Kankerregistratie beoogt inzicht in verbreiding van deze ziekte Churchill: Gedachte van twee wallen te eten hoeft ons niet af te schrikken Geen capitulatie voor de eisen van McCarthy 1954 - MAMA-JAAR De Marseillaise Blauwe schuit Dank je TEKENmm Tevens ondersoek naar voor komen en behandeling Hoogstaand Lagerhuis debat over Berlijn Defensie op peil houden èn streven naar betere verstandhouding Pleidooi voor meer handel MARIA BLIJFT ROEPEN! INKTVISSEN VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 PAGINA 7 STEVENS VERONTWAARDIGD: Eisenhower zal nimmer toestaan dat personeel van het leger misbruikt wordt Ned. beeldhouwkunst naar de West Olieverschepingen van de Sovjet-Unie m 55 miauie Icine inktvis Stoommachine Shaws huis te huur Leidse stoep moet verdwijnen Wijziging in studenten sociëteit Economische sectie Thijmgenootschap Inzendingen Reina Prinsen Geerligs-jeugdprijs Ir. Staf dankt 82ste Airborne divisie Voor aandeel bij bevrijding van ons land Ir. Blom in Prov. Staten van Zuid-Holland (Van onze verslaggever) In verschillende plaatsen in Nederland is op het ogenblik een systematische kankerregistratie doorgevoerd. Amsterdam b.v. kent reeds sedert tientallen jaren het Ned. Kankerinstituut aan de Sarphatistraat (het zgn. Antoni van Leeuwenhoek-Huis). In Rotterdam werkt op dit gebied reeds geruime tijd het Radio Therapeutisch Instituut, terwijl ook verschillende universiteiten thans over een eigen kankercentrum beschikken, o.a. Groningen, Utrecht, Leiden en Amsterdam. Deze centra zenden de door hen verzamelde gegevens weer door aan de Nederlandse Centrale Kanker Registratie. Door deze registratie hoopt men een juist inzicht in de werkelijke verbreiding van de kankerziekte te verkrijgen, te meer waar het grote publiek als regel slechts aandacht schenkt aan de sterfte ten gevolge van kanker en niet aan het feit, er 00't nof» geneeslijke gevallen zijn. Maar er is meer, wat met de kanker registratie wordt beoogd. Zo hoopt men tegelijkertijd bijzonderheden over de oorzaak van kanker en de middelen ter voorkoming er van te verkrijgen. Er zijn talrijke voorbeelden, die deze hoop Wettigen. Slokdarmkanker ontstaat vooral bij personen, die jarenlang veel alcohol ge bruikt hebben. Voor het ontstaan van longkanker onder invloed van langdurig veel roken (vooral sigaretten) zijn be langrijke argumenten verzameld. Ver schillende ziekten vormen een bodem, waarop kanker kan ontstaan. Een uit gebreide literatuur bestaat reeds over de verwekking van kanker door invloe den, samenhangende met het beroep. De toekomst zal stellig de nu reeds lange lijst van uitwendige kanker bevorde rende invloeden vergroten. Ook op in ternationaal niveau heeft het onderzoek hiernaar zin. Men herinnere zich bij voorbeeld, dat maagkanker in Neder land véél en in Indonesië zelden voor komt. Het is mogelijk, dat verschillen in voedingsgewoonten deze tegenstel ling zouden kunnen verklaren. De hoop is daarom niet ongegrond, dat misschien door eenvoudige maatregelen de veel vuldigheid van maagkanker in Neder land eens bedwongen zal kunnen wor den. Door de Wereld Gezondheids Or ganisatie wordt de vestiging van be trouwbare registraties in alle landen gestimuleerd, opdat onderlinge verge lijking mogelijk wordt. Bij de kankerregistratie speelt ook de behandeling zelf een voorname rol. Ten einde de beste behandeling van kanker te vinden, moeten de patiën ten nadien dan ook regelmatig ge controleerd worden, want alleen door dit na-onderzoek kunnen de factoren worden opgespoord, die het resultaat van de behandeling beïnvloeden. De kankerregistratie vormt eveneens een geschikt apparaat om andere ge gevens te verzamelen, dan die, welke voor de bestrijding van direct belang zijn. Zo is er onlangs een enquête on der de studenten aan de Gemeentelijke Universiteit gehouden om na te gaan, of de gevaren van het roken met het oog op longkanker al enige bekendheid hebben en of dit in de practyk leidt tot beperking van het roken. Bjj deze enquête waren 347 studenten betrokken. Twintig procent van hen bleek meer of minder duidelijk beïn vloed te zijn door de publicaties over de relaties tussen het tabaksverbruik en longkanker. Bij dertien procent hadden deze publicaties geleld tot beperking van het roken. Deze enquête ging uit van de Registra tie van het Universitaire Kanker Cen trum, dat sedert enige maanden in het Wilhelminagasthuis is ondergebracht en dat alle patiënten met kanker of aan verwante ziekten, behandeld door de poliklinieken of klinieken van het W.G. en B.G., registreert. Het behoeft geen betoog, dat in de gezamenlijke strijd tegen de kanker, de registratie van kankergevallen een doel treffend middel kan blijken te zijn, dat daarmede tevens de „kankervrees", waaraan èn gezonden én zieken nu meer lijden dan met de werkelijkheid over eenstemt, tot haar ware proporties zal terugbrengen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De leider van de oppositie, Clement Attlee, was de eerste spreker in het gisteren voortgezette Lagerhuisdebat over de conferentie van Berlijn. Hij ver klaarde, dat hl) niet teleurgesteld was over de conferentie, omdat hij geen ver wachtingen had gekoesterd. Met grote tegenzin was hij tot de conclusie geko men, dat Duitsland zijn bijdrage moest leveren voor het versterken van de Westerse positie. HU meende, dat een derde wereldoorlog kon worden ver meden, doch er was geen ontkomen aan het ideologische conflict, dat vandaag de wereld verdeeld houdt. Vervolgens sprak Churchill, die be gon met Attlee geluk te wensen met een bondige, indrukwekkende" rede. Hij achtte het natuurlijk, dat Eden gisteren het woord teleurstelling had gebruikt met betrekking tot de conferentie van Berlijn, zulks omdat Eden zelf zich zo intens had ingespannen op de confe rentie. Hij zelf was evenwel van me ning, dat er enige werkelijke vooruit gang was geboekt. Persoonlijke betrek kingen en wederzijds begrip waren te Berlijn verbeterd en de conferentie had de discussie van de moeilijke en deli cate meningsverschillen tussen de beide bartijen minder netelig en minder ge- vaarlijk gemaakt. En één bijeenkomst, lie onmogelijk had geleken, was nu vastgesteld op 26 April te Geneve. De grote teleurstelling te Berlijn was, dat men er niet in geslaagd was Oosten rijk te bevrijden. Doch niemand behoor- dit te beschouwen als het laatste woord. Hij hernieuwde een belofte, ge daan aan Oostenrijk in het jaar 1942, dat Oostenrijk een eervolle plaats zou krijgen na de geallieerde overwinning en hij nodigde „onze bondgenoten van dat gevaarlijk ogenblik" uit, zich bij Brittannië aan te sluiten in een poging deze belofte alsnog te vervullen. Hij deed een beroep op geduld en volhar ding bij de pogingen tot het bereiken van een blijvende vrede. Een koude oor log, onderbroken door conferenties, was te verkiezen boven de verschrikkingen Van het enige alternatief. Eén wijze, waarop nuttige betrek kingen konden worden geschapen, was via de handel. Hoe meer handel tussen Oost en West, hoe groter de kans dat de twee partijen zonder ongemak samen konden leven. Hij verklaarde hierbU niet te denken aan handel in militaire goederen, doch hy meende, dat een belangrijke vei min dering van de handelsrestricties op industriële producten en grondstoffen nuttig zou zijn. De regering overwoog hiertoe maatregelen en zou eventueel voeling zoeken met Amerika aangaan de dit punt. Hij dacht hierbij voor lopig alleen aan Rusland en niet aan China, althans niet voordat een vrede was bereikt ten aanzien van Korea en misschien zelfs op grotere schaal, hierbij ongetwijfeld doelend op Indo- China en Malakka. Over Duitsland zei Churchill dat het biet behandeld behoorde te worden als de paria van de Europese familie. Neutralisatie van Duitsland was een ge vaarlijk idee. Een land als Duitsland kon niet worden verwezen naar een Europees niemandsland als een soort melaatse, altijd blootstaande aan het gevaar van een Russische invasie. In een dergelijk geval zou Duitsland of lÜn eigen leger vormen, of op grotere behaal het lot delen van Tsjechoslowa- kije. Hij beschouwde Adenauer als een van de grootste Duitsers sedert Bis marck. Ofschoon Churchill, in de geest wel ke dit gehele hoogstaande Lagerhuis- debat heeft gekenmerkt, zich onthield van het uitbuiten van de binnen de La- bourfractie heersende meningsverschil len, kon hij niet nalaten met klem te verzoeken dat de kwestie van de her bewapening van Duitsland niet zou wor den misbruikt voor politieke doeleinden. Hij besloot met te zeggen dat de de fensieve paraatheid op peil gehouden moest worden, doch dat tegelijkertijd gestreefd moest worden naar betere ver standhoudingen met Rusland. Men moest bruggen bouwen, niet barrières opwer pen. „Wij behoeven ons", aldus de pre mier, ,niet te laten afschrikken door de gedachte dat wij proberen van twee wallen te eten. Ja slechts door van twee wallen te eten, wordt de kans gescha pen, dat er althans iets bereikt kan worden." Harold Wilson, leidend Bevaniaan, zette op gematigde wijze het standpunt uiteen van wat Churchill tijdens zijn rede noemde „de andersdenkenden van Labour." Dit Bevaniaanse standpunt komt in wezen hierop neer, dat de Be- vanianen de vage resolutie van het par tijcongres te Morecambe in October van het vorig jaar verkiezen boven de met veel zorg en veel tegenzin uitgewerkte zienswijze van de orthodoxe fractielei ding en van het nationaal hoofdbestuur van Labour. De Times voorspelt dien aangaande hedenochtend in een somber hoofdartikel dat de Bevangroep inder daad zal proberen op systematische wijze politieke munt te slaan uit de Duitse kwestie. Anthony Eden besloot wat hij terecht noemde „een debat van zeer opmerke lijke kwaliteit." Hij sprak zijn vertrou wen uit in de huidige Duitse regering en haar oprechte democratische gezind heid. Hij besloot met te zeggen dat Brit tannië door zijn keuze, dat wil zeg gen de herbewapening van West-Duits- land, wellicht een hernieuwd Duitsland zou helpen een constructieve rol te spe len in Europa en sommige dingen van het verleden goed te maken, en ten slotte een werkelijke bijdrage te leve ren voor het bereiken van de vrede. Het conflict tussen de Amerikaanse minister voor het leger, Stevens, en se nator McCarthy is niet zo volledig tot ieders tevredenheid bijgelegd, als het communiqué wilde doen geloven, dat Woensdag werd uitgegeven nadat de minister en de senator hun onenigheid hadden besproken. Minister Stevens was gisteren nogal verstoord, omdat men het communiqué had uitgelegd als een capitulatie voor de eisen van Mc Carthy. In feite heeft de senator er in toegestemd, aldus Stevens, om te garan deren, dat officieren met onderschei ding zullen worden behandeld door zUn subcommissie. Na langdurige besprekingen op het Witte Huis heeft minister Stevens gis teren officieel verklaard, dat hij „nim mer zal toestaan, dat personeel van het leger zal worden misbruikt onder wel ke omstandigheden ook, met inbegrip van verhoren door commissies." Presi dent Eisenhower heeft zich volledig achter de verklaring van Stevens ge steld. Tevoren hadden leden van de subcommissie van McCarthy bekendge maakt, dat de pogingen om overeen stemming te bereiken tussen de minis ter en de senator, mislukt waren. Se nator McCarthy heeft Stevens' verkla ring een „volkomen valse beschuldiging" genoemd. Minister Stevens was verbolgen over het feit, dat men Woensdag in het communiqué geen melding had gemaakt van het feit. dat McCarthy toegezegd had de officieren van het leger met onderscheiding te zullen behandelen. Stevens meende, dat het besluit om het verhoor van officieren dat gisteren plaats zou vinden, af te gelasten voldoende duidelijk liet uit komen, dat hij helemaal niet voor de commissie was gezwicht. Ondanks het feit, dat het communiqué verkeerd was geïnterpreteerd, wenste Stevens zich echter aan de afspraak te houden die hij met de leden van de commissie had gemaakt, om niets te publiceren van wat er tijdens de geheime bespre kingen van Woensdag was besloten. Gisteren heeft de minister opnieuw gepoogd om tot overeenstemming te komen met McCarthy, maar deze wei gerde het woord „misbruiken" van of ficieren te gebruiken, omdat dit z.i. een veroordeling inhield. De minister schijnt gedreigd te hebben om af te zullen tre den, als Eisenhower hem niet officieel zou steunen. Later kreeg hij van de President toestemming om officieel te verklaren, dat deze het met hem eens was. De minister zelf heeft echter ver klaard, dat hij in het geheel niet met aftreden gedreigd heeft. (Reuter-AP) Begin Maart zal met het s.s. „Baarn" een tentoonstelling van Nederlandse beeldhouwkunst naar de Ned. Antillen en Suriname worden gezonden, die in opdracht van de Sticusa (Stichting voor culturele samenwerking) is samenge steld uit rijksverzamelingen en privé- werk van beeldhouwers, en tot in Juli achtereenvolgens in Paramaribo en op Curacao te zien zal zijn. Daar transport van grote beelden te kostbaar en te gevaarlijk zou zijn, is de collectie beperkt tot 44 stuks, kleine plastiek, 32 penningen un net bijzonder uitgezocht door de beeldhouwer G. Brinkgreve) en 25 foto's. Als keuzecommissie heeft gefungeerd de keuzecommissie van de kring van beeldhouwers (prof. V. P. S. Esser, Ma- ri Andriessen, W. Couzijn, J- G. Wert- heim, Hildo Krop) in samenwerking met de heren G. Brinkgreve en dr. Heiligers (conservator van museum Boymans). Volgens de Petroleum Press Service heeft de Sovjet-Unie verleden jaar bijna 2 millioen ton olie haar de Westelijke wereld verscheept en daarmede handel overgenomen, waarin voorheen voorzien werd door Engelse en Amerikaanse olie maatschappijen. Bijna de helft van de olie, welke de Sovjet-Unie verleden jaar verscheepte, ging naar twee landen, Fin land en Italië. Verwacht wordt, aldus het overzicht, dat de olieverschepingen van de Sovjet-Unie dit jaar 4 millioen ton groot zullen zijn. Vervolg Neen, moeder Soubirous kan zich niet lang meer verzetten tegen het verlangen van haar dochter. Er komen een paar voorname dames en die zeg gen: „Je moet Bernadette naar de grot laten gaan, vrouw Soubirous. Je mag haar niet langer tegenhouden." „Goed", beslist moeder Sou birous eindelijk, „maar dan ga ik zelf mee." Vier dagen na de tweede verschijning bevindt Berna dette zich weer bij de grot. En opnieuw aanschouwt ze de' schone Vrouwe. Moeder Sou birous ziet, net als de andere toeschouwers, niets van de ver schijning. Maar als ze het ge luk en de verrukking ziet, die van Bernadette uitstralen, roept zij uit: „Droom ik of waeak ik? Ik herken mijn eigen dochter niet meer." Nu is moeder Soubirous tot andere gedachten gekomen. Van haar mag Bernadette naar de grot gaan, zo vaak-de lieve Vrouw haar maar roept. Doch de politieautoriteiten van de stad denken er anders over. Die geloven helemaal niet aan dergelijke verschijnin gen. En zij vinden, dat het daar bij die grot van Massa- bielle een beetje te druk wordt. Daar gaan mensen heen, die in de verschijningen geloven. Zeker. Maar er komen ook an deren, die er de spot mee drij ven. Dat geeft onrust in ons vreedzame Lourdes, vindt de burgemeester. En daarom moet Bernadette bij een van die hoge heren in de spreekkamer ko men. „Dat zal ik wel even in orde maken met dat meis je", heeft hij tegen de burge meester gezegd. Zo gauw Ber nadette bedeesd en zwijgzaam in zijn kamer staat, begint hij uit de hoogte tegen haar te spreken. Die drukte daar bij de grot moet nu maar eens af gelopen zijn. Het is toch maar niets anders dan verbeelding van Bernadette, zegt hij. Hij praat nog een hele tijd door. En dan zegt hij wat vriendelij ker: „Je hebt me dus goed be grepen, hè Bernadette; jij gaat Deze maand is het 75 jaar ge leden dat het Franse volkslied de „Marseillaise", dat Napoleon bij iedere aanval liet spelen, werd erkend als het volkslied van de Franse Republiek. Dit lied werd gecomponeerd en ge dicht door een jong officier, Rouget de l'Isle, die het in één nacht schreef en wel in 1792 ter gelegenheid van de oorlogs verklaring „aan de koning van Hongarije en Bohemen". Hij be vond zich toen in Straatsburg in het huis van de burgemees ter. Dit huis, dat niet meer be staat, is ook op nog andere wijze beroemd, namelijk door het feit dat hier Pater de Fou- cauld werd geboren, missionaris en onderzoeker, die in de Sa hara vermoord is. Rouget de l'Isle noemde zijn lied „Krijgslied voor het Rijn- leger". De bekende beginregel is „Allons, enfants de la patria". Het was een machtige en spon tane uiting van vaderlandslief de. In Parijs kende men het nog niet, toen de Marseillaanse vrij willigers de hoofdstad binnen marcheerden op 30 Juli 1792 op de klanken van deze marsch. 28 ■September werd bevolen dat een nationaal feest gevierd moest worden vanwege het suc ces van de Franse legers in Savoie en tevens bepaald dat bij deze plechtige gelegenheid de „Hymne van de Marseilla- nen" gezongen zou worden. Het was echter nog niet de officiële inwijding, die kwam pas in Februari 1879, dus 75 jaar geleden. Rouget de l'Isle kreeg een jaargeld van vijftien francs. 14 Juli 1915, midden in de oorlog, werd zijn stoffelijk overschot naar het Pantheon te Parijs overgebracht; op het ogenblik dat de kist in de grafkelder werd neergelaten, speelde de muziek het lied, dat eeuwig met zijn naam verbonden zal blijven. nietmeer naar de grot van Massabielie. Beloof je me dat?" Even blijft het stil in de ka mer. Die deftige meneer is overtuigd, dat hij dat meisje onder zijn invloed gebracht heeft. Doch tot zijn grote ver bazing hoort hij even later dui delijk haar stem door de ka mer klinken: „Dat kan ik u niet beloven, meneer." En of hij en andere heren nu zelfs met gevangenis straf dreigen, Bernadette kan niet beloven, niet meer naar de grot te gaan. Want een stem, sterker dan die van de mensen, roept haar, dwingt haar telkens opnieuw naar de wonderlijke plek te komen. En de politie kan er niets aan doen. Want steeds meer mensen volgen Bernadette en wonen de verschijningen bij. En overal klinkt de vraag: „Hoe is de naam van die schone dame?" Het rijdende narrenschip „Blauwe Schuit" Het hoogtepunt van Carnaval vastenavondviering) te Bergen op Zoom vormt het rondgaan van de „Blauwe Schuyte". Een scheepswagen of narrenschip ging reeds in de middel eeuwen omstreeks vasten avond door deze stad en met ere h-eeft men deze gewoon te hersteld. Het is een grote praalwagen in de vorm van een blauw geschilderd schip dat rijdt en dat is op zich al iets geks. Vijfhonderd jaar geleden gin gen de gilden (jullie weten, dat dit ambachtsverenigingen zijn) over tot het uitrusten van zo'n rijdend schip, ook wel speelwagen genaamd. De be- manning in allerlei kleder drachten gestoken, dreef de spot met de fouten van de gil den en andere standen, vooral de adel. Blauw is de kleur van de oprechtheid, de trouw, maar kan ook het teken zijn van het omgekeerde. Blauw bete kent dus bij deze grappenma kers: „We houden je voor de gek", „je moet ons niet ernstig nemen." De kapitein van de oudst bekende „Blauwe Schuit", die in 1413 optreedt, heet „Heer van Keyenborg", d.w.z. heer van het land der dwazen. Wij zeggen „Prins Carnaval." Tot zijn gevolg behoren een hoofd- nar en twee bij narren en tot het verdere gezelschap behoren verschillende levende en ver beelde dierenfiguren, die de euvelen van deze tijd en feite lijk van alle tijden aanduiden en waarmee de mens pich be lachelijk maakt: Apen met spiegels als symbolen van de ij delheid. Een ezel duidt op domheid. Kikkers wijzen op opscheppers. De eend, die zyn snater niet kan houden, ver beeldt de kletskous. De kat verschijnt als teken van dief achtigheid. De beer als sym bool van hen, die alles onder steboven lopen, zonder er ver der bij na te denken. (Van zulk soort lieden zijn er tegen woordig ook genoeg!). De tegenwoordige Blauwe Schuit" in de carnavalsoptocht Wij hebben vorige week een en ander medegedeeld over de film „De Wereldzee", die het geheimzinnige leven in de diep te der Oceanen uitbeeldt. Daar komen ook inktvissen in voor. Een inktvis is een weekdier; ze komen voor in de Middel- landse Zee en in de Atlanti sche Oceaan. Inktvissen dragen de naam van koppotigen, om dat aan de kop bij inktvissen acht (of meer) armen of ten takels bevestigd zijn die als grijparmen dienst doen. Elk van deze armen is met rijen zuignapjes bezet. Daaraan zuigt de inktvis zich aan zijn prooi vast. De armen of tentakels staan rondom de mondopening. Inktvissen kunnen geweldig groot worden, soms meters lang, maar er zijn ook erg kleine. In het darmkanaal zit een inkt- klier, welke bruin-zwarte (se pia) vloeistof voortbrengt, die bij dreigend gevaar wordt uit gestoten en het omringende wa ter ondoorzichtig maakt. On dertussen zwemt de inktvis ach teruit en maakt dat hij weg komt! Ze zwemmen met behulp van golvende vinplooien. Ook kunnen de inktvissen het water uit de kieuwholte met zoveel kracht door een korte buis naar buiten stoten, dat zij met een schok achteruit schieten, de vangarmen voor de kop ge bundeld. De Octopus is een achtarmig dier, hetgeen hem doet ver schillen van de inktvissen, daar deze behalve de acht armen van gelijke lengte, die de Oc topus heeft, bovendien ook nog voorzien zijn van twee voelho rens, die tweemaal zo lang zijn als de andere, en een verschil lende vorm hebben. Evenals de andere armen, ontspringen zij aan de kop, maar over bijna hun gehele lengte zijn zij glad. Op een korte afstand van het meest verwijderde gedeelte van de kop zijn zy gewapend met een paar zuig-schuifjes, maar deze schijnen voor geen ander doel gebruikt te worden, dan dat van voelhorens. De Octopus is niet voorzien van deze organen, en verschilt ook van de inktvis in andere belangrijke zaken. In 1769 had James Watt het alleenrecht op een stoomma chine. In het eerst werd ze al leen gebruikt om water uit de mijnen te pompen. In 1785 werd er een geplaatst in een katoenfabriek. Ze kwam slechts zeer langzaam in ge bruik wegens de tegenwerking van de handarbeiders. (Mariaverhaal door Bonita Solari) Zeven maal zong de klok zijn mooie toon door de stille hoeve. Zeven uur was het in de morgen. Alexandra het dochtertje van de Grootvorst vouwde haar handjes en bad het Angelus. Het was net of de stralende sterren die door het raam naar binnen keken, vriendelijk tegen haar knikten. De yskoude Noordenwind gierde om de eenzame hoeve en joeg de sneeuw, die de hele nacht gevallen was, tot grote ho pen op. Warm glansde het kaarslicht bij het Kruisbeeld en het beeld van Onze Lieve Vrouw. Alexandra's verzorgster maakte haar klaar voor het ont bijt. Toen ging ze met haar gou vernante naar de grote diepe keuken. Zo noemde de Grootvorst het diepe vertrek met de balken zoldering en de donkerbruine lage gebeeldhouwde leuke ta fel en stoeltjes met de warm getinte kussens bij de diepe schouw. Op het vuur bakte en braadde de dienares, en bracht dan de dampende schalen op tafel. De warrfie schijn van het vlammenvuur danste grillig over de balken zoldering. De steppenwind bulderde door de diepe schouw. De klok met de zware ketting die je op moest trekken zong een zacht wijsje door de diepe keuken. Het pas te alles in het wonderlijke mooie dromenwereldje van Alexandra. Buiten was het nog nacht. Een witte wereld met een eeuwig donkere nacht daarbo ven vol stralende sterren. Het was net alsof het geen dag werd, maar alsof de nacht voortdroomde in de dag die vol schoonheid was en romantiek en mooie warme kleuren en wonderlijke, zachte klanken. Met de arreslee werd Alexan dra naar school gebracht. Ting ting ting ting klonken de belletjes. In razende galop vlogen de paarden door de donkere nacht. Wild danste het licht van de staande lampen voorop over de sneeuw. Boven hen waren de stralen de sterren. Zo reden ze lange tijd door de steppennacht. Boven op de bergvlakte stond een eenzame figuur bij een Lappenslee ge bogen in het maanlicht alsof hij bad. Zijn schaduw viel over de ijsvlakte. Alexandra keek er naar. Bij de Kloosterschool, waar Alexandra 's morgens les had, was alles plotseling vol leven en bedrijvigheid. Blije meisjesstemmen klonken hoog op in de stilte van de step pennacht. Daartussen klonk het getin kel van sledebellen. Een don kere dromerige figuur met een brandende lantaarn in zijn hand liep in gedachten als me diterend door de sneeuw. Het was Fater Sergius. Het klooster en de school wa ren lage donkere houten gebou wen met ronde torentjes. Een geheel apart en fantas tisch filmpje uit „Make Mine Music" is een muzikaal gete kende verbeelding, gespeeld door het Benny Goodman-or- kest. De muziekinstrumenten dansen en springen in het rond. Dit is een leuk onderwerp om zelf ook eens je fantasie te la ten gaan en iets dergelijks te tekenen (met andere instru menten bijvoorbeeld). Maak eens iets leuks, zo in de geest van bijgevoegde tekening var Walt Disney. Het huis van George Bernard Shaw te Ayot St. Lawrence, dat de schrijver bij zijn overlijden in 1950 aan het Brit se volk vermaakte, zal „wegens finan ciële omstandigheden" ongemeubileerd worden verhuurd, aldus heeft de orga nisatie voor instandhouding van histo rische gebouwen in Engeland bekendge' maakt. Een jaar na Shaws dood werd een intekening geopend met het doel 250.000 gld. bijeen te brengen om het huis te onderhouden, doch in totaal is minder dan 50.000 gld. ingezameld. De organisatie gelooft, dat het „nogal moeilijk" zal zijn om een huurder voor het huis te vinden. (Van onze correspondent) Nadat er in en buiten de gemeente raad reeds vele malen op aangedrongen is. zal nu eindelijk de historische stoep van de studenten-sociëteit Miner va, aan de Breestraat te Leiden, gaan verdwijnen. Uit overwegingen van ver keersveiligheid, is het niet verantwoord dit overigens voor Leiden zeer karakte ristieke obstakel nog langer te hand haven. B. en W. hebben de gemeente raad thans voorgesteld een bedrag van f 7500 beschikbaar te stellen, als aan deel in de 10.000 gulden, die nodig zijn om de stoep af te breken en in het gebouw enige voorzieningen te treffen in verband met het afbreken van beide trappen, die toegang geven tot de socië teit. Het resterende bedrag wordt door het sociëteitsbestuur gevoteerd. De Leidse studenten zullen het be sluit, dat de gemeenteraad a.s. Maan dag nemen zal er bestaat geen twij fel over het al of niet aannemen hier van betreuren. De stoep is voor vele studenten-generaties een unieke gele genheid geweest om buiten aan de Breestraat een glaasje bier te drinken en door enige luidruchtigheid de aan dacht van het publiek tot zich te trek ken. Bovendien leende de stoep zich uitstekend voor officiële ontvangsten, zo als van Churchill. Jan Smuts en leden van het Koninklijk Huis. Ongetwijfeld verliest de sociëteit iets van haar ca chet. Maar het is een noodzakelijk offer in het belang van de verkeersveilig heid. Zo zullen de studenten hoezeer ze de afbraak ook betreuren het komende besluit van de gemeenteraad ongetwijfeld accepteren. Het bestuur van de Economische Af deling van het Thijmgenootschap is thans als volgt samengesteld: prof. dr. J. L. Mey te Groningen (Voorzitter); dr. Ant. M. F. Smulders te Scheveningen (Secretaris); prof. dr. G. W. Groeneveld te Nijmegen (Penningmeester); dr. J. F. G. M. de Meijer te Amsterdam en A. C. J, Rottier, econ. drs te Heerlen (Leden). De inzendingen van proza, gedichten of toneelstukken voor de litéraire Reina Prinsen Geerligs-jeugdprijs (ad f 200) worden voor 1 Augustus a.s. ingewacht bij de secretaresse der jury, mevr. Helïa S. van LelyveldHaasse, Milletstraat 56 I, Amsterdam. De jury bestaat uit Anna Blaman, Antoon Coolen, Hella Haasse. Adriagn Morrien en Adriaan van der Veen. Minister Staf heeft Donderdag in Fort Bragg de Amerikaanse 82ste Airborne divisie dank gezegd voor haar aandeel in de bevrijding van Nederland. Terwijl een militaire kapel speelde, schudde minister Staf oudstrijders, die aan de bevrijding van Nederland heb ben deelgencmen, de handen. Minister Staf zei: „De bevolking van myn land zal nimmer vergeten, dat de ze mannen uit de hemel neerdaalden om ons te helpen onze gemeenschappe lijke vijand te verdrijven." Verder gaf hij uiting aan de dank van de Nederlandse bevolking voor een geschenk van 12.000 dollar van leden van de 82ste Airborne divisie aan de slachtoffers van de Nederlandse over stromingsramp. Ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van jhr. mr. W. L. Schorer te Rotterdam, is ir. F. W. C. Blom te Voorschoten benoemd ver klaard, als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7