Verkapte devaluatie van de Indonesische munt Regering legt extra-heffing op overmaking van gelden Nederlandse sakenwereld over het algemeen vrij pessimistisch Indonesische regering wijst protest af Deelname aan ordeverstoringen Ingenieus telefoontoestel in gebruik genomen Naar groter samenwerking tot vergroting van export Nieuwe gezant naar Teheran ORR Beroering in de zakenwereld Muziek voor de nieuwe Sultan van Marokko Zweedse zakenman wordt niet vervolgd Weer demonstratie in Oost-Berlijn Lugubere vondst te Jutphaas Arrestaties Nederlanders in Indonesië Zeg „wissen", en het geschiedt Tot hoofd en hart Gokautomaten in Voorst verboden Ontploffing in Den Haag Straaljager neer gestort Nederlandse Export Federatie in oprichting Het weer J donderdag 4 maart 1954 77ste JAARGANG No. 25929 Lawines eisen nieuwe slachtoffers in Alpen Acht doden, acht vermisten De nieuwe maatregelen in Indonesië Russen lankmoedig Getracht in Berlijn tot Molotov door te dringen Met Pinksteren Verzetsorganisatie in O.-Duitsland ontdekt Tien leiders van de S.E.D. uit de partij gestoten 7% DE IPSOPHON IN NEDERLAND Huisvaders verspelen weekloon Bewegingsvrijheid militairen weer onbeperkt Moeilijkheden op Ned. schip in Japan Deel der bemanning achtergelaten Reeds 89.000 bezoekers van de R.A.I. Stroom uitgevallen Piloot omgekomen 1 1 pP"T] «lil lÊjêÊÊÊm mmmi Suede Damesjasjes f 110.- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elsfoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bjikant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 B|jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 - Telefoon 5790 Dlrectle: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Te Djakarta is bij presidentieel besluit een noodwet uitgevaardigd, waarin ®en extra-heffing wordt gelegd op gelden, die vanuit Indonesië naar het buitenland worden overgemaakt. Bepaald is, dat op transfergelden, die zijn bedoeld als betaling voor dien sten („invisibles"), een extra-heffing van 66 2/3 procent van het bedrag zal borden gedaan. De publicatie van dit bericht heeft de handels- en industriële wereld in Djakarta in beroering gebracht. De noodwet werd van kracht op de dag van uitvaardiging, n.l. 2 Maart. Bij een gelijktijdig gepubliceerde regeringsverordening is een aantal vrij stellingen van de extra-heffing op transfergelden verleend. Van welingelichte zijde werd vernomen, dat de nieuwe noodwet in de eerste en voornaamste plaats zou zijn gericht op de overmaking van winst en dividend. Wat deze overmaking betreft, zou de verhouding van de gulden tot de rupiah, van thans 1 3, worden gebracht op 1 5. De "lijst van „invisibles", welke het noria jaar door de Indonesische regering aan het parlement werd verstrekt, noemt o.m. de volgende diensten als behorend tot de invisiblespassagekosten en kasoverschotten van scheepvaart- en luchtvaartmijen, winsttransfer, rente op overheidsschuld, investeringen en af schrijvingen, dividenden, aflossingen overheidsschuld. Geen extra-heffingen zullen worden gedaan op over te maken gelden voor: verlofssalarissen, alimentaties, studie kosten. het ineens overmaken van gel den. spaarremises, delegaties, premies Voor levensverzekeringen en andere soorten betalingen, gelijk aan de voren genoemde. inclusief premies e.d., welke Van periodieke aard zijn, voorzover het overmaken daarvan vergund is op grond Van de circulaire van de directeur van het deviezeninstituut van 3 December 1953, of op grond van andere door hem Uitgegeven circulaires. Voorts vindt geen extra-heffing plaats Op het overmaken van gelden naar het buitenland, afkomstig van opbrengsten van industriële bedrijven, die in 1954 of later zijn opgericht, en waarvan het overmaken door de regering en de direc teur van het deviezeninstituut is toege staan. Tenslotte vindt geen extra-heffing plaats op overmakingen ten laste van S lands begroting of van die van auto nome gebieden. P. I. Aneta's financieel-economische redacteur meldt dat de nieuwe noodwet vandaag het belangrijkste onderwerp van gesprek was in de kringen van handel, scheepvaart en industrie. In deze kringen bleek nog een grote mate van onzekerheid te heersen. Vooralsnog zijn verschillende vragen niet beant woord. aangezien de bij de uitvoering van de wet betrokken overheidsdien sten nog geen gedetailleerde uitvoe ringsvoorschriften hadden ontvangen. De belangrijkste vraag is, wat nu pre cies geval voor geval onder diensten („invisibles") wordt verstaan. In het bij zonder in kringen der scheepvaart vroeg men zich af, of de passage- en vracht kosten daaronder zouden vallen. In som mige kringen meende men van niet, doch de Indonesia-Japan vrachtenconferentie besloot, in afwachting van nadere bijzon derheden, de in Indonesië te betalen vrachten met ingang van heden met 6G 2/3 procent te verhogen. Een nieuwe golf van lawines heeft in de Zwitserse, Oostenrijkse en Beierse Alpen tot dusverre acht doden geëeist, terwijl acht personen nog worden ver mist. Het Zwitserse lawine-instituut te Genève heeft de skiërs gewaarschuwd, dat er op hoogten boven de 1.850 meter een groot lawinegevaar bestaat, zelfs op gewoonlijk veilige plaatsen. Het passe ren van een skiër kan voldoende zijn om de sneeuwmassa's in beweging te brengen. (Beuter) Kringen van het Nederlandse bedrijfsleven, die belangen hebben in Indo nesië of betrokken zijn bij de handel met deze gebieden, toonden zich enigs- ?ins ontsteld door de berichten uit Djakarta over de uitvaardiging van de noodwet inzake de extra heffing op transfergelden. Het presidentiële besluit Vormde dan ook het onderwerp van gesprek in zakenkringen en is met name op de Amsterdamse effectenbeurs als een bom ingeslagen, tengevolge waar- Van de koersen van Indonesische fondsen een scherpe daling vertoonden. Over het algemeen was het oordeel over de door Djakarta aangekondigde maatregelen vrij pessimistisch. Men was echter nog uitermate gereserveerd bij het weergeven van een concrete mening. Men zag in de noodwet een uiting van •.de toegespitste financiële moeilijkhe den, waarmede Indonesië op het ogen blik te kampen heeft en van de pogingen °m uit de impasse te geraken". Aldus formuleerden vele zakenlieden hun oor deel over dit besluit, dat, naar men in financiële kringen geloofde, vooral van invloed zal kunnen zijn op de overma king van winsten uit in Indonesië Werkende buitenlandse ondernemin gen, hetgeen met zich mee kan brengen, dat de naar Nederland te transfereren winst kleiner wordt en de dividenden van in Indonesië wer kende maatschappijen, welker aandelen *ich in Nederlandse handen bevinden, gchteruitlopen. In effectenkringen stelde men zich biet name de vraag, hoe het nu zal gaan biet de gemeenteleningen Java, waarvan be uitloting is toegezegd. Hoewel men hierover nog in het onzekere verkeert, tvas men deels van oordeel, dat deze wningen niet door de extra heffingen getroffen behoeven te worden, aange ven, blijkens de berichten, geen extra beffing wordt geheven op overmakingen ten laste van 's lands begroting of die van autonome gebieden. Al is het een feit, dat het presiden tiële besluit met name in Amsterdam els een zeer ongunstige factor werd bpgevat, toch waren sommige kringen Van mening, „dat de pap niet zo heet gegeten zal worden als zij wordt op gediend". Men stelde zich de vraag, of be Indonesische autoriteiten het be sluit wel zo drastisch kunnen door- Voeren als thans is afgekondigd. Men overwoog daarbij, dat Indonesië in zijn huidige moeilijke financiële situatie steun nodig heeft in harde valuta, het geen betekent, dat het dollarleningen ?®1 moeten zien los te krijgen van de |C-S.. Zou het evenwel de transfergel den zo zwaar blijven belasten als *rachtens de nieuwe maatregel het ge- val is, dan is het de vraag, of het bui- ,eblandse kapitaal wel tot investeren öereid zal zijn. sommige cultuurkringen te Am- Son m zag men 'n de maatregel „een lin terugkeer tot de vroegere rcge- fpg der dev'ezencertificaten". De maat- öevi k°mt immers hierop neer, dat de hi 'efen voortaan het land binnenko ken de verhouding van I op 3 (1 gul- In aVoor 3 ruPiahs) en het land verlaten e verhouding van 1 op 5. ka^t* is d"s een zwaard, dat naar twee h0_ n sn'jdt en mogelijk een prijsver- tvaar, 6 ,werking in de import heeft, *«n i i directe consequentie is, dat hodi„ - grotere bruto winst in rupiahs teren 1S °m "aar Nederland te transfe- In het algemeen werd onderstreept, dat de extra heffing een weerspiegeling is van de moeilijke financiële omstan digheden waarin Indonesië verkeert. De heffing betekent „een enorme extra be lasting en een verhoging der inkomsten van de Indonesische schatkist", terwijl de officiële koersverhoudingen onver anderd blijven. De 37-jarige Albert Kinberg, een Zweedse zakenman, die bij de jongste vier-mogendhedenconferentie te Berlijn met geweld het gebouw van de Russi sche ambassade in Oost-Berlijn trachtte binnen te dringen, zal niet worden ver volgd, zo heeft de Zweedse minister vein Buitenlandse Zaken, Oesten Unden, in het lagerhuis meegedeeld. Kinberg, die in Oost-Duitsland gevangen wordt ge houden. zal binnenkort naar zijn land worden teruggezonden. Zoals bekend poogde Kinberg, een man van grote lichaamskracht, op 25 Januari een onderhoud met minister Molotov te forceren. Hij wist vijf leden van de Oost-Duitse volkspolitie neer te slaan, voordat hij zelf overmeesterd werd. De Zweedse regeriag bood de Russische Hoge Commissaris in Oost-Duitsland haar verontschuldigingen aan voor het gebeurde. De moeder van Kinberg deel de destijds mee, dat haar zoon haar tele fonisch had laten weten, dat hij Molotov tot andere gedachten wilde brengen, „op dat de gehele wereld vrede kan hebben". (Reuter). De onder communistische leiding staande „Freie Deutsche Jugend" zal met Pinksteren in Oost-Beriyn onder het motto „voor vrede, eenheid, en vrij heid" de tweede zogenaamde „Duitse bijeenkomst" houden. De eerste bijeen komst, die vijf dagen duurde, had Pink steren 1950 plaats. Toen kwamen duizen den jongelieden ondanks strenge bewa king van de sectorgrenzen naar YVest- Berlijn. (D.P.A.) Naar het Utrechts Katholiek Dagblad verneemt heeft men enkele weken gele den bij opgravingen op een terrein ach ter het zwembad De Liesbosch, voor de annexatie behorende tot de gemeente Jutphaas, het geraamte gevonden van een ongeveer twintigjarig meisje. Het slachtoffer werd omstreeks 2 Februari 1939 vermist. Destijds rezen er ernstige vermoedens dat de verloofde van het meisje meer van de zaak moest weten. Hij werd gearresteerd, doch wegens ge brek aan bewijs losgelaten. Thans heeft de Utrechtse politie hem opnieuw gear resteerd. Hij heeft bekend vijftien jaar geleden het meisje te hebben vermoord. In verband met het nog aanhangige derzoek weigeren justitie en politie vooralsnog nadere bijzonderheden om trent het misdrijf te verstrekken. De Oost-Duitse staatsveiligheidsdienst heeft in het district Dessau een sterke anti-communistische verzetsorganisatie van voormalige functionarissen van de „Socialistische Eenheids Partij" (S.E.D.) ontdekt, zo bericht het regionale blad van de S.E.D. „Freiheit". Tien leidende S.E.D.-functionarissen zijn in verband hiermee uit de partij gestoten. Het blad geeft voorts een reeks namen van an dere partijfunctionarissen, die als „agen ten" zouden zijn opgetreden. Over hun lot worden geen bijzonderheden gegeven. De bewoners van Marrakech, in Frans Marokko, zongen en dansten in de straten, om zo op uitgelaten wijze hun blijd schap te tonen over het bezoek van de nieuwe sultan, Sidi Mohammed Ben Moulay Arafa, aan hun stad. Een duizend koppige menigte volgde vanaf de trottoirs het kleurige schouwspel, dat dit eerste bezoek van de sultan sinds zijn troonsbestijging bood. De Indonesische regering heeft in haar Woensdagmiddag aan het Hoge Commis sariaat te Djakarta verzonden antwoord, hqt Nederlandse protest inzake de recen te arrestaties van een aantal Nederlan ders in Indonesië afgewezen. De Indo nesische regering zegt in haar antwoord o.m. dat sinds de souvereiniteitsover- dracht de veiligheid van de Indonesische republiek nog in gevaar werd gebracht door elementen, die de val van de Re publiek Indonesia wensten of de bin nenlandse veiligheid poogden te versto ren. Onder hen is een aantal Nederlan ders, die, naar de ondervraging uitwees, direct of indirect aan deze ordeversto ringen hebben deelgenomen. De Indone sische regering kan niet dulden, dat de ordeverstoringen voortduren. In het antwoord wordt voorts beves tigd, dat het gerechtshof te Djakarta enige brieven van het Hoge Commis sariaat heeft ontvangen, die waren be stemd voor de gearresteerde Nederlan ders en waarin werd gevraagd of zij er mede konden instemmen, indien hun zaak werd verdedigd door een door hef. Hoge Commissariaat benoemde verdedi ger. Ten aanzien hiervan meent de In donesische regering, dat zij niet in staat is deze kwestie thans in overweging te riemen, aangezien het in overeenstem ming is met het algemeen recht, dat het aan de rechter is te beslissen of verde diging kan worden toegestaan, te meer omdat het aanbod niet was gedaan via de normale kanalen, n.l. het ministerie van Buitenlandse Zaken. In overeenstemming met het verzoek van het Hoge Commissariaat werd niet temin op grond van artikel 254 van het H.I.R. aan een van de verdachten, V. Als eerste in Nederland heeft een Hilversumse oor-, neus- en keelarts de z.g. Ipsophon in gebruik genomen en daardoor een van zijn grootste wensen vervuld: niet meer door de telefoon ge plaagd te worden. Want de Ipsophon is een welhaast vervolmaakt telefoontoe stel, dat in staat is gesprekken vast te leggen, boodschappen door te geven en nog tal van andere dingen te doen, zon der dat de eigenaar er aan te pas hoeft te komen en ook zonder dat onbevoeg den het minste of geringste kunnen afluisteren. De eigenaar of de bediener van het apparaat kan voor zichzelf een code bepalen, welke hem de mogelijk heid laat om, zelfs van een afstand, op genomen mededelingen uit te wissen. Het toestel werd gisteren officieel in bedrijf gesteld. Wie de dokter thans opbelt, krijgt ogenblikkelijk diens stem te horen welke de mededeling doet, dat het ge sprek automatisch wordt opgenomen en of men daarom naam, adres en de bood schap maar wil dicteren. De dokter zelf hoeft daarvoor helemaal niet thuis te zijn en al was hij dat wel, het rinkelen van de telefoon zou hem niet storen, want dit alles geschiedt aan de buiten kant geruisloos. Na verloop van tijd kan de dokter, hetzij aan de Ipsophon zelf. hetzij aan ieder willekeurig telefoontoe stel elders, gaan luisteren wat er opge nomen is. Het grote voordeel hiervan is het feit, dat de dokter zelf het initia tief in handen heeft en niet degene, die telefoneert. Verder biedt het toestel de mogelijkheid gesprekken vast te leggen of boodschappen op te nemen van de eigenaar zelf, welke eventueel later zonder dat hij er zelf nog aan te pas hoeft te komen, doorgegeven kunnen worden aan anderen. Dit zijn slechts enkele voordelen van het tijdens de oorlog in Zwitserland uit gewerkte apparaat. Hoe ingenieus de ipsophon eigenlijk wel gebouwd is, moge blijken uit het volgende: Het toe stel heeft een geheimslot. waardoor men de binnengekomen boodschappen kan „opnemen" van elk ander toestel uit. De tien knoppen van dit geheimslot die nen om een getal in te stellen, waarvan de bekendheid noodzakelijk is voor de afname of de beluistering. De «eigenaar behoeft slechts een paar knoppen in te drukken, het door de knoppen aange geven getal te onthouden en een sleutel om te draaien. Het geheime getal is daardoor vastgelegd en voor onbevoeg den onleesbaar geworden. De eigenaar wil nu van een ander station uit het slot openen om te horen wat er op de draad geregistreerd staat. Hij belt zich zelf op en hoort dan het verzoek om naam etc. te dicteren. Hierna dient hij twee impulsen te geven door bijvoor beeld duidelijk en goed van elkaar ge- Het komende geslacht heeft slechts behoefte aan levende voorbeelden. Het toetsenbord van de Ipsophon, het telefoontoestel, dat voor zijn eigenaar spreekt en luistert. scheiden tweemaal „hallo" te zeggen of, hetgeen ook. reeds voldoende is, twee maal in de hoorn te blazen. De Ipsophon reageert hierop door een getallenreeks van één tot en met tien te geven. Na de betreffende cijfers van het kengetal roept men weer tweemaal „hallo" en dan volgt automatisch de weergave van hetgeen er opgenomen is. Wil men er nog iets aan toevoegen, dan behoeft men slechts een zoemtoon af te wachten en nogmaals „hallo" te roepen. De draad is dan weer klaar te ontvangen. Wil men zelfs het geregistreerde uit wissen, dan roept men na de tweede zoemtoon gewoon maar „wissen, wissen" en het apparaat wist dan inderdaad alle mededelingen van de draad, waardoor het toestel weer „schoon" ter beschik king staat. Het spreekt wel vanzelf, dat de Ipso phon ook als ieder ander telefoontoestel gebruikt kan worden, dat men er een huistelefoon op aan kan sluiten en een neven-apparaat voor een secretaresse, die alle dictaten uit kan werken. Alle werkingen van deze fantastische uitvin ding worden door lampjes gesignaleerd. Barkey, na beëindiging van het onder zoek in zijn zaak, door het hoofdparket de vraag gesteld, of hij van hogerge- noemd aanbod gebruik wenste te maken. Toen hij zich hiertoe bereid verklaarde, werd hiervan mededeling gedaan aan het Hoge Commissariaat, dat vervolgens een verdediger heeft aangewezen. Het hoofdparket is thans bereid te zijner tijd overeenkomstig de wet aan de andere betrokkenen te vragen of zij wel of geen rechtsbijstand wensen. Bij het antwoord heeft het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken een lijst van gearresteerde Nederlandse staatsburgers overgelegd, waarop voor komen hun namen en de datum van ar restatie. In het belang van het onder zoek kan de Indonesische regering tot haar spijt in dit stadium nog niet zeg gen, waar betrokkenen gevangen wor den gehouden. „Teneinde in het lot de zer gevangenen, voor wie in feite reeds voldoende wordt gezorgd, verbetering te brengen, kan het Hoge Commissariaat echter te allen tijde via het ministerie van Buitenlandse Zaken contact opne men met de politie en de justitie", aldus de Indon. regering in haar antwoord. (Van onze correspondent) Een onderzoek in Voorst heeft aan het licht gebracht, dat talrijke huisva ders des Zaterdags, nog voordat zij met hun loonzakje naar huis gaan, in win kels en café's, waar speelautomaten zijn opgesteld, hun weekloon geheel of ge deeltelijk vergokken. In verband hier mede heeft het gemeentebestuur bij een officiële bekendmaking laten weten, dat de vergunningen, die enkele jaren ge leden voor de exploitatie van speel automaten werden verleend, per 1 Mei zullen worden ingetrokken. De klachten, die over de goklust van de huisvaders door verschillende huis vrouwen in Voorst werden ingediend, hadden aanvankelijk betrekking op en kele incidentele gevallen. Toen de klach ten langzamerhand tot een stroom be gonnen aan te groeien besloot het ge meentebestuur tot het instellen van een onderzoek. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat op last van de chef van de Generale Staf alle tot dusver in ver band met de witte pokken-epidemie geldende beperkende bepalingen ten aanzien van de bewegingsvrijheid der militairen, zijn opgeheven. Aan boord van het 7.178 br.t. me tende Nederlandse vrachtschip „Am- «telstad" van de rederij „Amsterdam" dat in de haven van Otaru op het Ja panse eiland Hokkaido ligt, zijn moei lijkheden ontslaan met 25 leden van de bemanning. Zaterdagavond zijn n.l. 26 leden van de 39 koppen tellende bemanning, allen Nederlanders, na een ruzie tussen een stoker en de eerste machinist, van boord gelopen. Eén van hen is op het schip teruggekeerd. Het schip heeft met achterlating van de 25 bemanningsleden Otaru verlaten. Sinds Zondag hebben de Ned. consul te Japan en de vertegen woordiger van de rederij zich met de zaak bezig gehouden. De belangstelling voor de 33e auto mobieltentoonstelling in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam blijft groot. Vanaf de opening, Vrijdagmiddag j.l. tot en met Woensdagavond hebben ruim 89.000 personen de tentoonstelling be zocht. Vandaag werd de honderdduizend ste bezoeker verwacht. Een transformator van het schakelsta tion van de Electriciteitsmaatschappij Zuid-Holland aan de Spoorbaan, op de grens van 's-Gravenhage en Voorburg, is omstreeks kwart over zeven vanmor gen ontploft. Het dak vloog de lucht in. De dubbele zeer dikke muur van het transformatorhuis werd voor een zeer groot deet weggeslagen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De brandweren van Den Haag en Voor burg, die snel ter plaatse waren, bestre den de brand met schuimblusmiddelen, voor wat het vuur aan de transformator betreft en met een straal water het vuur, dat zich zou kunnen uitbreiden in de omgeving van de transformator. Het bleek dat men, toen de ontplof fing zich had voorgedaan, telefonisch slechts met moeite de brandweer kon waarschuwen. De trams in Den Haag, eiectrische apparatuur, verkeerslich ten. klokken, telexen, konden niet worden gebruikt. Het treinverkeer ondervond enige stagnatie. De N.S. konden echter spoe dig het verkeer gaande houden door over te schakelen op een ander net Ook in Delft viel de stroomvoorziening uit, evenals in Rijswijk en Voorburg. In Rijswijk was er omstreeks vijf voor acht weer stroom. Om ongeveer tien over negen kon de binnenstad van Den Haag weer van stroom worden voorzien. In enkele bui tenwijken reden wel trams, doch in ver scheidene woningen daar was nog geen stroom. (Van onze correspondent) Tussen De Lutte en Denekamp in de nabijheid van Oldenzaal is vanmorgen een straaljager van de vliegbasis Twenthe neergestort. De piloot werd gedood. Het toestel kwam vlak voor de woning van B. Kuipers terecht. Een aantal voor het huis staande broeikassen werd vernield. Het toestel vloog in een formatie van drie. In de lucht raakte het in brand. Op de grond gekomen brandde het geheel uit. Van Schiphol is gisterochtend per K.L.M.-toestel de nieuwbenoemde Nederlandse gezant in Perzië, mr. W. J. G. Baron Gevers, naar Teheran vertrokken. Baron Gevers werd. uitgeleide gedaan door de Perzische gezant in Nederland, Abdul Hossein Massaud Ansari. (Van onze verslaggever) Op uitnodiging van de Contactgroep Opvoering Productiviteit heeft een ze kere Robert F. Wilson, marktconsulent in Amerika, verschillende lezingen ge houden waarin hij o.a. heeft gewezen op de vruchtbare samenwerking die er in de Verenigde Staten bestaat tussen de velen die zich daar met de export bezighouden. Het gevolg daarvan is ge weest dat verschillende industriëlen en verkoopleiders in ons land het initiatief hebben genomen een z.g. Export Club op te richten. Dit initiatief heeft weer klank gevonden in bandels- en indus triële kringen en wel zodanig dat op 17 Maart a.s. in het Groothandelsgebouw in Rotterdam de oprichtersvergadering zal plaats vinden van de „Nederlandse Export Federatie". Deze exportfederatie stelt zich ten doel om op geheel informele wijze con tact tussen de leiding van handels- en industriële bedrijven, en de op het ge bied van de export werkzame organisa ties en instanties mogelijk te maken door middel van geregelde samenkom sten in daarvocr in aanmerking komen de steden. Met dit contact wil de federatie de mogelijkheid scheppen dat de deelne mers kennis kunnen nemen van de ex port-ervaringen van anderen. Hiermede hoopt men te bereiken dat de export mogelijkheden die er voor Nederlandse industrieën in 't buitenland liggen be ter worden uitgebuit en dat bii eventu ele export door gebruikmaking van de ervaring van anderen de onkostenfac- tor zo laag mogelijk zal blijven Voorts wil de federatie het zakelijk contact tussen producenten en de ex- en importhandel bevorderen, waar dit mo gelijk en wenselijk is. Ook de zakelijke samenwerking tussen de officiële en semi-officiële instanties en de bedrijven en exporthandel wil de federatie hech ter doen zijn. Het is de bedoeling in het Groothan delsgebouw in Rotterdam een permanent secretariaat te vestigen. Voor de op richtingsvergadering zijn aan 3500 Ne derlandse industriële bedrijven en im- en exporthuizen, alsmede aan alle be staande instituten en alle prominente persoonlijkheden, die zich met de voor lichting op exportgebied bezig houden, uitnodigingen verzonden. De heer J. Polak van Vollenhoven, oud honorair Consul-Generaal der Ne derlander voor Noorwegen, treedt op als voorzitter van het initiatiefcomité. Advertentie (tot Vrijdagavond) Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele buien. Kouder dan vandaag. Aanvankelijk zwakke tot matige, la ter matige tot krachtige van Zuid west naar Noordwest ruimende wind. Zon: 7.19-18.25. Maan: 7.02-19.25.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1