger nog altijd niet bereiken. Schiermonnikoog heeft inmiddels een partij steenkool gekregen. Dinsdag werd er per vliegtuig nog een patiënt van het eiland gehaald. De postboot van Vlieland heeft Harlingen kunnen be reiken, zulks via Terschelling. Door het intreden van een nieuwe vorstperiode is de autodienst van Monnikendam naar Marken over de Gouwzee hersteld. Op het ijs, dat zich in goede conditie bevindt, is een baan uitgezet. Bij doorgaand vriezend weer worden Zondag vele bezoekers op het eiland verwacht. nister, dat het zijn bedoeling is een af spraak te maken over het program, zo wel wat de Amerikaanse uitrusting en de Nederlandse manschappen betreft. Hij zou misschien wel verzoeken om meer uitrustingsstukken van een be paald soort voor de opbouw van zekere eenheden, maar niet om een vermeerde ring van de hulp in het algemeen. Wat de aflevering van de uitrusting aangaat, er is met een paar stukken wel enige vertraging, maar in het algemeen is men bij, aldus het antwoord op een an dere vraag. Dinsdagavond is de minister doorge reisd naar Washington. Hij zou vandaag op het Witte Huis een bezoek aan pre sident Eisenhower brengen. Donderdag voert minister Staf in het Pentagon een reeks conferenties met ambtenaren van leger, vloot en lucht macht om vervolgens als eregast aan te zitten aan een lunch, die hem door de Amerikaanse minister van Defensie Wilson, aangeboden wordt. Vrijdag zal minister Staf naar Nor folk in Virginia vliegen voor een confe rentie met admiraal C. McCormick, commandant van de Atlantische zee strijdkrachten der Noordatlantische verdragsorganisatie. Maandag zal de minister beginnen met een rondreis langs militaire bases in de Verenigde Staten. De stakings-acties te Tandjong Priok, Belawan en Surabaja zijn geëindigd. In deze havens werd Dinsdag normaal ge werkt. Het werk in de haven van Sema- rang zou nog stilliggen. In Makassar zijn de arbeiders een „langzaam-aan"- actie begonnen. de verlaten studio moet doen geduren de de tijd dat de Nederlandse speel filmproductie stil staat. Het Nederlandse personeel van de studio is in zijn geheel in de productie der t. v.-films opgenomen en zal dus van de ervaring der Amerikanen kun nen profiteren. De producent is Arthur Dreifuss, die in Hollywood voor vele filmmaatschappijen heeft gewerkt. De filmpjes, zijn getiteld „Secret File, USA". Met uitzondering van de hoofdrolspeler en een gering aantal technische assi stenten zullen alle acteurs, actrices en figuranten, doch tevens de productie staf, uit Nederlandse krachten bestaan. De films zullen in ons land niet ver toond worden (ook niet voor de Neder landse televisie), omdat ze geheel wor den ingesteld op de Amerikaanse men taliteit. Niet alle opnamen zullen in de studio vervaardigd worden, er komen diverse buitenopnamen. Slechts circa vijf van de 26 films zullen een Neder lands verhaal tot onderwerp hebben en zich afspelen in Nederland. In het aantal patiënten lijdende aan alastrim te 's-Gravenhage en in het aantal in observatie genomen personen is sedert gisteren verandering gekomen. Er zijn thans twintig patiënten en drie observa tie-gevallen. Drie patiënten konden wor den ontslagen. (Van onze correspondent) De pyromaan, die de Westbrabantse gemeente Oud-Gastel nu al een tiental weken in spanning houdt, heeft na een rustperiode van twee weken Dinsdag" avond laat weer brand gesticht in een stroklamp achter de boerderij van de heer K. nabij de grens van de gemeente Roosendaal. Daarbij is de brandstichter afgeweken van de traditie om op Zon dagavond te werken en dit zal wel eén gevolg zijn van het feit, dat de boeren, hun zoons en knechten en tientallen Rijkspolitiemannen op Zondagnacht met geweren en revolvers gewapend hooimijten en stroklampen plegen te be waken. De kans bestaat, dat de politie, die tot nu toe geen enkele redelijke aan wijzing heeft, thans een spoor in handen heeft gekregen. Omstreeks tien uur heeft de waakhond van de boer aange slagen en pas om half één brak de brand uit. Men neemt nu aan, dat de brand stichter met een chemische stof werkt, welke enkele uren na het deponeren in de hooimijt pas tot ontbranding komt. Bij de blussing was een grote menigte op de been, zoals bij alle zeven vorige branden het geval is geweest. De Oud- Gastelse brandweer-commandant, die zeventig jaar oud is, heeft zijn hele le ven nooit zo 'ets meegemaakt. Zijn man nen maken op deze manier heel wat overuren. Bij de laatste brand heeft de brand weer zich beperkt tot het in bescher ming nemen van het woonhuis om het feller oplaaien van het vuur te voorko men en om mogelijke sporen niet uit te wissen. De Rijkspolitie ter plaatse speurt onverdroten voort HOGE PRIJZEN ƒ28000 2290 5000 3872 ƒ1500 7668 10823 18765 ƒ1000 1596 8206 11450 17959 19802 19909 400 1908 3949 5650 5992 6655 6943 7244 8753 13165 13929 16689 17254 18204 18529 18928 19241 19277 20654 200 1469 1653 1678 2832 3396 4346 4424 4711 5874 6093 6108 8168 8582 10778 11467 11841 12563 13150 13197 13217 13914 13931 14658 15363 17687 18025 18342 18710 18711 18926 19428 19758 20525 20670 21789 Pryzen van 80. 12060 173 369 489 490 510 580 592 678 721 834 901 983 13115 144 191 289 308 365 394 413 493 523 709 757 835 14000 14040 170 203 226 455 503 551 744 771 944 996 15030 112 183 185 259 499 612 653 669 919 16036 093 114 189 226 232 245 325 340 354 507 593 646 661 704 709 767 862 929 17033 057 093 103 314 552 557 666 947 987 18003 059 071 133 156 295 308 337 346 352 380 417 441 460 491 614 755 899 988 995 19098 145 168 200 259 364 378 405 483 487 616 710 748 804 821 933 938 20002 033 173 497 744 795 851 897 996 999 21066 109 117 122 184 362 402 461 490 819 622 705 755 871 919 941 958 994 (i j-v? 1083 088 092 156 164 368 2033 151 213 230 324 421 435 500 575 707 735 792 798 835 976 981 8038 046 216 284 465 522 546 724 773 816 869 889 4163 334 528 672 921 6116 215 232 234 402 437 705 738 752 796 891 6230 322 324 518 523 664 782 832 920 946 954 7038 044 073 257 314 345 368 389 412 452 455 670 785 859 8089 121 130 203 270 461 628 657 798 834 850 929 8003 089 162 230 305 311 426 562 668 783 746 783 795 836 953 10045 199 243 320 359 749 812 861 940 11012 060 067 072 253 266 441 473 606 652 797 817 854 873 884 NIETEN 1023 040 041 070 081 095 097 112 122 136 143 190 314 344 371 398 407 437 511 588 625 637 638 660 758 776 793 811 852 876 885 893 910 922 925 933 959 987 998 2076 086 090 113 118 133 140 190 226 244 257 310 326 337 346 397 403 437 46S 479 562 573 581 641 651 689 700 711 712 773 795 840 907 922 927 941 9S3 8011 020 035 069 075 078 288 295 331 349 433 458 477 513 563 569 574 586 596 631 644 725 728 731 737 788 789 855 860 878 883 954 968 976 994 4018 078 100 108 126 172 175 201 231 241 337 349 360 373 397 411 414 447 463 499 512 533 541 562 596 599 602 621 659 713 743 762 776 788 827 849 868 883 903 917 948 961 8029 152 153 177 240 252 279 296 298 302 303 307 333 365 396 412 417 466 468 5l5 531 544 593 685 722 760 840 879 892 893 909 919 955 968 974 983 989 6025 042 054 058 076 110 120 155 196 200 204 242 243 258 301 364 396 403 429 437 459 466 482 496 527 536 560 579 675 676 680 705 725 727 759 789 793 823 830 839 850 858 873 895 905 908 916 956 7013 037 058 101 103 109 112 139 148 155 197 203 240 278 301 317 348 454 465 509 552 615 642 658 662 674 675 705 729 734 737 747 794 873 892 909 918 930 952 960 978 989 8035 047 075 101 104 115 132 167 173 186 188 191 269 276 279 335 336 342 423 474 486 522 545 547 593 612 613 633 641 720 731 759 852 881 885 906 937 971 992 9021 060 088 102 309 317 327 347 350 382 384 415 422 480 508 509 558 616 661 667 671 684 734 775 789 791 815 830 831 844 862 865 10007 030 088 089 190 205 207 234 260 291 366 393 431 432 438 443 456 476 497 501 652 656 663 676 682 747 836 938 939 952 967 979 Aanvulling nieten: 14613. Aanvulling prijzen van 11009 027 085 087 088 090 099 112 120 149 152 282 317 337 340 351 363 374 387 466 536 629 662 756 759 768 774 864 937 947 954 959 12001 037 043 047 065 098 099 133 137 142 152 163 179 229 266 281 322 361 392 420 451 465 475 550 558 578 583 724 790 831 863 939 13020 031 040 104 140 157 232 260 271 372 276 325 351 352 361 443 455 482 494 537 572 601 602 615 648 708 730 745 833 867 875 894 900 915 991 999 14050 073 075 095 171 178 193 216 297 329 339 360 363 365 373 404 409 458 474 476 481 485 514 580 628 630 644 663 753 765 793 797 802 830 857 954 15033 122 130 139 160 162 174 219 229 231 244 251 316 366 414 422 429 431 463 484 585 614 678 702 707 716 746 767 785 804 818 852 866 872 878 928 945 978 992 16006 034 071 075 090 106 145 155 166 187 198 229 255 257 273 274 319 341 350 351 382 388 406 439 466 504 512 540 565 573 640 656 672 673 765 830 875 886 967 975 986 17000 17015 037 042 061 124 125 150 188 200 259 297 323 435 439 462 508 518 522 568 584 636 644 686 703 731 784 788 832 850 859 869 883 906 912 923 930 939 980 18019 024 047 082 100 104 136 174 209 238 244 257 321 354 358 384 434 507 557 630 668 680 707 717 828 842 857 879 886 19001 020 052 133 222 227 228 267 278 336 379 380 417 421 427 446 518 549 550 614 638 683 703 735 743 834 858 863 878 932 937 940 948 973 982 995 20018 095 133 203 213 225 297 348 390 440 454 456 506 556 579 601 640 649 668 787 820 935 21026 030 095 131 135 140 204 217 265 300 308 360 382 387 388 413 431 437 480 483 488 506 521 523 530 560 562 567 661 681 735 759 771 865 874 8S8 905 927 967 985 986 van 80 8568 en 18801.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7