Grondwetswijziging in West-Duitsland DIENSTPLICHT NU MOGELIJK IN BONDSREPUBLIEK Wijzigingen aanvaard met yzigingen 334 tegen 114 stemmen Ijsvelden schuiven over de dijken AMERIKAANSE straaljagers definitief naar ons land thans I l Hekken worden versplinterd en schuren ingedrukt Nederlands aanbod van vijf divisies aanvaard KLM vouwt haar vliegtuigen op Koning Leopold naar Zuid-Amerika Koning Leopold sal een maand in Costa Rica vertoeven Gebrek aan Onenigheid in Syrië over opvolging van Sjisjakli De MIG-15 zonder gordijn Toestand H Vader nog zorgwekkend IJselmeer is gaan kruien Verklaring minister Staf: Douglas gaat op Schiphol door zijn knieën S.E.R.-advies vast gesteld Conflict in de Darul Islam Het weer Tot hoofd en hart Opstandelingen gedood in Atjeh 'm*è Ouderdomsvoorziening J verantwoordelijkheid mifCiLümj! Film over vogelleven Dr, KOEZBARI wnd. president ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 Maria-triduum in Rome ter voorbereiding van 2 Maart ITALIAANSE SENAAT AAN VAARDT SCELBA Sociaal commentaar Bedenkingen van Tilburgse professoren 77ste JAARGANG No. 25925 WINDJACKETS - SWEATERS is, I BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. *790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De West-Duitse Bondsdag: heeft gisteren met 334 tegen 114 stemmen een aanvulling op de grondwet aangenomen, waardoor de dienstplicht consti tutioneel mogelijk wordt in de Bondsrepubliek. De regeringscoalitie stemde en bloc vóór deze aanvulling, de socialistische oppositie was en bloc tegen. De socialisten hadden juridische en politieke bezwaren tegen de aanvulling, maar verklaarden niet principieel tegen de invoering van de dienstplicht te zijn. Het is niet waarschijnlijk, dat zij hetgeen theoretisch mogelijk is de aanvulling op de grondwet aan het Staatsgerechtshof ter beoordeling zullen voorleggen. Wel zullen zij waarschijnlijk de lopende procedure over de verdragen van Bonn en Parijs voor het Staatsgerechtshof voortzetten. In Berlijn hebben een aantal communisten gedemonstreerd tegen de nieuwe aanvullingen op de grondwet. Op 19 Maart komen de ontwerpen waarschijn lijk in de Bondsraad. In totaal zijn er drie „interpreterende aanvullingen" door de Bondsdag geac cepteerd. Op de eerste plaats wordt de Bondsregering de „behartiging opgedra gen van buitenlandse aangelegenheden, zowel als die van verdediging, met in begrip van dienstplicht voor mannen van 18 jaar en ouder en de bescher ming der burgerbevolking". Voorts is een artikel toegevoegd, waarin wordt gezegd dat „bij volkenrechtelijke ver- (Van onze Romeinse correspondent) Rome, hedenochtend Er is nog steeds geen verandering in getreden in de gezondheidstoestand van de H. Vader. Zijn toestand blijft zorg wekkend. Er doen in Rome en in Vati caanstad verschillende geruchten de rom de over de werkelijke aard van 's Pau sen ziekte De veronderstelling als zou de H. Vader maagkanker hebben wint steeds meer veld. Vandaag is in alle Ro meinse kerken het grote triduum begon nen. dat vooraf gaat aan de datum van 2 Maart, de dag waarop de Paus zijn 78e geboortedag en de 15e verjaardag van Zijn Pauskeuze herdenkt. In alle Romeinse parochiekerken wor den H. Missen en Communies opgedra gen tot intentie van 's Pausen herstel. Overal vinden bidstonden plaats, terwijl het Allerheiligste in de meeste kerken voortdurend is uitgesteld. Het triduum vis vooral bedoeld als een smeekbede tot fle H. Maagd. Overal wordt de rozen krans gebeden en er vinden tal van bedevaarten plaats naar het Maria-hei- ligdom Divino Amore dat 20 kilometer buiten Rome ligt. Het hoogtepunt van het triduum is de dag van 2 Maart zelf, Waarop de Vicaris van Rome, kardinaal Micara, een pontificale H. Mis zal op dragen in de Santa Maria Maggiore. jum® Italiaanse Senaat heeft gisteren Wpu tegen 110 stemmen zijn vertrou- HicrtbJ'kcsproken jn het kabinet-Scelba. r.ieuu 0r is het vriiwel zeker' dat de vertrutting over tien. daS'n ook het Vaardiwien van he* Huis van Afge- rdigflen kriigen De tegenstanders muntten91* U' verwachten viel de com munisten en Nenni-socialisten, de fas cisten en de monarchisten. Bij een zuiveringsactie in Atjeh zijn zestig opstandelingen gedood. Th Matang Kuli staken opstandelin gen het spoorwegstation en een aantal gebouwen in brand. Vervolgens drong een bende ter sterkte van tachtig man de kantoren van de assistent-wedana en van de dienst voor het godsdienst- Wezen binnen. De inventaris daarvan Werd naar buiten gesleept ;n in brand gestoken. dragen die een vredesregeling, de voor bereiding daarvan of een beëindiging van de bezettingsorde betreffen of die strekken tot verdediging van de Bonds republiek, een aanvulling van de tekst van de grondwet die zich tot verduide lijking beperkt, voldoende is, om dui delijk te maken dat de grondwet het sluiten dier verdragen en het van kracht worden niet verhindert". Ten slotte is op grond van dit artikel een alinea toegevoegd, waarin de verdragen van Bonn en Parijs en de daarbij beho rende protocollen constitutioneel juist worden verklaard. De minister van Justitie heeft namens de Bondsregering de ontwerpaanvullim gen verdedigd. Hij noemde de amende menten „een authentieke aanvulling' die nodig was omdat het bij de beoor deling der verdragen om een politieke beslissing ging, die het parlement niet mocht overlaten aan een gerechtshof. In dat geval zou de rechts-staat een justi- tie-staat worden. De bondskanselier was wel aanwezig, maar voerde niet het woord. Op juridische grond voerden de so cialisten aan, dat de ontwerpen eer aanslag waren op het Staatsgerechts hof, omdat het parlement trachtte de beoordeling van verdragen over te nemen van het Hof. Een der aanvul lingen op de grondwet verklaart im mers de verdragen van Bonn en Pa rijs grondwettig, terwijl het Staats gerechtshof hierover nog geen oordeel (Van onze correspondent) Honderden kubieke meters ijs in dikke blokken van omstreeks 23 centimeter zijn Vrijdagmiddag bij Staveren over de IJselmeerdijk gestuwd door de Westerstorm, die het ijs langs de Friese kust in be'weging heeft gebracht. Op sommige plaatsen schoof het ijs op tot enorme bergen en achter de huizen langs de Voorstreek van Staveren aan debinnenkant van de dijk werden hekken versplinterd, schuren ingedrukt en kippenhokken omver geduwd. Soms is een gehele ijsvloer over de dijk geschoven en hier en daar liggen basaltblokken van de dijkversterking aan de IJselmeerkant nu aan de bin nenkant van de dijk. heeft uitgesproken. Prof. Carlo Schmid zag hierin een „mogelijk be gin van dictatuur". Dc Württemberg- se socialistische afgevaardigde Erler noemde als politieke feilen, dat de aanvullingen te onvolledig waren om dat zij niets bepaalden over het opper bevel en de parlementaire controle op de samenstelling der strijdkrachten. Dit laatste is een geschilpunt tussen de coalitiegenoten. De liberalen willen de Bondspresident, de christendemocra ten de Bondskanselier belast zien met het opperbevel. De Beierse vleugel van de CDU wil bovendien een regionale indeling van de Duitse troepen, hetgeen de liberalen ook niet willen. Deze za ken zullen later in de grondwet worden geregeld. (ANP). Een in Rusland gebouwde Mig-15 straaljager, die in handen van de strijdkrach ten der V. N. is gevallen, werd op 24 Februari voor de eerste maal aan de Ame- rikaanse pers getoond op de luchtmachtbasis van Wright Patterson bij Dayton (Oregon). Later zou captain H. E. (Tom) Collins, een van Amerika s bekendste testpiloten, zijn zesde vlucht in het toestel maken, tegelijk de eerste vlucht m hel openbaar van een Mig-15 in de Verenigde Staten. Collins was de eerste van vijf Amerikaanse piloten, die het toestel vorig jaar naar Okinawa vlogen. Aan de vooravond van zijn vertrek naar Nederland heeft minister Staf te New York verklaard, dat het thans ze ker is dat dit jaar een escadrille Ame rikaanse straalvliegtuigen in Nederland wordt gestationneerd. Minister Staf legde z(jn verklaring af tegenover een aantal Nederlandse journalisten in New York, die op zijn uitnodiging bijeen wa ren gekomen in de suite van de minis ter in het Savoy Plaza Hotel aan de Fifth Avenue. Ten aanzien van het leger kwam zijn verklaring hier op neer: dat het thans na zijn bezoek aan de V.S. aan' geen twijfel meer onderhevig is, dat Amerika het Nederlandse aanbod van vijf divi sies heeft aanvaard en op zich heeft ge nomen deze te voorzien van de benodig de uitrusting en een deel van de muni tie alsmede van artillerie-wa'arnemings- vliegtuigen. Een belangrijke hoeveel heid luchtdoelartillerie 'is bij dc uitrus ting te verwachten. Over het gebruik van raketten bij de luchtverdediging zullen nog nadere besprekingen worden gevoerd. Naar de opvatting van de mi nister zou het onverstandig zijn bij het opbouwen van deze nieuwe wijze van luchtverdediging in Nederland „van de grond af aan te beginnen." „We zullen moeten inhaken in een reeds meer ge vorderd buitenlands programma, ten einde te profiteren van de vooruitgang die op dit gebied reeds elders is ge maakt." Een belangrijk resultaat van Stafs besprekingen is, dat Nederland thans in versneld tempo ra'darappara- tuur zal ontvangen, teneinde zo snel mogelijk de waarschuwingsdienst op peil te brengen. Nederland krijgt mate riaal uit de Verenigde Staten, dat ook bij Philips werdt vervaardigd doch dat sneller uit Amerika kan worden gele verd. Minister Staf zei dit te beschou wen als een bewijs dat Nederland in de Ver. Staten wordt gezien als een zeer belangrijke schakel in de verdediging van Europa. Ten aanzien van de luchtmacht is be sloten, dat gedurende een periode van twee jaar (gerekend vanaf heden) Ame rika zal doorgaan Nederlandse piloten op te leiden. Dit was het antwoord der Amerikanen op een voor ons zeer be langrijke vraag, aldus de minister. Na die periode, wanneer de opbouw van de vliegvelden en de luchtmacht aanzien lijk gevorderd zal zijn, kan Nederland de opleiding zelf geheel voor zijn reke ning nemen. Thans is dat nog niet mo gelijk wegens gebrek aan velden en voldoende geschoold grondpersoneel. De tijdsduur van één jaar voor de oplei ding in de Verenigde Staten blijft on veranderd. Minister Staf verklaarde, dat de Ne derlandse luchtmacht niet verder zal worden uitgebreid. „Het wordt belang rijker geacht een kleiner luchtwa'pen te hebben van goede kwaliteit dan een grote luchtmacht die niet up to date is." Een belangrijk punt van de besprekin gen van minister Staf over het lucht wapen was geconcentreerd op het grote probleem van de te kiezen nachtjager. Bij zijn discussies is vastgesteld, dat dit gezien moet worden als een gemeen- Toen Staveren Vrijdagmiddag rustig aan de maaltijd zat is het begonnen. Het ijs begon te kruien en uiteraard was al gauw heel Staveren daarvan op de hoogte. Buitendijks was zover het oog reikte nog geen water te zien en strekte zich een enorme ijsvlakte uit waarin zich naar men verwachtte nu formida bele bergen zouden vormen zoals men die in het verleden ettelijke malen heeft gezien, vooral toen het IJselmeer nog Zuiderzee was en eb en vloed nog hun invloed deden gelden. In de loop van de middag echter begon plotseling het ijs op te schuiven tegen de dijk en over een afstand van honderden meters schoof de bijna een kwart meter dikke laag langzaam over de kruin heen, hier en daar versplinterend. In snel tempo gleed het ijs in de richting van de hui zen langs de Voorstreek en rond een nieuwe garage. De bejaarde mevrouw Bandstra, die op de weg onderlangs de dijk wandelde, moest ijlings over het onbetrouwbare ijs van een vaart de wei landen invluchten en enkele minuten la ter was de weg waarop zij had gelopen op vele plaatsen door bergen ijs bedekt en onbegaanbaar geworden. Men kan zich in Staveren niet herinneren dat ooit tevoren het kruiende ijs op een der gelijke manier over de dijk heenkwam en zelfs in de winter van 1947, toen zich voor de dijk ook formidabele bergen vormden, was het niet zo erg als nu. Wanneer evenwel de wind niet meer naar het Westen draait heeft men goede hoop dat de ijsvlakte van het IJsel meer niet verder zal worden opgestuwd. (Van onze speciale verslaggever) De K. L. M. heeft op ingrijpende wijze het probleem aangepakt van het ernstig tekort aan stallingruimte en is daarbij op het ogen schijnlijk voor de hand liggende idee gekomen haar vliegtuigen V^tn of meer op te vouwen. Douglas is inmiddels reeds in alle letterlijk heid voor deze vindingrijkheid door zijn knieën gegaan en het resultaat van een en ander is een nog dagelijkse bron van vreugde voor de technici ln "Ie Van der Hoop-hangar op Schiphol. "Tijdens een nachtelijke operatie is het idee een dezer dagen, m aan wezigheid o.a. van vertegenwoordigers van Douglas, in practijk gebracht. De DC-4 „Twenthe" heeft daarvoor als eerste slachtoffer de nodige am putaties ondergaan. De vier-motorige Douglas-machine werd in een hoek van de hangar gereden en daar opgekrikt. Vervolgens sloopten nijvere en den het onderstel er volledig onderuit en daarop liet men het zware estel zakkqn, tot het met zijn buik nog maar zestig centimeter van de vl?nd laB- Bovendien haalde men van het toen toch al zo ontluisterde af eBtuig n0g de uiteinden van de vleugels en de»twee buitenste motoren g kn toen bleek de operatie volledig geslaagd te zijn, want de DC-6B Sets kon hierna zonder enige moeite naast en met zijn vleu- over de ontzielde „Twenthe" in de hangar worden geplaatst, en e ortOTrl' waar vroeger plaats was voor drie viermotorige machines een Dakota, kunnen nu vijf vliegtuigen worden ondergebracht. Voor is cjj?ro'e inspectie van een machine, die geruime tijd in beslag neemt, Want h een uitkomst. En niet alleen wat het ruimteprobleem betreft, van p stallinggeld, voor een vliegtuig bedraagt wel iets meer dan dat verdiNd ^ets' de hoek van de „Van der Hoop"-hangar wordt goud schappelijk probleem, waarover nog na der zal worden gesproken. Ten aanzien van de marine zei minister Staf, dat zijn besprekingen over dit wapen aanzien lijk eenvoudiger waren dan die over het leger, omdat men nu eenmaal, gezien de uitstekende reputatie van de Neder landse marine, tot in elk detail over de samenstelling en opbouw daarvan in de Verenigde Staten op de hoogte is. Zo wel van Nederlandse als Amerikaans: zijde is de nadruk gelegd op het belang van de voorziening vari Nederland van mijnenvegers om in tijden van nood de routes van convooien en de havens open te houden. (Van onze Haagse redacteur) De Sociaal Economische Raad is in zijn besloten vergadering van Vrijdag gereed gekomen met de vaststelling van het advies, dat wordt uitgebracht aan minister Suurhoff en staatssecretaris v. Rhijn over de wettelijke ouderdoms voorziening. Het ontwerp-advies is aanvaard, waar bij afwijkende meningen tot uiting kwa men van de Tilburgse professoren v. d. Ven, Smeets en v. d. Grinten, die zich, naar verluidt, met het karakter van een voor het gehele Nederlandse volk bindende ouderdomsvoorziening niet kunnen verenigen. Verwacht mag worden, dat de rege ring het ontvangen advies binnen korte tijd vrij zal geven voor publicatie. Mi nister Suurhoff, die de besprekingen bij woonde, heeft in de tijd, dat hij lid van de S.E.R. was, het standpunt ingenomen, dat de regering de adviezen van de raad niet te lang onder zich moet houden. Een officier van de legervoorlich- tingsdienst voor WestJava heeft be kendgemaakt, dat conflicten zijn ont staan tussen benden, die onder bevel staan van de leider der Darul Islam, Kartosuwirjo. Dezer dagen gaf een compagniescommandant van de bende van Hadji Kommar zich met twintig man vrijwillig over. Hij zei, dat een bende onder leiding van Hadji Engkar zich van de bende van Kartosuwirjo heeft afgescheiden en een nieuwe ben de heeft gevormd. De mannen van Kar tosuwirjo hebben opdracht gekregen de bende van Engkar te vernietigen we gens verraad. Koning Leopold van België (midden) is gisteren in gezelschap van zijn gemalin, de prinses De Réthy, per K.L.M. Super-Constellation voor een goodwill-reis naar Zuid-Amerika vertrokken. Op het vliegveld van Brussel werd de koning uitgeleide gedaan door zijn zoon koning Boudewijn (links). ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omipepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van. een bijzondere medewerker) Over het algemeen weten onze moe ders niets van het milieu, waarin hun arbeidende kinderen op groeien. Dit was zo ongeveer de teneur van onze vorige beschouwing. Het be wijs voor deze bewering is welhaast uitsluitend in de practijk te leveren en berust op drie gronden. Vooreerst is er het feit dat een groot deel van onze arbeidende jeugd op 17- a 18-jarige leeftijd zowel godsdienstig als moreel gedegenereerd is, vervolgens dat degenen die de arbeidsomstandig heden wel kennen, minstens kunnen kennen, de vaders en de kinderen zelf, er thuis niet over spreken, of, indien ze zulks doen, er over spreken op een wijze die in geen enkel opzicht strookt met de waarheid. En ten slotte derhalve het feit dat de moeders per se onwetend moeten zijn. Dat de kinderen er thuis niet over spreken is zo vreemd niet. Zij toch ondergaan niet alleen dat rotte milieu, zij zijn er een deel van, zij nemen er aan deel. Maar, hoe staat het met de vaders? Thuis en op het werk. Waarom zwijgen zij terwijl zij weten. Terwijl zij weten en zien en mede ver oorzaken dat kinderen van andere va ders en moeders tot in de grond en onherstelbaar bedorven worden? Moet van hen niet op de eerste plaats getuigd worden, dat zij dat rotte milieu helpen bevorderen? Kinderen volgen graag, doen mee met de groten en hun treft derhalve niet het eerste verwijt. We ontvingen een brief een echte hartekreet van een Kajotter, die ons o.m. schrijft: „Ik weet het zelf nog te goed toen ik voor het eerst daar op die fabriek kwam. Ik kwam de eerste dag al bij meisjes te staan en ik werd meteen ontgroend. Toen deed ik natuurlijk even lustig mee met de anderen. Dit wil ik wel beken nen. Ik wist niet beter of het moest zo, want dan ben je pas een kerel. Je wilt toch immers groot zijn, anders was je bang dat ze je uit zouden schelden voor een pater of een droge. Later, toen ik een beetje thuis kwam in de Kajotterij, zag ik in dat het verkeerd was." Nadat hij vervolgens een aantal feiten heeft opgesomd, die eenvoudig niet te citeren zijn, vervolgt hij: „Dit gebeurt allemaal als de baas er niets van ziet of hoort. Trouwens, de bazen oefenen hier geen strenge controle op uit. Bij hen staat de productie op de eerste plaats, niet de mens." Deze brief is er één uit een serie van verslagen, brieven en rapporten van Kajotters en Kajottersleiders uit verschillende delen van ons land over bedrijfstoestanden zoals zij die uit eigen ervaring kennen. Het geheel vormt één grote aanklacht tegen toe standen waarvan een normaal, heus niet preuts, mens het bestaan niet zou durven vermoeden. De ergst schuldigen blijken telkens weer de ouderen te zijn, zowel gehuwde man nen als gehuwde vrouwen die blijk geven geen cent verantwoordelijk heidsgevoel te hebben voor hun me demens in het bedrijf. Hier moge het Bijbelwoord gevarieerd worden: wat baten de mens de beste arbeidsvoor waarden, de grootste sociale zeker heid, indien hij moreel en godsdien stig ten onder gaat. (Vervolg op pagina 7). AUVertentt BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zondagavond) Buien, afgewisseld door opklarin gen. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Vannacht tem peraturen om het vriespunt, morgen overdag dezelfde of iets lagere tem peraturen. Zondag: Zon: 7.30-18.16. Maan: 4.58-12.23. Maandag: Zon: 7.28-18.18. Maan: 5.35-13.39. Volgens de legatie van Yemen in Londen zijn de Nederlanders, de heer en mevrouw Van H„ beiden tandarts in de hoofdstad van Yemen, Taiz, ver oordeeld tot een maand gevangenis straf en deportatie. Koning Ahmed verzachtte het vonnis tot deportatie. Het Syrische parlement heeft gisteren in buitengewone vergadering besloten de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, dr. Maarnoen Koezbari, te benoemen tot President als opvolger van de Donderdag door het leger af gezette Sjisjakli. Binnen twee maanden zullen er nieuwe Presidentsverkie zingen worden gehouden. Beide besluiten zijn genomen in overeenstemming met de desbetreffende bepalingen van de grondwet. Enige officieren, ge steund door de nationalistische partij, schijnen het echter met deze omslach tige gang van zaken niet eens te zijn en hebben voorgesteld onmiddellijk reeds Hashem Atassi aan te wijzen als President. (Van onze Brusselse correspondent) Koning Boudewijn en Prins Albert hebben gisteren op Meisbroek het ver trek van Koning Leopold en Prinses Liliane, die zoals wij gisteren reeds hebben gemeld, een bezoek brengen aan midden-Amerika, bijgewoond. De Koninklijke familie werd op het vlieg veld, waar de K.L.M. Superconstella- tion voor deze gelegenheid een extra tussenlanding heeft gemaakt, begroet door de Hofmaarschalk, de Nederlandse ambassadeur te Brussel, baron van Harinxma thoe Sloten en de directeur voor België van de K.L.M., de heer Heldering. De reis gaat over Lissabon, Santa Maria en Curasao naar Panama. Na een kort oponthoud in deze stad reist het gezelschap verder naar Costa Rica, waar de Koning een maand denkt te verblijven. Prof. Cruxcent, directeur van het Instituut voor Geologisch Onderzoek te Curasao, die aan een vo rige expeditie van Koning Leopold in Venezuela deelnam, is ook thans van de partij, evenals de Oostenrijkse cine ast Lutz. Prof. Cruxcent is vijf weken geleden in België gearriveerd. Vijftien dagen lang hield hij zich op het kasteel van Laeken bezig met de montage van een film over de eerste expeditie van de Koning in midden-Amerika. Vervol gens verbleef hij twee weken in Bel gisch Congo, waar hij voor rekening van de regering van Venezuela een film opnam over het leven van de Pygmeeën. De huidige reis heeft tot doel in Venezuela en buurlanden een film te draaien over het leven der vogels. De film over de eerste expedi tie draagt een particulier karakter, maar de tweede zal in het openbaar op. verscheidene plaatsen worden afgerold. Het was bij gelegenheid van een verblijf in Oostenrijk dat Koning Leopold de cineast Lutz leerde kennen. Koning Leopold en Prinses Liliane zullen 30 April te Brussel weerkeren. Wie goed voor anderen is best voor zichzelf De Syrische grondwet schrijft voor, dat wanneer een President afstand doet van zijn prerogatieven, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden zijn functie automatisch overneemt. Binnen twee maanden moet het Parlement dan een nieuwe President aanwijzen. De leiders van de politieke partijen hebben het plan om Atassi, die in 1950 zelf door Sjisjakli is afgezet als President, in zijn oude waardigheid te herstellen. Atassi heeft officieel nooit ontslag ge nomen. Hij zou dit nu kunnen doen, waarop het Parlement hem dit zal wei geren. De President zou dan een der politieke leiders moeten verzoeken een coalitie-regering te vormen waarin alle partijen zijn opgenomen. Deze regering zou daarop het parlement moeten ont binden. Het nieuwe parlement zou dan in overeenstemming met de grondwet van 1950 een nieuwe President moeten kiezen. Hoewel dus nog geen definitieve zekerheid bestaat over de procedure die men zal volgen bij het aanwijzen van een nieuwe President, is het thans vrijwel zeker, dat Atassi in deze waar digheid zal worden gekozen. Intussen zal dr. Koezbari als President optreden. Hij is een advocaat uit Damascus. In 1914 werd hij geboren en hij stu deerde aan de Universiteit van Beiroet. Zijn titel behaalde hij in Frankrijk. In October van het vorige jaar werd hij gekozen tot parlementslid voor Damas cus. Daarvoor had hij nooit actief aan de politiek deelgenomen. Hij wordt be schouwd als onafhankelijk. De Donderdag afgezette Sjisjakli be vindt zich nog altijd in de Saoedi-Ara bische legatie in Beiroet waar hij wacht op een inreisvisum voor Saoedi Arabië. Het schijnt, dat Sjisjakli vooral de haat der rebellerende officieren op zijn hals heeft gehaald door zijn vrij hardhandige onderdrukking van de Droezenopstand, verleden maand in ZuidSyrië. De leider der opstandige Droezen, sultan Pasja el Atrasj, die naar Jordanië was uitgeweken na het mislukken van de revolte, is intussen in Syrië teruggekeerd. In Israël hebben de duizenden daar wonende Droezen feest gevierd ter ere van de staatsgreep in Syrië. (A.F.P.—Reuter—A.P.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1