OFFENSIEF EN DEFENSIEF IN YRAGENSPEL Auto wordt als ten onrechte beschouwd Centrale arbeidsinrichting voor minder validen "li Gé van Kessel gehuldigd bij zilveren toneeljubileum Damclub „Haarlem" viert gouden jubileum Haarlem en Excelsior spelen gelijk: 1—1 Haarlems raad zal er ruim 1.5 mil Hoen voor moeten voteren Pamdpoort weer geopend De heer Van Abs zwaait reeds 45 jaar de scepter Restauraties in Stadhuis Koor spel en orfestspel schenken voldoening m ST. GENESIUS" MET „DE ZONDAAR' VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 PAGINA 2 OUDERAVOND OP DE BROEDERSSCHOLEN Met de wielen over de sloot Auto geslipt over beijzelde weg Paard slaat op hol en loopt wielrijdster omver Gymnastieklokaal in nieuwe parochie van Noord Particuliere woningbouw Gemeentezaken Burgerlijke Stand Gecombineerd concert Gemeenteraad Heemstede - - - - s*,** i li mm ""jmm Bij de opening van de 33ste R.A.I. 7 L 1 Haarlemse Rechtbank Brand door schuld op woonschip „De Lichtboei"? Officier vraagt vrijspraak voor Haarl. scheepsbouwer „Wilde Pracht" trok belangstelling Engels piano-duo Waterstanden Frisse partij voetbal Licht en charme Het nieuwe hoofdbureau van politie Gemeente kan vier panden kopen In een rapport van het Hoofd van de Nazorg wordt in het kort weergegeven het werk van de Nazorg sedert haar op richting in 1925 o.a. met betrekking tot de maatschappelijke verzorging, de avondverzorging, de arbeidsinrichtingen en de samenwerking met andere instel lingen op dit gebied. Voorts blijkt daar uit. dat op 1 Januari 1953 ruim 100 per sonen (mannen en vrouwen) in de reeds bestaande arbeidsinrichtingen, gelegen op verschillende punten in de gemeente, zeer nuttige arbeid verrichten. Deze plaatselijke verplegingsvorm, zo zcu men het kunnen noemen, brengt mede Gistermiddag half één is een pa van een groenteman, die op het Sp< klant stond te bedie De serie ouderavonden, welke de broeders presenteren aan de ouders van leerlingen van de H. Franciscus Xaverius- en St. Lambertusschool, zijn weer begonnen. Tijdens zijn welkomst woord op de eerste avond gaf broeder overste de ouders enige wenken over de godsdienstige vorming van de kin deren. Hij deelde in dit verband mede, dat slechts een zesde deel de school- mis bezoekt; daarom spoorde hij de ouders aan de kinderen naar de H. Mis te sturen. Nadat hij de verhouding schoolge zin ter sprake had gebracht, was het woord aan het jonge volkje, dat met het toneelspel „De kleine wever Jo hannes" op de planken kwam. Men moet oprechte bewondering hebben voor de bemoeienissen van de broe ders, onder wier leiding de jongens prachtig werk geleverd hebben. Voor de muzikale omlijsting zorgde een matrozenkoortje onder leiding van broeder Paduanus. Vanavond en Zon dagavond wordt de uitvoering her haald. Vanmorgen omstreeks kwart over zeven is een personenauto, bestuurd door de 32-jarige L. N. v. B., uitvoerder te Heemstede, rijdende over de Zuider- houtlaan in de richting van Haarlem, geslipt over de beijzelde weg. De wagen schoot plotseling naar de linkerzijde van de weg en kwam door de vaart over de sloot naast de weg terecht, met de achterwielen in het water. Door de schok kwam v. B. met het hoofd tegen de voorruit terecht, waardoor hij en kele snijwonden opliep en een lichte hersenschudding. Bovendien klaagde hij over pijn in de linkerarm. Een pas serende arts heeft hem ter plaatse be handeld, waarna het slachttoffer op eigen gelegenheid met een taxi huis waarts keerde. S paard paar- ne een klant stond te bedienen, met wagen en al op hol geslagen, door dat het dier schrok van een passerende jeep. Het paard sloeg de Damstraat in en liep de 27-jarige wielriijdster E. R„ telefoniste van de P.T.T., omver. Zij viel hierdoor op de weg en kwam ver moedelijk met haar been onder een der wielen van de wagen terecht. In ieder geval liep zij aan het linkerbeen schaaf wonden en een bloeduitstorting op. Enige leden van de O. D. verleenden de eerste hulp. waarna zij met een auto van de radiodienst van de politie naar huis werd vervoerd. Het paard werd spoedig daarna in de Damstraat door enige burgers tot staan gebracht. Het r.k. schoolbestuur van de pa rochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten heeft de raad medewerking gevraagd tot de bouw en inrichting van een gymnastieklokaa Ivoor de scholen aan de Geuzenvesperstraat. B. en W. achten de stichting van dit lokaal ur gent met het oog op de toename van de bevolking in het Vondelkwartier en het bestaande gebrek aan gymnastiek lokalen ter plaatse. Het lokaal zal door de beide scholen volledig bezet kunnen worden. De raad van Haarlem wordt voorge steld te verkopen aan B. J. Scheffer te Delft 468 m2 grond tegen f 12 per m2 aan de Frederik Hendriklaan voor de bouw van een woonhuis met garage: aan W. J. van Herwaarden 139 m2 grond aan de Botermarkt 25 rd. tegen f 10 per m2 voor de bouw van een werkplaats; aan A. van der Laan - De Vries 200m2 grond tegen f 14, per m2 aan de Justus van Mourikstraat en de Vosma m-traat. Deze grond is nodig om een plan uit te voeren voor de bouw van drie woonhuizen en garage, waar toe reeds grond in de nabijheid verkre gen is. Met het oog op de bouw van een fa briekspand aan de Nijverheidsweg is het. noodzakelijk, dat de rijbaan ter plaatse op de volle breedte wordt ge bracht en een gedeelte van het trottoir wordt aangelegd. Kosten f 27.500. B en W. steden voor garant te blijven voor een geldlening van f 10.000 aan te kaan met het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen voor de finan ciering van de bouw van een clubhuis aan de Spaarndamseweg. B. en W. willen om prae-advies ne men een adres van de beroepsvereniging van beeldende kunstenaars, houdende een verzoek over te gaan tot maatre gelen ten einde een verarming van de beeldende kunstenaars te voorkomen. GEBOREN: D. OstermeijerNix, z; E. Jungede Koning, z; J. A. Wij- nands—Kruithof, z; A. J. van Tonge renCech, z; Th. W. M. Albers Schouten, d. M. FogarasiKoopen, d; G. S. PietersAbbink, d; H. G. van IngenDonkervliet, d; A. J. Oudde kenMoolenaar, d. GETROUWD: C. E. M. Zwinkels en J. C. C. Verbraeken; W. C. van But- selaer en J. Bousema- H. C. Koster en H. M. C. Kuijten; J.'H. Keijzer en L. L Bouma: H. Mooi en J. Schiernecker; P. J. Joores en G. Meerveld: R. van der Kraan en J. Horeman; H. R. Feld- mann en K. H. Bock; J. Jankowski en Chr. M. Lieffering; B. Fenijn en G. Ruijs. OVERLEDEN: L. van Dijk—Pater, 81 jaar, Rijksstraatweg: M. C. Goezin- nende Mooij, 73 jaar,' Generaal de la Reijstraat; P. J. Mink, 2 jaar, Mecklen- burgstraat; W. Zwarts, 60 jaar, Rijks straatweg. N. LubbersSchipper, 81 j„ Kamperlaan; J. Kloek, 47 jaar, Klein Heiligland. een groot financieel voordeel voor de gemeente, omdat hierdoor voorkomen wordt dat bovenbedoelde personen in een of andere inrichting zouden moeten worden opgenomen. De gestadige toene ming van de arbeidsinrichtingen in di verse plaatsen van ons land wijst te vens in die richting. Naar het oordeel van het Hoofd van de Nazorg bestaat er nog steeds grote behoefte aan uitbrei ding van de arbeidsinrichtingen; het aantal tewerk te stellen minder validen zou nog wel tot 400 kunnen worden op gevoerd, indien er maar plaats voor hen was. In verband daarmee verzoekt hij B. en W. in overweging te willen nemen om een geheel nieuwe centrale arbeids inrichting te laten bouwen op een ter rein gelegen aan de Schalkwijkerweg alhier, bestaande uit vijf dubbele pavil joens, een internaat, een administratie gebouw en enige bijbehorende loodsen. De kosten daarvan worden geraamd op rond f 1.590.000,Het ligt in het voor nemen dit plan in etappe's te doen uit voeren, b.v. binnen een tijdsbestek van 10 jaren of zoveel eerder als de finan ciële toestand van de gemeente dit toe laat. Ter uitvoering van voorgemeld plan is het gewenst dat nog dit jaar een aanvang wordt gemaakt met de bouw van één dubbel paviljoen (U-vormig), met opslagplaats, waarvan de kosten worden geraamd op f 260.000,»—, te we ten: f 200.000,voor het paviljoen en f 20.000,voor de opslagplaats, waarin begrepen de kosten van verlichting en kachelverwarming in beide gebouwen en f 40.000,voor terreinaanleg, inclu sief beplanting en afrastering. Het gymnastieklokaal van de open bare muloschool aan het Junoplantsoen is geheel gerestaureerd en gemoderni seerd, o.a. met een wasgelegenheid en ruime kleedkamers. De wethouder van onderwijs zal Maandag 1 Maart,, 's mid dags om vijf uur, de heropening verrich ten. „Haarlems Zanggenot" had nu eens geen solisten geëngageerd, doch de me dewerking verkregen van „Harmonie Crescendo" en R.K. Kinderkoor „St. Caecilia". Hierdoor bood het program ma veel variatie, zowel door afzonder lijk als door gecombineerd optreden. Het verleden jaar herboren mannen koor is in samenzang en voordracht vooruitgegaan. De klank kan in het forte nog belangrijk winnen, in de zacht gezongen delen voldeed het koor. Dit wat a capella-zang betreft. In die met begeleiding vulde het harmonie corps het klankvolume aan. Zonder be geleiding schonken „Am Meer" van Gotavac, met piano Schubert's Psalm 23 de meeste voldoening. Dirigent Potgieser had voor een bij zondere atractie gezorgd door Gade's Morgenzang en Mendelssohn's Ave Ma ria te arrangeren voor beide koren en harmonie. Deze zetting voldeed, al ging het oorspronkelijk karakter ge deeltelijk verloren. Het was een ware klankkleuren-combinatie. Het kinderkoor schonk ons echter meer voldoening bij afzonderlijk optre den. Er werd zuiver, met duidelijke uit spraak en muzikaal gezongen. Dirigent de Barbanson had doorgaans mooie nuances aangebracht. De niet gelijke timbres van zeer kleine, kleine en grote meisjes, daarbij nog die van jongens, vloeiden niet altoos geheel te samen, het minst bij tweestemmigheid. Wellicht verdient het aanbeveling, groepen van kleine en grote kinderen ook eens af zonderlijk te laten zingen. Overigens niets dan lof voor deze overigens op vallend mooie kinderzang. De harmonie muntte bijzonder uit in een „Symphonie" van Joh. Chr. Bach door stijlvol spel, weloverwogen klank gehalte en goede technische beheersing. Blonk hierin de hobo uit, in een „Ada gio" van Mozart hoorde men van de drie solo-clarinetten doorgaans gaaf spel met begrip voor de sierlijke muziek van deze componist. Succes behaalde de harmonie ook met de raak gekarakteriseerde „Slavische dansen" van Dvorak, alsmede met pit tige „Energico"-mars van de dirigent Jac. Bijster. Veel, aandachtig en dankbaar publiek. O. K. Zl BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Blauwbaard en zijn zeven vrouwen", volw. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „Zolang jij bij mij bent" (ge- prolong.) 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „99 Riverstreet", 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Een Koningin reist om de wereld", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: tot en met Zo.: „De laatste der Co- manches", 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 u. Za. en Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Vanaf Maandag „De zoon van dr. Jekyll", 18 j. ROXY: „De laatste dagen van Warschau", 14 jaar. Tijden Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vanaf Maandag 2.30 en 8 uur. MINERVA: tot en met Maandag: „Ivan hoe", 14 j. Vr. en Ma. 8.15 uur. Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 26 Februari Concertgebouw: Pianorecital door Robert Weisz, 8 uur. Zaterdag 27 Februari De Vleeshal: Concert door „Trio Hesmerg" 8 uur. Stadsschouwburg: „De Rotterdamse Co- medie" met „Oost-West, Egypte Best", 8 u. TENTOONSTELLINGEN: Frans Balsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u en des Zondags van 13—15 uur. Teylers Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot. Geopend iedere werkdag 113 uur (behalve Maandag). Na 1 Maart van tl5 uur. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van recente werken van H. F. Boot. Geopend van 1018 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66, Oud-Chinese Kunst. Huis van Looy: Interscholaire expositie. Geopend 1017 en 19.3022 uur. Zondag 1417 uur. De raad van Heemstede, welke Don derdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester A .G. A. van Rappart in openbare zitting bijeenkwam, heeft in een recordtempo nog geen half uur de twaalf punten tellende agenda af gewerkt. Het verzoek van de bijzondere protes tantse kleuterschool om de verordening subsidiëring bijzondere kleuterschool zodanig te wijzigen, dat de leningskosten mede in de exploitatie-kosten zouden worden opgenomen, werd ingewilligd. De heer Van Bruggen (P.C.) dankte B. en W. voor het genomen initiatief. Tijdens de rondvraag deed zich echter een merkwaardig geval voor. De heer Weijers (K.N.P.), die sinds kort in de Heemsteedse raad zitting heeft, stelde enkele mondelinge vragen, die de ge moederen nogal in beroering brachten. Allereerst wilde hij weten, op welke wijze voorzien was in de vacature, ont staan door de benoeming van de heer Schelling tot gemeente-secretaris. Te vens zou hij ingelicht willen worden omtrent de politieke gezindheid van deze nieuwe functionaris. Zijn tweede vraag had betrekking op de aanleg van douche-gelegenheden in verschillende arbeiderswoningen. Naar aanleiding van een door de commissie- Van der Linden uitgebracht rapport, voteerde de raad enkele maanden gele- 7.7v''.7.. .7-77;,,7:. f: 'Ai 7:77'7;„77::7 ,7:7' ""7 i 'i'':'i"i''7::7,,7'7i i"' '"i»,,::7 den hiervoor f 47.000.Het K.N.P.- raadslid wenste op de hoogte gesteld te worden aan wie dit werk gegund was, en wie het tenslotte had uitgevoerd. Ook hier bracht hij de politieke gezind heid in het geding. De voorzitter interrumpeerde de vra gensteller door op te merken, dat het hoogst onfatsoenlijk is te informeren tijdens een openbare raadsvergadering naar de politieke gezindheid van een bepaalde persoon. Hij wilde hem toch de gelegenheid geven zijn lijstje van vragen af te werken, omdat, zo zei de burgemeester, de heer Weijers nog maar kort in de raad zit en derhalve nog veel moet leren. De heren Zeelenberg (V.V.D.) en Zegwaart (K.V.P.) waren van oordeel, dat de vragen schriftelijk ingediend hadden moeten worden. De heer Weijers vroeg vervolgens naar de inkomens van de wethouders. De heer Reijnders (P.v.d.A.) stelde de burgemeester voor hierop niet verder in te gaan, terwijl de voorzitter deze vraag beantwoordde door mede te delen, dat hij in verband met de voorgenomen ver hoging van de wethouderssalarissen een schrijven gezonden had aan het college van Ged. Staten. Wat de voorziening van de vacature- Schelling betrof, deelde wethouder Van Wijk (P.C.) mede, dat meer gedaan is, dan gewoonlijk. Naar de mening van het college zit de beste man op deze plaats. Wethouder Disselkoen (P.v.d.A.) merk te op, dat het crediet voor de aanleg van douches zal worden aangewend, al naar gelang Den Haag hiervoor de gewenste toestemmfng geeft. Het doen uitvoeren van de werkzaamheden is een aangelegenheid, die alleen de bouw verenigingen aangaat. De vragen betref fende de stand van zaken der verschil lende werkzaamheden in woningen aan de Bankastraat zullen door wethouder Van Lent (K.V.P.) schriftelijk worden beantwoord. In zake de 5 Mei-viering hebben B. en W. nog geen beslissing genomen, al dus het antwoord van de burgemeester op een desbetreffende vraag van de heer Reijnders. (Van onze verslaggever) Hedenmiddag heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra de 35ste R.A.I.-tentoonsteelling van per sonenautomobielen in Amsterdam ge opend. De voorzitter van de vereniging Rijwielen en Automobiel Industrie, de heer E. F. Eriksson heeft bü die gele genheid een rede uitgesproken waarin hij stelde dat er in de wereld een ten- denz valt waar te nemen om grote automobieltentoonstellingen te beperken. De R.A.I. heeft hierin reeds het goede voorbeeld gegeven en besloten een tweejaarlijkse periodiciteit voor haar automobieltentoonstellingen aan te ne men, met dien verstande, dat afwisse lend tentoonstellingenvan personen- en bcdrijfsautomobielen zullen plaats vin den. 1955 zal dus een tentoonstelling voor bedrijfsautomobielen grengen. Ook voor de tentoonstellingen van motor rijwielen, bromfietsen en jjwielen zijn op dezelfde overwegingen, soortgelijke besluiten genomen. Ondanks deze splitsing bleek het R.A.I.-gebouw niet in staat te voldoen aan de vraag voor plaatsruimte. Voor deze tentoonstelling van personenauto mobielen moesten dientengevolge weder enkele bijzalen oegevoegd worden, met een gezamenlijk oppervlak van bijna 5000 m2. Het staat nu wel vast, dat voor de R.A.I.-tentoonstellingen, ook na de ge noemde splitsing ongeveer 20.000 m2 nodig zal blijven, een feit, waarmede rekening gehouden zal moeten worden bij de bouw van onze nieuwe tentoon stellingshal. „De personenautomobielen worden door velen nog steeds en ten onrechte bestempeld als „luxe wagens". Wie op het onzalige denkbeeld van deze naam geving gekomen is, is mij niet bekend, maar hij heeft veel kwaad gesticht, want de personenautomobiel, die aller minst een luxe artikel is, wordt, helaas vaak en in de eerste plaats door de overheid, ook behandeld, alsof hij in derdaad een luxe artikel is. Daarnaast heeft de wetgeving i.e. de wet op de omzetbelasting een middel verschaft om te bewijzen, dat de personenautomobiel allerminst een luxe artikel is: 95 procent der personen- 99 Een vooroorlogse traditie is gistermiddag weer in ere hersteld. Vele jaren moest de Haarlemmer genoegen nemen met een gesloten Pandpoort bij het stadhuis. Maar thans kan het publiek de oude binnenhof weer bereiken door deze Poort. Burge meester Cremers heeft gistermiddag vlak voor het begin van de raadsvergadering de heropening verricht. De plechtigheid geschiedde met een zekere liturgische zwier, toen de burgemeester met zijn voorzittershamer klopte op de oude poortdeur. Deze ontsloot zich als vanzelf en mr. Cremers kreeg vrije toegang naar de raadzaal Hij was in gezelschap van de gemeentesecretaris en vele raadsleden. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn, dat men in Haarlem het damspel in verenigingsverband ging spelen. De uit die tijd zeer bekende en sterke speler Jac. de Haas had in het gebouw „We ten en Werken" aan de Ged. Oude Gracht een simultaan-séance gehouden en als gevolg daarvan werd een dam vereniging opgericht. De oprichters van deze vereniging, de damclub „Haarlem", waren de heren W. van Daalen, J. Fortgens, P. C. Kalbfleisch. H. E. Lantinga en J. A. Koele. Het eer ste bestuur, dat werd geïnstalleerd, be stond uit de volgende heren: voorzitter P. C. Kalbfleisch, secretaris J. Fort gens en penningmeester W. van Daa len. De ledenlijst telde toen 15 namen. Men vond onderdak voor een clublo kaal in het gebouw „Weten en Wer ken" en de eerste drie jaren waren zeer voorspoedig. Het ledental groeide gestadig. In 1906 werd voor het eerst aan een beperkte competitie deelgenomen. Grote spelers uit die tijd van de damclub „Haarlem" waren o.a. H. E. Lantinga, W. van Daa len, C. F. Visse, J. Fortgens en W. B. Pepijn. In 1907 kwam er evenwel on enigheid in de vereniging en er vond een splitsing plaats. Nadat de gemoederen weder tot rust waren gekomen, bleek, dat de jonge damclub „Haarlem" door deze strubbelingen een zekere aantrek kingskracht had gekregen, want vele nieuwe leden melden zich, onder wie ook de heer H. A. van Abs. Dit was op 1 November 1908. De heer H. A. van Abs zou een grote rol gaan spelen in de damclub „Haarlem". Hij werd in de jaarvergadering van Fe bruari 1909 tot voorzitter gekozen en hij bleef dit tot op de huidige dag, dus 45 jaren lang. Een prachtige staat van dienst ligt achter hem, in verband waarmede de vereniging hem vele jaren geleden reeds tot erelid benoeröde. Rond de jaren 1920 meldde zich ook als lid de heer D. A. van Abs, broer van de voorzitter. Ook deze bekleedde al spoedig een bestuursfunctie, n.l. secretaris. De vereniging speelde on onderbroken met wisselend succes in de hoogste klasse. Tot aan de tweede wereldoorlog werd aan verscheidene wedstrijden met succes deelgenomen. De tweede wereldoorlog bracht weer een moeilijke periode, zoals voor zo vele verenigingen het geval was. Doch ook deze beproeving kwam do damclub „Haarlem" te boven en toen het wapengeweld was verstomd, meld den zich weer vele oud-leden. In 1947 werd de damclub „Haarlem" naar de eerste klasse verwezen. Sinds die tijd doet de vereniging manhaftige pogin gen het damwaihalla weder te berei ken, hetgeen evenwel nog niet mocht gelukken. Eén kampioenschap eerste klasse en een paar keer een tweede plaats wezen wel uit, dat de damclub „Haarlem" tot de sterkste eerste klasse verenigingen in het district Kennemer- land behoort. Ook dit jaar struikelde de damclub „Haarlem" in de beslis sende wedstrijd om het kampioen schap eerste klasse tegen Beverwijk. De viering van dit jubileum zette in met een reünie-van leden en oud-leden. Daarna volgde een erewedstrijd tegen een aantal leden van de Haarlemse Damclub. In Januari werden neder laagwedstrijden georganiseerd. Morgen zal d? damclub „Haarlem" van 3 uur tot 5.30 uur recipiëren in het H. J. M. V.-gebouw in de Lange Margaretha- straat te Haarlem. Als slot van de her denking van het gouden jubileum zal de damclub „Haarlem" met medewer king van de Prov. Noordholl. Dam- bond een damdag organiseren op 19 April a.s., 2de Paasdag, in het H. J. M. V.-gebouw, Lange Margaretha- straat te Haarlem. Door iedere dam mer, al of niet aangesloten bij een damvereniging, kan ingeschreven wor den in de volgende klassen: hoofd-, le, 2e en 3e klasse. Er wordt gespeeld in groepen van 4 personen. Per groep zijn 2 prijzen beschikbaar. Het inleggeld bedraagt f 0.75 per persoon. Inschrij vingen kunnen gericht worden aan de heer H. U. Leuwener, Pieter Maritz- straat 42 te Haarlem, tot 4 April 1954. Vrij uitvoerig is de Haarlemse rechtbank gistermiddag ingegaan op de oorzaak van de brand, die op 14 April 1953 uit brak aan boord van het woonschip „de Lichtboei" te Haarlem. De 44-jarige scheepsbouwer J. v. A. zou naar het oor deel van enkele getuigen, onder wie de bewoners van het schip, schuld hebben aan het ontstaan van deze brand, die overigens maar weinig schade aan richtte. Het stond in ieder geval vast, dat de achterkant van de open haard te dicht geplaatst was tegen een houten schot zonder voldoende isolatie, waar door deze wand vlam had gevat midden in de nacht. Door tijdig ingrijpen was het onheil in de kiem bezworen. Over en weer gaven de scheepsbouwer en een metselaar, die de haard geplaatst had en gezonden was door de fabriek van deze haarden, elkaar de schuld. De officier van justitie stelde vast, dat er in alle geval prutswerk was geleverd, waaraan het ontstaan van de brand moest worden toegeschreven. Civielrechterlijk achtte hij de aanklacht „brand door schuld" strafrechterlijk niet bewezen, weshalve hij vrijspraak vorderde. Met deze con clusie kon de raadsman, mr. Jansen, zich verenigen. Uitspraak 11 Maart. Het Heemsteedse publiek toonde Don derdagavond een buitengewone belang stelling voor de Afrikaanse kleurenfilm „Wilde Pracht" welke ten bate van de missie van father B. Capteyn werd ge draaid. De vele bezoekers en bezoeksters kregen een goed beeld van de schoon heid die dit werelddeel biedt zowel wat de fauna als wat de flora betreft. Gé van Kessel, de voorzitter van de Katholieke Gemengde Toneelvereniging „St. Genesius", is gisteravond met recht en reden in de bloemetjes gezet. Vijf en twintig jaar lang heeft hij als speler zijn groep gediend en vele jaren ook is hij de bekwame voorzitter, die met be leid de vereniging weet te leiden. Daar om werd hij na afloop van de voorstel ling van „De Zondaar" het stuk, waarin do. jubilaris ook de titelrol speelde, van harte gehuldigd, ten overstaan van de overige Genesianen, donateurs en ver dere vrienden en belangstellenden. De geestelijk adviseur, pater B. Don- né O.E.S.A., vervulde met genoegen de rol van „feestpredikant en verklaarde, dat de honderden donateurs de heer Van Kessel hun sympathie toedroegen, niet alleen om zijn persoon maar even zeer om zijn prestaties. Die sympathie is al die jaren naar hem uitgegaan, om dat hii zo ongedwongen en gemakkelijk in de omgang is. Pater Donné stelde, hoe er in de voorbije kwart eeuw zo bijzonder veel is gebeurd en hij memo reerde tevens, hoe uit de verschillende verslagen steeds weer blijkt, dat de heer Van Kessel telkens aanspoorde om de katholieke cultuur uit te bouwen. De jubilaris heeft het niet bij aansporen gelaten, maar zelf aan die uitbouw krachtig meegewerkt. En zijn verdien sten komen des te meer in het licht te staan, wanneer men bedenkt, dat het to neel ten slotte een liefhebberij was, die veel van zijn vrije tijd heeft gevraagd. Van die liefhebberij hebben velen kun nen profiteren en daarom ook verdient de heer Van Kessel alle waardering en dank, waarin evenzeer mevrouw Van Kessel betrokken moet worden. Spreker overhandigde de jubilerende „zondaar" een fraai oorkonde als herinnering en een tweetal fleurige bloemstukken. Het applaus van de donateurs in de zaal zette aan die hulde nog eens extra kracht bij. Na afloop bestond er gele genheid voor de heer Van Kessel in café-restaurant „De Zijlhoeve" nog per soonlijk te feliciteren. En na de voor stelling zelf. „De Zondaar" droeg uiter aard het karakter van een jubileum stuk. Niet dat de inhoud zo feestelijk was, maar de jubilaris kreeg een domi nerende rol toebedeeld om ten 'e kunnen jubileren. Gé van Kessel heeft die rol met toewijding gespeeld en voor- alal na de pauze zagen wij hem zoals wij hem kennen: wijs en rustig, har telijk en vaderlijk. Over de vraag, of regisseur Kraay precies raak geschoten heft met de keuze van dit stuk, valt nog wel een en ander te zeggen, even als over de verklaring in het program ma, dat mr. Pennings het stuk zo prach tig heeft geschreven. Met de sfeer in dit spl is de katholiek niet zo heel erg ver trouwd en in de eerste twee bedrijven heeft de schrijver een vermoeiend aan tal dialogen nodig om me tsofismen d» on-logica logisch te maken. Het verhaal draait om een man die wegens bankbreuk voor enige jaren in de cel gestopt is. Op grond daarvan weet zijn vrouw te scheiden en 2.1J trouwt dan met een vroegere jeugdlief de. Juist op de dag, dat haar zoon (uit het eerste huwelijk) zich verlooft met de dochter van de procuratiehouder, keert de zondaar met vervroegd ontslag uit de gevangenis thuis. Dat geeft na tuurlijk de nodige moeilijkheden, vooral wanneer de procuratiehouder bekent, dat hij de dader is, en de .zondaar" dus ten onrechte veroordeeld is. Maar deze laatste wil de schuldige blijven, vernietigt de schriftelijke bekentenis van de ware dader, laat zijn vrouw bij de ander, wenst het verlloofde stel veel geluk en trekt dan als een vrije vogel de wereld in. Geen indrukwekkend stuk dus van die mr. Pennings. ofschoon in de zaal tussen het ritselen van zakjes snoep door menige traan werd weggepinkt. Niet alleen Gé van Kessel, maar ook de anderen deden hun best om aan dit stuk alle kansen te geven. Van die an deren noemen wii met name Dora van der Spek. die met dat dienstbode-rolle tje weer goed werk liet zien. En daar moet het deze keer dan echt bii blii- ven. W. H. Ongecorrigeerd) In het verslag van het recital, door het Engelse piano-duo, Woensdag j.l. in het Minerva-theater gegeven, staat als com ponist van de Suite vermeld Nieland. Dit moet zijn Milhaud. Zaterdag 27 Februari Hoog water: 10.01 u. en 22.46 u. Laag water: 5.0 U. en 17.46 u. wagens worden verkocht aan onder* nemers, ten behoeve van de bedrijf5* of beroepsuitoefening. Van de restere'1' de 5 procent wordt nog een groot êe' deelte niet als „luxe" gebruikt. Imm^r zeer veel zakelijk gebruik van personeCJ automobielen, valt, zonder luxe gebri)£ te zijn, buiten ondernemersgebruik. denk hierbij aan de vele grote orgari' saties, die personenautomobielen gebriH' ken en die toch niet als ondernemer ie beschouwen zijn. En.... aan de over* heid zelve. Er moge dus geconcludeerd worden, dat, tegen beter weten in, in Nederland de personenautomobiel behandeld wordt als een weelde-artikel, wat tot gevolg heeft, dat de prijs van de personen* automobiel, die reeds onderworpen is aan een zeer hoog invoerrecht, zeef veel hoger is dan strikt nodig en rede lijk ware. Zolang dit niet allerwegen en in het bijzonder door de overheid zal worden ingezien en als grondslag zal gelden voor het standpunt, in te nemen t.a.v. het wegtransport, zal Nederland achter blijven ten opzichte van andere landen op een gebied, het vervoersgebied, dat van prominente betekenis is voor het welvaartspeil. Het aantal personenwagens op Augustus 1953 bedroeg dit 187.608 is dan ook gezien het bevolkingscijfer van Nederland nog uitermate gering, vergeleken met andere Europese lan den. Ondanks de nadelige factoren, staat het vast dat de uibreiding van het Nederlandse personenwagenpark za.» voortschrijden en di zal, met toenemen de snelheid gebeuren, want het Is t® verwachen, da de algemene situatie in de wereld, wat de automobielindustrie aangaat zal leiden tot verdere concen tratie en goedkopere automobielen. Tenslotte wees de heer Eriksson op en algemene klacht. Fabrikanten stuiten ten aanzien van hun export in talloze gevallen op de moeilijkheid, dat het land, waarnaar zij willen exporteren, zeer hoge invoerrechten heft, kennelijk ter bescherming der eigen industrie. Het merkwaardige en voor onze fabrikanten stellig onaangename feit is daarbij, dat de buitenlandse fabrikant dezelfde pro ducten naarNedevland exporteert, waar bij het Nederlandse invoerrecht dan be langrijk lager is dan omgekeerd". Minister Zijlstra „In de grote vlucht, die deze jaarlijkse tentoonstellingen van de RAI hebben genomen, zie ik een weerspiegeling van het economisch herstel en de toenemen de welvaart van Nederland en van de wereld", aldus minister Zijlstra. De regering heeft niet nagelaten, toen de economische situatie van ons land zich na het midden van 1951 in gunstige zin ontwikkelde, haar invoerregime hiermede in overeenstemming te bren gen. Het liberalisatiepercentage voor de invoer uit West-Europa heeft thans een hoog niveau bereikt". Prof. Zijlstra noemde vervolgens een aanta maatrege len, die in de afgelopen jaren in het kader van de Benelux-afspraken zijn genomen t.a.v. de invier van geassem bleerde automobielen. „Door deze maatregelen is thans da wederzijdse invoer van in de BeneluX- 1 enden geassembleerde personenautomo- biëlen van allé merken ghëèl "vrïf Voorts is een begin gemaakt met het in beperkte mate beschikbaar stellen van dollars voor de invoer van niet in de Beneluxlanden geassembleerde mer ken". Aantal personenauto's verdubbeld De minister zei voorts, dat in verge lijking met voor de oorlog het aantal personenauto's in ons land thans in absolute zin verdubbeld is. „In Neder land is het aantal personenauto's op 1000 inwoners sinds 1938 gestegen met niet minder dan 50 procent. Dit per centage bedroeg in dezelfde periode in Groot Brittannië 20 en in de Verenig de Staten ruim 35. Relatief beschouwd is het Nederlandse autopark derhalve sterker uitgebreid en deze ontwikke ling zet zich nog steeds voort. Er wordt wel eens een tegenstelling geconstrueerd tussen de handel en de Nederlandse industrie. Ik ben van me ning, dat voor een dergelijke tegenstel ling geen bestaansreden is. De RAI, wa'arin de Nederlandse invoerhandel en de Nederlandse indusrtie van vervoer middelen beide vertegenwoordigd zijn, bewijst dat een synthese van de belan gen van de handel enerzijds en de in dustrie anderzijds mogelijk is," aldus besloet de minister. Ongecorrigeerd) (Van een verslaggever) Twee en twintig roodbroeken heb ben in Haarlem-Noord een einde ge maakt aan een „revolutietoestand" en hebben tezamen Koning Voetbal weer naar zijn troon geleid. En dat geschied de dan onder de ogen van een handje vol getrouwe vazallen, die elkaar bij het weerzien op de schouder klopten. Ook Pluvius kon het niet laten van zijn belangstelling blijk te geven, al Ter voltooiing van de in begin 1953 plaats gehad hebbende restauratie vna de wachtkamer in het stadhuis zijn nog nodig twee passende lichtkronen een stel vitragegordijnen en een tafel met Aangezien echte antieke kronen zeer kostbaar zijn de prijzen daarvoor be dragen f 10.000,of meer is naar een goedkopere, doch verantwoorde, oplos sing gezocht. In overleg met de rijks dienst voor monumentenzorg is de keuze tenslotte gevallen op twee kristallen kronen van modern Venetiaans maaksel, welke door bemiddeling van een Am sterdamse firma geleverd kunnen wor. den. Soortgelijke kronen hangen sinds enkele maanden in de Trèveszaal te 's- Gravenhage, waar de ministerraad ver gadert. De aanschaffingskosten zullen totaal f 1.600,— bedragen. Het ligt in de bedoeling de thans in de wachtkamer aanwezige lichtkroon over te brengen naar de kamer van de burgemeester en die, welke zich in laatstgenoemde kamer bevindt, te ver plaatsen naar de kamer van burgemees ter en wethouders, waar juist nog één kopren kroon ontbreekt. Met de aanschaffing van vitragegor dijnen, een tafel en een kleed zal een De gemeente Haarlem wordt telkens weer in staat gesteld om op prettige wijze in het bezit te komen van huizen, die nodig zijn voor de bouw van het nieuwe hoofdbureau van politie aan de Raaks. In de raadsvergadering van Woensdag komen vier voorstellen tot koop voor. Perceel Ged. Dude Gracht 26, een winkelpand met afzonderlijke verhuurde bovenwoning, kan gekocht worden voor f 24.500. Voorshands zal het pand nog aan de huurders blijven toegewezen, maar er moeten voorzie ningen getroffen worden tot een bedrag van f 1000. Perceel Ged. Oude Gracht 28 en 28 rd„ eveneens een winkel niet bovenhuis, kan gekocht worden voor f 900, onder beding, dat de eigenares de bovenver dieping nog twee jaar mag blijven be wonen zonder huurbetaling. Perceel Drossestraat 7 is te koop voor f 3000 (de huurwaarde bedraagt f 267,50) en Drossestraat 9 en 9 rd. voor f 4000 (huurwaarde f 435). uitgaaf gemoeid zijn van ±t 1.000, Het komt B. en W. gewenst voor te gelijkertijd de weeskamer van overeen komstige vitrage-gordynen te voorzien. was hij zo vriendelijk om kwart over acht te verdwijnen, het tijdstip, waar op de witte bal in beweging werd ge* bracht. Daar het hier een wedstrijd gold tussen twee clubs, die in hun af delingen een belangrijke rol spelen, is het interessant na te gaan, hoe d® verhouding ZuidWest feitelijk is. Als we dan af mogen gaan op dez® ontmoeting met de restrictie van eed vriendschappelijk treffen kunnen we constateren, dat het spel'niveau op gelijke hoogte ligt. Was het positiespel van Excelsior geraffineerder, de Haar lemse aanvallen waren gevaarlijker- Een gemis aan een goede schutter deed zich echter aan beide zijden gevoelen- Haarlem, dat met Kors en Verboog uitkwam i. p. v. Kuys en Brussee, trok het eerst in de aanval. Al spoedig ech' ter nam Excelsior het initiatief over. vooral dank zij de uiterst beweeglijk® vleugels. Het liet fris en technisch goed voetbal zien. Haarlem bleef irTUS' sen tasten naar een zwakke schakel in de Rotterdamse defensie en tooral °c actieve Groeneveld en Roozen viele' in deze periode op. Na 18 minute werd door Roozen een hoekschop dwongen, welke Groeneveld in e® doelpunt omzette (10). Excel®1, trachtte nu door verhoging van b® tempo de rood-blauwe verdedig1"®]' waarin Odenthal het kalm aan dee na de wedstrijd in Den Bosch, uit P sitie te spelen, hetgeen de Rotterdan mers voor rust niet gelukte. Onmiddellijk na de thee verr®,stg!i de Excelsior-voorwaartsen De Voogd t Barends en lieten zij Snijders een 8 t en. Braams gaf in de lucht stompen, beslissende tikje (11) blik en amno ft Van dat ogehp af ging de strijd weer „ge speelde het treffen zich hoofdz;a af op het middenveld. De 0 e^i doelverdedigers_ hadden ver^f5„vioO>n hadden verder rustige avond. De zeer jonge Ver p- moest zich bij Haarlem laten ve gen, terwijl ook de linksbuiten ^a- Excelsior noodgedwongen de ki- mer moest opzoeken wegens een altlPn komstge vitrage-gordijnen te voorzien.blessure. Nog enkele malen J ejpiin* Deze voorziening zal een uitgaaf vergen beide doelen in gevaar, maar van ±t 300,I ten bleven wens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2