Onvermoeibaar ras carnavalvierders in het vrolijke Limburg H€T T€K€N JOMS Rijksweg Amsterdam't Gooi nog zeer gevaarlijk K ru is woord raadse l DE ENGEL VAN_ SAN FRANCISCO Inhoud collectebussen ontvreemd Vrijthof een gladde dansvloer Historisch kussen voor N.-Brabanf Binnenkort aanbesteding verbreding Muiden—Naaiden Brandstichting uit wraak O Opbouwen taak van Landbouwschap Nog drie punten te regelen Collectanten mochten bussen de gehele dag houden In een doperwtje gestikt Hond bijt oor van jongetje af Verhoging van de bezoldiging DINSDAG 2 MAART 1954 PAGINA 5 Optocht van 60 wagens in Valkenburg jeTaiCDe NOORMAN HAWOMA Commissie van ondersoek benoemd Hof legt een jaar op ■«rot Overleg waterwegen Overdracht commando luchtvaartopleidingen Conferentie in Genève Nederland overlegt met kleine naties Prijsvraag voor scholieren Uw lorgen. bmdl u ""«"..ft,,. Wv<?rt m door CLARENCE B. KELLAND 12 A. L. S. Lockefeer ridder St. Gregorius Belgische onderscheiding voor prof. Van Haeringen Burgerlijke Rijks ambtenaren Te oordelen naar de uitbundigheid, waarmee Limburg zijn tweede dolle Vastelaovendsdaag beleefde, vormen de carnavallisten van dit gewest toch wel een onvermoeibaar ras feestvierders. Ondanks de afwezigheid immers van voldoende nachtrust, schilderden de veelsoortigste koekemommen (ver klede carnavalsgekken) in tal van Limburgse gemeenten weer de meest dwaas-bonte taferelen, waarmee dit gewest reeds Zondag vertrouwd was geraakt. Deze taferelen kleurden Limburg echter nog met een feller car navalsbont dan Zondag reeds het geval was. De storende sneeuw- en regen buien op de eerste carnavalsdag hebben Maandagavond hun hinderlijk spel gestaakt, met als gunstig gevolg, dat ook de regenschuwe carnavalsgekken zich vrijelijk op straat durfden te wagen. Tegenover de vele nadelen had de aanhoudende regen ook een groot voordeel opgeleverd, dat hierin bestond, dat alle straten omgetoverd waren in een spiegelgladde dansvloer. Het Maastrichtse Vrijthof b.v. had hiervan het meeste profijt getrokken. De kiezelsteentjes van dit magnifieke plein vormden een lichtglanzend mozaïek gevat in een lijst van oranje lichtjes waarop honderden slierten hossende verklede dwazen met goed vinden van het glimlachend Mooswief veelkleurige strepen zig-zagden. Voor wie het Vrijthof nog niet voldoende ruimte bood die dansten hun carnavals vreugde uit in de gezellige straten der binnenstad, welke bovendien nog ontel bare intieme café'tjes als dansruimte achter de hand hielden. Maastricht liet eerst goed op deze tweede Vastel aovendsdaag aan de vele tienduizenden vreemdelingen, onder wie vele Belgen, merken dat er iets gaonde was in Mestreech. Maar ook in andere carnavalscentra van Limburg viel op deze tweede dag wel iets bijzonders te beleven. We denken hierbij aan Kerkrade, waar vanouds de onvervalste Vastelaovends- sjpaas eerst losbreekt op carnavals- Maandag nadat de jroeësse tsog is uit getrokken. De Kerkraadse optocht werd dit jaar wel bijzonder gehandicapt door fikse sneeuwbuien, die de vele toe schouwers niet direct in de juiste schwung brachten. Hier was ook wel de kwaliteit van de optocht een beetje schuld aan omdat deze niet in alle onderdelen zo boeide zoals dit in vroe ger jaren het geval was. Het sluitstuk echter van de jroeësse tsog, de praalwagen van prins Pé de eerste, door prach tig uitgedoste paarden getrokken en voorafgegaan door een fleurig escorte ruiters, deed de feilen ver geten en de duizendkoppige menigte een kreftig alaaf uitbrengen op de Kerkraadse vorst en de Kirch- raotsjer Vastelaovendsverein. Met moeite maar daarom niet minder spontaan juichte ook een groep Ame rikaanse professoren en studenten, die een carnavalstrip door Limburg maken, van het bordes van het raadhuis Alaaf Kirchrao. Na de ontbinding van de op tocht telde Kerkrade de veelsoortigste en meest uiteenlopende carnavalstypen die de Vastelaovend 1954 tot een weer galoos feest maakten. In het rijk der Volser Grensuulle had Prins Peter de Eerste geen klagen over de pret van zijn onderdanen, die na een schitterende optocht grenzejtüoos aan het feesten sloegen. De goed .geslaagde optochten vormden voor de Flarissen van Geleen, voor de Pottentaote van Beek of voor de Mirlitophilen van Val kenburg een grote stimulans om de hoogste graad van uitgelaten jool te bereiken. Van de vele optochten die Maandag door Limburg trokken verdient die van Valkenburg het trotse praedicaat groot ste optocht van Limburg te zijn aan gezien aan deze stoet meer dan zestig wagens deelnamen. De oorzaak hiervan is gelegen in het unieke feit dat groot- Valkenburg dit jaar na een prinsloze periode maar liefst zes vorsten telt, te weten Prins Xou de Tweede, vorst der Mirlitophilen, Prins Juul de Eerste van de Houthemse Boschrave, prins Victor de Tweede, heerser over de Water ratten van Schin op Geul, prins Sjeng de Tweede, vorst der Boschuulle van Sibbe, en twee leuke kinderprinsjes, de 12-jarige prins Frans van het Witte Dorp en de 8-jarige prins Paul, heerser van de Boschraafjes van Houthem. Voor Valkenburg ongetwijfeld een zesdubbele reden om als nooit tevoren Vastel- aovendsgek te zjjn. Uitermate dwaze stoet Aanvankelijk had het er alle schijn van, dat de Maartse wisseling van regen en sneeuw gistermiddag de op gewekte kolderdemonstraties in Venlo zou verstoren. Haar bijtijds hield Plu- vius de lucht vrij voor de schlager- muziek en de confetti. Goed drie uur zette zich in Venlo een Carnavals corso in beweging, dat wij wel een der beste mogen noemen, die dit jaar in Limburg zijn rondgetrokken. Vele duizenden Carnavalsgangers, eerstens uit Venlo zelf en uit zijn naaste omgeving natuurlijk, maar verder ook afkomstig uit andere pro vincies en uit de Duitse grensstreek, hebben een uitermate dwaze stoet door de straten van Venlo zien trek ken. Daarin kon men onder meer de Bata vieren opnieuw, maar thans per bier ton, het land zien binnenvallen. Dit in het gezelschap van een aantal Mau- Mau-krijgers, die een poes van verba zingwekkende afmetingen als talisman meevoerden. Ook de plaatselijke moei lijkheden werden in de Carnavals optocht zeer benadrukt. Hoe het werk van Picasso dan toch nog in Eindhoven kwam, kon de toeschouwer hier even eens wonderdwaas ervaren. Kennelijk bijzonder veel aandacht was besteed aan de praalwagen van Prins Sef d'n Iërste en zijn gevolg. Een charmant werkstuk, dat van ruime fantasie ge tuigde. Onder de aanvuring van een aantal harmoniegezelschappen trok de optocht zo bijna twee uur kriskras door de stad, in toenemende vrolijkheid. Het „Stedje van Plezeer" doet zijn naam in deze dagen alle eer aan. Onlangs heejt het hoogheemraadschap van de Uiterwaterende Sluizen in Ken- nemerland en West-Friesland op een veiling in Amsterdam een kostbaar kussen aangekocht, waarop de Brabantse Leeuw, getooid met Hertogshoed, staat gebor duurd. Dit kussen werd geveild tezamen met een ander exemplaar, waarop het wapen van het hoogheemraadschap staat afgebeeld. Na de aankoop werd be sloten het kussen met 4e Brabantse Leeuw aan de, provincie Noord-Brabant aan 'te bieden. Cis ter en kwam een deputatie van het hoogheemraadschap naar het ■Provinciehuis te 's-Hertogenbosch, waar het antieke kussen aan de Commissa ris der Koningin voor Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, werd overhandigd. De heer J. Posch (rechts), dijkgraaf van het hoogheemraadschap, biedt prof. dr. de Quay het kussen aan. Mr. dr. J. Belonje (rechts achter) en de heer G. A. M. van Rooij (links achter), resp. secretaris van het hoogheemraadschap en griffier van de provincie Noord-Brabant, kijken belangstellend toe. Nu de nieuwe rijksweg: Amsterdam Utrecht bijna gereed is, waarmede de ernstige verkeersmoeilijkheden op de oude weg weldra tot het verleden zul len behoren, èn de aanleg van de rijks weg 4a, YpenburgBurgerveen, een einde zal maken aan de gevaren op de weg Den HaagWassenaar, heeft de ANWB de bijzondere aandacht van de Minister van Verkeer en Waterstaat ge vraagd voor de derde „via mala" in ons land, de rijksweg Amsterdam't Gooi. De ANWB wijst er daarbij op, dat (Van onze Haagse redactie) De Haagse gemeenteraad heeft prof. mr. P. J. Oud, buitengewoon hoog leraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, prof. mr. D. Simons, eveneens buitengewoon hoog leraar aan dezelfde school en ir. E. H. Kraaijvanger, civiel-ingenieur en archi tect en tevens lid van de Eerste Kamer, benoemd resp. tot voorzitter en leden van de commissie van onderzoek voor de Hawoma. Het secretariaat van de commissie zal worden waargenomen door dr. S. O. van Poelje, administra teur bij de Ver. van Nederlandse Ge meenten. Aan deze commissie zal worden op gedragen een onderzoek in de meest ruime zin in te stellen naar het beleid van de Raad van Commissarissen, de Raad van Toezicht en van de voorma lige directeur van de Hawoma, ir. P. Stempels. Dit onderzoek zal zowel het financiële als bouw-technische beleid mvatten, alsmede alle andere beleids- ji?agstukken met betrekking tot de «terne gaDg van zaken. ®ij de schriftelijke stemming bleek, «at ieder lid van de commissie 37 stem- Vaen °P zich had verenigd. Drie leden b" öe raad stemden blanco. De heer rninS8n (P-V'd-A'l legde vóór de stem- merkteen verkl0ring af, waarin hij op- Co Kt?> dat bij de samenstelling van de aanvSS'e van onderzoek reeds van de had m"8 af meer aandacht geschonken ken "J°eten worden aan de vraagstuk- Voeri„ 6 zich voordoen bij de bedrijfs- dit rn8 ln det bouwbedrijf. Ondanks menstefrde de heer Rensen dat de sa- dien van de commissie wel van onderznlu ,ls' dat ®lle facetten in het ek kunnen worden betrokken. meenda°rf1,?un'stisc^e heer v. Praag den ns, j gezocht had moeten wor- hertiid k ,eskundigen' die niet tegelij- Ware'n xjatigrijke politieke figuren zijn „'en„u eenmaal deze candidaten *chter wilde de heer v. Praag met het voorstel accoord gaan. zich op deze belangrijke route dage lijks een uitermate intensief verkeer afwikkelt, dat voor vele gedeelten van deze weg boven de veilige capaciteit ligt. Het is de ANWB bekend, dat de mi nister getracht heeft de verbeterings werkzaamheden voor een gedeelte van deze weg, n.l. MuidenNaarden, reeds het vorig jaar tot uitvoering te bren gen, hetgeen door het nog niet beëin digd zijn der herverkavelingsonderhan delingen onmogelijk bleek. Binnenkort zal nu echter tot aanbesteding van dit weggedeelte worden overgegaan. De ANWB, die hiervan met waarde ring gewag maakt, meent evenwel niet te mogen nalaten er bij de minister met klem op aan te dringen, dat ook aan de andere gedeelten van de weg Am sterdam't Gooi met spoed afdoende voorzieningen zullen worden getroffen. De Bond heeft de minister gevraagd deze maatregelen op zo kort mogelijke termijn te doen nemen. Advertentie Het Amsterdams gerechtshof heeft vanochtend de 58-jarige Amsterdammer 3. v. d. Z. die hoger beroep had aange tekend tegen een rechtbankvonnis van twee jaar, wegen brandstichting, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met aftrek van het voorarrest. Hij had op 19 Augustus j. 1. in het trappenhuis van zijn woning aan de Makassarstraat te Amsterdam opzettelijk brand gesticht. De brand kon door de bewoners van de tweede en de derde 'étage nog bijtijds worden geblust, zodat een mogelijke catastrophe werd voor komen. De man bewoonde in het betrokken perceel een zolderkamertje en kon slecht overweg met de bewoners van de twen hoogste étages. Dit had er toe geleid dat hij zijn wraakzuchtige gevoelens niet meer meester kon blijven en op de bewuste dag petroleum in de gang gooide en deze in brand stak. 59. Niets vermoedend trekt de ruiter door het hos. De man heeft kennelijk geen haast. Losjes liggen de teugels in zijn handen en af en toe ademt hij diep de klare boslucht in. Vrolijk kwetteren de vogels rondom hem en de zon tovert lichtplekjes op het gevest van zijn zwaard. Wanneer hij onder een overhangende tak doorrijdt, hoort hij plotseling een licht gerucht hoven zichdochfoor hij kan opkijken, is het reeds te laat, want in dezelfde seconde komt een zwaar lichaam als een blok op hem terecht. De man voelt een arm, die zich als een stalen klem om zijn hals sluit en onder het gewicht van zijn aanvaller stort hij van zijn paard. Hij komt ruggelings op de grond terecht. Met een bliksemsnelle beweging trekt hij zijn zwaard. Doch zijn aanvaller is alweer op de been en voor de ruiter van zijn wapen gebruik kan maken, heeft de ander het hem met een forse trap uit de handen geschopt. Als een havik stort de man met de lange, woeste baard zich op het wapen en voordat de ruiter zich van de onverhoedse aanval heeft kunnen herstellen, heeft de ander hem de punt van het zwaard op de borst gezet. „Zo, en nu uw dolkmes en pijlkoker," gromt de aanvaller, die niemand anders is dan Wulfstan. „En tracht geen poging tot vluchten? te wagen, want het zou u slecht bekomen." Met een gebaar van machteloze woede werpt de ruiter zijn wapens in het gras en Wulfstan, die inmiddels het paard bij de teugel gegrepen heeft, gaat spottend verder: „Ge komt mij goed van pas, vriend. Ik heb een boodschap voor koning Eric en gij 'zult die overbrengen. En als gij weigert, hebt ge de langste tijd geleefd. Denk er aan!" „Weigeren?" herhaalt de ruiter mokkend. „Ge zult eens zien, hoe gauw ik bij de koning ben. Vlugger dan gij u uit de voeten kunt maken." Als eerste publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie is bij Koninklijk Besluit van 16 Februari voor de ondernemingen, waarin de landbouw wordt uitgeoefend, een be drijfschap voor de landbouw, genaamd Landbouwschap, ingesteld. Het Landbouwschap heeft als orgaan voor sociale aangelegenheden een speciale afde ling, welke evenveel vertegenwoordigers van de werknemers als van de ondernemers zal tellen. In de overige hoofdafdelingen en afdelingen dier* het aantal te benoemen vertegenwoordigers van de werknemers ten minste de helft te bedragen van dat der te benoemen vertegenwoordigers van de ondernemers. In de nota van toelichting geven de mi nisters hun mening over de betekenis, die de totstandkoming van het Landbouwschap zal kunnen hebben voor de vervulling van taken, waarvan de vervulling tot nog toe bij de centrale overheid heeft berust. Er bestaat op het gebied van de landbouw nog geen ervaring voor wat betreft rege lend optreden door horizontale bedrijfs- lichamen. De ervaring, welke ook op het gebied van de landbouw met de op het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941 gebaseerde voedselvoorzieningsorganisaties is verworven, heeft er echter toe geleid, dat de centrale overheid, na aanvankelijk het gehele gebied dier organisaties te heb ben beheerst, zich geleidelijk heeft kunnen terugtrekken, om, met spaarzaam gebruik van eigen bevoegdheden, zoveel mogelijk aan het zelfstandig optreden dier organi saties in medebewind of autonomie, over te laten. De ministers stellen zich voor, dat een soorgelijke ontwikkeling zich zal kun nen voordoen ten aanzien van het Land bouwschap. Aan het Landbouwschap is overgelaten de regeling of nadere regeling van o.m. de voortbrenging van landbouwproducten, de rationalisatie der bedrijven, de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, aanstelling en ontslag van werknemers, etc. Naar „Het Laatste Nieuws" van Maandag bericht, zouden tijdens de be sprekingen tussen de heren Van Cau- welaert en Steenberghe in Den Haag over het vraagstuk der waterwegen goede vorderingen zijn gemaakt. Er blijft echter nog een drietal punten te regelen. Hiertoe behoort de wens van Nederland in geval van een oplossing van het kanaal GentTerneuzen het spoorwegvervoer van en naar Terneu zen in België tegen dezelfde tarieven te doen geschieden als het vervoer van en naar de Belgische havens. Van Belgische zijde wordt verlangd, dat van dat ogenblik in Terneuzen ook havengelden geheven zou worden. Van Nederlandse zijde heeft men verder als voorwaarde voor een Moerdijkkanaal gesteld, dat België zal afzien van be schermende maatregelen voor de Rijn vaart. Verwacht wordt, dat men op korte termijn een oplossing voor deze problemen zal vinden en ook het rap port der commissie op een bijeen komst, die omstreeks 5 Maart te Brus sel zal worden gehouden, getekend zal kunnen worden, aldus bericht „Het Laatste Nieuws". (Van Nederlandse zijde kon bevestiging noch ontkenning van bovenstaande verkregen worden. Red.). De commandeur-vlieger P. Vroon heeft Maandagmiddag het commando luchtvaartopleidingen op de vliegbasis Gilze-Rijen overgedragen aan kolonel vlieger-waarnemer B. J. Fiedeldij. De plechtigheid geschiedde met groot mili tair vertoon op het paradeveld van de vliegbasis, waar troepen van de Konink lijke Marine en van de Koninklijke Luchtmacht stonden opgesteld onder commando van majoor-vlieger N. J. Woensdreeht. De chef-luchtmachtstaf, luitenant-generaal-waarnemer A. Ba- retta, woonde deze plechtigheid bij. Allereerst werd gesproken door de scheidende commandant. Commandeur vlieger Vroon gaf een overzicht van de opleiding in de drie en een halfjarige periode, die hij hier werkzaam was ge weest. Ongeveer 1 Juli, zo deelde hij mede, zal sinds het einde van de oor log de 500ste vlieger in Nederland zijn brevet halen. Hij dankte allen voor de medewerking en droeg daarna, na enkele woorden en een handdruk, het commando over aan zijn opvolger, kolo- nel-vlieger-waarnemer B. J. Fiedeldij. Ook deze sprak de verzamelde officie ren en troepen toe. De opleiding op Gilze-Rijen, aldus constateerde hij, kan de vergelijking met het buitenland glansrijk doorstaan. Dank bracht hij aan de scheidende commandant, die zijn taak met wee moed heeft neergelegd, en met trots en voldoening nam hij het commando ten slotte over. Luitenant-generaal A. Baretta ge tuigde daarna van zijn waardering voor commandeur Vroon en sprak zijn volle vertrouwen uit in diens opvolger. Met een défilé, waaraan een formatie „Harvards" deelnam, werd het officiële gedeelte van de plechtigheid besloten. De Nederlandse regering raadpleegt op het ogenblik de regeringen van andere kleine landen die aan de strijd in Korea hebben deelgenomen, aldus A.P., alvorens te beslui ten,^ of zij aan de conferentie van Genève over Korea en Indo-China, die 26 April be gint, zal deelnemen. Een zegsman van het ministerie v. Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat het 2ijn indruk was, dat die kleine landen bevesti gend zouden antwoorden op de door de Ver. Staten uitgezonden uitnodiging. De hoge functionarissen van het Europese bureau van cfe Verenigdfe Naties te Genève, bevinden zich ondertussen in een moeilijk parket. De „Grote Vier" hebben namelijk geen aanwijzingen gegeven over de wijze, waar op de conferentie georganiseerd moet wor den. (A.P., Reuter). Het rijksmuseum voor de geschiede nis der natuurwetenschappen te Leiden schrijft een prijsvraag uit voor leerlin gen van middelbare en andere scholen. Gevraagd wordt, een antwoord te ge ven op een 15-tal vragen, waarvan de oplossing te -vinden is door het museum te bezoeken en de verzameling en bij schriften nauwkeurig te bekijken. Vragenlijsten zijn verkrijgbaar bij het museum (Steenstraat la, Leiden). Ant woorden worden voor 1 Mei ingewacht. (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 27 „We moesten vanmiddag maar eens een wandeling gaan maken in Montgo mery Street. Kan dat je goedkeuring wegdragen?" „Het zou pas mijn volle goedkeuring wegdragen," zei Hephzi- bah, „als je het deed om een jongeman in je netten te verstrikken." De zon had de ochtendnevels verdre ven toen Anneke en Hephzibah uit het rijtuig stapten en zich tussen de me nigte in Montgomery Street mengden. Het was deze keer anders dan toen Anneke, als vreemdelinge, en zonder vrienden of bekenden in de stad, zo'n sensatie had verwekt door haar schoon heid. Sedert die befaamde middag was zij opgenomen in het gezelschapsleven van San Francisco, was zij toegetreden tot de kring van de jeugdige elite. Thans was zij een populair en gezocht persoontje, en wat nog belangrijker was genoot zij de bescherming van invloedrijke families, zoals de Ralstons, en mijnheer Pioche. Terwijl zij op haar gemak voortwan- delde, met Hephzibah steeds een halve pas achter zich, boog zij voortdurend naar links en rechts en deelde naar alle kanten glimlachjes uit. Ze sloot zich van tijd tot tijd aan bij vrolijk babbe lende groepjes, en schepte behagen in de bewonderende blikken van de par mantig geklede jongelui, die deze mid dag blijkbaar niets anders te doen had den dan verleidelijke blikken naar de dames te werpen, en de fijne snit van hun costuums te laten zien. Zelfs de omslachtige hoepelrok en de dwaze houding die de mode haar voorschreef, deden aan haar bekoorlijkheid niet de minste afbreuk. Ze was nog mooier dan die eerste dag doordat er een nieuw element aan haar vele voortreffelijke hoedanigheden was toegevoegd het besef dat het leven haar toelachte. Die allereerste dag was haar onderneming een waagstuk geweest, een poging om de algemene nieuwsgierigheid te wek ken en zich op haar voordeligst te la ten zien. Ze had geweten dat ze .sensa tie verwekte, maar wat de uitwerking van haar verschijning op het verloop van haar plannen zou hebben, was toen nog in de schoot van de toekomst ver borgen geweest. Twijfel en onzekerheid hadden de overhand gehad. Beide wa ren thans op de vlucht geslagen. Niet alleen had ze furore gemaakt in de uitgaande kringen, maar wat belangrij ker was in haar ogen: ze had overwel digende resultaten geboekt op finan cieel gebied en niet zo maar bij toe val, maar door haar plannen zorgvuldig te wikken en te wegen alvorens ze uit te voeren. Haar positie was verzekerd. Ofschoon ze alleen op de wereld stond, had ze niet het geringste schan daal verwekt. Haar gedrag was onberis pelijk geweest. Het feit dat ze zich door Hephzibah liet vergezellen, had haar tegen alle achterklap behoed. On der het wandelen dacht ze na over de degelijke indruk die ze gemaakt had, en ze moest onwillekeurig glimlachen. Ze vroeg zich af hoe ze zich gedragen zou hebben, als de zaken zich anders hadden ontwikkeld en ze alleen haar uiterlijke schoonheid gehad had om op te vertrouwen. Ze haalde haar schou ders op. Het was zo ver niet gekomen. Twee of drie keer wandelde Anneke de straat af die door San Francisco's elite uitverkoren was tot promenade; toen keerde ze terug naar haar wach tende rijtuig. Het was een huurrijtuig. Ze zou graag haar eigen gerij gehad hebben, maar ofschoon ze zich zulk een weelde gemakkelijk kon veroorloven, kwam ze niet in de verleiding paarden en rijtuig aan te schaffen. Ze mocht door niets laten merken dat ze meer was dan een meisje dat van een be scheiden kapitaaltje leefde. Toen ze op het punt stond in,te stap pen, bleef ze eensklaps staan en tuur de scherp in de richting van een man die aan kwam slenteren. Zijn ogen ontmoetten de hare, en hij keerde zich om en verdween in een winkel. Zijn bewegingen hadden iets achterbaks; kennelijk had hij haar herkend en wil de hij haar vermijden. „Hepsie," vroeg ze, „was dat niet die man die met Philip Arnold bij mij thuis geweest is?" „John Slack," zei Hephzibah. „Ik dacht dat ze naar Arizona waren om diamanten te zoeken." „Ik heb gehoord dat ze bewijzen gin gen halen om mensen met geld in San Francisco voor hun idee te winnen." „Wat doet die John Slack dan hier? Ze kunnen nog niet terug zijn." „Aan alles wat Phil Arnold doet zit een luchtje," zei Hephzibah. „Ik mag die man niet," zei Anneke. „Zijn gezicht bevalt me niet. Het is een man om bang van te worden." „Dan zou ik maar uit zijn buurt blij ven." zei Hephzibah. Za reden naar huis, Anneke zwijgend en verstrooid. Ze had een onbestemd voorgevoel. Ze had zo'n vaag idee dat John Slacks aanwezigheid niets goeds vooi spelde. De avond was bezet door een diner en een danspartij ten huize van Conchita Nettleton. Op Zondag reed een twaalf tal jongelui naar Cliff House om er te eten en te spelen, en de zeeleeuwen op de rotsen te zien. Juan Parnell was bij geen van beide gelegenheden aanwe zig. Hij was een paar dagen voor zijn patroon op reis. Op Maandagochtend stuurde Anneke Hephzibah naar het kantoor van Ja son Means, teneinde bepaalde formali teiten van haar laatste transactie in or de te maken. Hephzibah keerde voor de middag terug. „Mijnheer Means schijnt bang te zijn," zei ze. „Waarom?" vroeg Anneke. „Die mijnheer Ralston heeft hem bij zich laten komen en moet heel lelijk tegen hem gedaan hebben. Hij wilde weten wie H. Wattles was." „En wat heeft Jason Means geant woord?" „Dat hij het niet wist. Hij zei dat ze een weduwe was, en dat ze hem als advocaat had genomen. Maar verder wist hij niets. Ralston was boos en sloeg met zijn vuist op zijn lessenaar. Hij wilde van Means weten hoe H. Wattles er achter was gekomen dat ze California- Comstock moest kopen. Means bezwoer hem dat hij het niet wist, en toen zei Ralston dat hij het maar eens uit moest zien te vissen, 't Schijnt dat Means toen een beetje moed gevat heeft. Hij zei tenminste tegen Ralston dat H. Watt les een cliënte van hem was, en dat hij niet van plan was inlichtingen over haar te geven." Anneke luisterde en knikte tevreden. „En toen?" „Toen zei Ralston dat Means H. Watt- les zeggen moest dat ze bij hem moest komen. En Means zei dat hij de bood schap zou overbrengen, wat hij gedaan heeft." (Wordt vervolgd) Horizontaal: 1. vis; 8. reeds; 9. amphibie; 11. het Romeinse Rijk (afk.); 13. waterstand; 14. voorzetsel; 15. verbond; 17. marmelade; 18. vreemde titel; 19. noot; 20. momenteel; 22. vistuig; 24. godvruchtig; 25. dierenverblijfplaats; 27. persoonlijk voornaam woord; 28. bijwoord; 29. met name (afk.); 30. muurholte; 32. tijdsbepaling (afk.); 34. vis. Verticaal: 2. voorzetsel; 3. voertuig; 4. voorzetsel; 5. familielid; 6. hetzelfdé (afk.); 7. vis; 10. vis; 12. voorzetsel; 14. ijzerhoudende grond; 16. titel (afk.); 17. zwarte delfstof; 18. Bijbels persoon; 21. voormalig eiland; 22. emmerketting; 23. noot; 25. schaaldier; 26. voorzetsel; 30. windstreek (afk.); 31. de oudere (afk.); 33. lidwoord. Een 26-jarige bankwerker en een 47- jarige bontwerkster, woonachtig in het zelfde perceel te Amsterdam, zijn door de hoofdstedelijke recherche aangehou den, omdat zij ervan worden verdacht door hen zelf gecollecteerde gelden te hebben verduisterd. Beiden hebben een bekentenis afgelegd. Het tweetal had zich vrijwillig gemeld voor de collecte, die uitgeschreven was door de vereniging Parkherstellingsoor den. De collecte is de vorige week ge houden. Van Maandag tot en met Vrij dag was er een zg. huis-aan-huis actie. Zaterdag werd door de gehele stad op straat gecollecteerd. Bij het bekendmaken van de arres tatie heeft de recherche er met enige verbazing over gesproken, dat de col lectanten de bussen de gehele week on der eigen berusting mochten houden. Gebruikelijker is, zo zegt zij, dat de col lectanten 's avonds de bussen inleveren, wanneer zij overdag gecollecteerd heb ben. In totaal zouden de beide aangehou den collectanten, die erin waren ge slaagd de bussen te openen en weer te Zondagmiddag is in een woning aan het Zaanhof te Amsterdam een 44-jarige vrouw tijdens de maaltijd doordat zij zich verslikte in een doperwtje, gestikt. Zij kreeg het doperwtje in de luchtpijp, waardoor een kramptoestandi in de bronchiën onstond. Ondanks pogingen van huisgenoten om haar te helpen overleed ze korte tijd later. De GGD heeft Zondagavond de 12-ja- rige scholier M. de R. uit de Markense- straat in Den Haag naar een ziekenhuis vervoerd. Bij de jongen was een neef op bezoek met een bouvier. De knaap had de gehele avond met de hond gespeeld, maar plotseling werd het dier vals en beet de jongen het linkeroor finaal af. De hond is naar het asyl gebracht. De heer A. L. S. Lockefeer te Hulst, voorzitter van de Bredase Midden standsorganisatie, is benoemd tot rid der in de orde van de H. Gregorius wegens zijn verdienste voor het katho lieke leven op cultureel, politiek en opvoedkundig gebied. Op een spoed eisende vergadering van het bestuur van de Bredase diocesane middenstand is hem Zondag de onderscheiding door deken Van Dijk te zijnen huize uitge reikt. De Belgische ambassadeur in Den Haag, de heer E. Graeffe, heeft gister middag aan prof. dr. C. B. van Haerin gen, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, het ereteken van com mandeur in de orde van Leopold II overhandigd. Prof. van Haeringen is jarenlang voorzitter geweest van de Nederlandse sectie van de Belgisch-Ne derlandse commissie tot eenmaking van de schrijfwijze van de Nederlandse taal. sluiten, enkele houderden guldens in eigen zak hebben gestoken. De politie vermoedt echter,dat nog tal van andere verenigingen van liefda digheid door het tweetal zijn benadeeld. Gedurende een klein half jaar zouden zij stelselmatig aan allerlei collectes hebben deelgenomen waarbij dan steeds een groot gedeelte der opgehaalde gel den in hun zakken verdween. Op deze wijze zouden zij zich mogelijkerwijs duizenden guldens hebben kunnen toe- ei genen. In het Staatsblad is opgenomen het K.B. van 20 Februari tot verhoging van de bezoldiging van de burgerlijke rijks ambtenaren, tot vermindering van. de verschillen ln de salarissen, welke een gevolg zijn van de gemeenteclassificatie en tot het opnemen in de salarissen van de toelagen ingevolge het Toelagebesluit 1951. In de eerste plaats wordt door dit be sluit het bruto inkomen met ingang van 1 Januari 1954 verhoogd met 5 pet. Bo ven de 5 procent ontvangen de vaklie den een extra verhoging van 2 cent per uur. Het verhoogde saiaris is reeds bij wijze van voorschot uitbetaald. In de tweede plaats bevat het een ver betering van de regeling der gemeente classificatie. De indeling der gemeenten in klassen wordt niet veranderd, maar wel komt er een wijziging in het stelsel van de standplaatsaftrek. Deze aftrek was voor ambtenaren in de gemeenten der tweede klas 4 procent en in die der derde klas 8 procent. Dit percentage werd op alle salarissen toegepast. Vol gens de nieuwe regeling zal de aftrek bedragen 3 en 6 procent en wel gelimi teerd tot een bedrag van f 1.50 per maand voor de tweede klas en van f 21 voor de derde klas. Voor werklieden en vaklieden, voor wie vier gemeenteklassen bestaan, gold volgens de oude regeling een stand plaatsaftrek in beginsel van 6, 12 en 18 procent. In de gemeenten der vierde klas was deze in 1948 gelimiteerd tot 12 cent per uur. Door de nieuwe regeling wordt de aftrek in de tweede klas 4 cent, in de derde klas 7 cent en in de vierde klas 10 cent per uur. Voor de salarissen boven die genoemd in het Bezoldigingsbesluit 1948 bestond een regeling voor toelagen wegens de gestegen kosten van het levensonder houd. In dit Toelagenbesluit waren op genomen de zogenaamde Joekes-gulden en drie maal 5 procent verhogingen, die van Maart 1951 gelimiteerd tot f 16.65 per maand. Dit besluit is nu buiten wer king gesteld. De toelagen zijn geïncor poreerd in de nieuwe bij het K.B. van 20 Febr. behorend. Tenslotte is er een nieuwe regeling voor de kindertoeslagen, welke voorna melijk inhoudt een verhoging der be dragen, analoog met de verhoogde kin derbijslagen in het vrije bedrijf. De maximumleeftijd voor niet-studerende kinderen wordt teruggebracht van 18 tot 16 jaar. Wérd tot nu toe voor studeren de kinderen kindertoelage verstrekt tot het 21e jaar, thans zal dit geschieden tot het 27e jaar. Voorts worden kwartaalge- wijze peildata ingevoerd met betrekking- tot de aanvang van de kindertoelage en de beëindiging er van voor studerende kinderen. Voor deze maatregelen is een overgangsmaatregel vastgesteld voor een jaar. Ze gaan pas in 1 Januari 1955.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5