Voorzichtigheid bij verlenen van subsidies aan kerken 1111 Zwitsaletten Gegarandeerd echt vals Tussen neus en lippen Amsterdam staatsrechtelijk hoofdstad van Nederland Sigarenindustrie verzoekt om verdere verlaging van accijns Mr. van Walsum in Eerste Kamer Belastingoffer sou te verwaarlozen zijn Eerste komkommers in Huissen St. Laurent dankt voor de bloemen Indon. fondsen zeer flauw gestemd Brand te Pernis geëindigd Expositie in Parijse politie-préfecture Drie maanden voor automobilist Bespreking van Boek en Blad KOU, GRIEP, KOORTS DONDERDAG 4 MAART 1954 PAGINA 3 Verjaardag Pauskeuze Mgr. Giobbe recipieert bi Onderwijzers telegrafe ren opnieuw de minister Geen sinaasappelen tekort te vrezen Aanvoer uit Spanje wel beperkt Door extra-heffing op transfer Z W/TSAL preparaat/ Bedrijfsbrandweer houdt nog de wacht Sabotage op schip van de marine? Waarschijnlijk persoonlijke wraakneming Op de fiets naar Lourdes K.V.G. ontwerpt route E.B.U.-tekort in Februari drie millioen gulden Op militairen ingereden Auto botst tegen boom, twee zwaar gewonden Grenadiers en jagers Garderegimenten bestaan 125 jaar Studiebeurs voor vrouwen Tehuis voor Nijmeegse moderator (Van onze parlementaire redacteur) t>e minister van Binnenlandse Zaken, dr. Beel, zal eerst Dinsdag antwoord pven op de lange reeks van beschouwingen, die er gedurende twee dagen n de Eerste Kamer aan de begroting van zijn departement zijn gewijd. Hij ,al dan daarbij op tal van details moeten ingaan, die het bestuur van het and ook in lagere organen betreffen. Wethouderssalarissen, burgemeesters- bedden, de kwestie of een burgemeester in officieel tenue bloemenkoningin- ®en mag ontvangen, en zoveel meer. „In Rotterdam komt ieder jaar St. j^'colaas officieel op het stadhuis. Mag dat niet? Moet het spelelement dan nelemaal uit ons leven verdwijnen?", zo vroeg hem de burgemeester van ^otterdam, mr. v. Walsum. De behandeling van de begroting werd Woensdagmorgen voortgezet met ,en rede van deze afgevaardigde, waar- hij hetzelfde onderwerp aansneed ais prof. Diepenhorst. Ook mr. v. Wal- sUm was van oordeel dat de staat ten °Pzichte van de kerken niet neutraal ban zijn. Wel echter moet de grootste doorzichtigheid in acht worden genomen wanneer het gaat om subsidies aan berken. Ook de kerken zelf dienen in je zien dat zij een deel van hun vrij heid zouden verliezen omdat de over heid medezeggenschap zou kunnen e'sen bij de besteding van de subsidie gelden. Bovendien zag burgemeester Jan Walsum als consequentie dat ook he humanisten subsidies zouden moeten °ntvangen. De heer Derksen (KVP) hield een Pleidooi voor een spoedige algehele herziening van de salarissen van over heidsdienaren. Door de verlaging van he leeftijd van 18 tot 16 jaar voor kin heren waarvoor kindertoelage wordt gegeven, is met name voor de gezinnen he toestand slechter geworden. Vooral de groep der laagst bezoldigden is gedupeerd. Dat er een tekort is aan onderwijzend personeel op het platte land wordt mede hierdoor veroorzaakt. Hij was ook van oordeel dat de ge meenteclassificatie zo spoedig mogelijk moet worden afgeschaft. De heer v. Lieshout (KVP) vroeg de aandacht van de minister voor de groeiende invloed van de centrale over heid op het gemeentebestuur. Hij leidde dit af uit de vele1 aanschrijvingen die tegenwoordig bij de gemeenten uit Den Haag binnenkomen. Men bemoeit zich daar met electriciteitstarieven, ventver gunningen, rentegamma's, efficiency onderzoek, belastingen, bebouwings voorschriften en nog veel meer. Ook vroeg hij de minister wat deze denkt te doen tegen het toenemend vastlopen van het financieel beheer daar de in komsten dalen in verband met de be lastingverlaging, terwijl de uitgaven stijgen. Hij vroeg de minister ook geen landelijke kampeerwet uit te vaardigen maar deze zaak aan de plaatselijke overheid toe te vertrouwen. In een uitvoerige nota gericht aan de Regering heeft de Accijnscommissie van de samenwerkende Werkgevers- en Werknemersorganisaties in de sigaren- industrie aangetoond dat de accijnsver- ng een opmerkelijk gunstig effect °P productie afzet en werkgelegenheid in de sigarenindustrie heeft gehad. Hier staat tegenover dat de halvering van de sigarenaccijns op 28 Mei 1952 de schat kist niet de helft, maar slechts circa een kwart (n.l f 10 millioen) van de oorspronkelijke opbrengst heeft aekost. De sigarenindustrie achx het waar- sehunlijk dat een verdere prijs veria- ging een soortgelijke toeneming der ac tiviteit ten gevolge zal hebben. De in dustrie verzoekt daarom in de nota de legering piet alleen een herleving der oude nercentages te voorkomen, maar tot een verdere verlaging der huidige Percentages over te gaan. Wat de algemene mate van accijnsver- iaging betreft, stelt de sigarenindustrie Voor het acciinspercentage van 14 te Verlagen tot 10% en het accijnspercen- tage van 20 tot 15% van de kleinhan- delswaarde. Indien op 1 December 1954 Producten van de sigarenindustrie wederom met omzetbelasting, bijvoor beeld 5%, zouden worden belast, ware he accijns alsdan te verlagen tot 5%, respectievelijk 10%, zodat de som van ®ceiins en omzetbelasting geen veran dering zaj ondergaan. Ter gelegenheid van de verjaardag Van de Pauskeuze van Z.H. Paus Pius gTl gaf de Pauselijke internuntius, mgr. p Giobbe, Dinsdag in de nuntiatuur ®an de Carnegielaan te Den Haag een receptie, welke zeer druk bezocht was. Onder de aanwezigen merkten wij op minister J. M. A. Luns, voorts jhr. mr. J Beelaerts van Blokland, vice-presi dent van de Raad van State, mej. mr. M. Tellegen, directeur van het kabinet Van de Koningin, de Aartsbisschop- coadjutor van Utrecht, mgr. B. J. M. Alfrink, de bisschop van Haarlem, mgr. P. Huibers, prof. dr. mag. J. B. Kors, Voorzitter van de Nederlandse Radio Imie, de opperceremoniemeester van uare Majesteit de Koningin, mr. G. C. D. Baron van Hardenbroek, de eerste stalmeester van Hare Majesteit, rit meester W. F. K. Bisschoff van Heems- kerek, en voorts talrijke leden van het corps diplomatique. Ook merkten wij cp mr. J. R. H. van Schaik en F. C. paron van Aerssen Beyeren van Vos hol, leden van de Raad van State, mr. hr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van POciale Zaken, prof. dr. F. L. Sassen, hoogleraar te Leiden, frof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter jtan de K.V.P.-fractie der Tweede garner, en verscheidene andere leden Jan de Eerste en Tweede Kamer, oud- minister F. Teulings, verscheidene hoge jhhbtenaren van het departement van buitenlandse Zaken, de oud-ambassa- heUr Baron van Breughel Douglas, mineraal Baretta, de chef van de Lucht machtstaf, de hoofdaalmoezenier mgr. Jan Straelen, mgr. Pompe, deken „ah Den Haag, de heer Feber, wethou der van Den Haag, een aantal directeu- en hoofdredacteuren van R.K. dag- aden en verschillende figuren uit het hlturele leven. algemene Nederlandse onderwij- crsfeQieratie (A.N.O.F.), waarbij zijn aap. gesloten het Katholieke Onderwij 'sverbond, de Nederlandse Onderwij- rsvereniging en de Protestants-chris- *e federale raad, hebben zich met 'n q. cgram gewend tot de minister van herwijs, Kunsten en Wetenschappen. ij'1 dit telegram, waarin wordt verwe- teie3aar het op 18 Januari j.l. gezonder EPiokarn' wordt teleurstelling uitge est, un dat n°S rdets is gebleken etan bevordering van de spoedige tot- va„ vJ°"riing van de'algemene maatregel 6er ?.estuur, waarin het verlof voor on- \0; Jzend personeel zal worden geregeld v*n h be wijzigingen van 9 Mei 1953 A.jj r?e Lager Onderwijswet 1920. Het de ij -bestuur dringt opnieuw met beVn-!,este hlem bij de minister aan op dit be l Van totstandkoming var. Het offer aan accijnsbelasting, dat de overheid hierdoor per saldo zal lijden, kan, aldus de nota. van te verwaarlozen betekenis worden geacht Zoals bekena heeft de regering de vo rige week een wetsontwerp tot ver lenging van de sigarenacciinzen op het huidige niveau ingediend Op de groentenveiling te Huissen (O.-B.) zijn gisteren door de kwekers J. Huberts en W. Kemperman de eer ste groene kaskomkommers aange voerd. De komkommers deden van 56 tot 72 cent per stuk. Prof. Gerretson hield een uitvoerige beschouwing over de rechten van Am sterdam als hoofdstad van het konink rijk. Ter beantwoording van de vraag of Amsterdam staatsrechtelijk aanspraak kan maken op deze titel, ging prof. Gerretson de teksten van de grondwet na. Hij vond het bewijs, dat Thorbecke had afgeleid uit het feit dat koning Lodewijk Amsterdam in 1806 tot zijn residentie had gekozen niet sterk. Seyss- Inquart had ook Utrecht als woonplaats kunnen kiezen. Dit zou evenmin een roemrucht antecedent zijn geweest. Het bewijs lag volgens hem in het jaar 1813. Vóór dat jaar was Amsterdam nooit in staatsrechtelijke zin zetel der rege ring en nog veel minder in staatkundige zin hoofdstad van het gemenebest ge weest. Maar in dat jaar heeft de stad, waar de prins tot souverein werd uit geroepen, een grote rol gespeeld. De proclamatie tot aanvaarding van de souvereiniteit werd door de prins in Amsterdam getekend. Niet in Den Haag, maar in de hoofdstad is de prins uit geroepen tot hoofd van de moderne eenhoofdige eenheidsstaat, die mede door het ingrijpen van de Amsterdamse burgers geen Bourgondische restauratie is gewórden. Door zijn persoonlijke wil heeft de vorst dit in de eerste defini tieve tekst van de grondwet staatsrech telijk willen vastleggen toen hij aan de schets van v. Hogendorp na de woorden Inhuldiging in Amsterdam toevoegde: „Als de hoofdstad". Naar wij van citrusfruitimporteurs als toelichting op het recente bericht omtrent het door de Spaanse regering uitgevaardigde verbod op de uitvoer van sinaasappelen naaf Nederland nog vernemen, heeft Spanje inderdaad vori ge maand een embargo gelegd op de uitvoer van sinaasappelen naar een aan tal kleinere landen inclusief Neder land. Hiertegen zijn van Nederlandse zijde protesten ingediend en stappen ondernomen. Het gevolg daarvan is geweest, dat de Spaanse autoriteiten hebben toege staan, dat schepten in lading uit moch ten varen. Vervolgens werd het uitvoer verbod, dat op 20 Februari zou ingaan, een week opgeschort om uiteindelijk te worden vervangen door een definitief stelsel van contingentering. Spanje heeft als gevolg van ongewo ne vorstomstandigheden, die de oogst hebben beperkt, een geringere uitvoer- capaciteit van sinaasappelen dan in nor male oogst-seizoenen. Wij zullen wel Spaanse sinaasappelen aangevoerd krij gen, doch in mindere mate dan vorige jaren. Het Nederlandse contingent is voor deze week vastgesteld op 35.000 kisten. Voor een tekort aan sinaasappelen, zo verzekerden importeurs, behoeft ze ker niet te worden gevreesd. De gerin gere aanvoer uit Spanje zal door ver scheping uit andere landen ruimschoots worden gecompenseerd. Advertentie Premier Louis St. Laurent van Canada groet volgens de gebruiken van het land met gevouwen handen een groep Indische vrouwen, die hem een bloemenkrans hebben aangeboden. Op zijn studie-reis door Indië bezocht St. Laurent de 305 dorpen in de nabijheid van New Delhi, die thans gemoderniseerd worden in het kader van het Amerikaans-Indische program voor technische samenwerking. AMSTERDAM, 3 Maart 1954 De Indonesische fondsen hebben van daag sterk onder druk gestaan. Onder invloed van het bericht omtrent een extra heffing die op de transfergelden zal worden geheven, was de stemming voor deze waarden zeer flauw. In vrij wel alle Indonesische fondsen kon het aanbod slechts tegen aanmerkelijk lagere prijzen plaatsing vinden. Bij de leiden de Cultuuraandelen kwamen in sommige gevallen koersdalingen van 6 tot 12 pun ten voor. terwijl op het sterk verlaagde niveau slechts weinig weerstand werd geboden. De handel vooral in de tabaks- hoek en in de rubberhoek droeg op sommige ogenblikken een zeer levendig karakter. In de rubberhoek kwamen aand. Am sterdam Rubber op een circa 12 pet la ger niveau. Bandar Rubber moest 7 pun ten prijsgeven en de kleinere rubberaan delen werden op 3a 4 pet. lagere koer sen tevergeefs aangeboden Ook in de suikerhoek was de stemming flauw. In deze sector verloor H.V.A. circa 10 pt,. terwijl de minder.courante suikerwaar den eveneens terrein prijsgaven. Van tabaksaandelen moest Deli Mij circa acht procent prijsgeven en Senembah 7 punten. In de Java Tabaksafdeling ging zeer weinig om- Voor Soekowono werd een 5 pet. lagere koers genoemd. Ook de Indonesische bankaandelen en de nutsbedrijven lagen gedrukt in de markt. Voorts was de stemming op de scheepvaartmarkt eveneens zeer ongeani meerd. Vooral de op Indonesië varende maatschappijen lagen nogal zwaar in de markt. Deze gaven koersverliezen te zien van 24 punten. De grote internationale fondsen ont kwamen evenmin aan de algemene markttendenz en verloren enig terrein, al bleven de koersverschillen van meer beperkte omvang. Olies sloten echter drie punten lager, terwijl het koersverlies voor aand. AKU beperkt bleef tot ruim één punt. Hier schijnt de arbitrage voor Amerikaanse rekening te hebben gekocht. Philips en Unilever waren 2 a 3 punten lager. De staatsfondsenmarkt was fractio- neel verdeeld. zijn snel en afdoend te bestrijden met: De grote brand op de terreinen van de B.P.M. te Pernis, die Maandagavond is begonnen, is gistermiddag 17.55 uur geëindigd. Op dat tijdstip was het vuur in de tweede tank gedoofd. Slechts een zeer klein gedeelte van de inhoud van deze tank is Verbrand, aangezien het mogelqk is gebleken, de zware benzine te doen afvloeien. Direct na de brand is begonnen met een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak. De bedrijfsbrandweer van de B.P.M houdt nog de wacht en is op alle ge beurlijkheden voorbereid. De vrijwilli gers van de Rotterdamse brandweer hebben het terrein verlaten. Nog altijd zijn echter de naaste toegangswegen af gezet, totdat het gevaar geheel geweken kan worden geacht. Enige tankschepen, die wegens de brand naar de rivier waren gesleept zijn reeds in de nabijheid van de loswal teruggekeerd. Zij zullen zo spoedig mogelijk hun lading afleveren en daar na weer hun reis aanvangen. Volgens het oordeel van hen, die met het oliebedrijf vertrouwd zijn, behoort deze opzienbarende brand, die wel eens veel grotere afmetingen had kunnen aannemen en die duizenden belangstel lenden zelfs van over de grens heeft getrokken, thans tot het verleden. Tijdens een in Den Helder gehouden controle van de voor de Kon. Marine bestemde onderzeebootjager „Holland'"1 is ontdekt dat een poging is gedaan een hulpvoedingspomp van het schip kapot te maken door het vullen van een lager met glassplinters. Men vermoedt dat het hier gaat om een persoonlijke wraak neming en geen politieke sabotage. De marine-recherche stelt een onderzoek in. De „Holland" is kort geleden te Rot terdam gereedgekomen. Hij heeft enkele proefvaarten gemaakt en tijdens een verblijf in de marinehaven van Den Helder heeft men bij een algemene con trole deze sabotage ontdekt. Het lager van de pomp is intussen vervangen. De onderzeebootjager lag klaar voor de reis naar de Caraïbische zee. Deze tocht behoefde niet te worden uitgesteld. Donderdagmorgen is het schip vertrok ken. Teneinde de katholieke trekkers van Nederland in de gelegenheid te stel len in het Mariajaar een fietstocht naar Lourdes te maken, heeft de katholieke vacantiehuizen- en jeugdherbergencen trale in Nederland plannen in voorbe reiding een „Lourdesroute" uit te stip pelen. Gedacht wordt aan een tocht, welke op elke tachtig K.M. een pleisterplaats, t.w. een jeugdherberg heeft, de zeer zware trajecten zullen per trein moeten worden afgelegd. In de routeopgave zal nauwkeurig worden vermeld, welke ge deelten men peT trein dient te reizen en welke kosten hieraan verbonden zijn. Het uitstippelen van deze route staat echter niet gelijk met het organi seren van een gemeenschappelijke tocht. De K.V.C. meent, dat dit meer op het terrein van de jeugdorganisa ties ligt. De Nederlandsche Bank deelt mede. dat blijkens de voorlopige gegevens het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings-Unie deelnemende landen voor Nederland gedurende de maand Februari 1954 resulteerde in een tekort van ca. 13 min. Vorige maand bedroeg? het tekort f 115 min.; in Februari 1953 behaalde Nederland een overschot van f 66.9 min. De „Salon der vervalsingen" heet de expositie in de prefecture van de Parijse politie. De foto laat twee Tanagrabeeldies zien, links een echt, uit de derde eeuw vóór Christus, rechts een vals, dertig tot vijftig jaar oud. kunstcriticus John Rewald in Arts uit de doeken, dat niet elk schilderij met een bedrieglijke bedoeling ontstaan is. Vaak wordt er het werk voor mis bruikt van al te labiele schilders, die zich in illustere voorgangers of tijdge noten zoveel voorbeeld gesteld zagen, dat zij tot een perfecte stijlimitatie kwamen. Voor kwaadwillende handen was het met die doeken nog maar een kwestie van handtekeningen-verwisse len. Zo is er ooit een Paul Trouillebert geweest, die Corot imiteerde. Zijn meeste doeken dragen tegenwoordig de signatuur van de meester. Bij een omvangrijk oeuvre als dat van Corot, die naar men zegt zo'n tweeduizend schilderijen gemaakt heeft, is het ach teraf moeilijk uit te maken, hoeveel er eigenlijk van de hand van Trouillebert zijn. Een andere oorsprong van ongewilde vervalsingen ligt in het copiëren, zoals jonge schilders dat vaak in musea ple gen te doen om zich in de techniek van de ouderen te verdiepen. Veel van deze studies zijn later als authentiek verkocht. De speciale dienst van de Parijse Préfecture de Police heeft een dezer dagen op de faubourg Saint-Honoré een tentoonstelling inge richt van vervalsingen. De frappantste voorbeelden van valse schilderijen, tekeningen, aquarellen, beeldhouwwer ken, postzegels, porcelein, tapijten, meubels enzovoorts zijn er bij elkaar gebracht en geven de bezoeker een beeld van hoe geraffineerd de verval ser te werk kan gaan en hoe moeilijk het is, vaak zelfs ook voor de vakman, om echt van onecht te onderscheiden. De expositie staat in de Franse hoofdstad in het middelpunt van de belangstelling en van alle kanten komen op de Préfecture aanbiedingen binnen van gelukkige gedupeerden, die nog een mooi staal aan de verza meling willen toevoegen „gegaran deerd echt vals uiteraard". Weliswaar ontbreken uit Nederland de Ver meerVan Meegerens, maar er blijft zoveel te bewonderen, dat men er een krant over vol zou kunnen schrijven, wat de Parijse hebdomadaires dan ook niet nalaten Zo ziet men er het oude bekende exempel van een valsemunter, stam mend uit de derde eeuw vóór Christus, en een wijnmerkenzwendel uit de dagen van de Galliërs. Men vindt er de wer ken van een zekere Vrain-Lucas, die op het eind van het tweede keizerrijk zevenentwintigduizenddriehonderdvieren vijftig brieven calligrafeerde en onder tekende met de handtekening van per sonen als Plato, Cleopatra, Karei de Grote, Dagobcrt van welke geschrif ten hij voor honderdveertigduizend goudfranken verkocht aan de beroem de wiskundige Chasles. Een prestatie, die meneer Vrain-Lucas tot held maak te in een roman van Alphonse Daudet: „LTmmortel". Op schilderkunstig gebied kan men op de tentoonstelling onder meer het oeuvre van een Zondagsschilder-verval ser bewonderen, dat over een prachtig vrouwenportret van, volgens deskundi gen, Titiaan geschilderd werd. Ultra violette stralen brachten dat aan het licht. Overigens doet de Amerikaanse De meest vooruitstrevende schilde rijenvervalsers, die zich de laatste tijd het liefst rond de Franse meesters van de negentiende en twintigste eeuw be wegen, voegen details van verschillen de bestaande doeken samen tot een „nieuw en onbekend" werk. Zo heeft de auteur van een „zelfportret met strohoed" van quasi-Vincent van Gogh de hoed van diens „Oude Proveneaalse boer" geleend en kop en jasje van twee van Vincents zelfportretten overge nomen. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de aardappelhandelaar A. H. V. te Roosendaal tot een gevangenisstraf van drie maanden en een jaar ontzetting uit de bevoegdheid tot het besturen van motorvoertuigen veroordeeld. De advocaat-generaal had bij de open bare behandeling bevestiging geëi: het vonnis van de Bredase rechtbank, die V. had veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijf ma'anden en twee jaar ontzetting. V. was in de avond van 30 Mei 1952 onder de gemeente Roosendaal op een colonne militairen van de Nationale Re serve ingereden, waardoor één persoon werd gedood en twaalf werden gewond. V. zou te hard hebben gereden en bo vendien onder invloed van sterke drank zijn geweest. (Van onze correspondent) Ter hoogte van het gehucht Mariën- heim nabij Raalte op de weg Zwolle Almelo, zijn Woensdagmiddag tegen half vier bij een ernstig auto-ongeluk twee personen zwaar gewond. Naast de bestuurder, de aannemer J. W. P. uit Den Ham nabij Ommen, zat zijn 23-ja- rige zuster J. W. P. De auto, komende uit de richting Zwolle, is in een bocht van de Rijksweg geslipt tengevolge van de gladheid van het wegdek; sporen van de wagen toonden aan dat de bocht werd genomen terwijl de wielen over de op deze weg beruchte „witte streep" (midden op de weg) reden. De auto is tegen een boom gebotst en vrijwel ge heel in elkaar gedrukt. De slachtoffers, die in zorgwekkende toestand naar het Diaconessenhuis te Almelo zijn ver voerd, konden met moeite uit de wrak stukken worden gehaald. 7 Juli zal het 125-jarig bestaan der garderegimenten grenadiers en jagers worden gevierd. De stichting „Fonds tot instandhou ding van de tradities der grenadiers en jagers" heeft een comité van voorbe reiding samengesteld en aan verschei dene autoriteiten verzocht in een ere- comité zitting te nemen. Uit een voorlopig ontworpen pro gramma blijkt, dat zowel in 's-Herto genbosch (garnizoensplaats van het le depot infanterie, waartoe de regimenten behoren) als in 's-Gravenhage, waar de regimenten meer dan een eeuw in gar nizoen hebben gelegen, de viering zal geschieden. Ook in de legerplaatsen Wittenberg en Harskamp, waar de parate onder delen verblijf houden, zal het jubileum worden gevierd. In 's-Hertogenbosch en in Vught zul len in de eerste week van Juli concer ten worden gegeven, sportwedstrijden worden gehouden, taptoes worden ge blazen en een groot defile worden ge houden. Voor 's-Gravenhage staat een gala concert op het programma, een taptoe en een kranslegging voor de gevallen kameraden. Koningin Juliana heeft, desgevraagd, haar goedkeuring verleend voor deze viering. Het Bestuur van het Fonds Doctor Ca tharine van Tussenbroek maakt bekend, dat het voor het jaar 1954 een Studiebeurs, groot maximaal f 1000.beschikbaar zal stellen. De Studiebeurs is bestemd voor Neder landse vrouwen, die haar academische stu die geheel of vrijwel voltooid hebben en gespecialiseerd wetenschappelijk onderzoek willen verrichten, onverschillig op welk gebied, in Nederland of in het buitenland. Gegadigden kunnen zich, onder overleg ging van referenties en van een wel-om- schreven studieplan, vóór 10 April a.s. schrif telijk melden bij de secretaresse van het Fonds, Dr. M. E. A. de Jong, Hobbemakade 115 I, Amsterdam-Z. Bendelid In Parijs stormde een jeugdige bandiet met een geladen revolver een kruidenierswinkel binnen en schreeuwde: „Handen omhoog en de centen." Maar de 53-jarige winke lierster, madame Barre, schreeuwde hem op haar beurt niet minder resoluut toe: „Jongeman, ik ben oud genoeg om je groot moeder te zijn. Als je iets nodig hebt, kunnen we je helpen, maar geld nee. dat is van ons. We hebben er hard voor gewerkt.' Toen deed ook haar doch ter kordaat haar duit in het zakje en riep: „Schaam je je niet. Geef op die ro- volverl" „Dat kan ik niet' antwoordde de jongeman blozend. „Ik ben lid van een bende. Maar ik zal u de kogels geven." Hij le verde de kogels bij de da mes in en stapte toen haastig de deur uit. Vrouwen-overschot In het West-Duitse grenskamp Friedland bij Goetlingen, waar regelma tig vrijgelaten krijgsge vangenen uit Sovjet-Rus land aankomen, moeten wasmanden vol huwelijks aanzoeken worden weg gegooid. Het vrouwen overschot in de Bondsre publiek is nog altijd zeer groot. Duizenden vrouwen, voor een groot deel oor logsweduwen, schrijven aan de kampleiding, dat zij bereid zijn met een ge repatrieerde in het huwe lijk te treden. Cumulatie In de Zweedse haven stad Oernskoeldsvik aan de Bothnische Golf is een poli tie-agent, die tevens hoofd van de belasting commissie is en ondervoor zitter van de gemeente raad. Maar daar houdt de wonderlijke vermenging van gezagsverhoudingen in zijn persoon nog niet mee op, want hij is óóJc nog hoofd van het plaat selijk bijkantoor van een ziehteverzekerings- maatschappij, lid van de provinciale raad, voorzit ter van de pensioenraad, van de commissie vobr Lager en Technisch on derwijs, van de socialis tische arbeidersgemeen schap, van de Zweedse politiebond en van het Scandinavisch Verbond van Politie-beambten. Zijn korte maar snelle carrière met de vele baantjes heeft hij te danken aan de plaatselijke afdeling van de socialistische partij. „Het stapelkast-systeem als grond slag voor productieve bijenteelt": J. W. Schotman, De Tijdstroom, Lochem. Dit boek door de uitgever aangekon digd als een nieuw belangrijk boek over de bijenteelt voorziet werkelijk in een behoefte, vooral nu de bijenteelt een wetenschappelijke grondslag heeft ge kregen, aansluitend bij de nieuwste biologische onderzoekingen. Al maakt het, volgens de schrijver, het uitgebreide handboek niet overbo dig, toch zal het op zich een zeer waar devolle bijdrage leveren voor een meer economisch imkeren. Het is zodanig op de hoogte van de tijd, dat de nieuwste inzichten er een plaatsje in gevonden hebben; sommige er van zocht men zelfs tevergeefs in het genoemde hand boek. Duidelijke doeltreffende illustraties verhogen er nog de waarde van. Aan alle imkers, ook de amateurs onder hen, wordt het warm aanbevolen. Prof. Dr. Alfred Adler e.a.„Het Moeilijke kind" (vierde druk), We reldbibliotheek Amsterdam 1953 Ant werpen. Een twintigtal paedagogische opstel len die zich bezig houden met het ban ge kind, het luie kind, het modelkind, het leugenachtige kincj, het bedwateren- de kind, enz., te veel om op te noemen, trachten de opvoeders een beter begrip bij te brengen voor hun eigen kinderen. Een en ander geheel geschoeid op de leest van de individueel-psychologische levensleer van Alfred Adler. In handen van ouders en opvoeders, die aan dit soort voorlichting behoefte hebben en die er hun voordeel mee weten te doen een waardevol boekje. Dr. F. Künkel; „Karakter, Groei en Opvoeding" (derde druk): Wereldbi bliotheek Amsterdam 1953 Antwerpen. Een boek, dat zich bezig houdt met de wisselwerking van de jongere en ou dere generatie op elkaar en dat wel licht vele moeilijkheden, die het gevolg zijn van het generatieverschil uit de weg kan ruimen. Een en ander is met sprekende voorbeelden uit 't dagelijks leven geïllustreerd. Voor lezers met een rijpere levens ervaring. van S. H. J. Verschoor. Het Nabootsen van Verwondingen. G. B. van Goor Zonen's Uitgeversmij N.V. 's-Gravenhage-Djakarta 1950. Het in ongetwijfeld van groot didac tisch belang bij het E.H.B.O.-onderwijs aan leken, zo natuurgetrouw mogelijk patiënten na te bootsen om de cursisten daarmee enige pra'ctische vaardigheid bij te brengen. Ik ben er echter helemaal niet van overtuigd, dat dit niet en min stens even voortreffelijk mogelijk is zonder het in dit boekje met een bijna pervers plezier beschreven gesol met koude erwtensoep als braaksel, quasi gecompliceerde beenbreuken met bij de slager gehaalde beensplinters en met frambozenrood overgoten schertslede- maten, die moeten fungeren als afge rukt oor of indien dit beter convenieert afgereden hand of voet van S Paedagogische Reeks Onder redactie van Jos. Spieier. N.V. Uitgeverij Lieverlee Amsterdam 1953. Deze reeks bestaat uit een serie klei ne boekjes, die afzonderlijk verkrijg baar zijn. waarin specialisten op een bepaald gebied der paedagogie, een on derwerp beknopt behandelen. Opvoeden wordt door velen bedre ven. Het valt daarom dan ook niet te verwonderen, dat er daarbij vaak moei lijkheden rijzen, want lang niet alle ouders voelen van nature aan, hoe zij hun kinderen in moeilijke ogenblikken moeten leiden. Verstandige ouders zul len dan raad vragen of zoeken in goede voorlichtingslectuur naar een oplos sing. De boekjes van deze reeks zullen hierbij goede diensten kunnen bewijzen, zij bevatten verstandige raadgevingen, waarmee menige opvoeder zijn voordeel zal kunnen doen. Een nadeel van dergelijke kleine uit gaven is dat er maar een facet belicht wordt, terwijl een moeilijkheid in de opvoeding zelden alleen komt en het dus nuttig is als de opvoeder al lezend ook uitkomst vindt voor andere opvoe dingsmoeilijkheden. Hier staat tegen over, dat de aanschaffingsprijs vrij laag is, zodat men eerder geneigd is meer dere van deze kleine boekjes te kopen, dan een groter en dus kostbaarder boek. van S Pater B. van Ogtrop S.J., moderator der R. K. Universiteit te Nijmegen en Pater Oremus, assistent moderator, zijn onlangs verhuisd naar Wilhelminasingel 3. Dit huis vlak bij de Aula gelegen, waarin voorheen mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, woonde, is thans geheel voor de moderatoren en hun werk ingericht. Op de begane grond bevindt zich een kleine huiska pel, waar 's morgens twee H.H. Missen worden opgedragen en de studenten de gelegenheid hebben door de dag een kort bezoek aan het Allerheiligste te komen brengen. Het huis werd Maandag j.l. ingeze gend en in een eenvoudige plechtigheid officieel in gebruik genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3