Prins Bernhard in de Y.S. Arrestaties in Porto Rico Stevenson waarschuwt tegen dictatuur van McCarthy-isme Stille Omgang trekt door Amsterdam Lunch bij Eisenhower De „ABRAHAM" terug van zijn eerste IJsland-reis Plaatsen in het rampgebied hervatten de traditie Wrak van vermiste Dakota gevonden Het weer Van de 26 dagen kon nog geen etmalen gevist worden vier Jonge vrouw om het leven gebracht Hevige veldslag rond woning van nationalistische leider Eisenhower verantwoordelijk gesteld Tot hoofd en hart Pauselijke Gunsten Stille Omgang Mau Mau-generaal geeft zich over CAMPAGNE DER DEMOCRATEN maandag 8 maart 1954 77ste JAARGANG No. 25932 Ned. Antillen K.V.P.-minister dient zijn ontslag in Nabij Nice Falcon regenjassen f 49.75 I 9 i V Prins heeft geen tijd voor interviews CC151C IJÖldllU-lClO In Oost'Duitsland Ontwerp voor nieuw S.E.D.-statuut Gehoorzaamheiddiscipline en collectieve verant woordelijkheid In Rusland Nieuwe minister van verbruiksgoederen- industrie BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTfcNIIETARIEF 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De heer J. H. Sprocket, landsmfnister van Binnenlandse Zaken, Onderwijs en Volksontwikkeling in de Antilliaanse Regeringsraad, behorende tot de Kath. Volkspartij, heeft by de gouverneur een verzoek tot ontslag uit deze functie in gediend. Deze ontslag-aanvraag is een uit vloeisel van het aannemen in de Antil liaanse Staten van een motie van ver trouwen in het beleid van de Regerings raad. De K.V.P.-voorz. heeft desgevraagd medegedeeld, dat de huidige onderhan delingen met de regeringspartijen on middellijk zouden worden afgebroken en dat zij haar vertegenwoordiger in de Regeringsraad zou verzoeken ontslag aain te bieden. De K.V.P.-fractie zal voortaan in loyale oppositie gaan. Zoals bekend richtte de K.V.P. on langs een brief aan de besturen van de N.V.P., de A.V.P. en de U.N.A., waarin werd medegedeeld, dat het hoofdbe stuur van de K.V.P. tot de conclusie was gekomen, dat een verdere deelne ming aan de huidige regering zeer moeilijk, zo niet onmogelijk was, aan gezien het meest essentiële voor een vruchtbare samenwerking, namelijk het vertrouwen, ontbrak. Teneinde er echter nogmaals de nadruk op te leg gen, dat de deelneming van de K.V.P. aan de regering steeds gericht was op het algemeen landsbelang, meende het hoofdbestuur, ondanks grote bezwaren, de mogelijkheid vooralsnog te moeten openlaten, waarbij een aantal voorwaar den gesteld werden. Als deze niet zou den worden aanvaard, zou men de ver tegenwoordiger in de regering verzoe ken zijn ontslagaanvrage bij de gouver neur in te dienen, aldus genoemde brief. De Amerikaanse bases in de Poolstreken zullen mogelijk met vervoerbare generatoren uitgerust worden, welke met atoomenergie gevoed worden. Op deze wijze zou men electrlciteit kunnen opwekken zonder af hankelijk te zijn van olie, kolen of andere brandstof, zo heeft de commissie voor atoomenergie medegedeeld. Reddingsploegen hebben gisteren in St Etienne de Tinée in de omgeving van Nice het wrak gevonden van de Ameri kaanse leger-Dakota die sedert Donder dagmiddag werd vermist. Alle twintig inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel was van Rome op weg naar West-Duitsland. De stoffelijke reeten van vier inzittenden zijn tot nu toe ge borgen. Het toestel had zestien passagiers en een bemanning van vier koppen aan boord. De vleugel van het toestel werd Zaterdagmiddag door een boer op een heuvelhelling waargenomen. De romp van de machine ligt in een ravijn. Van daag zal men trachten de romp te berei ken. Men kon bij het reddingswerk geen gebruik maken van helicopters omdat de wiekslag van de toestellen lawines zou kunnen veroorzaken. In de omge ving van de vleugel werden ook 't log boek en een postzak van de Dakota aangetroffen. (AFP-Reuter-AP). Advertentie (tot Dinsdagavond) Overwegend droog weer met flinke opklaringen, maar vannacht en mor genochtend hier en daar mist. Aan- vankelijk weinig wind, later zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidooste lijke wind. Vannacht kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 7.10-18.32. Maan: 8.27 - Prins Bernhard heeft Zaterdag te Washington de lunch gebruikt met pre sident Eisenhower. Onder de gasten be vonden zich generaal Alfred Gruenther, bevelhebber der strijdkrachten van het Atlantische Pact in Europa, Walter Bedell Smith, de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken en Milton Eisenhower, broer van de presi dent. Via de Nederlandse ambassade te Washington heeft de Prins de volgende verklaring uitgegeven: „De Prins zal het zeer op prijs stellen wanneer nie mand hem onderweg om een interview verzoekt, daar al zijn tijd in beslag is genomen. De Prins is volkomen bereid enige woorden over zijn bezoek te zeg gen voor zijn vertrek uit New York. De Prins wil dat men begrijpt, dat hij een minimum aan publiciteit wenst, omdat hij geen tijd heeft voor al zijn vrienden in verschillende delen van de Verenig de ötaten. Hij hoopt terug te komen, wanneer hij het minder druk heeft, om hen rustig te spreken. Hij hoopt, dat de pers zijn bedoeling zal begrijpen". Het is mogelijk, aldus wordt gemeld, dat de P*ins een bezoek aan Mexico zal bren- gen van 16 tot 18 Maart. Prins Bernhard zal voor zijn terug- A?er naar Nederland nog een dag of •ter in New York vertoeven. Prins Bernhard is Vrijdag voor een kort bezoek aan Amerika in Washing ton aangekomen. Op het vliegveld in specteerde de Prins de erewacht. Ach ter Prins Bernhard ziet men van links naar rechts kolonel Everett Ware, hoofd-verbindingsofficier van de Ame rikaanse luchtmacht, en John Simmons, hoofd van het Amerikaanse protocol; geheel links It.-kol. H. Sievers. Zater dag is de Prins door president Eisen hower op het Witte Huis ontvangen. In opgewekte stemming poseerden beiden voor de fotografen. (Radiografisch overgebrachte foto). Onder aanhoudende regen is Zondag middag 6 uur de stoomtrawler Abra ham VL 77 na een reis van drie en een halve week in IJmuiden teruggekeerd. Het schip is 26 dagen weg geweest, ter visserü in de IJslandse wateren en Zon dagavond, in de huiselijke kring, kon schipper Jan Klinkenberg weinig an ders doen dan vertellen over stormen en orkanen. Gevist was er nog geen Volle vier etmalen en daarbij zyn nog trekken geweest by een windkracht Van 9 en 10! Dan is het ook geen won der, dat je niet meer mee naar huis kunt brengen dan 1.565 kisten vis, Waarvan slechts 175 kisten roodbaars. Maar Uitmalen krUgt tenminste rood baars in zyn afslag te zien en de vraag «s nu, hoe de handel en de consument daarop zullen reageren. 10 Februari verliet het schip IJmui den om de volgende dag in Bremer- hafen binnen te lopen, waar netten aan boord werden genomen, die uit Ham burg kwamen. Zondags werd de reis Voortga .et en 5 dagen later kwamen de Abraham en de Tzonne op de visgron den aan. Het plan om naar de Rosen- Sarten-gi'onden te gaan, moesten ze direct al laten varen, want daar stond een orkaan, die bij elkaar 10 dagen gewoed heeft. Toch hebben onze Hollandse vissers dun portie van het slechte weer dubbel dwars gekregen. Het begon al met uur liggen steken. Onwerkbaar Weer. Na 2 etmalen pas kon de eerste mek worden gedaan. Het leverde 100 jasten roodbaars op, een aardig begin. V>g twee trekken daarna en toen moest het werken opnieuw gestaakt worden. Weer stormweer in aantocht, haar de Abraham kon schuilen achter a?, 'landen. Twee dagen nietsdoen, rfieen maar wachten. Toen zes trek- j,jh en daarna een orkaan, waarvoor ^ordmeer een °PPer«e gezocht kon Dat zijn een boze 36 uur gewor den. Het Duitse weerschip „Meer- «atze" meldde golven van 14 meter de°Ate en windkracht 1214. Voor ne Abraham zat er niets anders op k?P u met inspanning van alle achten de koD od de wind te hou den fc® slotte heeft men nog 2U dag r. vissen en de laatste dag wer- dUs ^00 kistjes scheep gehaald. Er Is bet J!! Wat te vengen, maar dan moet Siopï een handje meehelpen. Toen den vva a Vlsserij echter gestaakt wop- de Va,- er waren ook nog kolen voor Vaart ViSjeis nodig. Met een 11-myis Zatertio thuisreis gemaakt en alleen Zee JJWW toen het op de Noord- K flink hard waaide, moest de Abraham het wat kalmer aan doen. Maar dat was niets vergeleken bij de 36 uur in de orkaan. De Abraham kwam binnen, toen reeds vier trawlers voor de Maandag- markt genoteerd stonden. Geen los- pioegen meer beschikbaar, dus blijven liggen aan de Zuidzijde tot de Dinsdag- markt. En Woensdag komt de Tzonne IJM 1, die ook de Duitse visschipper Aton Lühring aan boord heeft, welke tijdens de visserij de leiding over de beide vaartuigen heeft gehad. Schipper Jan Klinkenberg, die 17 jaar geleden de eerste was, die ter visserij naar de Berenzee trok, heeft zijn ogen goed de kost gegeven. Hij heeft er gezien hoe de Belgen er uitge rust zyn met radar, wat o zo makkelijk is, wanneer je binnen de territoriale grenzen vist. Onraad zie je bijtijds en voordat ze je kunnen vangen ben je al weer buiten de limiet. Maar ook voor eerlijke visserij heeft het onmiskenbare voordelen, omdat gevist moet worden op kentekens van de wal. En van de 30 dagen heb je er 20 slecht zicht. Een voordeel van de Duitse schepen is, dat ze minder kolen gebruiken, ster ker kunnen trekken en door het min dere kolenverbruik reizen kunnen ma ken van 20 tot 28 dagen. En dat is bij het vele slechte weer een onmisken baar voordeel. Voor de verre visserü acht schipper Klinkenberg een wachtstuurman aan boord onmisbaar. Nu komt er veel te veel voor de verantwoording van de schipper, dia op zyn apparaten moet letten, op de navigatie, op het vissen, ja, waarop eigenlijk niet. En dat merk je pas goed, wanneer je zeven volle etmalen aan één stuk in de brug hebt gestaan De Oost-Duitse communistische paitij heeft een ontwerp gepubliceerd van een nieuw statuut dat onder leiding van de eerste partijsecretaris Walter Ulbricht is opgesteld. Het statuut voorziet in strikte gehoorzaamheid van de leden aan de lei ding, volkomen inachtneming der discipline en het beginsel van collectieve leiding. Op 30 Maart zal het door het partijcongres wor den behandeld. In het ontwerp wordt de commissie die belast is met de partijcontrole nieuwe bevoegdheden gegeven. Verklaard wordt dat de partij moet werken volgens een „de mocratisch centralisme". Alle leden van partij-organen moeten op democratische wijze worden gekozen en regelmatig ver slag uitbrengen. (Reuter). Zondagmorgen half elf trof de hoofd bewoonster van een pension in de Van Kinsbergenstraat 125 te Den Haag, toen zy de kachel van een van haar pension gasten, de 31-jarige mej. IJ. van der P., wilde gaan verzorgen, deze jonge vrouw dood op haar bed aan. Zij bleek geweld dadig, vermoedeiyk door wurging, om het leven te zyn gebracht. Sinds het tijdstip waarop de moord is ontdekt is de oudste zoon van de hospita, de 36- jarige broodbezorger E. K., verdwenen. De Haagse recherche vermoedt dat hij de moordenaar van mej. v. d. P. is en verzoekt daarom zgn aanhouding. De man is 1.84 m. lang, heeft donkerblond haar en is enigszins kaalhoofdig. Hij heeft blauw-groene ogen en een lang enigszins ingevallen gelaat. Hy draagt een donkergrijze of bruine winterjas. De kamer waarin het slachtoffer werd aangetroffen vertoonde sporen van een worsteling en was geheel overhoop ge haald. Bij onderzoek bleek dat een be drag van f 900 was verdwenen. De moord is vermoedelijk in de loop van de nacht gepleegd. K. heeft de nacht van Zaterdag op Zondag thuis doorge bracht doch is in de loop van de Zon dagmorgen, voor de moord werd ont dekt, spoorloos verdwenen. De jongste zoon van de hospita, een 34-jarige tuinman, heeft op verzoek van zijn moeder de politie gewaarschuwd. De vermoedelijke dader is reeds eerder wegens vermogensdelicten in aanraking met de politie geweest. Mej. v. d. P. was typiste bij een over heidsinstelling in Den Haag en woonde eerst enige maanden in het pension in de v. Kinsbergenstraat. Het motief van de daad is nog niet bekend. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de 44-.iarige schildersknecht W. W., vermoedelijk door de duisternis mis leid, nabij de Leembrug te Hijker Smilde met zijn rijwiel te water geraakt en verdronken. Het ongeval werd eerst in de loop van de dag bekend nadat familie van de verdronkene kennis gaf van de vermissing. De Portoricaanse politie heeft Zaterdag en Zondag een aantal arrestaties verricht onder de leidende figuren van de Portoricaanse nationalistische en communistische partijen. De nationalisten boden heftig verzet bij hun arres tatie. Er ontstond een vuurgevecht en de politie moest van traangasbommen gebruik maken. De arrestatie van de communisten verliep zonder inciden ten. De politie heeft verklaard, dat de arrestaties niet rechtstreeks verband houden met de schietpartij in het Huis van Afgevaardigden te Washington. Zaterdagmiddag begon de politie met de arrestatie van een 38-tal nationalis tische leiders. Twee hunner wisten ech ter te ontkomen. Toen de agenten het huis van de voorzitter van de partij, Pedro Albizu Campos, begonnen te om singelen, werd er vanuit de woning ge schoten. De agenten maakten daarop gebruik van traangasbommen. Campos zelf werd half bewusteloos het huis uitgedragen. Een begin van brand in de woning werd door de politie geblust. Ook werd de partij secretaresse, Doris Terresola, gearresteerd. Zij werd in 1950 reeds in hechtenis genomen wegens deelneming aan een poging tot opstand. Haar broer werd in 1950 bij de mislukte aanslag op ex-president Truman ge dood. Campos zelf werd in 1950 als lei der van de opstand veroordeeld tot in totaal 54 jaar gevangenisstraf. In September 1953 kreeg hij echter gra tie op voorwaarde „nimmer meer te zullen ageren tegen de openbare vei ligheid en zich te zullen onthouden van subversieve actie tegen de grondwettelijke orde in het land". Deze gratie is thans ingetrokken. Er vielen geen gewonden bij de ar restatie. De nationalistische partij op Portorico telt ongeveer vijfhonderd leden. Gisteren begon de politie met de arrestatie van de communistische par tijleiders. Onder hen bevond zich de partijvoorzitter Juan Santos Rivera. De partij telt ongeveer honderd leden. Verleden week deelde Santos Rivera aan de pers mee, dat zijn party niets te maken had met de schietpartij in het Huis van Afgevaardigden te Washing ton. Het is thans weer rustig op het eiland. Intussen heeft de politie te Chicago elf van de dertien onlangs gearresteer de Portoricanen weer vrijgelaten. De andere twee zullen 'verder worden verhoord door ambtenaren van de Fe derale Opsporingsdienst. Oud-president Truman die gisteren in New York een televisierede heeft gehouden voor de Ford-Foundation, kreeg van de politie voor de duur van zijn verblijf een per soonlijke lijfwacht van veertien man mee. Truman achtte deze voorzorgs maatregel zelf echter volslagen over bodig. (Reuter-AP). De regering-Malenkov heeft bekendge maakt, dat Alexei Nikolayevich Kosygin ontheven Is van zijn functie van minister voor de verbruiksgoederenindustrie. In zijn plaats is benoemd Nikita Ryzhov. Senator McCarthy, republikein en der halve partijgenoot van Eisenhower, die al veel stof heeft doen opwaaien door zijn fanatieke be strijding van wat in zijn ogen naar communisme zweemt, ts op het ogenblik het voor werp van een cam pagne tegen hem en tegen zijn systeem. De cam pagne gaat uit van de democratische partij en is inge leid door Steven son, bij de jongste presidentsverkiezin gen de candidaat der democraten. De actie begint dus kort na de pers conferentie, waarop Eisenhower stelling genomen heeft te gen het McCarthy- isme niet streng genoeg, zegt Ste venson, die in het streven van de anticommunistische dictator het gevaar ziet van dictatuur en totalitarisme. De democratische candidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in 1952, Adlai Stevenson, heeft Zaterdag in een grote rede te Miami Beach Pre sident Eisenhower verantwoordelijk ge steld voor het McCarthyisme. De Presi dent is en biyft verantwoordelijk voor de daden van zyn regering en zyn par ty, omdat hy de leider van zün regering en de leider van zyn party is, aldus Stevenson. Voorts oefende Stevenson critiek op de „vergeldingspolitiek" van minister Dulles, die tot catastrofale ge volgen kan leiden voor Amerika, als de Russen eenzelfde standpunt in gaan nemen. Ook laakte hy de verzwakking van het leger en de vloot ten koste van de atoomwapens-vervoerende lucht macht, de z.g. New Look. De rede van Stevenson vormt de in leiding op een grote campagne van de democraten tegen het McCarthyisme Stevenson verklaarde, dat de republi keinse partij verdeeld is en „een cam pagne van haat en laster" voert om aan de macht te blijven. Hij verweet Eisenhower niet krachtiger te zijn opge treden tegen het ageren van McCarthy. De adviseurs van de President hebben hem verteld, dat dit de beste formule is voor politiek succes. Hij zette uiteen, dat het McCarthyisme tracht de partij De mensheid moet men wan trouwen, doch iedere mens met vertrouwen tegemoet treden te veroveren tn zich meester te maken van de democratische instellingen. Hij waarschuwde dan ook voor het gevaar van dictatuur en totalitarisme. Vervolgens opende hij de aanval op de buitenlandse politiek van minister Foster Dulles. Deze politiek betekent, dat als de communisten ergens een nieuw Korea beginnen, Amerika atoom bommen zal werpen op Moskou en Pe king. Maar Rusland heeft ook atoom wapens. Het kan ook krachtig terug slaan. Willen de V.S. plaatselijke con flicten gaan veranderen in wereldcon flicten? zo vroeg hij zich af. Tenslotte verklaarde hü ta.v. de New Look voor de defensie, dat die z.i. slechts bestond in het verzwakken van leger en vloot en van het niet-atomische bewapeningsprogram. Hij becritiseerde de wjjze, waarop tal van vooraanstaande functionarissen, o.w. generaal Zwicker, door de republikeinen bejegend wer den. (Reuter-AP.) (Van onze verslaggever) z Weer trok voor de eerste maal dit jaar gedurende 'n groot deel van de nacht van Zaterdag op Zondag de stille omgang door de nachtelijke straten van Am sterdams binnenstad. Van één uur tot ongeveer half vijf gingen vele duizen den met treinen en bussen, per fiets en ook te voet uit alle delen van het land gekomen, in een onafgebroken stille stoet de oude bedetocht. Negentien spe ciale treinen en ongeveer tweehonderd bussen brachten de pelgrims naar de hoofdstad. Onder de ruim een en twin tigduizend bedevaartgangers, die deze eerste van de drie achtereenvolgende Zondagen aan de Stille Omgang deelna men, bevond zich o.a. de hoogeerw. de ken van Amsterdam, Mgr. G. P. J. van der Burg. Tegen middernacht arriveerden ds eerste treinen en bussen bedevaartgan gers in de stad. Onder hen bevond zich een groep van enkele honderden uit Oud en Nieuw Vossemeer, Hoge en Lage Zwaluwe en Steenbergen. Deze keerde na twee jaar weer terug, nadat de Fe- bruariramp, het haar onmogelijk ge maakt had, de jaarlijkse pelgrimstocht naar Amsterdam te maken. Allengs werd het drukker op het Spui, waar het ver zamelpunt gevestigd was, en van hier uit zette zich de stoet in beweging, die de kern van het oudste Amsterdam de gehele nacht in zwijgende kring gevat zou houden. Voortdurend arriveerden nieuwe honderden, die zich in stilte in de lange rijen van biddende mannen voegden, en de sinds eeuwen gevestigde baan betraden, in twee bogen zich krin gend om de Nieuw Zijds Kapel, ge heiligd door het middeleeuwse Sacra- mentswonder. Onafzienbaar waren de rijen van de zwijgende en ingetogen voortstappende mannen, die voor het oog slechts één ding gemeen hadden: hun ingekeerde houding, het sinds de christelijke mid deleeuwen gelijk blijvende merkteken van deze nachtelijke bedevaart in een stad, die uitgroeide tot een wereldstad. Temidden daarvan bleef de eeuwen door deze manifestatie van innerlijk ge bed, deze meest elementaire houding van de mens tot God. Er waren, zoals ook reeds traditio neel is, enige tientallen deelnemers te voet naar Amsterdam gekomen. Zo o.a. uit de Noordhollandse dorpen Heiloo, Obdam en De Weere bij Medemblik: de laatste groep was reeds Zaterdagmid dag om twaalf uur naar Amsterdam vertrokken. In sommige plaatsen was de deelname onverwacht groot; aan de extra-trein met bedevaartgangers uit Tilburg moesten nog enige rijtuigen aangehaakt worden, om de deelnemers, die zich op het laatste ogenblik aan gemeld hadden, te kunnen veroveren. In totaal reden er deze nacht ne gentien extra-treinen met bedevaart gangers; voorts waren er rond twee honderd bussen, die op de door de po litie gereed gehouden parkeerplaatsen op Westermarkt, Waterlooplein en Nieuwmarkt een plaats vonden. Daar naast kwamen er nog grote groepen deelnemers per rijwiel in de stad aan. De politie van de afdelingen War moesstraat en Singel, die met tachtig man medewerking verleende aan de re geling van de omgang, en het (uiteraard spaarzame) verkeer omleidde, had een gemakkelijke taak; alles verliep ordelijk en rustig zonder enig incident. Ook de mannen van de Katholieke E.H.B.O.. die dit jaar voor het eerst in nieuwe uni formen en met nieuwe uitrusting hun medewerking verleenden. hadden het gemakkelijk. Deze eerste bedevaarts- Zondag werd door vrij gunstig weer be gunstigd; afgezien van een aarzelend regenbuitje in de nanacht, bleef het de gehele nacht droog. Mgr. G. P. J. v. d. Burg heeft in de Huishoudelijke en Algemene Vergade ring van het Gezelschap van de Stille Omgang medegedeeld, dat nieuwe Pau selijke Gunsten waren aangevraagd voor de deelnemers aan de Stille Omgang Vanuit Rome is hierop een gunstige beschikking gekomen. De nieuw ver leende Pauselijke Gunsten zijn de vol gende: 1 Elke Priester, die de Stille Om- eane maakt en daarna in Amsterdam de H. Mis leest, mag de eigen oratie van het H. Sacrament van Mirakel invoe gen, voor zover de Rubrieken zulks toe laten. 2. Alle leden van het Gezelschap van de Stille Omgang en van de Zusterge- zelschappen in den lande kunnen een volle aflaat verdienen onder de gewone voorwaarden, wanneer zii de Stille Om gang in stilte biddend volbrengen. 3. Alle Gelovigen, mannen en vrou wen, die niet van het Gezelschap van de Stille Omgang lid ziin. kunnen een aflaat verdienen van 7 (zeven) jaren, wanneer zii de Stille Omgang ir, stilte biddend volbrengen Het Britse geheime overleg via „ge neraal China" met een aantal Man Mau- leiders biykt tot op zekere hoogte suc ces te hebben. Zaterdag heeft een der 26 leiders waarop „generaal China" eeu beroep heeft gedaan, generaal „Tanga- yika" zich overgegeven. Een andere bende-leider, „generaal Katanga", werd in het gebied van de berg Kenya door de politie gevangen genomen. „Generaal Tangayika" voerde het be vel over een bataljon dat destijds on der „generaal China" heeft gestaan. Hij stond bekend als een van de wreedste leiders van de Mau Mau. Hij werd aooi de politie van Njeri waar hij zich over gaf, overgebracht naar de gevangenis van Karatina. „Generaal China" heeft medegedeeld een brief van zijn mede- werker te. hebben ontvangen, waarin deze verklaart zich ter beschikking te stellen. (Reuter - A.P.). De deelnemers passeren de lamp in de Kalverstraat, die het punt aangeeft, waar zich het Heilig Mirakel heeft voltrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1