Volkshuisvesting blijft een zorgenkind Stationsplein dient modern aspect met spoed een te krijgen Nieuw stedelijk ziekenhuis nog slechts gedachte R.K. Middenstand uit Haarlem en Bollenstreek in feeststemming In totaal vier jaar geëist wegens twee diefstallen met inklimming Muziekuitvoeringen in theater en concertzaal Hoe wordt verkeer opgevangen, als Schipholweg en Velsertunnel gereed zijn? Particuliere verpleeginrichtingen kunnen vrijwel door de beugel Monteur tot acht jaar veroordeeld Geen vorstschade op Keukenhof Differentiatie van woningen naar gezinsgrootte Pandpoort geopend Piano- en orgel- recital Binnenkort 4e schoolarts CARNAVAL TUSSEN DE BOLLEN Begroting 1954 der gemeente Haarlem Krotopruiming in studie „Zaank en Klaank" had de leiding Kleine plechtigheid met raadsleden j|ï0E N.V. HAARLEMSCHE CPf BOUWSTOFFEN HANDEl Antilopen I nog ongeslagen VOORUITSTREVENDE MOTIE-VAN VELSEN (K.V.P.) V olleybalprogramma Lichte verbetering in toestand H. Vader DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 PAGINA 2 Raad besluit met 2810 stemmen niet te repliceren D.E.M.Schoten Burgerlijke Stand ONGEVAL MET ZIEKENWAGEN Interscholaire tentoon stelling ETERNTT - MARTINIT BOARDS GETUIGEN OPGEROEPEN Klaverjasclub Beynes jubileerde Basketball KLEPPERMARS OP 5 MEI HAARLEMSE RECHTBANK In de Concertzaal ZANDVOORT Vergadering K.V.P. Groslijststemming In de gisteren voortgezette vergade ring van de Haarlemse gemeenteraad werden de besprekingen over de volks gezondheid voortgezet. Verleden week Vrijdagavond spraken over dit hoofd stuk mevrouw Kerkhoff (P.v.d.A.) en drs. Vissers (K.V.P.). Nu was het woord aan mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.), die vaststelde, dat de plaats van een nieuw ziekenhuis noch in het structuurplan, noch in het provinciale plan is opgenomen, zodat het geen zin heeft nu reeds kosten te maken voor de voorbereidingen. Zij vroeg niet al leen een polikliniek in Noord, maar ook in Zuid. De heer WENSING (C.H.) besprak de geestelijke volksgezondheid en de taak van het particulier initiatief in deze; de heer PROPER (C.P.) wilde spoedig met de bouw van een zwem bad in Oost beginnen en de heer Spek (A.R.) vroeg wanneer de gemeente lijke ziekenvervoerdienst zal gaan functionneren. Mej. BOLSIUS (K.V.P.) wilde het schoolpsychologisch bureau breder zien dan voor de school en wel voor de gehele jeugdzorg. Het bejaar denhuis zal in de toekomst een andere bestemming moeten krijgen, terwijl de ouden van dagen in het centrum der stad een nieuw onderdak moeten krij gen. Wethouder BAKKER (A.R.) gaf al lereerst het laatste nieuws over de volksdoorlichting. Van de opgeroepe- nen kwam 60 pet. naar de G. G. D. en 40 pet. bleef weg. Van deze verklaarde 15 pet. geregeld te worden doorgelicht, 6 pet. had een geldige reden om niet te verschijnen en 19 pet. reageerde niet. Bij een tweede oproep kwam van de laatste groep weer 12 pet. op, zodat slechts 7 pet. afzijdig bleef. Financieel loopt de zaak ook prachtig. De totale medische resultaten moeten nog wor den afgewacht. Aan de rheumabestrijding wordt ge werkt; de rheumatologen zijn echter van mening, dat een apart paviljoen geen zin heeft nu in de ziekenhuizen goede mogelijkheden voor verpleging zijn, al is er gebrek aan ruimte. Spr. heeft een aantal particuliere verpleeginrichtingen in de stad be zocht, waarbij hij tot de conclusie is gekomen, dat er geen verkeerde toe standen heersen, al zou hij verschil lende zaken graag anders zien. Ook de brandweer is bij controle niet ontevre den geweest. De ziekenhuizen hadden weinig be langstelling voor een gezondheidshuis in Noord; alleen de Deo had belang stelling en nu toch ook het Grote Gast huis. Vlak bij de Jan Gijzenbrug is een mooie plaats te vinden voor zo'n cen trum. Een nieuw badhuis in Noord zou een exploitatietekort van f 10.000 per jaar geven of veel meer dan voor de andere badhuizen geldt. De zaak blijft in onderzoek. Binnenkort zal een vierde school arts benoemd worden. De Wagens voor het ziekenvervoer staan in Maart op de R.A.I. en komen daarna naar Haarlem. De hoofdverpleger is al aangesteld en spr. hoopt per 1 April te kunnen starten met de dienst. Een terrein aan de Zijlweg bij de grens van Bloemendaal zou kunnen die nen voor de bouw van een nieuw zie kenhuis. Verder is ook gedacht aan sanering van het Rozenpriëel, maar dit plan kost te veel geld. Aanstelling van een adjunct-directeur aan de G. G. D. moet alleen geschieden als een man van formaat te krijgen is, die wil ko men tegen het zuinige salaris dat kan worden uitgetrokken. Spr. zette uiteen, hoever het staat met de geestelijke volksgezondheid. De Stichting N.-Holland is topzwaar en daarom is decentralisatie noodzakelijk. De medisch opvoedkundige bureaux zullen de kruisverenigingen ter hand nemen. Het psychologisch bureau mag niet het accent hebben, dat er niet voor bedoeld is. Men zou er gemakkelijk een Haarlemmer Olie-instituut van kunnen maken. Maar het bureau moet de to tale jeugd omvatten; het probleem is in zijn geheel nog niet opgelost, temeer De Haarlemse rechtbank heeft uit spraak gedaan in enkele zaken tegen de 48-jarige Haarlemse moflteur H. J. B. en hem veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar met aftrek, wegens bedreiging van zijn huishoudster en overtreding van de vuurwapenwet Cn.l. het voorhanden hebben van een geweer, munitie en handgranaten)voorts tot een gevangenisstraf van zes jaar wegens het plegen van niet nader te noemen han delingen. Veertien dagen geleden had de officier van justitie tegen B. geëist vier jaar wegens bedreiging en overtreding der vuurwapenwet, drie maanden wegens heling (van ca 15 dieselpompjes) daarvan is B. vrijgesproken ten slotte acht jaar wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen. Zondag a.s. spelen DEM en Schoten op het terrein van DEM in Beverwijk een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gen elkaar. Geboren: A. C. Lampe—de Coninck, z., A. Wismeijer—Marchancf, z., C. Gaikema van den Dolder, d., M. C. van Bokhorst van Bruggen, d., H. Eversenvan Heest, d.. T. G. de Boer-Dulf. Ondertrouwd: A. Eshuis en H. Schepers, J. N. M. Blesgraaf en J. C. Martin, A. Kruyfl en F. de Vries, C. A. M. Commis saris en H. Th. Surendonk, M. L. van Gu- lik en F. M. van Baekel, R. Kujjper en K. Schreurs, C. van Norde en A. Smit. Getrouwd: J. H. de Kruif en M. Jansen, F. J. Velting en I. J. F. van der Me!) W. H. Alink cn M. A. Th. Blokhuis, L. Wingelaar en O. W. Lasarz, H. J. Paarde- kooper en V. A. M. L. Korzelius, H. H. W. du Maine en Ph. van Leeuwen, P. Hoo- geboom en J. H. Wennink, B. G. Heijne en M. Rietvink, J. G. van Rijn en M. Bijs ter, J. G. J. Wiimes en H. M. van Breda, G, Smal en C. A. de Bruin, Th. A. M. v. d Horst en M. H. van Vilsteren, J. A. de Vos Burchart en J. van den Hurk, W. J. Zonneveld en H. Th. Oaams, H. S. Jansz en J. M. J. Lamberti, J. Timmers en M. W. de Laat, H. Dorrepaal en E. P. Bruin, W J. van Waard en M. Remkes, J. See der en Th. Schouten, H. C. Ouwehand en P. van Andel, J. J. R. Weber en S. Coen- raad, J. van Tiggelen en G. Voorting. Overleden: J. J. Kloes, 49 j., Waalstraat; G. Schröduer—Blom, 74 j., Palamedesstr., J. F. Engel—Serné. 75 J., Hazepaterslaan, A. Scholten, 88 Breestraat; P. A. Ebbing, R1 j.. Linschotenstraat: W. Biilsma. 57 j„ Vosmaerstraat. daar de personeelsbezetting er mee samenhangt. De jeugd-psycholoog, het bureau voor beroepskeuze en de school artsen werken ten nauwste samen; eens in de maand komen de betrokkenen bij elkaar ter beraadslaging. Wethouder GELUK (P.v.d.A.) he sprak de toestand van het zwembad aan de Kleverlaan. Er zijn verbete ringen aangebracht, maar het is vol komen verouderd. De onaangename kleur van het water maakt het niet ongeschikt. Men moet het bad niet sluiten voor in de onmiddellijke omge ving een nieuw gebouwd is. Daarna komt Oost pas aan de beurt. (1959). Spr. achtte als wethouder van On derwijs uitbreiding van het school psychologisch bureau noodzakelijk. De voorzitter deelde hierna mede, dat de raad 7 8 uur achter is op het schema, opgesteld voor de be handeling der begroting. B. en W. zijn bij het hoofdstuk Volksge zondheid 100 minuten aan het woord geweest, zodat spr. verzocht de replieken te laten rusten. Hier tegen maakten de communisten be zwaar. De heer Albrecht diende een voorstel in van de strekking als door de burgemeester bedoeld. Dit werd aangenomen met 2810 stemmen. De heer Mensink (P.v.d.A.) stemde tegen onder de uitroep: de sprekers moeten zich leren beperken. Ook deze exclamatie beaamde de burgemeester. Bij de posten vroeg de heer SCHIP PERS (K.V.P.) een splitsing van de directie van het Grote Gasthuis, zoals bij de Provinciale Ziekenhuizen. Een economische directeur zou het tekort van f 350.000 wellicht kunnen be snoeien. Wethouder Bakker meende, dat er geen aanleiding toe is; de geneesheer directeur kan met de regenten de lei ding goed aan. De heer VISSERS (K.V.P.) wilde er ook wat over zeggen, maar dat mocht niet volgens het juist genomen besluit. Het hoofdstuk werd daarna goedge keurd. BIOSCOPEN: PALACE: „Zolang jij bij me bent'' (ge prolongeerd), 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Melba", a. 1. Tijden 2, 7 en 9.15 u. LIDO: „Dr. Jekyll en mr. Hyde", 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Fabiam Boem bij de lucht macht", a. 1. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. MINERVA: „Wilde Pracht", Donderdag 8.15 uur. CITY: „Stormduivels" 7 en 9.15 uur. ROXY: „The greates* Tijden 2 en 8 uur. a. 1. Tijden 2.15, 4.30, show on earth", 14 j. Donderdag 25 Februari Stadsschouwburg: „St. Genesius" in „De Zondaar", 8 uur. Concertgebouw: Liedertafel „Haarlems Zanggenot" m.m.v. Harmonie „Crescendo" en koor „St. Caecilia", 8 uur. Vrijdag 26 Februari Concertgebouw: Pianorecital door Robert Weisz, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u. en des Zondags van 13—15 uur. Teylers Museum": Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot. Geopend iedere werkdag 113 uur (behalve Maandag). Na 1 Maart van 115 uur. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van recente werken van H. F. Boot. Geopend van 10—18 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66, Oud-Chinese Kunst. Huis van Looy: Interscholaire expositie. Geopend 10—17 en 19.30—22 uur. Zondag 14—17 uur. De leden van de terrein-commissie van Keukenhof zijn van mening, dat de vorst weinig of geen schade aan oe bol len heeft aangericht. In de eerste plaats komt dit door de beschutting van de bomen en voorts door de zeer gunstig verlopende dooi, waardoor geen over last van water is ontstaan. De termijn van inzending van mo dellen voor de beeldententoonstelling op de Keukenhof is 22 Februari ver streken. Er waren 120 foto's ingezonden. Een jury van deskundigen is begonnen met de voorselectie aan de hand van de foto's, die onder motto zijn ingezon den. Vijftig tot zestig beelden zullen „in natura" nader worden bekeken en daar uit zullen 25 worden gekozen voor de plaatsing. De beste daaruit zullen de makers geldprijzen van fl. 1500 tot. f 750 opleveren. De beraadslagingen over het hoofd stuk „Volkshuisvesting" in de Haarlem se gemeentebegroting 1954 werden ge voerd door de heer Goedée (PvdA), die de provinciale toewijzing der woningen onvoldoende achtte. Er zijn ongeveer 800 huizen per jaar nodig. De woning bouwverenigingen moeten van den •be ginne af geïnteresseerd zijn bij de bouw van nieuwe blokken, opdat zij niet al leen een administratieve taak hebben. Er moet gestreefd worden naar meer architectuur, opdat een armelijke aan blik achterwege blijve; naar grote ka mers, meer centrale voorzieningen. Schakel huisvrouwen in, vooraleer een bouwplan goed te keuren, riep spr. uit, waarna hij nogmaals voor douches pleitte in bestaande huizen. Achterstal lig onderhoud, een bouwplan etc. komt niet aan de orde door de onderbezetting in de betrokken dienst. Ook de heer v. Velsen (KVP) die het eerst sprak in de avondvergadering noemde het contin gent toegewezen huizen teleurstellend. Hij wenste, dat 5% van alle te bou wen woningen zou kunnen dienen voor gezinnen met vijf óf meer kinde ren. De verhouding woningwetwonin gen en woningen met premie te bou wen meet fifty fifty zijn. De krotopruiming mag niet worden uitgesteld en een systematisch onder zoek in de binnenstad evenmin. Vijf jaar lang heeft spr. daarvoor gepleit en nu is hij nog met bijna lege handen blijven staan. Een woningcartotheek in teresseerde spr. niet; een gemeente als Amsterdam is zelfs teruggeschrokken voor de hoge kosten. Het onderhoud in het schilderwerk der particuliere huizen is dikwijls heel slecht. Propagering van de winter-sub- sidie-regeling kan misschien helpen. Degenen die in onbewoonbaar verklaar de woningen huizen moeten met spoed geholpen worden, het eventueel verschil in huur moet de overheid bijpassen, in dien de bewoners deze niet kunnen op brengen. Mevr. Scheltema-Conradi (VVD) con stateerde. dat alle monumentaliteit in de huidige bouw ontbreekt. De flat- bouw is in andere landen na'ar uiterlijk veel aesthetischer, wat niet wil zeggen, dat er daarom veel meer geld aan be steed is. De strokenbeuw geeft slordige aspecten. Het is niet billijk alleen huur- reductie te geven aan ouden van dagen, die woningwetwoningen gehuurd heb ben. Ook spr. zou de mensen uit de krotten willen halen en ze eens willen onderbrengen in een bestaand gesloten blek, opdat ze leren wennen aan iets betere omstandigheden, vooraleer ze een nieuw huis toegewezen krijgen. De heer Fibbe (VVD) bepleitte het eigen huis voor mensen, die niet veel kapi taal bezitten. De mensen sparen voor de oude dag voor hun huis en de gemeen te behoeft geen tekorten bij te passen, zoals bij de woningbouwverenigingen. De heer Blokdijk (PvdA) nam de raad in gedachten mee naar het mooie Spaarndam, waar de woningen in het algemeen allerslechtst zijn. Een socia- grafisch onderzoek zou ingesteld kunnen worden. Antwoord wethouder. Wethouder Happé (PvdA) koesterde geen verwachtingen over evenveel ex tra toewijzingen voor woningen als in de afgelopen 3 jaar. De achterstand kan in Haarlem maar zeer langzaam worden ingelopen, in verhouding met andere grotere gemeenten is onze stad ook achter gekomen. Getracht zal worden het richtcontingent voor de komende 3 jaren (1617 woningen) in k'rtere tijd >e realiseren in de hoop. dat zich traatjes zullen voordoen. Er moet dan ook een buffervoorraad van bestek- klare plannen bestaan. Het later gereed komen van de hui zen aan de Amsterdamse vaart hebben enige leden geweten aan de gunning aan één grote aannemer. B. en W. zullen eens bekijken of gunning aan verschil lende aannemers in het vervolg spoe diger aflevering zal kunnen bevorderen. Inderdaad kan in de toekomst ook met de vrouwenorganisatie overlegd worden bij bouwplannen, maar spr. is er huive rig voor. De grote soberheids-eisen be lemmeren de architecten in hoge mate om „bijzondere" ontwerpen te maken. Het Haarlemse peil achtte spr. in ver gelijking met Amsterdam echter verheu gend. Uit de moderne mogelijkheden voor het interieur zal helaas nog een keuze moeten worden gedaan. Er moet diffe rentiatie zijn in de grootte van de wo ningen om de nood ook gelijkmatig op te heffen, waarop voor de toekomst een overzicht van de vermoedelijke normale behoefte dient te volgen. De wijze waarop een cartotheek moet worden samengesteld is nog in studie bij de Ver. voor Nederlandse gemeenten. Het achterstallige onderhoud zal in een 5- jaren plan bekeken worden. Opschuiving van gezinnen uit krotwo ningen na'ar andere niet te dure wonin gen ligt zeker in de bedoeling. Aan de wens van de heer v. Velsen om 5% der woningen voor de grotere en grote gezinnen te reserveren was volgens de wethouder voldaan. Aan de hand van de percentages rekende hü uit dat voor de oplossing van de acute woningnood van deze gezinnen in de toekomst een hoger percentage gefixeerd moet worden. Ook dit hoofdstuk werd laat in de avond, na' het antwoord van de wethou der, dat bijna IK uur in beslag nam, goedgekeurd. De R.K. Middenstand van Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Overveen en de Bollenstreek, heeft gisteravond in restaurant „Treslong" te Hillegom be wezen, dat carnaval vieren niet slechts een aangelegenheid behoeft te zijn voor de landstreek beneden de Moerdijk, al was de onweerstaanbare stimulans van het Zuidelijk temperament voor het succes wel grotendeels aansprakelijk. De uitnodiging aan het Maastrichtse opera- en operettegezelschap „Zaank en Klaank" om onder zijn leiding de vas tentijd in te huppelen, is een voortref felijk idee gebleken en de initiatief nemers tot dit evenement, de heren A. Vos, C. Marchand en B. Alders, verdie nen dan ook alle lof. En als wij hulde gaan toezwaaien, komen wy aan geen eind, want ieder onderdeel van het uit gebreide programma werd een rake treffer. De grote zaal van „Treslong", die car navalesk was aangekleed met enkele monsterkoppen, was eivol hetgeen betekent, dat 1200 mensen er een plaatsje hadden gevonden, van wie 800 uit Haarlem toen de heer Verdon- schot, vice-voorzitter van het comité, de feestavond opende met welkomstwoor den tot de verschillende geestelijke ad viseurs, de heer F. C. de Hosson, voor zitter van het Diocesaan Middenstands- Vanmiddag 5 minuten voor 2 heeft burgemeester Cremers in het bijzijn van de wethouders en de meeste raadsleden het Pandpoortje, dat van de Zijlstraat af opnieuw toegang zal geven tot het binnenhof van het Oude Raadhuis, ge opend. Sinds de oorlog is deze poort ge sloten gebleven, maar thans zal zij dan weer haar functie vervullen als kleine toegang tot het Stadhuiscomplex. Het poortje herinnert aan de dagen, dat het klooster der Predikheren of Dominica nen ter plaatse gevestigd was. In 1289 kwam het gereed. Voor vreemdelingen zal het ook interessant zijn er door naar binnen te treden, omdat het aansluit op de fraaie kloostergang en het stadsru moer als bij toverslag op de historische binnenplaats verdrinkt. Op de hoek van de Vondelweg gebeur de Woensdag een ongeval, doordat de bestuurder van een volkswagen geen voorrang verleende aan een ziekenauto van „Margriet", welke onderweg was naar een spoedgeval. De bestuurder van de personenauto werd op de weg geslingerd en moest ernstig gewond in het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden opgenomen. De auto van „Margriet" werd zwaar bescha digd. De openingsuren van de interscholaire expositie in „Het Huis van Looy", zijn verruimd. Thans is de tentoonstelling, welke duurt tot 7 Maart, dagelijks ge opend van 10—17 en van 19.3022 uur. Zondag van 1417 uur. bestuur, de heer Kunst, voorzitter van de Aannemers-patroonsbond, de heer Jan Bakker, directeur van het Dioce saan Bureau en alle andere carnavals- gasten. Na de noodzaak van de operatie „U" benadrukt te hebben, liet hij het roer verder in handen van het gezel schap „Zaank en Klaank", dat er al spoedig in slaagde het publiek gezellig te amuseren. Het programma was met zorg samengesteld, zodat een onder houdend divertissement verzekerd was. Operetteliefhebbers kwamen wel bij zonder aan hun trekken, ook al dank zij enkele eminente solisten, zoals Rie Ubachs met haar sprankelend stemme tje, Leo Dreezen, een goede tenor, Jean van Hooren, die over een zachte, maar fraaie klank beschikt, Louis Devens met zijn imposant stemgeluid en enkele anderen. De onvermoeibare pianist en violist mogen hierbij eveneens niet on vermeld blijven. De balletgroep van Willy Haacke be koorde ieders oog, niet m het minst door de zwierige en kleurige kledij. Het ware onbillijk van deze groep grootse prestaties te verwachten, maar door de bescheiden opzet, .waarbinnen haar taak was begrensd, voldëden de dansen in alle opzichten. Enkele suc cesvolle sketches wisselden het muzi kale gedeelte af. Het optreden van drie aanwezigen uit de zaal zorgde voor de nodige hilariteit. Het is een feestelijke groep, dat gezelschap „Zaank en Klaank". Aan het eind van de voorstelling werd Jan Bakker even in het voetlicht gezet, die zijn vreugde onder woorden bracht over het enthousiasme in de zaal en de heer B. Juffermans, algemeen leider van „Zaank en Klaank" op de meest hartelijke wijze dank zegde. De stoelen gingen daarna fluks aan de kant en het eigenlijke carnaval onder de titel: „Maastreech tussen de bollen" nam een aanvang. Dat het ple zier enorm was, laat zich begrijpen en dankbaar kon de heer Vos, voorzitter van de commissie carnavalsviering, aan het slot gewagen van een ih alle opzichten geslaagd evenement, waarin de waarde niet zozeer is gelegen ift de feestviering alleen, maar vooral in de versteviging van de band tussen de middenstanders ondériing, welk contact onmisbaar is, wanneer zich op enig ge bied moeilijkheden mochten voordoen. Advertentie Spaarnwou.derstraat 38-40! UIT VOORRAAD LEVERBAAR Tol: 15681 .21205 De Haarlemse politie verzoekt dege nen. die getuigen zijn geweest van het ernstig ongeval Woensdagochtend op de Dreef, zich te melden bij het bureau van de Verkeerspolitie aan de Lange Wijn gaardstraat. In het bijzonder wordt de buspassagier opgeroepen, die kort voor het ongeval uit de bus is gestapt. De klaverjasclub van de N.V. Beynes fabrieken vierde Dinsdag het eerste ju bileum en ter gelegenheid daarvan was een groot klaverjastournooi georgani seerd. waaraan niet minder dan 280 per sonen deelnamen. In de zaal van de Haarlemse Jonge- lingsvereniging heette de voorzitter van de jubilerende club de aanwezigen wel kom waarna de directeur van de N.V. Beynes de club feliciteerde met hét 5- jarig bestaan. De voorzitter van de Be- drijfsklaverjasbond, de heer Veen, bood „Beynes" een vaantje aan, waarna het toumooi, dat uit een serie koppelwed strijden bestond en waaraan een ver- enigingsprijs was verbonden, een aan vang nam. Fel. maar sportief werd om een fraaie wisselbeker gestreden, welke tenslotte door de ploeg van de Spoorboys werd gewonen met 22653 punten. Tweede was Beynes met 22292 pt.; 3. Laurens Coster 22196 pt.; 4. Union 21703 pt DSH 21593 pt.; 5. Boru 21473 pt. Koppelwinnaars waren de heren Derks Vermolen (Union), TollenaarInpijn (DSH), mevr. de Klerkhr. Jurg (PTT), mevr. Bruggenhr. Jordaan (SAC) en de gebroeders Steenbakker (OW), In de tweede klasse heren valt een grote spanning waar te nemen, want na de misstappen van het leidende Harlem Tigers verloor thans Antiopen II weer eens. Door deze nederlaag en de over winning van Rapiditas tegen Oosterkwar tier 2 is de stand in de tweede klasse momenteel zo, dat Antilopen 2 en Harlem Tigers 1 met gelijk aantal punten de lei ding hebben. In de eerste klasse dames en heren is nog steeds geen verandering in de stand gekomen, zodat de Antilopen dames en herenteams nog ongeslagen de leiding hebben behouden. Dit is een prachtige prestatie! De volledige uitslagen waren; Dames: HGA 1HOC 1 13—36; Rapi ditas 1—SC Haarlem 1 10—25; HGA 3— Oosterkwartier 2 1719 (na verl.); An tilopen 4—PSVH 2 23—19; ZVBS 2— Antilopen 3 234; Schoten 1—HOC 2 10—6; Rapiditas 1—PSVH 1 21—16; ZB VS 1HOC 3 1415 (na 2 x verl.) - IHJ 1—SC Haarlem 2 18—21; HGA 1—Anti lopen 1 14-16. Junioren en meisjes: HOC bIHJ 12 —4; ZBVS—HOC a 6—7. Heren: Rapiditas 2PSVH 2 1618; IHJ 1HHC 1 4033; Exercitia 1Scho ten 2 29—13; PSVH 1—HGA 2 32—11; Schoten 1—Oosterkwarter 1 25—32; SC Haarlem 2—Antilopen 2 25—21; HHC 2 ZBVS 1 1428; Rapiditas 1Ooster kwarter 2 2624. Junioren: HHC—Antilopen a 13—41; Exercitia b—IHJ 23—22; Antilopen fa- Schoten 928; HOCOosterkwartier a 13—94. De Oranjebond „Prinses Juliana" or ganiseert op 5 Mei a.s. des middags tus sen 3 en 5 uur een grote kleppermars. Alle kinderen uit Haarlem-Oost, jon gens en meisjes, tussen de leeftijd van 7 tot en met 12 jaar kunnen hieraan deelnemen. Zij moeten zich dan opgeven op Zaterdagmiddag 27 Febr. tussen 3 en 5 uur aan de speelplaats van de H. KI. Theresiaschool, Zomervaart. Het in schrijfgeld bedraagt 10 cent. Ook de repeties zullen op die speel plaats gehouden worden onder leiding van een bekwame dirigent, op de vol gende Zaterdagen, dezelfde tijd. 18 November van hetv orig jaar werd een inbraak gepleegd in het Sportfond- senbad' te Haarlem, waarbij een bedrag van 600 gulden werd ontvreemd. De da ders van de diefstal, de 21-jarige per ser M. D. en de 20-jarige bankwerker R. B., beiden uit Haarlem, legden van morgen verantwoording van hun daad af voor de Haarlemse rechtbank. Op de idee van de diefstal waren zij geko men toen zij eens door een raam van het kantoor naarb innen keken en daar iemand een kast op slot zagen doen, waarna deze de sleutel van de kast in een. bureaulade borg, zonder echter de la op slot te doen. 's Avonds om twaalf ijur dezelfde dag wisten zij zich doo»- middel van inklimming.- door een raam dat op een haak stond', toegang te ver schaffen tot het kantoor, \yaarna het verder een koud kunstje was de kast te openen. De buit werd gevormd door een aantal zakjes met geld met een ge zamenlijke waarde van 600 gld De offi- Het jubilerende Engelse piano-duo: Ethel BartlottRae Robertson had we derom een keur van werken uit de pia noliteratuur voor één (quatre-mains) en twee klavieren op het programma geplaatst. Het introduceerde tevens een Sonate van de Nederlandse pianist componist Hans Henkemans. Dit vierdelig werk doet, bij inzage van de partituur, wat bouw betreft, enigermate rhapsodisch aan, al heeft de componist in hoofdlij nen de oude, klas sieke sonatevorm gekozen. Bij het aan horen van dit vanzelfsprekend modern georiënteerd werk bemerkt men aldra, dat het 'n logische gedachtengang bezit en dit niet alleen per deel doch ook door het gehele werk heen. Aanwending van Het was gisteravond bijna half 12, toen de heer Van Velsen (K.V.P.) in de gemeenteraad met een vooruitstrevende motie kwam bij het hoofdstuk Open bare werken. Hij had alle waardering voor het vele goede, dat deze Dienst in het afgelopen jaar heeft verricht, maar meende toch, dat het tempo moet wor den opgevoerd. De oude Beynesfabrie- ken aan het Stationsplein zo ging spreker voort blijven maar als grijze demonen de reizigers, die de stad betre den, aangapen. Vijftien jaar geleden wisten we al, dat Beynes van plan was te verhuizen. De kans om toen met een goed plan te komen, heeft men laten versloffen. Nu staat er al weer vier 5 vijf jaar na het vertrek der industrie naar Beverwijk een trieste ruïne, welke er tot in lengte van jaren zal blijven staan, tenzij we wat durven te doen. Wanneer de (Jirectie van Beynes, een financier, een promotor, een architect, de Dienst van O.W. en de publieke opi nie de handen ineen slaan, dan moet er een vonk van bezieling ontspringen. Ac tie zal reactie wekken, met een kleine algemene herziening in het verkeers plan, kan het plein ambteiyk een wqzi- ging ondergaan. Wachten op het struc tuurplan is niet nodig en ongewenst. Spreker diende een motie in, waarin de raad B. en W. uitnodigt om de kwes tie van het Stationsplein ten spoedigste ter hand te nemen. Vervolgens vroeg de heer Van Vel sen, of de consequenties wel te over zien zijn van het wegverkeer over de Rijksstraatweg, als de tunnel onder het Noordzeekanaal gereed is. Aan de oostelijke rijweg is nog niets gedaan. Een tunnel onder het Spaarne staat nog niet eens op papier. En toch zal het in de binnenstad van Haarlem een chaos worden, als er niet een concreet plan is uitgevoerd. In vele dingen komt men te laat, aldus spreker. Als de .Schipholweg dit jaar gereed is, zal heel veel verkeer uit Amsterdam de Rustenburgerlaan kiezen. Weet men al hoe men dan de situatie bij de Kleine Houtweg zal oplossen? In de memorie van antwoord heb ik gelezen, ging spreker voort, dat een mo numentenverordening in studie zal wor den genomen. Dat is uitstekend, maar gaat het alleen om gebouwen, of komt er ook een aardige pomp, een mooie brug of een historisch pleintje op de lijst te staan? De sfeer en de schoonheid van Haarlem moeten bewaard blijven en daarom kan men niet voorzichtig genoeg zijn. Een aantal gevels, in 1927 op de Rijksmonumentenlijst geplaatst, is in middels reeds gesloopt. Er kan dan ook niet gewacht worden op totale inventa risatie. Spreker wees op twee vervallen geveltjes in de Grote Houtstraat, de toe stand van de oude St. Janskerk, de ge varen voor enkele huisjes aan het Hei ligland. Dankbaar was spreker voor de voor genomen restauratie van de Lieven de Key-gevel op de hoek van de Doelen straat. Er is medegedeeld, ging de heer Van Velsen voort, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt een beeld houwwerkje te plaatsen bij de nieuwe woningcomplexen in Haarlem-Oost. Hij meende echter, dat het wel een beeld mocht zijn, dat overéénkomt met de betekenis van deze stadsuitbreiding Tenslotte vroeg spreker, of de com missie van Openbare Werken het uit breidingsplan-Parkwijk eerder zou kun nen bespreken dan dat van Delftwijk Dit laatste was al geheel in kannen en kruiken, toen het in de commissie kwam. En een der gevolgen daarvan is, dat reeds nu vrij ingrijpende wijzigin gen in het plan-Delftwijk in voorberei ding zijn. i thema's en motieven zijn duidelijk' te volgen misschien moeten we hier de nieuwe benaming: kiemcellen gebrui ken en het meest opvallende zijn de beslist specifieke, dikwijls mooie klank beelden. Geen enkele mengeling van klankkleuren schijnt de componist vreemd te zijn. De rhythmering is me nigmaal markant de verkregen stem ming soms ietwat schril. Mogelijk heb ben oorlogstoestanden hiertoe aanlei ding gegeven, het werk is namelijk vol tooid in 1943. Het spel van dit intelligente ar- tistenpaar kenhierkte zich zoals ge woonlijk door een in alle op zichten aanwezige homogeniteit. Er is geen verschil te bespeuren in op vatting en voordracht. Tot in détails, zoals phrasering, dynamische schake ring en tempowisseling is het spel van deze pianisten gelijkluidend. Men zou wel enig verschil in toucher wensen, want bij spel op twee klavieren hoort men mennigmagl niet ziet men al leen het overnemen van de partijen Uiterste verfijning van klank viel vooral op in Ravel's Habanera, pittig rhythmisch spel bijzonder in Brahms' Hongaarse dansen, begeestering sprak uit Nieland's Suite, sterk imponerend deden Brahms' Variaties aan. Toegiften volgden: een Bach-koraalvoorspel en een Scherzo van Mendelssohn in een spe ciale bewerking voor 2 piano's. De voorzitter van de Heemsteeds? Kunstkring huldigde het duo, dat juist 20 jaar geleden zijn eerste uitvoering in Heemstede gaf. Spreker noemde het een groot voorrecht, dat het duo na zijn Amerikaanse reis in Heemstede de Euro pese tournée aanving. Fraaie bloem stukken bood men de artisten aan, de talrijke aanwezigen betuigden hun in genomenheid met spel en huldebetui ging. Van het orgelrecital, door de Franse organist Pierre Labric in Haarlems Concertzaal gegeven, konden wij slechts het eerste deel bil wonen Wij hoorden slechts werken van Bach, Daquin en Widor, voldoende echter om te kun nen constateren, dat deze jonge orga nist, leerling van Marcel Dupré, over een knappe techniek beschikt. Hij speelde alles strak metrisch en uiterst correct rhythmisch. Daarnevens viel een goede registerkeuze op. De klank werd doorgaans transparant ge houden. alleen was zijn keuze van solo- register niet gelukkig. Dat dit register iets te veel overheerste, kan gedeeltelijk het gevolg zijn geweest van de slechte bezetting der zaal. De acoustiek is dan verre van gunstig. De opbouw van de werken, niet het minst van Bach's fuga. dient te worden geprezen. Hieruit sprak muzikaal stijl begrip. Na de pauze vertolkte Labrie werken van Schumann, de Saint Martin en Messiëen. Orgelconcerten schijnen in het win terseizoen ongewenst te zijn. Die in de zomer worden beter bezocht. Laten de concertdirecties daarmede rekening hou den. K' cier van justitie, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, eiste tegen beiden een jaar gevagenisstraf, waarvan negen maanden onvoorwaardelijk met aftrek en onder toezichtstelling van een reclas- seringsvereniging. evens uitte hij dn suggestie om de delinquenten in een jeugdgevangenis op te bergen. Een bijzonder koppige jongeman, de 25-jarige chauffeur-monteur E. A. M, v. L. uit Heemstede, iedere aanklacht ont kennend tot het uiterste, hoorde van morgen wegens verlokking tot diefstal een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Uit de voorlezing van de diverse verbalen van verhoor kwam aan het licht, dat hij soms alles toegaf, dan Weer alles ontkende. Zelfs drong hij eens aan op directe ondertekening van een verbaal, daar hij vreesde anders de gehele affaire weer te zullen loochenen! De toedracht zoals die bleek uit de verklaring van de getuigen kwant neer op het volgende. Van een meisje dat in een huis aan de Mauricialaan als huis houdster werkte, vernam v. L. dat in de linnenkast op de slaapkamer een geld kistje was geborgen. Een vriend van hem, de 23-jarige J. N. V., van beroep timmerman, wist hij er toe te bewegen het kistje weg te ha len. Daartoe zouden beiden zich op 8 November naar de Mauricialaan hebben begeven en v. L. zou zijn vriend naar binnen hebben geholpen door hem een duwtje te geven naar het balcon. Via het balcon drong hij de slaapkamer bin nen, opende de linnenkast en haalda het kistje te voorschijn, dat ongeveer 230 gld. en enkele gouden ringen bleek te bevatten. Het geld werd gedeeld, de ringen sleepte v. L. in de wacht. Uit een ter zitting binnengekomen proces verbaal bleek dat v. L. zijn vriend, die evenals hij gedetineerd was in het huis van bewaring, gedreigd had om hem van het afleggen van een eed te weerhouden. Hij zou ook gezegd hebben: „Anders kan ik je nog wel in andere zaken mengen". De verdachte ontkende ditmaal iets met de diefstal te maken te hebben ook toen de processen-verbaal werden voorgelezen waarin hij alles toeeaf Daaruit trok de officier de conclusie' dat men te doen had met een oneven wichtige figuur, die verminderd toere keningsvatbaar moest worden geacht. Het gevaar bestond hierin, dat hij ook anderen onder zijn gevaarlijke invloed wist te brengen zoals in dit geval zijn vriend V. Terzake van medeplichtig heid aan diefstal eiste hij een jaar met aftrek, welke straf mr. Tonino, de raadsman, te zwaar achtte. De vriend V., die de dupe was geworden van de overredingskracht van v. L., hoorde eveneens een ja'ar gevangenisstraf tegen zich eisen waarvan acht maanden on voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest. Uitspraak 11 Maart. De voor Maandag 1 Maart a.s. vast gestelde agenda is als volgt: Dames: Velox I—Rapiditas I, OSS I Die Raeckse I, HBC I—PSVH I, Die Raeckse II—VCR I, HBC II—Blinkert I, Ramplaan IVelox II, Blinkert II OVRA II, Velox IIIStampers I, Gios I—HVS III. Heren: PSCB I—Brandweer I, VCR IDie Raeckse I, Velox I—HVS I, PWN IBlinkert I, Rapiditas IBoru I, HVS III—Rapiditas II, HVS IV— Leonidas II, Gios IAVC I, Spaarne- stad Gios II. De afdeling Zandvoort van de K.V.P, houdt Vrijdagavond té 8.15 uur een ledenvergadering in het patronaatsge bouw. De heer W. M. B. Bosman zal dan een inleiding houden over de Pro vinciale Staten. De groslijststemming in verband met de statenverkiezing, zal in Zandvoort plaats vinden op Zondag 28 Februari van II.30 tot 12.30 in het patronaatsgebouw. De Heilige Vader heeft de afgelope» nacht „vry goed geslapen" en vanmor gen werd een „lichte verbetering zijn toestand geconstateerd, aldus hec de Vaticaanse persdienst vandaag mee gedeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2