Hevige Dertig onlusten in Khartoem bij de aankomst van Naguib dodenonder wie het hoofd van de politie Britse enk is erger dan pijn! DËBRAIINE Meeste priester-arbeiders gehoorzamen voorschriften artikelen Productieverhoging ge bruiks- onder Malenkov primair 15.000 mensen in ons land overlijden jaarlijks aan kanker 185 millioen geldt niet meer als uiterste limiet ssrss aa Schot Sanatorium voor ooglijders in de Bilt geopend Opening van het Soedanese parlement uitgesteld Dr. Olierook neemt afscheid van K.A.B. Veelvuldig gebruik van alcohol kan slokdarmkanker ten gevolge hebben Voorlopig geen disciplinaire straffen SIR PERCY Tegemoetkomende houding in de meest schrijnende gevallen Zeven weken in de Sovjet-Unie XX HOGER LOON HEEFT GEEN WAARDE ZOLANG MEN GEEN BEHOORLIJKE WAAR KAN KOPEN Malenkov heeft prestige nodig UITKERINGEN (OUD) 1NDISCHGASTEN DINSDAG 2 MAART" 1954 PAGINA 3 Geschenken aangeboden Groeten aan militairen der Zeemacht In N.-Guinea, Korea en de Ned. Antillen They smoke them here they smoke them there They smoke them everywhere! Besprekingen GIA Overeenstemming nog niet bereikt Pure Virginia Cigarettes Muziekprijs voor Frans D Vester ?*dtrumaN^Se prijs van het Contact het Nede„i„ iant^se Musici samen met v53 toeeev"^ Impresariaat is voor "ester. geKend aan de fluitist Frans Brandende pijn - vanuit de maag tot boog in Uw keel? Ergerlijke vernielzucht De arbeidstijd op Koninginnedag Vrije dag met behotid van loon mogelijk „Medal of Freedom" voor Gerben Sonderman NEDERL. STEDEN VOOR DE TELEVISIE Kindje doodgereden Hapje acrobatiek ernstige botsingen tussen betogers en de politie zijn gisteren in de hoofd stad Khartoem van de onder Brits toezicht staande Soedan dertig personen het leven gekomen, terwijl meer dan honderd anderen werden gewond. Onder de zeventien leden van de politie, die bij het treffen met de demon stranten het leven verloren, bevindt zich ook de Brit Harold McGuigan, de enige Engelsman en het hoofd van de politie. De onlusten ontstonden hij de kankomst van de Egyptische president, generaal Naguih, die per vliegtuig arriveerde om de opening van het parlement bij te wonen. Deze plechtigheid is echter op het laatste moment in verband met de ongeregeldheden uit gesteld tot 10 Maart. I' Advertentie Onmiddellijke verlichting en I spoedige genezing van Uw J huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel (Van onze Utrechtse correspondent) Op spontane en hartelijke wijze heeft de K.A.B. Maandagmiddag afscheid ge- homen van dr. A. Olierook, die in ver band met zijn benoeming tot pastoor te "loemendaal zijn functies als directeur Yan het vormingsinstituut te Doorn en leider van het ontwikkelingswerk van de K.A.B. heeft neergelegd. Tijdens een druk bezochte receptie in hotel Noord- «rabant werd de scheidende functiöna- Us o.a. toegesproken door de voorzitter de K.A.B., de heer J. A. Middel buis, die met grote lof gewaagde van de belangrijke diensten door de aftre dende functionaris bewezen. Ofschoon lvij u de eervolle promotie van harte gunnen, aldus de heer Middelhuis, laat Uw vertrek een grote leemte in onze rijen. Als blijk van waardering en dankbaarheid voor het vele verrichte werk bood de voorzitter dr. Olierook een couvert met inhoud aan. Nog werd net woord gevoerd- door de heer J. A. Blommers, voorzitter van St. Raphael, Öe heer Joh. Zwanikken, voorzitter van Qe Utrechtse diocesane K.A.B. en de heer^ Van Wavel namens de Kajotters. Eerstgenoemde bood pastoor Olierook eveneens een geschenk onder couvert aan. Ook de Limburgse K.A.B. vereer de de scheidende functionaris met een dergelijk cadeau. De betogers, voor het merendeel le den van de Oemmapartij, die geen aan sluiting van de Soedan bij Egypte wenst doch volledige onafhankelijkheid na streeft, waren .gewapend met messen en houten speren met stalen punten. De pojitie trachtte eerst de betogers met traangas uiteen te drijven, maar moest door het voortdurend opdringen tenslotte van de vuurwapens gebruik maken. Aanleiding tot de ongeregeldheden was de omstreden kwestie van de toe komstige status van de Soedan. Enge land en Egypte zijn zoals bekend over eengekomen, dat eind volgend jaar over het politieke lot van de Soedan beslist zal worden. De Soedanezen zullen dan een keuze kunnen maken tussen twee alternatieven: onafhankelijkheid of ver eniging met Egypte. De ongeregeldheden kregen een mas saal karakter, toen president Naguib op het vliegveld van Khartoem aan kwam. Hij werd opgewacht door de gouverneur-generaal, sir Robert Howe, de Soedanese premier en een erewacht. Op het vliegveld had zich een menigte van ongeveer 50.000 personen verza meld. Toen president Naguib de wacht wilde inspecteren doorbrak de menigte het politiecordon en de ontvangstplech tigheid kreeg daardoor een chaotisch karakter. Buiten het vliegveld echter werd een grote menigte van aanhangers van de Soedanese onafhankelijkheid door de Soedanese troepen op een af stand gehouden. Hier hief men kreten aan zoals „geen Engeland en geen Egypte". President Naguib en de gouverneur- generaal reden langs een omweg naar het paleis van de gouverneur. Inmid dels echter marcheerden de voorstan ders van Soedans onafhankelijkheid naar hèt paleis. Hier ontstond een hand gemeen, waarbij de demonstranten met traan gasbommen bestookt werden. De demonstranten, die met messen en speren vochten, richtten zich niet slechts tegen de troepen, doch raak ten eveneens handgemeen met de onaf hankelijk gezinde en de „prö-Naguib" Soedanezen. Vannacht is de rust te ruggekeerd onder de druk van de troepen, die zwaar bewapend en met tanks patrouilleren. Het paleis van de gouverneur-generaal, waar president geen aansluiting bij Egypte wenst doch volledige onafhankelijkheid van Soedan nastreeft, heeft van de regering op- drachi ontvangen zijn aanhangers uit de stad te doen vertrekken. Later werd gemeld, dat hij door de politie is ge arresteerd. Volgens radio-Cairo had Rahman el Mahdi 20.000 arbeiders van zijn lande rijen naar Khartoem ontboden. Zij wa ren gewapend met ongeoorloofde wa pens en op militaire wijze geoefend. Ook het Soedanese kabinet heeft ver klaard, dat er redenen zijn om aan te nemen, dat de incidenten van te voren beraamd zijn. Alle openbare plechtig heden zijn afgelast. (Reuter-A.P.) Naguib ondergebracht was, werd be waakt door Soedanese en Britse troe pen. Abdel Rahman el Mahdi, zoon van el Mahdi, wiens troepen generaal Gor don indertijd doodden, en veteranen- leider van de Oemma, de partij die Gisteren is officieel de termijn verstreken, waarop de priesterarbeiders in *rankrijk, thans „priesters in de arbeidersmissies" geheten, hun arbeids- c°ntracten moesten hebben opgezegd, hun lidmaatschap van de vakvereni gingen verbroken en zich hebben ingeschakeld in parochiële of kloosterlijke gemeenschappen. Volgens berichten uit verschillende delen van Frankrijk, aldus A.P., hebben de meesten van de ongeveer honderd priester-arbei ders aan de voorschriften gehoorzaamd. Alleen in Parijs wachten zij op de terugkeer van kardinaal Feltin, voordat zij zullen verklaren té gehoorzamen of te protesteren. Kardinaal Feltin bevindt zich in Zwitserland, maar zou Voor het begin van de vasten in Parijs terug zijn. De landelijke organisatie voor de kan- ker-bestrijding, die in Mei van het vo rige jaar door dr. Muntendam is opge richt, is enige tijd geleden begonnen met een centrale kankerregistratie. Alle mogelijke gegevens van patiënten- met kanker, die bekend zijn bij de verschil lende grote ziekenhuizen, worden ver zameld door het bureau, tot directeur waarvan de heer C. W. Schüller is be noemd. In het orgaan van de Centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen „Het Ziekenfonds" wijdt dr. J. Z. Ba- ruch een artikel aan de centrale kan kerregistratie. Kanker als oorzaak van overlijden is statistische nauwkeurig bekenu 13.000 tot 15.000 personen overlijden jaarlijks in Nederland door kanker of een ander kwaadaardig gezwel. Gemiddeld kan men zeggen, dat de kwaadaardige ge zwellen de doodsoorzaak vormen van i op elke 8 Nederlanders. Omdat echter weinig of nooit geschreven wordt over het aantal ziektegevallen, wordt ten on rechte de indruk gewekt, dat het lijden aan kanker welhaast automatisch de dood betekent, zo schrijft dr. Baruch verder. Vergelijking -an het aantal ziekte met het aantal - sterfgevallen door kwaadaardige gezwellen zou evenwel juist doen zien, dat de genezingskansen, ook van deze op zichzelf ernstige ziek ten beter zijn, dan door het grote pu bliek nog altijd wordt verondersteld. De vrees voor kanker die sommige men sen kwelt, kan wel even erg zijn als do ziekte zelf. Registratie van alle patiënten lijdende aan kanker zal ons voorts in staat kun nen stellen, de invloeden van beroep, levens- en voedingsgewoonten nauw keuriger te leren kennen. Hieruit zijn wellicht belangrijke conclusies te trek ken over het voorkomen van kanker, misschien door het wijzigen van bepaal de voedings- of levensgewoonten, zoals het kettingroken en dergelijke. Dr. Ba ruch wijst er in dit verband op, dat bij onderzoekingen in het Antoni van Leeuwenhoekhuis is gebleken, dat kas teleins en kellners, die door de aard van hun beroep nogal wat alcohol verwer ken, gemiddeld zeven keer zo vaak slokdarmkanker hebben als mannen die andere beroepen uitoefenen De familie van de militairen der Zee macht, die in Nieuw-Guinea, de Neder landse Antillen of Korea verblijven, hebben een formulier ontvangen waarin hun wordt medegedeeld dat het bureau Ontwikkeling, Sport en Ontspanning van het ministerie van Marine in de maanden Maart en April wederom een groetenactie ten behoeve van bedoelde militairen organiseert. In een twintigtal plaatsen wordt de gelegenheid openge steld deze groet, die uit maximaal twee honderd woorden kan bestaan, uit te spreken. Er zijn aan een en ander geen kosten verbonden, alleen het reisgeld is voor eigen rekening. Het is de bedoeling dat de militairen van de Zeemacht met Pasen deze „gesproken brieven" in hun bezit hebben. Familieleden, die menen ook voor medewerking aan deze groe ten actie in aanmerking te komen, doch die geen uitnodiging daartoe hebben ontvangen, kunnen zich in verbinding stellen met het bureau O.S. en O. van het ministerie van Marine, Lange Voor hout 7, Den Haag. Advertentie Inmiddels is in gezaghebbende ker kelijke kringen te kennen gegeven, dat zeker geen sancties zullen worden toegepast, zoals dagbladen de laatste dagen hebben gesuggereerd. De Kerk is te bezorgd om het heil der zielen en te zeer overtuigd van de grbotheid Van het cffer, dat van de priester-ar beiders wordt gevraagd, dan dat zij op hen het meedogenloos wapen der dis ciplinaire straffen op hen zal toepas sen. Voor men de mogelijke straffen zal opleggen zal alsnog een termijn Van beraad is overweging worden ge- homen, waarin eventueel de daden van ongehoorzaamheid met vaderlijk vermaan en talrijke aansporingen zul len worden tegemoet getreden. Q Zoals men weet moesten de priesters vp 1 Maart hun activiteiten in de vak- j®^enigingen opgeven en hun arbeid in jmriek, mijn of anderszins tot drie uur Öp dag beperken. In gevallen, waarin tier WerkScvers weigerden hen op een [./■ëclijke basis te laten werken, moes b zij ontslag nemen. tilhv0fessor Rooseno, de Indonesische gaster van Verbindingen, heeft me- tlplifeeid, dat de besprekingen met de (iarurttie der K.L.M. over de status der Sens *ndonesian Airways niet vol- Schin Verwachting verlopen. Over ver stevigde punten kon geen overeen- ming worden bereikt. Vana5st de kwesties der nationalisatie tioor j U-LA. en de technische bijstand Voorwa k-L.M„ stelt de K.L.M. uilige l°pi„ .aruen, waarover men het voor niet eens kan worden. De be- ,en verlopen dan ook anders, ,w, rv-'acht werd, aldus de minister. GOUDGELE VIRGINIA JEen product van DEAN ft SIMMONS Ltd. Onder 'smartelijke omstandigheden herdenkt Z. H. Paus Pius XII vandaag de dag, waarop Hij vijftien jaar geleden eenstemmig werd gekozen tot Opperherder der Christenheid en viert Hij tevens Zijn acht en zeventigste verjaardag. In deze dagen, nu de H. Vader gekweld wordt door ziekte en Hij smartelijker dan ooit het leed voelt, dat de Kerk en de vervolgde christenen wordt aangedaan, gaan de gedachten van alle katholieken zeer bijzonder uit naar hun Opperherder. Voor Nederland: N.V CIGARETTES IMPORT CY A.J. BLOK.SCHEVININGEN o -- vaj uiuuo vsc uiiiHDn n Elissinfp2bilk voor bet nemen van be ken en v, acbt men nog niet aangebro- at aan',3' zoals de toestand zich thans en. evenmin in zicht. w pryswhmaflleiding betekent °-a- dat i-95V55 oen a .gedurende het seizoen erdam o£ zal geven in Am- De regering zal zich by de regeling van de uitbetaling der oorlogsschade aan de (oud) Indischgasten niet laten leiden door de eerder door haar gestel de limiet van f185 millioen. Zij heeft gemeend te dien aanzien aan de vele bestaande bezwaren tegemoet te komen. Zij handhaaft, bij haar bereidheid de (oud) werkers in Indonesië tegemoet te komen, echter haar standpunt, dat zij in deze geen juridische verplichtingen heeft. Aldus ontlenen wij aan de memo rie van antwoord van de ministers van Buitenlandse Zaken, zonder portefeuille en van Financiën op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer inzake de nota over het rapport van de Commissie Achterstallige Betalingen. Dat Nederland zich inlaat met schade door Nederlanders geleden in Indonesië, is niet het gevolg van een algemene aansprakelijkheid van Nederland, doch van het feit, dat een zeer groot deel dezer Nederlanders zich inmiddels in Nederland heeft gevestigd, en van het feit, dat de republiek Indonesië na de souvereniteitsoverdracht de bij deze overdracht aanvaarde verplichtingen in zake rehabilitatie in de plaats getre den van een oorlogsschaderegeling in eigenlijke zin jegens betrokkenen niet heeft nagekomen. In het belang van een gezonde en vlotte uitvoering der uitbetalingen acht de regering het gewenst een kleine commissie van bijstand in het leven te loepen. In dit college zullen naast ambtelijke vertegenwoordigers worden opgenomen vertrouwensmannen van be langengroepen, terwijl daarnevens des kundigen of deskundige instanties (b.v. de Verzekeringskamer) kunnen worden ingeschakeld. De regering is bereid tot een tege moetkomende houding in de meest In zijn rede tot de Opperste Sovjet op 8 Augustus 1953 heeft Malenkov zijn niet te boven te gaan. Ik heb er uit nieuwe economische politiek in de volgende bewoordingen aangekondigd: geconcludeerd dat de Russische arbei- „Tot nu toe zijn wij niet in staat geweest de lichte industrie en die van ber momenteel niet in staat is be- consumptie-goederen gelijke tred te doen houden met de zware industrie. Thans kunnen wij, en dus moeten wij, zoveel mogelijk de ontwikkeling sti muleren van de lichte industrie, teneinde een snellere stijging van het materiële en culturele levensniveau van de bevolking te verzekeren. Het is dringend noodzakelijk, dat wij binnen twee of drie jaar voor meer levens middelen en andere consumptie-goederen zorgen: vlees en aanverwante producten, vis en aanverwante producten, boter, suiker, jam, kleding, schoei sel, serviesgoed, meubels en andere voorwerpen voor cultureel en huishou delijk gebruik. Wij moeten zorgen voor een veel grotere hoeveelheid ge bruiksartikelen." (Luid applaus.) levensniveau van het Ru.sische volk een peil kan bereiken dat vergelijk baar is met het onze? Vele economen van naam menen van we... Zij zijn van mening, dat, wanneer de Russische eco- .nomie eenmaal van de last van de weder - iii k-ewiju, zij in betrek kelijk korte tijd haar achterstand kan uthalen. Zelf aarzel ik nog om partij te kiezen. Ik deel, na een reis van zeven weken door de Sovjet-Unie, het opti misme van deze specialisten niet. Er zijn drie dingen die m.i. de nieuwe po litiek van de Russische regering in de weg staan. Op de eerste plaats veroor zaken de verschillende door Rusland - r ie.-de gebeden vee' last. Het n„ j moet niet gemakkelijk zijn al die «n Hi» gebieden zonder meer in te schakelen. hoorlijke waar voor zijn loon te krij gen Bewapeningsindustrie de Russische economie gezonder te ma ken. De productiviteit heeft de laatste tijd een punt bereikt, waarop zij niet verder verhoogd kon worden. De arbei der wordt niet aangelokt door hogere salarissen omdat zijn grotere verdien sten hem toch niet anders dan schaarse Deze nieuwe politiek is ingegeven ^en^^he!? door politieke en economische overwe- H;„ 1non .ÜfLflJIT" Jl gingen Politiek sesoroken heeft M- die de stalTi.nprijs (20.000 roebel) had ge. aureool van Stalin. "Hij"is "geen" maar- "CL gexa aa" ae slaat te lenen sHcJ?aik'Fg baefA ge.T °°rloe ge wonnen. Waarom zou hij ook een even lelijk HU heeft geen standbeeld op ieder Rus- costuum van even middelmatige kwaii- i. r n dm Derhalve spant hij zich in teit kopen al3 de andere die hij al be- 7OT HmmnrlirtM p.a,, LU L - A 1 3isch plein. om de achting van het* Russische"volk te verwerven door een meer liberale politiek te- verdedigen (zoals alles, is ook dit maar betrekkelijk). Hij heeft een amnestie afgekondigd en hij heeft partij gekozen tegen de politie. Thans wil hij het welzijn van de massa ver hogen door een groot deel van de pro ductiecapaciteit te bestemmen voor de vervaardiging van gebruiksartikelen. Deze maatregel is tevens geschikt om zat. Bovendien zou hij het niet op kun nen bergen, want in zijn kleine woning was geen plaats voor een kast. Verschil lende keren hehben Russen mijn foto toestel proberen te kopen. Zij werden aangetrokken door het buitenlandse merk. Ik wilde eens horen wat ze er voor boden en tot mijn verbazing merkte ik dat zij er veel geld voor over hadden: 2900. 3000 en zelfs 5000 roebel bleek hun financiële draagkracht van de overvloed en die van de so berheid is momenteel brandend ac tueel in de Sovjet-Unie. Volgens Malenkov en Mikoyan is de productie verhoging voor consumptiegoederen bedoeld om de arbeidsproductiviteit van de arbeiders op te voeren. Men kan nog niet zeggen of de algemene productieverhoging, die er het ge volg van zal zijn, de Russische eco nomie uiteindelijk in staat zal stellen om evenveel wapenen en evenveel investeringsgoederen te produceren als te voren, ondanks het feit dat er aanzienlijk meer gebruiksartikelen worden geproduceerd. Het is even wel niet onmogelijk. En deskundige ■•ui"twT"»rs hebben verzekerd, dat de mening van bepaalde economen, als zou de huidige productieverhoging van gebruiksartikelen noodzakelijk ten koste van de bewapeningsindus trie moeten gaan, zeer zeker voorba rig is. Drie hinderpalen na door Beschikt de Sovjet-Unie echter, de investeringspolitiek zoals die Stalin werd gevoerd, over een bruik '■«aar apnarnat. <-m de productie op kor te termijn om te schakelen, zodat het Voorts geloof ik, dat de ellendige toe stand, waarin een groot deel der satel- lietlanden zich bevindt, de aandacht van Moskou zal gaan opeisen. Rusland ziet zich reeds gedwongen Tsjechoslo- vakije en Oost-Duitsland te helpen. En tenslotte ben ik van mening, dat Rus- lands Chinese bondgenoot, met zijn fer vent nationalisme en zijn onmetelijke behoeften, de Russische plannen, de oductie van gebruiksartikelen te ver- hogep, in de war zal sturen, alle plan nen van Malenkov en Mikovan ten spijt Rusland zal al het mogelijke doen om te voorkomen dat de regering in Peking elders hulp zal gaan zoeken. Het zou niet goed zijn het communis me te bestrijden door er leugens over te vertellen. YVij moeten weten, dat zich n gere -ijde van het IJzeren Gordijn een indrukwekkende economie ontwik kelt, dat het levensniveau daar voort durend hoger wordt en dat het zelfs mo gelijk is, dat hel eenmaal gelijk wordt aan het onze. Wij mogen ons echter niet laten misleiden door een dergelijke .->01"'' v T. cii- bereikt wordt ten kos te van de eerbied Voor de menselijk-- nersooHPkbeid, met voorbijzien van al le geestelijke en religieuze waarden. schrijnende gevallen. Zij stelt zich voor In deze gevallen aan de betrokkenen voorzover zij in Nederland gevestigd zjjn en niet geacht kunnen worden in middels voldoende gerehabiliteerd te zijn, een uitkering te doen tot een maxi mumbedrag van f 750 voor het gezins hoofd en f250 voor elk volgend gezins lid, tot een maximum van f 2000 per geval Zowel zij, die geopteerd hebben voor de Indonesische nationaliteit als zij, die voor de Nederlandse opteerden, zullen van de uitkeringen profiteren. De „fatale" datum De datum van vestiging in Neder land per 1 Januari 1953, die vereist was wilde men recht hebben op uitkering voor wederinrichting, wil de regering, onder de indruk van de vele bezwaren hiertegen gemaakt, wijzigen in: vestiging per 1 Januari 1954. Zij zal zich niet strikt aan deze datum houden in gevallen waarin zulks duidelijk onbillijk zou zijn. Deze maatregel geldt ook voor degenen, die zich intussen in Nieuw- Guinea en de West gevestigd heb ben. De meerdere kosten van een en ander worden begroot op 8 millioen. Met betrekking tot de ontneming van het recht op rehabilitatie-uitkeringen aan gepensionneerden, die in het genot waren van een toelage boven het pen sioen delen de ministers mede, dat de regering bereid is deze beperking zowel ten aanzien van de ouderdomsvoorzie ningen als met betrekking tot de delega tieschulden in te trekken. De post „ouderdomsvoorziening" dient als ge volg hiervan te worden verhoogd met f2.000.000 en de post „delegatieschul den" met f 1.000.000. Het is de bedoeling van de regering, dat aan hen, die op het ogenblik waarop hun backpay-pensioen betaalbaar werd gesteld, buiten Indonesië gevestigd wa ren, zo nodig een zodanige uitkering zal worden gedaan, dat zij worden gebracht in de'positie als hadden zij dat backpay pensioen uitgekeerd gekregen nominaal in Ned. Crt. Tenslotte: de regering kan geen aan leiding vinden, hen, die backpay-pen sioen hebben ontvangen, daarenboven nog een tegemoetkoming in de kosten van wederinrichting te verstrekken. Met betrekking tot de vraag betref fende de limitering van de tegemoe: komingen in de kosten van wederin richting tot een bedrag van f 80 millioen kan de regering verklaren, dat zij bereid is dit bedrag niet langer te doen gelden als een limiet in financiële zin. Advertentie Een of Ivvee Reünies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Ren- nies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en ze zijn nog smakelijk ook De ene Schot kwam bij de andere op visite. „Mag ik u een verfrissing aanbieden?", vroeg de gast heer. „Graag", was het gretige antwoord. Bereidwillig stond de ont vangende Schot op en open de het raam. Een stuk of vijf, zes knaapjes van 6 7 jaar hebben in een in aanbouw zijnd huis op de hoek Hoef laanVelserhooft- laan te Santpoort danig huisgehouden. Zij vernielden er voor een waarde van ongeveer 500 o.m. aan fundering en balklagen. Daarna adrongen zij bin nen in een nieuw huis door verbreking van een ruit, om ook daar hun „spel" te spelen. Een kalkkuip werd in twee kachels leggegooid, gereedschap werd vol kalk gesmeerd, sleutels werden weg gegooid, een spiegel gebroken, de wand gemenied en de deuren gekalkt. De ou ders zullen nu het gelag moeten betalen. Ook op andere plaatsen in Santpoort verliet de jeugd het goede spoor. Op de Terrasweg waren twee kapen van 8 en 11 jaar, die de straatverlichting ver nielden. En aan de politiepost Santpoort kwam een automobilist met in zijn wa gen een jongen van tien jaar. die de wa gen aan een klinkerbombardement had onderworpen. In de Burg. Enschedelaan hield de jeugd zich onledig met een nieuw spel letje. De melkslijter zette daar de melk flessen bij zijn klanten in de voortuin tjes, waar de jeugd zich over deze fles sen ontfermde. De inhoud werd uitge goten in het Burg. Rijkenspark tot la fenis van de flora, de flessen werden ver kocht en van de opbrengst werd snoep goed aangeschaft. Het College van Rijksbemiddelaars heeft gezien een voorstel van de Stich ting van de Arbeid met betrekking tot de arbeidstijd op Koninginnedag be paald, dat het aan werkgevers is toe gestaan op Koninginnedag voor zover het werk zulks toelaat, vrijaf te ge ven met behoud van loon. Deze vrije dag zal niet in mindering worden ge bracht op de vacantie, waarop de werk nemer recht heeft. In aanwezigheid van Prins Bernhard heeft de Amerikaanse ambassadeur, de heerH. Freeman Matthews, Maandag aan majoor Gerben Sonderman, adju dant van H.M. de Koningin, de Ameri kaanse „Medal of Freedom" met de zilveren palm uitgereikt voor zijn ver diensten in het verzet tijdens de oorlog. De plechtigheid ten huize van de am bassadeur werd gevolgd door een in formele lunch. De bij de onderscheiding behorende mutatie werd voorgelezen door kolonel J. R. Pritchard, militair attaché van de Verenigde Staten. Zij vermeldt, dat de onderscheiding was verleend door de president der Verenigde Staten wegens bijzondere verdiensten gedurende de Duitse bezetting, die van grote waarde was voor de geallieerde oorlogsvoering. De toenmalige reserve-kapitein 'Gerben Sonderman had o.m. een radiogroep opgericht om de geallieerden te infor meren over de posities van de Duitsers. De KRO-televisje is voornemens in een aantal programma's aandacht te be steden aan Nederlandse steden. In korte documentaire programma's zal aan de hand van filmateriaal en een enkel in terview een Nederlandse stad wordfen belicht. Thans maakt men filmopna men in Rotterdam. Deze stad komt als eerste op 16 Maart aan de beurt. Den Haag en Amsterdam zullen in latere uitzendingen volgen. Op het erf van de grondhandelaar S te Zevenhoven is het bijna: 3-jarige zoontje van de landbouwer T. v. Wou denberg onder een vrachtauto gëkomen en op slag gedood. Deze twee acrobaten in Parijs tonen een „sterk" staaltje van buitengewoon krachtige tanden. Het zijn de twee ge broeders Seiferts, 23 en 11 jaar oud, die samen met hun 21 jaar oude broer dit verbluffende nummer brengen in het bekende circus Medrano. Een „hapje acrobatiek", dat de meesten wel zeer zwaar op de maag zou liggen.... Met enige plechtigheid is Zaterdagmiddag het Nederlands Sanatorium voor Ooglijders „Beerschoten" te De Bilt officieel geopend. Het sanatorium, bestemd voor lijders aan oogtuberculose, gelegen aan de Rijksstraat weg Utrecht—Amersfoort, is feitelijk reeds enige maanden in gebruik genomen. Op 9 November van het vorig jaar werd de eerste patiënt opgenomen en thans zijn er reeds een dertigtal gehuisvest, waarmede de nieuwe stichting eigenlijk reeds ten- volle is bezet, zodat men is moeten over gaan tot opstelling van een wachtlijst. De openingsplechtigheid Zaterdagmiddag werd bijgewoond door de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, de directeur-generaal van de RAYMOND SCHEYVEN Volksgezondheid, prof. dr. Muntendam, de burgemeester van De Bilt, de heer L. Fabius, en verschillende oogspecialisten. Minister Suurhoff wees er in zijn ope ningsrede o.m. op, dat de centrale ligging van „Beerschoten" er op duidt, dat het sanatorium een stichting van nationale be tekenis is. Wellicht, aldus de minister, groeit het uit tot een oord van internatio nale betekenis. De voorzitter van de Stich ting „Sanatorium voor Ooglijders", die het instituut beheert, wees er op, dat de stich ting eigenlijk te danken is aan het initia tief van prof. Weve te Utrecht. Met grote erkentelijkheid gewaagde hij van de royale gift van 150.000 door de Kon. Ned. Petroleum-Mij., die de uitvoeri' van de plannen mogelijk maakte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3