Geen ongerustheid over de prij sont wikkeling Reuter wil met minister Zijlstra gaan winkelen RICHMOND KROTOPRUIMING Witte vooraan ook bij minister op de lijst Ovedeg met Sociale Zaken over de zwarte lonen Enthousiasme en leergierig heid versnellen economische ontwikkeling Communistische moties verworpen Geheugenverlies Kard. Tisserant prijst kard De Jong Gezinstelling op komst Prinses Margaret was meter m Zeven weken in de Sovjet-Unie XVI SOVJET-LEIDERS ZULLEN DE RESULTATEN IN RUSLAND TOESCHRIJVEN AAN COMMUNISME aan een ideaal Nieuw product van Staatsmijnen i DbZnJo Pr tfZnz est/ DONDERDAG 25 FEBRUARI PAGINA 3 Econ. mededinging boven prijsstop Slager van Parijs" Proces tegen generaal Oberg uitgesteld President sprak over oorlogsmisdadigers Moeilijkheden in Yemen Mevr. Van Huls door koning geslagen NIEUWE VOORZITTER „ST JOSEPH" Drie jaar voor overval Bij een maaltijd Buitenshuis hoort WIJN mi Hpf nnthrPPKt ons nieuwsgierigheid die men in de Sovjet- Trotzky van Stalin gewonnen had, zou ■i-lL-t UIIHJI uunt VJIIO unie heeit weten te wekken, maakt dat hij dan betere resultaten hebben be- Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? Verzoek Raad van verzet: Dankdiensten op 5 Mei Gearresteerde Nederlander van Medan naar Java overgebracht Indon. parlementslid: „Wreed optreden van regering in Atjeh" Katholieke Illustratie Synthraciet België verontrust door Nederlandse visinvoer Goedkope uitgave van Middenstandsnota (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie van de communist Reuter, die gisteren in de Tweede Kamer tverd gehouden over de gevolgen van de huurverhoging en de compensatie maatregelen, heeft tot enkele geruststellende verklaringen van de regering aanleiding gegeven. Deze werden, zoals we gisteren in een deel van onze oplaag nog konden melden, afgelegd door de minister van Economische Zaken prof. Zijlstra en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, minister Suur- hoff. De eerste luidde, dat een vergelijking van de laatste indexcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek van 15 Januari en 15 Februari met het cijfer van eind 1953 naar het oordeel van de minister geen aanleiding «af op het punt van de prijsontwikkeling in het algemeen voor de nabije toekomst ongerust te zijn. Wel blijft waakzaamheid geboden. De regering *al niet aarzelen doeltreffende maatregelen te nemen, wanneer zich in een of andere sector ongemotiveerde prijsstijgingen mochten voordoen. De minister meende, dat de stijging in de kosten van levensonderhoud per 15 februari uit normale seizoensinvloeden te verklaren valt. Voor een algemene Prijsstop en het weer invoeren van de prijzencommissies zag minister Zijlstra dan ook geen reden. De communisten hadden met dat doel een motie ingediend. Een tweede motie had de strekking de loonsverhoging met 5 pet. te veran deren in één die met terugwerkende kracht van 1 Januari af 6 pet. zou gaan bedragen. Tevens vroegen zij in de in terpellatie of de regering bereid was de toegestane loonsverhoging voor vaklie den met 2 pet. per uur verplichtend te stellen, evenals het verminderen met 2 cent per uur var, de loonverschillen der gemeenteklassen. Hierop gaf minis ter Suurhof een reeks argumenten, tvaarom de regering op dit alles niet in (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra heeft Woensdag in de Eerste-Kamer bij het debat met de communisten over de gevolgen van de loonronde duidelijk laten uit komen dat hij liever zijn toevlucht zal zoeken in het bevorderen van de economische mededinging dan in het nemen van maatregelen die de prijs- heheersing weer zouden invoeren. Hij heeft het kartelbesluit genoemd als een middel om deze politiek door te voeren en de concurrentie in de hand te houden. Advertentie Negen jaar lang heeft in het be volkingsregister van Modena een grijze oude man geregistreerd ge staan als „de heer X.Y.", terwijl het ziekenhuis hem niet beter ken de dan als bed.no. 107. In 1945 vond de politie hem als een stukje ellende op een bank in een park zitten; hij wist niet wie hij was of waar hij vandaan kwam. Gisteren kwam de 29-jarige Mario Mercuri .opgewon den het ziekenhuis binnenstuiven, met in zijn hand een Romeins dag blad waarin een foto van de oude man voorkwam „Het is mijn oom," schreeuwde Mercuri, „hij heet Giu seppe Rizzi. Waar is hij?" Daarop werd de grijsaard de ka mer binnengebracht. Zijn doffe ogen lichtten op en hij vloog zijn neef in de armen. Volgens een arts is de schok van het weerzien ver moedelijk groot genoeg geweest om Rizzi op de weg naar herstel te helpen. Mercuri heeft de autoritei ten meegedeeld, dat zijn oom door de Duitsers in 1944 nabij Rome aan het werk was gezet, waarbij hij, toen hij door een vallende boom getroffen werd, gewond geraakte De Duitsers zonden hem vervolgen! naar een ziekenhuis, waarna fiï verdween. Het *v poif^ccs tegen de voormalige Duit- Sari OhÜCllef ln Frankrijk, generaal Knochen^f en z4jn adjudant' Helmuth ,s gisteren uitgesteld, waar schijnlijk tot na Juni vagn du jaar. De aak is naar een ander militair hof ver- Wezen, nadat de president de verdach ten had aangeduid als „oorlogsmisdadi gers," hetgeen de officier van Justitie beschouwde als een vooroordeel tegen over de gedaagden. Het proces tegen de politiechef, die P®*®nd jtaat als „de slager van Parijs" is Maandag begonnen. De twee eerste dagen werden in besla'g genomen door het voorlezen van de acte van beschul diging. Gisteren verzochten de advoca ten der verdachten om vertaling van bet document, maar het hof weigerde dit. De advocaten verzochten toen toe passing van de Conventie van Genève die in 1949 o.m. door Frankrijk is on dertekend. Hierin wordt aan krijgsge vangenen het recht toegekend om te beschikken over de vertaling van alle ?P hun zaak betrekking hebbende stuk- ken. De president van het hof, Jean poynard, was echter van mening, dat bij niet te deen had met gewone krijgs- gevangenen, maar „met oorlogsmisda- üers." Onmiddellijk daarop sprong de Open bare Aanklager op en eiste ongeldig- Verklaring van het proces wegens voor- bigenomenheid van de magistratuur. et hof trok zich terug in de raadska- b)®r en deelde later mee, dat de eis van e aanklager zou worden ingewilligd. t proces werd daarop verdaagd. De erdachten, die negen jaar lang op alle °gelijke manieren uitstel van hun pro- 5Ps hadden nagestreefd, barstten in een ld lachen uit. (Reuter-AP) jjPjbif-ent de moeilijkheden welke het aerlandse tandartsen-echtnaar de andse tandartsen-echtpaar, de (jp sn mevrouw Van Huls ondervon- bebben bij hun ^werkzaamheden in de hoofdstad ministerie van beer Öec het tutenlandse Zaken, volgens A.P., nog thousiast iets uit te leggen over een de- r «-—- tail van een schilderij, waarop de gids klaarblijkelijk niet voldoende was inge Va„ zipkenhuis van Taiz, Buit» Temen' beeft het Per i? Zaken, volg».,. zÜn bet volgende vernomen van Welw i e vertegenwoordiging in Taiz, en nni. de belangen van Nederland ocrzani, Van andere landen behartigt. De hioeiiuL-iV3," bet conflict was gelegen in Buis rlÜ. die de heer en mevr. Van den Tn een 'eerlit|S en assistent had kon er geen oplossing gevonden VemPrr„den-. beeft koning Ahmad van *ich» vpr^ein venieerd- De zaak zou dat de kr? ns zo bebben toegedragen, btevr v= zonder waarschuwing Jicht 'sin»?, s ,met een stok in het ge- Huls mil' terwijl soldaten de heer Van Vervolapn geweerkolven terughielden. Cogens ls bet echtpaar aangeklaagd "et niet aanvallen van de koning en deze aanto n eri van z'jn bevelen. Van "uls dnnr j z'in de heer en mevr. Van VrÜ gesproken speciale rechtbank echter kon gaan. De ontwikkeling der index cijfers van het gezinsverbruik geven hiertoe geen aanleiding. Men moet niet op eens genomen beslissingen in de loonpolitiek terugkomen, zelfs al zou er sprake zijn van een tijdelijke ongun stige ontwikkeling. Het College van Rijksbemiddelaars voelt niet de minste behoefte als loondictator op te treden Initiatieven dienaangaande zouden uit het bedrijfsleven naar voren moeten komen. Voorstellen tot een loonsverhoging met 6 pet. zijn achterhaald doordat in nader over leg is komen vast te staan, dat de informele schattingen waarop deze ver hoging zou berusten, te hoog zijn geble ken. De verhogingen van de lonen met 2 cent zouden geen oplossing bieden, wel een verstarring en voor sommigen zelfs een verlaging. Er zijn al geschool de vakarbeiders die boven die 2 cent per uur uitgaan. De richtlijnen gelden voor de standaardgeschoolden. Bindend opleggen zou behalve loonsverlaging voor sommigen ook betekenen, dat de Rijksbemiddelaars in de détails zouden verdrinken. Ook zou het georganiseer de bedrijfsleven helemaal niet meer zelf kunnen beoordelen wie in aanmer king zou kunnen komen voor verho ging. De heer Reuter had de minister een berekening voorgehouden volgens wel ke de kosten van levensonderhoud met enkele guldens per week zouden zijn gestegen. Hij tartte de minister te be wijzen, dat de becijfering van het C.B.S. wel en de zijne niet juist was. Hij nodigde hem zelfs uit met hem uit winkelen tg gaan in Den Haag, om zich van het tegendeel te overtuigen. Minister Zijlstra antwoordde hierop, dat hij de methode van het communis tisch betoog unfair vond, omdat zij met incidentele, sterk aansprekende feiten kwamen het kapperstarief was er een van waartegenover de minister de nuchtere berekeningen van het index cijfer van het C.B.S. moest stellen: een gesystematiseerd cijfer, tegenover een steekproef. De minister betoogde, dat een serieuze beschouwing van de cijfers van de heer Reuter niet mogelijk was, omdat hem niet bekend is, welke samenstelling daaraan ten grondslag ligt. De interpel- lant had deze cijfers tevoren moeten overleggen. De heer Van Leeuwen (V.V.D.) waar schuwde voor het optreden van de loon- spiraal en zocht de oorzaak van de ver schijnselen in de devaluatie van 1949, die volgens hem te ver zou zijn doorge voerd. Loonsverhogingen zijn volgens hem alleen gerechtvaardigd, wanneer daaraan een verhoging van de produc tie ten grondslag ligt. De heer Roemers (P.v.d.A.) meende, dat de interpellatie te vroeg is aange vraagd. Thans staat nog niet vast, welke de consequenties van de loonsverhoging zijn. De indexcijfers zijn nog niet ver ontrustend. Hij zei, dat wij bij de loons verhoging inderdaad er van zijn uitge gaan, dat de prijsstijgingen zouden wor den opgevangen deels door een daling van de groothandelsprijzen, die zich reeds had voltrokken en deels door een stijging van de productie. Ook hij wilde wel gaarne het oordeel van de minister weten over de excessieve prijsverho gingen, zoals die van kappers en apothe kers en wat de minister in dit verband onder excessief verstaat. De minister antwoordde daarop, dat hij wat het kapperstarief betreft, dat een effectieve stijging met 20 pet. te zien geeft, het op zijn minst twijfelachtig noemde, of deze prijsstijging oppor tuun is en uit de verhoging van de kost prijs te rechtvaardigen valt. Minister Suurhoff wees de communis ten op de gevolgen van hun actie. Door ongerustheid over de prijsstijgingen te zaaien zou er een alarmstemming kun nen ontstaan. Dit zou een gevaarlijke psychologische reactie kunnen hebben, waardoor tal van groepen juist tot ver hoging van prijzen kunnen worden ge bracht, bij wijze van vooruitlopen op eventuele maatregelen die zij verwach ten. Het woord „unfair", dat minister Zijl stra zich had laten ontvallen, gaf de heer Gortzak aanleiding het woord te voeren over een „persoonlijk feit", zoals het reglement van orde dat omschrijft. Tussen communisten en socialisten ont stond nog het nodige tumult met name door een interruptie van de heer Goed hart. Daarna werden de beide moties verworpen met alleen de stemmen van de communisten voor. In de beraadslaging of stemming is gisteren nog goedgekeurd het wetsont werp tot invoering van nieuwe rijksdaal ders en guldens. Het gewicht van de nieuwe rijksdaalders en guldens zal be- draagen resp. 15 en 6 Va gram, thans 25 en 10 gr. Het gehalte, blijft hetzelfde. De middellijn zal bedragen resp. 33 en 25 millimeter, thans 38 en 28 millimeter. In de plaats van de heer G. Collig- non, die om gezondheidsredenen is af getreden als voorzitter van de katho lieke bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph", is benoemd de heer H. Werkho ven, tot nu toe tweede voorzitter. De Rotterdamse rechtbank heeft de 36-jarige D. van der W. veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Hij had in de nacht van 21 No vember aan de Beukelsdijk te Rotter dam M. B. met een tang enige slagen op het hoofd gegeven, met het doel, zich het geld, dat B. bij zich had, toe te eigenen. Als antwoord op een telegram, waar in Z. H. Exc. de Aartsbisschop Coad jutor mededeling had gedaan van de ziekte van Z. Em. Kardinaal de Jong, ontving Z. H. Exc. van de Deken van bet Kardinaalscollege, Zijne Eminentie Kardinaal Tisserant, een schrijven van de volgende inhoud: „Ik sluit mij aan bij geestelijkheid en gelovigen van het Aartsbisdom Utrecht om God te vra gen, dat Hij Zijn uitnemende dienaar. Kardinaal De Jong, mag sterken in zijn zware ziekte. Ik denk met ontroering terug aan het bezoek, dat ik het vorig jaar aan Zijne Eminentie heb gebracht en aan het geduld, waarmee hij zijn beproeving wist te dragen. Ook herin ner ik mij nog heel goed de iiefda van geheel zijn volk voor hun grote aartsbisschop, die gedurende de oorlog uitstekend de eer van zijn Kerk en Vaderland had weten te verdedigen. Ik ben er zeker van, dat het moeilijke uur, dat deze beminde Herder nu door maakt, geheel de bevolking van Ne derland verenigd vindt in éénzelfde sympathie en medeleven. Ik leef heel bijzonder mee met de bezorgdheid van Uwe Hoogwaardige Excellentie." (Van onze parlementaire redacteur) In zijn antwoord aan de Eerste Kamer heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir. Witte gezegd, dat de krotopruiming in zijn ogen een fascinerend stuk werk is, dat reeds nu met voortvarendheid en visie moet worden aangepakt en waar heel veel voor moet wijken. Er zijn in Nederland steden, aldus de minister, die sterven aan hun eigen schoonheid, omdat zij niet de kracht hebben oude schoonheden van de hand te doen. Ook heeft onze generatie in de jaren tussen '30 en '40 niet steeds voldoende gebruik gemaakt van haar democratische rechten, de regering hiertoe aan te zetten. Wij zitten nu met de nationale schande van ruim honderdduizend krotten. Eerst zal de centrale overheid dit concreet moeten regelen, pas daarna kunnen aanwijzin gen aan de gemeenten worden gegeven. De minister maakte ook bekend dat er een gezinstelling zal komen, die het mogelijk zal maken, na te gaan hoe het precies staat met de woningnood. Er is wel een schatting, die het tekort stelt op 250.000 woningen, maar dit cijfer wordt de laatste tijd in twijfel getrokken. De minister maakt een duidelijk onder scheid tussen het woningtekort, dat volgens hem in 1960 zal zijn opgeheven en de woningnood, die ook dan nog over heel Nederland gezien, zal voortduren. Men zal dan namelijk nog geenszins vrij zijn in zijn keuze. In alle steden van enige betekenis die een sterke econo mische ontwikkeling meemaken zal het veel moeilijker zijn de woningnood te overwinnen dan elders. De minister zei dat het vraagstuk van de zwarte lonen een onderwerp is dat hem ernstig bezig houdt. Hij is geenszins een voorstander van dit loonsysteem. Met het ministerie van Sociale Zaken wordt thans een meer bevredigende regeling ter zake voorbe reid. De spanningen op de bouwmarkt meende minister Witte het best te kun nen overwinnen door de beperking van de overheidsbouw. Gaat men namelijk de particuliere bouwbedrijvigheid afrem men. dan loopt men gevaar dat belang rijke investeringen in deze sector gemist worden. Wanneer er een daling van de conjunctuur zou volgen, zullen particu lieren immers niet meer zo gemakkelijk tot investeren in gebouwen en fabrieken overgaan. De overheid kan dat wél. zelfs onder die omstandigheden, daar het bou- Adverten tie Weet U, dat een glas wijn zo gezond is? En bovendien zo gezellig, als U buitenshuis met relaties, vrienden of familie gaat eten? In vele restaurant* kunt U nu een karafje witte of rode wijn bestellen. Vraag er de kellner naar, als U keus uit de spijskaart hebt gemaakt. Zo'n karafje wijn is niet kostbaar en wijn verhoogt het genot van Uw maaltijd. wen dan als maatregel van conjunctuur- politiek verantwoord kan zijn. Van de beperkingen van de overheidsbouw wil de minister echter scholen uitzonderen en met name ook gymnastieklokalen, waarover de heer Kraayvanger waar schuwende woorden had laten horen. Ook minister Witte was van mening dat wantrouwen tegen particuliere wo ningexploitatie thans nog wel degelijk gerechtvaardigd is. Maar wat de par ticuliere bouw betreft zag hij geen re den deze principieel uit te schakelen. De minister zag het grote ge vaar dat de bouw van arbeiders woningen een monopolie van de overheid zou worden. Ook de overheids bouw kan de concurrentie niet ontberen en elk monopolie biedt een mogelijk heid tot corruptie. Dat er echter thans vrij veel overheidswoningen tot stand kom en is onvermijdelijk. Op de eerste plaats zijn er veel woningen nodig, voorts moeten er zoveel door de over heid gebouwd worden dat zij een reële invloed kan uitoefenen op het huurpeil Dat de particuliere bouw voor arbei derswoningen te duur is is weer iets an ders. De minister zag hier nog geen op lossing voor. Het systeem van toewijzing van bouwcontingenten achtte hij het best in handen van de provincies, zoals dat thans ook geschiedt. Ged. Staten doen dit zeer consciëntieus en om het gehele systeem intact te laten moeten zij vrij kunnen staan tegenover het Rijk. Er is geen aanleiding om Ged. Staten te be tuttelen. Iets anders is dat de minister hun wel eens bepaalde noden van ge meenten voor ogen houdt, waar men dan steeds rekening mee houdt. Dat de spanningen op de arbeids markt groot zijn gaf de minister toe. Men zou tot een betere verdeling van de bouwbedrijvigheid in periodes moe ten geraken, maar de overheid kan al leen de financieringsregeling in handen houden. De beslissing over de uitvoe ring ligt steeds bij de bouwers zelf. De minister was een voorstander van bloeiende woningbouwverenigingen. Zij moeten weer de vreugde kennen om eigen verantwoordelijkheid. Daartoe zal hun status in wezen moeten worden herzien. Het gaat er ook om hoe men ze grotere financiële armslag kan ge ven. In de vooroorlogse jaren zijn gro te fouten gemaakt vooral door het in stellen van een vereveningskas, welke tekorten en winsten moest opvangen. Prinses Margaret van Engeland is meter geweest bij het doopsel van het dochtertje van mevr. Jennifer LowtrerBevan, haar eerste hofdame. Na de plechtigheid bracht de Prinses de trotse moeder met haar kind per hofauto naar haar woning. Reeds bij mijn aankomst in Leningrad heb ik kunnen constateren, welke resultaten de Sovjet-autoriteiten hebben bereikt met hun streven om het ontwikkelingspeil der bevolking op te voeren. Twintig jaar geleden gold een van mijn eerste bezoeken het beroemde Hermitage-museum, een van de mooiste musea ter wereld, waar zich prachtige doeken bevinden van de oude Breughel, de Boeren-Breughel, Titiaan, Rubens, van Dijck, Rembrandt, Correggio, Raphaël en vooral het prachtige werk van Leonardo da Vinei: de Madonna Litta. reikt in Rusland, de intellectuele gevormd en zou deze, wanneer zij er de gelegenheid toe had gehad, het niet beter hebben gedaan? Hierop k3n men natuurlijk geen ant woord geven, aangezien men hier op het gebied van de conjectuur en de zui vere speculatie terecht komt. Zou een democratisch regiem even spectaculaire resultaten hebben opgeleverd? Is Rus land rüp voor een democratie? Als j j- j j reikt in Rusland de intellectuele land rqp voor een democratie? Als knappere Twintig jaar geleden leidde de gids schikken, studenten en soldaten rond door de ge weldige zalen. De meeste bezoekers bleven toen voor de schilderijen staan zonder er zelfs maar naar te kijken. Maar zo is het tegenwoordig niet meer. Ik werd getroffen door een groep jon gelui die onder leiding van een gids het museum bezocht. Men hoefde niet eens goed op de hoogte te zijn met de Russische mentaliteit om te begrijpen wat er in deze mensen omging. Weldra nam een jonge student of een jonge soldaat het woord om zijn collega's en- Rusland binnen afzienbare tijd over reikt? Men kan deze vragen niet be- betere vaklieden, ervarener technici en. antwoorden. Eén ding is echter zeker en ingenieurs zal kunnen be gaan. Toen de groep weer verder ging bleven er een paar achter om met hun neus op het doek een en ander nog ver der te bestuderen. Dit alles heeft natuurlijk slechts waarde als een aanwijzing. Maar de Russen getuigen ook op andere wijze Dit zal uiteraard de snelle econo mische ontwikkeling van de Sovjet unie ten goede komen. De Russische uitdaging komt de meeste Wester lingen dan ook vooral voor als een economische. Misschien moet ik dit alles toch enigszins corrigeren. ik heb namelijk het gevoel, dat de Sov jet-autoriteiten mij niet hun best- uitgeruste fabrieken hebben getoond en mij niet in contact hebben ge bracht met hun meest ervaren arbei ders, Waarschijnlijk zou ik in de thans nog niet toegankelijke gebieden aan de andere zijde van de Oeral, die de Sovjet-Unie thans nog aan onze blikken onttrekt, heel wat gezien hebben dat ongetwijfeld nog veel waardevoller is. Ondanks of dank zij Verschillende malen is mij de vraag van hun intellectuele nieuwsgierigheid, gesteld: in hoeverre zijn deze resul- Bij de loketten der sportvelden, voor de krantenkiosken en in de boekwinkels. Mijn reis is te kort geweest om mij taten nu te danken aan het marxisme- leninisme-stalinisme? Hebben deze doctrines niet juist afgeremd wat zon- enig oordeel te kunnen vormen over dè der deze tot nog meer spectaculaire waarde van het Russische onderwijs, resultaten zou hebben geleid? Wat doet Maar volgens goed ingelichte Amerika- veronderstellen, dat het particuliere nen, die ik later heb ontmoet, leveren, kapitalisme geen betere resultaten zou de Russische universiteiten zelfs meer hebben bereikt dan het staatskapitalis- en betere ingenieurs af dan de Duitse me en dat het niet een nog groter en- universiteiten. Het onderwijs moge nog thousiasme zou hebben opgewekt? Had niet het peil van het enz« hebben be- het Tsarisme niet reeds een intellectuele nieuwe universiteit van Moskou, symbool van de leergierigheid der Russische jeugd. voor mij is dit van het hoogste belang. Als de Sovjet-Unie op deze wijze voort gaat en haar ontwikkeling het levens niveau merkbaar kan beïnvloeden, dan zullen de leiders verzekeren, dat deze overwinning niet te danken is aan de uitgebreide markt, of aan de kwalitei ten van de arbeiders, of aan de tech nische vooruitgang, maar wel aan het communisme zelf. Men kan ook opmerken, dat het niet slechts de leergierigheid is die de Sov- jetjeugd naar de bibliotheken, de mu sea en de leeszalen drijft. Het is wel mogejijk en zelfs waarschijnlijk, dat zij hun woningen willen ontvluchten, waar zij opeengepakt wonen. Maar het feit blijft, dat het schoolbezoek, het museumbezoek en de leergierigheid de Sovjet-economie op den duur beter ge schoolde arbeiders en bekwamere tech nici zullen opleve ren. Iemand die mij een causerie had horen houden over mijn reis door ere Sovjet-Unie, schreef me: „De les die u ons uit uw reiser varingen hebt leren trekken is wel erg bedroevend. Het communistisch re giem, dat het ge loof doodt en de vrijheid afwijst, is er in geslaagd en thousiasme te wek ken. Wij, die gelo ven en vrij zijn, wij leven in een collec tieve onverschil ligheid en onze enige zorg is ons persoonlijk succes Wij zijn niet ge lukkig. Waarom? Omdat wij geen ideaal hebben." Ik heb daar verder niets meer aan toe te voegen. RAYMOND SCHEYVEN Aavertentte Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht op komende zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden be hoort weer tot het verleden. Het hoofdbestuur van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland heeft een schrijven gezonden aan alle kerkgenootschappen in Nederland met het verzoek de vijfde Mei in alle kerken openbare dank diensten te houden ter herdenking van de bevrijding. De heer Kolk, werkzaam bij de gou vernementslandbouwbedrijven, die kort geleden in Medan werd gearresteerd, is naar Java overgebracht. Op de vraag of zijn arrestatie verband houdt met de an dere arrestaties van Nederlanders op Java, antwoordde het hoofd der crimi nele recherche van Noord-Sumatra, dat de centrale recherche dit nog onder zoekt. Het Indonesisch parlementslid Djuir Mohammed (PSI) heeft bij het parle ment een motie ingediend, waarin wordt gevraagd, Atjeh autonomie te verlenen. De motie 'beoogt op deze wij ze een einde te maken aan de opstand. Het lid Nur el Ibrahim (Masjumi) deed in zijn rede een aanval op wat hij noemde het „willekeurige en wrede" optreden van de regering in Atjeh en de behandeling der gevangenen. Hij zei dat de opstand niet ontketend werd door enkele personen, doch massaal werd uitgevoerd. De motie was ondertekend door leden der PSI, Masjumi en de Fraksi Demo crat, het lid Djohan van de PIR en twee partijloze leden. Een gebouw voor een griezelfilm, zo luidt in het nummer van deze weeK. de titel van een onderhoudende repor tage met tal van foto's over he mniis terie van Financien op de KneuterüijK in Den Haag, dat een merkwaardig in gewikkeld complex van gebouwen i- met vele doorbraken, trappen en trap jes, gangen, kelders, zolders en aller hande binnenppleintjes. enfin, een zeer curieus geheel, dat naast hopeloos ouderwetse lokalen toch cok weer mo derne ruimten bevat en zelfs een go- thische zaai met mooie boogvensters; Er is voorts een geïllustreerd artikel over het nieuwe hart van Nijmegen, wejks oude binnenstad: tien jaar gele den in enkele ogenblikken werd weg gevaagd, J Yf. Hofwijk vertelt prettig over Nederlandse immigranten, die hij te New Plymouth in Nieuw-Zeeland heeft ontmoet en over de eerste Neder landse tweeling die daar geboren is. De Vlaamse ontdekkingsreiziger Marcel Roos geeft bij eigen foto's een levendig relaas van een expeditie naar „de groe ne hel" van Brazilië en zal in het vol gende nummer schrijven over een tocht naar het Slangeneiland. Verder is er een artikel over Abbé Pierre en zijn werk onder de allerarmsten van Parijs, waarover de K.I. het vorig jaar reeds een eerste reportage heeft gebracht. Fascinerend is de beschrijving van de vlucht van een Amerikaanse atoombom menwerper naar een fictief oorlogsdoel; ze is geïllustreerd met tekeningen van R. Das. Jan Cottaar schrijft nog eens over het schaatsseizoen. Op beperkte schaal kan het Nederlandse volk thans kennis maken met het nieuwste soort kolen van de Staatsmijnen,, n.l. syn thraciet. Verscheidene kolenhandelaren in ons land hebben immers een kleine voor raad synthracietkolen gekregen. Naast de voortreffelijke eigenschappen van rook- en reukloze brandstof te zijn. bezit synthra ciet ook nog de goede hoedanigheid geruis loos te zijn. De synthracietkolen hebben een doorsnee van circa dertig m.m. en komen in grootte overeen met anthraciet 3. Synthraciet kan anthraciet van eerste kwaliteit, die in Ne derland alleen maar door de particuliere mijn Willem Sophia te Spekholzerheide wordt gedolven, vervangen. De Staatsmij nen zijn op het eind van 1953 in de cokes- fabriek Maurits te Geleen synthraciet gaan produceren met het oog op een tekort aan natuurlijke anthraciet, die voor de huis brandvoorziening het meest wordt gebe zigd. Naast de Willem-Sophia wordt in Ne derland alleen door Staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen anthraciet gedolven, zodat aan de grote vraag naar anthraciet onmo gelijk door onze eigen mijnen kan worden voldaan. Import van anthraciet van buiten landse mijnen kan hierin geen verbetering brengen, daar ook in het buitenland een groot tekort aan anthraciet bestaat. Door middel van het zelf vervaardigde nieuwe product synthraciet beogen de Staatsmijnen dit tekort in belangrijke mate te kunnen bestrijden. Dit zal thans met de geringe synthracietproductie nog niet het geval kunnen zijn, daar men eerst wil afwachten of deze nieuwe soort kolen burgerrecht zal verkrijgen. Het enige nadeel aan synthraciet verbon den zal ongetwijfeld de vrij hoge hecto- litersprijs vormen, die gelijk is aan de prijs voor eerste kwaliteit anthraciet. De proefperiode van de synthraciet (8 Februari1 April) achtten de meeste ko lenhandelaren niet al te gunstig, daar hun klanten aan het begin van de winter hun voorraad brandstof hebben ingeslagen. Hiertegenover staat echter, dat tenge volge van van de strenge vorst vele men sen door hun voorraad heen zijn, alsook het tekort aan antraciet. Mocht door deze twee factoren de vraag naar synthraciet reeds nu bijzonder groot zijn, dan zal de huidige productie onmogelijk gelijke tred kunnen houden met deze vraag. Is dit het geval en daar twijfelt men niet aan gezien de vele voordelen van synthra ciet dan zullen de Staatsmijnen de pro ductie-capaciteit voor synthraciet gaan vergroten. Dit zal op de duur met zich meebrengen de oprichting van een nieuw Staatsmijnbe- drijf, n.l. 'n synthracietfabriek. Het Belgische kamerlid Piers heeft zijn regering vragen gesteld over het Beneluxaccoord dat per 1 Maart de on belemmerde invoer van Nederlandse vis mogelijk maakt. Volgens de heer Piers zou dit de ondergang betekenen van de Belgische visserij. Het verschil in lonen tussen België en Nederland is z.i. te groot, dan dat men straffeloos de Belgische en Nederlandse visserij op gelijke voet zou kunnen stel len. Minister Heger verklaarde in zijn antwoord de beroering te begrijpen, die in visserijkringen heerst. Het probleem draagt een ernstig karakter en de be sprekingen, die de laatste tijd met Den Haag zijn gevoerd, hebben nog niet tot een resultaat geleid. De minister zal bin nenkort evenwel dit probleem met zijn Nederlandse collega opnemen en ver wacht dan tot een bevredigende oplos sing te kunnen komen. Zeer binnenkort zal een goedkope uit gave van de Middenstandsnota verschij nen tegen een verkoopprijs van f 3 per exemplaar, aldus heeft de staatssecretaris van Economische Zaken in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Cornelissen, betreffende de aan schaffingsprijs van de Nota, meegedeeld. Bij de jongste veiling van de Galeries Giroux te Brussel werd fr. 60.000 4.500) betaald voor een damesportret geschilderd door Gerard Dou. Een stilleven van de 18- eeuwse Franse schilder Chardin bracht fr. 135.000 op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3