l groot stilzwijg heerst in de Kerk van :fe SCHIMMENSPEL in de Amsterdamse haven Gemeente voor meer dan een millioen benadeeld Het communism de minste belangstelling voor M heeft niet de Mens m beslissingen genomen vóór £i IK BEN UIT RUSLAND TERUGGEKOMEN MET EEN DIEPER GELOOF IN DE DEMOGRATIE Meer loten in de Staatsloterij Geheim overleg Londen-Mau Mau Standbeeld voor koning George VI Eden ontkent Britse verantwoorde lijkheid Beschuldiging tegen vier Portoricanen Herdenking van de Pauskeuze Eerste werkgever veroordeeld Zeven weken in de Sovjet-Unie XXII Wij moeten de hand aan de ploeg slaan 3 jaar geëist tegen Nederlander Twee arrestaties verricht DONDERDAG 4 MAART 1954 PAGINA 5 ZIEKTE VAN DE H. VADER DE Mauriac: Slechts de contemplatie zuivert de actie GeneraalChina als bemiddelaar Britse volk heeft ruim één millioen pond bijeengebracht Incidenten in Soedan Soedanees kabinet deelt Britse zienswijze „Plegen van aanslag op vijf personen met doel te doden" 600.000 rekeninghouders bij postchèque- en girodienst Oud-leerlingenreünie bij Redemptoristen KALK? Neem voortaan De lekkere kalktabletten met vitamine D3 (drie!) 3145 broeders in dienst der Afrikaanse missie p Patronen zonder vergunning in zijn bezit Overval te Maastricht Ans: 16. 24. 28 (Van onze Parijse correspondent) Sensationele onthullingen over de priester-arbeiders zijn in het begin van fleze maand gelukkig uitgebleven. Een groot en bijna zorglijk stilzwijgen heerst in de Kerk van Frankrijk. De Franse boulevardpers had zijn lezers al getracteerd op uitvoerige verhalen, welke straffen de Kerk tot haar beschik king stonden om de rebellen tot de orde te roepen of om hen uit te sluiten. gebrek aan juiste gegevens verschijnen tot nu toe hier en daar toch nog Vage verhalen van priester-arbeiders, die wel en niet gehoorzamen. Maar de berichten, die men 's morgens leest, worden 's avonds in een andere vorm herhaald, omdat de schrijvers ervan niet helemaal zeker zijn. Dit is echter het ogenblik, schrijft het katholieke dagblad La Croix, dat men discreter dient te zijn dan ooit. Uit eerbied voor het geweten en met begrip en sym pathie voor priesters, van wie sommigen innerlijk gebroken zijn, omdat zij «en activiteit, waarin zij geloofden, hebben moeten opgeven en van wie anderen weer van mening zijn, dat zij evenals in het verleden hun activiteit Van pioniers moeten voortzettenDeze laatste beslissing kunnen wij niet aanvaarden, aldus La Croix. Ten aanzjen van sommige bladen die *en ongewone bezorgdheid voor de rechte leer van en onderwerping aan het kerkelijk gezag aan de dag leggen Schrijft dit gezaghebbende blad: „De Kerk kan nooit besluiten een van zijn geringste kinderen verloren te laten gaan. En wanneer het gaat om priesters Jhet zulk een onbetwistbare edelmoedig heid toont zij zich nog veel lankmoedi ger. Wil de Kerk met sancties gaan Werken, dan is nodig dat men volhardt in de ongehoorzaamheid." Aan het artikel van Frangois Mauriac °ver de afwezigheid van de Vader is een uitzending van de Vaticaanse ra dio gewijd waarin gezegd wordt dat de Vader niet afwezig is maar dat gehee) in overeenstemming met Zijn souvereine wil en krachtens beslissingen die vóór Zijn ziekte genomen zijn door de bis schoppen van Frankrijk is gehandeld. Een ander artikel van Mauriac. die in deze de spreekbuis is van een groot aantal strijdbare katholieke leken die alles gedaan hebben om in open eerlijke Sn loyale strijd een toenadering tussen de standpunten te bereiken is in dit opzicht van belang. In dit artikel „De weg van het stil zwijgen" genoemd, schetst Mauriac het heroïeke leven en de dood van de Jood se bekeerlinge en Carmelietes Edith Stein, die op 2 Augustus 1942 door de Gestapo uit het Carmelietessenklooster van Echt werd weggehaald om via Wes- terbork, Amersfoort naar Auschwitz ge deporteerd te worden waar zij in de ha'cht van 6 op 7 Augustus 1942 het verschrikkelijke lot onderging van zo vele van haar rasgenoten: de gaskamer. Aan haar heeft een Franse Carmelie tes een boek gewijd waaruit Mauriac de les trekt dat zij juist op dit moment de Christenen die hongeren naar gerechtig heid en cp het sociale slagveld werk zaam zjjn een geheim in herinnering kan brengen, namelijk dat slechts de con templatie de actie zuivert. „Voor hen. zo zegt Mauriac, legt zuster Stein de weg weer open die zij zelf de weg van het stilzwijgen genoemd heeft en welke zij tot het'einde heeft afgelegd met'haar God en nochtans zich geheel gevend aan haar naaste en wel in de eerste plaats a'an de broeders van haar ras. In de tegenstelling: zich van de anderen afscheiden, zich aan anderen geven, ligt het geheim van heel haar heiligheid." Intussen hebben ook de bisschoppen van Hennes en van Straatsburg bun vastenbrieven aan het vraagstuk van de priester-arbeiders gewijd. Kardinaal Roques aartsbisschop van Rennes, legt de nadruk op het experimentele karak ter van dit zeer bijzonder apostolaat en, zegt hjj, een nauwgezette be studering van dit experiment heeft aangetoond dat al is het handwerk niet met het priesterschap onverenig baar een qnaflaatbare, moeizame werk kring die de mens geheel in beslag neemt maakt het de priester-arbeiders practisch onmogelijk zijn eigenlijke priesterfunctie te vervullen. Met betrekking tot de sociale ver plichtingen die deze priesters hebben aangegaan is Kardinaal Roques van mening dat men te licht vergeet dat het sociale onder een bepaald licht beschouwd naar het politieke terrein overslaat waardoor de Kerk ertqe ge noopt zou worden haar eigen gebied te verlaten. Tenslotte zegt de Kardi naal dat het arbeidersapostolaat niet opgegeven kan werden en dat het er slechts om gaat hierin enkele veran- Van de zijde van de is gisteren meegedeeld Britse regering dat zij, gebruik makend van de diensten van de onlangs gevangen genomen Mau Man-leider „ge- China, in geheim overleg is ge beden met andere leiders van de op standelingen, teneinde te komen tot een massale overgave aan het Britse com mando. Zeventien dagen geleden is „generaal" china van de gevangenis in Nairobi per 'yijegtuig overgebracht naar Njeri, dat kilometer Noordelijker ligt. Onder 2Ware bewaking heeft hij vermomd a's inheems politie-ambtenaar daarop £en gesprek gevoerd met zijn vroegere kameraden. Ook heeft hij een 26-tal brie ven geschreven aan Mau Mau-leiders. Er zijn tot nu toe zes antwoorden bin nen. Vijf daarvan bevatten een gunstige reactie op het voorstel van „generaal" China om zich over te geven aan het Britse commando. „Generaal" China werd gearresteerd, omdat hij contact had met gewapende bendes. Hij werd wegens zijn leidende activiteit in de Mau Mau ter dood ver oordeeld, maar zijn straf is gewijzigd in levenslang. Zijn straf zal volgens het Britse ministerie van Koloniën niet wor den verminderd, ondanks zijn huidige diensten. Zodra bekend werd, dat de regering van Kenya onderhandelingen met de Mau Mau heeft geopend, hebben blanke kolonisten inderhaast een protestbijeen komst belegd, waarop het ontslag van de gouverneur en de legerbevelhebber, generaal Erskine, werd geëist. Voorts tverd de eis gesteld, dat „generaal Chi na" onmiddellijk zou worden opgehan gen. De komende dagen zullen meer van dergelijke protestvergaderingen worden gehouden. De blanken zijn vooral ver ontwaardigd over het feit, dat aan „ge neraal China" gratie is verleend, „van V'ie bekend is, dat hij" beestachtige moor den heeft gepleegd". De beheerders van de koning George vi-stichting, welke over een kapitaal *an 1.630.000 pond beschikt, hebben vandaag meegedeeld, dat er plannen Bestaan voor de oprichting van een «andbecld van wijlen koning George VI, ~kt 100.000 pond zal kosten. Een bedrag kn 985.000 pond zal ter beschikking gorden gesteld voor de vorming en ont manning van de jeugd en een bedrag an 440.000 pond voor de ontspanning an volwassenen en voor de uitvoering kn sociale projecten. kapitaal van de stichting is na e dood van koning George VI in Fe- *uari 1952 bijeengebracht uit bijdra gen, vtn de bevolking. Koningin Eliza- HsÏTj eeft haar goedkeuring gehecht W benoeming van William McMil- beeldhouwer van het monument. Miiian heeft ook het standbeeld van V vader van George VI, koning George 'w ln Calcutta staat, vervaardigd. oirioL .standbeeld zal .,in een geschikte dU „vuig iin Londen" worden geplaatst, totria* j bekend zal worden gemaakt, rei* H Koningin terug is van haar best landen van het Gemene- Loma aichicCct van het monument zal Bot v. Soissons zijn. Soissons heeft SuitJÜ? j1GUïye Britse ministerie van tenlandse Zaken 'ontworpen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft in het La gerhuis de Egyptische beschuldiging af gewezen, dat Engeland de hand zou heb ben gehad in de ongeregeldheden, die Maandag te Karthoem hebben plaats ge vonden. Deze beschuldiging is door ge neraal Naguib in een radio-uitzending van Dinsdagavond geuit. Het is belachelijk, aldus Eden. de Britse regering of Britse beambten in Soedan verantwoordelijk te stellen. De Britse officieren hebben hun plicht on partijdig uitgeoefend ter bescherming van generaal Naguib. Wij hebben her haaldelijk met nadruk verklaard dat het Soedanese volk de gelegenheid moet hebben zijn politiek vrij van buiten landse inmenging te ontwikkelen en wij hebben ons aan dit principe nauwgezet gehouden, zeide de minister. De Soedanese ministerraad was ver antwoordelijk voor de goede gang van zaken en de algemene veiligheid. De Gouverneur-Generaal had de noodtoe stand uitgevaardigd op advies van de ministerraad, aldus Eden. Premier Ismail Ashary van Soedan heeft gisteren de berichten uit Caïro, dat hij het ontslag van zijn kabinet had aan geboden en dat er tussen de regering en de Britse Gouverneur-Generaal Sir Ro bert Howe, een crisis zou bestaan, tegen gesproken. Premier Azhary verklaarde echter, dat zijn regering van te voren volledig van deze maatregelen op de hoogte was gesteld. In een door de mi nisterraad uitgegeven communiqué wordt o.m. gezegd, dat „het afkondigen van de noodtoestand op geen enkele wijze afbreuk doet aan de jurisdictie, of de verantwoordelijkheid van de raad voor het bewaren van orde en rust in het land". De vier Portoricanen, Lolita Lebron, Rafael Cancel Mirandaa, Andres Flgue- roa Cordero en Irving Flores Roddigez, die de aanslag in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben gepleegd, z(jn door een federale Hoge Jury in staat van beschuldiging gesteld. Er zijn zes getuigen gehoord. Zij zullen ieder be schuldigd worden van het plegen van een aanslag op vijf personen met het doel tc doden. Het congreslid Bentley, die bij de schietpartij zeer ernstig gewond werd, is thans van de lijst van patiënten, wier toestand critiek is, afgevoerd. Hij is ech ter nog niet geheel buiten gevaar. In Chicago hebben dertig Portoricanen aan een ziekenhuis als donors hun bloed aangeboden, om te tonen, dat ook zij „van afgrijzen vervuld zijn over het geen zich in het Congress heeft afge speeld". (AFP - Reuter). De postcheque- en girodienst heeft gisteren zjjn 600.000ste rekeninghouder ingeschreven. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Weiter betreffende het aantal beschikbare loten van de Staatsloterij, heeft de minister van Financiën, schrif telijk geantwoord, dat het hem bekend is, dat, met name in de grote steden, het per loterij beschikbare aanbod van Staatsloten niet onaanzienlijk wordt deringen aan te brengen. Immers de d°°5 de- bi' het .pub]iek be- Kerk kan niet vergeten dat het vraag- staand<;,vraag dat }n sommige gevallen stuk van het missie-apostolaat door Christus zelf aan de orde gesteld is. Evenmin miskent de kerk de ernst van het sociale vraagstuk waarvoor reeds lang een oplc-ssing dringend no dig is. De Bisschop van Straatsburg, mgr. Weber, legt de nadruk op de plicht van de kerk te voorkomen dat haar leden vooral die van de clerus, deelnemen aan bewegingen die het gevaar behel zen partijen tot de overwinning te bren gen die tot nu toe overal waar zij de overhand behaald hebben vervolgers van de Kerk geweest zijn. De Kerk heeft geen klassenstrijd te organiseren, maar moet een goede verstandhouding brengen tussen de klassen. Wat betreft de priester-arbeiders zelf De 31 Parijse priesters hebben plechtig besloten elke publiciteit buiten hun be slissingen te houden. Van drie priester arbeiders uit het diocees van Nancy is bekend geworden dat zij ontslag uit hun fabrieken genomen hebben en zich tei beschikking van hun bisschoppen ge steld hebben. De vijf priester-arbeiders uit Limoges wachten de terugkeer af van mgr. Rastouil: tot dat tijdstip kan geen definitieve beslissing vallen. Vol gens een bericht in Le Monde zou een van de vier priester-arbeiders in Tou louse, die deel uitmaakt van het bestuur van de communistische CGT, besloten hebben zijn activiteit voort te zetten terwijl twee anderen nog aarzelen en de laatste ziekteverlof heeft. Eveneens volgens dezelfde bron werken twee priester-arbeiders te Nice om bijzon dere redenen op het ogenblik niet m fabrieken. Zoals ik in het begin al ge zegd heb zij men echter uiterst voor zichtig met dit soort berichten. is gebleken van de verhandeling van een Staatslot met agio, buiten de of ficiële verkoop om. Dat het jaarlijks aantal loterijen beneden de behoefte zou blijven, is de minister niet geble ken. Gezien de bovenbedoelde verschijn selen heeft de minister reeds enige tijd geleden het initiatief genomen, in sa menwerking met zijn ambtgenoot van Justitie, te geraken tot een wijziging van de Loterijwet, welke een verhoging van het maximaal toelaatbare lotende- biet per loterij ten doel heeft. Een daar toe strekkend wetsontwerp heeft het departement reeds verlaten. Zondag 2 Mei a.s. zal op het Klein Seminarie van de paters Redemptoristen te Nijmegen een reünie worden gehou den van oud-leerlingen. Het plan hiertoe is gerezen naar aanleiding van het 25- jang bestaan van de Nebo in October van het vorig jaar. Naast een plechtige Hoogmis in de Seminariekapel, borrel en diner, biedt het voorlopige program ma ruimschoots gelegenheid tot een her nieuwde kennismaking en het ophalen van oude herinneringen. Prof. dr. P Calon, hoogleraar aan de R.K. Univer siteit te Nijmegen en oud-leerling van de Nebo, zal enige gedachten ontwikke len uit zijn pas verschenen boek „De Jongen". Advertentie Vooral voor kleuters, kinderen, a.s. en jonge moeders. Ook aanbevolen bij winterhanden, wintervoeten en z.g. „kloven" in de vingers. N.V. PHIIIPS-ROXANE PHARMACEUTISCH - CHEMISCHE INDUSTRIE „DUPHAR" - AMSTERDAM - OIST - WEESP Nederland staat op de derde plaats in de uitzending van broeders naar de Afri kaanse missies. Uit België zijn er 563 broeders werkzaam. Dan volgen Duits land met 358 en Nederland met 253 broe ders. In totaal werken overal in Afrika verspreid 3145 broeders, behorende tot talrijke congregaties en orden. Van hen zijn er 849 van Afrikaanse origine. De missie kan de broeders niet mis sen, zij bewijzen het bekeringswerk on schatbare diensten in de meest onder scheiden activiteiten. Zij bouwen ker ken, scholen, ziekenhuizen, woningen, zij onderwijzen de jeugd en assisteren de priester-missionarissen op honderd andere manieren. In (ie aula van het Pauselijk Atheneum is Dinsdag een plechtige herdenking gehouden van de Paus-keuze en du /8ste verjaardag van Paus Pius XII. Mgr. Giuseppe Ferretto (rechts), assessor van de H. Congregatie van het Consistorie, hield een toespraak (Van onze verslaggever) In de loop der laatste jaren is de ge meente Amsterdam voor meer dan een millioen benadeeld door onoirbare prac- tüken, die vooral in de haven een grote omvang hebben aangenomen. Dit bedrog betreft het „schimmenspel", dat haven arbeiders en hun patroons gedurende enige tijd gespeeld hebben. Arbeiders, die werkloosheidsuitkering van de ge meentelijke dienst voor Sociale Zaken ontvingen, verdienden daarnaast een goed loon als schimmen, d.w.z. onder valse namen, en aten op deze wijze van twee walletjes. Maar ook de patroon had er voordeel van. Voor bepaalde bij zonder vuile arbeid zijn geen arbeiders te krijgen zonder dat er een extra toe slag betaald wordt. Door het schimmen spel liet men de gemeente eenvoudig deze toeslag in de vorm van sociale uit kering betalen. Gisteren werd deswege de directeur-eigenaar van een Amster dams expeditie- en opslagbedrjjf van huiden door de Amsterdamse politie rechter tot de maximumstraf van zes maanden veroordeeld. Daarmede was hjj de eerste medeknoelende werkgever, die terzake van deze malversaties be recht werd. Afgaande op een vage aanwijzing hadden de ambtenaren van Sociale Za ken een uitgebreid onderzoek inge steld. Dit onderzoek was zeer moeilijk, omdat in de havenbedrijven het dienst verband vaak zeer kort is; wanneer er, zoals nu gebleken is, op grote schaal onder valse naam gewerkt wordt, is het nasporingswerk nog veel moeilijker. Tot October 1952 waren van 250 z.g. werk- nemersverklaringen, die de arbeiders moesten tekenen, 130 als vals achter haald. De valsheid betrof namen, adres sen (niet bestaande huisnummers e-d.), onjuiste opgaven van leeftijden en aan tal kinderen, alles om zoveel mogelijk aan sociale uitkeringen in de wacht te slepen. Hiervan kon men niettemin 25 verklaringen identificeren: zeventien gevallen daarvan waren ernstig genoeg om ze voor de politierechter te brengen, die in totaal twee jaar aan gevangenis straf hiervoor uitdeelde Bij het onderzoek kwam men tot ontstellende ontdekkingen. Wanneer het geboden loon te laag geacht werd. zeiden de bazen; „Geen bezwaar, ga maar in de steun, dan kun je wel onder een andere naam bij me komen wer en". Ook de Ziektewet werd op slinkse wijze geëxploiteerd: 's nachts werd er hard gewerkt, en overdag lagen de ar beiders „ziek" op bed. Zo fungeerde ook de noodwet-Drees als een intensief geëxploiteerde melkkoe. En tenslotte werd er over veel minder inkomen be lasting betaald dan er in werkelijkheid en heeft vaak gezegd, dat de beste manier om het communisme te bestrijden is: de ellende te bestrijden. Toch is het communisme meer dan alleen maar een soort projectie van de armoede en de wanhoop. Het is een philosophie, welker perversiteit wij niet mogen ophouden te blij ven verkondigen. Het is een verwerpelijke philosophie, die de maatschappij boven alles stelt, de maatschappij, waaraan de mens volledig ondergeschikt is. De communisten kennen niet het fundamentele respect voor de mense lijke persoonlijkeid, zoals wij, christenen, dat kennen. Voor de communiste telt de mens niet of nauwelijks. Heeft men eenmaal deze stelling aanvaard dan wordt het hele communistische systeem duidelijk; de zelfbeschuldigin gen en de massa-arrestaties incluis. De communisten zullen er misschien ii, slagen, dank zij deze methodes, op materieel niveau grote dingen tot stanr te brengen ten voordele van millioenen en millioenen mensen, maar mei mag nooit vergeten, dat dit tevens geschiedt ten koste van zoveel millioener anderen. Daarom moet het communisme op da eerste plaats bestreden worden op het vlak van de geest en van het geloof: de strijd moet gericht zijn op de vorming van mensen, die weigeren afstand te doen van hun bevoorrechte plaats in de schepping. Wij zijn veroordeeld om de Russische uitdaging te aanvaarden op economisch gebied. Ik vond dat niet erg, want ik ben er van overtuigd, dat onze eerbied voor de menselijke per soonlijkheid en ons begrip van de eeu wige waarden ons zullen helpen om meer en beter dan de Sovjets te produ ceren en de materiële rijkdommen te verdelen. Daarvoor moeten wij echter de strijd met gelijke wapenen voeren. Individu eel zullen onze staten nooit met Rus land of de Verenigde Staten kunnen concurreren. Het is noodzakelijk, dat wij de Europese eenheid tot stand brengen. Wij moeten dat snel doen. Wij hebben geen dag te verliezen. Wij moeten de moed vinden om ons regiem te „her zien". De communistische leiders doen dat regelmatig. Waar de beginselen niet in het spel zijn hoeven we ons niet te schamen om de moderne methodes, die Rusland toepast, over te nemen. Ons parlementair systeem functionneert dit te zeggen. Wy moeten alles in het werk stellen om deze waardigheid te behouden en te behoeden. W« moeten de wereld bewijzen, en vooral de min- der ontwikkeld'e gebieden, dat w(j meer kunnen presteren dan de communisten Wat weerhoudt ons er van om de hand aan de ploeg te slaan? RAYMOND SCHEYVEN EINDE slecht. Voor de oorlog was dat al duide lijk. Toch hebben we dat systeem wee hersteld zonder zelfs een enkel artike van het Huishoudelijk Reglement van een der beide Kamers te herzien of tt wijzigen. Wij zijn trots terecht overi gens op onze vrijheden, maar zijn we er wel zeker van, dat ze in sommige gevallen geen synoniemen gewordo' zijn voor „vergunningen"? Natuurlijk is het moeilijk ons sy« teem tegen een „officiële" Rus te ver dedigen. Hun antwoord is meestal: „1 probeert een systeem te verdedigen dat het u mogelijk maakt iedere twe- maanden van regering te wisselen terwijl wij de mogelijkheden hebber leiders voort te brengen als Lenin Stalin en Malenkov." Vishynski heel' in de U.N.O. eens gezegd: „Wij zuller ons volk eerst een economische demo cratie brengen. Later, als het er wer kelijk plezier in heeft om iedere vier of vijf jaar een briefje in een stembus te duwen, zullen we er eens over den ken om het ook een politieke demo. cratie te bezorgen." Ik ben uit Rusland teruggekomen met een dieper geloof in de democratie en de vrfje economie. Met een grotere eer bied voor de ontzaglijke waardigheid van de mens. Het is niet voldoende om „verdiend" werd. Het mes sneed dus wel van alle kanten. Daar de patroon zo wel als zijn arbeiders in het complot zaten, waren zij wederzijds afhankelijk van eikaars zwijgen; door chantage hielden zij elkaar in evenwicht. Aan de 60-jarige expediteur, die -nu te recht stond, werd tenlaste gelegd, dat hij valselijk aan de dienst voor Sociale Zaken had doen opgeven dat bepaalde arbeiders niet bij hem gewerkt hadden. In zijn bedrijf is de arbeid dermate smerig en zelfs gevaarlijk (er kan huid uitslag en kwaadaardige zweren bij op treden) dat het werk door speciale toe slagen aantrekkelijk gemaakt moet worden; deze werd door het schimmen spel van Sociale Zaken verkregen. Hij erkende geweten te hebben dat er 1015 schimmen bij hem werkten. Als zij de steun bij Sociale Zaken moesten gaan halen, vroegen ze. of ze een uurtje naar de dokter, de tandarts, naar Lieftinck, ofwel zelfs openlijk naar de Galerij (waar Sociale Zaken gevestigd is) moch ten; hij wist dan wel degelijk wat de bedoeling was. Werd een schim ziek, dan dook hij uit het schimmenrijk op, en ging onder zijn ware naam zieken geld halen. De arbeider, waar het in deze proce dure om ging, de 34-jarige v. E. vroeg in Januari 1952 werklozensteun aan en kreeg deze. Hij ging rustig aan het werk; aan Sociale Zaken werd opgegeven, dat „Schoneveld" in dienst gekomen was. In Juni, zes weken later, werd er van die zijde telefonisch gevraagd of v. E. nog in dienst was. Deze kreeg toen onmid dellijk het consigne: „Ophouden met werken, de zaak is stukgelopen". De man is inmiddels reeds tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. In zijn requisitoir had de officier van justitie weinig goede woorden voor deze „ergerlijke wijze van het afwen telen van de gebruikelijke loontoeslag op de sociale kassen". Door deze mal versatie kon de werkgever steeds put ten uit een groot reservoir werkloze arbeidskrachten, daar hij op deze wijze in de stille perioden zijn mensen niet hoefde doorbetalen, dat liet hij Sociale Zaken voor hem doen. Verder liet hij op bijzonder voordelige manier nacht arbeid verrichten, terwijl hij ook de premie voor de werkloosheidsverzeke ring ontliep. Hij eiste daarom de hoog ste straf: zes maanden gevangenis. In zijn vonnis overwoog de politierechter, dat deze eis zeker niet te hoog was, nu vrijwel alle sociale wetten waren overtreden, en hij veroordeelde de ver dachte daarom conform tot zes maan den gevangenisstraf. Tegen de Nederlander V. Barkey, die voor het Landgerecht te Djakarta heeft terecht gestaan op beschuldiging van het zonder vergunning in bewaring heb ben van patronen voor vuurwapens, is een gevangenisstraf van drie jaar ge- eist. De djaksa van het Landgerecht voer de als bezwarende omstandigheden aan, ten eerste dat beklaagde de patronen zonder vergunning bewaard had in een tijd van onrust en in een tijd, waarin de staat van oorlog en beleg nog van kracht is, ten tweede, dat beklaagde bij het gerechtelijk verhoor eerst heeft ge tracht de zaak te verdraaien, ten derde, dat hij, na enige waarschuwingen te hebben ontvangen, heeft toegegeven dat zijn by het verhoor door de politie afge legde verklaringen juist waren, en ten vierde, dat hij geen aangifte bij de po litie heeft gedaan, wetende dat het in bewaring hebben van de patronen on geoorloofd is. De hoge leeftijd van be klaagde in aanmerking nemend, eiste hij drie jaar, met aftrek. De verdediger zei, dat de reden waarom beklaagde geen aangifte bij de politie had gedaan, kort omschreven kan worden als „uit vrees". Pleiter be toogde voorts, dat beklaagde met de patronen geen kwade bedoelingen had, en dat, aangezien in zijn huis geen vuurwapenen werden gevonden, be klaagde er ook geen gebruik van kon maken. Uitspraak 18 Maart. (Van onze Limburgse redactie) De Maastrichtse politie is er Woens dag in geslaagd de dader van de roof overval, welke Zondagavond op de 50- jarige kleermaker J. Coolen uit Maastricht werd gepleegd, te arresteren. Het bleek de 22-jarige H. W. uit Maas tricht te zijn, die reeds een volledige bekentenis heeft afgelegd. W. drong Zondagavond onder een vols voorwendsel de woning van bovenge noemde kleermaker binnen. Eenmaal tot de werkkamer van de heer Coolen doorgedrongen sloeg W. de kleermaker met een hard voorwerp op het hoofd, waarna hij met enig wisselgeld en een doosje sigaren er vandoor ging. De heer Coolen liep hierbij zodanige verwondin gen op dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Als mede plichtige aan deze roofoverval werd nog een tweede Maastrichtenaar gear resteerd, de 28-jarige ex-S.S.-er H. V. Deze wordt er van verdacht zijn jongere Sneeuwruimen in de straten van Moskou. Terwijl een man de sneeuw van het collega tot de daad te hebben aangezet trottoir opschept, wordt de kruiwagen door een vrouw voortgeduwd. Dergelijke I Bei!! persten zV geeToabekend^i vrouwenarbeid vindt men in de Sovjet-Unie heel normaal. 1 van de politie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5