De Amsterdamse R.A.I. trekt 155.000 bezoekers Grote belangstelling voor de Russische wagens St. Joan de Vangst van de Abraham verkocht Glas- en «vergordijnstoffen K ru is woord raadse l %■*- RICHMOND' Uit Kennemerland Comedie DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO AUTOTENTOONSTELLING GESLOTEN SL Een caravan in zakformaat Jeanne d'Arc in d JM Q Njr «wwiiii,., Valse postwissel geïnd Hoe spelen de R.K. clubs? Besomming van ruim 25.000 gld. e ogen van Shaw VpJtiJo er Cl/CpJpv - cCe ^yiaxyr'rrt^curv boort er bij! DINSDAG 9 MAART 1954 PAGINA OPRICHTING W.K.A. Kring Kennemerland Bedrijfsklaverjascompetitie &X, •i - 1 V «va vssfe? - Bi) een maa door CLARENCE B. KELLAND Haarlemse Federalisten „Oost- en West-Europa in Europese zin" Treffend relaas van „dis placed person" uit Letland tijd buitenshui hoort WIJN PATER FRUMENTIUS BEDIEND SANTPOORT Fiets na tuimeling spoorloos Nauwgezet speuren heeft succes Waterstanden CASTRICUM VITESSE BEDANKT TRAINER B ezuinigingsmaatregelen Burgerlijke Stand De hal, die een week lang: het paleis is geweest voor hautaine creaturen van de moderne techniek, het R.A.I.-gebouw in Amsterdam, is thans ont takeld en ontluisterd. Mecaniciens en technici draven volijverig rond, om af te breken, wat zij een week geleden in grote haast en met veel moeite heb ben opgebouwd. Zo is de mens, hij is zelden tevreden en haalt immer weer neer wat hij heeft doen verrijzen. De glimmende en blinkende wagens, thans vol vingerafdrukken en smoezelige vlekken vanwege het drukke bezoek worden weggereden, de bloemen, die in de hitte en de dompige atmosfeer verwelkt zijn, gaan naar de vaalt en de fonteinen rond de Fords sproeien niet meer. Zondag is het er ontzettend druk geweest. Naar schatting 15.000 mensen hebben van de laatste dag willen profiteren om nog eenmaal de voorwerpen van hun dromen, hun financiële ondergang of hun welstand te zien. Een woelige mensenzee golfde door de hal. Er was bijna geen door komen aan en tussen al die mensen in stonden de auto's, bijna helemaal verborgen, helemaal schuilgaand. De 33ste R.A.I. is een groot succes gewor den, want behalve het overweldigende bezoek, zijn er goede zaken gedaan. Op het scheiden van de markt heeft de Auto en Motordelen Import uit Am sterdam twee noviteiten weten toe te voegen aan de grote reeks, die er reeds was. Zaterdagmorgen heeft zij twee Russische auto's, de Zim en de Pobeda tot nog toe onbekenden voor ons land den volke kunnen tonen. Die Russische wagens mogen er zijn. De Zim is een groot model, die van voren gelijkt op een oude Cadillac. Het is een stoere, rustige, deftige wagen, wat stug van ljjn als alle andere Russische. Een zes cylinder motor met een inhoud van 3,5 liter brengt een vermogen van 90 pk. op. Met een verbruik van één op zes loopt de wagen 130 km per uur. Dat is voor een zo grote wagen niet bijster snel. De indruk die wij ervan gekregen hebben wij moeten helaas nog afgaan op de prospecti van de importrice is dat wfj hier te maken hebben met een robuste, hechte gebruikswagen, die zich b.v. goed zal lenen als taxi. De ve ring is hard. Dat is ook het geval met de Pobeda, een iets kleiner model, dat aan de voorzijde gelijkt op de nieuwe Renault Stationcar (groot model) en aan de achterkant op een Ford van '47. De wagen heeft drie versnellingen, een vier cylinder motor met een inhoud van 2.2 liter. Hij verbruikt één op 9. Die Russische auto's zijn niet oncharmant. 4eT)#rtV„fi* Wel hebben wij de indruk dat de Rus sische autoindustrie thans op het peil staat van de Amerikaanse van een jaar of zeven a'cht geleden. Dat blijkt uit de modellen, de motoren, de versnellingen en de accessoires. Voorts wordt de aandacht getrok ken door een moderne Caravan, de „Gipsy Car", waaraan wij tot nu toe nog geen aandacht hebben besteed. Het is een kampeerwagen, speciaal Aansluitend op de voorlichtingsver gadering, welke enige maanden gele den werd gehouden, vindt Vrijdagavond in hotel Parkzicht te Beverwijk de op richtingsvergadering plaats van de kring Kennemerland van het Werkver band Katholiek Amateurtoneel. Het is de bedoeling deze avond over te gaan tot de verkiezing van een kringbestuur. Alle verenigingen, die hiervoor in aan merking komen, zijn weer uitgenodigd, terwijl ook de inmiddels aangestelde geestelijk adviseur, pastoor J. P. Bik, aanwezig zal zijn. De kring Kennemer land van het WKA strekt zich uit van Heemstede tot Castricum. De uitslagen in de Bedrijfsklaverjascom petitie waren in de afgelopen week als volgt: HoofdklassePTT—GEB II 126—102, SAC— Spoorboys 112—142, GEB—DKC 102—126. IA: Boru—OW 93—136, HSM—Beynes 130 —106, Union—Stork 112—130, Figee—Johez 132—116. IB: SAC II—Johez II 116—134, HSM II— DSH II 106—134, Born II—L. Coster II 124114, BKC 3Nederland 102134. IIA: PTT 4—Spoorboys II 120—128, CPTT —Meerzicht 124—126, SSH—OW II 106—140, DKC II—Stork II 118—132 nB: Boru 3—Stork 3 124—128, GEB 3— SAC 3 126—124, Figee 3—PTT 3 112—122, Beynes 3—HMS 3 114—128. 3A: Nederland II—DKC 4 128—128, Johez 3PTT 5 116122. Meerzicht IIJohez 4 114—130, DSH 4—Figee 4 118—114. De 32-jarige filmoperateur J. H. uit Am sterdam is Maandag door het Amster dams Gerechtshof veroordeeld tot ander half jaar met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering, omdat hij samen met twee mededaders eind 1952 en bovendien nog eens een half jaar later op tal van postkantoren op één dag door hem zelf van valse stempels en ge fingeerde namen voorziene postwissels had geïnd voo reen totaal bedrag van vele honderden guldens. De twee mededaders waren de 22-jarige focusslljper A. M. v. H. en de 23-jarige fotograaf E. K. Zt) werden ieder tot een jaar met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk, veroordeeld. Deze beide verdachten hebben inmiddels hun straffen reeds ondergaan. In dit proces had de Officier van Justitie bij de rechtbank ho ger beroep aangetekend. Ellen Vogel is Zaterdagavond in de Stadsschouwburg van Amsterdam uit voerig toegejuicht om haar v.ertolking van St. Joan in het gelijknamige stuk van Bernhard Shaw,. door de Neder landse Comedie opgevoerd onder regie van de Engelsman Douglas Seale. Zij heeft Jeanne d'Arc gespeeld als een vrijmoedige, openhartige jonge vrouw, kordaat en zelfverzekerd, zich helder bewust van wat zij wil en kan. onom stotelijk overtuigd van haar opdracht en de juistheid van wat haar stemmen haar ingeven en niet van haar stuk te bren gen, ook niet door de bedenkingen van de hooggeplaatsten in de kerkelijke en wereldlijke orde, in haar zelfverzekerd heid kortzichtig in dit opzicht, dat zij de inzichten der anderen niet begrijpt en evenmin inziet dat haar natuurlijke superioriteit de anderen tegen haar in- neemt. Ellen Vogel heeft zich in die fi- j guur zeer intens ingeleefd en het zal aan I haar eigen aard toe te schrijven zijn, dat in haat openhartige superioriteit de klemtoon viel op de vrijmoedigheid in haar optreden dan op „haar boerse nuch- I terheid en vasthoudendheid," die Shaw haar in zijn voorwoord toeschrijft. Men zal dat „boers" niet al te letterlijk moe ten nemen, meer in de zin van een aan geboren gezond verstand; zo hoort men Ellen Vogel ook enigszins in de eerste scène, maar reeds in haar ontmoeting met de Dauphin is haar toon al die van het hof geworden, amicaal, hoewel Shaw in zijn Engelse tekst juist daar een ge meenzaam ontzag suggereert door Jean ne tegenover de Dauphin de oude be leefdheidsvormen te laten gebruiken. Maar goed, gezien het stralende, waarlijk bezielde spel van Ellen Vogel, is het de vraag of men een dergelijke accentverschuiving erg zwaar moet ne men, te meer daar de regisseur meer accentverschuivingen heeft gewild of toegelaten. Shaw maakt het, wat dat betreft, de regisseur nog moeilijker dan de lezer. Als men bij lezing van het stuk voor ogen houdt, wat Shaw alle maal in zijn voorwoord zegt, dan is men geneigd de spottende en grappige tirades, die er in voorkomen, te be schouwen als een attractieve bijkom stigheid, die niets afdoen, eerder een heldere dimensie toevoegen aan de ernst, waarmede Shaw het conflict om Jeann d'Arc heeft willen reconstru eren, niet historisch nauwkeurig, maar wel naar zijn visie nauwkeurig. Ais men het evenwel gespeeld ziet, blijkt, dat al die satyrische intterrupties en woordspelingen zich op de voorgrond dringen, alhoewel dat niet de opzet van de regisseur geweest kan zijn, aan gezien die in zijn toelichting op het programma o.m. zegt: „een Cauchon en een Inquisiteur bijv. moeten niet al leen zichzelf, maar ook de Kerk en de Inquisitie begrijpelijk maken aan een 20e eeuws publiek, evenals Warwick het leenstelsel duidelijk moet maken". Er zijn uit het voorwoord en het stuk zelf, ook zeer vele citaten te geven om te bewijzen, dat Shaw het zo inderdaad bedoeld heeft, maar zijn lust om met zichzelf en iedereen te spotten, om bon mots te plaatsen, doorkruist her haaldelijk zijn eigen bedoelingen; me nig ernstig betoog Wordt er door om ver geworpen, menige figuur plotseling mistekend tot zijn eigen caricatuur. Het is een niet gemakkelijk te beant woorden vraag of de regie die indruk ken in de hand gewerkt heeft. Sinds Shaw het stuk geschreven heeft is er wel iets veranderd aan de speelstijl. In de voorstelling van de Ned. Comedie was gestreefd naar een kleurige beweeglijk heid, niet slechts in het samenspel, ook in de individuele figuren, wier karakter- Kcni u oc „vin en carafe Weet U, dat U nu ook in vele Nederlandse restaurants wijn oer karaf je kunt krijgen Witte tija buitenshuis beter doet sma- ken. Wijn in karaf behoeft niet duur te zijn en wijn verhoogt de stemming. 1. Pum-Pum lachen om kleine Hrulf." Geanimeerd kijkt de dwerg naar de peuter op de grond. Wolf, die languit op de berenvacht ligt te slapen, stoort zich niet aan het kind, dat hem speels over neus en oren blaast. Alleen knipperen zijn ogen af en toe en slaakt hij een tevreden zucht. Eric's ogen ontmoeten even die van Winonah en dan weet hij, dat ook haar gedachten weer een ogenblik bij Svitjold toevendie voor het behoud van dit kinderleven het zijne zo moedig offerde. Dan verlaat h\i de kamer en begeeft zich naar zijn werkvertrek. Onder zijn raam hoort hij Erwin en Axe vrolijk lachen en met een glimlach om de lippen slaat hij het tweetal door zijn venster gade. Sinds enkele maanden is de rust op Wogram's burcht weergekeerd en heel langzaam is voor Axe het droeve beeld van de Jomsvikings en Sverre's dood wat naar de achtergrond gedrongen.. ,,Het was goed de tongen in de burcht op te nemen," denkt de Noorman, wanneer hij nogmaals Axe's luide lach hoort opklinken om een schot van Erwin, dat juist miste. Axe, die een meester is op de boog, probeert ook nu weer van Erwin een even goed boogschutter te maken als hij zelf is. Met een tikje weemoed wendt Eric zich van het venster af en zet zich aan zijn werktafel. Nadenkend staart hij voor zich uit; het vrolijke gepraat van de beide jongens dringt amper tot hem door. Buiten speelt de zon vrolijk haar spel van licht en schaduw en nauw merkbaar bewegen de bladeren aan de bomen in de milde wind. Ongemerkt dwalen Eric's gedachten naar Sverre af. In de nu welhaast ijle stilte vermengt zich tussen de steeds vager wordende stemmen van de jongens plotseling een schorre, doch doordringende kreet. Dan nog eensen nog eens en eensklaps is het, of een vreemde macht Eric dwingt te luisteren. Zijn ogen zoeken de plaats, waar het geluid vandaan komt en blijven dan gefascineerd rusten op de beuk, waarin met één opgetrokken vleugel een grote vogel hem nieuwsgierig zit op te nemen. Het is een raaf een witte raaf Advertentie Hofleverancier Complete Woninginrichting Barteljorisstraat 1317 HAARLEM Onze etalages geven U een beknopt overzicht van onze uitgebreide collectie in de nieuwste dessins. (Zondag 14 Maart) Alkmaarse Boys A.D.O. Dem E.H.S. Velsen D.E.C. Vitesse Rivalen Alphen T.Y.B.B. Lugdunum H.B.C. Bloemendaal Onze Gezellen Madjoe D.S.S. TeUlingen T.H.B. A.S.C. Lisse Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie van de N. Haarlemsche Crt., Sme- destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag w.ordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist- heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 pnt toegekend. is reëel en redeneert met het verstand; de Oost-Europeaan is idealistisch inge steld en denkt met het hart. Deze twee geestesgesteldheden moeten el kaar trachten te begrijpen. De Oost- Europeaan voelt zich meer Europeaan dan de Westerling. Maar, zo voerde de heer Ackel aan, is er dan geen ge- moonor»V)Qnna1nto /»1ll+.1111t* f)D CVOlld Horizontaal: 1. vogel; 8. voertuig; 9. vordering; 11. Aziatische rivier; 13. voegwoord; 14. persoonlijk voornaam woord; 15. plaats in N.-Brabant: 17. jongen; 18. kern; 19. persoonlijk voornaam woord; 20. noot; 22. kreet; 24. edel; 25. wasmiddel; 27. voorzetsel; 28. lidwoord; 29. deel van de mast; 30. voorzetsel; 32. maanstand (afk.); 34. vogel. Verticaal: 2. noot; 3. wel; 4. voorzetsel; 5. bekoorlijk; 6. herkauwer; 7. vogel; 10. vogel; 12. in buitengewone dienst (afk.); 14. marmelade; 16. waterstand; 17. nattig koud; 18. medicament; 21. electrisch geladen deeltje; 22. marmelade; 23. noot; 25. muziekteken; 26. titel (afk.) 30. Italiaanse rivier; 31. noot; 33. loswal. Advertentie e* v„!, 1351 x9l~ r too»- mi-. \V.\ - Li. - .*1 Dinsdagmorgen is in IJmuiden de vangst van de IJslandvaarder Abraham, VL. 77, verkocht. Bij lossing bleek deze vangst uit ruim 1500 kisten te bestaan, waarvoor, uitgezonderd de koolvis, een tamelijk goede prijs werd betaald. Maar de kwantiteit kon toch het geheel niet meer goedmaken. Vooruitlopend op de beslissing ten aan zien van overheidssteun voor de verre visserij heeft het bedrijfschap voor vis serijproducten Maandag voor enkele vis soorten minimum-verkoopprijzen vast gesteld. Deze bedragen voor roodbaars 20 ct. per kg, voor kabeljauw 30 ct. per kg en voor koolvis 25 ct. per kg. De kool- vis heeft het niet zonder deze opvang- regeling kunnen redden en het meren deel ging naar de vismeelindustrie. Slechts enkele kisten grote koolvis wer den verkocht voor f 31.50 per 125 kg, terwijl wat kleine koolvis voor f 12.50 per kist van 50 kg van de hand ging. Grote roodbaars, waarvoor uiteraard de meeste belangstelling bestond, varieerde van 20 tot 14.50 per kist van 50 kg., ter wijl de kleinere soort daar tussen in bleef met 18f 16 per kist. Ook de kabeljauw was van goede kwaliteit. De grote kabel jauw noteerde f .61—f 55 per kist van 125 kg. en de kleine kabeljauw varieerde van 62f 50 per 125 kg. De jumbo's werden verkocht voor f 58—f 55, grote schelvis voor f 58.50f 53 en middelschelvis voor f 55f 53 per kist. Een heilbot van 61 kg. bracht gemiddeld f 2.65 per kg. op, terwijl acht vleten samen voor f 182 van eigenaar veranderden. Dank zij de vrij gunstige prijs in de markt kon de Abraham nog tot een be somming komen van ruim 25.000 gld., wat echter voor een dergelijke lange en kostbare reis nog veel te weinig is. Het wachten is nu dus op de mate, waarin de overheid hier de helpende hand zal bieden. Donderdag lost de Tzonne, die Dinsdagmorgen zeven uur binnenliep, zijn vangst van 850 kisten koolvis, 450 kisten kabeljauw, 200 kisten wijting, 45 kisten schelvis, 275 kisten roodbaars en 45 kisten kuit, totaal 1820 kisten. De Abraham zal nu, om technische redenen, eerst weer een reis naar de Noordzee maken en gaat practisch zeker daarna weer naar IJslands wateren. Ver moedelijk zal de Tzonne de volgende reis wel weer direct naar IJsland maken. Zowel het bestuur van de RAI als de standhouders zijn over deze ten toonstelling zeer tevreden. Het be stuur, omdat de publieke belangstel ling alle verwachtingen heeft over troffen en met een totaalcijfer van 154.700 betalende bezoekers een nieuw record is gevestigd. De drukst bezochte tentoonstelling tot nog toe was die van 1952, toen 110.000 bezoe kers werden geteld. Zaterdag hebben o.m. de ambas sadeur van West-Duitsland, dr. H. Mühlenfeld, en de ambassadeur van Groot-Brittannië, Sir Nevile Butler, een bezoek aan de expositie ge bracht. ontworpen voor bezitters van kleine wagens, die de grote caravans niet kunnen trekken. De Gipsy Car is in klapbaar, totdat er niet meer van overblijft dan een lage, platte trek ker, die echter weer in een minimum van tijd tot een ruim kampeervertrek ia om te toveren. Aan de voor- en achterzijde van de 3.50 meter lange laadbak, bevinden zich inklapbare bomen, waaraan men het linnen geraamte van de caravan kan op trekken. De constructie van de bomen is een zeer vernuftige en vormt de basis voor het simpele principe van deze kam peerwagen. Het geheel weegt niet meer dan 350 kilo en is dus gemakkelijk, zelf3 achter een kleine wagen mee te voeren. Bij het rijden ondervindt men geen en kel hinder van de aanhanger. Wij gelo ven dat deze uitvinding zeer welkom is voor velen die van reizen en trekken houden. trekken zeer plastisch gedetailleerd worden, waarbij gemakkelijker accent verschuivingen optreden dan bij een strakker spel. Dat kan niets veranderen aan de rationalistische beschouwing van de aartsbisschop van Reims over wonderen in de tweede scène, maar wel bijvoorbeeld aan het karakter van een Cauchon, van wie men zich nu blijft af vragen of hij een beschaafde hypocriet dan wel een ietwat kortzichtige, maar oprechte bisschop is. Er zijn verscheidene bedenkingen van dergelijke aard te maken; zij houden nauw verband met Shaw's opvattingen. Als hij de tijd en de Kerk van die tijd recht wil doen wedervaren, dan doet hij dat naar zijn eigen kijk er opp. Hij heeft er een bepaald respect voor. maar neemt zijn eigen theorieën als maatstaf en dat leidt dikwijls tot interpretaties, die vlak bü de waarheid liggen, maar er toch we zenlijk naast kunnen zijn. Hij neemt uiterlijkheden waar. maar voelt de kern, die er onder schuil gaat, onzuiver aan. Daarmede zijn de ideologische na de meer toneeltechnische opmerkingen, die men op het stuk kan hebben, heel sum mier genoemd. Daarmede mag niet ge zegd ziin. dat het spel niet zou kunnen boeien. Het doet ook geen afbreuk aan de bewondering, die men kan hebben voor wat het gezelschap gepresteerd heeft. Over de plastische detaillering van sommige figuren zou men dan al kun nen redetwisten, Ton Lutz was een fraai volgehouden, beschaafde en zelf- beheerste Cauchon, Han Bentz van den Berg een gave, oprecht menselijk kameraadschappelijke Dunois. John Go bau zowel een boeiende de Baudricourt als een vaderlijk-rechtvaardige Inquisi teur. Gezien de opzet van de regie moet men ook bewondering hebben voor de zwakkeling van een Dauphin van Fons Rademakers, al leek soms zijn mallotig heid wat sterk. Veel waardering kan men ook hebben voor de chauvinistische geaccentueerd Engelse kapelaan van Joan Remmelts en voor de Engelse graaf van Henk Rigters De décors van W. Kouwer Boomkens en de costuums van Constance Wibaut. in beheerste mate kleurig waren in de vel schillende scènes een waarlijk hulpmiddel om een fraai totaalbeeld te krijgen. De waarde ring was op het eind zeer groot. Ellen Vogel sprak tenslotte Douglas Seale dankbaar toe en Seale richtte zich m het Nederlands, even dankbaar tot het publiek, waarop het applaus voor de ti telrol nog geruime tijd van geen ophou den wist. R. Van Uw buitenlandse (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 33 „Ik ben anders niet gewend uitleg te geven," zei ze koel. „Inderdaad, juffrouw Villard." Zijn toon was uiterst formeel. „Sinds u in San Francisco bent, hebt u zich nooit veel vermoeid met uitleg te geven." Anneke's ogen schoten vonken. Ze was ziedend, en rees onmiddellijk op. „U zult me ten zeerste verplichten mijnheer Parnell," zei ze, „als u me thuis wilt brengen. Daar zal ik verder op uw excuses wachten." „En ik hoop," zei hij op even koele toon als zij, „dat ik in staat zal zijn mijn excuses aan te bieden." HOOFDSTUK 13 De koele verstandhouding tussen An neke Villard en Juan Vallejo Parnell bracht heel wat tongen los in de krin gen der jongelui, terwijl de oudere da mes, die van meet af aan geprobeerd hadden het tweetal tot elkaar te bren gen, alles in het werk stelden om een verzoening tot stand te brengen. Maar beiden lieten geen woord los. De jonge mannen, die Juan's positie benijd hadden, vatten nieuwe moed, er, toen iedereen er van overtuigd was dat de breuk van ernstige aard was, storm den zij op Anneke af als lucht in een „Eerst een verenigd Europa, dan een verenigd Duitsland"; men kan Oost- Europa niet met een oorlog bevrijden; probeer de mentaliteit van de Oost- Europeaan te begrijpen". Ziedaar en kele kernpunten van het betoog, dat de heer E. Ackel, Let van afkomst en lid van de Europa-Union, gisteravond hield voor een aantal leden van de af deling Haarlem der Beweging van Europese Federalisten. De heer Ackel, die zich van de Duitse taal bediende, releveerde de aangrijpende toestand, die momenteel in Oost-Europa, met name in de Bal- tische landen, heerst. Uiteraard nam de spreker zijn geboorteland Letland als voorbeeld. Van de oorspronkelijke bevolking ten getale van 1.800.000 zijn thans slechts de ouden van dagen en enkele boeren over. In de plaats van de jongeren, die in de jaren 19471949 zijn gedeporteerd, werden Mongolen gestuurd, die de overgebleven vrouwen klein in aantal dwingen met hen te huwen. Het perspectief, dat de heer Ackel zijn gehoor aantoonde, was wei nig hoopvol: over 20 jaar zal er geen autochthone Baltische bevolking meer bestaan. Het verschil in mentaliteit tussen de West- en de Oost-Europeaan typeerde de heer Ackel als volgt: de Westerling Advertentie jggBjjam SERRBj doorgeprikte ballon. Anneke werd be dolven onder een stroom van invita ties, bezoekers en bloemen. Ze deelde links en rechts haar gunsten uit, vast besloten dat de voorbije situatie zich niet herhalen zou, en dat haar naam nooit meer gekoppeld zou worden aan die van één enkele man. Maar desondanks was het leven toch enigszins anders geworden, en tot haar ontevredenheid constateerde zij dat er een zekere leegte ontstaan was. Ze schrok er een beetje van, en voor het eerst vroeg ze zich af of haar hart wel zo onaantastbaar was als ze gemeend had. Ze had er nooit aan getwijfeld dat ze onberoerd aan mieneen en gebeurtenis sen kon voorbijgaan, alleen dat meene mende wat haar van pas kwam, maar zonder er iets voor terug te geven. Nu vroeg ze zich een beetje angstig af of ze werkelijk wel zo hard was. Ze voelde behoefte aan een bezigheid, aan iets dat haar activiteit vermocht te >rikkelen. Ze begon te vinden dat K. Wattles al lang genoeg op non-actief had gestaan om in het vergeetboek geraakt te zijn, en dat de kust veilig was om een nieuwe onderneming op touw te zetten, tenminste als ze een geschikt object kon vinden. Het was tijdens de pauze van een concert dat door Camilla Urso in Piatt's Hall gegeven werd, dat Anneke te midden van een aantal jongelui stond. Bij het open raam stonden ver scheidene oudere heren te praten. Het waren Maurice Doré, een medewerker van Ralston, Ralston zelf, en William Lent. „Over een paar dagen komt Harpen ding in New York aan," zei Doré. „We zullen alles zo laten tot hij er is," zei Ralston. „En, a propos, ik zal Janin's rapport over de Gertrude mijn onder me houden tot hij er is. Hij heeft ge broken met Baron Grant. Grant stond lllcclibLiidppclij Ac miviiui j uy waarvan iedere Europeaan zich op de eerste plaats als zodanig moet voelen? Het gunstige gevolg van de laatste we reldoorlog, de nauwere band tussen de volkeren dient bestendigd te wor den. De idealisten, die het verenigd Europa voorstaan, zullen eens de scheppers worden van een realiteit. In het orkest, die de volkeren, welke zich in federalistisch verband willen aansluiten, als het ware vor men, mag echter niemand de eerste viool spelen. Ook de vrouwen moeten worden in gezet in de actie om de eenwording tot stand te brengen. Wij zijn maar bedelaars, zo besloot de heer Ackel, die niets te bieden heb ben dan onze énergie en onze goede wil; verleen de Oost-Europeaan uw morele, steun, opdat hij zich tenminste vrijelijk durft uiten. Onder de vragen, die gesteld werden, betrof er een de communicatiemoge lijkheid tussen het vrije Europa en de landen achter het ijzeren gordijn. Het antwoord van de heer Ackel toonde aan, dat zekerheid ovei de aankomst van een brief of pakket ten enenmale niet bestaat. Een ander verbindings middel voor de particulier is er niet. De reportagefilm over de gebeurte nissen in Oost-Berlijn op 17 Juni 1953, welke daarna werd gedraaid, genoot de bijzondere aandacht van alle aanwezi gen. Een navrant beeld van getergde, maar ontmoedigend machteloze men sen, die voor een kort ogenblik hun diepste gevoelens demonstreren. Het eind is al even triest als de gehele de monstratie: Russische vuurmonden, speurend over de verlaten stad. De bijeenkomst, gehouden in restau rant Brinkmann, werd geopend en ge sloten door mejuffrouw C. P. Bal, secretaresse van de B. E. F. in Haar lem. ïï«!1 WMïiiMBmwïMvmmmmm»., V I'::-:-:.-. .tIxxïx: ïx V Z- wijn, die U Uw maal- A er op aandelen van de Gertrude aan zijn Britse cliënten te verkopen." Hij haal de zijn schouders op. „Die Britten zijn verzot op alles wat uit Nevada komi. Harpending is van plan het tegen Grant op te nemen." „Is Janin's rapport ongunstig?" vroeg Doré. „Wis en warempel," zei Ralston. „Hij noemt het een uitgeput en waardeloos gat in de grond." „Zo'n uitlating van Henry Janin is zoveel als een doodvonnis," zei Doré. ..De aandelen noteerden vandaag hon derdtwee en een achtste." „Na de verschijning van Janin's rap port," zei Ralston, „zullen ze zakken nt zo goed als nul Hij dempte zijn stem, maar Anneke had scherpe oren. „Arnold en Slack," zei hij, „vertrekken weer naar hun dia mantmijn. Ze beweren genoeg stenen gedolven te hebben om het overtuigend bewijs te leveren van hun ontdekking. Persoonlijk twijfel ik er niet aan. Maar we zullen de behandeling van deze zaak overlaten aan Harpending. Hij is er ge knipt voor." Later op de avoqd kwam Francois Pioche naar haar loge en zette zich naast haar. „En hoe maakt mijn bekoorlijk buur vrouwtje het?" vroeg hij. „Je hebt maar weinig tijd over voor een oude. saaie heer. Maar wat kan een vrijgezel van midden vijftig anders verwachten"'' „Er is in de hele stad geen enkele jonge vrouw," zei Anneke, „die niet van plezier in zwijm zou vallen als u naar haar keek." Hij glimlachte en zyn Franse humor verliet hem niet. „Ik kijk anders erg goed naar je," antwoordde hij, „maar ik bespeur nog geen tekenen van flauw vallen." „Ik bezweer u dat ik heel bekoorlijk Maandag werd in IJmuiden-Oost be richt ontvangen, dat pater Frumentius O.F.M. Cap. Vrijdag een hart-aanval heeft gehad en voerzien is van de H.H. Sacramenten der stervenden. Pater Fru mentius heeft voor de oorlog als kape laan in IJmuiden-Oost gewerkt, waar bij in het bijzonder het vrouwelijk jeugdwerk aan zijn zorgen was toever trouwd. Teen de mobilisatie afgekon digd werd, trok ook hij 's Konings wa penrok aan om als aalmoezenier onder de soldaten te werken, maar zo af en toe zag IJmuiden hem terug. Ruim een jaar geleden moest hij zijn werk in Rotterdam aan anderen over geven om in het klooster nabij Ensche de rust te nemen Een meneer kwam bij de Santpoortse politie vertellen, dat hij erfkele dagen tevoren door een raar manipulerende bakfietsrijder op het rijwielpad van de Rijksweg te Santpoort tot plotseling uitwijken gedwongen was, waarbij hij tegen een bermpaaltje reed en zo 'goed als bewusteloos bleef liggen. De bak fietsrijder zou zijn fiets wel even thuis brengen, doch er wordt nog steeds op gewacht. Nu bemoeit de politie zich met het geval en die heeft ernstige ver denkingen tegen een woonwagenbewo ner uit Haarlem. kan flauwvallen," zei Anneke. „Je doet alles even bekoorlijk, kind lief," zei hij. „Je bent erg mooi, maar je hebt bovendien iets dat meer waard is dan schoonheid alleen. Je hebt char me en karakter. Alles wat je nodig hebt, m'n kind, is wat jaren en erva ring erbij, om een prachtvrouw van je te maken. Als ik u dertig jaar geleden ontmoet had, juffrouw Villard, dan zou ik nu niet zonder vrouw of kinderen zijn. Althans, als u er in toegestemd had mijn vrijgezellenstaat op te heffen." „Als ik dertig jaar geleden ter plaatse geweest was,-' stemde Anneke opgewekt in, „dan vrees ik dat ik niet op een aanzoek gewacht had, maar zelf de kat de bel had aangebonden." „Ik zou een heel wat gelukkiger leven gehad hebben," zei hij. Zijn knap gezicht had een melancho lieke uitdrukking, zijn donkere ogen iets tragisch ofschoon Anneke het niet als zodanig onderkende als een voorbode van een naderende tragedie. „Ik ben erg onpractisch," zei ze. „Dat betwijfel ik „Ik kreeg vandaag een heel dwaze inval. Ik weet niet hoe ik er zo ineens bij kwam, want ik denk nooit aan zulke dingen. Ik bedoel, de manier waarop mannen geld maken. Natuurlijk weet ik dat, als je iets koopt tegen een lage prijs bij voorbeeld een spoorwegaan deel en het stijgt in waarde, je het J'unt verkooen en zo geld1 verdienen. Maar als een aandeel nu omlaag zal gaan, hoe kun je dar: dan winst op maken?" Hij lachte vertederd. „Wil je dat wer kelijk weten?" vroeg hij. „Ja, het viel me zo maar in." (Wordt vervolgd) Het vorig jaar werd 6 Augustus op da Santpoortse kermis een motcr ont vreemd en de politie stond aanvanke lijk voor een raadsel, waar de C.Z. 1953 gebleven kon zijn. Na langdurig speu ren heeft de recherche thans een 19-ja- rige vishandelaar uit IJmuiden als de dader kunnen ontmaskeren. De motor wa's reeds tweemaal, overigens op zeer slordige wijze, overgelakt en ook het mechanisme was niet bepaald volgens de regels behandeld. De man is voor het bijeengegaarde bewijsmateriaal ge zwicht en heeft een bekentenis afge legd. Dinsdag 9 Maart Hoog water: 6.33 u. en 18.55 u. Laag water: 2.13 u. en 14.40 u. Woensdag 10 Maart Hoog water: 7.20 u. en 19.46 u. Laag water: 2.54 u. en 15.25 u. De R.K. sportvereniging Vitesse heeft Maandagavond de halfjaarlijkse leden vergadering gehouden, waarbij ook de nieuwe geestelijk adviseur, kapelaan Tuyp, tegenwoordig was. Maakte men op deze bijeenkomst een vergelijking met de voorgelezen notulen van vorig jaar en de toestand van thans, dan kan men constateren dat Vitesse als club haai- inzinking te boven is en thans met zijn derde plaats in de competitie weer een goed figuur slaat. Over de finan ciële gang van zaken was de voorzitter, de heer Th. Schermer, niet zo enthou siast en niet zonder reden, zoals uit het verslag van penningmeester P. Brugge ling wel bleek. Het bestuur ziet zich genoopt in de komende tijd bezuini gingsmaatregelen te nemen. Een der be langrijkste besluiten naar aanleiding daarvan is wel het ontslag van de trai ner, de heer Koning, met ingang va» Mei a.s.. een besluit, dat de vergadering overigens betreurde. Stemmen gingen op om langs andere wegen deze training financieel mogelijk te maken. Ook de jaarlijkse Slubdag op 15 Mei a.s., welke bet bestuur om dezelfde redenen niet wenste te organiseren, zal toch doorr gang vinden, daar enkele leden spon taan de organisatie op zich namen. De heer L. Res Czn„ die als lid van de elftalcommissie bedankte, zal opge volgd worden door de heer F. Twislt Hzn. Het bestuursvoorstel om dit jaar ook deel te nemen aan de veteranen- dag, die 27 Juni a.s. te Castricum wordt georganiseerd, vond bij de vergadering instemming, Tenslotte heeft kapelaan Tuyp in een geestige toespraak gewe zen op de waarde van een goede trai ning die kan leiden tot een betere pres tatie, maar ook tot een betere geeste lijke gesteldheid. Geboren: A. C. Schermer-PePPÏnA d; P. Houtenbos-v. d. Peet, d; J. Ver* meulen-Meijne, d; A. J. Hollenberg" Huisman, d; A. J. Demaret-Heemeijer, Overleden: A. K. Rogenstijn, 90 J' vr; A. M. Theissling, 72 j. vr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4