Wacht voor het Witte Huis verdubbeld Een der benzinetanks te Pernis leeggebrand THEE EN KOFFIE DUURDER WMjjM Uit voorzorg tegen mogelijke aanslag op de President Stalin's arts ontslagen Blusmiddelen uit Engeland jfir Oemma's zetten de aanval Duitsers hadden weerstations in de Noordelijke IJszee Tot hoofd en hart Hoofdprijs in Enschede Ongelukkig denkbeeld Milde straf voor bescheiden valsemunter in Frankrijk Marken wenst dijk ver binding met de vaste wal c4"M! 3RR Geheim overleg Londen-Mau Mau H. Vader ontvangt vele gelukwensen Pater II. Boddeke consultor te Rome Nieuwe premier in Azerbeidsjan in In het hol van de leeuw op Groenland en Spitsbergen Rust in de Soedan teruggekeerd Brand in convict Oudenbosch Twee doden door gladde wegen Vrouw in lekkende zeilboot gered Hij wilde viool studeren en een biografie van Napoleon schrijven ff inter benadrukt noodzaak Trein over zich heen zien rijden Het weer Zonder vergunning niet op publieke tribune Redemptoristen NA DE SCHIETPARTIJ IN HET KAPITOOL Vrouw wordt minister van Volksgezondheid Derde sinds Stalin's dood Brand in tweede tank spoedig bedwongen OPERATIE „CONTRABAS" Operatie- Draadnagel Laatste duizend gulden naar Tilburg Thee 6ct.per 100gram; K off ie 22 ct. per250gram Eenzame wereldreis na negen dagen geëindigd Eén franc en proeftijd van vijf jaar Woensdag 3 maart 1954 77sfe JAARGANG No. 25928 Vlaggen uit ter gelegenheid van 's Pausen verjaardag Extra gebed in H. Mis voor de Kardinaal Ontwerpstatuut voor de West Antillen principieel accoord ^3 Barteloo Falcon regenjassen f 49.751 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tet. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Na de schietpartij in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, waarbij drie Portoricanen vijf leden hebben gewond, is de wacht van het Witte Huis gisteren verdubbeld, een voorzorgsmaatregel tegen mogelijke aanslagen op het leven van president Eisenhower door Portoricaanse extremisten. Het hoofd van de Geheime Dienst, wiens taak het is de president der V.S. en zijn gezin te beschermen, heeft verklaard, dat de geheime dienst enkele maanden geleden inlichtingen heeft verkregen, dat de Portoricaanse natio nalisten pogingen zouden kunnen doen om de president letsel toe te brengen. Ook bij het Kapitool was het gisteren merkbaar, dat er extra veiligheidsmaat regelen getroffen zijn. Het Huis van Afgevaardigden zou het debat voortzet ten, dat Maandag door de schietpartij werd onderbroken. Alle bezoekers zon der speciale vergunningen werden gis teren niet tot de publieke tribune van het Huis en de Sennaat toegelaten. De commissie van het Huis ter be handeling van on-Amerikaanse acti viteit is een onderzoek begonnen naar de achtergrond van „een mogelijke sa menzwering", die bij de schietpartij be trokken zou kunnen zijn. Enkele leden van het Huis, die aan. wezig waren toen dé drie Portori canen van de publiek tribune af luk- raad vuurden, hebben strenge veilig heidsmaatregelen geeist van perma nente duur. Andere leden van het Congres hebben verzocht om een aparte veiligheidsdienst ten behoeve van het Congres en het in gebruik stellen van apparaten, die' waarschu wen dat bezoekers metalen voorwer pen bij zich hebben. Luis Munoz Marin, de gouverneur van Po'to Rico, is gisteren naar Washington gevlogen om president Eisenhower en het Amerikaanse Congres de veront waardiging van de Portoricanen over de schietpartij te vertolken. Volgens de gouverneur was de groep, die de aan slag georganiseerd had zeer kieiri, min der dan óOO man. De wetgevende vergadering van Porto Rico heeft een resolutie aange nomen, waarin het gebeurde van Maan dag diep wordt betreurd. Van een lid van het Congres. dat Maandag werd getroffen, de republikein Alvin Bentley, is de toestand nog steeds ernstig. Hij kreeg een kogel in de borst. Een tweede slachtoffer, Ben Jensen, verkeert eveneens nog in ernstige toe stand. (Reuter. A.P.) De Britse regering heeft vandaag meegedeeld dat er geheime besprekin gen met leiders van de Mau Mau zijn gehouden, waardoor de mogelijkheid tot overgave op grote schaal is gescha pen. (Reuter) Ter gelegenheid van de vijftiende ver jaardag van de verkiezing van Pius XII tot Paus en tevens van zün 78ste ver jaardag, was Vaticaanstad gisteren ver sierd met vlaggen, die wapperden van de officiële gebouwen in Vaticaanstad zelf en verder door geheel Rome op alle plaatsen die exterritorialiteit genieten. Ook hingen vlaggen uit bij de gebou wen der vertegenwoordigers by het Va- ticaan uit de gehele wereld. Gelukwen sen van kerkelijke en burgerlijke auto riteiten kwamen in grote hoeveelheden by het Vaticaan binnen, maar zullen ongetwijfeld nog talryker arriveren op de dag van de kroning, welke op 12 Maart wordt gevierd. Op die dag zal om half elf in de Six tijnse kapel de plechtige capella papale gehouden worden, waarbij het H. Col lege van Kardinalen voor zover in Rome aanwezig tegenwoordig zal zijn, alsmede vertegenwoordigers van het corps diplcmatique en gezagsdragers van de Pauselijke Curie. De H. Mis wordt opgedragen door de eerste door de regerende Paus benoemde Curie- kardinaal, kardinaal Aloisi Masella Dinsdagmiddag werd ter gelegenheid van de verjaardag der pauskeuze in de aula van het Pauselijk Atheneum een plechtige academische zitting gehouden, tijdens welke Mgr. Joseph Feretto, as sessor van de H. Congregatie van het Consistorie, een toespraak hield over Z. H. de Paus Pius XII als herder en leidsman. De H. Vader heeft van het gemeentebestuur van Rome een tele gram gekregen, waarin Hem wordt toe gewenst, dat God Hem nog lang voor tie Wereld mag bewaren. Het telegram was getekend door Salvatore Rebecchini, burgemeester van Rome. (K.N.P.) De aartsbisschop-coadjutor mgr. B. J. Alfrink heeft aan de geestelijkheid van het Aartsbisdom deen weten, dat of schoon geen direct levensgevaar aanwe zig is, de gezondheidstoestand van de Kardinaal zeer zorgwekkend blijft. Daarom heeft hij voorgeschreven dat Van Zondag 28 Februari af in alle H.H. Missen na de voorgeschreven oratie voor Z.H. de Paus het gebed uit de missa Votiva pro infirmis zal worden ingelast voor de Kardinaal (tamquam pro re «ravi). Zaterdag is tijdens de laatste zitting van Generaal Kapittel te Rome van de paters Redemptoristen de hoogeerw. pater H. Boddeke gekozen tot consultor van de Generaal te Rome, als één van de acht c°nsultoren op een ledental van achtduizend S.v*r de gehele wereld. De noogeerw. pater ^°ddeke was vroeger rector te Amsterdam *h thans rector te Wittem, tevens consul- van de Provinciaal. Hij werd geboren te Amsterdam 11 Octo- 1894, geprofest te 's-Hertogenbosch 29 ^*Ptember 1914 en 21 April 1920 priester Jewijd. Hij studeerde van 1921 tot Sep- ^hiber 1924 te Rome aan het Bijbelinstituut. 1924 tot 1947 was hij professor in de *chriftuur aan het Groot-Seminarie van de paters Redemptoristen te Wittem. Verschillende malen was hij visitator in rbdracht van Rome en ook plaatsvervan gend Provinciaal. (jp0® Antillaanse R.T.C.-delegatie heeft der ?stadering van het ontwerp-statuut kleine commissie afgesloten. Uit n,cnngeiJchtc bron wordt vernomen, dat ontwePrincipieel accoord Saa' met dit de Hm*' y°lgende week Maandag zal 'egatie haar standpunt bepalen. Antilw?lLverneur van de Nederlandse geïnstali eeft op Aruba een commissie vÜf Arutf^' waar'n vijf Curagaoenaars, Vertegen,,,ant'n'. een Bonairiaan en een Zitting hebhrdiger van de Bovenwinden door de A u' ^eze commissie zal „de Ponsen mf, ,aanse bevolking geuite standige betrekking tot een zelf- Van deze r s bestuderen". Voorzitter Sorr-missiej!°missie is mr. N. Debrot. De den Wat bet,.PAetuaan een termiJn gebon- bevindingen uitbrengen van haar A. F. Tretjakov, een Russische arts die Stalin in zyn laatste uren medische bqstand verleende en als eerste de akte van overljjden getekend heeft, is giste ren onverwacht als minister van Volks gezondheid ontslagen. HU wordt opge volgd door een vrouw, Maria Kovrigina, die tot nu toe vice-minister van Volks gezondheid was. In een kort communiqué van het opperste Sovjet-presidium is dit be kend gemaakt, zonder dat er aan werd toegevoegd waarom deze wijziging plaats vindt. Tretjakov heeft indertijd zijn benoeming te danken gehad aan de „ontdekking" van het zogenaamde artsencomplot. In October 1952 werd mevrouw Kovrigina benoemd tot adjunct-minister van Volksgezondheid. Tegelijkertijd werd zij gekozen tot lid van het cen trale comité van de communistische partij. Sadik H. Rachmiov is benoemd als premier van de Sovjet republiek Azer beidsjan, aldus heeft radio Bakoe mee gedeeld. Hij is de derde premier van deze aan olie rijke republiek in nog geen jaar tyd. Radio Bakoe deelde niets mede over het lot van zün onmiddellijke voorganger, Koelyev, die het vorig jaar Djafar A. Bagirov opvolgde. Bagirov was één der slachtoffers van de zuivering nadat Beria van het toneel verdwenen was. Hij werd beschuldigd van bureaucratisme op grote schaal en het vertrappen van de rechten van het centrale comité van de communistische partij in Azerbeidsjan. Hij was in April benoemd na de dood van Stalin. In de uitzending van radio Bakoe, welke in Londen beluisterd werd, werd slechts gezegd: De bladen hebben het decreet van het presidium van de op perste Sövjet van de Sovjet Socialisti sche Republiek van Azerbeidsjan gepu bliceerd, waarbij kameraad Sadik Rach miov benoemd werd als voorzitter van de raad van ministers van Azerbeidsjan. w Dinsdag is een drietal „Dakota's" uit Londen aangekomen met een lading schuimblusmiddelen, welke zullen worden gebruikt om de brand in de olietanks van de B. P. M. te Pernis te helpen blussen. In totaal is negen ton schuimblus- middel uit Londen aangevoerd. Direct na de aankomst van de eerste machine begon K. L. M.-personeel met het lossen van de drums. Dinsdagavond is één van de twee bran dende tanks op het terrein van de B.P.M. te Pernis leeggebrand. Thans woedt de brand dus nog in één tank. Met man en macht wordt gewerkt om dit vuur te be dwingen. Hoeveel schuim en water in de vuurzee wordt gespoten wordt dui delijk wanneer men weet dat een auto spuit 3800 liter water per minuut in de vlammenzee stort. Er concentreren zich op de brandende tank minstens negen Het is heet toe gegaan in Khar toem, de hoofdstad van de Soedan, waar Maandag bij de aankomst van President Naguib van Egypte enige duizenden leden van de Oemma- partij slaags raak ten met pro-Egyp- tische landgenoten. De botsing had plaats op histori sche grond. In deze omgeving sneuvelde in 1885 de Britse generaal Gordon tegen de fanatieke aanhangers van de Mahdi, voorlopers van de huidige Oemma-partij, die onafhankelijkheid van de Soedan eist. De tegenwoordige Oemma-partij staat onder leiding van de zoon van deze Mahdi, Abdoel Rah man el Mahdi, van wiens landgoederen duizenden „em ploye's" naar Khar toem waren geko men ter gelegenheid van de opening van het eerste Soe- danese parlement. Bij de aankomst van Naguib op het vliegveld van Khar toem gingen de Oemma's zwaaiend met vlaggen en speren tot de aan val over op hun politieke tegenstanders en de politie. (Radiografisch overgebrachte foto) Een van de best bewaard gebleven Duitse geheimen uit de tweede wereld oorlog, het vestigen van weerstations in de Noordeiyke IJszee, is dezer dagen onthuld door een van de organisatoren van het plan. Op een bijeenkomst van de Oosten rijkse alpinistenclub te Salzburg be schreef prof. Heinrich Schatz, een voor aanstaand Oostenrijks meteoroloog, bij zonderheden van de „operatie-contra bas". In de jaren 1941 tot 1945 waren twee groepen weerkundigen naar Noord-Oost-Groenland overgebracht, vier groepen naar Spitsbergen, een naar Franz-Josef-land en een naar Hope Is land, ten Zuid-Oosten van Spitsbergen. Niettegenstaande het feit, dat de ge allieerden in dit gebied oppermachtig waren, werden de weerkundigen per schip of per vliegtuig naar hun posten gebracht, waarby zy leeftocht voor twee jaar meekregen. Zij woonden in ijshut- ten en zonden om de drie uur weerbe richten naar Duitsland. Een van de Duitse weerstations op de Shannon-eilanden, duizend kilometer ten Noorden van Groenland, lag slechts 60 kilometer van een Amerikaans-Deense meteorologische post te Nanok. (Reuter) Meer dan 4.000 aanhangers van de On- afhankelijkheidspartij in de Soedan heb ben gisteren op last van de politie per trein Khartoem verlaten. Zy gingen te rug naar het district Gezira in Zuid- Socdan. De onafhankeiykheidsparty gaf voor haar vertrek een verklaring uit. waarin de incidenten van Maandag be treurd werden, maar de regering ge laakt werd, omdat zij „een schrikbe wind in de hoofdstad heeft ingesteld." Volgens de laatste gegevens zijn bij de ongeregeldheden van Maandag 34 personen om het leven gekomen en meer dan 100 gewond. Volgens onofficiële be richten zijn er 100 tot 150 arrestaties verricht. Het is een afschuwelijke eigen schap, als men eigen kleinzielig heid ook bij anderen veronder- steltj schuimkanonnenterwijl er voorts een aantal waterspuiten op volle kracht werkt. Volgens deskundigen brandt de inhoud van de tank niet doch ontstaat er steeds boven de vloeistof in de tank een brand baar gas dat zich een weg baant naar bui ten door gaten in de tank. Als het gas dat met grote, kracht naar buiten wordt geperst, met de buitenlucht wordt ver mengd ontstaat een grote steekvlam. Het vuur heeft een verzengende hitte. Stukken ijzer van het hek, dat rond het dak van de tank staat, smelten door deze hitte en vallen naar beneden. De brandweer kan nog geen enkel uitsluitsel geven over het tijdstip waar op de brand bedwongen zal zijn. Men neemt echter wel aan, dat het ergste thans voorbij is. Dinsdagmiddag vijf uur is brand uit gebroken op de zolder van één der ge bouwen van het convict Sainte Marie van de Broeders van Oudenbosch te Roosendaal, waar het hoofdkwartier van de verkenners is gevestigd. Het vuur is ontstaan in een voorraad oud papier, die bij de asbest schoorsteen was opgeslagen. Doordat de broeders met alle be schikbare mankracht een twaalftal schuimblusapparaten m werking stel den en de brandweer in zeer korte tijd aanwezig was en met behulp van de Magirusladder en twee hevelspuiten het vuur bestreed, heeft men een ern stige brand kunnen voorkomen. De ge bouwen, die hier ter plaatse dicht op elkaar liggen, zouden immers groot ge vaar hebben gelopen. Na ongeveer een uur was de vuurhaard geblust, maar de zolder van het gebouw heeft grote schade opgelopen, terwijl het dak geheel vernieuwd zal moeten worden. In de onder de zolder gelegen slaapzaal en op de benedenverdieping ontstond slechts waterschade. Het achtjarige zoontje van de familie H. uit Nijmegen is Dinsdag op de Berg en Dalseweg te Nijmegen uitgegleden en tegen een passerende trolleybus terecht gekomen. De jongen was cp slag dood. Op de weg Nijmegen-Den Bosch un der Hecsch is de 18-jarige wielrijder M. van Oort met zijn fiets op het rijwiel pad geslipt en midden op de weg door een passerende auto gegrepen. De wiel rijder liep ernstige verwondingen op en is enige uren later overleden. SPANJE Acht officieren en manschap pen van de intendance-dienst van het Ame rikaanse leger zijn naar Spanje vertrokken om technische adviezen aan het Spaanse le ger te geven. Zij zullen de Spanjaarden in structie geven in het gebruik van Ameri kaans militair materiaal, dat aan Spanje gegeven is krachtens het wederkerige pro gramma voor defensieve hulp. (A.P.). (Van onze Haagse redacteur) Vanmorgen is op het bureau van Kath. Thuisfront te Den Haag een schrifteiyke aanmelding binnengekomen uit Enschede van iemand, die een spy- ker met afschroefbare kop had getrof fen. Deze „iemand", die met nadruk liet weten, dat hy onbekend wenst te blijven, blijkt de hoofdprijswinnaar te zijn in de „Operatie Draadnagel". Op zijn postgirorekening zal derhalve een bedrag van f 15.000 worden overge maakt. Verder is nog uit Tilburg bericht ont vangen van een spijkerhouder, die de laatste prijs van f 1000 in de wacht sleept. De „Operatie Draadnagel" is hier mee afgesloten. Kath. Thuisfront kreeg ook enige mededelingen van mensen, die er zowaar in geslaagd waren de kop van hun spijker af te trekken hetgeen echter niet wil zeggen, dat zij ook over een spijker met afschroefbare kop beschikten. Met ingang van vandaag zyn de koffie- en theepryzen opnieuw ver hoogd. De thee is met 6 cent per pakje van 100 gram in prys verhoogd, de stijging van de koffieprys bedraagt 22 cent per 250 gram. Deze verhoging is een gevolg van het prijsverloop op de wereldmarkten, waar de styging minstens het dubbele be draagt. Koffiebranders en theepakkers zagen zich daardoor voor de noodzake lijkheid gesteld de detaiipryzen op nieuw te herzien. De „Maurier Christmas", een Frans op leidingsvaartuig, heeft ongeveer 25 km. ten Zuiden van San Diego (Californië) een 46- jarige vrouw gered, die gedurende vijf dagen in een lekke zeilboot had rondge varen. Mevrouw Vera Olive Rideout was 20 Fe bruari uit San Pedro, een departement van Paraguay, vertrokken om alleen een tocht rond de wereld te maken. Haar ongeveer acht meter lange boot werd lek in de buurt van het eiland Guadeloupe. Daarna werd zij door de giek in de rug getroffen. Zij verklaarde, dat ze gedurende ten min ste 120 uren had moeten pompen en daar tussendoor de zeilen moest bedienen. Me vrouw Rideout is naar San Diego overge bracht, waar zij wegens een ontwrichte rugwervel behandeld zal worden. tt—v e fractie-leider van de P.v.d.A. 1 in de gemeenteraad van de Gel- derse hoofdstad, de heer Koch, heeft het denkbeeld geopperd om in Arnhem het Engels als tweede voer taal te gaan gebruiken en daardoor uitdrukking te geven aan de Europese gedachte. In een met raadsleden, wet houders, vertegenwoordigers van het onderwijs en het bedrijfsleven en an dere belangstellenden belegde verga dering hebben voor- en tegenstanders dit denkbeeld besproken zonder tot een conclusie te komen, maar ook zonder dit denkbeeld geheel op te ge ven. De heer Koch meende, dat zijn denkbeeld verwezenlijkt zou kunnen worden door het officieel steunen van eenvoudige cursussen in het Engels en affiches, vervoerbewijzen en allerlei andere openbare aanduidingen in twee talen te stellen enz. Natuurlijk vond hij veel tegenstand bij de Espe rantisten, maar de heer Koch is van mening, dat het Engels als wereldtaal meer in aanmerking komt. Gezien de practisch nog grotere bruikbaarheid van het Engels heeft hij op dit éne punt misschien wel gelijk, maar van de andere kant achten wij zijn denk beeld toch weinig geëigend voor het doel, dat hij zich voorstelt er mee te bereiken, terwijl er bovendien niet geringe bezwaren tegen kunnen wor den aangevoerd. Nu willen wij niet te veel aandacht schenken aan de ironie, dat het juist Engeland is, dat zich niet al te nauw aan een Europese eenheid wil binden, noch ook aan de consequentie, dat bij doorvoering ook buiten Arnhem Friesland in de rich ting van drietaligheid zou worden ge drongen, maar wij hebben er aller minst behoefte aan de ontstellende na-oorlogse infectie van onze taal met anglicismen te gaan bevorderen. Het wil ons voorkomen, dat de heer Koch uitgaat van een typische nivellerings gedachte, waarin het behoud van de eigen nationale cultuur en het eigen Nederlandse volkskarakter een te ge ringe rol speelt. Men behoeft niet Engels te kunnen spreken om Euro pees te leren denken en men behoeft niets van zijn eigen nationale geeste lijke waarden prijs te geven om in een Europese eenheid met ere en vrucht zijn rol te spelen. De Europese gedachte is een politieke en economische en geen cul turele. Zij komt voort uit de behoefte en de noodzaak van samenwerking en van gemeenschappelijke verdediging, niet alleen van gemeenschappelijke culturele en geestelijke waarden, maar ook van die van elke Europese natie afzonderlijk. De ervaringen, door onze Zuiderburen opgedaan met tweetaligheid, zijn van die aard, dat wij zelfs alleen Arnhem niet aan zulk een experiment zouden willen wagen. Het is natuurlijk nuttig, dat zoveel mogelijk Nederlanders leren de En gelse taal min of meer te beheersen, maar daarvoor is het invoeren van tweetaligheid allerminst nodig. De taal is nu eenmaal gans een volk en Holland moet toch al moeite genoeg doen om zichzelf niet te laten an nexeren. Justin Pollet, een valsemunter die juist genoeg bankbiljetten vervaardigde om zich en zijn vriendin in het leven te houden, verliet gisteren als vrjj man een Parijse rechtbank, na de Bank van Frankrijk één franc schadevergoeding te hebben betaald. Hy kreeg een proef tijd van vyf jaar, nadat de openbare aanklager er by de rechtbank op had aangedrongen hem een zo licht moge- lyke straf op te leggen. Pollet begon twaalf jaar geleden de Bank van Frankrijk op bescheiden schaal concurrentie aan te doen, ten einde zijn droom om als violist in de Parijse concertzalen cp te treden en een monumentale levensbeschrijving van Napoleon te schrijven te kunnen ver werkelijken. Hij vond namelijk, dat zijn gewone werkzaamheden als recia- metekenaar hem niet voldoende tijd lieten voor zijn liefhebberijen. Hij maakte niet meer dan vier of vijf biljetten per week. Als gevolg van de geleidelijke waardeverminde ring van het geld zag hij zich echter na enige tijd genoodzaakt, in plaats van biljetten van 500 franc biljetten van 5.000 franc te gaan vervaardigen. Op zekere dag probeerde zyn vrien din, Yvonne Vasseur, echter de reke ning van de kruidenier te betalen met een biljet, dat nauwelyks droog was. By De contactcommissie van het eiland Mar ken heeft in een persconferentie in het Buurthuis wederom de noodklok geluid voor een spoedige aanleg van een dijk naar de vaste wal. De waarnemend voorzitter, dr. R. Pasdeloup, wees er op, dat tijdens de afgelopen winterperiode weer is geble ken hoe noodzakelijk deze dijk is, aangezien vele inwoners van het eiland talrijke malen alleen met doodsgevaar de verbinding met het vasteland konden onderhouden. Hij wees er op, dat minister Algera zich sympathiek heeft uitgesproken, ten opzichte van de plannen voor de aanleg van een dijk, maar dat de werkzaamheden hieraan vorig jaar zijn opgeschort door de Februariramp. Nu de dijken in Zeeland en Zuid-Holland zijn gedicht meent spreker geen beletsel meer te zien. Zou men nu dadelijk aan dit werk beginnen dan kan met Kerstmis, dus vóór de volgende ijsperiode, de verbinding tot stand zijn gebracht. Uit de verklaringen van de heer Pasde loup bleek tevens, dat vele werkzaamheden op het eiland, zoals woningbouw, aanleg van een jachthaven en industrievestiging, thans onmogelijk zijn, omdat het zonder dijk onverantwoord is tot grote investerin gen over te gaan. Op Marken woont name lijk een groot aantal forsensen en de moei lijke omstandigheden waarin zij verkeren, gepaard gaande met de tijdrovende over vaart is oorzaak, dat vele Markers zich thans op het vasteland vestigen. de huiszoeking, die hierop volgde, vond de politie materialen voor de verval singen, het vioolconcert van Beethoven en een levensgroot portret van Napo leon. Yvonne kreeg een proeftyd van drie jaar. (Reuter» De negentien-jarige Henk Dil uit Krommenie heeft een merkwaardig avontuur beleefd. De jongeman, die werkzaam is bij een houthandel in het Westzijderveld te Zaandam, probeerde met zijn fiets op zijn rug de spoorbaan ZaandamAlkmaar over te steken, juist op het moment, dat een rangeerder twaalf wagons losstootte van een trein stel. De fiets van de arbeider werd ge heel versplinterd, terwijl hij zelf onder de eerste wagon terechtkwam. Hij had zoveel tegenwoordigheid van geest zich vlak op de grond te drukken, waardoor de twaalf wagons over hem heenreden. De koppeling van de laatste wagon raakte zijn gezicht, waardoor hij ver wondingen opliep, die echter niet ern stig waren. Met een bebloed gezicb' stond hij later op, tot grote vreugde ve de talrijke mede-arbeiders, die me. schreeuwen en roepen geprobeerd had den de rangeerder te waarschuwen. Deze kon helaas niets uitrichten, omdat de wagons allemaal al los liepen. Na gecontroleerd te zijn in het ziekenhuis, kon de jongeman naar huis gestuurd worden. Advertentie RISSTfi (tot Donderdagavond) Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hoger, krachtige tot matige Zuid-Westelyke wind. Zon: 7.21-18.24. Maan: 6.45-17.57.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1