Malenkov's vijanden in het leger zitten niet stil Jongste zuiveringen voor groot deel hun werk sn 1 Twee zeelui omgekomen bij ernstige aanvaring lot hoofd en hart Jeugdige redder verdronken Prinses Marie-Astrid ten doop gehouden STRIJD IN HET KREMLIN DUURT VOORT „RUSSISCHE GOEBBELS" NAAR KAZAKSTAN VERBANNEN Invloed van extreme communisten groeit De broek aan Zware natuurramp in Australië Toestand H. Vader minder goed II Vader zendt zijn Apostolische Zegen Dr. A. A. Olierook M- m Op de Nieuwe Waterweg: Drie ongelukken op onbewaakte over wegen Het weer maandag 22 februari 1954 77ste JAARGANG Nö. 25920 Meer dan honderd doden in Nieuw Zuid-Wales Staatsloterij 50 en 15 mille Mutaties in Aziatische Sov j etr epublieken Duizenden partijleden geroyeerd Vloeibare voeding weer onmogelijk geworden Ziekte Kard. De Jong Benoemd tot pastoor te Bloemendaal Drie alastrimpatiènten ontslagen t&ï iPii Britse koningskinderen reizen hun ouders tegemoet Ontmoeting op 1 Mei in Tobroek Dranksmokkelaar in Duitsland veroordeeld Pure alcohol onder de uien Wilde vechtpartij te Nijmegen Zeven politiemannen nodig voor één man Ontvoerden in Z.-Bone gesignaleerd Twee auto's gegrepen, paard gedood Op mijn gelopen Grieks schip behouden in IJmuiden Lichtpetroleum duurder IRRIS lejcieycu iwj! TWEED REGENMANTELS BUREAU BMEDESTRAAT 5 - HAAREEW Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red.HJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De Russische minister van Cultuur, Ponomarenko, is overgeplaatst naar Kazakstan, waar hij de positie van eerste partij-secretaris krijgt. Bresjnov, Vroeger een der meest vooraanstaande politieke functionarissen bij het ministerie van Oorlog, wordt als adjudant aan Ponomarenko in Kazakstan toegevoegd. Ongetwijfeld is er iets gaande in Kazakstan. De Pravda maakte kort geleden gewag van tekortkomingen bij de veefokkerij in Kazakstan, en men heeft daarom verondersteld, dat Ponomarenko daarheen gezonden werd om deze tekortkomingen te verhelpen. Maar de Sovjet-pers staat niet bekend om haar openhartigheid. Wanneer er inderdaad een politieke moeilijkheid, b.v. pan- 'slamietisch verzet, in Kazakstan zou bestaan, dan zal het niet de Pravda zijn, die ons daarover zal inlichten. Maar Kazakstan is welbeschouwd een Afgelegen en niet zeer belangrijke republiek. Zijn positie in het Sovjetrijk *ou (aangenomen, dat de Sovjets daar thans met moeilijkheden te kampen hebben) met die van Kenya, of zelfs Guyana, in het Britse gemenebest ver geleken kunnen worden. Is het waarschijnlijk, dat een vooraanstaand minis- 'er voor onbepaalde tijd, met verlies van zijn rang van minister, naar zulk een verafgelegen kolonie zou worden overgeplaatst? Dat is echter precies Ivat er met Ponomarenko gebeurd is. Maar we behoeven onze conclusies biet louter op dergelijke analogieën te baseren. Maandenlang zijn twee minis eries het voorwerp van een voortdu rende campagne van scherpe critiek m be Pravda geweest: het ministerie van landbouw, onder Benediktov, en dat van Cultuur, onder Ponomarenko. Te gen Benediktov behaalden de machten die deze aanvallen lanceerden slechts gedeeltelijk succes. Benediktov's minis terie werd gesplitst; het afgesplitste beel, het ministerie van Voedselvoor ziening, ging naar Kornjets, een man die in het Oekraïne bestuursapparaat onder Kroestsjev omhoog gekomen was. Maar fcenecfcktov blijft nog steeds aan. In het Zeval-Ponomarenko behaalden de Prav- k «n de drijvende krachten daarachter succes. Zijn overplaatsing naar i.^akstan, van waaruit hij niet in staat j. belangrijke politieke besluiten gedu- ;ebde een beslissende periode in de in- .^tne worsteling in de partij te beïn- r, °eden is nauwelijks meer dan een ?.°orzichtige maskering van zijn poli- beke verwijdering. Benediktov en Pono- fd^enko staan precies op de punten, p ®ar de interne strijd in de partij uit- sevochten wordt: Benediktov, omdat de nbbouw de kurk is, waarop de huidi- „p bnenlandse politiek drijft; Ponoma- nko, omdat Malenkov als hoofd van regering voor hem persoonlijk een sebiedS£b bestuursapparaat op cultureel vnri het ab geschapen, dat ieder terrein beheersteeeestesleven in be Sovjet-Unie botsing k'w? dat daardoor in hevige Kroestsiev met de invloedssfeer van Men zou Por? terste partij-secretaris. niet helem-°Tarenko's functies bijna als dfp va„ H kunnen omschrijven die van de Russische Goebbels. Een ernstig verlies Door deze overplaatsing lijdt Malen kov daarom een ernstig verlies. Nauwe lijks minder zwaar is het verlies dat hij Ü.dt door de overplaatsing van de veel blinder op de voorgrond getreden Bresj nov. Ponomarenko en Bresjnov kwa nten beiden in het partijsecretariaat "aar voren, toen dit in Malenkov's per soonlijke macht was; beiden verlieten °et tegelijk met Malenkov in het voor- n, De rechter te Verviers heeft Vrijdag geweigerd om een vrouw lis getuige te horen, die gekleed was in een mannenbroek. Hij gaf ils zijn qordeel te kennen, dat ieze „mannendracht" een uiting was van geringschatting van de 'echtbank. De advocaat, die de vrouw als getuige op had laten roepen, trachtte de rechter dui- ielijk te maken, dat de lange broek in de ontwikkeling van de damesmode een eigen plaats heeft verworven en reeds lang niet meer kan worden beschouwd als een kledingstuk dat uitsluitend voor nannen is bedoeld. De rechter was chter niet te vermurwen en ge- astte de vrouw eerst toilet te taan maken. (ANP-AP). wDe Australische staat Nieuw Zuid- is dit weekeinde het toneel ge- .eest van een zware natuurramp die aarschijnlijk aan meer dan honderd V,j 'Jonen het leven beeft gekost. Het ge- (U'l is getroffen door een wervelstorm zich in Zuidelijke richting over het jbd bewoog. De wervelstorm ging ge- q ard met hevige overstromingen, waar- yOr vooral het zuivelcentrum Lismore wrd getroffen. Eenheden van de Au- ^Mische strijdkrachten nemen deel aan reddingswerkzaamheden. lsDOor de orkaan en de overstromingen Zir,2Ware schade aangericht. Talloze ge- W^en zijn dakloos geworden. Verschil- de plaatsen werden afgesneden van jh0" en electriciteitstoevoer. De stad Lis- s; was geheel van de buitenwereld fSGsneden. Murwillumbah aan de grer.s VJ Queensland werd door het water troost. Vliegtuigen en amphibievoer- de v?n het leger nemen deel aan ben reddingswerkzaamheden. Ongeveer het Jjoek geleden werd dit gebied door -oritse koningspaar bezocht. (Reuter-A.P.) n .*?e 52^ste Staatsloterij, vierde klas- lot 'üst is de f50.000 gevallen op js nummer 13903. De prijs van f15.000 gevallen op iot nummer 176G5. Zlvahst<2 punt van iedere mens tvaar hij zich het verstandigst denkt Kroestsjev, de secretaris van de com-1 munistische partij in de Sovjet-XJnie. jaar van 1953. Terwijl Ponomarenko bovenaangeduide sleutelpost kreeg, ging Bresjnov naar het politiek bureau van het leger, waar hij, formeel in een on dergeschikte positie, de rol van Malen kov's vertrouwensman schijnt te heb ben vervuld; een positie van het groot ste belang, aangezien Malenkov klaar blijkelijk niet over te veel andere be trouwbare persoonlijke dienaren be schikt. Fanatieke maarschalken De verwijdering van Bresjnov kan daarom dienen als een aanwijzing bij het zoeken naar de oorzaken van deze jongste, hoewel enigermate bedekte, zuivering. Zij moet op de eerste plaats aan Malenkov's vijanden in het leger toegeschreven worden. Dat er zulke vij anden zijn, kan niet worden betwijfeld. Zij moeten allereerst gezocht worden onder die communistische fanatici, voor wie Malenkov s meer elastische buiten landse politiek taboe is. Deze maar schalken onder wie aan Vassiliëvsky, de eerste plaatsvervangende minister', een belangrijke rol wordt toegeschreven moeten Bresjnov's invloed bij benoe mingen, beslissingen die specifiek tot de competentie van het bureau behoren, waarin hij een belangrijke plaats innam, ongaarne hebben gezien. Deze ontwikkeling in de crisis bin nen de partij stemt wonderwel over een met alles wat gedurende de laat ste maanden gebeurd is. De drama tische verwijdering van Adrianov, eerste partijsecretaris te Leningrad, beroofde Malenkov van een van zijn meest vertrouwde dienaren in het partijapparaat. De meer recente be noeming van Kalchenko als hoogste machthebber in de Oekraïne in de plaats van Melnikov (die reeds een maal door Beria was weggewerkt) be tekende de vervanging van een van Malenkov's meest toegewijde mede werkers door een partijganger van Kroestsjev. Malenkov verliest steeds meer bolwerken binnen Kroestsjev's partijapparaat, terwijl zijn tegenstan ders voortdurend nieuwe bressen slaan in Malenkov's eigen ambtena rencorps. Tegelijkertijd groeit de in- De premier van de Sovjet-Unie, Ma lenkov, die door vijanden in het leger bedreigd word''. vloed van de extreme communisten, zowel in het leger als de buitenlandse dienst. Wat op de Berlijnse conferen tie is gebeurd was een getrouwe weerspiegeling van deze verschuivin gen in het evenwicht binnen de partij. Beroep op Zjoekov? Voorzover van buitenaf te zien is, heeft Malenkov één afdoend verweer middel tegen dit offensief der extremis ten, maar een zeer gevaarlijk verweer middel: hij kan een beroep doen op de vijanden van zijn vijanden in het leger. Deze bestaan; zij hebben reeds een rol gespeeld bij de val van Beria. De moei lijkheid met hen, en met maarschalk Zjoekov als hun voornaamste zegsman, is dat zij grotendeels geen vooraanstaan de partijleden zijn, zoals hun extreem- communistische tegenstanders. Een be roep op Zjoekov c.s. betekent een be. roep op krachten, die hoofdzakelijk bui. ten de partij staan. Dat de linkervleu gel van de partij niettemin voor een dergelijke stap beducht is, blijkt met voldoende duidelijkheid uit de maatre gelen, die onlangs tegen Zjoekov geno men zijn, aan wie elk aandeel van enige betekenis in de verkiezingscampagne voor de Sovjets geweigerd werd. Toch zou Malenkov, wanneer hij ern stig bedreigd zou worden, nog steeds een beroep op hen ktannen doen, eu daarmee ook succes boeken. Maar dan zou dit ook een politieke breuk in het leger en tegelijkertijd het bankroet van de partij als politieke macht betekenen. Geen wonder, dat Malenkov voor zulke extreme maatregelen terugschrikt. Ech ter blijft dan de vraag: hoe anders zal hij in staat zijn zich te handhaven? Prof. dr. FRANZ BORKENAU Uit een door radio-Tiflis geciteerd rapport op het congres van de Geor gische communistische partij, dat de vo rige week is gehouden, blijkt dat in de afgelopen zeventien maanden meer dan drie duizend leden uit de partij zijn ge stoten. Georgië is de republiek waaruit Be ria afkomstig was. Sedert diens terecht stelling hebben er in Georgië in de hoogste leiding vele zuiveringen plaats gevonden. Zo blijkt, dat Mzhavanadze de belangrijke post van eerste secreta ris der partij heeft. Hij critiseerde in zijn rapport hierbij het werk van par tij, Sovjets en economische organisaties Ook verklaarde hij, dat het merendeel der geroyeerde leden zich schuldig had gemaakt aan verduistering en verkeerde toewijzing van gelden van de staat, de collectieve boerderijen en de coöpera ties. Uit partijcongressen in andere Sov jet-republieken, in de afgelopen week gehouden, blijken grondige veranderin gen in de topleidingen, vooral in de centraal-Aziatische republieken. In de Oekraïne zijn volgens radio-Kiev twee nieuwe vice-premier, Valoeyer en Ko- zyoela, benoemd. Semjon Stefanik, die vice-premier was, is van zijn functie ontheven in verband met het aanvaar den van andere taken, aldus meldt ra dio-Odessa. (Reuter-AP) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiii iiiiii iiiiiiiiiiii (Van onze Romeinse correspondent) Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen is de toestand, waarin de Heilige Vader verkeert, in het afgelopen week einde minder goed geworden. Vrijdag deden zich reeds weer nieuwe moeilijk heden voor, waardoor het voor de Paus o.m. onmogelijk is geworden op de nor male wijze vloeibaar voedsel tot zich te nemen. De voeding is nu deels vervan gen door injecties. In de lichamelijke toestand van de Heilige Vader heeft zich een nieuwe verzwakking voorge daan. In het jongste officiële communi qué van het Vaticaan wordt gezegd, dat het herstel langzaam gaat en veel tijd zal vergen. Enige uren na het bekend worden van de ziekte van Zijne Eminentie Kardinaal de Jong, heeft Z. H. Paus Pius XII via de Apostolische Internuntius in Den Haag, mgr. Paolo Giobbe, Zijn Apostolische Zegen aan de zieke doen toekomen. Tevens gaf de Paus de wens te kennen volledig op de hoogte gehouden tc worden van het verloop der ziekte. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft als opvolger van pastoor L. Beune, tot pastoor te Bloemendaal benoemd dr. A. A. Olierook, die sinds 1946 directeur was van de Ontwikke lingscentrale van de K.A.B. te Doorn. De nieuwbenoemde herder van de Pririxi Primariakerk werd op 21 December 1890 in Den Haag geboren en priester gewijd op 14 Juni 1940. Na zijn wijding werd hij benoemd tot assistent te Waterineen en vervolgens tot kapelaan te Pijnacker en te Rotter dam (H. Franciscus van Assislë). Ver volgens kwam hij naar Amsterdam, waar hij belast werd met het rectoraat van het St. Bernardusgesticht. In deze functie was hij tevens de R.K. sociaal adviseur voor Amsterdam. Tenslotte werd hij op 31 Augustus 1946 benoemd tot directeur van de Ontwikkelingscentrale van de K..Bte D Nog' voor zijn priesterwijding studeer de dr. Olierook aan het Athenaeum te Rome, waar hij in 1926 doctoreerde in de philosophie. Zaterdag zijn drie alastrimpatiënten ge nezen verklaard en uit het ziekenhuis te 's-Gravenhage ontslagen. Ook een der ob- servatiegevallen kon naar huis gaan. Het aantal patiënten in Den Haag bedraagt thans nog vijftien, terwijl drie personen in observatie zijn. Voorts hebben op het ogenblik drie per sonen in Leiden en twee in Bilthoven huis arrest wegens contact met een patiënt. Daar deze mensen allen waren gevacci neerd, verwacht men niet dat zij ziek zul len worcfen. - ->v>. V V mm sfih A> *K'... j Er steekt nog slechts een topje van de mast van de „Leuvehaven" boven het water van de Nieuwe Waterweg uit, de plaats aanduidend, waar gister morgen tien minuten voor half tien een ernstige aanvaring twee zeelui het leven heeft gekost. De „Leuvehaven" was op weg naar zee, maar hoe meer men Hoek van Holland naderde, des te dichter werd de mist. De kapitein besloot daarom in overleg met de loods voor anker te gaan. Ook de „Kamo- gawa Maru", een motorschip van 7202 b.r.t. van de Toyo Kaiun K.K. te Tokio, wilde zee kiezen, maar had het blijkbaar nog niet nodig geoordeeld stil te gaan liggen. Plotseling volgde er een hevig gekraak. De Japanner was op de „Leuvehaven" gelopen en had het kustvaartuig midscheeps geraakt. Het gemaakte gat was zo groot, dat de „Leuvehaven" binnen enkele minuten gezonken moet zijn. Op radioseinen, die de „Kamogawa Maru" onmiddellijk uitzond, kwamen spoedig verscheidene schepen in actie. De „President Leis", de reddingboot die in Hoek van Holland is gestationneerd. was spoedig gereed' om uit te varen, evenals de loodsafhaalboot „Makreel". Deze laatste boot heeft een belangrijke rol gespeeld bij de redding. Omdat er bijna geen zicht was en men alles als het ware op de tast en de intuïtie moest doen, zette de „Makreel" eerst koers langs de Zuidwal, het eiland Rozenburg. Men hoorde hier en daar geschreeuw en hulpgeroep en probeerde zoveel moge lijk de plaats te bepalen, vanwaar het geluid kwam. Eindelijk doemde uit de mist een omgeslagen sloep op, waarop zich een drietal drenkelingen bevond. Men slaagde erin hen aan boord te ne men en zette de onderzoekingspogingen voort. Even later ontmoette men een sloepje, dat het bij de kruitsteiger gele gen marinevaartuig „Paets van Troost wijk" had gestreken, omdat men kreten om hulp had vernomen. Van dit sloepje werd' eveneens een drenkeling overge nomen, die uit het ijskoude water was opgevist. Al rondvarende stootte men bijna op een balk, waaraan een vijfde man hing, die geheel verstijfd was van de kou en wiens krachten het bijna begaven. Met veel beleid mocht men erin slagen ook deze man aan boord te brengen. In middels was er te Hoek van Holland bencht binnengekomen, dat het één der opvarenden van de „Leuvehaven' gelukt was al zwemmende het eiland Rozenburg te bereiken. Het bleek de tweede machinist te zijn. Spoedig daar op werd telefonisch doorgegeven, dat ook de loods van de „Leuvehaven" Ro zenburg had weten te bereiken en dus in veiligheid was. De „Leuvehaven" had een bemanning van acht koppen. Met de loods mee wa- Buckingham Palace heeft gisteren of ficieel medegedeeld, dat Prins Charles en Prinses Anne op 1 Mei hun ouders in Tobroek zullen ontmoeten. De beide ko ningskinderen zullen hun ouders tege moet reizen met het koninklijke jacht „Brittannia". Samen met Koningin Eli zabeth en Prins Philip zullen zij daar na Malta en Gibraltar aandoen on# tenslotte gezamenlijk huiswaarts te ke ren. Prins Charles en Prinses Anne zullen op 15 April met de „Brittannia" uit Southampton vertrekken en op 28 April in Tobroek aankomen. Twee dagen later zal ook het koninklijk paar op zijn reis door de landen van het Gemenebest in Tobroek arriveren. Tijdens de koninklij ke bezoeken aan Malta en Gibraltar zul len de beide kinderen aan boord van het jacht blijven. Intussen wordt in Spaanse regerings kringen gemeld, dat volgens geruchten het Britse koningspaar het laatste ge deelte van z\jn reis zal afgelasten we gens oververmoeidheid van de vorstin. Het koninklijk paar zou vanuit Aden per vliegtuig naar Londen terugkeren. In Londen kon geen enkel commentaar op dit bericht worden verkregen. (Reuter-A.P.) 9*4'*, y Marie-Astrid, het dochtertje van Erfgroothertog Jean van Luxemburg en Erf groothertogin Joséphine Charlotte, is Zaterdag in het kasteel Betzdorf gedoopt door mgr. Lommei. De prinses kreeg de namen Marie Astrid Charlotte Leopol- dine Wilhelmine Ingeborg Antonia Elsa Elisabeth Anna. Peter was koning Leopold van België, die men links het register ziet tekenen na de plechtigheid. Meter was Groothertogin Charlotte van Luxemburg. Rechts het ogenblik van de doop. De Nederlandse kustvaarder „Leuve haven", die Zondagochtend wegens mist op de Nieuwe Waterweg voor anker gegaan was, is overvaren door het ruim 7200 ton metende Japanse motorschip „Kamogawa". Op de plaats van de aan varing steken nog slechts de masten van de „Leuvehaven" boven water uit. Links het Japanse motorschip „Kamogawa Maru", rechts een berging snaartuig, dat te hulp was gesneld. ren er dus negen man aan boord. Er zijn twee leden van de bemanning ver dronken. Het stoffelijk overschot van de 67-jarige kok A. Smit uit Rotterdam is door de „President Leis" aan wal ge bracht, evenals dat van de matroos Nol Niën uit Roermond. Naar gevreesd wordt heeft de scheeps ramp bij Hoek van Holland nog een derde slachtoffer geëist. Een 16-jarige knaap, die, toen het ongeluk gebeurde, ter hoogte van de strekdam schapen hoedde was n.l. gisteravond acht uur nog niet naar huis teruggekeerd. Men acht het niet onmogelijk, dat de jonge man het hulpgeroep van de drenkelin gen heeft gehoord en ondanks de dichte mist pogingen heeft aangewend redding te brengen, waarbij hij zelf dan het slachtoffer zou zijn geworden. De lading pure alcohol van het Finse dranksmokkelschip, waarop de douane van drie landen enige weken lang heeft geaasd, is Zaterdag door een Duitse rechter te Brunsbuttel verbeurd ver klaard, terwijl de kapitein, de 44-jarige John Nordberg veroordeeld werd tot 300 Mark boete of 15 dagen hechtenis. De West-Duitse bondsrepubliek is met aangesloten bij de douane-overeenkomst van Helsingfors, die alcoholsmokkel ver biedt. Wel bleek een wet van 1926 van toepassing die aan schepen van minder dan 100 ton het vervoer van alcohol verbiedt. De 12.000 liter pure alcohol was in Rotterdam aan boord genomen en was verborgen onder een officiële la ding uien. De alcohol die hier voor 4 millioen Finse mark was ingekocht, zou in Zweden waar de alcohol gerantsoe neerd is, tien millioen opbrengen. Het schip was vastgeraakt in de ijsmassa's op de Elbe, toen de douane de smokkel waar ontdekte. (DPA-AP) (Van onze correspondent) Op de Graafseweg te Nijmegen heeft zich Zondagavond een nog al wild to neel afgespeeld waarbij zeven politie agenten nodig waren om één man te overmeesteren. De man in kwestie reed zonder licht midden op de Graafseweg zodat een auto nog maar juist voor hem kon uitwijken. Twee passerende agen ten verzochten de fietser af te 'stappen. Aanvankelijk gaf hij hieraan gehoor maar toen de agenten hem naderden, gaf hij de een een schop terwijl hij de ander met zijn fiets op nogal hardhan dige wijze van zich afschudde. Hiernh nam hij met de fiets aan de hand de vlucht. Op een fiets van een voorbijgan ger zette een der agenten de achtervol ging in. Spoedig was de man ingehaald en met een gummiknuppel werd hij toen tot stilstand gedwongen. De man, die, zoals achteraf bleek, physisth ge stoord was, wierp zich toen op de grond en wist door schoppen en slaan de po litiemensen van zich af te houden. Ook toen inmiddels versterking was gearri veerd konden de vijf agenten de man niet de baas. Inmiddels arriveerde ook een wagen van het hoofdbureau met nog twee agenten. Zeven politieagen ten wierpen zich ten slotte op de man en wisten hem in de wa'gen te krijgen. Volgens omstanders werd daarbij nog al een hardhandig gebruik gemaakt van gummiknuppels. De man heeft in het ziekenhuis enkele injecties gekregen ter kalmering waarna hij werd overge bracht naar het politiebureau. Volgens de laatste rapporten van de basis commandant Van Makassar, zijn dr. Van de Wetering van de Sticusa en de Duitse arts dr. Wahl, die onlangs op Celebes zijn ontvoerd, in Zuid-Bone gezien. Het ver moeden bestaat, dat zij naar het hoofd kwartier van de bende, die hen heeft ont voerd, zijn overgebracht. Op de onbewaakte overweg bij Ril- land-Bath is gistermorgen een auto door de sneltrein Bergen op ZoomVlissingen gegrepen. In de auto zat het echtpaar Goense uit Damespolder. De heer Goense had gestopt voor de overweg en was uit de auto gestapt om zich er van te overtuigen dat de over weg vrij was. Er hing namelijk een zeer dikke mist, die alle uitzicht belemmerde. Hij hoorde noch zag enig teken dat op de nadering van een trein kon duiden. Toen hij de overweg passeerde werd zijn auto aan de achterzijde door de snel trein gegrepen. De heer Goense kwam met de schrik vrij. Mevrouw Goense is in een ziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen omdat zij een arm heeft ge broken. Zaterdagmiddag is op de onbewaakte overweg te Warffum een melkauto ge grepen door een dieseltrein. De auto werd bestuurd door de heer K. A. D. uit Usquert, naast hem zat de 8-jarige J. K. Het voertuig werd gegrepen en meegesleurd. Beide inzittenden werden niet levensgevaarlijk gewond, naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. In 1950 overkwam dé.heer D. op dezelfde plaats een dergelijk ongeval. Op de onbewaakte overweg bij Den Hulst is een paard, dat met een hoef tussen de rails beklemd zat, door de sneltrein uit Groningen overreden. Het dier, dat zo zwaar gewond werd, dat het ter plaatse moest worden afgemaakt, was voor een wagen met bussen melk gespannen en kon niet tijdig uit zijn benarde positie worden bevrijd. De sneltrein uit Leeuwarden, die vlak daarop moest passeren, kon tot stilstand worden gebracht, doordat iemand hem tegemoetging. De trein uit Groningen had door het ongeval tien minuten ver- traging. Het Griekse stoomschip „Dimitrios a Kydoniefs", dat gistermorgen ter hoogte van Terschelling op een mijn is gelopen, is met vertraging door de mist in de Noordersluis van IJmuiden aangekomen. Het schip heeft onderweg de assistentie van de sleepboot „Holland" niet nodig gehad, maar is in IJmuiden voor alle zekerheid opgevangen door twee ha venslepers, die de lichte slagzij makende Griek in de sluis hebben gebracht. De bakboordrailing van 't achterschip is over een lengte van vijf meter ver nield, het handstuurgerei heeft zware schade opgelopen en ook in de verblij ven in het achterschip is vrij wat ravage aangericht. Bovendien zijn de blokken van de schroefas beschadigd en is ook in de machinekamer schade aangericht. Het schip maakte water, maar men heeft het op de pompen drijvende kun nen houden, zodat de havenmeester van IJmuiden het Griekse schip, dat geladen is met cokes, toestemming gegeven heeft naar Amsterdam op te stomen, waar het bij de Amsterdamse Droogdok Maat schappij gerepareerd zal worden. Als gevolg van de stijging van de wereld marktprijs worden met ingang van Maan dag de dagprijzen van (Esso)-lichtpetroleum verhoogd met 0.50 per 100 liter. Advertentie ISSTRAAT 20 —TEL. 13439 (tot Dinsdagavond) Nevelig weer met veel bewolking en later kans op enige regen vanuit het Westen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 7.41-18.02. Maan: --8.55.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1