Gevolg van conflict met de Revolutionnaire Raad PRESIDENT NAGUIB VAN EGYPTE Eerste Nederlander staat terecht in Djakarta „Rood-China komt slechts verantwoording afleggen" Waardevol uitgangspunt voor volwaardig beleid Uitgebreide autosmokkel? Heerlijk in de kou Tot hoofd en hart Gevonden kogels afkomstig van leden van voormalig Indon. sludentenleger Voorlopig geen President Irak kiest voor het Westen Dulles over Berlijn en Genève Verbetering van de oude pensioenen Telescopische ogen Waardering en critiek Dijkherstel kostte 103 millioen Longkanker door omgang met teer Het weer v' DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 77sfe JAARGANG No. 25923 om hij had verzocht. •.Tijger van Faloega" Regering zal om wapen hulp verzoeken „De Vrije Pers" Evenhuis neemt ontslag als hoofdredacteur Eerw. Moeder sluit een huwelijk Adviezen Maandag in behandeling N.R.K.M. over Middenstandsnota: haaTl SUUst b« kutoeïyk en Brunssumse politie verricht arrestaties Scooterrijdster verongelukt Schouwen-Duiveland Schildersbedrijf Verbetering van de pensioenen 280.000 voor munten van Faroek Oost-Duitse munitie fabriek geëxplodeerd LEDEREN M0T0RKLEDING bureau SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. *790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.rhoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Als getuigen mg, die onder Het is bekend, dat Mohammed Na guib de Revolutionnaire Raad had ver zocht om het recht van veto op beslui ten van de Raad zelf. Voorts wenste hij het recht om ministers te benoemen en te ontslaan en om officieren en func tionarissen te benoemen en te bevorde ren. De Raad heeft evenwel geweigerd hem deze volmachten te verlenen, aan gezien dit niet in overeenstemming zou zijn geweest met „de geest van de le- gerrevolutie". Later werd bekend ge maakt, dat Naguib drie dagen geleden zijn ontslag had ingediend. De Revolutionnaire Raad heeft haar beslissing vannacht genomen. Verschil lende ministers waren in allerijl opge roepen om de vergadering bij te wonen. Terwiil Naguib zelf in zijn bureau een kabinitszitting presideerde vergaderde de vice-premier, Gamal Abdel Nasser, met de minister van Voorlichting, Sa- lah Salem, de minister van Verkeer, Gamal Sale en andere leden van de Revolutionnaire Raad. Deze bijeenkomst vond plaats in het hoofdkwartier van de Raad te Cairo. Ongeveer honderd- rVijftig met pistolen gewapende officie- Zen van het leger hielden intussen de Wacht in de tuin. De bijeenkomst van de Raad heeft ongeveer zeven uur geduurd. Onmid dellijk daarna maakte de minister van Voorlichting,- Salah Salem, een com muniqué bekend, waarin het aftreden van Naguib en de benoeming van Abdel Nasser tot premier werd ge meld. Majoor Salem deelde mede, dat luitenant-kolonel Abdel Nasser als voorzitter van de Revolutionnaire Raad zal optreden, derhalve de be voegdheden van generaal Naguib zal overnemen, behalve die van Presi dent van de Republiek, welke aan de Sjad blijven voorbehouden. Een en zal geschieden „tot aan de be- tisching van het land van lmperlalls" e krachten". 1aa!-C onHUWe Egyptische premier is 36 jaar ouq jjij behoort tot de groep jonge officieren die op 23 juji 1952 koning Faroek uit het land verdreven en een militaire regering vormden. Hij is geboortig uit een eenvoudig boeren gezin uit boven-Egypte. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij verbonden fan de Britse strijdkrachten in het woestijngebied. Tijdens de oorlog met Israël verwierf hij tijdens de slag bij Faloega de bijnaam van „Tijger van Faloega". Abdel Nasser werd reeds sinds enige tijd beschouwd als de sterke man van het militaire regiem in Egypte. Hij staat bekend om zijn felle anti-Britse leuzen en redevoeringen, maar in ge sprekken met buitenlanders neemt hij een gematigder toon aan. In Londen Verwachtte men echter dat de jongste gebeurtenissen in Caïro niet na zullen laten een vertragende invloed uit te oefenen op de Brits—Egyptische be sprekingen over de Suezkanaal-zone. Men is in Londen geneigd aan te nemen, dat uit de wijze waarop Nagu is afgetreden blijkt, dat hij in feite Ian. niet zulk een alleenheerser is gewees: als men wel gedacht heeft. Het blijk nu dat hjj in zekere zin de gevangen was van de Revolutionnaire Raad. In het communiqué dat vannacl: werd uitgegeven wordt ook e£n be knopte geschiedenis gegeven van di militaire revolutie. Daaruit blijkt dal de revolutie op touw is gezet door een groep jongere officieren, waartoe generaal Naguib niet behoorde. Na guib is thans 53 jaar oud. Hij voegde zich later bij de samenzweerders en werd „wegens zijn reputatie" en om dat de jonge officieren een leider nodig hadden, gezien hun leeftijd en rang, gekozen tot leider van de rebel lerende officieren. Deze zelfde jonge ren, die gedeeltelijk de Revolution naire Raad vormden, wensten niet dat Naguib te veel werkelijke macht aan zich trok. Dit conflict schijnt van nacht zijn hoogtepunt te hebben be reikt, nu generaal Naguib afstand heeft gedaan van al zijn officiële functies, t.w. het presidentschap van de republiek, het premierschap en het voorzitterschap van de Revolu tionnaire Raad. Premier dr. I'adil Jamali van Irak heeft gisteren tijdens een persconferen tie meegedeeld, dat zjjn land aan de zij de van het Westen wenst te staan en dat het liet Westen om wapens cn uit rusting zal vragen. Dr. Jamali verklaar de voorts, dat bij een eventuele uitno diging tot toetreding tot het Turks-Pa- kistaans veiligheidsverdrag, zijn rege ring zich zal leiden door het landsbe lang. Irak is lid van de Arabische Liga, °le over het algemeen weinig welwil lend staat tegenover het feit dat Irak Lngeland heeft toegestaan RAF-bases hten op Iraaks grondgebied. Dr. i Xerk,laardO' da* er weliswaar Arabisch collectief veiljgheidspact bestaat, maar dat dit niets waard is als men met over wapens beschikt. Men kan of het Westen, of Rusland om wa pens vragen. Turkije en Pakistan heb ben de verantwoordelijkheid tegenover het volk begrepen en het Westen om wapens verzocht, aldus de Iraakse pre mier. In Westelijke kringen in Londen toonde men zich bijzonder ingenomen met deze berichten. Men ziet hierin de basis voor een gezond regionaal verde digingsstelsel in het Midden Oosten. (AFP-Reuter-AP). PoY?,lg(?ns Jre" mededeling in „De Vrije Pers heeft de heer Evenhuis ontslag genomen als hoofdredacteur van dit P. .rj Dit ontslag is hem met ingang van Vrijda'g 19 dezer verleend. Zonder dat de voortekenen daar direct op hadden gewezen, heeft president Naguib van Egypte plotseling ontslag gevraagd uit alle regeringsfuncties. De Revolutionnaire Raad heeft luitenant-kolonel Nasser tot zijn opvolger als premier benoemd. De post van president van de Repu bliek zal echter open blijven tot de terugkeer van het parlementaire leven in Egypte. Deze foto werd genomen tijdens een parade op de verjaardag van de revolutie: Op deze eerste verjaardag werd een parade gehouden, welke anderhalf uur duurde. President Naguib brengt de mili taire groet. Links naast hem Gemal Abdel Nasser, de nieuwe premier. De eerste der in de laatste tijd in Indonesië gearresteerde Nederlanders heeft vanmorgen terecht gestaan voor het landgerecht Djakarta. Het was de teer V. Barkey, die 10 Januari in zijn zoning te Djakarta werd aangehou- en en er van beschuldigd wordt, 49 .ogels in bewaring te hebben gehad, :an wel verborgen te hebben gehou den zonder de daartoe nodige vergun ning te bezitten. werden ter terechtzit- leiding stond van de landrechter mr. G. K. Lim, gehoord de inspecteur van politie, Bos, en twee as sistenten, die de kogels in het huis van verdachte hadden aangetroffen en in beslag genomen. Na verhoor van verdachte en getui gen, werd de zitting verdaagd tot Don derdag 4 Maart. Dan zal de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, Siahaan, zijn requisitoir houden, dat gevolgd wordt door pleidooi van de verdediger van verdachte, mr. G. J. Boegheim. Tijdens zijn verhoor zei Barkey, dat hij 30 December 1953 in een der voorka mers van zijn huis onder de electrici- teitsmeter een kartonnen doosje met ko gels had gevonden. De kamer, waarin hij deze vondst deed, werd sinds Juni 1953 bewoond door 'n uit acht personen be staande groep, leden van het voormalige studentenleger, de Tentara Peladjar. De leider van deze groep was Soemarjono. Barkey zei verder, dat hij 19 Decem ber vorig jaar schieten had gehoord in de door de jongelui bezette kamers. Hij deed daarvan aangifte. Bij het door de politie ingestelde onderzoek bleek de radio, die eigendom van de studenten was, door een schot te zijn getroffen. 29 December verliet de groep het huis, waarschijnlijk uit vrees voor de gevol gen van dit politieonderzoek, aldus Barkey. De dag na het vertrek van de leden der voormalige Tentara Peladjar had hij gekeken of zij niets hadden ach tergelaten. Hij vond bij die gelegenheid het doosje met de kogels. Hij borg de Minister Dulles gaf zijn uiteenzetting tijdens een rede, die door alle Ameri kaanse radio- en televisiestations werd uitgezonden. Bovendien verzorgde de „Stem van Amerika" een uitzending naar andere delen van de wereld. De toespraak van de minister werd in 33 talen vertaald. Tw St. Etienne de Ti- bée is voor de eerste "iaal in de geschie denis van Frankrijk een burgerlijk hu welijk gesloten ten Overstaan van een kloosterzuster. Zus- ler Emilienne, over ste van het Hospi tal van St. Etienne en loco-burgemees ter van jjjj Joeing dorp aan de Fran- Se Ri vièra, fun deerde als ambte- Waar van de Bur- tjerliike Stand bij et huwelijk tus- *en Francine Mig- r en Charles Bo- Het bruidje, wees, door r Emilienne n ket hospitaal op- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteravond tegenover het Amerikaanse volk een uiteenzetting gegeven van de Berlijnse conferentie en haar resultaten. Hij legde er de nadruk op, dat de Geneefse conferentie geen erkenning inhoudt van communistisch China en dat deze overeenkomst door de Russen aanvaard is. Voorts wees hij er op, dat de Berlijnse besprekingen degenen in het Westen, die daaraan nog twij felen mochten, duidelijk hadden gemaakt, dat Rusland niet alleen niets prijs wil geven van wat zich momenteel in zijn greep bevindt, maar dat het er bovendien nog 'wat bij wil. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken oefende critiek op dege nen, die de Geneefse conferentie de eer ste stap hadden genoemd op de weg naar de erkenning van communistisch China. Integendeel, zo beweerde hij, wij hebben de Sovjet-Unie duidelijk ge maakt, dat wij communistisch China niet wensen te erkennen en dat we slechts met dit land willen onderhandelen, wanneer en omdat dit ons uitkomt. De critiek, die men op dit besluit geleverd heeft, verschaft de Russen, aldus Dulles, nog een onverwacht succes, dat zij in Berlijn zelf niet hebben kunnen be halen. „Communistisch China zal niet naar Genève komen, om door ons ge huldigd te worden, maar om verant woording af te leggen van zijn daden voor het forum van de publieke opinie in de wereld." Foster Dulles verklaarde nog, dat mi nister Molotov een „spontane natuur lijke eenheid" van de drie Westelijke ministers tegenover zich had gevonden. Deze eenheid was, aldus Dulles, aan het einde van de conferentie nog krach tiger dan bij het begin. (Reuter-A.P.) (Van onze correspondent) Een rapport van de commissie-van Poelje betreffende de „oude pensioenen" is thans gereed. Men kan verwachten dat minister Beei bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer de volgende week ter zake mededelingen zal doen. In de Mi nisterraad van Maandag zou de kwestie besproken en zo mogelijk beslist kun nen worden. De commissie adviseert in dit rapport degenen, die vóór 1947 in overheids dienst met pensioen zijn gegaan, de lang verwachte verbetering in hun uiterst benarde positie te doen toekomen. De Britse televisie-omroep be steedt aandacht aan een vrouw, die zegt „telescopische ogen" te hebben, waarmee zij onder andere de ma nen van de planeet Jupiter stuk voor stuk kan onderscheiden. Zij zou de uitdrukking op het gelaat van iemand, die een kilometer ver der weg is, kunnen onderscheiden en kleine krantenletters op drie meter afstand kunnen lezen. Toen bij een proefneming aan de vrouw, Janet Hit hman, werd ge vraagd te zeggen, hoeveel manen zij om Jupiter waarnam, antwoordde ze: twee. Daar de planeet negen manen heeft, betwijfelde men de juistheid van het antwoord, maar met behulp van sterke telescopen kon nader worden vastgesteld, dat op het gegeven ogenblik inderdaad slechts twee manen zichtbaar wa ren geweest. relli. een moeder Een beetje rond te plassen in een ijskoud stroompje, en dat in het hartje van de winter, mag toch allerminst een pleziertje worden genoemd. De drie soldaten van de foto echter, die heerlijk zijn gekleed in de „Stopkoud"-pakken en „Ther- mo"-laarzen van het Amerikaanse leger, genieten van hun onderlinge en ijzige sport als van een duik in de branding aan de stranden van Florida. De speciale pakken zijn op een bijzondere manier ontworpen en sluiten zo dicht tegen de huid van de drager, dat de lichaamswarmte behouden blijft. De „Thermo"-laarzen hebben dezelfde prettige eigenschap en blijven die zelfs behouden als zij door weekt zijn.' (Van onze Haagse redacteur) Van de zijde van de Ned. Kath. Mid denstands Bond is gisteren te Den Haag verklaard, dat de Middenstandsnota een waardevol uitgangspunt betekent voor een volwaardig middenstandsbeleid. De regering heeft thans de belangrijkheid van de middenstand in het totale eco nomische proces aangetoond. Het feit Oevoed haar verzocht om deze bij- Emilienne *temde toe. Op patrouille door Brunssum troffen agenten van de gemeentepolitie Woens dag een vrjj nieuwe Duitse personen auto aan, waarvan de voorruit totaal vernield was en de contact sleutel uit I twee in elkaar gewrongen draden bleek I te bestaan. Dit kwam de politie zo ver- 1 dacht voor dat zü het raadzaam achtte j een nader onderzoek in te stellen. Hier- bij kwam vast te staan dat deze auto door twee personen uit Duitsland naar Nederland gesmokkeld was. Beide per sonen, De Duitser H. K. uit Essen en de Italiaan S. S. werden hierop door de politie gearresteerd. Op het politiebureau bekenden de smokkelaars dat zij de auto in Essen hadden gestolen. De Brunssumse politie onderzoekt deze zaak nog nader, daar het niet onmogelijk wordt geacht dat beide dieven in opdracht van een Ne derlander deze diefstal gepleegd hebben. Dit was ook het geval met de beruchte autosmokkelhandel van de Kerkrade naar S. Bovendien wenst de politie haar vermoeden, dat het hier opnieuw geen incidentele autosmokkel maar een uit gebreide smokkel in gestolen auto's be treft, middels een uitgebreid onderzoek te bevestigen. De beide smokkelaars blij ven derhalve voorlopig in Brunssum in gesloten om aldaar nader aan de tand gevoeld te worden. De goedheid moet geprezen, omdat de onverschilligheid hoogtij viert van het verschijnen van de Nota wordt dan ook uitzonderlijk belangrijk geacht. Inmiddels is de analyse van de situa tie in het middenstandsbedrijfsleven niet het sterkste deel van de Nota. Zij zal stellig aanleiding geven tot sterke reac ties uit wetenschappelijke kringen. Zo is b.v. de basis voor het onderzoek inzake de inkomstenpositie bij middenstandsbe- drijven wel zeer smal. Hieruit zijn veel te vergaande conclusies getrokken voor „de" middenstand. Men neemt ook een willekeurigheid in de cijfers waar, o.a. bij de keuze van het jaar 1950 en bij het trekken van de grens voor mid denstandsondernemingen bij elf werk nemers. Bij de motivering van de orga nisatiezwakte in de middenstand kunnen vele vraagtekens geplaatst worden. Een ander bezwaar is, dat het toe komstige beleid te verspreid in de Nota is neergelegd. Voorts is bij het historisch overzicht, dat uiteraard geen diskwalifi catie geeft van het gevoerde beleid te weinig aandacht geschonken aan de in vloed van het fiscale beleid. Zeer belangrijk en constructief wordt wel geacht hetgeen wordt aangegeven over het te voeren beleid; men vindt hier in vele dngen terug, die ook gesteld zijn in de publicatie van de NRKM „Middenstandsbeleid op hoger plan''. Op gemerkt wordt overigens dat de beleids lijnen los staan van het cijfermateriaal. Dit zijn de eerste indrukken. De Nota zal nog diepgaand bestudeerd moeten worden voor men een volledig verant woord oordeel aan de Staten-Generaal kenbaar kan maken. Dinsdagavond is op de Rijksweg, te De Bilt de 23-jarige mej. G. C. R. uit Zeist met haar scooter op een haar weg krui sende vrachtwagen gereden. Mej. R. werd zo ernstig gewond dat zij dezelfde avond nog in het St. Anthoniusziekenhuis te Utrecht is overleden. kogels op in een gereedschapskist in zijn slaapkamer. Desgevraagd zei hij voornemens te zijn geweest bij de politie aangifte te doen van zijn vondst, doch hij stelde dit uit, omdat hij vermoedde, dat de kogels toebehoorden aan de jongelui. Hij wilde wachten of zij zouden terugkomen ont de kogels te halen. Voorts zei hij de aan gifte te hebben uitgesteld, omdat hij be vreesd was daardoor in moeilijkheden te geraken. Tijdens zijn referaat over het dijkherstel na de ramp deelde ir. J. F. R. van de Wal], hoofdingenieur-directeur der Zuiderzeewer ken, Dinsdag voor leden van het Kon. In stituut van Ingenieurs mede, dat het dijk herstel van Schouwen-Duiveland 103 mil lioen gulden heeft gekost. De inlaagdijk met caissonsluitingen der geulen bij Schelphoek vergde 38 millioen. De twee gaten bij Ouwerkerk hebben 26 millioen verslonden. Operatie Levensstrijd bij Zierikzee kostte 6,5 millioen, het herstel der gaten Sirjansland en Stevenssluis 4 millioen, het herstel bij Oosterland 3,# mil lioen en andere werkzaamheden 25 millioen. Dr. Richard Neuhold, een bekende Oostenrijkse kankerspecialist, heeft verklaard, dat er geen definitieve be wijzen bestaan, dat het roken long kanker veroorzaakt. Hij zeide, dat longkanker ongetwijfeld het meest voorkomt in industriesteden en dat vooral mensen, die in drukke straten wonen, de ziekte gemakkelijk krijgen, waarbij mannen meer vatbaar zijn dan vrouwen. De kritieke leeftijd ligt tussen 40 en 60 jaar, in het bijzonder voor schoor steenvegers, machinisten en stokers, vrachtautobestuurders, garagemonteurs en mensen, die met. teer omgaan, aldus dr. Neuhold. Met terugwerkende kracht tot 4 Jan. 1954 zal door het Bedrijfspensioenfonds voor het schildersbedrijf, na'ar men ons van die zijde mededeelt, een belangrijke uitbreiding en verhoging van de uit te keren ouderdomspensioenen kunnen worden ingevoerd. De daartoe bevoegde autoriteit heeft goedkeuring gehecht aan een reglementswijziging, welke tot doel heeft, ook ouderdomspensioen toe te kennen aan bedrijfsgenoten, die na het bereiken van de 65-jarige leeftijd de ar beid in het schildersbedrijf voortzetten. Voorts zullen de „back-service"-rechten (rechten te ontlenen aan de diensttijd, liggende tussen de 25ste verjaardag en de invoeringsdatum van het fonds), welke tot dusver slechts voor 45 pet. konden worden gehonoreerd, met in gang van genoemde datum voor 75 pet. tot uitkering mogen komen. Het gaat hier om ongeveer 1500 werknemers, werkgevers en zelfstandigen in het schildersbedrijf, die in het genot van pensioen zullen worden gesteld, reso. wier lopende pensioenen een verhoging zullen ondergaan. De verkoop van munten en medail les uit de negentiende en twintigste eeuw van ex-koning Faroek heeft Woensdag te Caïro ongeveer 280.000 gulden opgebracht. Een Londense han delaar kocht voor bijna 30.000 gulden zestien gouden Amerikaanse stukken van twintig dollar, die tussen 1924 en 1932 waren geslagen. Een gestolen gouden stuk, dat op de een of andere wijze zijn weg naar de koninklijke collectie had gevonden, is op verzoek van de Amerikaanse am bassade niet geveild. De waard'e van de gehele collectie wordt geschat op ongeveer 3.600.000 gulden. Volgens het West-Duitse informatie bureau I.W.E. is in de Sovjet-zone van Duitsland in de buurt van Schönebeck een munitiefabriek geëxplodeerd. Het inci dent zou een week geleden zijn gebeurd en uit het onderzoek zou zijn komen vast te staan, dat de explosie door sabo teurs is veroorzaakt. Volgens het infor matiebureau vervaardigde de fabriek de munitie voor de Oost-Duitse volkspoli- tie en de infanterietroepen, (A.P.). ITALIË. Het Britse bergingsvaar tuig „Sea Salvor" heeft vandaag het achterste gedeelte van de onlangs bij Elba neergestorte Cornet geborgen. Advertentie (tot Vrijdagavond) Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot krachti ge Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zon: 7.34-18.13. Maan: 3.12-10.25.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1