Nieuwe geruchten rond de afwezigheid van Mao bij Sultan van Marokko bij aanslag licht gewond VELSER TUNNEL MEDIO 1957 GEREED? LANIEL geeft voorwaarden voor bestand in Indo-China Oudedags voorziening H McCARTHY krabbelt terug Leider van Rood China ook de herdenking van Stalin afwezig Handgranaten geworpen bij ver laten van Moskee van Marrakesj Jot hoofd en hart m Terugtrekken van rebellen uit Laos en Cambodja essentieel Waterstofperoxyde-duikboot Eis tot schadevergoeding tegen oud-senator Benton ingetrokken „COLLECTIEVE LEIDING" OOK IN CHINA? Kardinaal Massimi overleden Waterstofperoxyde- duikboot te water Kardinaal Feltin ontvangt gunstige reacties Weer staking in New Yorkse haven Versnelde bouw Kostbaar kinder spel met autobussen f 700 gestolen Voorjaarsweer nog niet in zicht Het weer IN TWEE EN HALF JAAR OUDE ZAAK zaterdag maart 1954 77ste JAARCANG No. 25931 Britse primeur Priester-arbeiders Kwestie op 11 Maart opnieuw aan de orde Vier Londense knapen voor de kinderrechter Apostolische zegen ook via radio geldig Uit aangetekende brief Sociaal commentaar MWj! FALCON TWEEDMANTELS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bjjkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 "irectie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. ™nd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Mao Tse Toeng Kardinaal Massimo Massimi, die reeds Verscheidene jaren ziek was, is overle den. Het kardinaalscollege, dat sedert het consistorie van Januari 1953 voltal lig was, telt nu dus 69 leden. Kardinaal Massimi werd op 19 April 1877 te Rome geboren en zijn gehele carrière heeft hij in de Romeinse Curie gemaakt. Hij was deken van de Rota en ha zijn verheffing tot kardinaal door Paus Pius XI in 1935 werd hij benoemd tot voorzitter van het kerkelijke Hof Van Cassatie. (AFP). Waarnemers in Hongkong brengen het hoofdartikel van Donderdag van het volksdagblad van Peking in verband met het feit, dat de leider van communistisch China, Mao Tse Toeng, reeds lange tijd op het politieke toneel ontbreekt. Ook gisteren, bij een herdenking van Stalin, bevond Mao Tse Toeng zich niet tussen de communistische Chinese partijleiders. Het officiële communistische dagblad heeft in een artikel ter gelegenheid van de eerste verjaardag van Stalin's sterfdag gevraagd om „collectieve leiding" van China, in. navolging van het „roemrijke voorbeeld" in de Sovjet-Unie. Men legt het hoofdartikel uit als een poging om het vertrouwen van de bevolking te doen bewaren in het centrale comité van de communistische partij onder Lioe Shan-Tsji, dat de regering zou waarnemen tot Mao's terugkeer. Op de laatste vergadering van het cen trale comité hield Lioe Shao-Tsji dé voornaamste toespraak. Waarnemers ge lóven. dat dit een aanwijzing is, dat Lioe eventueel Mao zal opvolgen, bij diens overlijden. Lioe, een vooraanstaand theoreticus van de Chinese communistische partij, staat, na'ar men aanneemt, in tussen de Chinezen die sterk pro-Russisch zijn en degenen „van de oude school", die ja renlang onder grote moeilijkheden te gen de Chinese nationalisten gestreden hebben zonder hulp van Rusland. Mao was „met vacantie", toen het centrale comité vorige maand bijeen kwam. Toen waren er geruchten dat hij dood of stervende was. Hij zou lijden aan tuberculose, een hart- of een onge neeslijke nier-kwaal hebben cf herstel lende in een vacantie-oord aan de golf van Tsjihli, ten Oosten van, Peking. (Reuter) In de Britse haven Barrow is gisteren de eerste onderzeeër te water gelaten, welke door waterstofperoxyde (h2o2) voortgedreven wordt en welke volgens marinedeskundigen de snelste ter wereld is. De boot is ontwikkeld om lange afstanden af te leggen zonder aan de oppervlakte te komen. Zy heeft geen commandotoren of snuiverbuis, zoals de traditionele onderzeeër. De admiraliteit heeft meegedeeld, dat de boot ontwik keld is na lang en zorgvuldig onder zoek naar het Duitse gebruik van waterstofperoxyde in vliegende bom men en onderzeeërs in de tweede wereldoorlog. Van de zijde van de marine werd vernomen, dat de h2o2 in plaats van zuurstof voor de verbranding van de brandstof zorgt. Dit stelt de onderzeeër in staat grote afstanden af te leggen zonder aan de oppervlakte te behoeven komen. De 67,5 meter lange „Explorer" werd gedoopt en te water gelaten door lady Reid Young, de vrouw van de pre sident van Vickers Armstrong. Een woordvoerder van de admiraliteit zei, dat hij niet „wilde ontkennen", dat de nieuwe onderzeeër de snelste ter wereld is en zelfs sneller dan de nieuwe Ame rikaanse atoomonderzeeër. (A.P.). Sultan Mohammed VI van Marokko heeft gisteren een lichte verwonding aan het hoofd opgelopen, toen er met een handgranaat een aanslag op zijn Jeven werd gepleegd op het moment, ?,at hij met de Pasja van Marrakesj, El Tf'aoei, de moskee van Marrakesj ver- ,'et. EI Glaoei, een der trouwste aan hangers van de sultan, werd niet ge wond. Behalve de sultan liepen vijf omstanders, onder wie twee van zün secretarissen, door scherven verwondin gen op. De handgranaat was van Ita liaanse makelij, een wapen, dat bij vo- jlge aanslagen vaak door de nationalis ten werd gebruikt. Volgens een Mohammedaanse oog getuige werden er twee handgranaten geworpen tijdens de gebedsstonde in de Kardinaal Feltin, de aartsbisschop van "arys, heeft een aantal brieven ontvan gen van priester-arbeiders. Hierin de- 'en zij mee zich aan de richtlijnen te Sullen onderwerpen. In de komende da- Jen zullen waarschijnlijk meer pries ters dit voorbeeld volgen. Het probleem uer priester-arbeiders zal op 11 Maart te Jarijs opnieuw behandeld worden tij dens de eerstvolgende vergadering van kardinalen en Aartsbisschoppen van Frankrijk. Het K.N.P. tekent hierbij aan, dat de "«treffende priester-arbeiders duidelijk "«grijpen, dat juist omdat zij de verde- Pjgers en de getuigen van de arbeiders klasse willen blijven, hun invloed en ?aden oneindig veel meer betekenis zul- en hebben wanneer zij binnen de Kerk h'tiven. Ook zijn zij er van overtuigd at zij een groot deel van de hun toe- ioKragen acBting en waardering zullen "boeten wanneer zij zich revolutionnair j? als ontwortelde priesters gedragen. j}et volk, zelfs dat deel dat van de Kerk v afgescheiden, zal een gevoel van af- ,.e«r niet kunnen overwinnen ten op- „pbte van de priester die met de Kerk b "roken heeft, zoals het recente voor- eld van Abbé Boulier bewijst. lnOPnicuw is er een staking uitgebroken a haven van New York. De haven- ei<lers zijn vanmorgen niet aan het geSaan. De staking is het gevolg v strijd om de macht tussen twee °n<Jen van havenarbeiders. tbr gaat veel in het leven ver- eerd, als het gevoel triomfeert over het verstand moskee. De Pasja van Marrakesj, El Lrlaoei zou onmiddellijk zijn revolver hebben getrokken en de dader heb ben neergeschoten. Lijfwachten van de sultan zouden zich vervolgens op hem hebben geworpen en de man met hun bajonetten hebben gedood. De dader van de aanslag zou in ieder geval om het leven gebracht zijn, toen hij door de hoofduitgang van de Mos kee trachtte te vluchten. De man, die door het politiecordon rondom de mos kee trachtte te breken, werd gegrepen en op de plaats waar hij gestaan had. werd de slagpen van een handgranaat gevonden. De sultan is door vier Franse artsen onderzocht. Volgens hun rapport heeft hij kneuzingen boven het rechteroog en verwondingen door enkele kleine splinters gekregen. De Franse resident-generaal, generaal Guillaume, die legermanoeuvres in het gebied van Ouada bijwoonde, is naar Marrakesj vertrokken om zijn mede leven met de sultan te betuigen. (Reu- ter-A.P.) Naar wij vernemen he.-ft de Am sterdamse Ballast Maatschappij, die reeds enige tijd bezig is met werk zaamheden aan de Zuidkant van de tunnelbouw te Velsen, opdracht ge kregen voor het gehele Zuidelijke ge deelte. Bovendien heeft de maatschap pij nu ook de definitieve opdracht ontvangen voor de bouw van het vol ledige Noordelijke gedeelte van deze tunnel onder het Noordzeekanaal. De opdracht aan de Amsterdamse Ballast Mij.. zo vernam het ANP van de Rijkswaterstaat te Utrecht, houdt in, dat de werkzaamheden voor de tunnel te Velsen in ver sneld tempo zullen worden uitge voerd, waarbij de maatschappij ge bruik zal maken van de outillage en bekisting, die thans reeds ter plaatse aanwezig zijn. Nu besloten is tot versnelde tunnel bouw over te gaan bestaat de moge lijkheid, dat de tunnel bij Velsen me dio 1957 gereed zal zijn. De opdracht voor de ondergrondse werkzaamheden, uit te voeren door de Ballast Mij. (niet meegerekend dus de bovengrondse werkzaamheden, venti- Voor de Londense kinderrechter is gisteren een zaak behandeld tegen vier jeugdige knapen, die zes autobussen uit een Londense garage hebben gestolen. Drie van de bussen hadden zy op elkaar laten rijden en een vierde weer op deze drie. De vijfde bus was tegen een muur gereden en aan de achterzijde door de zesde bus geramd. De jongens, een van 12, twee van 13 en een van 14 jaar, werd het besturen van de bussen ten laste gelegd. Drie van hen werden er bovendien van beschul digd schade tot een bedrag van 112 pond sterling te hebben aangericht. Er was geen personeel in de bewuste ga rage, een oude tramremise, die thans gebruikt wordt als werkplaats voor het herstellen van bussen. Drie van de jongens zijn weer in hechtenis gesteld. De vierde is op borgtocht vrijgelaten. (Reuter). latie, enz.) vertegenwoordigt een bedrag van 34 millioen gulden. Tijdens de werkzaamheden zal nader beslist wor den over de uitvoering van het mid denstuk, waarna de totale opdracht aan de Ballast Mij. dan waarschijnlijk zal oplopen tot een bedrag van vijftig mil lioen gulden. Er komt een autotunncl ter lengte van 1K km met een helling van 1 op 28 meter, alsmede een spoor wegtunnel van 3 km lengte met een helling van 1 op 60 meter. De Ballast Maatschappij zal bij de bouw in totaal 360.000 kubieke meter beton verwerken. Het Zuiden van Noorwegen heeft de laatste dagen te kampen met abnormaal zware sneeuwval, welke vrijwel al het verkeer lam legt en vooral de steden en dorpen aan de kust op een nederzetting in de ijsvelden van de Noordpool doet gelijken. Het lijkt ons niet prettig om des ochtends bij het openen van de voor deur tegen een dergelijke sneeuwberg aan te kijken. En dan maar wachten op de sneeuwploeg Bij de behandeling van de kwestie Indo-China in de Franse Nationale Ver gadering heeft premier Joseph Laniel vrij nauwkeurig de voorwaarden om schreven, waarop Frankryk accoord zou kunnen gaan me* een wapenstilstand met de opstandelingen. Hy verklaarde 0.m. dat het terugtrekken van de troe pen der Vietminh uit Laos en Cambodja een essentiële voorwaarde is voor het sluiten van een bestand. In Vietnam, de grootste der verbonden staten van In do-China was de toestand minder een voudig. Voor dit gebied noemde Laniel de volgende voorwaarden: 1. Tonking instelling van een nie mandsland rondom de delta der Rode rivier. Evacuatie van de Vietminh-troe- pen uit het Deltagebied. 2. Centraal Vietnam de troepen der Vietminh zouden op bepaalde plaatsen geconcentreerd moeten worden. 3. Zuid-Vietnam evacuatie of ont wapening van alle eenheden der Viet minh. Een staken van het vuren, zo vervolg de premier, kan alleen het resultaat zijn van met zorg gevoerde onderhandelin gen. waartoe wij slechts bereid zijn na overleg met de Verbonden Staten van Indo-China. De eerste Engelse onderzeebootdie met behulp van waterstofperoxyde vaart, is in BarrowLancashire, te water gelaten. Het schip is speciaal voor lange tochten gebouwd, waarbij het niet aan de oppervlakte komt. Een snuiver apparaat is overbodig geworden. Men heeft uitgelegd, dat de peroxyde de zuurstof vervangt, die nodig is voor de verbranding. Wij beschouwen echter alle plannen als onaanvaardbaar, die onder het mon van een staken van het vuren on ze soldaten en onze vrienden in gevaar zouden brengen, zonder dat wij vol doende waarborgen hebben ontvangen. De conferentie van Genève zal over een vijftigtal dagen worden gehouden, doch zelfs indien deze termijn korter zou zijn, moeten wij toch geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om de vijandelijkheden te staken. Als wij vóór Genève een concreet voorstel krijgen, zal dat worden bestudeerd in de geest, die ik zojuist heb omschre ven. Politieke kringen te Parijs achten het zeer onwaarschijnlijk, dat de Vietminh- opstandelingen hun voornaamste terrein winsten zullen opgeven om een snelle wapenstilstand te verkrijgen. De delta van de Rode rivier is een van de be langrijkste bronnen voor de voedsel voorziening van de rebellen. Pogingen van de Franse-Uniestrijdkrachten om de ongeveer 70.000 tegenstanders, die in dit gebied opereren, onschadelijk te maken, zijn tot dusverre mislukt. Algemeen wordt in de Franse hoofdstad aangeno men, dat het conflict in Indo-China niet vóór de Geneefse conferentie zal wor den aangepakt. (Reuter-A.F.P.) Degenen, die de Apostolische Zegen via de radio beluisteren, kunnen alle aflaten er aan verbonden, deelachtig worden. Aldus bepaalt een Pauselijk decreet, dat in de „Acta Apostolicae Sedis" is gepubliceerd. Hetzelfde decreet herinnert er echter aan, dat het volgen van de H. Mis via de radio of televisie niet geldig is voor het vervullen van de Zondagsplicht. De reden van dit onderscheid ligt hierin, dat het kerkelijke wetboek voor de geldigheid van het mishoren op Zondag de lichamelijke tegenwoordigheid als voorwaarde stelt en dit niet doét voor de Pauselijke Zegen. (K.N.P.). De Haarlemse politie heeft aangehou den een 50-jarige los werkman uit Haar lem wegens diefstal van f 700 uit een aangetekende brief. De brief was be stemd voor zijn zwager, die kermisex ploitant is en was door de echtgen.van de los werkman mee naar huis genomen om hem door te geven aan haar broer. Van deze gelegenheid heeft haar man gebruik gemaakt om 't geld uit de enve loppe te nemen en er goede sier mee te maken. Want toen de politie de los werkman aan een verhoor onderwierp, verklaarde hij van het geld nog slechts f 100 over te hebben en van de rest eens flink uit geweest te zijn. (Van onze weerkundige medewerker) Voorjaarsweer moeten wij in Europa nog ver van huis zoeken. Alleen in Ita-1 lië en de Balkan komt het kwik tot boven de 15 graden Celsius, maar el ders blijft het voor Maart te koud. Ook aan de Rivièra is het bij Noordelijke winden onaangenaam weer. In een groot deel van Scandinavië komt nog flinke vorst en sneeuwval voor. Van morgen leek het er even op dat het weer zich zou gaan verbeteren. Achter een over Duitsland wegtrekkende de pressie klaarde het op en draaide de wind naar het Noord-Westen. Dit is slechts schijn, want boven Schotland regende het vanmorgen alweer, onder invloed van een nieuwe depressie, die met krachtige tot harde winden naar de Noordzee beweegt. Tegen de avond kan in het Noord-Westen van ons land alweer enige regen gaan vallen en ook voor morgen mogen wij van het weer geen hoge verwachtingen hebben. De pressies delen de lakens uit,' zodat de regenjas voorlopig nog een zeer nuttig kledingstuk zal blijken te zijn. Het is tnogelijk dat in de loop van morgen zelfs weer een koudere uit de Noord pool afkomstige luchtstroom met hagel buien ons land zal bereiken. (Van een bijzondere medewerker) De bestaanszekerheid voor bejaar den begint enige tekening te vertonen. Blijkens berichten in de pers immers is dezer dagen verschenen het S.E.R.-advies betreffende de ouder domsvoorziening. Wanneer nu in een enigszins vlot tempo wordt doorge werkt, zal er hopelijk geen aanleiding meer zijn voor de Tweede Kamer om, evenals dit het geval was bij de laatste behandeling van de begroting van So ciale Zaken, zijn ongeduld te tonen. De heer Stapelkamp gaf hieraan wel extra uiting toen hij minister Suurhoff atten deerde op het feit dat deze ook naast en boven de S.E.R. een eigen verantwoordelijk heid draagt. Des heren Stapel- kamp's betoog kwam hierop neer: Excellen tie, indien de So ciaal Economische Raad nu nog langer aarzelt, kom dan zelf rechtstreeks met een voorstel. Dit ongeduld is alleszins begrijpelijk. Welhaast 9 pet. van de Nederlandse bevolking heeft de 65-jari- ge leeftijd overschreden en dit proces van veroudering van het Nederlandse volk zet zich in een vaste reeks voort. In 1869 bedroeg het aantal bejaarden 5,5 pet., in 1909 6,1, i: 1930 6,2, in 1946 7,3, in 1950 7,8 en thans benadert het de 9 pet. Volgens schatting van des kundigen zal rond 1970 de 10 pet. zijn berèikt. Dat door deze sterke toename van het aantal bejaarden (op het ogenblik ruim 865.000) meerdere en zeer onder scheiden problemen zich aandienen be hoeft geen nader betoog. Daar is voor eerst de verhouding tussen de produc tieve en improductieve krachten zoals deze zich ten nadele van de eerste groep wijzigt. Dit klinkt een beetje hard als we het zo zeggen, maar we bedoelen niet anders dan een feit te constateren, zonder dit feit op zijn sociale gevoelswaarde nadere beteke nis te geven. Opmerkelijk, in dit verband is dat er thans stemmen opgaan, die bedoelen te verdedigen een opschuiven van de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar naar hoger. Onlangs citeerde „De Ka tholieke Werkgever" staatssecretaris dr. Van Rhijn. die in een vergadering van de centrale bond voor christelijk maatschappelijk werk de noodzakelijk heid heeft bepleit om de thans alge meen op 65 jaar vastgestelde leeftijd voor ouderdomspensioen te verhogen. Hij meende hiertoe drie gronden te hebben. Vooreerst was hij van oordeel dat veel mensen een grote persoonlijke voldoening zullen ervaren, indien hun in het vooruitzicht wordt gesteld, dat ze na hun 65ste jaar nog zullen kunnen blijven werken. Op de tweede plaats voerde hij het economische motief aan, n.l. dat de sterke groei van de oudere bevolking en de pensionnering daarvan een, steeds zwaardere economische last voor het producerende deel van de be volking gaan uitmaken. Op de derde plaats bleek hij van oordeel te zijn dat ouderen vaak in verschillende eigen schappen jongeren overtreffen. Voorts vestigde de heer Van Rhijn er de aan dacht op dat in Zweden en Engeland reeds overheidsmaatregelen worden ge troffen om te voorkomen dat het im productieve deel van de bevolking steeds groter wordt. et komt ons zo voor dat deze drie punten van de heer Van Rhijn niet direct allerwegen met in stemming zullen worden begroet. Na tuurlijk hebben we rekening te houden met het feit, dat de gemiddelde levens duur in Nederland welhaast sprongs gewijze omhoog gaat. Was de gemid delde levensduur van een mannelijke Nederlander in 1870 nog 38,4, in 1910 was dit a' gestegen tot 55,1, in 1930 tot 61,9, in 1940 tot 65,7, en in 1953 tot circa 69 jaar. Voor de vrouwen kan men hier gevoeglijk nog twee jaar hij op tellen. Deze leeftijdsstijging zegt na tuurlijk ook heel veel over de gezond heidsstijging, en nu blijft het opmerke lijk dat wij allerwegen de klacht horen, dat iets oudere personen geen plaats van betekenis meer kunnen vinden in overheidsdienst of in het bedrijfsleven. (Vervolg op pag. 9) Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zondagavond) Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige, ty- delijk wellicht harde Zuidwesteiyke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zondag: Zon: 7.14-18.29. Maan: 7.38-22.25. Maandag: Zon: 7.12-18.31. Maan: 8.— - 23.54. Senator Joseph McCarthy heeft gis teren de eis van twee millioen dollar schadevergoeding ingetrokken, die hij had ingediend tegen de voormalige de mocratische senator William Benton. De zaak, die reeds hangende is sinds 1952, zou Maandag door het hof in voorbe handeling genomen worden. Volgens de aanklacht, die door McCarthy was inge diend, zou Benton hem belasterd heb ben door in September 1951 in een sub commissie voor de verkiezingen van de Senaat McCarthy te beschuldigen van .meineed, fraude en misleiding met voorbedachten rade". Benton zou gezegd hebben dat het Amerikaanse volk mis leid werd door de valse beweringen van McCarthy over cummunistischeinfiltratie in de regering. Benton, die onmiddellijk nadat de aanklacht tegen hem was ingediend, af stand had gedaan van zijn parlementai re onschendbaarheid, teneinde McCar thy voor het hof te kunnen ontmoeten, heeft gisteren in een verklaring zijn beschuldigingen herhaald en cr nog maals op gewezen dat hij indertijd af stand heeft gedaan van zijn onschend baarheid, teneinde gelegenheid te krij gen voor het hof zijn beschuldigingen met bewijzen te staven. Benton zegt in zijn verklaring dat McCarthy zijn eis heeft ingetrokken, omdat hij bang is voor een gerechtelijk onderzoek en om dat McCarthy het proces nooit zou kun nen winnen, daar ik de zuivere waar heid gesproken heb over hem en hij daarvan evenzeer doorgedrongen is, als ik McCarthy verklaart op zijn beurt te genover verslaggevers dat hij zijn eis had ingetrokken op advies van zijn ad vocaten. Dezen hadden volgens zijn zeggen meegedeeld, dat zij geen grond aanwezig achtten voor een eis tot scha devergoeding, omdat geen sterveling geloof geslagen had aan de woorden van Benton en er dus niet van schade spra ke kon zijn. „Onder deze omstandig heden zou het tijd verknoeien zijn om het proces voortgang te doen vinden. Het is niet voldoende om te bewijzen, dat de beschuldiging van Benton vals is." McCarthy voegde hieraan toe dat uit de verkiezingsuitslagen van 1952, waar bij hij verkozen werd en Benton niet al duidelijk bleek, dat in Wisconsin en Connecticut de aantijgingen van Ben ton in ieder geval niet geloofd werden (A.P.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1