Nederlandse versamelaars terug uit Cairo DEBRAIINE I Philips maakt apparaten voor industriële televisie drinken Geeraardsbergenaren met spartelende visjes Tussen neus en lippen Marechaussee behulpzaam bij smokkel van Nescafé Eerste slachtoffers Zondagswet staan volgende week terecht BP op de eerste Zondag van de vasten wijn Feest Tevreden over hun aankopen op veiling van Faroek's schatten Half jaar geëist Een huis V Krakelingenworp en lonnekensbrand Herdenking aan de Woeste Hoeve Dader bekent DINSDAG 9 MAART 1954 PAGINA 5 Goed bewaakt tijdens relletjes COMETS 23 MAART WEER DE LUCHT IN "N vol verrassingen VORSTELIJK BEZOEK AAN HILVERSUM Koningin op expositie in Goois Scheppend Ambacht Harmoniecorps voor de rechter! Protestant benoemd tot W.-Duits ambassadeur bij de H. Stoel Vrouw weigert pleeg kind medische bijstand Om religieuze redenen Geleide projectielen naar W.-Duitsland Amerikaanse bijdrage voor NA T O-defensie JAARBEURS UTRECHT Sprong door ruit van bankgebouw „Inbreker" blijkt een hondje te zijn GEGOKT EN VER- LOREN Drie jaar wegens dood slag op zijn vrouw Verzetshelden geëerd Moord op jonge vrouw Illegale immigranten in Japan Klagen hun nood over behuizing Met koffers vol munten en postzegels zijn Maandagmiddag op Schiphol twee bruingebrande landgenoten gearriveerd rechtstreeks uit de hoofdstad van Egypte, Cairo, waar zij als enige Neder landers gedurende enige weken aanko pen hebben gedaan op de velling van ex-koning Faroeks kunstschatten. De postzegelhandelaar H. K. Berg- huys uit Deventer, wiens belangstelling niet alleen uitging naar de postzegels, doch ook naar de munten, vertelde dat de prijzen voor historische zegels der mate hoog waren, dat hij slechts weinig heeft kunnen kopen. Wel wist hij be slag te leggen op een door de Neder landse P.T.T. aan koning Faroek ge schonken album van Marokkaans leer, dat als souvenir een niet onbelangrijke waarde vertegenwoordigt. De Amsterdamse muntexpert en -han delaar, de heer Jacques Schulman, deelde mee. dat de muntenverzameling van de ex-koning totaal twee en een half millioen gulden heeft opgebracht voor de kas van het gouvernement. Hoewel ook de prijzen van de munten en het historische bankpapier vrij hoog lagen, heeft hij toch driekwart van zijn opdrachten naar genoegen kunnen uit voeren. De veiling in 's konings zomer residentie, het Koubbeh-paleis, werd zwaar bewaakt, doch de bezoekers is geen enkele moeilijkheid in de weg ge legd. Voor het onderdak van de kopers was speciaal beschikbaar het voormalig koninklijk jacht met de koninklijke emblemen er nog op, aan boord waar van de heer Schulman heeft gelogeerd. Talrijke munten zijn door de Egyp tische regering teruggetrokken, waar onder ook de kostbare Romeinse gou den baren uit de tweede en derde eeuw na Christus, die door de heer Schulman elk op ongeveer 10.000 gul den waren getaxeerd. Voor de histo rische Nederlandse gouden en zilveren munten was weinig belangstelling, zodat de Amsterdamse munthandelaar een groot aantal mee naar Nederland heeft kunnen brengen. Er zijn kopers geweest uit alle delen van de wereld, echter niet uit Egypte zelf. De beide Nederlanders roemden de gastvrijheid van de Egyptenaren en de eerlijkheid van de inwoners, die toe neemt naarmate de huidskleur donker der is. Zowel het aftreden van generaal Naguib, als de onlusten bij zijn terugkeer als premier, hebben de Nederlanders van zeer nabij meege maakt. Er was voor een uitmuntende bewaking gezorgd, zodat de buitenland se kopers weinig risico hebben gelopen. Vol trots toonde de heer Schulman zijn uitgebreide collectie foto's, onder meer van het koninklijk lusthof en de om geving, het jacht en de terugkeer van Naguib. Advertentie Bestrijd die afschuwelijke J kwelling grondig met het huidgeneesmiddel dat alle -= schadelijke kiemen doodt 33 Maart zullen de Britse Cornet- straalvliegtuigen weer worden Ingezet op de normale passagiersvluchten. De Franse Comets zullen half April weer de luchf In gaan. De Cornets werden 11 Januari uit de dienst genomen, nadat In tien maanden tyds drie van deze ma chines waren neergestort. Frederick Jewhurst uit Ipswich in de V.S. is een paar dagen geleden eens op een verkoping gaan kijken en voor hij er op verdacht was, was hij voor US gulden eigenaar gewor den van een huis. Maar hiermede was er nog geen eind gekomen aan de verrassingen voor Frederick Jew hurst. De huurders in het huis kwa men hem een lijst aanbieden met allerhande dringend noodzakelijke reparaties: een muur was gescheurd, de kozijnen van de ramen verrot en het plafond van een slaapkamer stond op instorten, het dak bleek te lekken en verder waren er gebreken aan schoorstenen en afvoerpijpen. De laatste schok voor Frederick Jewhurst was, dat de gemeenteraad van Ips wich over drie maanden zal overwe gen het huis op de lijst te plaatsen van onbewoonbaar verklaarde wo ningen, die moeten worden afgebro- ken. (Van onze Limburgse redactie) De Kerkraadse Nieuwstraat staat om haar internationale positie (de Neder land-Duitse grens deelt deze straat in tweeën) bjj smokkelaars als een dank baar operatieterrein aangeschreven. Zo ook bij twee Kerkraadse winkeliers, de gebr. G. Het over de prikkeldraadver sperring gooien van een paar dozen, ge vuld met 576 blikjes Nescafé vormde voor deze twee Nieuwstraatbewoners in de nacht van 14 op 15 Januari een kar weitje van niets, te meer daar een Ko ninklijke Maréchaussee en een Duitse douanebeambte hen hierbij behulpzaam waren. Enkele dagen voor de bewuste nacht hadden zij de marechaussee eerste klas. de 25-jarige A. J. C. P. v. D. uit Kerk- rade omgekocht tegen een geldelijke beloning de smokkelzaak te helpen ge lukken. Van D., die voor deze hulp honderd gulden beloning ontving, vroeg zijn Duitse collega douanier A. S. uit Strasz deze smokkel oogluikend toe te laten. Hiervoor bleek de Duitser wel te vinden, mits de Nederlandse marechaus see het honderdje met hem deelde, een eis die v. D. inwilligde. Van heel dit smokkelplan stelde de Duitse douanier zijn superieuren in Aken echter op de hoogte, die S. hierna opdracht gaven zijn rol van handlanger te blijven spe len. S. speelde deze rol tot en met het tijdstip dat de Kerkraadse gebrs. G. met behulp van marechaussee v. D. de 576 blikjes Nescafé illegaal naar Duits land hadden ingevoerd. De Duitse grensbeambten sloegen toen hun slag, met het gevolg dat de Nederlandse dou anerecherche uit Nijmegen moest over gaan tot arrestatie van de marechaus see v. D. en de gebrs. G. Het laatste bedrijf van deze smok- kelaffa'ire speelde Maandag voor de Koningin Juliana heeft Maandag middag in gezelschap van haar particu liere secretaresse, mej. Smitt Avis. een bezoek gebracht aan de overzichtsten toonstelling van de edelsmid Archibald Dumbar in het gebouw van het Goois Scheppend Ambacht aan de Kerkbrink te Hilversum. Zjj liet zich door de expo sant persoonlijk rondleiden en bewon derde gedurende meer dan een uur diens fraaie werk. De vorstelijke gast, die omstreeks 3 uur arriveerde, werd verwelkomd door enkele bestuursleden, onder wie de secretaresse van het G.S.A., mej. Hil Andringa. Woensdag 17 Maart zal het gebouw yan het Kantongerecht te Heerlen te klein blijken te zijn, a'ls de eerste •.slachtoffers" van de nieuwe Zondags wet terecht moeten staan. Onder meer ts dat de heer F. Ploum, voorzitter van de harmonie St. Caecilia van Kerkradé, tegen wie Zondag 7 Febr. toen op de 'Kerkraadse Nieuwstraat een echtpaar zijn gouden bruiloft vierde twee Processen-verbaal werden gemaakt, daar deze harmonie vóór 1 uur 's mid dags met muziek over straat was ge- De West-Duitse ambassadeur in Pakis tan, dr. Wolfgang Jaenicke, is benoemd tot eerste na-oorlogse ambassadeur van West-Dultsland bij het Vaticaan. De chef van de culturele afdeling van het Ministerie van Buitenlandse Zaken te ®onn, dr. Rudolf Salat, ig benoemd tot ambassaderaad ten Vaticane. Dr. Jae- hicke is Protestant. De benoeming van Jaenicke heeft een einde gemaakt aan de drie jaar durende twist in de Bondsrepubliek ever de vraag of de Duitse ambassadeur "ij de H. Stoel een katholiek of een Protestant diende te zijn. Voor de oor- Iog werd Duitsland door zijn overwe gend Protestants karakter ook door een protestant vertegenwoordigd. Alleen "dieren had een katholieke vertegen woordiger. Na de oorlog meenden de katholieken dat West-Duitsland over wegend katholiek was, maar de protes tanten meenden, dat ook het overwe gend protestante Oost-Duitsland verte genwoordigd diende te zijn. Adenauer tenslotte een protestant benoemd, °Mdat de protestanten in zijn C.D.U. Mj de laatste verkiezingen aanzienlijk ersterkt zijn. De H. Stoel was een der ,erste staten die zich officieel in Bonn -»et vertegenwoordigen. De nuntius te j^Min (ir Aiouis Munch. (A.N.P.— - Koningin heeft de heer S. Fathy, sakgeiastigde A. I. van Egypte, be- vemd tot officier in de Orde van Oranje- j®s®au. Van deze onderscheiding werd - heer Fathy Zaterdag mededeling ge- 2at-n °p ^et ministerie van Buitenlandse «ken, waar minister Beyen hem het Mierskruis overhandigde. trokken en ook na 1 uur zonder ver gunning van de burgemeester „Gerucht verwekt heeft, dat meer dan 200 meter van het punt van verwekking hoorbaar was". Voorts zal ook het Harmonie-or kest van de Oranje-Nassau-mijnen te recht staan, dat op een Zondagmorgen met muziek ter kerke was getrokken en hierna een muzikale rondtocht door Heerlen had gemaakt. Daar dit harmo niecorps geen rechtspersoonlijkheid be zittende vereniging is, werd op last van de procureur-generaal van Den Bosch tegen alle leden van dit corps een prcces-verbaal opgemaakt. In ver band met de deining, welke in Zuid- Limburg rondom de nieuwe Zondags wet is ontstaan, bestaat er voor deze processen een zeer grote belangstelling. economische rechter in het gebouw van de Arrondissementsrechtbank te Maas tricht, waar eerst de 25-jarige mare chaussee A. J. C. P. v. D., verdacht van medeplichtigheid aan smokkel, terecht stond. Van D. bekende het hem ten laste gelegde. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek van voorarrest. De beide gebroeders G. uit Kerkrade, die hierna' terecht stonden hielden hals starrig vol niets van deze smokkelaf- faire af te weten. Ook nadat de Neder landse'marechaussee v. D. en de Duitse douanebeambte S. beiden omstandig verklaard hadden dat de 47-jarige J. G. en diens broer de 36-jarige H. G. in de nacht van 14 op 15 Januari omstreeks drie uur de Nescafé gesmokkeld had den, bleven beide verdachten ontken nen. Voor elk der beide verdachten eiste de officier van justitie een gevangenis- De Franse politie heeft te Parijs een vrouw gearresteerd, die geweigerd heeft haar tienjarig pleegkind medisch te laten verzorgen. Het kindje is tengevol ge hiervan gestorven. Volgens artikel 63 van de Code Pénal is het een misdaad om iemand die in levensgevaar ver keert, hulp te weigeren. De vrouw is een „Getuige van Christus" en was van mening, dat de ziel van het kind voor Gods aanschijn verontreinigd zou ver schijnen, wanneer het medicijnen wer den gegeven. Het kind, Chantal Darremont. was onmiddellijk na haar geboorte door de vrouw als pleegkind aangenomen. Het kind kreeg enige dagen geleden de mazelen. Toen de koorts afnam stopte de vrouw het in een bad met ijskoud water, terwijl zij zelf allerlei gebeds formules uitsprak. De toestand van het kind werd snel erger. Het kreeg capil laire bronchitis. Een buurman waar schuwde een arts, maar die werd door de vrouw niet toegelaten. Zelfs weiger de zij een aanbod van de politie om een zuurstofmasker en penicilline te halen. Het kind stikte tenslotte. Haar pleeg moeder tekende een briefje van de arts, waarin zij verklaarde medische bijstand geweigerd te hebben. (A.P.). Het eerste escadrille geleide projectie len van het type Matador zal vandaag verzonden worden naar een basis In West-Duitsland, aldus werd gisteren door de Amerikaanse luchtmacht ge meld. De projectielen worden per trein en schip vervoerd van het proefcentrum te Cocoa, Florida. Zij zullen deel uit maken van het verdedigingssysteem van de N.A.T.O. en kunnen - an een ge wone of van een atoomlading worden voorzien. De Matador heeft ongeveer dezelfde vorm als een straaljager en is uitgerust met een turbo-straalmotor, die aan- straf van acht ma'anden met aftrek van slaat zodra hij door middel van een voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak in beide zaken 23 Maart raket is gelanceerd. De snelheid van de Matador is sneller dan het geluid, be halve op het moment dat hij naar zijn doel duikt. (ReuterA.P.). Tijdens de komende voorjaarsbeurs te Utrecht zal Philips in de Prins Bem- hardhal in de Croeselaan behalve reeds langer bekende, ook tal van nieuwe producten exposeren. Zo zullen voor de eerste maal in Nederland in het open baar de door Philips ontwikkelde appa raten voor industriële televisie worden gedemonstreerd. Hoewel het toepas singsgebied nog geenszins nauwkeurig is bepaald, ligt in het algemeen overal, waar de aanwezigheid van een mense- krakelingen, die in manden zijn meege voerd, worden naar de juichende en grabbelende menigte geworpen. Als een ongetrouwd meisje een kra keling weet- te bemachtigen zal ze nog in hetzelfde jaar trouwenzegt de overlevering. Intussen worden de glazen met rode wijn en spartelende visjes gevuld en ten aanschouwe van de gehele burgerij moeten de notabelen van het stadje de glibberige visjes ih hun keelgat laten glijden. En er zijn er nog wel bij die daar de grootste moeite mee heb ben. Vervolgens kunnen omstanders dit voorbeeld volgen. Geeraardsbergen heeft Zondag weer feest gevierd. Jaar in jaar uit, al eeuwenlang geldt de eerste Zondag van de Vasten in Tot ,je avontj Valt vermaakt jong en dit Vlaamse stadje oucj zic]l met kermisattracties, die overal ais een der grootste ln jje stacj te vinden zijn. Om half acht feesdagen van het js een ieder weer terug op de Ouden- berg waar het vreugdevuur wordt ont stoken. En terwijl er wordt gezongen en gedanst laaien in alle omliggende dor pen vuren op als een soort antwoord op Geeraardsbergens vreugdevlammen. jaar. Er worden krakelingen ge strooid en glazen wijn met levende visjes erin leegge dronken, er wordt gedanst rond een vreugdevuur en veel plezier gemaakt. „Een visje meer of minder, mij deert 't niet". Recruut Een gras-groene re cruut te Fort Hood in Texas moest de gebrui kelijke formulieren be treffende zijn personalia invullen. Het kostte hem menig zweetdruppeltje, maar eindelijk kwam hij aan de vraag: „Wie zijn uw ouders?" Ha, dat was tenminste gemakkelijk, zuchtte hij opgelucht en triomfantelijk vulde hij in: „Vader en moeder". De uitslag Een man te Memphis had een hardnekkige zon derlinge pijn in de hals en daarom werd er in het ziekenhuis een rönt- genopname gemaakt. „Komt u morgen de uit slag maar halen", zei de verpleegster. Maar een uur later sprong een dok ter in paniek in een am bulancewagen om de man terug te halen. Uit de foto was n.l. gebleken, dat de man zijn nek had gebroken. Academische puzzle De eerbiedwaardige universiteit van Modena, die reeds bijna acht verloofde uit Frankrijk eeuwen bestaat, heeft zien, waarin deze haar sinds 1 Nov. 1953 twee mededeelde, dat hij op rectores magnifici en weg naar Milaan was om twee curatoria, die ieder met haar te trouwen. Hij precies de helft van de had echter vergeten te professoren achter zich vermelden, met welke hebben. Toen n.l. op ge- trein hij zou aankomen, noemde datum het 779ste en daarom zat ze nu hier academisch» jaar eindigde maar te wachten om ze en het 780ste aanving, be- ker te zijn hem niet te noemde de helft der pro- missen. En tenslotte fessoren en curatoren kwam hij ook, zij het een prof. Calisto Chigi tot beetje laat, n.l. 's avonds rector-magnificus, maar de andere helft sprak zich uit voor een herbenoe ming van prof. Paolo Ge- litelli. De vraag is nu, welke rector bevoegd is om de bullen van de ge- was een aanklacht inge- de vierde dag. Producten Tegen een boer in Hol- stebro in Denemarken diend wegens het vervoe ren van passagiers met een tractort hetgeen vol gens de Deense wet ver boden is. De boer vroeg aan de rechter: „Is het promoveerden rechtsgel dig te ondertekenen. Het zekere en onzekere Al drie dagen en drie nachten zat een meisje niet zo, dat ik met mijn in de wachtkamer van tractor wel producten van hét eindstation van de mijn eigen boerderij mag spoorwegen te Milaan, vervoeren?" De rechter toen de politie het nodig sloeg het wetboek op en oordeelde om eens aan moest de boer gelijk ge- haar te vragen, waarom ven. „Laat me dan maar ze daar maar zat te zitgaan", zei toen de boer, ten. Zij liet aan de agen- „want ik vervoerde mijn ten een brief van haar twee dochters". Over de oorsprong van het feest doen allerlei verhalen de ronde. De ene ge- Waarom? Dat we- schiedschrijver laat de gebuiken stam- wr,„de Geer?fr<?s" men uit de tijd der Romeinse overheer bergenaren zelf met precies, want er zijn smg' toen °v de Oudenberg offers aan teveel tegenstrijdi- Bacchus gebracht werden, de ander ziet g^,~feJ^la^en 'ie' de Lentefeesten van de Kelten als oor- Vven om erVnogheen slJTOn0' BlJ die pesten werden drank- touw aan vast te offers gebracht om de goeden een rijke kunnen knopen, visvangst en goede oogst af te smeken. Maar het feest is er en iedereen neemt Geloofwaardiger klinken de belege- er enthousiast aan rings-verhalen. Het zou destijds gebrul deel. kelijk geweest zijn dat kasteelheren na 's Middags om twee het behalen van een overwinning hun uur komen alle ver- ondergeschikten tracteerden op brood, enigingen van Gee- vis en wijn. Een ander oorlogs-vertelsel raardsbergen op het heeft de meeste aanhangers. Geeraards- Stationsplein bijeen, bergen zou zolang belegerd zijn, dat de om een stoet samen bevolking van honger dreigde om te ko- te stellen. Vooraf men. Het laatste redmiddel was een list. gegaan door de drie Wat er nog aan eten binnen de wallen fanfarecorpsen gaan aanwezig was, werd over de muur naar de deelnemers naar de vijand geworpen. De belegerende troe- de pastorie en het pen meenden dat er in de stad nog zo- stadhuis, om meneer veel voedsel aanwezig was, dat zo'n uit- pastoor en de bur- daging geen aderlating voor de burgers gemeester op te ha- betekende. Nog langer belegeren leek len. Dan gaat het hopeloos en de soldaten trokken weg. in optocht naar de Oudenberg, waar Het zal wel altijd bij gissen blijven, rond het kapelleke In oude geschriften van 1397 staat te van O. L. Vrouw lezen, dat de ..Krakelingenworp en de het ritueel kan be- Tonnekensbrand'' al een eeuwenoud ginnen. Vijfduizend folkloristisch feest was. „Tja, als het nou echt moet", ook de parochieherder moet er aan geloven. lijke waarnemer uit een oogpunt van gevaar of anderszins onmogelijk is, een taak voor de televisie-camera. Een practisch voorbeeld van indus triële toepassing van televisie is de be veiliging van cokesovens tijdens het uit stoten van de lading. De employé, die de installatie voor het leegdrukken van de oven bedient, kan niet zien of aan de andere kant van de oven de wagon voor het afvoeren van de cokes op het goede moment voor de betreffende oven gearriveerd is. Dit leidt dikwijls tot grote moeilijkheden; als de gloeiende massa niet in de daarvoor bestemde, speciale wagon terécht komt wordt de spoorlijn gedurende lange tijd gestremd. Verder behoren persoonlijke ongevallen bij deze werkzaamheden niet tot de uit' zonderingen. Door middel van een tele visie-installatie kan op veilige afstand van de hitte gecontroleerd worden of aan de andere kant alles gereed is voor het legen van de oven en of het bedie nende personeel zich in veiligheid heeft gesteld. In principe vertoont de industriële televisie-apparatuur geen opvallende verschillen met die voor omroepdoel- einden. Doordat echter één schakel, namelijk de zender, is uitgevallen, is het geheel belangrijk eenvoudiger ge worden.' De opname-camera is door middel van een speciale, afgescherm de kabel rechtstreeks met het weer- gave-apparaat verbonden. De electri- sche signalen behoeven dus niet door de aether naar hun plaats van bestem ming gestuurd te worden, hetgeen tot een belangrijke beperking van de noodzakelijke apparatuur leidt. Bij de Philips industriële televisie - installatie, die onlangs het levenslicht zag. is de opname-camera naar alle richtingen draaibaar. Deze camera is klein van afmetingen, hetgeen het voordeel biedt, dat zij ook in kleine ruimten kan worden aangewend. Philips brengt voorts een nieuw rönt- gendiffractie-apparaat, waarmee het mogelijk is op snelle en doeltreffende wijze de structuur en samenstelling van onbekende stoffen te bepalen. Het Eindhovense bedrijf is er ook in geslaagd een nieuw stiftlasprocédé te ontwikkelen, waarvoor geen ingewik keld stuurapparaat nodig is. De duur van het lasproces wordt niet langs me chanische of electronische weg. maar door laspatronen geregeld. Doordat in een beschermende atmosfeer wordt ge last, bezit de las een bijzonder goede kwaliteit. (Van onze correspondent) In de Hoofdstraat te Epe sneuvelde dezer dagen in de avonduren een ruit van het kantoorgebouw van de Rotter damse Bank. Op hetzelfde moment, dat de ruit kapot viel, trad in de kazerne van de Rijkspolitie te Epe de alarm installatie in werking, die het bankge bouw met de kazerne verbindt. Even later daverden motoren met enkele le den van het politiecorps naar het bank gebouw. Dit werd van onder tot boven doorzocht maar van de vermeende in- breker(s) geen spoor. Trouwens niets wees er oo dat het kantoorgebouw van de bank bezoek van ongenode gasten had gehad. Er was alleen maar een gesneuvelde ruit. De activiteit van de politie trok de aandacht van de Epe- naren, die in groten getale de brutale inbraak bespraken. Het werk van de politiemannen werd niet weinig be moeilijkt door de afwezigheid van de bankhouder, die met zijn vrouw op fa miliebezoek was. Toen het echtpaar gehoord kon worden bleek, dat het hondje, dat men alleen had achterge laten, de schuld van de opschudding was. Het dier was op een gegeven ogenblik door de ruit gesprongen: daar mee blijk gevende zijn baas niet te hebben begrepen, toen deze hem had gezegd braaf thuis te blijven. De 41-jarige vertegenwoordiger O. R. C. O. ging dezer da'gen in 's Graven- hage een partijtje gokken, dat duurde een hele nacht door. Toen hij de 200, die hij op zak had, had vergokt, leende hy 600 en gaf daarvoor de auto van zijn patroon in onderpand. De 600 verdwenen even snel als het eerstge noemde bedrag. O. zal nu vervolgd wor den wegens verduistering. Hij was in dienst van een oliefabriek. Het Leeuwarder Gerechtshof heeft de 51-jarige S. de J. uit Franeker we gens doodslag op zijn vrouw veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. De rechtbank had De J. veroordeeld tot zes jaar met af trek en ter beschikking stelling. Het Hof had anderhalf jaar geëist, de rechtbank acht jaar. De deelnemers aan de herdenking op de Woeste Hoeve begeven zich van de rijksweg ApeldoornArnhem naar het monument, waar zij bloemen neerleggen. (Van onze correspondent) Aan de grote weg tussen Apeldoorn en Arnhem staat een eenvoudig monu ment. Het is er opgericht ter nagedach tenis aan de 117 verzetshelden, die gis teren, negen jaar geleden op deze plaats werden gefusilleerd als represaille voor de aanslag op Rauter. Jaarlijks wordt hier, op de Woeste Hoeve, een herdenkingsplechtigheid ge houden. Talrijke familieleden, vrienden en kennissen waren ook gisteren weer naar de Woeste Hoeve gekomen, om aan wezig te zijn bij dit treffende gebeu ren, dat steeds wordt georganiseerd door de afdeling Apeldoorn van de Reünisten-Vereniging Oud Illegale Wer kers. De voorzitter van deze vereniging, de heer M. Buitenhuis, heeft er iri zijn welkomstwoord op gewezen, dat de ge voelens van haat en teleurstelling, die in de oorlog, en vlak na de bevrijding bezit van de harten hadden genomen gelukkig plaats hebben gemaakt voor andere gevoelens. Gevoelens van dank- baarheid voor hen, die hun leven voor onze vrijheid gaven en wier werk wij thans, ondanks de grote verscheiden heid in opvattingen, zullen moeten voortzetten. De burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, wees er vervolgens op, dat het drama aan de Woeste Hoe ve misschien wel het ergste is geweest, dat zich in Nederland tijdens de oor log heeft afgespeeld. Dit drama, zo merkte hij op, was om twee redenen diep menselijk. Ten eerste, omdat er zoveel rouwenden achterbleven en ten tweede, omdat het zijn oorzaak vond in de hoogmoed. De hoogmoed die ten slotte de oorzaak van elke oorlog is Namens de gemeente Apeldoorn leg de burgemeester des Tombe hierna een fraaie krans in de Apeldoornse kleuren aan de voet van het eenvoudige monu ment, waarna de Commandant Depot Koninklijke Marechaussee, kolonel N. D. Nammensma, een bloemstuk aan droeg namens het garnizoen. De heer J. Noteboom legde een krans namens de Vereniging van Reserveofficieren en de heer L. Muller en de 2e Luitenant L. van Woudenberg hetzelfde namens de Vereniging van Ex Politieke Ge vangenen in Oorlogstijd. Zoals we gisteren in een deel van onze oplaag nog konden melden heeft de dader van de moord op de jonge vrouw in de Van Kinsbergcnstmat tc Den Haag, de 36-jarige E. K., zich gis termiddag omstreeks twaalf uur by de politie te Amsterdam gemeld. De Haag se politie heeft hem in de hoofdstad een verhoor afgenomen en daarna zyn de politieambtenaren met hun arrestant naar Den Haag vertrokken. Daar werd hy voorgeleid voor de commissaris van de Centrale Recherche. K. beweert dat hy in de nacht van de misdaad de typiste op de gang is tegengekomen en haar om f 10.heeft gevraagd. Toen zij weigerde, volgde hij haar de kamer in. Het meisje wilde gaan gillen, waarop hij haar de keel dicht kneep. Toen zy, naar zijn mening, be wusteloos was, doorzocht hij de kamer en nam uit een tas, die onder de tafel stond, f 960.weg. K. had de avond voor de misdaad be- hoorlyk gedronken en na het plegen van zijn daad deed hij zich wederom te goed aan sterke drank. De dader heeft zich per taxi naar Amsterdam begeven. De chauffeur van deze wagen is in middels door de politie opgespoord. Vol gens zijn zeggen zou K. bij het verne men dat hij het meisje gewurgd had, berouw hebben gekregen en zich hebben aangemeld. Het geld zou hij hebben weg geworpen. K. is oud-S.S.-er. De typiste was werkzaam bij de Generale Staf in de Juliana-kazerne. Voorlopig kan worden aangenomen dat roof het enige motief van de daad is ge weest. De politie is thans bezig de ver klaringen van de aangehoudene te ve rifiëren en na te gaan wat hij de avond voor de misdaad heeft gedaan en wat hij daarna precies heeft uitgevoerd. Gisteren is de sectie op het stoffelijk overschot verricht. Het rapport kan over enkele dagen tegemoet worden gezien. Een aantal door de Japanse immigra tiedienst vastgehouden buitenlandse zee lieden, waaronder Noren, Zweden, Grieken en Nederlanders, dat had ge poogd Japan op onwettige wijze binnen te komen, had er kortgeleden in een brief aan de pers over geklaagd dat hun verblyven vuil en vol ratten waren, dat er slechts in geringe mate medische hulp was te verkrijgen én dat zij geen hulp van de consuls hunner landen kon den krijgen. Een ambtenaar van de Japanse immi gratiedienst heeft naar aanleiding daar van verklaard dat de betrokkenen zo goed mogelijk behandeld worden. Hij gaf toe dat de verblijven „niet voldoen de" zijn, hetgeen hij toeschreef aan de beperkingen, die de begroting van de dienst met zich brengt. Ook zeide hy dat de vastgehoudenen „er blijkbaar geen rekening mede houden dat zy hier verblijven als onwettige immigranten" en dat zij „voortdurend om een behan deling vragen, die men als hotelgast kan verwachten". (Reuter).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5