SIMCA ARONDE GARAGE VERBEEK f GARAGE PARKLAAN CHEVROLET 1954 A AUTO-RADIO rl Q BfiMfltiPMinipmiii^ Öpel - Oldsmobile Gebr. H. F. Kimman N.Y. RAI. STAND No. 38 KRELAGE GARAGE Streven naar vervolmaking en maximaal vermogen N.V. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MAATSCHAPPIJ v Frans P- van Rumpt en Zn. VAUXHALL - PO AT! Ai H. J. MAERTENS N.V. 33ste R.A.I. MlSOR-0% eo M.G. KAPITAN ondernemerspri j s f 8950.- PRIJZEN vanaf f 11.695.- ondernemersprijs 3 CYL. D.K.W. AUTO UNION STAND No. 28 HEEREMA1VS VAN LEUVEN Grote Europese inzending op P1 „vfO sportwagen R. A. I. STAND 48 Haarlem - houtplein 21 telefoon 10338 M 5995- 6 en 8 CYL. nieuwe haarlemsche courant DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 PAGINA 7 -<p£> Dealer voor Haarlem en Omstreken Bloemendaalseweg 5-7 - Bloemendaal - Tel. 22276 J Bezoekt onze stand op de R.A.I. STAAR 56 Off. Citroën-agent voor Haarlem en Omstreken Tel.14163, Parklaan 26, Haarlem Best value for money' Wij tonen en demonstreren U gaarne de nieuwe modellen Chevrolet en Buick op de R.A.I. Voor D.K.W. U weet het wel: Spaamwouderstraat 103-105 - Telefoon 13127 - Haarlem OFF. DEALER GENERAL MOTORS AUTOMOBIELBEDRIJF Erkend Service- en Inbouw-station Nassaustraat 5, Tel. 15220, Haarlem Amerika in offensief Rubber Ringmat ROEKEL HAARLEM Europese productie in stijgende lijn Duitse industrie herstelt zich OOE als ik* Zet ÜW beide o«en Stands General Motors N.V. no. 2ft en 39 Moderne stijl en prachtige afwerking: OPEL Official Dealer Automobielbedrijf Wagenweg 8-10 Houtplein 23-25 Tel. 13850 Haarlem Tel. II578 SCHREURS Javalaan 61 Heemstede Tel. 38497 HOOFDAGENT VOOR HAARLEM EN OMSTR. LEIDSCHEVAART 10, TEL. 11214, HAARLEM It.A.S. 26 FEBRFARI—7 MAART 1954 or>, ior- RUSTPERIODE IN ONTWIKKELING VAN DE AUTO CITROEN sub-agent voor Haarlem Vraagt eens proefrit met de nieuwe en U zult enthousiast zijn! Onze Automobielwerkplaats is geheel gemoderniseerd en voorzien van Speciaal-Fabrieksgereedschappen. nieuwe gracht 78 telef. 21498 haarlem (Van onze speciale verslaggever) In de ontwikkeling van de auto is een periode van rust aangebroken. De bestaande 'constructie van motoren en carrosserieën heeft een graad van perfectie bereikt, die slechts op betrekkelijk kleine onderdelen nog te ver beteren is. Op de drie en dertigste R.A.I.-tentoonstelling van personenauto's, die Vrijdag haar poorten opent, zullen dan ook weinig revolutionnaire novi teiten te zien zijn. De vooruitgang gaat langs lijnen van geleidelijkheid. De auto heeft zich een onvervreemdbare positie verworven en benadert het maximum van de mogelijkheden, althans in de huidige verschijningsvorm. De constructeurs kunnen de vervolmaking van hun producten nog slechts vinden in het aanbrengen van grotere luxe en comfort, in geringe verhogin gen van het aantal paardekrachten en de snelheden en dit is wellicht het belangrijkste in het opvoeren van de economische bruikbaarheid. Want dat is het belangrijkste verschijnsel na de jongste wereldoorlog. De economisch bruikbare wagen, die niets meer heeft van enige luxe en een onontbeerlijk vervoermiddel is geworden, heeft tot vele verrassingen geleid. De kleine auto heeft in vele opzichten een voorsprong genomen op de grote en het ligt in de verwachting, dat het terrein, dat door de kleine wagen is gewonnen, nog aanzienlijk uitgebreid zal worden. Dit is ook de tendenz, die op de 33ste R.A.I. duidelijk naar voren zal treden. De „auto-voor-iedereen" is een ideaal, dat in deze tijd op de lange baan geschoven moet worden. Lang niet iedereen kan zich in onze dagen een bromfiets aanschaffen, om van de auto dus maar te zwijgen. De auto voor de kleine zakenman is wel een realiteit. Op de R.A.I. zullen er twee beneden de 4000 en 10 beneden de 5000 gulden te zien zijn. De voorzitter van de Vereniging Rijwielen- en Automobiel-Industrie, de heer Ericson, heeft verklaard dat de R.A.I. thans elke vergelijking met de tentoonstellingen in andere Europese landen, die zelf geen automobielen pro duceren, glansrijk kan doorstaan. Thans is het moment aangebroken om deze toestand te consolideren. Dit kan geschieden door elk jaar grotere be langstelling uit het buitenland aan te trekken. Met succes zijn de voorgaande jaren pogingen hiertoe ondernomen. „Als wij de tentoonstellingen van Brus sel en Genève zien. dan moeten wij constateren dat zowel België als Zwit serland door grotere importmogelijk heden na de oorlog een ruime voor sprong op ons land hebben kunnen nemen. Door de steeds verder voortschrij dende liberalisatie van de handel in ons land wordt die voorsprong steeds verder ingelopen. Het moment is niet ver meer dat wij volledig ook wat ons auto-wagenpark betreft gelijk zullen staan. Dat rechttrekken van de achterstand gaat langzaam. In Bel gië lopen nog steeds verhoudingsge wijs tweemaal zoveel auto's als bij ons. Maar de Nederlandse markt is zich snel aan het ontwikkelen. De interesse van de grote buitenlandse fabrieken voor ons land wordt steeds groter. Er begint zich op de Neder landse markt een hevige concurren tiestrijd tussen de grote auto-produ centen te ontwikkelen en daarvan kunnen wij slechts profiteren". Aldus de heer Ericson. Hij voegde daaraan toe dat de hoge belastingen in ons land nog steeds rem mend werken op deze ontwikkeling. De regering ziet de auto nog steeds als een luxe-artikel. Dat is volkomen onjuist. Het bezit van een auto is geen weelde meer. In de meeste gevallen is het een absoluut onontbeerlijk gebruiksartikel. Het is in deze tijd nauwelijks meer mo gelijk een auto uit luxe aan te schaffen. Wellicht is hooguit vijf procent van de Nederlandse autoverbruiker daartoe in staat. Hot is fout het merendeel onder deze vijf procent te laten lijden. Te betreuren in deze is ook de beslissing van de re gering om de zgn. combinatiewagen de stationswagon als personenwagen aan te merken. Meestentijds immers is dit soort wagen als bestelwagen in gebruik. Terreinwinst voor Diesel Die combinatiewagen neemt steeds toe in populariteit. Oorspronkelijk stamde dit type uit Amerika. De Euro pese auto-industrie heeft het echter over genomen en thans vindt men combinatie wagens van vele merken op vele stands, Ook de dieselmotor in de personenauto wordt steeds meer populair en boekt een niet onbetekenende terreinwinst. Dit soort motor is zeer aanlokkelijk voor hen, die jaarlijks een zeer groot aantal kilometers afleggen, waardoor de be sparing op de kosten van de brandstof de overhand krijgt op de hogere aan schaffingsprijs. Trouwens door de lan gere levensduur van de dieselmotor daalt de afschrijvingspost aanzienlijk. Een nadeel is nog het hogere belasting tarief, dat voor de auto met diesel motor geldt. De onderzoekingen hebben er de laatste jaren toe geleid, dat de ge- luids- en trillingsfactor van de diesel motor tot een minimum gereduceerd kon worden. Het rumoer is zoveel teruggebracht, dat men achter een dieselmotor, zelfs op volle snelheid, gerust een radio kan laten spelen. Mercedes en Hansa-Borgward hebben het op dit gebied reeds ver gebracht. Door grotere faciliteit voor de Ne derlandse importhandel heeft Amerika op onze markt het offensief ingezet. Een groot deel van de Amerikaanse auto's wordt thans in België geassembleerd. Door de verruiming van de overheids restricties op de invoer uit de Benelux- landen is voor de meeste Amerikaanse wagens geen dollartegoed meer nodig. Thans kan dus 'n veel grotere categorie van automobilisten zich een Amerikaan- sa wagen aanschaffen. De nieuwe Amerikaanse typen ken merken zich door een zeer ambitieuze constructie. Zij beschikken over een naar onze begrippen enorm ver mogen, dat door het systeem van de wijdere boring en de kortere slag steeds hoger wordt opgevoerd. In een geval zelfs bereikt een V-8 kopklepmotor een kracht van 238 pk. In de middel- en ho gere prijsklassen heeft de volautoma tische koppeling de gewone versnel lingsbak en koppeling-met-de-hand to taal verdrongen. De toepassing hiervan wint ook bij de goedkopere wagens meer en meer terrein. Op zware vracht wagens vindt men tegenwoordig zelfs reeds automatische koppelingen met ze ven tot acht gangen. Thans is het mogelijk om dit Ame rikaanse systeem ook geïnstalleerd te krijgen op enkele in het R.A.I.-ge bouw aanwezige Britse automobielty pen met zware motor. De Europese industrie- heeft op een enkele uitzon dering na tot dusver nog geen eigen oplossing gevonden voor dit probleem. De dikwijls kleine motoren, met laag benzineverbruik en hoog rendement, stellen geheel andere eisen dan de r0~ buste Amerikaanse. Amerika is ook het land dat op het gebied van de vervolmaking van de rem- en stuursystemen grote vorderin gen heeft gemaakt. Door speciale rem- en stuurbekrachtingen is het mogelijk om reeds bij geringe druk op het rem pedaal een grote remkracht te ver krijgen. Zelfs bij lage snelheden is ge makkelijke en lichte besturing ver kregen. Ook in de carrosserie-uitvoering is een groot raffinement zichtbaar. Dat Amerikaanse koetswerk doet in de lage landen een beetje te luxueus aan, door de grote tegenstelling tot de Europese wagens. Het is wellicht vandaar dat de producenten in de Verenigde Staten er steeds meer toe overgaan Europese con structeurs aan -te trekken. De charme van de Europese wagen verovert name lijk steeds meer en meer de Ameri- Adver tentie hygiënisch praetisrh retrkrachtig geluiddempend x onverttlytbaar 10 jaar garantie SPAARNWOUDERSTRAAT 17 Tj) TELEFOON 20727 (K 2500) Elke desgew. vorm, maat oi tekening te leveren, F. 27.50 per 100 100 cm. F. 12.37s per 90 x 50 cm. Kleur: Rood-Grljï- Naturel. Rechtstreeks van labrlelt an gebruiker. kaanse markt. Het is ook vandaar dat de V.S. zich steeds meer toeleggen op de fabricage van sportwagens. De Cor vette van General Motors is hiervan een zeer sprekend bewijs. Ook Nash ziet dit in en heeft de Engelsman Healey aangezocht een carrosserie te ontwerpen. Het resultaat is verrassend, evenals dat van de Austin-Healey, een openbaring van het vorige jaar. Chrysler gaf op dracht aan de Italiaan Ghia, die een uiterst kostbare wagen samenstelde. In de „Bonneville-Special" beproefde ook de Pontiac zijn krachten op het gebied van de sportwagen. Dit model was een van de troeven op de Motorama van General Motors, die onlangs in Amerika is gehouden. Ook Buick legt zich op de sportwagen toe, heeft dat al jaren lang gedaan en. daarin een soort traditie ver kregen. Die interesse voor de sportwagen heeft zjjn weerslag op de gehele carros- seriebouw in de Verenigde Staten. De modellen worden lager en zo mogelijk nog langgerekter. Dat ziet men b(j de Cadillac, dat ziet men bij de Studebaker baanbreker op dit gebied by de Chrysler, welhaast bij alle achttien Amerikaanse merken, die op de R.A.I. vertegenwoordigd zullen zijn, De conse quentie In de ontwikkeling van de Studebaker die als eerste met het zgn. „ponton-model" op de markt kwam is bijzonder sympathiek. De grootste inzendingen op de 33ste RAI komen uit Europa, West-Europa dan wel te verstaan. De Oost-Europese productie is nog bescheiden vertegen woordigd. Uit Oost-Duitsland komt een wagen, Rusland is er met drie en Tsje- choslowakije met een. Engeland daar entegen brengt 27 verschillende mer ken uit, West-Duitsland tien, Frankrijk negen, Italië drie, Zweden een en de andere landen vier. Naast de Amerikaanse Ford. ook de experimentele „droomwagen" zal te genwoordig zijn trekken de Britse typen de aandacht. De het vorig jaar bij de Londense auto-tentoonstelling ge presenteerde „Populair", een vereen voudigde uitgave van de oude „Anglia" zal nu ook in ons land te zien zijn. De Prefect en Anglia verschijnen in een nieuwe vorm. Consul en Taunus, even als de Zephir, hebben weining verande ringen ondergaan. Dat is trouwens het geval met de meeste Britse wagens. De kleine Austin A 30 heeft een ander dashbord gekregen en door beweeg baarheid van de achterbanken is een grotere bagageruimte verkregen. De Morris-Minor, in ons land geassem bleerd, heeft thans een kopklepmotor gekregen. Dat betekent een groter ver mogen en hogere acceleratie. Practi- sche proeven hebben uitgewezen dat deze nieuwe uitvoering een gecontro leerd benzineverbruik heeft van rond 1 liter per 16 kilometer. En dit ligt door de moeilijke omstandigheden van de betrekkelijk zware proefrit aan de lage kant. Die Morris-Minor gaat, voor ons althans, zo langzamerhand een Neder landse wagen worden. Dat komt ook door het type, het model dat in onze ogen bijzonder is afgestemd op de Ne derlandse nuchterheid. Engeland lanceert op deze RAI op nieuw een aantal van de traditionele elite-merken, zoals Rolls Royce, Ja guar, Bentley, Daimler, Sunbeam Tal bot en Aston Martin. Roemrijke wa gens, waar men een ogenblik bij stil blijft staan, maar die voor ons gewo ne mensen onbereikbaar zijn. De Duitse auto-industrie, voor de oorlcg reeds een der sterkste van Eu ropa, heeft zich sedert 1954 snel her steld. Op de 33ste RAI zijn dan ook weer vrijwel alle merken, die vroeger grote bekendheid genoten, vertegen woordigd. Er zijn echter ook enkele nieuwe. De Volkswagen leefde voor de oorlog nog slechts in de fantasie van een dictator. Thans heeft deze snelle kleine wagen een vaste positie ver overd, vrijwel over de ganse wereld 1954 laat een verbeterde uitgave zien. waarin 24 verbeteringen zijn aange bracht, die van groot belang zijn, maar niets afdoen aan de uiterlijke vorm. De cylinder-boring is verbreed, waardooi een grotere kracht en een iets hogere snelheid zijn verkregen. Al deze ver nieuwingen maken van de Volkswagen nog meer de betrouwbare, economische wagen dan hij al was. De Mercedes zal eindelijk zijn nieuwe sportwagens openbaren, waarop reeds lang werd gewacht. Met het model 300 SL biedt Daimler-Benz AG na een lan ge periode weer een wagen, die zal kun nen meedingen in de grote races voor sportwagens. De wagen die een ze<-i soepele lijn heeft misschien is de coupe er minder elegant opgemonteerd beschikt over een zes cylinder motor met een 3 liter inhoud en een vermogen van 40 pk. Die motor wordt niet meer door carburateurs gevoed, maar door in spuiting, direct in de cylinders. Hier mede is Mercedes, een der oudste au tomobielfabrieken van Europa, de eerste die dit systeem in serie gaat toe passen op een grote motor. Deze motor is zo krachtig, dat men ermee in de prise directe, zowel 25 kilometer als 265 km per uur kan rijden. In minder dan vijftien seconden accelereert deze wa gen van 0 tot 160 km per uur. Daarnaast lanceert Mercedes de 190 SL, een sportwagen, ook voor da gelijks gebruik. Deze wagen is fraaier van lijn dan de 300 SL, soepeler en eleganter. De maximum snelheid ligt evenwel lager. Volgens de opgave van de fabriek kan men er 190 km per uur uithalen, hetgeen niet te onder schatten is. Met deze beide wagens beantwoordt de Mercedes aan haar traditie. Voorts toont de fabriek de langzamerhand bekende modellen, die ook op de Nederlandse wegen geen on bekende meer zijn. DKW gaat voort de Sonderklasse te perfectionneren. Dit kleine, snelle wa gentje is voorzien van groot comfort. Het is een wagen, die wat prijs en klasse betreft, eigenlijk niet meer tot de klei ne wagens gerekend kan worden. Dat is wel het geval met de twee cylinder- uitgave. Voorts heeft de producent van de kleine Lloyd een nieuw model ge lanceerd, dat veel op het oude lijkt, maar aanzienlijk sterker is. Ook de Goliath zet de ontwikkeling voort. Hier heeft men een uitzonderlijk krachtige en fraaie twee-cylinder wagen in ver schillende typen en naar onze mening geslaagd van lijn. Hansa-Borgward toont het zo lang zamerhand vertrouwde model, waarvan de wagens, die uitgerust zijn met diesel motor, de aandacht trekken. Tenslotte zal er de nieuwste Porsche zijn, waar van wij reeds ter gelegenheid van de tentoonstellng in Brussel een uitvoerige beschrijving gaven. Franse charme Men kan de Citroën-fabrieken in Frankrijk verwijten, dat zij nog steeds niet met een nieuw type op de markt komen. Een feit is, dat zij de spanning erin weten te houden. En misschien zal de historie hun gelijk geven. Er is reeds een lichte tendenz waar te ne men, waarbij de constructeurs terug keren naar de oude vormen. Mogelijk wordt daarin de Citroen weer een moderne wagen. De Simca, momenteel een der populairste wagens in Frank rijk, toont zijn soepele krachtige wa gen. De Peugeot is vertegenwoordigd met de modellen, die enkele jaren lang geen wijzigingen hebben ondergaan. De Re nault ontbreekt evenmin en de nieuw ste grote uitgave, de Fregatte, zal onge twijfeld de aandacht trekken. Italiaanse klasse Italië heeft zich in de jaren na de oorlog gespecialiseerd op wagens van bijzondere klasse. De Fiat is een ras paard, dat bij een goede verzorging grote resultaten oplevert. De Fiat 1100 heeft een nieuw vooraanzicht verkre gen. Trouwens, er staat een model van dit type. waaraan men zoveel gedokterd heeft, dat er een uiterst snelle race wagen uit te voorschijn is gekomen, die zes maal zo duur is als de standaard wagen. Ook de grotere modellen, de 1400 en 1900, zijn aanzienlijk verbeterd, voor zover dat nog mogelijk was. Lancia kan de twee grootste over winningen van de laatste tijd boeken, de eerste plaatsen in de Pan-Americana en de Rallye de Monte Carlo. Deze overwinningen hebben deze fabriek, die een betrekkelijk kleine productie heeft, een grote naam bezorgd. De nieuwe modellen voor 1954 zijn van een grote voornaamheid. Over de Alfa Romeo dur ven wij slechts met schroom te schrij ven. Dit merk, dat jarenlang de toon aangaf in de wereld, Is op weg opnieuw roem te vergaren. De nieuwste ren- wagen is nog niet aan de wereld ge toond. Mogelijk komt die er dit jaar. Hetzelfde is feitelijk het geval met Lan cia, die de genoemde beide wedstrijden won met normale sportwagens. Zo laat de 33ste R.A.I. opnieuw het ganse spectrum van de weelderige auto mobielwereld zien. Het zal de grootste tentoonstelling worden, die ooit op dit gebied in ons land is gehouden. En dat zegt voldoende. iedestraat 22 Haarlem Telefoon 11025 R.A.I. 26 Febr.—7 Maart 1954 Moderne lage lijn - Buitengewone rijkwaliteiten - Contactslot rechtstreeks door plafondlampje verlicht »j Afsluitbaar handschoenen kastje met klokje - Maak een proefrit, dat zal U over tuigen (ondernemersprijs) f AUTO-FINANCIERING Deskundig advies bij aankoop. Expertices en voor al Uw verzekeringen. DO DC 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7