Minister v. d. Kieft geeft niet toe inzake Polynorm Mr. Teulings heeft achteraf gemakkelijk praten Intern, ijshockey tournooi te Den Haag Verkeersregeling bij Nederland- Enge land (amateurs) SCHEEPVAARTBERICMEN Belastingmiddelen in Januari Discriminatie van Ned. havens Neemt Rusland deel aan Grand Prix? r J Kamer-administrateur gehuldigd 522ste STAATSLOTERIJ 4e Kias 12e lijst DONDERDAG 4 MAART 1954 PAGINA 7 Grand Prixwedstrijd te Zandvoort? Extra-treinen naar Rotterdam Sterke clubs nemen er aan deel Examens Nachtelijke corpsteamrit voor officieren Engelse League Automobilisten dienen tijdig te vertrekken Engeland wint test match tegen W.-Indië A.K.K.V.-congres in Utrecht Nog te vorderen kohierbel. aanzienlijk verminderd MARKTBERICHTEN Antwoord Indon. regering: Rechtszekerheid voor Nederlanders Indon. studenten in Nederland Een aantal naar andere landen nAiiMn v\ 4- rt Tim (Van onze parlementaire redacteur) Minister van de Kieft heeft na zijn antwoord aan de Eerste Kamer nog hiet het einde van de behandeling van de begroting van Financiën mogen beieven. Het debat zal de volgende week met replieken worden voortgezet en het zou ons niets verwonderen wanneer de Kamer op enkele punten, Waar de minister wel wat erg glad overheen wandelde, zich opnieuw schrap Zal zetten. De Polynorm-affaire heeft de minister o.m. met groot gemak van zich afgeschoven. Hij vond het helemaal niet nodig zich te verdiepen in de financiële gegevens van vroeger jaren, om met de heer Teulings (K.V.P.) tot een vergelijk te komen over de schuldvraag van de toenmalige regering. Van de andere kant voerde hij wel ter verdediging van het beleid van zijn Voorgangers aan, dat men zich hun situatie goed moet indenken: er heerste een klemmende woningnood en op dat ogenblik kwam er een technische firma met projecten, die er uiterst aantrekkelijk uitzagen. De minister vond, dat het maar gemakkelijk was, om dan als senator te zeggen: ik zou het anders hebben gedaan. Over wat er verder met Polynorm gebeurt kon hij al evenmin zekerheid geven. De garantie is door hem stopgezet, maar men blijft zij het met de uiterste voorzichtigheid twee mogelijkheden onder zoeken: voortzetting van het bedrijf op rendabele basis, of liquideren. Het zou geen zin hebben het bedrijf ongemotiveerd de nek om te draaien. Het Wordt op zijn levensvatbaarheid onderzocht, waarbij de werkgelegenheid eveneens een woordje meespreekt. Er zijn bij Polynorm nog 375 mensen in dienst. bracht wordt er nu aan de behandeling van beroepsgevallen weer met voortva rendheid gewerkt Er zijn al 3500 aan vullende uitkeringen, juist op deze ge vallen gedaan. Ir. Roebroek kwam met zijn aanmer king op het ontbreken van katholieken in nagenoeg alle commissies die met de exploitatie der domeinen te maken hebben, niet verder, dan de ministeriële toezegging, dat deze kwestie „nog eens rustig zal worden bekeken". De ontei geningen in Friesland door vorderin gen motiveerde de minister door te wij zen op de noodzaak dat de verbetering van de gronden niet stagneert. De staatssecretaris dr. Van den Berge heeft daarna in eerste termijn geant woord op de fiscale kwesties die de Ka mer had opgeworpen. Hij zei, dat er geen reden was bevreesd te zijn, dat de regering bezig is allerlei actuele fiscale problemen maar op te hopen tot de algemene belastingherziening aan de orde komt. Er zijn heel wat zaken die om geheel andere redenen nog niet geregeld zijn. De waardering van in- Een andere zaak, waarin de Kamer geen been aan de grond kreeg, was de kwestie van de sanering van de geld markt. Prof. Molenaar (WD) had daar meer over willen weten, maar de mi nister dacht er niet aan over het gentle- mans agreement tussen de Nederland- sche Bank en de banken in den lande, waarover onlangs berichten zijn gepu bliceerd, zijn mening te zeggen. Prof. Molenaar had de nadere mededeling van de minister willen beperken tot de doeleinden, maar minister Van de Kieft zei, dat hij geen kans zag daarover iets te vertellen, wanneer hij niet tevens over de middelen zou kunnen spreken. Het wetsontwerp dat de mogelijkheid biedt om schatkistpapier met een loop tijd van twaalf jaar te gaan uitgeven tot dusver zijn slechts kortere ter mijnen gebruikelijk geweest is thans bij de Raad van State om advies. De zaak kan ook om d'ie reden nog niet be sproken worden. De heer Pollema, die de tactiek in het optreden van de belastingdienst op de korrel had genomen, werd door de minister vrij heftig aangevallen. Excla maties en algemeenheden lenen zich niet tot een exacte bestrijding, zo meende de minister. De heer Pollema moet het volgens hem nu niet voorstel len alsof de belastingbetaler een soort nobele figuur is, die tot de laatste pen ning toe maar gehoorzaam afdraagt Men moet zich de positie van de amb tenaren van deze dienst maar eens goed indenken, dan komt men wel tot ge heel andere inzichten Tegen het verwijt van traagheid bij de afwikkeling van materiële oorlogs schade bracht de bewindsman in, dat vergoedingen nu eenmaal afhankelijk Zijn van de werkelijke kosten. Wanneer er geschat is in een tijd waarin nog niet gebouwd wordt, dan luidt het systeem, dat er overgeschat moet worden als het wel zover is. Er kunnen dan natuurlijk tegenvallers ontstaan, omdat de laatste schattingen ongunstiger uitvallen „Maar brengt U dan de moed eens op om dat funeste systeem te veranderen" riep de heer Van Tilburg, partijgenoot van de minister, in vertwijfeling uit. -Ik zou als minister de moed niet hebben om wetten te veranderen", was het antwoord, dat weer andere interrup ties opriep, waarbij de minister werd Uitgenodigd met een z.g. „novelle" voor de dag te komen. Maar de bewindsman vpnd. dat de Kamer de zaak veel te s'.Tnplistisch voorstelde. Na de vertra- E'hg die de watersnood teweeg had ge- Ter vervanging van de Grote Prijs Van Nederland voor het wereldkam pioenschap, welke op 7 Juni zou wor den gehouden en waarvan wii reeds meldden, dat deze niet zal doorgaan, zal men trachten een Grand Prixwed strijd te organiseren, welke dan niet voor het wereldkampioenschap zai mee tellen. Indien men niet slaagt, zal men zich moeten beperken tot een interna tionale sportwagenrace, eveneens te houden in de loop van Augustus.- Zoals bekend, kan de Grote Prijs op 7 Juni geen doorgang vinden, aange zien vaststaat dat zo vroeg in het sei zoen enkele grote merken als Mercedes en Lancia nog niet gereed zijn met hun hieuwe formule I-wagens te starten. In verband met de wedstrijd Neder landEngeland (amateurs) zullen de Spoorwegen Zondag extra treinen laten rijden naar èn van de halte Rotterdam stadion. Te Sunderland is een lichtwedstrijd gespeeld tussen de B.-teams van Enge land en Schotland, welke in een gelijk sPel: 1-1 eindigde. courante fondsen wacht op het advies van de commissie-Oud, het wetsontwerp tot regeling van de giften is op komst. Het is de ministerraad reeds gepasseerd. De verhoging van de vermogensbelas ting, welke in 1951 is moeten geschieden met het oog op de defensie, komt dus in 1955 weer ter sprake, wanneer het zal gaan om een eventuele verlenging. Andere fiscale problemen als de „aan merkelijke belangen", het winstbegrip, de positie van de coöperatieve vereni gingen en het afkooptarief bij de norm moeten in het algemene verband wor den gezien. In vele gevallen kan alleen een niet incidentele oplossing op lange termijn worden gegeven. De fiscale behandeling van de oude- dagvoorziening vond de staatssecretaris, ook na wat prof. Hellema (AR) hem uit het Engelse rapport had voorgelezen, nog altijd een probleem met zoveel fa cetten, dat hij het meest voelde voor de suggestie van die zijde, dit complex ter bestudering aan een speciale commissie op te dragen. Hij stelde voorop dat de oudedagvoor- ziening uit de nationale productie ge financierd zal moeten worden en dat het er om gaat onder de gegeven omstan digheden de meest verantwoorde ver deling van lasten te maken. Bij voor baat moet erop worden gerekend dat de kleine zelfstandigen voor dit doel niet voldoende zullen kunnen opbren gen. Mede aan de hand van het komende SER-rapport zal deze zaak volgens dr. v. d. Berge moeten worden bezien. De staatssecretaris moest de heer v. Tilburg teleurstellen .wat betreft de groei van de unificatie op het terrein van de internationale douaneovereen komst. De Rotterdamse afgevaardigde had hem erop opmerkzaam gemaakt dat de hoogte van de invoerrechten afhan kelijk is van de waarde plus de vracht die betaald moet worden tot aan de grens van het land van invoer. Daar door ligt Rotterdam in vergelijking met Hamburg ongunstig voor goederen die naar West-Duitsland moeten, omdat er nog een stuk vracht bij komt vanwege het transito door Nederland. Om deze discriminatie weg te krijgen had hij het idee geopperd van een gemeen schappelijke zeegrens, waaraan alle lan den zich dan zouden onderwerpen. De staatssecretaris maakte hem echter dui delijk dat een zodanige douaneovereen komst niet bestaanbaar is, daar men geen internationale zeegrens erkent en de landen op dit punt nog autonoom zijn f r -p— Het Internationaal (jshockeytournooi, dat 16. 17 en 18 Maart op de H.O.K.V. te Den Haag zal worden gehouden en waar aan zoals bekend de Finse club Tammer- fors, de Italiaanse ploeg Bolzano en de Haagse club H.H.Y.C. deelnemen, belooft interessant te worden. Tammerfors, dat kampioen van Finland werd in het seizoen 1952/53 en 1953/54, komt met een zeer sterk team op de baan. Van de twaalf spelers .komen er thans zeven uit in het tournooi om het we reld- en Europees kampioenschap, dat te Stockholm wordt gehouden. Een van deze spelers, Rintakoski, die als captain van de ploeg optreedt, kwam 54 maal voor de nationale ploeg uit en Kauppi werd 45 keer voor de Finse Het Finse ploeg gekozen, team is als volgt samengesteld: - i, K. Doel: Niemi; achter Rintakoski Lampainen, Pöntinenvoor Hytönen, Silvan, Liitsola, Hirvonen. De Italiaanse ploeg Bolzano zal even- auppi, Helen, Takala en AMSTERDAM (G. U.) Bevorderd tot arts A. Groen, L. Klinkhamer, de Herderschee, H. Stoll, F. Kehrer, Amsterdam en J. Jon ker, Bussum. Artsex. Ie ged., mej. J. Bol- derhey, mej. E. v. Niemeyer en de heren H. Wetselaar, Amsterdam, H. Gemmeke, Maastricht, H. Meessen, Ulestraten en H. Wijnen, Den Haag. GRONINGEN Op proefschrift „Graded bedding of the Harlech dome" is gepro moveerd tot doctor in de wis- en natuur kunde F. Kopstem, geb. te Tasikmalaja (Java). LEIDEN. Doet. Ned. recht mevr. M. A. Shenin-Hoeneveld te Bergen. NIJMEGEN Cand. Kunstgesch. H. van Haaren (Hees-Nijmegen): cand. Ned. Chr. Schrijner (Keyenborg). De opening van het autoraceseizoen in de Oostelijke zone, 2 Mei a.s. op het cir cuit van Chemnitz, zou een sensationeel karakter kunnen krijgen, indien, niet slechts de Oostelijke zone maar ook Rus land pen Grand Prix racewagen in de strijd zou brengen. De Eisenacher Mo toren Werke (E.M.W., voorheen B.M.W.i zijn reeds geruime tijd bezig met de bouw van een formulewagen, terwijl Rusland zoals bekend, officieel heeft medegedeeld dat Russische fabrieksrenners zullen deelnemen aan wedstrijden om het we reldkampioenschap. Volgens berichten uil Italiaanse bron gaat het wat Rusland betreft om een „nationale racewagen waarvan de bouw gefinancieerd is dooi de Russische regering. Deze wagen, die reeds in de afgelopen zomer heeft proel gereden, zou uiterlijk sterk herinneren aan de vroegere Auto Union; hetzelfde zou gelden voor de Grand Prix wagen uit de Oostelijke zone. Als alle plannen in vervulling gaan zullen twaalf fabrieken vertegenwoordigd zijn in de races van dit seizoen: Ferrari, Lancia, Maserati, Alfa Romeo, Bugatti, Talbot, Gordini, Kieft, Cooper, Mercedes Benz, E.M.W. en de Nationale Russiscne Auto-industrie. Terwijl de regen met stralen uit de hemel gutste, vertrok Woensdagavond tien uur bij de Koning Willem III ka zerne te Apeldoorn het eerste team voor de nachtelijke corps-teamrit voor offi cieren van alle onderdelen, wapens en dienstvakken van het Nederlandse leger. Het doel van deze rit was het beproe ven van militaire bekwaamheid op veler lei terrein alsmede het testen van de rijvaardigheid. Er werd in totaal deel genomen door 79 teams elk bestaande uit met twee personen bemande jeeps. De rit ging voornamelijk over de Noord- Veluwe en werd georganiseerd door de MCAM (de Militaire Commissie voor Automobiel- en Motoroefenbetrouwbaar- neidsritten). Zij omvatte o.m. route rijden, oriëntatierit, kaartlees- en strip- leesoefeningen, het uitvoeren van op drachten onder oorlogsomstandigheden en routerijden met speciale opdrachten. Het best geplaatste team in het alge meen klassement ontving de wisselpla quette, beschikbaar gesteld door de .N.C.A.M. Bij de start waren o.m. aan wezig de luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman. chef generale staf, de luite nant-generaal A. T. C. Opzomer. com mandant eerste legercorps, de luitenant- generaal D. C. Buurman van Vreeden, Nederlands territoriaal bevelhebber, als mede de commandant depot Koninklijke marechaussee, de kolonel N. D. Nam- mensma. De finish van de rit was ln Ermelo. waar eveneens de prijsuitreiking plaats vond. De uitslagen van de wedstrijden, wel ke Woensdag in de Engelse league wer den gespeeld', luiden: Eerste divisie: Cardiff City - Portsmouth 3-2; Totten- ham Hotspur - Bolton Wanderers 3-2. VRIJDAG HILVERSUM 1, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws. 8.18 gram., 8.45 huisvr., 9.00 gym., 9.10 gram., 9.35 schoolradio. VPRO: 10.00 caus., 10.05 2300 nieuws, 23.15 gram. prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 klein mannenkoor, 11.00 radiofeuilleton, 11.20 gram., 11.35 orgel. AVRO: 12.00 Mu- sette-ork:, 12.33 sport, 12.48 gram.. 13.00 2315 recital, nieuws. 13.15 gram., 13.20 amus.muz., BBC. light progr., 14.00 kookpraatje, 14.20 twee piano's, 14.50 voordr., 15.10 sopraan en piano, 15.30 orgel en zang. VARA: 16.00 gram., 16.30 muz. caus., 17.10 jeugd, 17.40 gram., 18.00 nieuws, 18.15 amus.muz., 18.45 hoor spel, 9.00 kinderliedjes. 19.10 kamerkoor. VPRO: 19.30 hoorspel en caus., 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.15 voordr., 20.30 caus.. 20.40 caus. VARA: 21.00 1eugd, 21.35 amus.muz., 22.00 buitenl. overz., 22.15 rhythm, muz. VPRO: 22.40 caus, 22.45 prot. pr VARA: 23.00 nieuws. 23.15 Bram. mige blaasmuz., 19.00 nieuws, 19.10 re- geringsuitz., 19.30 gram., 20.00 radio krant, 20.20 Die Schöpfung, oratorium. 22.10 gram., 22.25 caus., 22.45 prot. pr ENGELAND, BBC home service. 330 m.: 15.30 ork.conc., 19.30 gevar. muz 1500 en 247 m.. 12.15 lcihte muz., 13.15 lichte muz., 13.45 ork.conc., 16.00 lichte muz., 18.00 ork. conc., 21.00 lichte muz., 22.00 gevar. mu ziek, JJ3.20 dansmuz., 0.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.15 omr.ork 16.00 cello en piano, 20.15 Der Wasser- trager, opera, 23.45 pianorecital, 0.30 lichte muz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 20.00 Ninonde Lenclos, opera, 23.00 gevar. muz. BRUSSEL, 324 m.: 16.05 ork.conc., 17.10 lichte muz. 484 m.: 12.00 gevar. muz., 14.00 omr.- Hilversum ii, 298 m. ncrv: 7.00 «ieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., '•33 muz., 7.45 prot. pr.. 8.00 nieuws, 8.15 f 8.30 Tot uw dienst, 8.35 gram., a-OO zieken. 9.30 huisvr., 9.35 gram., 10.30 ork. en sol., 16.05 lichte muz., 17.30 zang urot. pr., 11.00 sopr. en piano, 11.30 en piano, 22.15 jazzmuz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 224 m.: 22.00 Nieuws Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. 72.15 Promenade-ork. en solist, i., 3 Promenade-ork. en solist. 12.59 «jokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 lichte mu- ,lek, 13.45 gram., 14.00 schoolradio. 14.30 «amerork. en soliste, 15.15 voordr.. 15.35 ocaal ens., 16.00 tuinbouwcursus. 1615 16.45 gram., 17.15 lichte muziek, 11.45 Friese uitz., 18.00 gram.. 18 10 Een Koed woord voor een goede zaak. 18.15 Kchti e muz., 18.35 gram., 18.45 Driestem- 21.55 Gevar. progr. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE AVRO: 20.15 Wielerwedstrijd op home trainers. 20.35 Act. en weerber. 20.55- >4 - De heer C. Ravelli, administrateur bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, werd gisteren t. g. v. zijn 40-jarig jubileum gehuldigd. De heer Ravelli trad op 1 Maart 1914 in 's Rijks dienst. De heer Ravelli (links) in gesprek met de voor zitter van de Tweede Kamer mr. L. G. Kortenhorst. Daarachter staande prof. C. P. M. Romme en mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de P. v. d. A. De afd. verkeerspolitie van de gemeen tepolitie te Rotterdam deelt met betrek king tot de voetbalwedstrijd Nederland- Engeland (amateurs) op Zondag 7 Maart a.s. in het Feijenoord-stadion het vol gende mede: De verkeersregeling, welke ter gele genheid van deze wedstrijd zal wor den toegepast, komt geheel overeen met die bij voorgaande wedstrijden. Deze regelingen hebben alle een vlot verloop gehad; de ervaring heeft echter geleerd, dat automobilisten-stadionbezoekers zich hierdoor lieten verleiden om ondanks deze waarschuwing een later tijdstip van vertrek te kiezen, kennelijk met de gedachte, dat het met de verkeersrege ling wel los zou lopen. Men dient er echter terdege rekening mede te hou den, dat Maastunnel en Willemsbrug slechts een beperkte capaciteit hebben en dat een vlotte regeling ook nu slechts mogelijk zal zijn, indien het autover keer naar het stadion tenminste reeds twee uur vóór de aanvang van de wed strijd, dus om half één, in volle omvang is begonnen. Wanneer men zich per auto van de rechter Maasoever naar het stadion wenst te begeven, en er zeker van wil zijn behoorlijk op tijd aanwezig te zijn, moet men er voor zorgen één uur voor de wedstrijd, dus om half twee, de Maastunnel of Willemsbrug gepas seerd te zijn. Zij, die per tram, trein, rijwiel of te voet gaan. kunnen er vrijwel zeker van zijn het stadion, dat reeds om half één is geopend, op tijd te bereiken. De automobilisten uit de provin cies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en Gelderland of in het algemeen zij, die via de stad Utrecht komen, dienen op het verkeersplein Oudenrijn ten Z.W. van Utrecht hun weg via de grote route naar 's-Hertogenbosch te nemen om ver volgens via Vianen, Waardenburg en de nieuwe Rijksweg over Gorin- chem Rotterdam te bereiken. Deze route zal door Rijkswaterstaat met borden worden aangegeven. Bij het volgen van deze weg worden de oeververbindingen in Rotterdam vermeden en bereikt men het sta dion practisch zonder stagnatie. In Rotterdam zullen automobilisten vooral op de rechter Maasoever zo nu en dan in tijdelijk stilstaande files te recht komen. Men wachte rustig af, daar claxonconcerten vanzelfsprekend geen resultaat kunnen hebben en doel loos rondrijden verwarring sticht. Bij afloop van de wedstrijd zal ook het tegelijk wegwerken van alle bezoe kers tot verkeersmoeilijkheden aanlei ding geven, waarbij men er vooral reke ning mee dient te houden, dat met het verlaten van de parkeerterreinen enige tijd zal zijn gemoeid. Voor het verkeer binnen de stad geldt nog, dat alle motorrijtuigen komende uit de richting Kralingen en bestemd voor het stadion en Rotterdam-Zuid, over de Maasbruggen en overigens alle motor rijtuigen van de rechter Maasoever door de Maastunnel zullen worden geleid. De te volgen routes zijn met rood-gele pij len aangegeven. Voor de aanvang van de wedstrijd (van twaalf uur af) wordt de Abraham van Stolkweg afgesloten voor alle ver keer in de richting Den Haag, behalve voor wielrijders. Na afloop (van 16.15 uur af) wordt de Kanaalweg afgesloten voor alle verkeer, komende uit de rich ting Den Haag Het verkeer uit de richting Dordrecht, dat niet naar het stadion gaat, kan voor de aanvang van de wedstrijd (van twaalf uur af) het centrum alléén be reiken via de Maasbruggen. Na afloop van de wedstrijd ((te 16.15 uur) wordt alle verkeer uit de Maastunnel, dat be stemd is voor Dordrecht en verder, via de Dordtsestraatweg geleid. in de Antwerpse zesdaagse hebben de Nederlanders Derksen en Plantaz het strijdperk verlaten. Na het uitvallen van Plantaz reed Derksen enige tijd alleen, doch toen hij binnen de voorgeschreven tijd geen nieuwe ploeggenoot had ge vonden werd hij uit de strijd genomen. Van Steenbergen-Ockers hebben nu de leiding. Dr. J. F. van Moorsel heeft om redenen van particuliere aard als lid van het comité, dat elk jaar in November de Gouden Onafhankelijkheids-beker laat verspelen, bedankt. In zijn plaats is be noemd de heer J. Stolk te Rotterdam. eens met de sterkste formatie uitkomen. Vijf professionals maken deel uit van het team, terwijl een „Italiaanse-Cana- dees" en een „Italiaanse-Amerikaan" de ploeg completeren. Zoals men zich zal herinneren, heeft H.H.Y.C. begin Januari een wedstrijd tegen Bolzano gespeeld, welke met 4—3 door de Hagenaars werd verloren. Tegen Canada heeft Bolzano gen goede prestatie geleverd, want met een miniem verschil (98) moesten de Italianen in de Canadezen hun meerdere erkennen. Bolzano komt in de volgende opstelling op de baan: Doel: Ferraris; achter: Tuc- ci, Matous, Morlaccki en Bortolaminelli voor: Gardner, Blondin, Millard, Menca- relli, Frasco en Wurmbrand. De derde testmatch tussen West-Indië Engeland te Georgetown (Brits-Guia- na), is door Engeland met negen wick ets gewonnen, waardoor de stand in deze huidige serie thans luiftt: West- Indië 2 gewonnen; Engeland één. De vierde testmatch begint 17 dezer a.s. te Port of Spain (Trinidad). Toen West-Indië gistermorgen de tweede innings hervatte met de score op 205 voor het verlies van 6 wickets, voerden de beide not out batsmen: Go mez (13) en Atkinson (0), het totaal in vrij snel tempo op tot 245. Op dat totaal werd Atkinson met een offbreak van Wardle voor 18 gebowld. Waarna de drie laatste wickets voor slechts 12 runs vielen! Gomez werd zeer fraai door Graveney op Wardle's bowlen voor 35 runs gevangen; Ramidhin (1) werd door Statham gebowld, een lot hetwelk Valentine (0) even later on derging. Nu was Wardle de bowler die met de fraaie cijfers (3 voor 24 in 12 overs) voor de dag kwam. McWatt bleef met 9 not out. Vlak voor de lunch was West-Indië uit voor 256, zodat En geland 73 runs moest maken om te winnen met 3% uur ter beschikking. Op 18 werd Peter May voor 12 door Atkinson gebowld, doch Graveney (33) en Watson (27), sloegen hierna in snel tempo de benodigde runs bijeen. De eindscores waren: Engeland: 435 en 75 voor 1; West-Indië: 251 en 256. De Algemene Katholieke Kunstenaars vereniging houdt op 13 Maart in de Es planade te Utrecht een congres over „De sociale positie van de kunstenaar in in deze tijd". Het congres wordt geopend door de alg. voorzitter, de heer Willem Andriessen. Voor de sectie Bouwkunst zal de heer ir. H. J. W. Thunisse spreken. Voor Beeldende Kunsten de heer J. W. See- len, Pater Jos. Smits van Waesberghe is de inleider voor de afdeling Toon kunst. De drie secties krijgen de volgends onderwerpen ter behandeling: Toestan den in onderscheiden kunstberoepen: de wettelijke status van de kunstenaar: cultuurpolitiek der overheid. ALBLASSERDIJK 3 te Antwerpen. ALCHIBA 3 te St. Vincent. ALDERAMIN 3 te Calcutta. ALKAID p. 4 Ouess. n. Antwerpen. ALPHACCA 3 te Boston. AMPENAN 4 te Aden. AMSTELVEEN p. 4 Gibr. n. A'dam. ARENDSKERK 4 te Las Palmas. ARKELDIJK 3 te Le Havre. ALIOTH 3 te Rotterdam. ALPHARD 3 te Rio Grande. AMSTELLAND p. 4 Las Palmas n. Montëv. BILLITON 4 te Kaapstad. BARITO 4 te Manokwari. BLOMMERSDIJK 3 te Philadelphia. BOSCHFONTEIN p. 4 Kreta n. Genua. BOSKOOP 3 te Antwerpen. CONGOSTROOM p. 4 Ouess. n. A'dam. DONGEDIJK 3 van Bremen n. Middlesb. EEMDIJK p. 3 Bahamas n. New Orl. GAASTERKERK 3 van Colombo n. Frem. HECTOR 3 te Leixoes. HATHOR 4 te Rotterdam. HEEMSKERK 4 te Antwerpen. HELENA 4 te Bremen. IVOORKUST 4 te Hamburg. JOH. v. OLDENB. p. 4 Str. v. Mess. naar Suez. KERTOSONO 4 te Seattle. KOTA GEDE p. 4 Miami n. Galveston. KOTA INTEN 4 te Safaga. KEDOE 3 te Rotterdam. KOTA BAROE p. 4 Cyprus n. Beyr. LAERTES 3 te Glasgow. LEERSUM 4 te Amsterdam. LEOPOLDSKERK p. 4 Vliss. n. Antw. LAAGKERK 4 te Aden. LANGKOEAS p. 4 Sabang n. Aden. LEMSTERKERK 3 te Khorramshar. LIMBURG 3 te San Francisco. LISSEKERK 3 te Pt. Said. MAASDAM 4 te Cartagena. NIEUW AMSTERDAM 3 te New York. ORANJE 4 te Southampton. ORESTES 3 te New York. ORION 3 te Catania. POELAU LAUT 4 te Bandarshapur. PRINS FRED. HENDRIK 3 te Lehavre. PRINS WILLEM 4 p. 4 Finist. n. Valencia. SAMARINDA 4 te llo Ilo. SIBAJAK p. 4 Kp. Leeuwin n. Melb. STAD BREDA p. 4 Landsend n. Glasgow. STAD SCHIEDAM 4 te Gibraltar. SUMATRA 4 te Penang. SCHIE 4 te Messina. STAD ROTTERDAM 3 v. Tynedock naar Narvik. TOMORI 4 te Hamburg. TABIAN 3 te Portland Oreg. TARAKAN 4 te Cochin. TEUCER 3 te A'dam. WATERMAN p. 3 Startp. n. Halifax. WONOSARI p. 4 Gibr. n. Pt. Said. ZIJPENBERG 4 te Catania. ZUIDERKRUIS p. 4 Finist. n. Laspalmas. Antw. Lissabon. ALDERAMIN 3 te Calcutta. ALUDRA p. 3 Las Palmas n. ARIADNE p. 3 Finisterre n. ARKELDIJK 3 te Havre. ALCHIBA 3 te St. Vincent. ATLAS 3 te Venetië. AMOR 3 te Amsterdam. BACCHUS p. 3 Azoren n. Antw. BORNEO p. 3 Azoren n. Casabl. CORYDA p. 3 Gibr. n. Bombay. DELFSHAVEN 3 te B. Aires. ENA 3 te Singapore. EOS 3 te Bourgas. FLEVO p. 3 Kp. St. Vine. n. Amst. HECUBA 3 te Granada. ILIAS 2 te Tel Aviv. KARIMATA 3 te Djakarta. KOTA BAROE 3 te Beyrouth. LAAGKERK 3 te Assab. LOOSDkEGHT 3 van Cocon, n. Colombo. LISSEKERK 3 te Prt. Said. Vit het overzicht van de belasting middelen over Januari blijkt dat het bedrag hetwelk uit hoofde van de ge zamenlijke kohier belastingen werd op gelegd zeer laag was. Anderzijds waren de ontvangsten bijzonder hoog. Als ge volg hiervan vertoonde het opgelegde, nog in te vorderen, bedrag een scherpe daling n.l. met f 321 min. Het daarmee bereikte niveau van f 742,3 min. is het laagste sedert begin 1948. Het opgelegde bedrag beliep f 60,5 min. tegen ruim f 100 min. in December en een maandgemiddelde van f 207 min. over 1953. Deze daling hangt vooral sa men met een teruggang van de aan in komstenbelasting opgelegde aanslagen. Nu de herziening van de personele be lasting in samenhang met de huurver hoging is tot stand gekomen, is een aan vang gemaakt met de aanslagregeling over 1953/'54. De oorzaak van de hoge ontvangsten van de gezamenlijke kohierbelastingen n.l. f 381,8 min bij een maandgemid delde over 1953 van f 213 min is ge legen in de omstandigheid, dat de vooral in October en November opgelegde voorlopige aanslagen vennootschapsbe lasting per ultimo 1953 invorderbaar werden. De niet-kohierbelastingen brachten in Januari j.l. f 341,6 min op. Dit is ca. f 13 min meer dan in Januari 1953. De stij ging betreft vooral de dividendbelas ting, de rechten op de invoer en de omzetbelasting. De ontvangsten van de dividendbelas ting hingen samen met betaalbaarstel lingen van dividenden der grote maat schappijen. In de hogere opbrengst van de invoerrechten weerspiegelt zich de omvangrijke invoer der laatste maan den. HOGE PRIJZEN 2000 2234 ƒ1500 15203 16172 19152 ƒ1000 5465 7912 9644 12758 19781 ƒ400 2141 3135 3328 3864 7094 8134 8367 10082 11660 13840 14053 14200 17555 19040 f 200 1452 1819 2100 2482 2579 3055 5732 6296 7039 8136 9029 10261 10599 10612 10664 12187 12300 12948 13348 13909 16144 18049 18072 18327 18510 19260 Prijzen Tan 80.— 1015 022 514 538 621 622 737 918 2030 121 127 148 163 189 399 453 600 653 751 775 866 900 902 911 936 950 965 3043 228 397 490 590 605 682 685 842 877 936 4016 165 188 273 322 436 524 569 570 611 764 885 909 987 S007 115 125 251 478 564 643 676 728 729 6080 104 189 229 257 461 468 510 533 610 668 696 715 745 808 980 7009 125 158 297 329 417 488 535 633 664 871 939 8027 124 385 409 467 489 520 543 551 689 898 9017 049 242 284 287 401 465 585 597 859 970 996 10098 194 380 396 457 525 597 640 735 785 829 945 NIETEN 1019 043 050 073 074 119 130 138 147 161 187 193 221 237 263 271 279 326,339 352 394 399 411 442 477 480 500 534 537 567 574 586 587 592 627 632 649 650 655 657 763 972 990 994 999 2012 052 068 240 250 281 314 318 385 429 431 438 440 441 457 494 509 532 546 621 622 648 694 699 716 771 803 811 815 876 938 960 991 3013 019 040 041 102 110 113 157 186 199 239 247 250 256 259 299 300 353 404 442 448 473 488 501 514 515 528 564 599 610 659 678 710 713 733 739 762 778 804 837 853 881 908 996 997 4029 042 053 060 135 137 171 306 338 358 381 408 422 458 563 583 650 666 668 b83 719 795 801 819 853 858 878 890 5045 068 090 126 128 141 182 216 247 354 377 392 405 411 501 532 595 603 620 656 703 710 712 721 737 766 790 853 870 875 886 890 908 917 927 940 943 959 965 978 6039 056 067 069 097 133 139 186 212 217 281 293 315 361 407 432 434 439 456 500 535 551 558 606 633 688 690 702 740 804 837 844 859 894 911 925 942 965 7018 020 048 052 065 090 106 147 160 169 207 229 250 285 344 365 407 448 469 475 477 507 527 591 607 636 752 882 916 934 936 944 945 964 8006 026 041 092 097 133 140 147 152 174 210 214 241 274 281 479 481 503 516 5tl 561 563 581 583 611 629 653 675 688 698 701 778 849 870 883 839 843 851 859 9023 031 042 082 103 127 142 169 214 270 389 390 428 476 487 498 521 529 530 548 559 584 601 654 656 669 698 717 752 781 793 796 809 846 857 868 882 895 967 990 10040 081 105 125 127 160 182 198 213 223 235 286 298 341 390 522 549 563 577 646 696 732 733 736 742 761 786 844 901 910 926 933 954 958 997 11041 046 048 073 079 104 116 138 166 216 226 234 257 287 301 325 342 368 410 446 487 499 572 588 604 627 637 666 676 713 732 749 784 820 823 824 828 868 887 11049 144 386 800 12094 194 307 441 477 609 631 640 662 708 732 803 842 956 13097 275 295 374 536 557 574 726 828 861 899 953 955 986 14004 098 395 480 579 650 670 769 791 822 901 947 15068 128 135 329 333 334 343 644 953 16005 010 240 334 335 370 415 827 836 919 926 980 17026 234 241 475 791 915 18097 105 391 437 603 610 815 821 19053 164 182 324 256 263 388 457 508 714 733 772 970 20364 413 548 582 625 783 890 21206 216 239 272 447 504 613 650 821 931 940 12022 071 072 084 115 141 144 298 304 321 326 428 443 457 462 468 492 555 562 612 644 666 685 700 706 707 718 726 746 833 857 866 877 894 903 916 950 964 982 988 992 996 13009 037 073 089 101 133 151 168 224 230 245 268 354 471 511 528 542 556 581 587 635 674 684 707 738 748 781 802 842 843 851 876 960 14110 113 121 130 162 194 248 292 296 316 320 327 383 444 493 494 578 582 591 624 637 653 705 752 772 780 813 816 818 845 867 868 884 919 960 963 971 15043 106 109 114 136 165 176 212 214 226 241 284 308 320 321 344 385 467 491 517 526 541 542 563 573 608 654 739 743 747 784 822 841 843 851 863 867 874 900 951 969 993 16044 048 110 118 122 139 146 167 168 193 197 213 228 234 256 326 345 346 377 393 425 437 491 506 519 520 531 536 541 564 576 647 714 716 746 780 797 803 832 850 876 893 894 913 934 961 981 17030 034 064 084 130 140 197 206 255 268 283 284 448 470 471 479 484 486 490 501 526 553 603 619 646 780 829 845 886 932 942 972 998 180.30 161 237 250 264 294 353 372 400 405 476 486 493 503 524 538 547 551 593 647 660 679 681 715 741 744 752 756 771 777 853 858 911 920 943 953 19000 19021 029 037 041 048 059 065 067 069 092 125 149 154 161 166 180 258 261 274 288 314 335 372 433 441 461 504 520 548 551 564 578 623 634 641 647 662 685 736 745 788 870 872 874 890 896 931 945 969 20023 040 042 061 078 090 100 143 152 197 229 276 317 391 405 412 428 436 496 505 508 526 652 685 694 704 718 724 734 741 757 774 803 822 879 889 920 955 985 213 21020 054 080 099 144 160 165 172 186 248 275 302 318 320 338 347 377 475 479 484 487 497 533 553 554 606 645 692 696 699 712 729 775 786 835 844 870 886 918 LUNA 3 te Malta. MIRZA p. 3 Kp. Palawan n. Manilla. MENTOR p. 3 Finist. n. Amsterdam. NOTOS 2 te Kopenhagen. NERO 2 v. Esbjerg n. Amst. NIGERSTROOM 3 te Takoradi. ORION 3 te Catania. PRINS JOH. WILL. FRISO, p. 3 Finist. n. Antwerpen. PRINS WILLEM V p. 3 Gibr. n. Alexandr. PRINS WILLEM IV p. 3 Ouess. n. Valencia. ROELF p. 3 Finist. n. Amsterdam. ROTULA p. 3 Param. n. Curasao. SCHIPPERSGRACHT 3 te Londen. SIRRAH 3 te Fremantle. STRAAT MACASSAR 3 te Hongkong. SCHERPENDRECHT 3 te Paranagua. STAD ROTTERDAM 3 v. d. Tyne n. Narv. TERO 3 te Bremen. TARIA p. 3 Tourane n. Hongk. THALATTA 3 in Str. Ormoez n. Suez. TRAJANUS p. 2 Azoren n. San Juan. UTRECHT 3 te B. Papan. VAN SPILBERGEN 3 te Novored. TANKSCHEPEN ADINDA 4 te Pladju. ALDEGONDA p. 4 Singap. n. Bangkok. CALTEX PERNIS p. 4 Ouess. n. Antw. CALTEX UTRECHT 3 te Rotterdam. CLEODORA p. 3 Miri n. Davao. ENA 4 te Singapore. ESSO DEN HAAG p. 4 Kreta n. Sidon. MYONIA 3 van Balikp. n. Singap. SIRRAH 4 te Fremantle. SLIEDRECHT p. 4 Vliss. n. Gothenb. SUNETTA p. 4 Natoena n. Miri. VEILING TIEL, 3 Maart. Eerste noter. grof 1, tweede not. fijn 1, derde not. 2. Appelen: Bellefleur Brab. 45—48 23-41 12 29, idem Engelse 4350 36—42 1821, Bosappel 16—22 1012, Goucfreinette 4160 4450 2140, Golden Delicious 52 74 45—57 24—32, Hollemans 26—35 20— 22, Jonathan 47—65 40—52 12—32, Keule- man Rode 3345 7—25, idem witte 2936 522, Koningsrood 2840, 1321, Laxton Superbe 8090 4587 1541, Lombarts Calville 4865 2654 820, Ster appel 1323, Pomme Rosa 37—45 16—34, Winston 58—65 34—35, Zuccalmaglioreinet 28—38 1727, Ben- derzoet 2636 1422, Jasappel 3554 2022. Peren: Conference 48— 56 23—30, Brederöde 37—42 17—36, Gie- ser Wildeman 4752 1830, Winter- jan 8.30—39 13/'5 43.6 28—34 17 —24, IJsbout 30—35 17—24. Alles in cents per kilo. UTR. NUCHTERE KALVERENMARKT, 3 Mrt. Aangevoerd 611 nuchtere kalveren, prijs per stuk f 3042, prijs per kg. f 0.95 1.05. Handel vlug. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH 3 Mrt. Op de markt werden aangevoerd 5011 stuks vee, zijnde 1916 runderen, 257 vette kal veren, 1064 nuchtere kalveren, 87 fokzeu- gen, 230 slachtzeugen, 145 lopers. 277 big gen, 124 schapen. De prijzen waren als volgt: melk- en kalf vaarzen van f 775 1115 p. st„ guiste koeien van f 600850 p. st„ kalfvaarzen van f 6901075 p. stuk, klaihvaarzen van f 585700 p. st., guiste vaarzen van f 640—725 p. st., pinken van f 430550 p. st., graskalveren van f 255 365 p. st„ fokkalveren van f 95160 p. st., nuchtere slachtkalveren van f 27.5050 p. st., zware tot f 78, lopers van f 80110 p. st., biggen van f 4670 p. st., schapen f 65 75 p. st., vette tot f 115, drachtige zeu gen f 275—365. Aanvoer slachtvee: 535. Prijzen, extra kW. tot f 3.10, le kw. f 2 80—2.90, 2e kw. f 2.552.70, 3e kw. t 2.352.45, worstkoeien f 2.152.30. vette stieren tot f 2.65 alles p. kg. geslacht gewicht. Vette kalveren: lich te: f 1.65—1.90, midden f 2.00—2.20, zware: f 2.302.45, nuchtere slachtkalveren f 1.10— 1.20, zware soorten f 1.361.48, alles per kg. lev. gewicht. Slachtzeugen f 1.661.75 per kg. lev. gew. met 4 kg. tarra, jonge slacht- varkens f 1.821.88 per kg. lev. met 4 kg. tarra. Kaasmarkt Woerden. 3 Mrt. Aange voerd werden 3 partijen, eerste kwa liteit; de prijzen waren f2.182.30 per kg. Handel matig. Het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelt het volgende mede: De Nederlandse Hoge Commis saris heeft de vorige maand aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Djakarta een nota verzonden, waarin de Indonesische regering werd verzocht, haar Nederlandse ambtenaren in be scherming te willen nemen tegen be paalde lasterlijke aantijgingen, welke door een vakvereniging waren geuit en die van iedere grond' ontbloot zijn. Op deze nota heeft de Hoge Commis saris inmiddels een antwoord ontvangen Daarin wordt gezegd, dat „de regering van de Republiek Indonesia zich niet zal onttrekken aan haar plicht, het wel zijn van iedere ingezetene in Indonesië te garanderen, met inbegrip van de Ne derlanders, zowel van hen, die werk zaam zijn bij de regering van de Repu bliek Indonesia, als van hen, die werk zaam zijn bij particuliere bedrijven. De regering van de Republiek Indone sia zal niet aarzelen stappen te onderne men tegen handelingen, die buiten de wet vallen of deze schenden. In ver band hiermede behoeft niet te worden gevreesd, dat Nederlanders, die eerlijk en oprecht hun krachten en hun ver stand in dienst stellen van de regering van de Republiek Indonesia, hun rechts zekerheid zullen verliezen" aldus be sluit het Indonesische antwoord. De Indonesische minister van Onder wijs, Moh. Yamin, heeft medegedeeld dat voorbereidingen worden getroffen om een aantal Indonesische studenten en scholieren, die thans in Nederland studeren, naar andere landen te zen den. De minister zei, dat thans een begin wordt gemaakt met het voeren van een onafhankelijkspolitiek op onderwijsgebied, zowel in het belang van de Indonesische scholieren en studenten in Indonesië als die in het buitenland. De jongeren zul len naar alle mogelijke delen van de we reld worden gezonden waar studiemoge lijkheden zijn. Thans studeren bijna tweeduizend Indo nesiërs in het buitenland, waarvan ruim 1.500 in Nederland. De overigen in Enge land, Indië, Pakistan, Australië, Frankrijk, de Verenigde Staten en Japan. De ver plaatsing van de Indonesische studentèn uit Nederland naar andere landen, ligt in de lijn der onafhankelijkheidspolitiek op onderwijsgebied en houdt geen verband met de kwestie der verblijfsvergunningen, aldus minister Yamin. Hij zei voorts, dat hij reeds rapporten heeft ontvangen van het Indonesische Ho ge Commissariaat in Nederland over de recente voorvallen met betrekking tot de verblijfsvergunningen. Deze rapporten worden thans bestudeerd en vormen het materiaal voor een onderzoek naar de po sitie van de Indonesische studenten in Ne- derland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7