Vierdaagse te Apeldoorn van 27-30 Juli BENOEMING VRIJWEL ZEKER Lt.-gen. Aler als opvolger van Plesman aangezocht VERKEER IN EN ROND HAARLEM MOEI UIT DE KNOOP Leiding van de K.L.M. zal deze week beslissen NAGUIB in al zijn vroegere functies hersteld DULLES verdedigt anti communistische resolutie Nasser gaat zich als vice-premier wijden aan Suezkanaalkwestie Mexico vraagt optreden tegen elke totalitaire actie Tegelijk met Nijmegen Wedstrijden op Paas-Zaterdag Twee doden, drie gewonden Het weer Frankrijk en Vietnam confereren FBI-razzia's tegen Portoricanen Inter-Amerikaanse conferentie Tot hoofd en hart „Alle geschillen weer bijgelegd Veiligheidsverdrag Japan- VS. Uee MORRIS fiejote ifcu tiwj! Besluit Ned. Wandelsport Bond Afwerking eerste klas competities En inhaalprogramma op Tweede Paasdag H. M. de Koningin naar Groningen Cafébrand in Tiel LEDEREN MOTORKLEDING DINSDAG 9 MAART 1954 77ste JAARCANC No. 25933 Nixon zal rede van Stevenson beantwoorden McCarthy door zijn partij gepasseerd De kwestie der verkeerswegen in en rond Haarlem zal in de komende maanden in het brandpunt der belangstelling staan, te meer daar de tunnel te Velsen veel eerder gereed zal komen dan oorspronkelijk gedacht was en bovendien omdat de Schipholweg straks zal dienen om het massaal verkeer naar Haarlem te voeren. Hierboven ziet men een fraai fotografisch overzicht van het gedeelte van Haarlem-Centrum, dat volgens het plan van de heer D. L. M. Smit geschikt zou zijn voor doorbraak ten behoeve van een snelverkeersweg, niet om, maar door het centrum van de stad. De lijn geeft aan, hoe de weg gedacht is van het Houtplein (viaducten' via Gedempte Voidersgracht naar de Raaks. Voor een uitvoerige beschrijving van het plan verwijzen wij naar pag. 2. Levensloop Weer Russische belang stelling Voor IJmuider vistrawler In Oostenrijk LAWINES EISEN WEER 15 DODEN Zestienjarige jongen tweemaal bedolven NA DAG VAN GROTE POLITIEKE SPANNING In New York en Chicago WOENSDAG Het secretariaat van de Nederlandse Wandelsport Bond deelt het volgende mede- „Het Bondsbestuur van de Nederland se Wandelsport Bond heeft in een te 's Hertogenbosch gehouden vergadering besloten uitvoering te geven aan het in Sepember 1953 door de buitengewone algemene bondsvergadering genomen besluit tot het organiseren van de vier- aaagse wandeltochten te Apeldoorn van 27 t.m. 30 Juli 1954. De met de uitvoering belaste bondscommissie heeft bereids een aanvang gemaakt met haar taak". Tot zover de mededeling van het secretariaat, waarbij wij opmerken dat de genoemde data samenvallen met die voor de vierdaagse afstandsmarsen te Nijmegen. Desgevraagd deelde het secre tariaat ons nog mede, dat de Neder landse Wandelsport Bond zich indertijd bereid heeft verklaard arbitrage te aan vaarden en hiertoe ook nu nog bereid is. In het desbetreffende schrijven van de arbitragecommissie kwam evenwel een clausule voor, handelend over de avond vierdaagsen, die naar het oordeel van de Wandelsport Bond uitbreiding behoef den. In 'n brief aan de arbitragecom missie, verzonden op 26 Februari j.l., is hierop aangedrongen, doch een ant woord is tot nu toe niet ontvangen. In verband met de officiële mededeling Naar „De Sportkroniek" meldt heeft de commissie, belast, met de competitie van de eerste klasse KNVB, zich bezig gehouden met de moeilijkheden, waarin de afwerking van de competities is te rechtgekomen. Er werd besloten om op 4 April (België-Nederland) een groot in haalprogramma samen te stellen. Aan het bondsbestuur zal worden voorgesteld om op Paaszaterdag (17 April) voor de afdelingen A en B een volledig program ma en voor Tweede Paasdag voor deze afdelingen een inhaalprogramma goed te keuren. Ook op Koninginnedag (30 April) wfl men een inhaalprogram ma laten afwerken. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van H. M. de Koningin in de maand Mei een werkbezoek aan de pro vincie Groningen te brengen. Als voor lopige datum van dit bezoek is vastge steld 25 Mei. over de vierdaagse te Nijmegen heeft het bondsbestuur, in het onzekere tastend wat betreft de avondvierdaagsen van de Wandelsport Bond, besloten uitvoering te geven aan het besluit tot het organiseren van vierdaagse wandeltochten te Apel doorn. Het bondsbestuur blijft tot iedere medewerking bereid, zo werd ons verze kerd, doch niet tot een prijsgeven van zijn prestige en van het vertrouwen, dat het bij de leden geniet. Een felle brand heeft in de afgelopen nacht gewoed in het café-restaurant „De Roskam" te Tiel. Hierbij zijn twee personen om het leven gekomen. De brand is omstreeks kwart voor vier in het cafégedeelte van het pand ontstaan. De eigenaar, d. heer Kuij- pers en zijn gezin, alsmede enige logé's en drie kostgangers, in totaal negen personen, sliepen allen op de boven het café gelegen étage. De vlammen grepen zo snel om zich heen, dat niemand van de bewoners het gebouw via de trap heeft kunnen verlaten. Drie hun ner sprongen uit het raam en wer den ernstig gewond. Zij zijn de wo ning van een tegenover het pand wonende sigarenhandelaar binnen gedragen en later naar het zieken huis vervoerd. Enige andere per sonen wisten via het dak een naast het pand gelegen woning te berei ken. De slachtoffers zijn het elf-jarig doch tertje van de eigenaar, Elly Kuijpers. en de 53-jarige textielhandelaar J. v. Pelt uit Dordrecht. De toestand van de in het ziekenhuis verpleegde slachtoffers is niet levensge vaarlijk Het zijn de echtgenote van de omgekomen textiel-handelaar. mevrouw van PeltVos uit Dordrecht, mevrouw KuypersSchier en W. de Ruyter uit Echteld V.S. President Eisenhower heeft vice-admiraal Cassary benoemd tot op perbevelhebber van de Amerikaanse vloot in het Oostelijk deel van de At lantische Oceaan en de Middellandse Zee. Hij volgt admiraal Wright op. (AP) Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Woensdagavond) Droog weer met geleidelijk afne mende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Vannacht iets kouder dan de afgelopen nacht, morgen overdag vrij zacht. Zon: 7.08-18.34. Maan: 9.04-1.19. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTEN1IETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De voorzitter van de Amerikaanse republikeinse partij, Leon. Hall, heeft vice-president Richard Nixon verzocht te antwoorden op de rede die de leider van de democraten, Stevenson, Zaterdag te Miami Beach heeft gehouden en tijdens welke hij verklaard heeft, dat de republikeinse party „half McCarthy, half Eisenhower" is. Hall heeft de beantwoording van de rede vao Stevenson dus opgedragen aan Nixon, met voorbijzien van McCarthy, tegen 'wie de rede in eerste instantie ge richt was. Nixon is McCarthy voor ge weest met het aanvragen van zendtijd om Stevenson's rede te beantwoorden. Nixon zal Zaterdag van half elf tot elf uur 's avonds (plaatselijke tijd) een verklaring afleggen. sident-directeurschap nog open zou blij- In de Salie de l'Horloge van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay te Parijs zijn besprekingen begonnen tussen vertegenwoordigers van de Franse regering en van Vietnam. Voor Frankrijk nemen aan de bespre kingen deel o.a. premier Laniel, minister Bidault en minister Reynaud, terwijl Vietnam o.a. wordt vertegenwoordigd door Prins Buu Loc, het staatshoofd van Vietnam. Een algemeen overzicht van de juist aangevangen conferentie. Rechts de Franse delegatie, links de delegatie van Vietnam. (Van onze speciale verslaggever) De Koninklijke Nederlandsche Luchtvaartmaatschappij heeft luitenant- generaal vlieger b.d. I. A. Aler, de vroegere Chef van de Luchtmachtstaf, Verzocht de functie te willen aanvaarden van president-directeur van de K.L.M.als opvolger van dr. Albert Plesman, die eind vorig jaar is over leden. Generaal Aler heeft op dit verzoek gunstig gereageerd. Donderdag komen de Baad van Bestuur en de Baad van Commissarissen van de K.L.M. bijeen om de uiteindelijke beslissing te nemen. De benoeming van de generaal is daarmee reeds vrijwel zeker. De nieuwe president-directeur zou met ingang van 1 Mei reeds in functie treden. Reeds eerder zelfs toen dr. Plesman nog in leven was is er sprake van ge weest, dat aan generaal Aler, die een indrukwekkende luchtvaartcarrière op zijn naam heeft staan, de leiding van de K.L.M. zou worden toevertrouwd. Kort na het overlijden van dr. Plesman werd echter besloten, dat voorlopig het pre- ven. Van de zijde van de K.L.M, kon men ons op dit bericht, dat wü uit volko men betrouwbare bron vernomen heb ben, in het huidige stadium van de ont wikkeling van de benoeming van ge neraal Aler, nog geen enkel commen taar verstrekken. Gezien deze ontwikkeling komt de Verklaring, die generaal Aler eind vori ge week heeft afgelegd, dat „een op nieuw met Nederlandse vliegtuigen uit geruste K.L.M.-vloot een grote nationale winst zou zijn" in een heel ander licht te staan. In een causerie voor studenten in de vliegtuigbouwkunde heeft gene raal Aler toen een lans gebroken voor een betere ontwikkeling en een grotere benutting van de Nederlandse vlieg tuigindustrie. „Naar mijn vaste overtui- g'-ia is in ons lana het succes en m zekere mate ook het voortbestaan te verwezenlijken van de eigen ontwikke ling van vliegtuigen. Dit zal volgens mij ook moéten gebeuren", zo zeide gene raal Aler, die er evenwel op wees, dat het „natuurlijk geen zin heeft het be staan van de K.L.M. op het spel te zet ten otn de nationale industrie weer in te schakelen". ,,Xn gezamenlijk overleg Van alle betrokkenen" kunnen de pro blemen, die deze kwestie met zich mee brengt, naar de overtuiging van eeneraal Aler echter on gelost worden. Lt-gen. Aler werd 3 Mei 1896 te Amsterdam geboren. In 1911 werd hij ingeschreven als cadet op de K.M.A., die hij in 1916 als tweede luitenant verliet. Datzelfde jaar kwam hij bij de lucht vaartafdeling op Soesterberg. Tien jaar later verliet hij de militaire dienst en Werd chef Vliegdienst bij de K.L.M. Dit is hij tot 1939 gebleven. In die tijd heeft hij het zich steeds uitbreidende piloten- Corps met veel succes geleid. Bij de mobilisatie in 1939 trok hij het militaire Uniform weer aan. Na de bevrijding kwam hij 1 October 1945 bij de lucht macht terug in de rang van majoor. 1 November 1948 werd hij bevorderd tot generaal-majoor en werd hij comman dant Luchtmacht Nederland. Hij reorga niseerde het luchtwapen en bouwde het tot een slagvaardig onderdeel der strijdkrachten. Onder leiding van lt.- gen. Aler is de luchtmacht zelfstandig geworden: de Koninklijke Luchtmacht. Maandag is de stoomtrawler Herman IJM 2 van de vissery in de buurt van de Vikingbank in IJmuiden teruggekeerd en opnieuw heeft schipper Klaas Korbee moeten melden, dat de Russen byzonder veel belangstelling Voor zyn schip aan de dag had den gelegd. Dinsdag 2 Maart, toen het schip benoorden de Vikingbank viste, doemde een Russische trawler op, die op een afstand van 50 meter met de IJmuidense trawler bleef opvaren. Nu bevonden zich aan boord van de Herman ook twee Indonesische visserij- ressortleiders en een van hen vond het een prachtige gelegenheid om van de Rus een foto te maken. Niet zodra had deze echter zijn toestel voor de dag ge haald of aan boord van de Russische trawler verscheen op de brug een man in uniform, die met een verrekijker de Herman observeerde, terwijl het Rus sische vaartuig de Herman tot op 15 nieter naderde. Eén van de opvarenden van de Her- tban, met de herinnering aan een aan varing met een Russische trawler nog Vers in het geheugen, maakte zich ern stig zorgen over een nieuwe aanvaring. Zo ver is het deze keer niet gekomen. De Herman werd ongeveer een half bur geschaduwd, waarna de Rus zijn koers verlegde. Maar de Indonesiër beeft toch zijn plaatje van de CPT-M "4 gemaakt. De rederij maakt zich niet veel zor- om deze Russische belangstelling. Het is heel goed mogelijk, redeneert hten, dat de Russische drijfnetvissers hogal eens van hun netten worden af- Ksvist en dat zij een soort politievaartuig "ij zich hebben, dat tracht te achterhalen de schuldige is, wat b.v. zou kunnen "üjken, wanneer een trawler bij het ®an boord halen van de trawl ook een "uk van de vleet boven water zou bren- Sen. En misschien willen de Russen ook iets leren van Nederlandse visme- 'hoden. h En*eIand Koningin-moeder Eliza beth van Engeland gaat 19 Maart naar oor wegen om op 22 Maart te Oslo de 'veren bruiloft van kroonprins Olav prinses Martha bij te wonen. (API v Op 29 April zal de Hoge Raad eert Heger des Heils in Londen bij- bnkomen om een opvolger te kiezen Lt.-generaal b.d. I. A. Aler. Het warme weer van de laatste dagen heeft nieuwe lawines veroorzaakt in het Oostenrykse bergland, vyftien men sen zijn de laatste drie dagen om het leven gekomen als gevolg van deze sneeuwverplaatsingen. In totaal zyn er deze winter reeds 157 personen om het leven gekomen door lawines. In het bergland is opnieuw de alarmtoestand afgekondigd. Nabij Innsbruck werd Zondag de zestienjarige Oscar Zobl door een lawine overvallen. Hij wist zich echter te bevrijden en keerde naar huis terug, maar onderweg kwam een tweede lawine op hem af. De jongen werd in een boom geslingerd en bleef met zijn ski's in de takken hangen, met het hoofd naar beneden. Met boom en al werd hij opnieuw onder de sneeuw be dolven. Rond zijn hoofd bleef een ope ning vrij in de sneeuw, zodat hij niet stikte. Na zeven uur werd hij bevrijd. (ReuterA.P.). Generaal Mohammed Naguib is weer bekleed met de hoogste macht in Egypte. Tijdens een gemeenschappelijke vergadering van de Revolutionnaire Baad en het kabinet te Cairo werd gisteravond besloten Naguib weer premier en voorzitter van de Revolutionnaire Baad te maken. De 53 jaar oude gene raal bezit thans weer dezelfde bevoegdheden als voor zijn spectaculaire afzetting op 25 Februari. In een communiqué, dat na afloop van de vergade ring werd uitgegeven, werd meegedeeld, dat alle plannen voor de terugkeer naar de parlementaire regeringsvorm, voor de politieke amnestie en voor de opheffing van de staat van beleg, ongewijzigd blijven. Kolonel Nasser is weer vice-premier en vice-voorzitter van de Revolutionnaire Raad ge worden. De Amerikaanse F.B.I. is een grote razzia begonnen tegen een aantal in de V.S. wonende Portoricanen. De arresta ties hebben plaats gevonden in New York en Chicago. Een en ander ge schiedt in verband met de schietpartij in het Huis van Afgevaardigden verle den week Maandag. Gisteren zyn door de F.B.I. meer dan honderd Portorica nen gearresteerd. Vier „Grand Juries" zyn een onderzoek begonnen naar de schietparty. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren ter tiende inter-Amerikaanse conferentie te Caracas voor de politiek-juridische commissie zijn anti-communistische resolutie verdedigd, die beoogt een aantal maatregelen te treffen om communistische infiltratie op het Amerikaanse vasteland tegen te gaan. Dulles verklaarde, dat als het communisme de politieke instellingen van één Amerikaanse staat beheerst, dit een gevaar is voor de souvereiniteit der andere staten. Minister Dulles richtte zich vooral zij het niet openlijk tegen het vrij wel communistisch geregeerde Guate mala. De minister van Buitenlandse Zaken van dit land, Toriello, had ver leden week de vraag gesteld, wat nu precies het communisme is. Dulles ant woordde hem gisteren, dat tegenwoor dig iedere minister van Buitenlandse Zaken dit wel wist en dat het veront rustend is, dat er iemand in een Ame rikaanse staat deze post bekleedt, die zo onschuldig is, dat hij een dergelijke vraag kan stellen. Dulles verklaarde, dat het interna tionale communisme onverzoenbaar is met nationale zelfstandigheid. Hij wees op de toestand in Oost-Europa, waar geen der Sovjet-satellieten critiek kan en mag oefenen op Moskou. Wij zitten hier als wetgevers, aldus de minister, en wij moeten wetten opstellen om aan dit internationaal communisme paal en perk te stellen. Tenslotte ging hij in op de sociaal-economische toestanden in de communistisch geregeerde landen en noemde deze ontstellend en beledigend. De Amerikaanse resolutie, waarin wordt aangedrongen op gemeenschap pelijke actie der Amerikaanse staten, wanneer één hunner het slachtoffer zou worden van het communisme, werd onmiddellijk aanvaard door de vertegenwoordigers van de Domini caanse republiek, Paraguay, Brazilië en Honduras. Mexico diende een amendement in, waarin wordt voor gesteld, dat de Amerikaanse landen zich niet alleen tegen het internatio nale communisme aaneensluiten, maar ook tegen elke totalitaire actie. (AFP- AP). Quaieriemper-, geboden vasien- en onlhoudingsday Als wij geen belangstelling meer I voor de jeugd hebben is onze taak in de wereld ten einde De onverwachte terugkeer van Naguib aan de top van de macht in Egypte werd bekend na een dag van grote politieke spanning. Gisteren overdag hadden de l den van de Revolutionnaire Raad elkaar al eerder opgezocht en ook de leden van het kabinet waren in afzonderlijke zit ting bijeengeweest. In Cairo deden hard nekkige geruchten de ronde, dat er een nieuw conflict was gerezen tussen Pre sident Naguib en premier Nasser. Nasser zou, wanneer eenmaal de parlementaire regeringsvorm hersteld was, de Revolu tionnaire Raad willen laten voortbestaan en deze ook bepaalde bevoegdheden willen geven. President Naguib echter zou er voorstander van zijn om alle bevoegdheden in handen te leggen van de nieuw te kiezen wetgevende verga dering. Gistermiddag laat kwamen de leden van de Raad en de ministers in spoed zitting samen op het hoofdkwartier van het leger. De bijeenkomst duurde vier uur. Daarna maakte de minister van Voorlichting, majoor Salem, een commu niqué bekend, waarin werd meegedeeld, dat Naguib in al zijn oude functies her steld was. Alle besluiten met betrekking tot de terugkeer naar het parlementaire leven op 27 Juli a.s. zouden van kracht blijven. Later werd bekendgemaakt, dat kolo nel Nasser zijn oude functie van vice- premier weer had opgevat. De kabinets wijziging die was doorgevoerd na het aftreden van Naguib is eveneens onge daan gemaakt. Abdel Gelil el Emery die verleden week was ontslagen als minister van Financiën en benoemd was tot vice-premier speciaal belast met de financieel-economische vraagstukken van het land. is thans weer minister van ï'inanciën. Ali el Geritly, die minister van Financiën was geworden, is nu minister van Staat. Nasser is ook weer vice-voorzitter van de Revolutionnaire Raad. De vroegere vice-voorzitter, over ste G. Salem, is niet in zijn oude functie teruggekeerd. Hij bleef echter minister van Verbindingen. In het communiqué van Salem stond dat een gezamenlijke vergadering van het kabinet en de Revolutionnaire Raad had besloten om alle gevolgen van de incidenten van tien dagen geleden on gedaan te maken om naar buiten een sterk en eensgezind front te vormen. Om die reden had premier Nasser de vergadering voorgesteld om generaal Naguib weer met de hoogste macht te bekleden. Intussen heeft kolonel Nasser tegen over een verslaggever van Associated Press verklaard, dat alle geschillen uit de weg waren geruimd „teneinde een onzer voornaamste doeleinden, de ontruiming van de Suezkanaalzone, te kunnen ver wezenlijken". Nasser deelde mee, dat er vei leden week een Anglo-Egyptisch con tact over deze kwestie was geweest. Om zich aan deze taak te kunnen wijden moesten alle geschillen worden bijgelegd. „Nu onze eigen geschillen zijn bijgelegd, vormen wij onder leiding van Naguib een verenigd front" Hij deelde mee, dat de ooi-zaken van het conflict dat tot het aftreden van Naguib heeft geleid, thans zijn opgeheven. Naguib heeft niet méér volmachten gekregen dan hij bezat, al had hij voor zijn aftreden om meer bevoegdheden gevraagd. Nasser deelde mee, dat hij zich nu geheel aan de Suezkanaalkwestie zou gaan wijden. Als vice-premier heeft hij de leiding van de Egyptische delegatie bij de onderhan delingen met Engeland. (Reuter-AP). Amerika en Japan hebben gisteren een verdrag van wederzydse militaire bijstand gesloten. Japan zal hierdoor de eerstkomende drie maanden 100 mil- lioen dollar aan hulp ontvangen. De Japanse strydkrachten zullen van 120.000 man sterkte worden opgevoerd tot 160.000 man. Het verdrag zal door Japan waarschijnlijk nog deze maand worden geratificeerd. Amerika zal Japan schepen en vlieg tuigen leveren, alsmede 500.000 ton overtollige tarwe en 100.000 ton gerst. Deze graanproducten zullen op de bin nenlandse Japanse markt worden ver kocht en uit de opbrengst zullen mili taire goederen worden aangeschaft. (ReuterA.P.). Behalve president van Egypte is generaal Naguib ook weer minister-president geworden en voorzitter van de Revolutionnaire Raad. Overste Nasser, die tien dagen geleden Naguib wipte, heeft zelf weer het veld moeten ruimen. V. i. n. r.: Aly Maher, de afgetreden minister-president, Gamal Abdel Nasser, minister president Naguib en doctor Abdel Razzak El Sanhouri, president van de Staats raad, de hoogste rechterlijke macht in Egypte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1