Haarlems Raad kwam toch uitgepraat over de begroting Waarschuwend woord van burg. Cremers „Tuinbouw en Plantkunde in Haarlem 75 jaar De Raadsagenda bood elck wat wils Sinds 1945 verloor Heemsteedse K.V.P.500 leden NA EEN EN VEERTIG UUR VERGADEREN: Sociale Zaken, industrialisatie en middenstand „DE VARKENSHOEDER" „Ons volk dreigt steeds meer van de natuur te ve Nieuwe R.K. scholen in Noord krijgen versiering en gymnastieklokaal Jacq. Groen over het tekort aan katholieken in openbare functies DONDERDAG 4 MAART 1954 PAGINA 2 Antwoord wethouder Auto-ongeluk berecht Burgerlijke Stand Jan Mul en Harrie Prenen over hun opera in Teisterbant Lijdensmeditatie voor jonge mensen CONGRES IN „DREEFZICHT" Haarlemse Rechtbank Kassier verduisterde 16 mille Eis: een jaar Industrialisatie De Phoenix speeltuin AFSCHEID KAPELAAN TESSELAAR „Ons genoegen" STILLE OMGANG HAARLEM WANDELSPORT IN HAARLEM Zaterdag en Zondag opening van het seizoen Feestavond „De Garde" Beurs van New York Tegen middernacht, of om precies te zijn Woensdag avond om 12 minuten voor twaalf, klopte burgemeester CREMERS voor het laatst bij de behandeling van de Haarlemse gemeentebegroting 1954 op de groene tafel. Dat betekende het einde van langdurige discussies en daarmede had de Haarlemse raad bijna zeven uur' lan ger over de begroting gesproken dan oorspronkelijk ge dacht was. De overschrijding van de vastgestelde tijds limiet zou nog groter geweest zijn, als niet tijdens de laatste vergaderingen de replieken waren afgeschaft. Voordat de raad uiteenging, verklaarde de burgemees ter, dat er veel belangrijk werk verricht is. B. en W., zo zeide hij, weten weer beter, wat de raad wil en de raad weet de bedoeling van B. en W. De fracties heb ben zich weer eens goed uitgesproken. De burgemeester meende te moeten ingaan op de uit voerige behandeling van deze begroting en stelde, dat de raad in 1951 27 uur en 10 minuten nodig had om de begroting te behandelen en dit jaar op de kop af 41 uur, waarvan 15 uur en 42 minuten op rekening zijn gekomen van het college van B. en W. Die 41 uur zijn ongetwijfeld te lang geweest en daarom wilde de bur gemeester een waarschuwend woord laten horen, niet omdat de behandeling teveel tijd heeft gekost, maar omdat de kans bestaat, dat daardoor het publiek iets van zijn belangstelling verliest voor de gemeentezaken en van de waardering voor de arbeid van de raad. Het zou niet democratisch zijn, zo ging hij voort, op de suggestie in te gaan geen algemene beschouwingen te houden of over het zogenaamde kleine grut (verkeer en politie) na de vergaderingen te behandelen. Daarom deed de burgemeester een dringend beroep op de zelf tucht van de raadsleden. Het is immers niet nodig, om altijd in tweede instantie op bepaalde punten terug te komen, omdat men weet, dat de tegenstander toch niet tè overtuigen is. Hij bewonderde de kennis van zaken bij de raadsleden, maar stelde, dat het toch ook niet nodig is om buiten de kern van de zaak om te gaan, waardoor sommige beschouwingen veel korter kunnen zijn. Burgemeester dankte tenslotte de raad voor de stijlvolle manier, waarop de begroting is behandeld. Namens de raad antwoordde mevr. SCHELTEMA en zij meende, dat men over het algemeen de woorden van de burgemeester wel kon beamen, maar dat het toch gemakkelijker gezegd is dan gedaan. Inderdaad is de lange duur van de behandeling niet bevredigend en de afschaffing van de replieken is een noodmaatregel ge weest. Dat moet in de toekomst niet meer gebeuren en zullen de algemene beschouwingen bekort moeten wor den. Wellicht zou daarvoor bij het begin van de behan deling een algemeen schema kunnen worden opgezet. Zij dankte tenslotte de burgemeester en de wethouders voor hun leiding en geduld en in die dank werden ook de ambtenaren betrokken. Bij dat laatste sloot de bur gemeester zich van harte aan. De heer Verbaan (P.v.d.A.) zeide, dat een wethouder van Sociale Zaken een van de meest principiële en dank baarste functies heeft in het college, omdat hij rechtstreeks de medemens kan helpen. Spr. had grote waardering voor het sociaal cultuurwerk in de -ge meente. Ten aanzien van het Nazorg- werk aan de Botermarkt zou spr. de daarbij gelegen school bij het complex willen voegen. De heer v. d. Veldt (K.V.P.) gewaag de van zijn dankbaarheid over de kleine werkloosheid in het afgelopen jaar en de paraatheid van B. en W., waarbij spr. speciaal noemde het ge subsidieerde schilderwerk. Sinds de dertiger jaren is er enorm veel ver anderd op het gebied van de sociale zekerheid. Bij de D.U.W.-werken is zoveel mo gelijk aan de mens gedacht, die in dit kader niet meer als werkloze be schouwd mag worden en zijn persoon lijkheid aanvoelt. Spr. hoopte, dat in Haarlem alle voorzorg is getroffen om technische en menskundige krachten te hebben voor de uitvoering van de G.S.W.-regeling. Hij was niet geheel gerust op een voldoende voorraad van geschikte objecten bij onverhoopt stijgende werkloosheid. Ook spr. had ivaardering voor de uitbouw van het sociaal-culturele werk. Voor bejaarden móet voor dit wérk een andere vorm worden gevonden. De omzetting van steun in natura in steun in geld, kon spr. aanvaarden mits de zekerheid aan wezig is, dat daar, waar anders gehol pen moet worden, mogelijkheden blij ven bestaan Ten opzichte van het ver haal is de grootst mogelijke soepelheid geboden. Een reëel beleid ligt in de lijn. Noodleniging door de gemeenschap behelst de erkenning van de charitatie ve en maatschappelijke instellingen, met de liefde als grondslag van de sa menwerking, de liefde voor de even naaste, de liefde tot God; zo besloot de heer v. d. Veldt zijn door velen met aandacht gevolgde betoog. Hierna sprak de communist Henne- velt, die over de verhaalstactiek niet zeer tevreden was; mevrouw Schelte- ma (V.V.D.), die het voor de bedeesde steuntrekkers opnam en de heer Sil- vis (A.R.), die de grootst mogelijke soepelheid vroeg voor verhaal op de verpleeggelden, welke voor geestes zieke armlastigen betaald zijn. Mevrouw v. d. Wal (P.v.d.A.) be sprak het probleem van de bejaarden zorg. Houdt men de oudjes zoet met brood en spelen, om verder niets te doen? Zij hebben behoefte aan een baken, een adviesbureau. Laat men een commissie ruimer dan een ambte lijke instellen. Laat men de huis vesting eens controleren. Is er al een oplossing voor het kinderhuis-Zuid? Ook spr. hield zich bezig met het ver haal, dat zij niet geheel wilde afschaf fen, maar zeer humaan in elk indivi dueel geval wilde bekijken. Wethouder Angenent (K.V.P.) ver klaarde in zijn antwoord allereerst, dat er geen verschil van mening is tussen B. en W. en de raad over de wijze, waarop de dienst van Sociale Zaken de behoeftige mens moet die nen. De kwestie van het verhaal moet men volgens spr. niet al te sterk kleu ren. Direct verhaal past Sociale Zaken niet toe, maar de rechter legt een ver plichting op. De geest van de gemeen telijke dienst is zoals de raad wenst, veelal wordt getracht een compromis te bereiken op humane grondslag. De gehele materie is bij B. en W. in stu die, zodat de raad t.z.t. verder kan praten. Het culturele werk voor werk lozen wordt maar door pl.m. 40 perso nen gewaardeerd, maar de belangstel ling is groeiende. De ouden van dagen worden niet ingeschakeld noch gewei gerd. Voorlopig zijn er voldoende objecten voor de G.S..W-regeling, zowel voor hand- als hoofdarbeiders. In de avondzitting zette de wethou der zijn antwoord voort en hij deelde mede, dat het zgn. verhaal na drie maanden gereduceerd wordt met 30 pet. Hij ging verder in op de bejaar denzorg en stelde, dat het niet meer aangaat de ouden van dagen, die toch ten dienste van de gemeenschap heb ben gewerkt, op te bergen in een ge sticht of bij kinderen. Ér is alles voor te zeggen, dat het werk voor de be jaarden gecoördineerd wordt en een speciaal bureau zou aanbevelenswaar dig zijn. Dat moet geen ambtelijke in stelling in directe zin worden om b v. cok alle steun-idee te voorkomen. Zo'n bureau zou moeten steunen op de ver schillende organisaties (U.V.V. en Be jaardenbonden). De wethouder zegde toe, dat het college deze zaak nader zal onderzoeken. Spr. merkte verder op, dat bij alle charitas en hulp aan mensen-in-nood nooit de waarborg is, dat men niet „bij de neus genomen wordt". Niet in ieder geval is te controleren, of geld en goederen juist worden besteed. Hier ligt overigens ook een taak voor de sociale werksters. Het contact met de gezinnen behoeft niet te ver flauwen, daar dit nu op een ander vlak ligt, waardoor ook een zekere openhartigheid gestimuleerd wordt. De wethouder kon nog mededelen, dat de 3 pet. consumptie-beperking voor de ondersteunden wordt opgehe ven en toegelegd wordt op de normale steun; zij zal dus niet gecalculeerd worden in het zgn. kleedgeld. Dat ge schiedt met ingang van 1 Januari 1954. De Haarlemse Rechtbank veroordeel de vanmorgen de 40-jarige handelsagent de B. tot drie weken gevangenisstraf, alsmede tot intrekking van zijn rijbe wijs voor de tijd van een jaar. Aan zijn schuld was het te wijten geweest, dat in de nacht van 12 op 13 Januari op de Zandvoortselaan ter hoogte van de duinmanège een ernstige auto-onge luk gebeurde. De rechtbank achtte namelijk bewezen, dat de B. onder in vloed van sterke drank een auto had bestuurd, daardoor de macht over het stuur had verloren en tegen een licht mast was orgereden, tengevolge waar van twee inzittenden ernstig werden gewond. Geboren: A. J. de LangJanszen, z., R. E Slotde Geus, z., M. M. BonSchreurs, z., W. van VoorstVerkruissen, z., H. C. J. van der MeerClavaux, z.t G. Heertjes Benschop, z., C. J. Bestemanvan Rijn, z., A. H. van Galenvan Leeuwen, z., J. KanaarReus, d., W. van VoorstVer kruissen, d., G. NieuwenhuisDamsma, d. Ondertrouwd: H. Chr. Duits en B. Bes- tenbreur, W. F. P. van den Broek en A. A J. Wiggers, A. F. L. Hackfoort en W. M. van der Ende, J. Groes en A. van Heel, A. van der Wijk en J. Dekker, H. F. Broek huizen en W, Nieuwenhuizen, H. Koster en J. Gieliam, H. J. Raspoort en P. J. Gran- netia, A. N. Mulder en E. Kloos, H. H. Jöbsis en S. J. Deijlius. F. Th. Handgraaf en H. B. W. de Leth, A. Plug en T. Poel man, M. J. van Praag en H. Reisner, N. Jonk.hart en J. C. Visser, J. Schoemaker en J. J. M. de Jong, J. H. M. Pardon en M. P. de Boer. Getrouwd: J. A. F. Oostrom en C. L. Pus, H. Uitendaal en C. van Bentem, H. J. Buis en E. H. van der Wijden, H. M. Kuijper en J. Chr. van Honschoten, J. J. M. Quirijnen en J. Albers, C. Weber en J. H. Korthouwer, J. Koops en M. J. Brico, J. Veldhuis en D. M. J. Venema, J. Brou wer en M. Mons, H. Groenink en J. P Brussee. Overleden: G. J. Verhaar, 49 j., Kamper laan. ting voor de Industrie indrukwekkende successen zou boeken. Niettemin is er toch zoveel gedaan, dat men een uit stekend inzicht heeft gekregen in de weg, die bewandeld moet worden. Er zijn vele contacten gevonden en ge legd. Een fors beleid is wel noodzake lijk, maar men moet de zaak niet for ceren. Er is nu zeker plaats voor een forsere aanpak door verdere openbre king van het industrieterrein. De toe voerwegen kunnen worden verbeterd, nu de technische problemen zijn opge lost. Er zal ook opruiming gehouden moeten worden aan de Westzijde van de Nijverheidsweg, waardoor het aanzicht op het industrieterrein beter wordt. B. en W. zullen contact opnemen met de betreffende industrieën over de vernieuwing van de polderweg, die toegang geeft tot de bedrijven langs het Noorder Buiten Spaarne. De gemeente moet een bepaald be drag durven steken in de ophoging van de spoorbaan en de verplaatsing van het goederenstation. Meer dan dit te constateren is thans niet mogelijk. Er is een folder in de maak om de aandacht van de industrie op Haarlem te richten. De vraag is het nu alleen nog, hoe deze folder zo effectief mo gelijk verspreid kan worden. Ook B. en W. achten een midden- standsraad niet noodzakelijk, zolang de behoefte daaraan niet duidelijk is gebleken. De wethouder meende, dat het Borgstellingsfonds een consument schap moet worden. Wethouder Angenent betoogde, dat tijdens de koude de Hoogovens bij le vering van gas zich aan het contract hebben gehouden. Inderdaad was er een te lage gasdruk, maar op die koude kan geen bedrijf zich instellen. Overigens moet het publiek enige schuld gege ven worden, omdat gaskooktoestellen als verwarming werden gebruikt. Aan de vervanging van gaslantaarns door electrische wordt regelmatig en met spoed gewerkt, maar dat kan niet in een paar dagen gebeuren. De heer Van der Veldt (K.V.P.) merkte nog op, dat het verzoek om subsidie aan de Kath. Bond voor Be jaarden en Gepensionneerden afgewe zen was, maar dat hij die subsidie toch wel graag betrokken zag in de studie van het bejaardenprobleem. Wethouder Bakker zeide, dat die subsidie niet voor altijd is afgewezen, maar inderdaad betrokken wordt in bovengemelde studie. De begroting 1954 werd ten slotte aangenomen met de stemmen van de communisten tegen. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Blauwbaard en zijn zeven vrouwen", volw. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „Zolang jij bij mij bent" (ge- prolong.) 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „99 Riverstreet", 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Een Koningin reist om de wereld", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: „De zoon van dr. Jekyll", 18 j. Tij den 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: „De laatste dagen van Warschau" 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Vrijdag 5 Maart StadsschouwburgLezing door dr. van Doornik (Geloof en Wetenschap) 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 1015 u. en des Zondags van 13—15 uur. Teylers Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot, Geopend van 115 uur (behalve Maandag). Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van recente werken van H. F. Boot. Geopend van 10—18 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66, Oud-Chinese Kunst. Huis van Looy: InteTscholaire expositie. Geopend 1017 en 19.3022 uur. Zondag 14—17 uur. In Teisterbant hebben librettist en componist, respectievhiijk Harry Prenen en Jan Mul. gisteravond hun opera „De Varkenshoeder" besproken en toegelicht met muzikale demonstratie op de geluids band. Deze opera, die zoals men zich herin neren zal. vorig jaar in het kader der Amsterdamse kunstmaand haar première by de Nederlandse Opera beleefde (op 6 Nov. volgde een televisie-uitzending) heeft indertijd nogal uiteenlopende waarderingen gekregen. Nu wij gister avond in de unieke gelegenheid waren, beide auteurs in een uitvoerige toelich ting op hun schepping te kunnen beluis teren. is veel wat duister was, licht ge worden. Harry Prenen en Jan .Mul moe ten bij velen onbegrepen gebleven zijn. Het juiste karakter ener opéra-comique is o.i. hier zeer juist getroffen. De enigs zins onvolmaakte weergave op de ge luidsband (het was een vijfvoudige band- copie van het originele) in aanmerking genomen, konden wij toch een goede totaalindruk krijgen van de kwaliteiten der compositie. Mede door de inleiding van Jan Mul en Harry Prenen, aangaan de het ontstaan en verloop in de schep pingsfasen dezer opera, de veelvuldig voorkomende practische voorwaarden waarmede rekening diende gehouden te worden etc., kon men zich toch een juist beeld vormen van de in zekere zin geniale oplossing, die beide auteurs aan deze moeilijke opdracht gegeven hebben. Het komische element, Harry Prenen zowel als Jan Mul goed liggend, moet we] door velen vanuit een te ernstige gezichtshoek in de operastijl bekeken zijn. wanneer er iets anders verwacht was dan dit resultaat. Eén der meest voortreffelijke eigenschappen, zowel door librettist als componist op volmaak te wijze in deze opera toegepast, is wel de grote geraffineerdheid waarmede zij de stof behandeld hebben. En dan nog te bedenken dat wij bij deze gelegenheid de grote factor der „actie" misten. Dat ondanks dit alles wij de overtuiging heb ben gekregen hier met een degelijk stuk vakwerk in aanraking gekomen te zijn, pleit voor beide scheppende kunstenaars. Er valt niet te ontkennen, dat er in deze komische opera veel grappenmake rij schuilt. Maar wat wil men dan in een opéra-comique? Bovendien is het nog grappenmakerij van uitstekend gehalte. Wij mogen aannemen dat Harry Prenen en Jan Mul ditmaal wèl begrepen zijn. J. L. Er is al zoveel om te doen geweest, dat er voor jonge mensen speciale lij densmeditaties gehouden zouden wor den. Aan dit verlangen wordt in Haar lem nu voldaan, want vanaf Zaterdag 6 Maart zullen iedere week des avonds om half negen in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat lijdensmeditaties gehouden worden voor jongeren vanaf 17 jaar, zo wel voor dames als heren. De meditator is dr. M. J. de Jong, secretaris van de bisschop. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de afdeling Haarlem en om streken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde werd van morgen in Paviljoen „Dreefzicht" te Haarlem een congres gehouden, waarop door verschillende deskundigen op het terrein van tuinbouw het woord werd gevoerd. Dit bijzondere congres werd geopend door mr. J. J. Hage, voorzitter van de Haarlemse afdeling, die zeide dat het de tuinbouw is, die de heilloze gevol gen van de voortwoekerende stadsbe- bouwing compenseren en tegenhouden moet. Ons volk, aldus spreker, dreigt steeds meer van de natuur te vervreem den. Daarom heeft de tuinbouw en in het bijzonder deze Haarlemse afdeling een sociale taak. De Koninklijke Maat schappij streeft echter ook economische doeleinden na, o.a. de stimulering van het tuinbouwonderwijs. Dit echter moet nauwkeurig aan de behoeften worden aangepast. Burgemeester P. O F. M. Cremers van Haarlem die bij de opening van het congres aanwezig was meende dat Haar lem nog steeds de bloemenstad naar binnenlandse en buitenlandse opvattin gen is. Haarlem is nog altijd het cen trum van de bloembollencultuur en handel. Dit is te danken aan de geologi- van de Haarlemmers en niet in 't minst aan de steeds actieve zorg van de Haarlemse afdeling, die hij daarvoor zeer dankbaar was. De directeur van de dienst van Hout en Plantsoenen van de gemeente Haar lem, de heer J. A. Dorresteyn hield daarna een inleiding ovér de plaatsings mogelijkheden voor jonge tuinbouwers in Nederland. Teneinde een goed over zicht te verkrijgen wierp hij een blik in het verleden. Ruim een kwarteeuw geleden was het aantal tuinbouwers in overheidsdienst zeer gering en als een van de voornaamste oorzaken daarvoor noemde hij het feit, dat de sierteelt in de tuinbouw als een luxe werd be schouwd. Om aan de behoefte aan pas sieve en actieve recreatie te voldoen werden door de overheid steeds meer parken, plantsoenen, speelweiden en sportterreinen aangelegd. Aan de hand van cijfers toonde de heer Dorresteyn aan dé geweldige toe name van het aantal personeelsleden in overheidsdienst: per gemeente een gemiddelde toename van 149 procent. Wat betreft de verschillende functies zeide spreker, dat zonder enige theore tische en practische opleiding geen sprake kan zijn van promotie. Men komt niet verder dan handlanger of tuinman in losse dienst. Voor de hoge re functies is een middelbare opleiding noodzakelijk. Daarom wordt over de In de loop der jaren 1952-1953 wist de 56-jarige J. D. T„ wonende te Amster dam, een bedrag van ruim 16.000 te verduisteren ten nadele van de N V. Diepvries Holland te Zaandam, waar T. als boekhouder-kassier in dienst was. Vanmorgen werd deze verduisterings affaire behandeld door de Haarlemse Rechtbank. Door ontvangsten, die mid dels een chèque van diverse banken waren binnengekomen, niet of later in te boeken, en evenzo te handelen met betalingen van debiteuren, had T. voor zichzelf een val gespannen. Een ac- countscontröle bracht namelijk het om vangrijke tekort aan het licht en de verdachte meldde zich eigener bewe ging als de schuldige. Bij de arrestatie van T. was van het geld nog slechts 100 over De officier van justitie, mr. B. v. d. Burg, achtte het bewijs van verduistering volkomen geleverd en eiste een jaar gevangenisstraf met af trek. Mr. Minderop bepleitte een ge combineerde straf. Uitspraak 18 Maart. De heer De Leeuw (Arb.) bracht de industrialisatie ter sprake en hij merk te op, dat er niet altijd bemoedigende woorden werden gehoord. Hij vroeg zich af, of de gemeente in deze wel een voldoende fors beleid voert. Spr. vestigde de aandacht op een goede lig ging van het industrieterrein (Prinsen- brug) en het aanzicht daarvan. Is het mogelijk, dat de arbeidsmarkt in Haar lem gunstig of ongunstig beoordeeld wordt? Hij vroeg verder, hoelang de financiële bestudering zou durqn van de verplaatsing van het goederensta tion. De heer De Leeuw wilde eveneens weten wat de Stichting tot Ontwikke ling van de Industrie dit jaar heeft gedaan en nog denkt te doen. Hij ging dieper in op de middenstandsproblemen en meende dat er contact nodig was tussen middenstand en gemeente (b.v. via een middenstandsraad) De heer Schippers (K.V.P.) maakte enkele korte opmerkingen en wees op het misverstand als zou de weifelach tige stemming tegenover het IJ-mond- rapport destijds niet voortkomen uit een gebrek aan enthousiasme voor de industrialisatie in Haarlem, maar uit een twijfel aan de waarde van dat rap port. Hij zou verder graag zien, dat een forse greep in de gemeentekas werd gedaan, om de verschillende plannen te realiseren. In het bijzonder doelde hij daarbij op de verplaatsing van het goederenstation, waarbij de gemeente een tegemoetkomende houding moet aannemen, en op de bouw van de Prin- senbrug. De heer Proper (Comm.) bracht natuurlijk de Holland Nautic weer ter sprake en de heer Spek (A.R.i vroeg zich af, of de propaganda vooi* industrie-vestiging in Haarlem wel ef fectief gevoerd wordt. De heer Fibbe (V.V.D.) herinnerde aan de lage gas druk tijdens de koude dagen en meen de, dat daarom de nog bestaande gas lantaarns zo spoedig mogelijk door electrische moeten worden vervangen. De heer Adelaar (K.V.P.) merkte op, dat vele problemen, de middenstand betreffende, op het terrein van het Rijk, maar niet op dat van de gemeen te thuis horen. Hij stelde voorts, dat er geen behoefte kan bestaan aan een middenstandsraad. Dat wordt dan weer een lijvig instrument, dat niet zoveel kan doen, temeer daar er reeds een economische raad bestaat. Verder zijn er nog enkele commissies en tenslotte de Middenstandscentrale, waarin alle middenstandsorganisaties elkaar vin den. Hij zeide verder, dat het grootste probleem in de middenstand zelf gele gen is. De overheid moet de midden stand natuurlijk wel de helpende hand bieden, maar dan zo. dat b.v. de waar borgsommen voor electra komen te vervallen. Wethouder Happé meende, dat niet verwacht mocht worden, dat de Stich- Acht en twintig punten van de ge wone agenda behandelde de Haarlemse raad gistermiddag in ruim negentig minuten, om daarna het 39e uur van de begroting met frisse moed in te gaan. Het enige punt van belang was dat be treffende de stichting van een speeltuin op het Phoenix-terrein. Het werd aan genomen, waarbij de K.V.P. echter de restrictie maakte, dat de R.K. vereni- formatorstation nodig, dat deze courant zal betalen als de gemeente de inrich ting voor haar rekening neemt. De raad werd voorgesteld een crediet van f 28.700 ter beschikking te stellen. Tijdens het debat over deze kwestie bleek, dat regenten van het Grote Gast huis tegen de vestiging van het bedrijf bezwaar hebben gemaakt (hinderwet) omdat er vlak naast ziekenbedden staan. Wethouder Angenent meende echter, dat hangende het beroep, de apparatuur ging „Voor het gezin" volgens afspraak aangeschaft kan worden, omdat deze recht op de exploitatie zou krijgen. Zoals bekend is de gemeenterekening over 1951 gesloten met een batig saldo van f 3.600.000. Gevraagd werd na tuurlijk zouden we zeggen wat de wethouder van Financiën met dit kapi taal denkt te doen. Wij zullen nu duide lijk tot uitdrukking brengen, aldus de wethouder, wat onze normale behoeften vjjJ ook elders voor eenzelfde doel kan dienen. Toen keurde de raad het cre diet goed. De katholieke scholen aan de Geuse- vesperstraat en de Roemer Visscher- straat krijgen een modern gymnastiek- zijn en de benodigde bedragen op de be groting brengen. Spr. dacht naast nood zakelijke kapitaalswerken aan wegen verbetering, het Fonds tot aankoop van kunstwerken etc. De R.K. school aan de Geusevesper- straat zal een versiering krijgen ten be- Wethouder Geluk deelde mede, dat dit het eerste is, dat in Haarlem na de oorlog gebouwd zal worden. Daarna komen aan de beurt zalen bij de Van Zeggelenschool en de Chr. Huygens- school, waarvoor dit jaar nog bouw volume verkregen is. Er zal even afge wacht worden hoe de ervaringen met drage van f 2.150. Op een desbetreffende het proefkonijn zullen uitvallen, vraag werd geantwoord, dat de raad een overzicht zal worden gegeven van alle opdrachten voor het maken van kunst- geen tegenstand (crediet van f2.900) en werken die uitgevoerd zijn, tot stand ieder raadslid was ingenomen met de zullen komen of binnen afzienbare tijd nodig zullen blijken. koop van een viertal panden aan de Ged. Oudegracht en de Drossestraat ten Wat er kan gebeuren wanneer de raad behoeve van de bouw van het nieuwe onvoltallig is, werd gisteren duidelijk politiebureau. aan het licht gesteld. Er kwam een een- De verkoop van grond op de hoek voudig voorstel ter tafel om 139 m2 van de Justus van Maurikstraat/Vos- grond tegen f 10 per m2 te verkopen aan W. J. van Herwaarden, die ter plaatse, de Kerkhofstraat, een werk plaats heeft. In de vorige vergadering had de P.v.d.A. reeds te kennen gege ven, dat zij deze verkoop niet wenste. Indien alle 39 raadsleden hun stem had den uitgebracht zou de heer Van Her waarden zijn zin gekregen hebben; nu maerstraat werd van de agenda afge voerd, maar de overige punten van de agenda werden goedgekeurd, waarbij wij er nog twee willen bespreken. Het plan tot het stichten van een centrale arbeidsinrichting op een ter- werd het voorstel verworpen met 1712 rein aan de Schalkwijkerweg, beginnen- stemmen. Waarschijnlijk is over deze kwestie het laatste woord nog niet ge sproken. Haarlems Dagblad gaat een nieuwe drukkerij inrichten aan het Klein Heiligland. Daartoe is een nieuw trans- de met de bouw van een dubbel pavil joen met opslagplaats, ontlokte een dis cussie. Het totale plan zal ruim ander half millioen vergen, het eerste deel f 260.000. Mevrouw Scheltema-Conradi (V.V.D.) keurde het crediet goed. maar wenste voorbehoud voor de verdere ontwikke ling. Zij vond het best dat Haarlem op dit gebied vooruitstrevend is, maar vroeg zich af of er voldoende werkob- jecten zouden zijn. Er mag geen perma nente tewerkstelling in het leven wor den geroepen. Wat zullen de gemeenten uit Kennemerland vergoeden? De heer Verbaan (P.v.d.A.) juichte de hulp aan misdeelden ten zeerste toe en bracht hulde aan de heer Schuyt, die zoveel jaren zijn krachten aan het werk gaf. Een zeer deskundig opvolger moet wor den aangesteld, meende spr. Ook de heer v. d. Veldt (K.V.P.) zegde namens zijn fractie alle steun toe. Grote lijnen zijn noodzakelijk, maar men moet niet blind zijn bij de uitwer king. Het beginselbesluit klinkt zwaar, erkende wethouder Bakker. Iedere uit breiding zal echter eerst aan de raad worden voorgelegd, zodat hij alle rech ten in eigen hand houdt. Het ligt in de bedoeling de nieuwe directeur te be noemen vóór de bouv- begint. Tenslotte de speeltuin op 1.215 m2 grond van het Phoenixterrein, met een crediet van f19.280 voor de aanleg. Gewezen werd op het belangrijk ge brek aan recreatieruimte in de binnen stad. Het befaamde Kalfje, zo geschikt voor de voetballende jeugd, moet ver dwijnen als de Prinsenbrug gebouwd wordt. Kan er dan aan de andere kant van 't Spaarne een terrein worden af gestaan? vroeg de heer v. d. Giessen (P.v.d.A.). Voor een openbare speelge- legenheid is het onderhavige terrein te klein, zei de heer Van Velsen (K.V.P.), die pleitte voor toewijzing van de speeltuin aan de R.K. Vereniging voor het Gezin. De contactcommissie (Ver bond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen en de R.K. organisatie) gaat daarmede* accoord, want de terreinen aan de Papentorenvest en het Wilsons- plein zijn aan eerstgenoemde organisa tie toegewezen. Mevrouw Scheltema vond het maar zo jammer, dat je 's winters niet veel aan die terreinen hebt. Wethouder Happé (P.v.d.A.) noemde de oplossing de beste uit de beperkte mogelijkheden. Hq deelde mede dat de speeltuin bq de Kathedrale Basiliek te klein is, zodat ook daar een oplossing gevonden moet worden. B. en W. stellen het advies van de contactcommissie op hoge waarde en zq zullen zeker niet imperatief optreden. Maar misschien kan door overleg nog verkregen worden, dat ook niet-katho- lieke kinderen van de speeltuin op het Phoenixterrein gebruik kunnen maken. Het voorstel werd goedgekeurd. gehele linie de studiezin gestimuleerd. Uit een gehouden enquête bij tien ge meenten had spreker becijferd, dat ge middeld 5% man plantsoenpersoneel nodig is per 10.000 inwoners. Hoeveel werklieden en ambtenaren kunnen er nu per jaar geplaatst worden? Aan de hand van een overzicht over een periode van twintig jaar was de heer Dorresteyn tot de conclusie geko men dat door allerlei omstandigheden per jaar 414 werkman en 0.4 ambtenaar nodig waren. In ons land is er jaarlijks plaats voor 182 werklieden en 17 ambte naren. Het personeel van de eerste cate gorie is behoudens enkele moeilijkheden aan te trekken. Een kenmerkend symp toom voor deze tijd is dat hoveniers met een klein bedrijf er de voorkeur aan geven om een betrekking bij de gemeente te aanvaarden. De hoge lonen en sociale lasten, die zij aan hun personeel moe ten betalen, vormen hiertoe de aanlei ding. Het aanbod tuinbouwambtenaren is groot, terwijl de vraag betrekkelijk ge ring is. In deze categorie is dus sprake van een overschot, zodat velen met een middelbare tuinbouwopleiding zich te vreden moeten stellen met een functie, welke niet in overeenstemming is met die opleiding. Emigratie voor deze groep betekent ook geen uitkomst, terwijl door de werklieden weinig gebruik ge maakt wordt van de gelegenheid om te emigreren. Ten slotte constateerde de heer Dorresteyn dat er onder de over- heidsemployé's weinig verloop va'lt waar te nemen. Het congres duurt voort. Gisteravond heeft kapelaan J. J. Tes- selaar in de zaal aan de Koningsteinstraat afscheid genomen van de paroche van O. L. Vr. Rozenkrans en H. Dominicus aan het Spaarne. Alvorens het meer officiële gedeelte van de avond begon, voerden de kabou ters en de gidsen enkele aardige spelle tjes op, welke veel plezier bezorgden. Pastoor W. C. v. Gastele dankte de pas benoemde pastoor van Slootdorp voor al het werk, dat hij in negen jaar in het belang van de Spaarne-parochie had ver richt. Hij overhandigde hem als geschenk van de parochianen, een enveloppe met inhoud. Daarna was het woord aan de afgevaardigden van de verschillende or ganisaties, waarvan kapelaan Tesselaar geestelijk adviseur dan wel moderator is geweest. Als bewijs van hun dankbaar heid mocht de scheidende kapelaan een cassette in ontvangst nemen. Na een dankwoord, kwamen vele paro chianen van kapelaan Tesselaar afscheid nemen. Dinsdag 2 Maart gaf de gemengde zangvereniging „Ons Genoegen" onder leiding van de heer J. Hensen een con cert in het tehuis voor ouden van dagen te Haarlem. Verschillende fraaie koor werkjes werden ten gehore gebracht, waarbij ook de solistische partijen niet ontbraken. De begeleiding van de solo zang was in de bekwame handen van Emmy van Eeden. Na afloop dankte de directrice van het tehuis voor dit mooie concert In de nacht van 20 op 21 Maart Haarlem zijn Stille Omgang. Met du1 zenden in den lande willen ook Haarlemse deelnemers smeken, dat pauselijke intenties voor het Maria-ja.8l[ in vervuiling mogen gaan. Zou het nlC, mogelijk zijn om vanuit Haarlem me' minstens 2000 mannen op te trekke" naar de Mirakelstad? Het vertrek geschiedt vanuit de kerK van de Johannes de Doper aan de AD1: sterdamstraat, welke de zetel van h Genootschap van de Stille Omgang voof Haarlem is. Zaterdagavond 20 Maart Is er in deze kerk om half twaalf lof voO' degenen, die te voet naar Amsterdam gaan. Om half twee des nachts is het 1°' voor degenen, die per trein gaan. Kaar ten zijn verkrijgbaar aan de bekend® adressen. Woensdagavond 10 Maart is er d®s avonds om half negen een grote verga dering in gebouw St. Bavo aan de Sme- destraat. Kapelaan C. Schoonderwoer» zal dan spreken over de „Stille Omgang"- Evenals andere jaren is er ook nu veel belangstelling voor de eerste wan deltochten, welke dit jaar zullen worden gehouden. In Noord-Holland hebben zich reeds duizenden deelnemers opge geven, terwijl ook te Haarlem het aan tal reeds in de honderden loopt. Opmer kelijk is het grote aantal jeugdige deel nemers, waaraan waarschijnlijk de schooltocht van verleden jaar niet vreemd is. Het is de bedoeling van de Ned. Wandelsport Bond om door deze Propaganda-Wandeltochten, welke over 10 en 20 km. worden georganiseerd, alle liefhebbers van binnen- en buitenspor ten op te wekken de mooie natuur ook in het vroege voorjaar te gaan bewon deren. Inlichtingen worden aan de be kende adressen verstrekt, terwijl ook aan de start, Theeschenkerij „De Boer derij", Hildebrandlaan 2, nog gelegen heid bestaat tot inschrijving. De start vindt plaats Zaterdag tussen 2 en 3 uur en Zondag tussen 10 uur en half één. Na afloop van de wandeling ontvangen alle deelnemers een mooi uitgevoerde medaille, terwijl groepen van minstens elf personen ook nog een groepsme- daille zullen ontvangen. Het parcours van de 10 km. is als volgt: Hildebrandlaan, Oosterhoutlaan, Zon- nelaan, Zonnekade, Crayenesterlaan, Pr. Mauritslaan, J. H. Weisenbruchweg, Marisplein, Tooropkade, A. Mauve straat, Jan Steenlaan, Bachlaan, Lenck- horstlaan, Bronsteeweg, Koediefslaan, Herenweg, W. Klooslaan, A. Thymlaan, P. C. Boutenskade, Leidsevaart, Boe- kenrodeweg, Oosterduinweg, Duinroos plantsoen, Duindoornlaan, Bremlaan, Lorentzkade, Pijlslaan, Schouwtjeslaan en terug naar de Hildebrandlaan. De deelnemers aan de 20 km. volgen de route van de 10 km. tot aan de Nag- tegalenlaan, vervolgens Zwaluwenweg, Leeuwerikenlaan, Zandvoorterweg, Westerduinweg, Bentveldseweg, Duin- lustweg, Brouwerskolkweg, Zeeweg, Militairenweg, Julianalaan, Zijlweg, Wil- helminastraat, Raamsingel, v. Eden- straat, Lorentzplein, Iordenstraat, Flora park en terug naar de startplaats. De oud-leerlingen vereniging van de le HBSb te Haarlem „De Garde", orga niseert der gelegenheid -van het eerste lustrum Zaterdag 6 Maart in „De Leeuwerik*' een feestavond, waarvan het programma verzorgd wordt door het Sca- pino-ballet. Aanvang 8 uur. Op de vergadering van de Heem-1 steedse K.V.P. was gisteravond slechts een gering aantal leden in het R.K. Verenigingsgebouw aanwezig, toen de voorzitter, ir. J. W. IJsselmuiden. de bijeenkomst opende en de aanwezigen, in het bijzonder de heer J. Groen, har telijk verwelkomde. Aan de orde kwamen de jaarver slagen. Uit dat van de secretaris, de heer G. J. Willemse, klonk een teleur stellend geluid over de weinige belang stelling die de leden voor de politieke organisatie tonen en het onrustbarende feit, dat een uitnodiging tot het bij wonen van een vergadering soms tot resultaat heeft een bedankje voor het lidmaatschap en een toetreden tot de K.N.P. Verheugend was het dat de jeugd zeer actief is en dat in de onlangs ge vormde werkgroep frisse ideeën heersen. Het verslag van de heer J. Steen brink. penningmeester, gaf aan dat er een klein batig saldo is, dank zij een zeer zuinig en sober beheer. Niettemin is het ledenaantal onrustbarend terug gelopen. In 1945 bedroeg het 900 en in 1954 400. Spreker hield een enthousiast betoog voor een breed opgezette propa ganda en gaf als zijn mening te kennen, dat, wil de zaak van de K.V.P. in Heemstede goed gediend worden, de afdeling in tweeën gesplitst moet worden. Nadat in de plaats van de aftredende secretaris de heer H. L. Schellart was gekozen, hield de baer J. Groen zijn aangekondigde rede over wat hij noemde een delicaat onderwerp. Hij heeft- even geaarzeld, daarover het woord te voeren, maar omdat er zulk een groot belang op het spel staat, daar toe toch besloten omdat de achterstand van de katholieken zo aanwijsbaar is, dat het niet eens nodig blijkt, getallen te noemen. Na onderscheid te hebben gemaakt tussen Je provincies met een over wegend katholieke en provincies met een niet-overwegend katholieke bevol king, stelde hij vast dat bij alle depar tementen, 14 a 15 in getal, geen enkele secretaris-generaal katholiek is, het aantal hoofdambtenaren niet hoger dan 5 pet., de meer lagere ten hoogste 10 pet. en bij de nog lagere ambtenaren het nog treuriger is gesteld ten aan zien van het aantal katholieken. Bij de burgemeesters is het schijnbaar Iets gunstiger, van de ruim 1000 zijn er ongeveer 330 atholiek. doch slechts weinigen zijn burgemeester in een grote stad. Ook het aantal notarissen is naar verhouding in het nadeel van de katho lieken en na deze feiten te hebben ge noemd ging hij de oorzaken na van deze achterstand. Deze waren; een te kort aan katholieke intellectuelen, ook al vaak als gevolg van de gezins grootte, het groot aantal priesterstu denten dat naar schatting ongeveer 1000 bedraagt, de houding van de ouders ten opzichte van het neutraal onderwijs, niet slechts voor het V.H.M.O. maar ook wat betreft de ambachtsscholen, te weinig katholieke inrichtingen voo*- deze twee soorten van onderwijs en mede weer als gevolg daarvan de kwestie van de anciënniteit. Van een bepaalde bewuste achterstelling van katholieken wilde spreker niet gewagen, maar toch is hier en daar iets derge lijks wel aanwezig. Als middelen daar tegen zag spreker in de eerste plaats een volstrekte katholieke eenheid en een zo nauw mogelijk met elkaar samenwerken van de verschillend® maatschappelijke groepen, het inhalen van het tekort aan katholieke intellec tuelen, het pogen om een rol te spelen in de kwestie van de anciënniteit en als laatste middel een grote katholieke actie, desnoods met een goed opgezette demonstratie. Aan het slot van zijn toe spraak stelde de heer Groen vast, dat de verschillende katholieke ministers die wij hadden en hebben, niet steeds de nodige aandacht aan deze zo belang rijke zaak hebben geschonken. De heer Groen maakte daarna van de gelegenheid gebruik, nog even te wqzen op het belang van de komende Staten verkiezingen en betreurde in dit ver band het optreden van de K.N.P, in Noord-Holland, waar deze groep met een eigen lqst uitkomt. Hq meende te moeten betwyfelen, of deze lijst inder daad het gewenste succes zou hebben, maar stelde daartegenover dat het ver lies van een zetel van de K.V.P. als ge volg daarvan geen onmogelijkheid is- Dit betekent dan ook weer een achter uitgang van de katholieke invloed en een grote vooruitgang van de P.v.d.A- die wel eens van 24 op 27 zetels kon komen, omdat aangenomen mag worden dat de communisten ook twee zetels zuilen verliezen. Omdat Heemstede, zo zei de heer Groen woordelqk, een „broeinest" is van de K.N.P., wilde hij er met nadruk op wijzen, dat elke stem, uitgebracht op de K.N.P., winst betekent voor de P.v.d.A., die zq voor geeft, te bestrqden. Spreker wekte daarom op tot de grootst mogelijk® actie, teneinde te zorgen, dat het aantal K.V.P.-leden in de Staten van Noord- Holland onveranderd blqft, waardoo' de invloed van de katholieken in d" gewest niet verminderen zal. Een zeer drukke rondvraag was het resultaat van deze indruk makende toe? spraak en pas te klokslag elf uur vie voor de laatste maal de voorzitter hamer en sloot ir. IJsselmuiden bijeenkomst op de gebruikelijke deze wijze- 2/3 anaconda Copper Bethlehem Steel Chryslei Corp. lïenera! Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery ward North American Co. Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U S Steel 31%' 5484 61 102% 64 9% 6944 60% 21% 27 49'» 8834 39% 43% 21% 41 3/3 3l% 54% 60% 102'? 63's 9'? 68'4 27'* 91 4l> 43v 40%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2