RESULTAAT VAN TEKENEN EN HUISVLIJT IN „HET HUIS VAN LOOY" Persoonlijke uiting van geest en emotie Nieuwe pastoor te De Zilk Visserijgolf Interscholair jeugdtoumooi INTERSCHOLAIRE TOT NU TOE GROOT SUCCES Ijsbaan Brederode MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 PAGINA 2 Br. Landelinus viert feest Kap. J. J. Tesselaar gaat Spaarneparochie verlaten Benoemd tot pastoor te Slootdorp Brand in klerenkast Voor f 1000 schade aan kleding Burgerlijke Stand WASSERIJ DUYN Adspirant-„cellist" zet de buurt op stelten Water van Spaarne had tijdelijk goede invloed BRANDJE OP ETAGE AAN GASTHUISLAAN Met lucifers gespeeld K.A.B. Kring Oost goochelaar-telepaath optreden. IR. W. BURGERSDIJK TACHTIG JAAR Oud-directeur van de N.Z.H. Ontvangst ten stadhuize 7e Melodistenfestival Succesvolle parade van orkesten en solisten Terug van een feest Fietser rijdt het water in Bouwvakbond „St. Jozef" Ouden van Dagen Club St. Jozefkerk „Het Vrije loneel" voor „Geloof en Wetenschap" „Graag of niet Mij. tot Bevordering der Toonkunst Leerlingenuitvoering Muziekschool VETERANEN LEGIOEN TELEGRAFEERT Hulde aan burgemeester Cremers Haarlemse politierechter De brand bij Bruynzeel Houtbewerker overtrad rookverbod Gevonden voorwerpen Gecombineerd concert Waterstanden SANTPOORT Raadslid stelt vragen over ongelukken HARDDRAVERIJ VERENIGING V er pachting ker mis standplaatsen Grondverkoop Gastoevoer in Overveen stokte 20 minuten Oorzaak: Water in de leiding Werkster wegens beroving gearresteerd HEEMSTEDE WIJZIGING WINKEL- SLUITING Bijzonder kleuter onderwijs Nieuwe financiële voor waarden Feestavond Kath. Vrouwenbeweging Vleeskeuringsdienst Roeivereniging „Het Spaarne" Klaverjassen bij H.B.C. Beurs van Amsterdam Volleybal De katholieke teams Schaken „Het Witte Paard" Ver. Katholieke Dammers Propaganda-wandeltochten Competitie-uitslagen K.N.B.B. Haarlem Nieuwe sportvereniging Zaterdagmiddag is in Museum Het Huis Van Looy de tentoonstelling van jeugdtekeningen en -huisvlijt in het interscholair toumooi onder belangstellend gehoor van velen uit officiële en onderwijskringen ge opend door de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken der gemeente Haarlem. De wethouder beklemtoonde in zijn toespraak de voorwaarde, die hier wordt gesteld, dat het ingezonden werk, voor zover mogelijk, geestelijk eigen dom moet zijn van de inzenders. Zowel de vervaardiging thuis als in de school bieden de mogelijkheid, dat ouderen rechtstreeks assistentie verlenen. De commissie blijkt echter kans te zien deze vreemde smetten vast te stellen. Van de tekenleraar gaat een indirecte invloed op zijn leerlingen uit. Als uitersten ten deze noemde spr. de oudere methode om de leerling haast fotografisch te laten werken en de moderne opvatting, die een persoonlijke uitdrukkingsvorm bij de leerling tracht aan te kweken, en een persoonlijke beleving van zijn onderwerp. Het is bepaald niet de bedoeling het tentoongestelde te annonceren als afkomstig van kunstenaars in de dop: het zijn uitingen van de eigen fantasie, waarlangs getracht wordt de persoonlijkheid te ontplooien. De afdeling Tekenen en Huisvlijt van het Interscholair Jeugdtoumooi, zoals dat heel bewust bescheidenlijk heet, vindt gedurende twee volle we ken plaats in het Van Looy-museum. De opkomst van de jeugd was de eerste dag al groot en met veel be langstelling werden de prestaties, van veelal voor hen onbekenden, door het jonge bezoek in ogenschouw genomen. Alleen in deze zin kan hier van een tournooi gesproken worden, want van enige rivaliteit of van een winnaar is geen sprake. Meer dan op winzucht wordt door de commissie gespeculeerd op de gezonde ijver om het volgend c' Het is Zaterdag voor broeder Lan delinus een onvergetelijke dag gewor den, toen hij zijn koperen jubileum als broeder-portier en zijn 60ste verjaardag vierde. Ondubbelzinnig is gebleken, hoe be mind broeder Landelinus in de parochie van St. Jan is, want de gehele dag heeft de jubilaris geschenken, bloemen enz. in ontvangst mogen nemen, terwijl ve len hem persoonlijk kwamen feliciteren. Kapelaan J. J. Tesselaar van de pa rochie van O. L. Vr. Rozenkrans en de H. Dominicus aan het Spaarne zal bin nenkort Haarlem verlaten. Mgr. Huibers heeft hem namelijk benoemd tot pas toor van de H. Geestparochie te Sloot- dorp (Wieringermeer). De nieuwe pastoor weról geboren te Nieuwer Amstel 6 Jan. 1905 en priester gewi,jd 14 Juni 1930.. Hij was kapelaan van de H. Bavoparochie te Heemstede en te Am sterdam in de parochie van de H. H. Nicolaas en Barbara. 6 October '45 werd hij benoemd te Haarlem, waar hij zich op velerlei terrein bewoog. In de Spaar neparochie had hij o.m. die zorg voor het vrouwelijk jeugdwerk en de meisjes congregatie. Verder was hij geestelijk adtviseur van de gymnastiekvereniging Virtus, districtsaalmoezenier voor de sport en hij had ook zitting in de Haar lemse sportraad. Ten slotte was hij ook leider van de recollectie in Haarlem en omgeving. Zaterdagavond half elf brak brand uit op de zolder in het huis van de groen tehandelaar- N. P. v. d. N. aan de Gen. Cronjéstraat. De echtgenote, van de groentehandelaar zocht in de klerenkast op de zolder naar een ceintuur en maakte daarbij gebruik van een ^ran dende lucifer. Plotseling bemerkte zij, dat de kast meer werd verlicht dan veroorzaakt kon worden door de lucifer en tot haar ontsteltenis zag zij een ogenblik later een groot deel van de kleding in lichterlaaie staan. Kordaat greep zij een hoeveelheid van het fel vlammende goed en wierp het door het raam de straat op. Zij liep hierdoor enkele brandwonden op aan hoofd en handen. Met behulp van de toegesnelde buurman is de rest van het vuur met emmers water geblust. Een groot aantal kledingstukken is geheel verloren ge gaan of heeft aanzienlijke brand schade opgelopen. De zolder, waar op dat ogenblik enkele kinderen sliepen, werd ook gedeeltelijk door de vlammen aangetast. De gezamenlijke schade wordt geraamd op ongeveer 1000,— maar wordt gedekt door verzekering. De brandweer bleef tot ongeveer 2 uur in de weer met nablussingswerk. Omtrent de oorzaak vernemen wij nog nader, dat de brand vermoedelijk ontstaan is door een vonk, die van de lucifer op de kerststal gevallen is, die daardoor is gaan smeulen en de kleding heeft aangetast. Op de rolder sliepen negen kinderen, die derhalve aan een groot gevaar zijn ontsnapt. GEBOREN: S. Wilsf^utHuges, z.; J. RutteSchoone, z.; G. WijersWen ning. z.; A. HirsDoorgeest, d.;' E. B. Rampvan Uden; M. A. J. van Doorn Meijnema, d.; A. C. FortgensBekker, d.; J. den OutenaarKatt. d.; J. A. Fic- toor—Wijker, d.; Chr. P. M. Coulevan Kilsdonk, d.; M. Rozenveldvan Zeg- geren, d, ONDERTROUWD: S P. Dekker en M. H. H. Terol. GEHUWD: J. Spierdijk en H. C. J. Hartel: J. M. Cruijff en T. Zeilmaker; A. A. Spook en R- A. Greitemann; P. G. Mulder en C. W. Schreuder. OVERLEDEN: P. Kruijer, 73 j. Korte Johan de Breukstraat; A. M. G. van Muijende Korte, 82 j., Kenaupark; M. Huneker, 71 j., Lindenstraat. jaar beter voor de dag te komen en lering te trekken uit dat wat nu ten toongesteld wordt. De uitwisseling van prestaties is wel de grote verdienste van de interscho- laire actie en behalve door de deelne mende jeugd zelf moet dit kennis ne men van andermano weïk door de handvaardigheids- en tekenleraren ge zien worden als een welkome gelegen heid tot oriëntatie op de mogelijkhe den. Als wij zeggen, dat er grote verschel- denheid te zien is, dan bedoelen we daarmee de onderwerpskeuze, de tech niek van materiaalgebruik en de geest van werken. Het is ons opgevallen, dat, naast de speelse geest waarin de liefhebberij alle problemen van uitbeelding overwon nen heeft zoals het weelderige „Ivanhoe" en de' vitrine met speels gevulde pentekeningen op de boven verdieping zovelen met een te vol wassen ernst gezwoegd hebben. Blijk baar zijn de schetsen en studies van officiële kunstenaars hierbij het ideaal geweest. De resultaten blijven dikwijls te dor en alleen de moeizaamheid spreekt er uit. Wij menen, dat het doel van de jeugdtekening toch geheel anders ge richt moet zijn. In de gevallen waar de resultaten zeer geslaagd mogen heten, hebben we veelal te maken met wer kelijke jonge talenten, die hun vakstu die (soms bij officiële kunstenaars) in feite al zijn begonnen en de resul taten daarvan laten zij hier zien, het geen eigenlijk buiten de bedoeling van deze collectie omgaat, althans niet als streef-norm mag gelden, hoezeer wij bedoelde model- en natuurstudies om hun gaafhejd hebben bewonderd. Tot de beste inzendingen in de zin van het tournooi rekenen wij als, op de zo even aangestipte, speelse wijze, voor een persoonlijke ervaring een eigen uit drukkingsvorm is gevonden, en ge tracht is de vormgeving althans op de logica van de natuur-vorm te inspire ren. Hierbij rekenen we o.a. de wajang pop en de zeer pieuze aquarellen van bloemen en wij noemen deze voluit tussen alle werk, dat van aandacht en liefde getuigt, omdat zij vindbaar zijn in de onnoembare veelheid. Behalve werk in de teken- en schildertech niek zijn er fraaie stalen te zien van boetseer- en vormwerk met schelpen, kurk en pitriet. Er zijn sieraden ge- Advertvntle \.MSTKm> AMSEVA ART'20 th, 11051 100 jaar ervaring Zaterdagavond heeft de 21-jarige A. H., die na een bezoek aan een café enigs zins onder de invloed van sterke drank thuiskwam, door zijn onbesuisd optreden de Thorbeckebuurt, waar hij woonde, in consternatie gebracht. Toen hij namelijk thuis te horen kreeg, dat hij volgens een binnengekomen bericht zijn vrijheids straf van 10 dagen vanaf vandaag moest ondergaan, ontstak hij in hevige woede, sloeg een ruit in van de ouderlijke wo ning, rende daarop naar de buren om ook daar een ruit in te slaan, stormde vervolgens het huis binnen van een an dere buurman, waar hij een ketel water van het vuur rukte en door de keuken slingerde. Na nog een fles bier van de tafel te hebben geslagen, liep hij de woning weer uit in de richting van het Spaarne. Bij het water aangekomen, ont deed hij zich op zijn onderkleren na van zijn kleding en sprong het koude nat in, waar zijn woede in dubbele zin aanmer kelijk bekoelde. Lang hield hij het niet uit. Toen hij naar de kant zwom, stond daar de radioautodienst van de politie al geduldig op hem te wachten. De jon gen liet zich tamelijk gewillig meenemen en werd gebracht naar het afdelingsbu reau Centrum, waar hem, aangezien hij aan beide armen was gewond geraakt, de eerste hulp werd verleend. Zijn tij delijk bedaarde toestand was echter al weer voorbij. Hij weigerde de dekens om te doen, die hij tegen de kou had om gekregen en enige ogenblikken later was hij er bovendien in geslaagd'het verband van zijn armen te rukken. Met grote moeite wist de politie hem tot kalmte te brengen, waarna de woesteling werd ingesloten. Hij zal voor het uitzitten van zijn straf aan de Rijkspolitie wor den overgeleverd. Toen de 11-jarige Henk V., wonend aan de Gasthuislaan, Zaterdagmiddag cm 3 uur van de bovenétage naar be neden ging om in de gang houtjes te gaan hakken, werd hij plotseling opge schrikt door gegil van zijn 5-jarig zus je Corrié, dat boven op de overloop stond en luidkeels schreeuwde: „brand, het brandt." Toen Henk naar boven was gerend, zag hij, dat het tafelkleed brandde, terwijl ook reeds de tafel door het vuur werd aangetast. De jongen waarschuwde zijn 27-jarige buurman, die met behulp van een juist passerende glazenwasser die op het kabaal was komen toelopen, het brandje heeft ge blust. Het tafelkleed, de tafel en het karpet liepen brandschade op. Het 5- jarig dochtertje heeft 'hoogst waar- s-chijnlijk, toen haar broertje naar be neden was gegaan om houtjes te hak ken, met lucifers gespeeld. Een en an der gebeurde toen moeder net de wo ning had verlaten om enkele bood schappen te doen. Dinsdag 23 Februari zal de KAB kring. Oost haar jaarvergadering houden in het jeugdhuis aan het Teylerplein, des avonds om acht uur. Nadat de agenda zal zijn afgehandeld zal een maakt, huishoudelijke voorwerpen en een compleet lunapark; we zagen gaaf- gedraaide houten schalen, uiterst ver zorgde vrouwelijke handwerken, zelfs schepen en een ontwerp voor een huis. Het doet overigens weinig ter zake of er met potlood of verf op papier, dan wel met stof, met hout of wat waardeloze materialen wordt gewerkt. Hoofdzaak is, dat enig soort materiaal benut is, om er met vreugde en inte resse uiting mee te geven aan geest en emotie op een persoonlijke wijze. De openingsuren van de tentoonstel ling zijn als volgt gesteld; op werk dagen van 10 tot 17 Uur; 's avonds van 19.30 tot 22 uur- 's Zondags van 14 tot 17 uur. L. T. Het interscholaire jeugdtoumooi krijgt steeds meer belangstelling. Het vorig jaar was het bezoek aan de concerten het groots. Dit jaar hebben de tonelisten het gewonnen. De Stadsschouwburg werd bezocht door 2372 bezoekers, terwijl er vijftig deelnemers waren, het Concert gebouw door 1671 bezoekers met 58 deelnemers, Dinsdag 23 Februari hoopt de heer lr. W. Burgersdtjk, oud-directeur van de N.Z.H., zijn tachtigste verjaardag te vieren. In ver band met de minder gunstige gezondheids toestand van zijn echtgenote is het de wens Van de jarige dat deze verjaardag uitsluit- tend in intieme kring wordt gevierd. Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen op Zaterdag 24 April 1954 om 17 uur officieel ten stadhuize ontvangen de deelnemers aan het le Benelux Congres voor de Geschiedenis der Wetenschappen, welk congres op 24 en 25 April a.s. in deze gemeente wordt gehouden onder auspiciën van de Union Internationale d'Histoire des Sciences. Zaterdagavond werd in het Concert gebouw een uitgebreid programma afge werkt, dat was opgesteld voor het na tionale muziekfestival, voor de zevende maal door de Haarlemse muziekvereni ging „De Melodisten" georganiseerd. Na het openingswoord van Peter Jansen traden achter elkaar de verschillende solisten en verenigingen, allen afkom stig uit Noord-Holland, voor het voet licht en men kon vaststellen, dat over het algemeen met toewijding werd ge musiceerd. De prestaties waren nave nant. Ieder in het eigen genre wisten de deelnemers somstijds een verrassend niveau te bereiken, welk verblijdend verschijnsel door het publiek dan ook rijkelijk met applaus werd gehonoreerd. De vlotte afwerking van het program, die met het oog op de beschikbare tijd ook wel noodzakelijk was, verried een degelijke voorbereiding, zodat eveneens van organisatorisch standpunt dit festi val, (ieder festival is een hachelijke on derneming!), geslaagd mag heten. De jury, die kennelijk het applaus van de toeschouwers soms als graadmeter had genomen, wees tenslotte de eerste prijs afdeling dansorkesten toe aan het orkest „Joop Blankert", een klankvolumineuze groep uit Amsterdam. De eerste prijs Amusementsorkesten ging naar het Zaans orkest o.l.v. Cor Sijthoff. Het trio Annie de Moor uit Purmerend, een in nemend musetteensemble, ging met de eerste prijs in zijn afdeling strijken, ter wijl de solistenprijs toekwam aan Ton- ny Verschoor, sopraan, uit Haarlem. Zaterdagavond ongeveer ha'lf 8 is de 22-jarige wielrijder S. A. met fiets en al in de Oostvest gereden. Toen de on vrijwillige badnemer van de eerste schrik was bekomen, kroop hij op eigen gelegenheid uit het water. De drenke ling begaf zich naar het politieposthuis, waar hij zich van zijn natte kleren ont deed en het droge góed aantrok, dat zijn inmiddels gewaarschuwde ouders had den meegenomen. De wielrijder was juist op de terugweg van een verjaar dagsfeestje en verkeerde met zijn ge dachten blijkbaar nog geheel bij het daar genotene. En dat kan nu eenmaal niet, midden op straat. Een der grootste onderafdelingen van de K.A.B., de bouwvakbond „St. Jozef", vierde Zondag haar jaarfeest. Eerst een plechtige Hoogmis in de St. Jozefkerk met predicatie van deken Kuilman, die de figuur van St. Jozef schetste en daar na een gemeenschappelijk ontbijt in het gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer L. Zegwaard, heette speciaal welkom de verbondsbestuurder Brouwer en de dis trictsbestuurder Kaan en Meljoen. Het muziekgezelschap „Asfa" zorgde voor een muziekje en mej. Buis en de heer De Ruiter droegen voor. Vervolgens werden de jubilarissen gehuldigd, de veertigjarigen de heren Van Zijl, Hart man, Schols en Vos, de vijf en twintig jarigen de heren Koster, Kuipers en Wiggers. Ailen kregen het zilveren in signe en een doos sigaren en de dames der jubilarissen een doos bonbons. De verbondsbestuurder Brouwer hul digde de jubilarissen en gaf zijn visie op de taak van de katholieke arbeider in deze dagen. Verder sprak nog de districtsbestuurder en de geestelijk advi seur, kapelaan Rohde. In het Concert gebouw werd des avonds een cabaret- programma gegeven. De ouden van dagenclub in de St. Jozefparochie heeft Zondag de 60ste verjaardag van deken Kuilman gevierd. De parochianen wilden de promotor van het jaarlijkse uitstapje een feestmiddag aanbieden en dit geschiedde in „De Leeuwerik", waar de kerkmeester, de heer Borgelt. films vertoonde van aller lei activiteiten van de club. De bekende goochelaar Rids v. d. Zee trad weer sue cesvol op. Vandaag, 22 Februari, zal met het s.s. „Peperkust" te Amsterdam arrive ren pater J. G. de Rooy S.M.A. Pater De Rooy ging in 1948 voor de derde maal naar de missie aan de Goudkust van Afrika, waar hij plebaan is van de kathedraal van Cape Ooast. Een trgi- sche bijzonderheid is dat de moeder van pater De Rooy juist een week ge leden is overleden. BIOSCOPEN: PALACE: „Zolang jij bij me bent" (ge prolongeerd). 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Melba", a. 1. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Dr. Jekyll en mr. Hyde", 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FEANS HALS: „Fabiam Boem bij de lucht macht", a. 1. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Stormduivels", a. 1. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: „The greatest show on earth", 14 j. Tijden 2 en 8 uur. MINERVA: Maandag 8.15 uur: „Hotel Ber lijn". Maandag 22 Februari Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" In „Anastasia" 8 uur (ab. A.). Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. Peters 15.3016.30 uur. Dinsdag 23 Februari Minerva-Theater: H.A.T. met „De Spook trein", 8.15 uur. Stadsschouwburg: „Rotterdams Toneel" met „Muizen en ménsen", 8 uur. Concertgebouw: Dankavond door Haar lems Adoptie-Comité, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u. til cïes Zondags van 13—15 uur. Teylers Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot. Geopend iedere werkdag 11—3 uur (behalve Maandag). Na 1 Maart van 115 uur. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van recente werken van H. F. Boot. Geopend van 1018 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66, Oud-Chinese Kunst. Huls van Looy: Interscholaire expositie. Ook de leden van „Geloof en Weten schap" zijn nu in de gelegenheid gesteld kennis te maken met het verrukkelijke blijspel van Harold Brighouse „Graag of niet", van welke gelegenheid gis termiddag in de schouwburg een dank baar gebruik is gemaakt. Het stuk is enige tijd geleden reeds uitvoerig be sproken bij de première in onze stad. „Het Vrije Toneel" zorgde weer voor een vertoning met vaart en pit, on weerstaanbaar zelfs voor de toeschou wer met de meest nurkse inslag. Voor het meeste pleizier moet ongetwijfeld Eric van Ingen in zijn sublieme vertol king van William Mossep aansprakelijk worden gesteld, hoewel ook de ande ren het kluchtige element bepaald niet verbloemden. Onder de bekwame regie van Bob de Lange en met het prettige decor van Wim Vesseur heeft het ge zelschap weer een van de programma onderdelen van „Geloof en Weten- schau" voortreffelijk doen slagen. De geheel eigen sfeer der leerlingen uitvoeringen van de muziekschool Maat schappij tot bevordering der Toonkunst (dir. J. P. Vincent) was ook Zaterdag middag in de Stadsschouwburg weer aanwezig. Het was een „va et vient" van leerlingen der elementaire afdeling, pianisten, fluitisten, clarinettisten en ensembles. Zelfs de balletklasse, o.l.v. Nel Roos, eerst onlangs aan dit instituut opgericht, bleef niet achterwege. Over het algemeen genomen, heeft men ook ditmaal wederom kunnen constateren, dat het elementaire, juist zo belang rijke, onderwijs, op deze muziekschool grondig geschied. Er waren weer diver se jeugdige executanten, die blijk ga ven van natuurlijke aanleg inzake mu zikale eigenschappen bij het optreden. Dat er af en toe eens een nootje gemist wordt, is eigenlijk niet belangrijk. Bij de beoordeling van dit alles moet men de grote lijn in het oog houden, en deze stond op het niveau, zoals men dat van deze muziekschool gewend is, d.w.z. zeer lofwaardig. Wij kunnen onmogelijk vanaf deze plaats ieder der optreden den apart vermelden, hoewel er reeds duidelijk uitblinkers aan het licht tra den. Een zeer belangrijk onderdeel van het uitvoerige programma verrichtte Alie MicSielsen met haar drie klassen voor algemeen muzikale ontwikkeling. Toontreffen zingen van toonladders, drieklanken en demonstratie van rhyth- misch aanvoelingsvermogen geschied de bij de nog zeer jeugdige leerlingetjes op reeds respectabele wijze. Het Toon kunst-orkest, o.l.v. Marinus Adam, ver raste vooral in Chr. Bach's Sinfonia in Bes. Jammer was alleen, dat de overi gens zeer voortreffelijk spelende ho boïste lichtelijk detoneerde met het en semble in het prachtige tweede deel. De ouverture tot de opera „l'Isola disabi- tata" van Jos. Haydn klonk eveneens goed in deze zaal met haar verrader lijke acoustiek. Bij het jeugdorkest, o.l.v. Fr. Althuizen, klonk alles uit de aard der zaak bij de strijkers nogal nuchter, door de toonvorming zonder vibrato. Intussen blijft ook deze pres tatie toch minstens verdienstelijk heten. Zoals wij reeds meldden, trad de ballet klasse o.l.v. Nel de Roos op in een kort balletje: „Als de fee slaapt", hetgeen juist door de prilheid van optreden zeer zeker niet zonder bekoring was. Tot slot maken wij een uitzondering met naamvermelding. Dit betrof de uit stekende weergave door de clarinettist Henk van Walraven van Weber's varia ties. Een nog groter compliment ver dient de in het programma onvermeld gebleven begeleider, die aan de vleugel uiterst muzikaal secondeerde. JAN LAARVELD Aan de minister-president, dr. W. Drees, en de burgemeester van Haarlem, mr. F. O. P. M. Cremers, zijn Zaterdag middag telegrammen verzonden door het dagelijks bestuur van de afdeling Haar lem van het Veterqnen Legioen Neder land. Het eerste telegram gold de arres tatie van Nederlanders in Indonesië. De tekst van het telegram van het V.L.N. luidde: „Zeer verontrust door arrestaties van Nederlanders en perscampagnes in Indonesië verzoekt bestuur afdeling Haarlem Veteranen Legioen Nederland met klem maatregelen, die rechtspositie landgenoten .in Indonesië snei en af doende verzekeren. Genoemd bestuur bevestigt trouw aan Koningin, gehoor zaamheid aan Grondwet". Namens het bestuur: J. G. de Vries (Res. Kapitein), J. A. G. M. Leenderts (Res. Sergeant), en T. Schilling (Res. le luitenant). Het aan de burgemeester van Haar lem gezonden telegram was onderte kend door de heer J. G. de Vries en behelsde de viering van de bevrijdings dag. „Met waardering en bewondering kennis genomen van Uw besluit, 5 Mei te handhaven als bevrijdingsdag. Hulde en dank." De Haarlemse politierechter veroor deelde Vrijdagmorgen de 33-jarige hout bewerker J. A. V. V. uit Amsterdam, die schuldig zou zijn aan de brand in de deurenfabriek van N.V. Bruynzeel te Zaandam op 24 December 1953, tot 40 boete en tien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. Hoewel in de stro-afdeling van deze fabriek een rookverbod geldt, was v. V. met een brandende sigaret de ruimte binnengekomen. Toen een arbeider hem op het verbod attent maakte, doofde hij de sigaret vermoedelijk door de peuk met zijn s-choen uit te drukken. Niette min brak even later in de stro-afdeling een grote brand uit, die voor 30.000 aan vuur- en waterschade aanrichtte. De officier van justitie, mr. J. Wiar- da gaf toe, dat niet precies bekend was, hoe de brand was ontstaan, maar schuld bij de verdachte achtte hij in alle ge val aanwezig. Er is nu eenmaal een rookverbod en het staat vast, dat v. V. dit verbod heeft overtreden, zoals ook de getuige E. D. uit Amsterdam ver klaarde. De officier vorderde een week gevangenisstraf. De raadsman, mr. Kalbfleisch trok in twijfel, of het wettig en overtuigend bewijs geleverd was, want is wel abso luut vastgesteld uit wiens sigaret het vuur, waardoor de brand was ontstaan, afkomstig was? De verdachte had boven dien verklaard, dat het vuur ergens bo ven op een stapel stro was begonnen. Op grond van persoonlijke omstandig heden van zijn cliënt, voor wie een vrij heidsstraf desastreus zou zijn, vroeg hij een voorwaardelijke straf, met welke wens de politierechter mr. J. p. Peter sen accoord kon gaan. Bij de afdeling Gevonden Voorwer pen. Florapark no. 5, zijn op alle werk dagen tussen 10.00 en 14.00 uur inlichtin gen te bekomen over de hierna volgen de gevonden voorwerpen: Speelgoedauto, autopeds, autowielen, armbanden, boeken, boorden, brillen, broches, capuchons, corsetten, étuis, ge reedschap, gebitten, muntbiljetten, hoe den, handdoeken, handschoenen, jassen en mantels, kousen, pakje inhoudende kinderkleding, petten, pyama, kettingen (hals), handwarmers, horloges, nylon kousen, lap stof, manden, mutsen, oor bellen, overall, poppenwagen, plaid, pas ser, petten, parapluies, ringen w.o. gou den. portemonnaies. padvindersriemen, rozenkransen, shawls en hoofddoeken, schaatsen, sleutels, sleden, schroeven draaiers, schoenen, tassen, vulpotloden, vesten, vulpennen, wol, wanten, dek zeil, zadeldekjes en andere artikelen. Donderdag 25 Februari geven de liedertafel „Haarlems Zanggenot, het kinderkoor van „Sint Caecilia" en de „Harmonie Crescendo" een gecombi neerd concert in het Concertgebouw, met als dirigenten respectievelijk de heren P. J. Potgieser, G. de Barbanson en J. J. Bijster. De uitvoering begint om 8 uur. Maandag 22 Februari Hoog water: 6.21 u. en 18.38 u. Laag water: «.07 u. en 14.24 u. Dinsdag 23 Februari Hoog water: 6.59 u. en 19.11 u. Laag water: 2.32 u. en 14.53 u. Het raadslid A. M. Disselköter heeft B. en W. van Velsen enkele vragen ge steld in verband met berichten om trent ongelukken op de ijsbaan „Bre derode" te Santpoort als gevolg van de slechte toestand van het ijs. Hij vraagt daarin tevens of B. en W. niet van oor deel zijn, dat hier op onverantwoorde lijke wijze door de eigenaar misbruik is gemaakt van de omstandigheden, ten slotte maatregelen verzoekend. B. en W. zeggen in antwoord hierop het oordeel niet te kunnen onderschrij ven. Uit een van hunnentwege inge steld onderzoek op 4 Februari is ge bleken, dat het ijs op die dag in zeer goede toestand verkeerde. Voor zover kon worden vastgesteld vertoonde het ijs geen scheuren, terwijl evenmin plekken op de baan werden aange troffen, welke onvoldoende met ijs wa ren bedekt. De exploitant van de ba nen heeft verklaard, dat deze 's mor gens en direct na de sluitting om 22 uur worden besproeid, opdat zich een nieuwe ijslaag kan vormen. Volgens de inlichtingen van B. en W. zijn de ongevallen, welke op de baan hebben plaats gehad, niet ontstaan ten gevolge van een slechte toestand van het ijs, doch moeten deze als normale risico's van de i.jssport worden aange merkt. Uiteraard moet op de banen als de ontwerpelijke een grotere voor zichtigheid aan de dag worden gelegd dan op specifieke ijsbanen. Tenslotte verklaren B. en W. geen rechtsmacht te bezitten om in een geval, als door de vragensteller bedoeld, te kunnen optreden. Indien daarvoor in de toekomst aanleiding bestaat, zul len zij bevorderen, dat op dit stuk maat regelen worden getroffen. De Harddraverij-veren. „Santpoort en Omstreken" houdt de blik op de toe komst gericht. De plannen voor de jaarlijkse feestweek verkeren al in een vergevorderd stadium van voorberei ding. De baan is weer gecontracteerd, zedat de draverij in elk geval vaststaat. Maandag 22 Februari 's middags om 2 uur vindt in „De Viersprong" de tra ditionele verpachting plaats van de standplaatsen op het kermisterrein, waarmee dan weer de basis wordt ge legd voor een week van louter geest. Over het verdere programma valt nog niets definitief te zeggen. Het is o.s. zeer de vraag of de wielerronde van Santpoort, die een traditie begint te worden, doorgang zal kunnen vinden. Hierover zal nog contact met het ge meentebestuur van Velsen worden ge zocht. Het jongste besluit van de NWU met betrekking tot zogenaamde buurt- ronden zou eveneens wel eens een spaak in het wiel kunnen steken in verband met de verhoging van het startgeld, dat bij diverse verenigingen weerstand heeft opgewekt. De heep L. P. Beentjes Te Velsen- Noord heeft verzocht van de gemeente te mogen kopen ten behoeve van de bouw van twee dubbele woningen, een terrein ter oppervlakte van ongeveer 1.785 m2 gelegen tussen de Wynoldy Daniëlslaan en de Jagtlustlaan te Sant poort. Tegen inwilliging van het ver zoek bestaat bij B. en W. geen bezwaar. De prijs voor deze grond is vastgesteld op f 11 per m2, waarmee verzoeker heeft ingestemd. Het wachten is nu op het fiat van de Raad. Zaterdagmiddag ongeveer kwart over 1 stokte plotseling in Overveen de gas toevoer. Gelukkig bleek de storing slechts 20 minuten te duren, maar niet temin moet de gasloze periode voor velen een onaangename ontdekking zijn geweest. Om de mensen, die hun gas- toestellen hadden openstaan op het ogenblik van de storing en deze nog niet hadden dichtgedraaid, te waarschuwen, trok een radiowagen van de politie de huizen langs. De oorzaak van de stop zetting heeft het Bloemendaalse gasbe drijf vlug gevonden. In een der hoofd leidingen was namelijk wat water bin nengedrongen, waardoor de toevoer ver stopt raakte. Binnen vijf minuten was het defect verholpen. De recherche heeft terzake van bero ving aangehouden de 37-jarige werkster A. H. S. uit Haarlem. Zij had van een man, met wie zij in een café had ken nis gemaakt, tijdens een wandeling f 88 ontvreemd. Bij de aanhouding had de werkster van het geld al f 50 opgemaakt. Het overige geld is in beslag genomen. De verdachte is opgesloten. Mgr. J. P. Huibers heeft tot opvolger van. pastoor F. Hansen in de H. Hartpa rochie in De Zilk benoemd pastoor J. A. S. Groen, die werkzaam was in de H. Nicolaasparochie te Eölam. De nieuwe pastoor werd geboren 9 Juli 1896 en priester gewijd 26 Mei 1923. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Spaarnwoude, Vlissingen. Den Haag. Hij nam daarna het pastoraat waar van pas. dloor W. Warmenhoven van Voorhout, die destijdb door de Duitsers gevangen was gezet, vervolgens was hij waarnemend pastoor te Heinkenszand en tenslotte werd hij 2 December 1942 benoemd te Edam. Met ingang van 7 Maart kan een wijzi ging ingaan in de verordening op de win kelsluiting in Heemstede, met het doel op te heffen de Dinsdagmiddagsluiting voor de zaken in parfumerieën, ijzerwaren, luxe- en huishoudelijke artikelen en de drankza ken. Alle winkeliers van deze groepen heb ben om de opheffing verzocht en het per soneel zal geen nadeel ondervinden. De samenwerkende organisaties van Handels- en Kantoorbedienden zijn er tegen, maar B. en W. stellen de raad voor aan het verzoek te voldoen. De raad van de gemeente Heemstede vergadert Donderdag 25 Februari, des mid dags om vier uur. Voorgesteld wordt een wijziging te brengen inzake de verordening subsidiëring bijzondere kleuterscholen. Volgens deze verordening kunnen de kos ten. verbonden aan het sluiten van een geldlening voor het stichten van bijzonde re scholen, niet ln aanmerking komen voor gemeentelijke subsidie, daar de verorde ning spreekt over rente en afschrijving van de bouwkosten en niet van de lening. B. en W. achten het billijk daarin verande ring te brengen. Zij willen de bouwkosten met een evenredig percentage verhogen en dit verhoogde bedrag als basis aannemen voor de berekening der bijdragen. De pro testantse kleuterschool, welke op een ter rein aan de Koediefslaan gebouwd zal worden, zal er het eerst van profiteren, ls- dien de raad dit voorstel accepteert. Er was voor de door de afdeling Heemstede van de Katholieke Vrou wenbeweging georganiseerde feestavond, welke Zondag in het Parochiehuis aan de Achterweg gehouden werd, veel be langstelling. Mevrouw. M. Kubatz- Brugman heette in haar openingswoord welkom het bestuur van de afdeling Schoorl, de vroegere standplaats van pastoor H. Drost. Blanche Holzhaus declameerde een aantal Chinese verhalen en oogstte een groot succes met het bekende sprookje van Andersen „De Gelukkige Prins". Mevrouw v. d. Velden veroverde het publiek met enige aardige liedjes, be geleid door haar dochter, die later met mejuffrouw Jansen enige voordrachten en schetsen ten beste gaf. Aan het slot van deze avond ontvin gen de beide dames een doosje bonbons en mevrouw Kubatz-Brugman sloot het feest met een opwekking deel te nemen aan de bedevaart naar Amsterdam op 25 Maart, welke onder leiding zal staan van pastoor H. Drost. Ook B. en W. van Heemstede stellen voor deel te nemen in een gemeenschap pelijke regeling inzake de Vleeskeu- nngsdienst met Haarlem vele om liggende gemeenten. De beschoeiing van het terrein van de Koninklijke Roei- en Zeilverenging „Het Spaarne" verkeert, ten gevolge van het drukke scheepvaartverkeer, in slechte toestand. Er is 2000.nodig om een en ander te herstellen en de vereniging vraagt aan de gemeente een renteloos voorschot tot dit bedrag. Daar ongeveer 350 leden jonge mensen zijn, van wie ongeveer de helft in Heem stede woont, stelt het college de raad voor het gele te voteren. Donderdag 25 Februari des avonds om 8.15 uur is er weer een klaverjas- avond in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg. Inschrijving voor koppels tot 8 uur aan de zaal. (Niet officlëlw koersen) Vorig Opening slot 22/2 3% Ned. 1953 3(9 Ned 1953 3(4 Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned 1950 3(4 Ned. 1.954 3 3(4 Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel.-lac Inschr. Grtbk 48 3 pot Ned. Handel My. cgrt A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert- Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Ruhbei ill Amerika i.llri Kon N. Stoomb. M Ned. Scbeepv. Unie a.VA. Dell Mt). eert 98 98,4 188 238(4 230(4 376 144 139(4 140 135 123(1 98,», 98 188 240 233(4 382% 140 140 139(4 133(4 121 De katholieke volleybalteams van Leo- nidas en Onze Gezellen zijn weer in het veld verschenen. Vanzelfsprekend was het voor het eerste team van Onze Gezellen dames vrij eenvoudig te winnen van het reseiVe-team, doch de heren van LeonidaS hadden het zeker niet zo eenvoudig tegen Die Raeckse. De toekomstige kampioenen speelden deze avond een slecht en futloos partijtje, want ondanks de grote 40-zege van de Leonidas-mannen zal er toch anders aangepakt moeten worden. Het Heemsteedse H.B.C. kwam in de eerste klasse tegen H.V.S. niet verder dan een puntenverdeling. Deze uitslag is wel enigszins teleurstellend. Het eerste heren team van H.B.C. behield de kans op de bovenste plaats door een verdiende en ge makkelijke zege tegen Sportief, doch de ieserveploeg kon het tegen H.V.S. III niet bolwerken en moest met een nederlaag genoegen nemen. Voor de Haarlemse vertegenwoordigende teams waren wedstrijden 'vastgesteld in Den Haag tegen teams van de Haagse afdeling. Te elfder ure ontving men bericht, dat deze ontmoeting geen doorgang kon vinden, hetgeen van de Haagse afdeling een vreemde beslissing is, waarmede de Hage naars zeker geen beste beurt hebben ge maakt. De uitslagen zijn: Dames: VCK I—PSVH I 4—0, HVS I— HBC I 2—2, Ramplaan I—Die Raeckse II 0—4, PWN I—Die Raeckse III 1—3, PSVH IIVCR I 22, HVS IISpaamestad I 31, Gios I—Gios II 4—0, Rapiditas II—OVRA II 31, Onze Gezellen IOnze Gezellen II 4—0. Heren: PSCB I—VCR I 1—3, HVS II— Brandweer I 3—1, Rapiditas II—Ramplaan I 4—0, HVS III—HBC II 3—1, HBC I—Spor tief I 4—0, Cios II—Boru I 4—0, OVRA I— Cios III 31, Die Raeckse IISantpoort II 3—1, Leonidas I—Die Raeckse IV 4—0. H.W.P.H.S.G. 2: H. HappelVerdonck 01, KleinNijman 0I, v. EmmerikTiemens 10, v. d. VeldeWoortman afgebr., Stol- voortSaeys 10, ReeuwijkJorissen (4—(4, Hoogland—De Graaf 1—0, Kloos— Hagenaar 01, Hopmanmej. BanninK 7ï—(4. Th. Happel—Wijdoogen afgebr. Voort. uitslag 44. Vermoedelijke uit slag 5(4—4»/2 Competitie-uitslagen: Groep 2: Huyboom —Banken 1 0, De Langev. Deyzen 0—1, Groep 3: O verdijk—Spoor 1—o, Baas—Boon 0—1, Holdorp—v. d. Stoop (4—(4, Komen— v. Straaten 10, Holtkamp—Huneker 01. Groep 4: AndringaBakker 1—0, Ruben— Joosten 10, De VosLunenburg o—1, TrompKroon 01. Uitslagen onderl. competitie: P. MulJ. Kramer 2—0, V. Andringa—A. Mastelillg 0—2, P. Holienberg—R. Kok 2—0, G. Kraak Th. v. Wort 1—1, J. v. d. Kroft—H. v. Gastel 02, J. HeijneP. Vogelaar 02, J. ■Spanjaart—M. Kok 0—2, P. BeelenA. Mas- teling afgebr., P, Vogelaar—G, Faaij 0—2 De Ned. Wandelsportbond opent 6 en 7 Maart a.s. het wandelseizoen met de be kende propaganda-wandeltochten van 10 en 20 km. Gezien de steeds groeiende belangstel ling voor de wandelsport is het voor de wandelaars belangrijk reeds tijdig met de training te beginnen. Er wordt gestart op Zaterdag 6 Maart van 2 tot 3 uur en op Zondag 7 Maart van 10 uur tot half één, vanaf Theeschenkerij „De Boerderij". Hildebrandlaan 2. Inschrij ving kan geschieden tot 1 Maart bij dé bekende adressen. Jeugdige personen van 10 t/m 13 jaar kunnen alleen deelnemen aan de 10 km. Allen die deze tochten volbrengen ont vangen een medaille, terwijl groepen van minstens 10 personen plus leider extra een groepsherinnering zullen ontvangen. Afd. A: Vriendenkr. 1DES 1 "gi-zf Hof v. Holland 1—Hof v. Holland 2 6—2; Suisse 1—Park Soc. 2 44; 't Noorden 1SVV 1 26; Park Soc. 1Park Soc. 2 2—6; Centrum 1—Hof v. Holland 3 4—4. Afd. B: Vriendenkr. 2—IVO 1 4—4; SVV 2Centrum 2 62; Hof v. Holland 4't Noorden 2 62; Park Soc 3ADO 1 3—5; TOP 1—1939-Bl.'daal 6—2; OVS j2 44 Afd C: TOP 2—ADO 2 6—2; OVS 2— OVS 3 6—2; SVV 3—DES 3 4—4;' Suisse 2Frans Hals 17. Afd D: IVO 2—ADO 4 53; De Vaart 1—Centrum 3 5—3; ADO 3—Vrienden- kring 4 26; Insulinde 2Spaarndam 0—8; DES 4—Suisse 3 2—6; Centrum- Hst.—TOP 3 6—2. Afd. E: Centrum-Hst. 2—Vriendenkr. 5 8—0; ADO 5—ADO 6 2—6; ADO 7— Haarlem-N. 1 44; 't Noorden 3Haar lem N. 2 2—6; De Vaart 2—DES 5 4—4. A.fd. Beverwijk: Scheywiick 1Schey- wijck 2 4—4; 't Vosje 2—Meerenstqin 1 4—4. Op een vergadering van de Bloemen daalse Gymnastiek Vereniging js het besluit genomen, om de afdelingen Hand- en Volleybal voortaan zelfstan dig te doen voortbestaan. Naar aanlei ding hiervan heeft thans de oprichting plaats gevonden van een nieuwe ver eniging: De Bloemendaalse Sport Ver eniging „De Blinkert". Er is inmiddels een bestuur ge vormd met als secretariaatsadres: Vij- verweg 33 te Bloemendaal. Hoewel de B. S. V. „De Blinkert" z'ch voorlopig zal blijven bepalen tot hand- en volley bal zijn plannen ln voorbereding, om in de toekomst ook basketball te gaan beoefenen. Zaterdag liepen de noteringen, zoals overigens verwacht kon worden door de grote aanvoeren, nog aanmerkelijk meer terug. Schol en tong was er ruim vol doende. Tong II liep terug tot f 0,80 per kg. en de middelsorteringen tot f 1,65 per kg. De voor de U.S.A. bestemde „lappen" bleven alleen onveranderd ge noteerd op f 2,85 per kg. Exportschol bracht het niet hoger dan f 22, zetschol tot f 38 en schol 2 en 3 tot respectieve lijk f 18 en f 11,50 per kist. BraadschelviS verloor in aftrek en noteerde bij da laatste afslag f 28-24 per 50 kg. Vandaag waren er behalve een 40-tal kotters en loggers, die 5000 kg. tong en 2500 k. schol aanbrachten, nog 4 traw lers present. Het waren de Vios met 150 k. schelvis en piepers, 90 k. kabel jauw en gul, 20 k. diversen en 40 stijve kabeljauwen, de Eli Chcnevière met 40 k. schelvis, 750 stuks stijve kabeljauwen, 20 k. gul en kab., 100 k. zwarte koolvis. 80 k. blanke koolvis, 25 k. diversen, de Vikingbank met 450 k. div. rondvis en de Post Boy met 145 k. schelvis, 150 k- koolvis, 65 k. gestripte wijting, 35 dichte wijting. 20 k. makreel, 15 k. radio. 20 k. stokkebit, 1 heilbot en 100 stuks stijve kabeljauwen. Hoewel nog geen enkele officiële R1® ding binnen kwam, worden voor Dinsdagmarkt do trawlers Flamingo e Joh. Polderman verwacht. In het tijdvak van 7-13 Febr. werde uit onderstaande havens de volgend, kwantums gezouten haring verzonden- Katwijk 783 kantjes, Scheveningen 4K> kantjes, Vlaardingen 1149 kantjes e IJmuiden 97 kantjes. Aldus een tota» van 6186 kantjes tegenover 9673 kant] in dezelfde periode van het vorige In bovenvermeld tijdvak werd 39-4,, kg. gerookte bokking onder rijkscerti caat geëxporteerd, tegenover 264.887 f- in 1953 over dit tijdsbestek. a De le April zullen niet minder u 5 jubilea gevierd worden bij de Kea A. v. d. Toorn Jzn. te Scheveningen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2