Parijs geeft zijn geheim prijs Pluim CHIEF WHIP ZWITSARUB Bevolking van grote steden maakt een trieste en naargeestige indruk Harmonie tussen moderne zakelijkheid en romantiek In Delft importeertmen flessen met drinkwater Functiesplitsing bij leiding Sticusa Toeristen-inkomsten streven bollendeviezen voorbij Aantal overnachtingen 16procent meer dan in 1952 Zeven weken in de Sovjet-Unie XYII BEWONERS VAN PLATTELAND EN DE PROVINCIE MEER ZORGELOOS EN BETER GEVOED ccV Ernstige waarschuwing voor HAAR! Verkouden kinderen? Móeder... pas-aan servies tpaSl H+B+H-l a n s VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 Oneerlijke bejaarde ter zitting gearresteerd Mr. Vital Haesaert overleden Kolenbak in Het Zijpe gezonken Rozenkranskruistocht Intentie voor Maart PAGINA 3 Overal ook met Carnaval geniet U meer van Het slechte Rotterdamse water Ja, die wist 't wel! Huisvrouw licht dertig slagers op Dakloze familie in Diepenveen Geweigerd in krotwoning te trekken Lage levensstandaard Op de tentoonstelling van falsificaties, die momenteel in Parijs, uitgaande van de politie, wordt gehouden, kan men ook kennis nemen van het wederrechtelijk copiëren van modellen uit de wereld der haute couture. leder seizoen wordt er op schandalige wijze gestolen on danks alle voorzorgsmaatregelen, die de couturiers nemen en ondanks de uiterst strenge controle van alle personen, die de eerste weken, nadat de nieuwe collecties uitgaan, de shows bezoeken. Als lid van de pers komt men dan ook geen enkel modehuis binnen zonder een persoonlijke kaart van de Chambre Syndicale de la Couture, waar men ge registreerd moet staan. Deze kaart moet voorzien zijn van een foto en elk seizoen \>pnieuw ter controle worden voor gelegd. l Om het ontijdig wederrechtelijk copiëren der nieuw uit gekomen modellen ook tegen te gaan, mogen de foto s nooit eerder dan ongeveer een maand na het verschijnen der collecties in de salons, dat is vandaag, aan de open baarheid worden prijsgegeven. Wee, wie zich daar niet aan houdt. De voorjaars- en zomermode weergeven m enkele foto s is, alle irreële creaties terzijde gelaten. Naarmate de mode steeds meer gezichten krijgt. Dat ditmaal echter geen ver ontrustende nieuwe tendenzen de kop hebben opgestoken, willen wij met deze paar plaatjes duidelijk maken. Ze la ten zien, hoe er eigenlijk slechts een geleidelijke evolutie is, alle reële creaties terzijde gelaten. Naarmate de mode universeler wordt, biedt zij ook steeds meer voor alle smaken, alle opvattingen en alle levensomstandigheden. Sterker dan ooit bespeurt men dit voorjaar het streven om de harmonie te vinden tussen de moderne zakelijkheid en de juiste dosis romantiek. Waarmee de mode niet anders doet dan het dienen van de vrouw, waarvoor zij bestaat. Al lijkt het soms net andersom. Wit piqué hoort bij de komende zomer. De grote hoed (links boven) is ervan gemaakt en de jabot op dit mosterdgele pakje van Jacques Fath, dat een heel nauw aangesloten manteltje heeft met laag ingezette mouwen De borstzakjes, aan elke kant drie, zijn waaiervormig opge zet. Dat is een „Spécialité Fath", die in de vitrines bij het entrée van zijn showroom een grote lichtblauwe en een grote zachtrose waaier heeft uit gespreid. Wat ook wiist op een ze kere romantiek, die hij graag wil terugbrengen in deze eeuw van za kelijkheid. Asrose en zachtblauw, de fondantkleuren zijn de tinten die hij voor het komende seizoen sterk propageert. Geen cocktailjurk, maar een korte avondjurk heet deze creatie (tweede links) van de man met de wijdse naam Hubert de Givenchy. Ook hier het „hemd"-decolletté, dat zeer in de mode is en het corselet-achtige lijf je. Het materiaal van deze japon is teergrijze shantung, dat rijkelijk be strooid is met licht- en donkergroene klavertjes-van-vier, een van de ge- luk-aanbrengende emblemen. waar de Givengfiy veel mee werkt. Twee banen uit de taille accentueren nog even de heup in de overigens zeer wijde rok, die zijn wiidte ook dankt aan enige gesteven onderrokken- Het donkerblauwe wollen jurkje met nauw aansluitende korte bolero (links onder) behoort tot het proto type der vooriaarsjurkjes 1954 Het zeer korle bolerootje. met knopen gesloten en met witte gesteven Etonkraag, volgt de hoge taillelijn. Onder het bolerootje. dat gevoerd is met wit en blauw genopte zijde, vertoont de japon het ,.hemd"-decol- leté. Dit model van Jacques Fath heeft de gebombeerde heup, verkre gen door een ingenieus nadenspel. De matelot is weer zeer in de gratie, ook met bredere rand of met heel lage bol. Gelukkig voor de vrouwen, die wonen in een land waar het veel waait, is de kleine hoed er ook nog. Jean Dessès, de ontwerper van de japon rechts boven, is een Griek. Hij verloochent zijn liefde voor drape rieën dan ook nooit. O.a. heeft htj vorig jaar een zeer mooie, op het klassieke Griekse gewaad geïnspi reerde, avondjapon ontworpen voor Koningin Frederika van Grieken land ter gelegenheid van haar reis naar de Verenigde Staten. De hier afgebeelde japon is van ivoor-witte, zeer soepele jersey, een materiaal dat geen enkele couturier in zijn oj haar voorjaarscollectie heeft overge slagen. Men mag de ene strik op de heup dan al afgezaagd vinden, altijd weer blijkt, dat er blijkbaar een zeer grote categorie vrouwen is. die daarvan houdt. De modellen met dit soort heupversiering gaan nam"' lijk altijd uitstekend Van grove witte en blauwe katoen is het deux-pièce (rechts midden), dat bestaat uit japon met jasje. Een geheel, dat deze zomer veel meer op gang zal maken dan de stereotype combinatie rok met jasje. De jurk van dit deux-pièce is ver gedecol leteerd op de schouders. Ook dat is een der kenmerken van de mode van deze zomer. Evenals de fanta sie-volle en bijna ongelooflijke din gen. die men met katoen doet, voor al met katoenen piqué, dat men in zulke mooie dessins vervaardigt dat het zelfs geschikt is voor de meest (Van onze correspondent) Ingevolge de eis van de officier van Justitie is de 70-jarige G. uit Apeldoorn gisteren tijdens de zitting van de Zut- phense politierechter gearresteerd en tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De man heeft zich sinds de invoering van de Noodwet-Ouderdomsvoorziening schuldig gemaakt aan fraude. Na de eer ste keer kreeg hij een voorwaardelijke straf, toen twee maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming en nu had hij zich weer voor eenzelfde overtreding te verantwoorden. Ditmaal had hij zich ziek gemeld, terwijl hij een baantje had dat hem f 35.— in de week opleverde. Nu en dan zei hij tegen de werkgever, dat hij voor zijn zieke vrouw naar de dokter moest, maar in die tijd pleegde hij dan zijn vervalsingen. Zijn raadsman vroeg zich af of G. de ernst van dergelijke overtre dingen wel begrijpt. Hij bepleitte het in winnen van een rapport. De rechter acht te het overbodig in dit geval deskundigen in te schakelen. Als de man zich in de toekomst weer aan dergelijke fraude schul dig maakt zal zijn zaak worden verwezen naar de Meervoudige Kamer, aldus de po litierechter. Op 65-jarige leeftijd is overleden mr. Vital Haesaert, een der pioniers en medewerkers van het volkshogeschool- werk in Nederland. Na de eerste wereldoorlog heeft hij in Nederland in de kunsthandel gewerkt. Hij studeerde in Leiden en werkte daar na aan de volkshogescholen in Bakke veen en in Bergen. In zijn studententijd was hij een der bezielende leden van de katholieke stu dentengilden en van het Diets studen tenverbond. Door zijn volkshogeschool- werk heeft hij zeer velen dichter ge bracht bij de schoonheid der Nederland se schilderkunst, waarover hij talrijke lezingen heeft gehouden. Gedurende de laatste jaren had hij de leiding bij de ontvangst van honderden Franse platte landers en van vele Vlaams-Nederland- se cursussen, zowel in Vlaanderen als in Nederland. Tengevolge van het ruwe weer is gis termiddag in Het Zijpe de kolenbak .Baanhoek'", waarop een kraan is ge monteerd. gekapseisd en gezonken. Dit gebeurde ter hoogte van de tramhaven van Anna Jacobapolder. Aan boord van de „Baanhoek", die door de motorsleep boot Adriaan 2 uit Rotterdam werd ge sleept, bevonden zich twee personen. Eén hunner is gered door de sleepboot, de andere door het in de buurt zijnde m.s. „Jan Pieterszoon Coen". De „Baanhoek" eigendom van Volkers aannemingsbe drijf te Sliedrecht, was met 150 ton kolen onderweg van Dordrecht naar Burghsluis. Het vaartuig ligt niet gevaarlijk vopr de scheepvaart. De intentie van de Rozenkranskruis tocht voor de maand Maart in dit Ma- ria-jaar luidt als volgt: „Opdat de man nen in hun voile wasdom en op hun oude dag mogen uitblinken in Christe lijke rechtschapenheid en sterkte." de béste sigaret voor Uw gezondheid I elegante avondmantels. Nina Ricci heeft daarvan in haar collectie bij- zonder mooie voorbeelden. Het hier s afgebeelde model is van Raphael. De „pardessus" (derde rechts), wat wij de overjas noemen, is dit voor- jaar bij alle couturiers in de gratie, s Maar nooit met lange mouw. Die be- staat eenvoudig bij de mantel niet 3 meerof het nu de lange, de drie- 3 kwart of de zeven-achtste mantel is, S welke laatste Dior bij voorkeur laat dragen. Naast dit mannelijke model is de swagger er ook nog.'maar dan 3 veelal van stijve katoen of zijde. En 3 zoals iedere zomer zijn er veel com- plets met imprimé japon waarbij de mantel gevoerd is met de bedrukte s zijde van de jurk. De hier afgebeelde mantel van „vlaggenblauw" ratin* 3 is van Henry a la Pensée. ^I^'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Advertentie R-Oos J haarnu 'ren onheilspellend signaal dat Onmirival. aankondigt. Wat te doen? gaan ..u'1'!1 ingrijpen! Silvikrin Sche w, .n' Silvikrin, de biologi- st«ffen v °edinS' bevat de 14 opbouw de nati^001" ,de haargroei waarvan ook p haar m zJfb beeft- bediend toen zij n uit d Het zijn de natuurlijke stof- *aan, tv„ aminogroep, zoals Trypto- ïf?^enscharmov -,en cystine- Maar deze lsschien ^1Jke termen zeggen U D wilt TTlnig' wilt van Uw roos vfeer nrTu.W haar behouden. U wilt eem dan nieuw haar hebben! Br rect de en'ge juiste maat- lkrin, dheden met Puur Sil- natuurlijke haarvoeding. (Van onze correspondent) Het probleem van de zoet watervoor ziening der Hollandse steden neemt steeds grotere afmetingen aan en vraagt dringend om een snelle en af doende oplossing. Vooral Delft kampt in dit opzicht met ernstige moeilijk heden, want het drinkwater is daar door toevoeging van chloor en andere zuiveringspreparaten volkomen onge nietbaar geworden. Reeds brengen in woners, die hun arbeid in andere ge meenten verrichten, 's avonds flessen en kruiken drinkwater van elders mee naar huis, om althans een behoorlijke kop thee te kunnen zetten. De tijd is wellicht niet ver meer, dat venters met theewater langs de huizen trekken. Afgezien nog van de maagklachten, die door sommigen aan het zwaar ver- chloorde drinkwater worden toege schreven, heeft de vieze bijsmaak der mate de ontevredenheid van de ganse burgerij gewekt, dat de heer Noten boom zich zeker de tolk van de ganse stadsbevolking maakte, toen hij deze aangelegenheid in de Delftse gemeen teraad aan de orde stelde. Hij vroeg daarbij of er door het col lege van B. en W. met de gemeente Rotterdam, vanwaar het water be trokken wordt, reeds besprekingen zijn gevoerd, die tot verbetering kun nen leiden. Voorts sprak hij de verwachting uit, dat B. en W. zelf maatregelen zullen treffen door nazuivering of levering uit Den Haag tot beter bruikbaar drinkwater te komen. De wethouder van Techn. Diensten, de heer Lausberg, verklaarde, dat de interpellatie in studie zal worden ge nomen en op de volgende raadszitting uitvoerig zal worden toegelicht. Advertentie Genezende warmtedoor wrijven met: een Zwitsal preparaat Vraag de voordelige introductie-verpakking J Met de behandeling van de dagelijkse zaken der Sticusa (Stichting voor Cul turele Samenwerking) is, naar het A.N.P, bericht, belast de heer H. van Boheemen hoofd van de afdeling culturele con tacten, die onlangs door het stichtings bestuur bovendien tot administrateur in algem. dienst (adjunct-directeur) is be noemd. Het beleid naar buiten, ook met betrekking tot Indonesië en de West, blijft in handen van de directeur, dr. F. R. J. Verhoeven. Advertentie Maar zij had t nog niet door tot, opeens, zy't bemerkteMAÏZENA! dat was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei bij het kopen van MAÏZENA steevast DURYEA en daarbij keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. In derdaad er is geen beter bind. middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. Lang voor ik iets in de journalistiek wilde doen, was ik ergens op kantoor. Het was een mooie baan, die ik had. Mijn collega's bestonden hoofdzakelijk uit onbestemde personen, die verschrikkelijk goed kon den verbergen, dat zij niets deden. En mijn taak be stond hierin, dat ik bepaalde kaarten alphabetisch gerangschikt in laden moest stoppen. Ik had er oud bij kun nen worden, als ik niet zo'n eerzuchtige natuur had meegekregen. Maar goed. In die tijd wist ik nog niet beter. Als mijn kaarten op waren, verviel ik steeds maar weer in een diepe ledig heid. En op een goede dag zelfs m slaap. Dat merkte ik overigens pas, toén mijn chef mij wakker schudde. „Wat doet U hier?", vroeg hij. „Die kaartenantwoordde ik verward. „Hoe lang bent U hier m betrek king," wilde hij weten. „Een maand," schatte ik voorzichtig. „Dan heeft U zich hier wel heel gauw ingewerkt," zei hij tevreden en wandelde bedachtzaam verder. Buitenlandse toeristen hebben, onge acht reizen met binnenlandse onderne mingen en „onzichtbare uitvoer," in 1953 volgens voorzichtige voorlopige schat tingen ruim 150 millioen gulden in Ne derland besteed. Hiermee zijn de devie zen-inkomsten van de bloembollenhan- del voorbijgestreefd. Volgens schattin gen door deskundigen hebben buiten landers bijna 1,7 millioen nachten in Nederland geslapen. Dit is een stijging ten opzichte van 1952 met ruim 16 per cent. Voor zover men thans kan nagaan is het toerisme naar Nederland in 1953 relatief meer gestegen, dan naar de meeste andere Europese landen. Het vorige jaar kwamen meer dan 100.000 Duitsers hun vacantie in Neder land doorbrengen, daarmee hun be zoek van 1952 ruim yerdubbelend. Ook het aantal Belgische logeergasten steeg aanzienlijk, namelijk met 28 percent. Uit de Verenigde Staten kwam 13 per cent meer bezoekers. Voorts is de stij ging van Oostenrijkse, Ierse, Noorse en Deense toeristen opmerkelijk. Van het totale aantal verblijfnachten namen de Duitsers 16 percent, de Ame rikanen 14 percent, de Engelsen en Schotten 13 percent, de Belgen 11 per cent en de geallieerde militairen 8 per cent voor hun rekening. De dollartoeris ten maakten 22 percent van het totale aantal uit. Deze cijfers hebben uitsluitend be trekking op verblijf in hotels en pen sions. In jeugdherbergen en kampeer- centra logeerden nog 117.000 buitenlan ders, van wie 100.000 in jeugdherbergen. Het aantal Duitsers in jeugdherbergen en kampeercentra bedroeg 46.000 tegen 25.000 in 1952. Buiten deze aantallen bedroeg het aantal dagbezoeken van Noord-Fransen, Belgen en Duitsers zeker enkele milli- oenen. Het aandeel in het aantal overnach tingen van de vier grote steden is pro centueel kleiner geworden dan in 1952, waaruit spreiding in ruimte blijkt. In het eerste kwartaal van 1953 be droeg de verhouding der vier steden tot de rest van het land 76 tot 24, in het tweede kwartaal 64 tot 36 en in het derde kwartaal 60 tot 40. Het stijgings percentage van overnachtingen door buitenlanders te Amsterdam bedroeg 17, te Den Haag (zonder pensions) 5 en te Rotterdam 14. Opmerkelijk is de gro te belangstelling van Amerikanen en geallieerde militairen voor onze hoofd stad. (Van onze correspondent) De 25-jarige huisvrouw T. J. S.G. uit Epse bij Zutphen is door de Apeldoornse politie gearresteerd wegens het oplichten van een aantal slagers in Apeldoorn, De venter en Zutphen. De vrouw had er een gewoonte van gemaakt in gezelschap van haar zoontje grote bestellingen van vlees en vleeswaren te doen bij slagers. Een deel van de boodschappen nam ze steeds mee. De rest moest zo spoedig mogelijk worden bezorgd op een adres, dat de „nieuwe klant" opgaf. De gehele bestelling zou /dan met een worden betaald. Wanneer de resp. knechten zich met de bestelde waren aan het opgegeven adres vervoegden bleek a) gauw dat hun goedgelovige patroons waren bedrogen. De vrouw bekende op deze wijze in totaal dertig slagers bij de neus te heb ben genomen. In Deventer wonen zeven tien van haar slachtoffers, in Zutphen tien en in Apeldoorn drie. (Van onze correspondent) Langs de straten van Diepenveen, een dorp nabij Deventer, trekt een dakloze familie: zij schaamt zich er niet voor; in tegendeel zij wil er de aandacht van iedereen mee trekken, deze vader en moeder en drie kleine kinderen. Zij zeu len voort met grote pakken, kartonnen dozen en een kinderwagen. Zo trokken zij langs de huizen van de raadsleden, zij belden bij de wethouders aan en laat op de avond, in het diepe duister, heb ben zij post gevat voor de woning van de burgemeester. Zij willen een woning nadat zij 8 Januari uit een woning gezet zijn waarvan de eigenaar gebruik ging maken. Die uitzetting geschiedde op bevel van de kantonrechter. Een krot woning werd deze familie Willems aan geboden, maar zij weigerde daarin on derdak te gaan vinden. Men sliep liever in de open lucht, in een tent. Familie ontfermde zich tenslotte over de vijf en gescheiden brengen zij thans de dag en nacht door, al weken lang. Nu er een huis in Diepenveen Is leeg gekomen, wil de familie er in. Maar B. en W. willen eerst de woning laten iplitsen". De rijkssubsidie voor deze verbouwing is reeds aangevraagd. De afdeling Deventer van het Rode Kruis zoekt nu een oplossing. Wellicht zal men een directiekeet voor het gezin laten plaatsen opdat het tenminste pro visorisch in gezinsverband kan leven. Het geval heeft in de dorpsgemeenschap wel enige verontwaardiging gewekt. Advertentie de drie kenmerken van een echt pas-aan servies zijn; ieder onderdeel draagt het pas-aan merk 20 jarige garantie op kwaliteit en nalevering ieder onderdeel steeds los verkrijgbaar Z PAS AAN tn UJ to PAS a AN Z wat de keur isophetgoud,is hetpas-aan merk op porselein Om een beschrijving- te geven van het Russische volk kan men zich het beste het beeld voor ogen halen van een voorstad in een Belgisch* industrie gebied, op het tijdstip, dat de dagtaak wordt beëindigd en de arbeiders in hun werkkleding de fabriek uitstromen met op hun gezichten nog de duide lijke tekenen van vermoeidheid, die het zware werk met zich meebrengt. Dat is tevens het beeld, dat men overal in Moskou en Leningrad aantreft: de mannen dragen armoedige en versleten kleding, op het hoofd hebben ze een pet en geen mens heeft een stropdas; de vrouwen dragen jurken van kleurloze, effen katoen, zij hebben niets op het hoofd of dragen slechts een eenvoudige hoofddoek. schijnlijk niet goed hadden gevonden. Toen de arbeiders onder wie zich ook enkele arbeidsters bevonden mijn fototoestel in de gaten kregen, snelden ze op me toe, om voor het huis in aan- rppsnae aannnir opofr bouw te poseren, terwijl ze me na af loop bitrokken uitdrukking vroegen hun een afdruk te sturen. Toen eerst in 1917 een begin mee maakte. De op de gezichten van de inwoners van ik even later een van de stadsarchitec- Sovjet-Unie had dus in vergelijking met Moskou en Leningrad gaf mij de in- Het lijkt erop alsof de mensen in uni formen zijn gekleed, wat de straten een grauwe en naargeestige aanblik geeft. De vermoeide en slechts vergelijkingen trekken met het verleden. Hij herinnert zich nog de situatie, zo als hij die onder het oude regiem ge kend heeft, of als hij daar te jong voor is hij herinnert zich de toestan den tijdens de oorlogsjaren. Als de oor log er niet geweest was en het jaar 1945, waarin het Russische volk verschrikke lijke ellende heeft doorstaan, dan zou den de Russen zich nu niet kunnen troosten door zich dat verleden voor de geest te roepen. Ik heb namelijk niet de indruk, dat de levensstandaard in 1953 aanmerkelijk verschilt met die van 1932, het jaar, waarin ik mijn eerste reis door Rusland maakte. Maar alle Westelijke waarnemers, zonder een enkele uitzon dering, die ik in Moskou ontmoet heb, vertelden me, dat de levensstandaard in 1953 aanmerkelijk beter is in verge lijking met die van 1945, het jaar, waar in vele mensen in Rusland blootsvoets door de straten liepen en in lompen ge kleed waren, een toestand, waarin ieder jaar opnieuw verbetering is gekomen. 2) In België heeft zich de industriële revolutie in de negentiende eeuw vol trokken, terwijl men in Rusland daar druk, dat de bevolking van deze steden gedurende lange tijd geleefd heeft on der de druk van een zware taak, die op hun schouders rustte. Van hun gezich ten kan men de offers aflezen, die zij gebracht hebben om tijdens de tweede wereldoorlog de Russische oorlogs machine op gang te houden, om de moeilijkheden te boven te komen van de na-oorlogse periode en om aan de zware eisen van het vijfjarenplan te voldoen. In de provincie en op het platteland leek de situatie me aanmerkelijk beter. Ik heb daar een bevolking gadegeslagen, die zichtbaar beter gevoed is, minder zorgen schijnt te kennen en die ontegen zeglijk levensvreugde aan de dag legt. In deze streken is men ook beter ge kleed. De bevolking maakt niet zo'n bevreesde en gejaagde indruk op de vreemdeling als de bewoners van Mos kou en Leningrad. Dit verschil is me direct na mijn aankomst in Stalingrad opgevallen. Toen ik daar enkele jeug dige arbeiders aan een huis zag wer ken, heb ik het onmiddellijk gewaagd hen te fotograferen, iets, wat de bewo ners van Leningrad en Moskou waar ten inviteerde met me te gaan eten, gaf hij tot mijn grote verbazing gevolg aan mijn verzoek alleen te komen, zonder getuige dus. Levensstandaard niet te vergelijken De levensstandaard in Rusland en die in België hebben, om zo te zeggen, geen enkele gemeenschappelijke maatstaf: de levensstandaard In België is veruit su perieur. (Hetzelfde geldt ongeveer voor de levensstandaard in ons land, redac tie.) De constatering van dit feit alleen Ujkt me echter nogal simplistisch. Om een precies en objectief oordeel over deze kwestie te vellen, moet men, naar mijn mening, rekening houden met de volgende facetten: 1) Op de eerste plaats, en laten we dat nooit vergeten, weten de Russische burgers niet, dat de zogenaamde kapita- met de grond gelijk zijn gemaakt. Er ons een achterstand van minstens een eeuw. 3) De bevolking van ons land ver keert in een uitzonderlijk voordelige situatie; wat materiële voordelen betreft volgt België in de ranglijst der landen onmiddellijk op de Verenigde Staten. Maar er zijn andere Europese volken aan deze zijde van het IJzeren Gor dijn die, wat voeding en kleding be treft, met minder moeite vergeleken kunnen worden met het Russische volk. Ik durf zelfs te zeggen, dat in vele ge vallen een dergelijke vergelijking van nut zou kunnen zijn voor de propaganda van de Cominform. 4) Ondanks de vooruitgang, die men sinds 1945 geboekt heeft, doet de oorlog zich nog steeds gevoelen. De tactiek van de verschroeide aarde heeft verschrik kelijke consequenties: in bepaalde ge bieden is er geen fruit, omdat alle bomen kelijk zijn van de Dniepostroidam, die tijdens de oorlog in opdracht van Stalin persoonlijk is opgeblazen. Tijdens de bezetting mogen de Duit sers in ons land dan al wreedheden hebben begaan, in Rusland zijn zij bij zonder onmenselijk geweest. Zeventien millioen Russische slachtoffers zijn er het bewijs van. De oorlog heeft de levensstandaard in de Sovjet-Unie wel heel sterk beïnvloed en het zou niet juist zijn daar geen rekening mee te houden. 5) Eén van de elementen van de ma teriële omstandigheden van de Russen is eigenlijk onvergelijkbaar: de huis vestingsmogelijkheden in Rusland zijn slechter, veel en veel slechter, dan In België. Iedere kamer heeft vier, vijf, soms zelfs zes bewoners. Een apparte ment wordt dikwijls bewoond door twee of drie gezinnen. Bij ons is dat een uit zondering, in Rusland is het heel nor maal. Het is echter helemaal niet zeker of de Russen er evenveel hinder van ondervinden als het ons zou verdrieten, wanneer we in dezelfde omstandigheden zouden moeten leven. Het ongemak blijft ook niet tot de woonruimte beperkt. Als men in Rus land een restaurant binnenkomt, kijkt men niet naar een lege tafel. Een Rus gaat daar zitten, waar hij de minste mensen ziet, bij een tafel bijvoorbeeld, waar reeds zes, acht of tien bezoekers aanzitten. RAYMOND SCHEYVEN. listische landen een veel grotere voor spoed kennen dan die, welke men in de Sovjet-Unie „geniet". Het IJzeren Gordijn is ook een sociaal-politiek in strument! De Rus is niet in staat een vergelijking te trekken tussen zijn om standigheden en die van de Belg, de zijn gebieden, die verarmd zijn door de ontmanteling van fabrieken, die ver plaatst zijn naar gebieden achter het Oeralgebergte. In andere delen van Rus land is de industriële ontwikkeling tot stilstand gekomen. Dit is bijvoorbeeld lange tijd het geval geweest in de Engelsman of de Amerikaan. Hij kan Oekraïne, waar alle industrieën afhan- Jeugdige arbeiders op het Rode Plein te Moskou.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3