Schietpartij in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Zeer grote brand bij de B.P.M. te Pernis Verdovende middelen gestolen Vijf afgevaardigden gewond, voor leven van één hunner wordt gevreesd Twee geweldige benzinetanks in laaiende gloed Hoofdprijswinnaar nog onbekend Rebellenleider wil president spreken Recordverkeer naar Duitsland Het weer PORTORICAANSE NATIONALISTEN VUREN REVOLVERS LEEG Kernexplosie op AIi rshallcila nden Derde atoombatterij naar Europa Uur op bergrichel Levens komt voor McCarthy's commissie Japan gaat straal jagers bouwen Tot hoofd en hart Apothekersbediende en zijn broer gearresteerd de NATO Operatie-Draadnagel Philippijnen Nederlanders vieren in de Rijnstreek carnaval Russische treilers op de Vikingbank Nederlandse treiler neemt de wijk Noodlanding van hefschroef- vliegtuig Handschoenen met Lamsvacht Komende nacht vier tot zes graden vorst? dinsdag 2 maart 1954 77sfe JAARGANG No. 25927 Daders, onder wie een vrouw, gegrepen Reeks van proef nemingen ^Ware redding in Oostenrijk Na Oonderdag of Maandag: Verklaring nieuwe lyrische premier Voedselschaarste in Rood-China Finland kiest een nieuw parlement MORGEN: ASWOENSDAG Geboden vasten- en onihoudingsdag TITO OPTIMISTISCH OVER TRIëST Joegoslavië geen lid van Incident Djakarta Demonstratieverbod (Van onze Haagse redacteur) Het aantal prijswinnaars in de Operatie Draadnagel was vanmorgen vroeg nog steeds niet hoger gekomen dan dertien. Dit wil zeggen dat men op het bureau van Katholiek Thuisfront te Den Haag zo niet met smart dan toch met spanning wacht op drie telefoon tjes van draadnagelhouders, die geen haast maken met het afschroeven van de spijkerkop. Op twee van deze spij kers staan prijzen van f 1000 en op de derde staat de hoofdprijs ad f 15.000. Het vermoeden groeit, dat men hier met drie fervente Carnavalsvierders te maken heeft, die zich allicht eerst op Aswoensdag hun spijkers zullen herin neren. De nationalistische Philippijnse afge vaardigde Emilio Cortez heeft medege deeld, dat hij een brief had ontvangen van de leider der opstandige Hoeks, Luis Taroek, die om een onderhoud met president Magsaysay verzocht. De afge vaardigde heeft de president een vrij geleide voor Taroek gevraagd. Een week geleden werd het offensief van het Philippijnse leger tegen de Hoeks her vat, nadat de opstandelingen een ter mijn, waarbinnen zij zich aan de rege ringstroepen konden overgeven, hadden laten verstrijken. (A.F.P. De douane-beambten aan de Neder lands-Duitse grens kunnen zich niet her inneren ooit een verkeer als thans te hebben meegemaakt tijdens het carnaval in Rijnland. Zondag zijn "20.000 Nederlanders de grens bij Glanerbrug overgegaan. Maan dagmorgen reden volle bussen en auto's in een ononderbroken rij de grens over met mensen die in.Münster en aan de Rijn carnaval gingen vieren. Alleen al in Keulen telde men Maandagmorgen ongeveer duizend autobussen met Ne derlanders. Nadat enige tijd geleden de treiler „Herman" op de visgronden van de z.g. Vikingbank irf de Noordzee was aange varen door een Russische treiler, die ook voor andere schepen vreemde be langstelling aan de dag legde de be manning heeft volgens verklaringen van de IJmuidense vissers met kijkers de Nederlandse treilers terdege bestu deerd komen thans berichten van de Vikingbank binnen, dat daar een heie vloot Russische treilers vist. De Nederlandse treilers durven hun netten niet overboord te zetten, daar zii bevreesd zijn dat die in het voorbijva ren zouden kunnen worden beschadigd. De IJmuidense treiler „Norma Maria" bijvoorbeeld is reeds naar Noordelijker gronden vertrokken om daar zijn geluk te beproeven. Een hefschroefvliegtuig van de Sabe na, zonder pasagiers op weg van Rot terdam naar Brussel, heeft Maandagmor gen in de hevige sneeuwjacht een nood landing moeten maken even buiten de stad Roosendaal, vlak bij de fabrieken van de NV Philips. De piloot zette het toestel neer op een weide na ongeveer vijf minuten naar een geschikte nood landingsplaats te hebben gezocht. Hij ging in de cantine van de NV Philips een kopje koffie drinken en steeg weer op nadat het weer wat beter was ge worden. Advertentie (Tot Woensdagavond) Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking met sneeuw of regen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst, morgen middag ongeveer dezelfde tempera tuur als vanmiddag. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot krach tige wind uit Zuidelijke richtingen. Zon: 7.23—18.22. Maan: 6.26—16.29. Tussen een krachtig hogedrukgebied boven Rusland en een hoog boven de oceaan, komt over onze omgeving een depressiegebied voor. De depressie, die bij Groenland en IJsland tot ontwikke ling kwam, is in de afgelopen nacht ever Zuid-Engeland naar ons land ge trokken. In het Westen, midden en Zuiden van ons land viel vanmorgen vrij veel sneeuw. Bij Amsterdam lag een laagje van bijna een centimeter, maar verder naar het Zuiden al aan merkelijk meer. In het Noorden van ons land kwam bij helder weer drie graden vorst voor. Op plaatsen waar ook de komende nacht de sneeuw blijft liggen, kan vier tot zes graden vorst voorkomen. Dit voor Maart te koude en te gure weer met sneeuwval en in de nachturen lichte tot matige vorst, kan nog een groot deel van de komende week aanhouden. Ons land blijft voor lopig in een luchtstroom die oorspron kelijk uit de poolstreken afkomstia is. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'slefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 H'jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bljkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Dlrectie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. ™nd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 ïoen de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gister avond met een hamerslag een stemmingsuitslag bekend wilde maken, spron gen op de publieke tribune plotseling een vrouw en twee mannen overeind. Met in iedere hand een revolver hurkten zij op hun stoelen en vuurden in het wilde weg op de leden van het Huis. Vijf van hen werden gewond, van Me de republikein Alvin Bentley ernstig. De daders, die uit Portorico af komstig zijn, hebben de aanslag op de Amerikaanse Congresleden gepleegd, °m op de dag, dat in de hoofdstad van Venezuela de inter-Amerikaanse Conferentie begon „de aandacht van de wereld op het koloniale vraagstuk Je vestigen". „Ik ben Portoricaanse, mijn land moet vrij," riep de vrouw. Evenals de twee mannen behoort zij tot de Nationale Onafhankelijksheids- bartij van Portorico, waarvan in 1950 twee leden vergeefs getracht hebben President Truman te vermoorden. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat °P de Marshall-eilanden een „atoomap- Paraat" tot ontploffing is gebracht. De °htploffing is de eerste in een reeks Proefnemingen. Verwacht wordt dat daarbij ook een Waterstofbom tot ontploffing zal worden kebracht. In de bekendmaking is niet 6ezegd wat voor „atoomapparaat" tot Ontploffing is gebracht, evenmin of en Wanneer een waterstofbom zal worden beproefd. (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van het her heeft bekendgemaakt, dat binnen Mkele maanden opnieuw een met «toomgeschut uitgerust bataljon artille- he naar Europa gezonden zal worden. Het bataljon is uitgerust met 280 mm kanonnen, die gewone en atomische gra naten kunnen afvuren. Het heeft een sterkte Van 500 tot 600 manschappen, weiw16 Zes ër°te kanonnen bedienen, rona naar een onbekende plaats in Eu- zullen gaan. Eu nneer °°k het derde bataljon in '°Pa aangekomen is zullen de com- tto do s van de Amerikaanse en NATO- over 18 stukken atoomgeschut bikken. (A.P.-A.F.P.) een gevaarlijke tocht over de kam Van de 3200 meter hoge berg Dachstein j ue o£uu uickcr 11 i® Oostenrijk, is de bergpolitie er In «eslaagd een bergbeklimmer, die 57 uur redden osrichel had doorgebracht, te bekr Een tweede Oostenrijkse berg- tniir er was enkele uren voor de le de richel bereikte neergestort in n zestig meter diep ravijn. Vr?,e twee bergbeklimmers, die de sport tiid beheersten, werden Vrijdag Joens de bestijging van de Dachstein ^«vallen door een sneeuwstorm, die ïiil? voortzetting van de tccht onmoge- maakte. Op een ijsrichel boven een g Pende afgrond bleven zij steken. Hun ^schreeuw om hulp werd door de be- °hnvrs van een berghut vernomen, die Onmiddellijk de bergpolitie waarschuw- k De reddingsploeg van de politie R am echter voor een van hen te laat. ander is, na 57 uur in zijn benarde 6rivÏ!e te hebben doorgebracht, door de 'tie gered. (AP) l^bator McCarthy heeft medegedeeld, Stev minister voor het leger, Robert V, ens; Donderdag of Maandag a.s, subcommissie van onderzoen *c|lj-on-Amerikaanse activiteit zal ver- ®6bre De "Hing zal achter gesloten en worden gehouden. j>aridp?Iv®, de kwestie der „onheuse be- M to» ng" van legerofficieren zal voor- teheiri sprake komen hoe het leger ver- Waar?®.ne gevallen heeft behandeld, WJPrlfvil- personen van communistische eties beschuldigd waren. j|d rePublikeinse senator Karl Mundt, a,'thv ude enquêtecommissie van Me langes' ®fitt Maandag de berichten te- senh„ n volgens welke president Se eom£er de Republikeinse leden van >>naa„ 1Esie verzocht zcu hebben er 1 mee V°i0r te zorëcrl. dat McCarthy er alleen onderzoekingen instelt. (Reuter-AP) tals,a'1, heeff ®yrjsche eerste minister, Sabri Viiïu beeft verklaard, dat de regering tot Vei?.- door ï°pn'euw een bewind van het voik en voor het volk te Toen het trio ongeveer dertig schoten gelost had, werden zij overmeesterd en gearresteerd. In het Huis van Afgevaar digden ontstond een ware paniek. In de zaal en op de publieke tribune trachtte men weg te vluchten of achter de rijen stoelen plat op de grond dekking te zoeken. De aanslag heeft nog een zesde slachtoffer geëist: een van de zaalwach ten kreeg van de schrik een hartver lamming. Twee van de drie gearresteer den hebben inmiddels bekend. Alvin Bentley, die enige malen werd Een der slachtoffers van de schietpartij in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden te Washington wordt op een brancard het Capitool uitgedragen en naar een ziekenhuis overgebracht. tih»0ns'ttuUnn!L.regerinS zou democratisch Vert.1"* volk ziJn" Verder zou de rege- taa5Jlz>ngen vonr°ften "hnodtgen tot vrije ®legen over a Parlement en het volk cObsthgevaardigden „kwestie om de Kamer 4e a, erende de bevoegdheid van een 2odtUr Van dri7mderiilg te S«ven voor *0 de?, do verkie-' n* ?eva? Nainer haar gen achter de rug zijn aar ?°n, zal C!o jZaaml,eden heeft aan- Mer Jn ontslae President van de republiek een nieuweaa"bieden, waarna de Ka- president zal kiezen. De Kawasaki vliegtuigfabriek in Ja pan gaat Lockheed-vliegtuigen bouwen, t.w. de „Starfire"-straaljager en de T 33, een les-straalvliegtuig. Een vertegen woordiger van Lockheed heeft ver klaard, dat dit programma van grotere omvang is. dan onverschillig welk an der, dat tot dusverre gesloten is. Het zal Kawasaki tot een van de grote vlieg tuigfabrikanten van de wereld maken. Tot acht jaar na" de oorlog mochten de vroegere grote Japanse vliegtuigfabrie ken niet werken. Het programma bete kent voor Japan de opbouw van zijn eerste moderne fabriek van straalvlieg tuigen. Verwacht wordt, dat de toe komstige Japanse luchtmacht in be langrijke mate zal uitgerust worden met vliegtuigen als de „Starfire," die onder alle weersgesteldheden kunnen opere ren. (AP) In een commentaar op een officiële aankondiging over voedselschaarste in China heeft het officiële blad van de communistische partij, Maandag toege geven, dat zwarte handel en speculatie deze schaarste teweeg hebben gebracht. Een tweede voorname reden voor „het gebrek aan evenwicht tussen vraag en aanbod" nu voor het eerst toegegeven lag in het feit, dat een achterlijke stand van kleine boeren voornamelijk voor eigen gebruik verbouwt. (Reuter). Het- komende weekeinde, 7 en 8 Maart, worden in Finland algemene ver kiezingen gehouden voor de samenstel ling van het parlement. In de drie ver kiezingen welke tot nu toe na de oor log zijn gehouden en in de gemeente raadsverkiezingen in 1953 hebben de linkse partijen hun positie steeds iets verbeterd. Verwacht wordt, dat deze tendenz zal doorzetten. De andere, de regeringspartijen hebben thans een meerderheid van vier stemmen. (A.P.) getroffen, is onmiddellijk na de schietpartij geopereerd, •waarbij de kogels zijn verwijderd. Waarschijnijk zal hij nogmaals een operatie moeten ondergaan. Zijn toestand is levensge vaarlijk. De kogels hebben zijn maag, een zijner longen en vermoedelijk zijn lever doorboord. Een der chirurgen heeft verklaard, dat de kansen voor Bentley om dit te overleven slechts een op twee zijn. Mevrouw Bentley, die over twee maanden een kind ver wacht, wordt door een dokter bijge staan. Ben Jensen (Iowa) werd in de linker schouder geraakt. De afgevaardigde Kennëth Roberts (Alabama) en Clifford Davis, een democraat, werden beiden in het onderbeen geraakt. De vijfde, George Fallon (Maryland), werd in het dijbeen getroffen. Carl van Zandt, een republikeinse af gevaardigde uit Pennsylvania sprong tij dens de schietpartij op een van de daders toe en greep hem bij' de arm. De ande ren werden door de zaalpolitie over meesterd. De Portoricanen zagen echter nog kans een Portoricaanse vlag te ontrollen en omhoog te werpen. De vrouw riep hierbij haar naam: Lolita Lebron. De afgevaardigde Louis Graham zeide gezien te hebben, dat de vrouw omhoog schoot. De mannen daarentegen hadden wel degelijk de zaal ingevuurd. Alle parlementsgebouwen werden on middellijk afgezet, evenals de toegangs wegen van Washington. Ook werden speciale politie-agentcn naar de stations gezonden. Een nog niet bekend aantal personen is gearresteerd. Sommige be richten spreken van zeven, andere weer van dertig. Volgens sommigen bevonden zich nog meer Porticanen op de publieke tribune De namen der daders luiden Lolita Le bron (34), Rafael Maranda (25) en Anderes Cordero (29). Een vierde gear resteerde is Irving Flores. Allen gaven New-Yorkse adressen op. De politie vond in de handtas van Lolita Lebron een briefje, waarop onder meer geschreven stond: „Mijn bloed eist voor God en de wereld de vrijheid van Porto Rico. Ik geef mijn leven voor de vrijheid van mijn land. Dit is een kreet om vrijheid in onze worsteling om onaf hankelijkheid". „Ik verklaar, dat de Verenigde Staten de heilige beginselen der mens heid verraden in hun aanhoudende onderwerping van mijn land en in hun schending van ons recht om een vrije natie en een vrij volk te zijn en in hun barbaarse marteling van onze apostel van de onafhankelijkheid, Don Pedro Albigu Campos ik ben voor alles verantwoordelijk." (Albigu leidde de Portoricaanse op stand van 1950. Hij werd eerst veroor deeld wegen poging tot moord op een politieman en later wegens opstandige activiteit. Hij kreeg een vonnis van 12 tot 54 jaar, doch werd in September van het vorige jaar vrijgelaten onder voor waarde, dat hij zich zou onthouden van revolutionnaire acties.) Achtergrond van aanslag De wetgevende vergadering van Porto Rico heeft de gemenebest-status van het eiand met een overweldigende meerder heid goedgekeurd en steeds weer de pogingen van kleine, maar felle natio nalistische groepen verijdeld om tot een volledige afscheiding van de Verenigde Staten té komen. Op 12 Januari heeft het Huis van Afgevaardigden met 42 tegen 14 stem men een resolutie, waarin de onafhan- keijkheid van het eiland geëist werd, verworpen. De senaat verwierp twee dagen later een soortgelijke resolutie met 27 tegen vijf stemmen. Op 17 Febru ari heeft gouverneur Luis Munoz tijdens een gezamenlijke zitting van Huis en Senaat verklaard, dat Porto Rico geen onafhankelijkheid van de Verenigde Staten wenst en evenmin een positie als staat, zoals door een der oppositiepar tijen geëist wordt. De Verenigde Staten hebben de Ver enigde Naties te New York verleden jaar medegedeeld, dat president Eisen hower bereid is Porto Rico onafhanke lijk te maken, wanneer de bevolking dit verlangt. De gouverneur heeft echter verklaard, dat de eilandbevolking de voorkeur geeft aan de gemenebest- status, die haar verleend is, toen Tru man president was. Ontsteltenis te Caracas Het nieuws van de aanslag is op de inter-Amerikaanse conferentie te Cara cas met algemene ontsteltenis ontvangen. Te San Juan. op Porto Rico, heeft gouverneur Munoz verklaard, dat de ge hele bevolking van Porto Rico diep ver ontwaardigd is over deze woeste en ongelofelijke krankzinnigheid, welke allerminst een weerspiegeling is van de vreedzame en fatsoenlijke aard van de bevolking van Porto Rico. Pieker niet over het verletten, doch leer er iets uit voor de toekomst. Maandagavond omstreeks half negen is, na een enorme ontploffing, op de terreinen van de B.P.M. aan de Vondelingenweg te Pernis (Rotterdam) brand uitgebroken in een benzinetank van 10.000 m3. inhoud. Het dak vloog van de tank. De brand sloeg nagenoeg onmiddellijk over op een tweede tank, waarvan de inhoud eveneens direct in brand stond. De vlammen laaiden hoog op. De gehele omgeving werd door het felle vuur in een vuurgloed gezet. Kort voor de ontploffing waren nog twee personeelsleden ter controle op de tanks geweest. Gelukkig voor hen, dat zij tijdig de tank hadden ver laten. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De c-ntploffing was zo hevig, dat ze te horen was in het laboratorium van de BPM, op drie kwartier afstand lopen van de plaats des onheils. Ongeveer een halve kilometer verder ligt het terrein van de super-fosfaatfabriek „De Albatros." De bedrijfsbrandweer van de BPM rukte direct uit om met man en macht het vuur te bestrijden, dcch het bleek al spoedig noodzakelijk, ook de brand weren van omliggende gemeenten te alarmeren. De Rotterdamse brandweer verliet met groot materieel de Maas stad op weg naar Pernis. Ook de ha venbrandweer rukte uit. Ongeveer tien minuten na de ontploffing was het be gonnen te sneeuwen en aangezien het licht vroor, waren de wegen spiegel glad. Voorzichtigheid was daarom ge boden voor de vele auto's, die zich naar de terreinen van de BPM begaven. Er ontstond een aanrijding tussen twee personenwagens. Er was slechts mate riële schade. Er lag weldra een 10 cm dikke sneeuw laag. Tegen de witte omtrek en de he vige sneeuwval tekende de vlammenzee zich af. Uit de twee brandende tanks spoot de brandende benzine hoog op. Ondanks de koude was er nog al wat belangstelling, doch er was voor de toeschouwers een flinke afstand gebo- den, gezien de enorme hitte die de vuur massa verspreidde. De inlichtingen, die ons van verschei- Deze vrouw is Lolita Lebron, een van de Portoricanen, die gisteren hun revolver leegschoten in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. stallen van deze middelen op het spoor, die zich over twee jaren uitstrekten. De hele voorraad, van deze diefstallen af komstig, kon bij de daders in beslag ge nomen worden. Gearresteerd werd de 28-jarige apo thekersbediende S., die uit de apotheek in Amsterdam-Zuid, waarvoor hij werk te, telkens hoeveelheden verdovende middelen stal. Ook zijn broer, een 24- jarige melkslijter, is opgesloten, aange zien hij verdacht wordt van medeplich tigheid bij de pogingen de gestolen waar te verkopen. Voor zover de recherche bekend is, zijn de beide mannen er niet of nauwe lijks in geslaagd de cocaïne, het opium poeder en de morphineblokjes, die de oudste broer uit de apotheek had weg genomen, van de hand te doen. De man. met wie zij Vrijdagavond onderhandel den en van wie zij dachten, dat hij be langstelling voor de waar zou hebben, ging niet op het aanbod in. Deze man is wel door de recherche gehoord, doch zal niet worden vervolgd. In totaal heeft de recherche 250.000 milligram aan verdovende middelen bij de broers in beslag genomen. De apo theker zelf had nog niet bemerkt, dat hij bestolen werd. De Joegoslavische president, Tito, heeft verleden week Donderdag voor de buitenlandse persvereniging te Bel grado verklaard, dat hij betrekkelijk optimistisch is over de toestand in de wereld en de mogelijkheid tot verbete ring van de betrekkingen tussen Joego slavië en Italië. De verklaring werd eerst heden vrijgegeven. Volgens Tito is door de Berlijnse con ferentie bereikt, dat de koude oorlog heeft plaats gemaakt voor de phase van diplomatieke onderhandelingen tussen Oost en West. Tito toonde zich tot op zekere hoogte optimistisch over de sa menstelling van de nieuwe Italiaanse regering van Scelba, van wie hij ge loofde, dat hij werkelijkheidszin heeft. De deelneming van communistisch China aan de conferentie te Genève is in overeenstemming met het Joegoslavi sche standpunt, dat de regering te Pe king in staat dient te worden gesteld haar rol in de internationale politiek te spelen, aldus Tito. Joegoslavië zal niet toetreden tot de NATO. Tito betreurde, dat er een ach terstand is in de levering van Weste lijke militaire uitrusting, in het bijzon der vliegtuigen, artillerie en tanks. Ver der zeide hij, dat een van de belang rijkste problemen, waarmede Joegosla vië dit jaar te kampen heeft, het in evenwicht brengen van de betalings balans is. (Reuter.) Het incident, dat zich tijdens de Zon dag in Djakarta gehouden Islamietische demonstratie voordeed, heeft een onder werp van bespreking uitgemaakt in de Indonesische ministerraad. Deze besloot, voorlopig geen demonstraties meer toe te staan, teneinde verdere spanning in de samenleving te voorkomen. Het slachtoffer van het incident, kapi tein Supartawidjaja, is posthuum tot maioor bevorderd. (Van onze verslaggever) Vrijdagavond gelukte het de Amster damse recherche in een café aan de Amstelveense weg een tweetal Amster dammers te arresteren, terwijl deze trachtten een partij verdovende midde len van de hand te doen. Hiermede kwam de politie een lange serie dief- Nadat Zondagmorgen reeds een grote tank op de terreinen van de B. P. M. in Pernis in de lucht was gevlogen, heeft zich gisteravond een nieuwe ex plosie voorgedaan. Een grote benzine tank vloog in brand en een enorme vlammenzee verlichtte de omgeving. Links de brandende benzinetank, rechts een tank met dieselolie, die eveneens in brand geraakte. dene zijden bereikten, spreken t?lkaar op één punt tegen n.l. hoeveel tanks er op dit ogenblik branden. De brand weer meent, dat er vier tanks in brand staan, doch dat er twee zouden zijn uit gebrand. De politie echter vertelde ons dat er drie tanks in lichter laaie staan: de twee, die Maandagavond reeds brandden en een derde. Dë kans zou niet uitgesloten worden geacht, dat er zich in deze derde tank een ont ploffing zou voordoen. Zoals het vannacht de deskundigen toescheen, is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de brand nog enkele dagen zal voortduren. Gezien de afstand, die in acht moet worden genomen, is de toestand moeilijk te controleren. Van de zijde der BPM Pernis kon men ons niet inlichten ever de oorzaak van de ontploffing. Sleepboten hebben verscheidene in de Eerste Petroleumhaven liggende tankschepen weggesleept. Dit is de tweede brand, die zich in twee dagen tijds bij de BPM voordoet. Zondagmorgen deed zich namelijk even eens een ontploffing voor in een soort gelijke tank. Deze brand kon met het inspuiten van scnuim worden bedwon gen. Ook toen deden er zich geen geen persoonlijke ongevallen voor. De tanks, zo vertelde men ons nog, zijn niet de grootste, die zich op de terreinen be vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1