Leger brengt president van Syrië ten val Groot-Syrië roepen tot staatshoofd Voorstanders van El Atassi uit NAGUIB's val in Egypte rustig opgenomen NIEUWE STAATSGREEP IN MIDDEN-OOSTEN Verdeling woning bouwvolume in Noord-Holland Hoe wordt de „migratiepot" verdeeld? Wapenhulp aan Pakistan is geen bedreiging voor Indië m Weduwe van gen. Smuts overleden Het weer Koning Leopold „Beul van het volk" Loonsverhoging in België V.S. sullen interveniëren bij misbruik voor agressieve doeleinden naar Z.-Amerika Tot hoofd en hart Ameland niet meer geïsoleerd Met hem is remmende invloed op jonge heethoofden heengegaan Aartshertog spreekt onwaarheid De Leuvehaven gelicht Cfee MORRIS (efcieycu (mj! GABARDINE REGENMANTELS ^RIJDAG 26 FEBRUARI 1954 77ste JAARGANG No. 25924 Vanmorgen vertrokken Bende valt stad op Celebes aan Te grote stijging van enige detailhandelprijzen Eisenhower tot Nehroe K.L.M.--vliegtuig maakt extra-tussenlanding Men stelt helaas vaak goede daden om goede zaken te maken j Incident in een vluchtelingenkamp Noodlanding op verkeerde Waddeneiland In West-Duitsland Het aftreden van generaal Naguib heeft nergens in Egypte tot ongeregeld heden geleid. De toestand is rustig en de militaire bewindslieden hebben de toestand volledig in handen. In de regering zijn enkele kleine wijzigingen aangebracht. Intussen heeft de minister van Voorlichting, majoor Salem, commentaar geleverd op de jongste gebeurtenissen in Cairo. Hieruit bleek, dat generaal Naguib zijn persoonlijke populariteit bij het Egyptische volk heeft willen misbruiken om meer bevoegdheden te verkrijgen. In het buiten land is het nieuws van Naguib's aftreden rustig opgenomen, al verheelt men niet, dat met Naguib een remmende invloed op de jonge heethoofden van het revolutionnaire commando is heengegaan. Overal in Egypte is het gisteren rus tig gebleven. De radio herhaalde voort durend het communiqué, waarin de re volutionnaire raad zijn besluiten be kend maakte. Men herinnert er aan, dat sedert de ongeregeldheden van verleden jaar de noodtoestand in het land nog steeds niet is opgeheven. Generaal Na guib heeft in zekere zin huisarrest. De Revolutionnaire Raad heeft hem ver zocht een of twee maanden thuis te blij ven. Zijn huis in een voorstad van Cairo is met prikkeldraad omringd en er staan gewapende wachten bij de ingangen. De telefoonverbindingen met het huis zijn doorgesneden. Vanochtend vroeg heeft de Revolu tionnaire Raad de minister van Verbin dingen, Gamal Salem benoemd tot vice- premier. Gamal Salem is een broer van de minister van Voorlichting, majoor Saleh Salem. Beide ministers behoren tot de mdest getrouwe medewerkers van de nieuwe premier Abdel Nasser. Voorts is ook dr. Abdel Gelil el Emary be noemd tot vice-premier. Hij wordt spe ciaal belast met de leiding van de eco nomische en productie-aangelegenheden van het niieuwe bewind. Hij is de eer ste burger die in het kabinet zitting neemt. De minister van Justitie, Ahmed Hosny, zal ook de portefeuille voor Presidentiële aangelegenheden beharti gen. Premier Nasser zal als voorzitter van de Revolutionnaire Raad optreden als President van de Republiek, wan neer dit zoals bij het overhandigen van geloofsbrieven door buitenlandse diplomaten vereist is. Zoals bekend, zal Egypte geen nieuwe president krij gen voor men over twee jaar te rugkeert tot het parlementaire stelsel. In het buitenland heeft men het aftreden van generaal Naguib rustig opgenomen. Zowel in Washington als in Londen was men van mening, dat de bestuurswisseling weinig verande ring zal brengen in de Egyptische buitenlandse politiek. Wel is men van mening, dat Naguib een bezadigd man was, die een remmende invloed uit oefende op de jongere militaire revo- lutionnairen. Volgens Egyptische be richten was Naguib echter bezig een nieuw dictatoriaal systeem in het leven te roepen. Overigens heeft men wel vertrouwen in de capaciteiten van de nieuwe premier. Nasser staat bekend als een vasthoudend idealist, een hard werker en een onverzettelijk natio nalist. Men wijst er echter op, dat zijn besluiten als minister tot nu toe nooit van al te groot extremisme hebben ge tuigd. Hij had de leiding van de Egyp tische delegatie bij de onderhandelin gen over de ontruiming van de Suez- kanaal-zone. Ex-koning Faroek ver klaarde Naguib's val twee jaar gele den al voorspeld te hebben. „Hij mag blij zijn als hij zijn leven er niet bij inschiet", luidde zijn commentaar. (Reuter—AFP—AP) De burgemeester van Ameland is Donderdagmiddag op het verkeerde waddeneiland terecht gekcmen, toen het vliegtuig, waarin hij van Fries land op weg was naar Ameland op Schiermonnikoog een noodlanding moest maken. Het Austervliegtuig, dat van de vlieg basis Leeuwarden was opgestegen om de luchtbrug met Ameland in stand te houden, werd bestuurd door de heer J. Burger. De burgemeester van Ameland was de enige passagier. Boven Schier monnikoog werd het vliegtuig door een zware regenbui overvallen, zodat de vlieger het wenselijk achtte op dit ei land een noodlanding uit te voeren. Zon der schade aan te richten wist hij het toestel op het strand te zetten. Men is er gistermiddag in geslaagd, in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Hol land de kustvaarder „Leuvehaven" te lichten, die zoals bekend, Zondag na een aanvaring met een Japans vaartuig is ge zonken. Daarbij zijn toen twee opvaren den omgekomen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Tot Zaterdagavond) Nu en dan buien, afgewisseld door opklaringen. Overwegend krachtige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.32—18.15. Maan: 4.10—11.17. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Eenheden van de Syrische strijdkrachten in het Noor den en het Oosten van het land zijn gisteren in opstand Bekomen tegen het bewind van President Sjisjakli. De epstand is overgeslagen naar andere districten en de Utilitaire bevelhebbers hebben de macht in handen ge- tomen. President Sjisjakli is vannacht afgetreden en heeft het land per vliegtuig verlaten. Op weg naar Riad, de Saoedi -Arabische regeringsstad, is hij van- tacht in de Libanese hoofdstad, Beiroet, aangekomen. VtÜ teel gelijktijdig heeft de on gunst der fortuin President Naguib van Egypte ®jn '-ijn ambtgenoot in Syrië Sjisjakli getroffen. Naguib werd Woensdag door jcvolutionnaire raad uit zijn ambt ontzet, nadat hij bijzondere volmachten faar9cèisf, terwijl Sjisjakli door het leger ten val werd gebracht, omdat hij steunde* mening van de officieren de Groot-Syrische gedachte te weinig Caïrn ziet men hen beiden tijdens een bezoek aan de dierentuin van ln december 1052 Sjisjakli bekijkt een slang, terwijl Naguib lachend toekijkt. e verdeling van het bouwvolume Jl voor 1954 tot en met 1956 heeft "y in vele Noordhollandse ge- centen teleurstelling gewekt en ook anleiding gegeven tot min of meer' rrbstige klachten bij het provinciaal latuur. -Teleurstelling en critiek 'zijn onver- 'Meiijk als men, zoals Gedeputeerde taten van Noord-Holland voor de vatende drie jaren 25.121 woningen te MMelen hebben, terwijl het woningte- j, rt in die provincie op 1 Jan. 1954 op bQ a 43.000 wordt geschat en men vendien moet rekenen op een ver- S!^.. van de woningbehoefte, ki-gens natuurlijke aanwas der bevol- in 1954 tot en met 1956, met 14.245 gingen. Tloh bouwvolume, dat aan Noord- biit nd werd toegewezen en dat Gede- de,eerde Staten derhalve konden ver- ivA,11. beliep slechts 44 pet. van de j-^olijke behoefte. W25.121 woningen hebben Gedepu- de Staten echter niet allemaal ver- zij hebben daarvan 11.229 wonin- tni„ gereserveerd, namelijk 7.000 voor onfatie binnen de provincie en voor tr-] jr,°0rz'ene ontwikkelingen, 542 voor Vin^Ue-overschotten uit andere pro- tgkAen' 2.300 voor herbouw, 450 voor V6r 1Zen ,van bejaarden en 937 voor anging in bijzondere gevallen. Statp Verc,eling, welke Gedeputeerde Pastpp het begin van dit jaar toe- 13.892 had dus slechts betrekking op de w?ningen, een aantal dat gezien iarp„ ,ninSbehoefte in de komende V°or 143.000 woningtekort en 14.245 v°or uurlijke aanwas der bevolking) ge«iepnt ,door woningmisère geplaagde gend bestuurders tamelijk ontmoe- Allp,. l'eservp„0f?n zÜn dan ook gericht op de ten h l?u'es welke Gedeputeerde Sta- hijzondp, achtergehouden, in het zijn op?1 op de 7.000 woningen, welke de pr0v?Serveerd voor migratie binnen V'ikkelingp^ en voor onvoorziene ont ken eèif'* det °P dat Gedeputeerde Sta- Ï^Pefeno^anmerkelÜke invloed kunnen ?eze rppl?, °p de verdeling van dit in v°lume ÏÏepot achtergehouden bouw- ?tatenr^et feit, dat Gedeputeerde den hebhp "ierbij niet geheel gebon- „Miicht aan objectieve normen, is Jr°te 0m e verklaring voor de tamelijk va' Worj an® van deze reserve. Deze het verdeeld naar de grondslag geconstateerde migratie-over- De opstandelingen, die onder leiding staan van kapitein Moestafa al Hamdoen, hebben de vroegere President, Hasjem el Atassi, uitgeroepen tot nieuwe President. De militaire staatsgreep kan worden beschouwd als een nieuwe phase in de strijd tussen voor- en tegenstanders van het plan tot vorming van een groot-Syrië, dat de samensmelting beoogt van de beide Hasjemietische koninkrijken, Jordanië en Irak met Syrië. Het schijnt dat de opstand begonnen is in Aleppo, een grote stad in Noord- Syrië, waar de officieren de macht in handen namen en het radiostation be zetten. Van radio-Aleppo kwamen dan ook de eerste berichten over de revolte. In de eerste uitzendingen werd mede gedeeld, dat „de troepen van Noord- Syrië zich tegen het regiem van Da mascus hebben gekeerd en dat Noord- Syrië zich voorlopig afscheidt van de rest van het land." Tevens werden de andere troepen opgeroepen om zich bij de opstandelingen aan te sluiten. De gebeurtenissen hebben elkaar daar na snel opgevolgd. In enkele uren tijds hadden ook de Westelijke, Zuidelijke en centrale districten zich bij de op standelingen gevoegd. Alleen de hoofd stad Damascus was toen feitelijk nog in handen van President Sjisjakli. De Pre sident heeft aanvankelijk nog pogingen aangewend om de opstandelingen te be strijden. maar een gedeelte van de uit gezonden troepen liep over naar de re bellerende officieren. Intussen had radio-Aleppo reeds een ultimatum omgeroepen, dat on dertekend was door kapitein al Ham- doen en gericht aan de President. Sjisjakli werd daarin bevolen „het land binnen 24 uur te verlaten of te sterven". Radio-Aleppo beschuldigde de President er van het volk te heb ben onderdrukt, het fascisme te heb ben begunstigd en de democratie te hebben verkracht. Sjisjakli werd een „dwingeland" genoemd en een „beul van het volk". Omstreèks middernacht maakte radio-Damascus het aftreden van de President bekend. Sjisjakli had een brief gezonden aan de voorzitter van het Parlement, waar in hij o.m. zegt: „Om bloedvergieten te voorkomen van het volk dat ik lief heb, van het leger waarvoor ik mij zou opofferen en van het Arabische vader land dat ik oprecht heb willen dienen, bied ik het Syrische volk mijn ontslag aan van het presidentschap van de re publiek, in de hoop dat ik op deze wij ze mijn vaderland dien en terwijl ik Allah bid dit land voor alle onheil te behoeden." Sjisjakli was in December 1952 zelf door middel van een staats greep aan de macht gekomen De rebellerende officieren hebben een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zégd, dat zii de macht slechts in han den hebben genomen om de belangen van Syrië te beschermen. Zij hebben geen persoonlijke of politieke ambities en willen het aan het landsbestuur over laten om de Syrische belangen verder te behartigen volgens de democratische beginselen en in overeenstemming met de wil van het volk. Daarna zullen de troepen onmiddellijk in de kazernes worden teruggetrokken. Ook zal de mi litaire beweging in geen enkel opzicht behoeven in te grijpen in Syrië's inter nationale verplichtingen. Zij hebben Pre sident Sjisjakli er van beschuldigd, dat hii de doelstellingen der achtereenvol gende militaire staatsgrepen in Syrië heeft verloochend. Deze zijn: bevrijding van het land van corruptie, vestiging van een democratisch regiem in over eenstemming met de wil van bet volk, schot in de gemeente. Omdat de ge meentebesturen voor de vestiging van de van elders komende personen be zwaarlijk op grote schaal het reeds toegewezen bouwvolume kunnen aan wenden men zou dan de leniging van de woningnood- in de eigen gemeente ernstig vertragen hebben Gedepu teerde Staten toegezegd in bijzondere gevallen zogenaamde migratie-voor schotten te zullen toekennen. Daarmede kan dan de bouw worden aangevangen van woningen voor personen, welke zich in de .gemeente zullen vestigen. Maar (en hier komt het subjectieve element om de hoek kijken), Gedepu teerde Staten zullen van geval tot ge val beoordelen of, en zo ja in hoeverre, er naar hun mening aanleiding bestaat aan een gemeente een dergelijk voor schot toe te kennen. Op deze wijze hebben Gedeputeerde Staten een zeer grote invloed op de verdeling van deze 7.000 woningen. Gemeenten, welke geen migratie-voorschot krijgen toegewezen, zullen weinig of geen woningen met volume uit de „migratie-pot" kunnen bouwen. Men kan slechts gissen naar wat aan G.S. bij het volgen van hun gedragslijn ten deze voor ogen zal staan. Het zou kunnen gebeuren dat men met deze migratie-reserve zodanig manipuleert dat niet alleen de werk nemers, die de industrie heeft aange trokken uit verafgelegen gemeenten, woonplaats zullen krijgen in de ge meente van hun werkkring, maar ook de werknemers uit betrekkelijk nabij gelegen gemeenten, die zonder bezwaar naar hun werk heen en weer kunnen reizen. Deze mensen zouden daardoor gedwongen worden om de hun ver trouwde landelijke omgeving' te verla ten en te gaan wonen in de in aanbouw zijnde monster-steden. Het behoeft geen betoog dat op deze wijze nodeloos de hoogste menselijke waarden worden aangetast en de massificatie wordt be vorderd met alle religieuze, zedelijke, sociale en culturele gevaren welke daaraan verbonden zijn. Om een concreet voorbeeld te noe men: indien het onder de rook van de industrie aan de IJmond gelegen Uit geest geen migratie-voorschot krijgt toe gewezen, dan zal deze landelijke ge meente zich niet kunnen ontwikkelen in haar onmiskenbare en waardevolle functie van woongemeente voor vele werkers in de industrie. Nog sterker: de eenheid; der Arabische staten en de bevrijding van Palestina. Men kan de nieuwe revolte be schouwen als een volgende phase in de strijd tussen de voor- en tegen standers van Groot-Syrië. President Sjisjakli was tegenstander van dit plan. dat de samensmelting beoogt van Syrië met de beide Hasjemietische koninkrijken Jordanië en Irak. Dit plan houdt de Arabische wereld al ja renlang in beroering. De aanhangers van dit plan zouden bedekte steun krijgen van Britse zijde. De tegen standers wensen een republikeins Sy rië dat met het Westen verbonden is. In Maart 1949 werd President Koeatli, die voorstander was van het Groot- Syrisch plali, verdreven door kolo nel el Zaim. In Augustus 1952 kwam el Zaim ten val en werd opgevolgd door kolonel Hennaoei, die weer voor het Groot-Syrische plan was. In De cember van dit jaar werd hij evenwel verdrongen door kolonel Sjisjakli. die toen nog wel geen President werd, maar wel de feitelijke macht in han den nam. Tijdens het bewind van Hennaoei was de thans tot president uitgeroepen Hasjem el Atassi ook President. (AFP-Reuter-AP). De lonen in verschillende Belgische bedrijfstakken zullen met ingang van 1 Maart worden verhoogd als compensatie voor de stijging van 't indexcijfer voor detailhandelsprijzen in Februari, die groter is dan men verwacht had. Een en ander is het gevolg van de stijging van de koffie-, spijsolie- en cacaoprijzen op de wereldmarkt en van de strenge win ter. In de zink- en non-ferro-industrie worden de lonen met 2,5% verhoogd. Ditzelfde percentage geldt ook voor de tabaksindustrie en de handschoenenin dustrie. In de land- en tuinbouwbedrij ven wordt een percentage van 5% toe gepast. In de grafische bedrijven gaan de lonen met 4% omhoog. (ANP-AP). Een bende ter sterkte van drie- tot vierhonderd man heeft getracht de stad Pangkadjene. in het regentschap Makas sar, te omsingelen. Een patrouille ver hinderde deze poging echter. Op de te rugtocht ontvoerde de bende een a'antal mannen uit de kampong Soreang. Enige ontvoerden keerden later terug. Uit Madioen in Centraal Java zijn midden op de dag 46 veroordeelden uit de gevangenis ontvlucht. Intussen zijn er 25 achterhaald. Een van de vluchte lingen is verdronken bij een poging een rivier ever te steken. Zowel President Eisenhower als pre- mier Mohammed Ali van Pakistan heb- ben gisteren officieel verklaard, dat de Verenigde Staten gunstig hebben be schikt op het Pakistaanse verzoek om wapenhulp. Tezelfdertijd heeft president Eisenhower een schrijven gezonden aan premier Nehroe van Indië, waarin hij deze verzekert, dat dit besluit helemaal niet van invloed is op de vriendschap die Amerika voelt voor Indië. Zowel in zijn verklaring van gisteren als in zijn brief aan de Indische premier op deze wijze worden de geboren en getogen Uitgeesters, die in naburige plaatsen werken, aangelokt door de in hun arbeidsmilieu aangeboden woon ruimte (waarvoor het bouwvolume aan hun geboorteplaats onthouden werd), naar de industriële agglomeratie ge dreven. Er is dus alle aanleiding om nauw lettend na te gaan waar deze 7.000 woningen tenslotte worden gebouwd. Indien de vrees gerechtvaardigd mocht blijken, dat deze mede dienstbaar wor den gemaakt aan het stimuleren van de massificatie der bevolking, d.w.z. aan het kunstmatig scheppen van maat schappelijk en geestelijk genivelleerde bevolkingscentra, dan zal daartegen een ernstig protest moeten rijzen. heeft Eisenhower er de nadruk op ge legd, dat de landen die militaire hulp ontvangen van Amerika zich verplichten deze hulp niet te gebruiken voor agres sieve doeleinden. Doen zulke landen, en ook Pakistan, dit toch, dan zal de presi dent gebruik maken van zijn constitu tionele bevoegdheid om mét of zónder de Verenigde Naties, dergelijke agressie onmiddellijk tegen te gaan. Eisenhower deelde mee, dat zijn regering zich onge rust maakte over de zwakheid van het Midden Oosten. Herhaaldelijk reeds, al dus Eisenhower, heb ik betoogd dat re gionale bondgenootschappen het meest doeltreffend zijn voor beveiliging tegen agressie. In zijn brief aan premier Nehroe deelde Eisenhower mee, dat de Ame rikaanse wapenhulp aan Pakistan op geen enkele wijze 'n bedreiging hoeft te vormen voor indië. Uit de voorgestel de militaire samenwerking tussen Pa kistan en Turkije blijkt reeds vol doende dat het land slechts defensieve oogmerken heeft. Tenslotte deed Ei senhower premier Nehroe het aanbod om elk mogelijk verzoek van Indië om wapenhulp eveneens met de mees te sympathie te onderzoeken. De brief van de president is Woens dagmiddag door de Amerikaanse am bassadeur in New Delhi aan premier Nehroe overhandigd. (AFP-Reuter-AP) Prinses Ileona van Roemenië (rechts) 'ziet haar zwager aartshertog Frans Jozef voorbij wandelen in het gebouw van het New Yorkse Opperste Gerechtshof. De aartshertog heeft de prinses er van beschuldigd hem voor millioenen guldens te hebben benadeeld bij de verkoop van familiebezittingen. Intussen is de aartshertog echter op een leugenachtige verklaring betrapt en bijgevolg heeft hij zijn aanklacht moeten intrekken. De Britse militaire politie heeft giste ren twee Russische officieren gered uit handen van verbolgen Polen en Russen, toen de beide officieren een bezoek brachten aan het vluchtelingenkamp Buchholz in de omgeving van Hannover. De Poolse en Russische kampbewoners bekogelden de officieren met stenen en trachtten hun auto om te gooien. De officieren behoorden tot de Rus sische militaire missie in de Britse zone van Duitsland. Het behoort tot hun taak de vluchtelingenkampen te bezoeken om te vragen of er kampbewoners zijn, die naar de Sovjet-Unie wensen terug te keren. De beide officieren dankten de Britten voor hun hulp alvorens zij in hun beschadigde auto wegreden. (Reuter) Dit is de eerste Franse staartloze delta-jet Payen Pa-49 „Flechair". Het vlieg tuig weegt slechts 650 kg.; het is 5.16 m. breed en 4.75 lang. De Palas Turcomena straalmotor, die slechts 160 kg. weegt, geeft het toestel een snelheid van 500 km. per uur. Op het vliegveld Melun-Villaroche bij Parijs heeft het toestel dezer dagen zijn eerste vlucht gemaakt met aan de stuurknuppel Tony Pierre Oschenbien, die men hier in gesprek ziet met de ontwerper Roland Peyen. (Van een onzer verslaggevers) De K.L.M.-Superconsteliation PH- TFY „Triton", die vanmorgen met be stemming Curasao van Schiphol is ver trokken, heeft ongeveer twintig minu ten later op liet vliegveld Brussel een extra-tussenlanding gemaakt om Koning Leopold van België en zijn gemalin, de Prinses de Réthy, met hun gevolg aan boord te nemen, voor hun reis naar Zuid-Amerika. De extra-tussenlanding heeft een reis van de vorstelijke per sonen van Brussel naar Amsterdam, die aanvankelijk werd overwogen, overbodig gemaakt. De „Triton", die op Schiphol reeds acht en dertig passagiers aan boord had, staat onder commando van gezagvoerder Bolte. Van de bemanning maakt verder deel uit stewardess Suzanne Bolte. die begin Januari boven Gander assisteer de bij de geboorte van een baby en die nu van „kraam-stewardess" zo als ze sindsdien in K.L.M.-kringen ge noemd wordt tot koninklijke stewar dess gepromoveerd is. Ameland is uit zijn isolement overzee bevrijd. Na een maand door het ijs ge blokkeerd te zijn geweest, is de veer boot „Waddenzee," die de verbinding Nes-Holwerd onderhoudt uit haar ijs- kluisters verlost. Donderdag is het schip naar Holwerd vertrokken. Het schip had voor het in diep water kwam, met drjjfjjs te kampen. De tocht van gewoonlijk één uur, duurde thans drie ëneenhalf uur. Door de lage waterstand kon men Holwerd niet verder dan tot op dertienhonderd meter bereiken. Met een amphibievaartuig kon contact wor den verkregen met de vaste wal. Mevrouw Smuts is gestorven na een hartaanval. Waarschijnlijk zullen haar stoffelijke resten Maandag of Dinsdag v/orden gecremeerd, waarna de as zal worden uitgestrooid rond het monu ment op de boerderij te Johannesburg, waar ook de as van generaal Smuts Is uitgestrooid. (Reuter-A.P.) Gisteren is te Irene bij Pretoria me vrouw Isie Smuts, de weduwe van wij len generaal Jan Smuts, op 83-jarige leeftijd overleden. Mevrouw Smuts, „Oma" Smuts zoals zij werd genoemd, heeft zich grote verdiensten verworven voor de vrouwenafdeling van de partij van haar man, de Zuid-Afrikaanse Par ty, later de Verenigde Partij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1