Gouden priesterfeest pater H. Caminada O.F.M. Wat zal 1954 voor de visserij brengen Vocaal Dames-ensemble „Noi Otto" Kerkelijke viering op 9 Mei, buitenkerkelijke op 10 Mei 319 woningen in Haarlem aan besteed Spreiding export verse haring gewenst 15-jarig meisje door gas bedwelmd Streekplan voor de Zaan aangenomen Soliste: Berthe Datjelaar, piano RADIO heemstede f Op veelvuldig versoek herhaling van de rootóe ^oróet sSh ow WOENSDAG 10 MAART 1954 PAGINA 2 DEKEN J. KUILMAN IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN Installatie officier te Haarlem Dinsdagochtend 16 Maart Bezinningsavond Kath. Vrouwenbeweging Oefenrit transport bataljon Haarlem Gas uitgeblazenmaar de toevoer niet afgesloten Weekend in Stadsschouw burg Burgerlijke Stand GEMEENTERAAD HAARLEMMERLIEDE Comité Koninginnedag krijgt 200 gulden Haarl. Kunstgemeenschap „PUCK" OP HET DIEVENBAL Brug bij Holland-Nautic tijdelijk gesloten FAILLISSEMENTEN Beurs van New York Eerste discussie-avond voor R.K. voetballeiders BLOEMENDAAL Ouderavond St. Joseph- school Provinciale Staten van Noord-Holland Wordt Eyerlandse Gat afgesloten Lening aan Stichting Geestelijke Volksgezondheid Eerste plan in Nederland „DE ETSEN VAN REMBRANDT" Ledenvergadering „Stille Omgang" Een mooi resultaat ZANDVOORT Albert Vogel voor ,,'t Helm" Waterstanden A MEVROUW PETERS-SMIT GROTE HOUTSTRAAT 110 HAARLEM t.o. Cinema Palace Zaterdag 13 Maart a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat pater Honora- tus Caminada te Weert de H. Pries terwijding ontving. Voor de huidige jonge generatie van Katholiek Haarlem zal deze, in de zie- lendienst vergrijsde pirester misschien een onbekende zijn. De ouderen daaren tegen zullen zich hem nog wel levendig herinneren als de enthousiaste Fran ciscaan, die van 1907 tot 1921 aan de Groenmarktkerk stond. De parochianen van de St. Antonius- kerk dragen nog de dankbaarste her inneringen mede aan pater Carpinada's parochiële initiatieven. Zij, die met hem hebben samengewerkt in de voorma lige R.K. Kring, St. Jozef gezellen ver eniging (met vermaarde tekenschool) en Haarl. R.K. Ver. van Vacantiekolo- nies, herinneren zich ongetwijfeld, hoe uit alle plooien van zijn ruig habijt de activiteiten plachten te loeren. Knipogend opperde men de mogelijk heid, dat pater Caminada wel eens vier kaarsen in de kap van zijn pij zou kunnen dragen. Deze mogelijkheid werd zekerheid in 1931, toen pater Caminada gekozen werd tot Provin ciaal der Minderbroeders van de Ne derlandse provincie. Na afloop van zijn provinciaal bekleedde hij nog ver schillende gewichtige functies in de Franciscaanse gemeenschap. In 1952 keerde hij naar Haarlem te rug. waar hij thans in de H. Hart- pastorie èn van een welverdiende rust èn van zijl* zielzorg onder de allerpril ste generatie van hét Kleverpark ge niet. In verband met de Vastentijd is de viering van dit gouden priesterfeest uitgesteld. Op Zondag 9 Mei a.s., om half elf, zal de jubilaris een H. Mis op dragen in de H. Hartkerk. (Des mid dags, van 2 tot 3 uur, wordt een re ceptie gehouden in de parochie-biblio theek, naast de pastorie). De buiten kerkelijke viering is vastgesteld op Maandagavond 10 Mei: alsdan zal in De Kon. Lieder Tafel „Zang en Vriend schap (dirigent Jack P. Loory) zal deel nemen aan het zangerstournooi, dat Zondag 21 Maart te Amsterdam wordt gehouden ter afsluiting van de eeuw feestviering van de Koninklijke Mannen- zangvereniging „Apollo" te Amsterdam. Zang en Vriendschap zal ten gehore brengen „Morgenlied" van Philip Loot3, „Coplas" van Oscar van Hemel en „Dat liet van den Rhynscen Wijn" van Henk Badings. Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft de burgemeesters van de gemeenten, waar de deelnemende koren zijn gevestigd uitgenodigd voor een gezamenlijk diner met de burgemeester van Amsterdam. Naar wij vernemen heeft Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, de uitnodiging aanvaard. Voor de leden van de St. Adelbertver- eniging spreekt vanavond de heer A. M. Boelen (KASKI) over „Industrialisatie en urbanisatie van de IJmond, uit ka tholiek oogpunt bezien. Voor de werkgroep Kennemerland van de Archeologische werkgemeenschap voor Westelijk Nederland spreekt Woens dag 17 Maart, des avonds om acht uur in „De Leeuwerik" de heer F. E. Far- werck over het onderwerp: Atlantis. Donderdag 18 Maart spreekt de heer W. D. H. Rosier uit Amsterdam, hoofd redacteur van het maandblad „Gens nos tra", in „De Leeuwerik" over „Vijftig jaar genealogische herinneringen." De heer Rosier houdt deze causerie op de contactavond van de Nederlandse Ge nealogische Vereniging, afdeling Haar lem en omstreken. Donderdag 1 April wordt onder auspi ciën van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek een avond georganiseerd, waarop belangstellenden alle mogelijke vragen over literatuur, lectuur, schrij vers, bibliotheekwezen, boekhandel en uitgeverij ter onmiddellijke beantwoor ding kunnen voorleggen aan een forum. Dit forum zal worden gevormd door mej. CL Vinkenburg (directrice der Leeszaal), en de heren P. Coeberg (boekverkoper), drs. H. L. Prenen (schrijver en criticus, leraar aan het Mendelcollege), drs. B. Rijdes (schrijver, leraar aan Kennemer- lyceum) en Nico Verhoeven (dichter en criticus). Het forum staat onder presi dium van de voorzitter van het bestuur van de R. K. Openbare Leeszaal cn Bi bliotheek te Haarlem, drs. H. W. M. van Run, en wordt gehouden in de Muziek zaal van Brinkmann. het Gem. Concertgebouw een éclatante revue worden opgevoerd. Intussen is een comité gevormd, dat gelden vergaart voor een feestgeschenk. Allen, die bij deze gelegenheid uiting willen geven aan hun dankbaarheid en sympathie jegens de gouden jubila ris, worden verzocht hun bijdragen te storten op postgironummer 307260 ten name van de heer P. P. W. Randoe (Gierstraat 22, Haarlem) onder ver melding van „feestgeschenk pater Ca minada". O. De architecten B. J. J. M. Stevens en H. Tuninga hebben vanmorgen in ge bouw Zang en Vriendschap te Haarlem de bouw van 176 etagewoningen, vijf woningen voor bejaarden, kantoor en werkplaats voor de R.K. woningbouw vereniging St. Bavo en de bouw van 136 etagewoningen, twee woningen voor bejaarden, 12 winkels', kantoor en werkplaats voor de Coöperatieve Wo ningbouwvereniging voor gemeenteper- soneel te Haarlem aanbesteed. De twee complexen zijn geprojecteerd aan en nabij de Schipholweg en Hannie Schaft- straat in Haarlem-Zuid-Oost. De hoog ste inschrijver voor de beide projecten samen was D. Harmsen uit Den Haag met een bedrag van f 4.449.000; de laag ste Panagro N.V. te Warmond, die des tijds ook het beursgebouw „Treslong" te Hillegom gebouwd heeft, met een bedrag van f 3.404.000 De gunning is aangehouden. Deken J. J. A. Kuilman is Dinsdag middag ter observatie in de Mariastich- ting opgenomen. Vermoedelijk zal de Deken volgende week een operatie moe ten ondergaan. De nieuwe officier van justitie in het arrondissement Haarlem, mr. B. v. d. Burg, zal Dinsdagochtend 16 Maart omstreeks half elf worden geïnstalleerd. De installatieplechtigheid, welke ge schiedt in de grote zittingszaal van het gerechtsgebouw aan de Jansstraat wordt verricht door de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. ba ron van Tuyll van Serooskerken. De Kath. Vrouwenbeweging,, 2e af deling Overveen, 'houdt Donderdag 11 Maart een bezinningsavond om kwart over acht in de parochiekerk O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Ook niet-leden zijn welkom. De eerste compagnie van het 113e transportbataljon uit Haarlem houdt deze week tijdens vier opeenvolgende nachten een oefenrit in colonnerijden. De rit is Maandagavond in Haarlem begonnen. Dinsdagmorgen hebben de militairen hun bivak in de omgeving van Heerenveen opgeslagen, vanwaar zij des avonds zijn gestart om vanmor gen in de buurt van Wezep opnieuw een bivak op te slaan. Vanavond ver trekken de voertuigen voor de derde nachtelijke rit, die in de omgeving van Amersfoort zal eindigen. De vierde en laatste nachtelijke rit, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag wordt ver reden, begint cn eindigt in de omstre ken van Amersfoort, doch de 57 deel nemende voertuigen zullen tot nabij Den Bosch rijden. Vrijdag zal de com pagnie naar Haarlem terugkeren. -j BIOSCOPEN: REMBRANDT: „The Captain's Paradise". Volwassenen. Tijden 2, 4.15. 7 en 9.15 u. PALACE: „Zolang jij bij mij bent", 14 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Gewetenswroeging", 18 jaar. Tij den 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De verovering van de Mount Everest", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: „Spoorwegsabotage" 14 jaar. Tij den 2.30 en 8 uur. FRANS HALS: „Berlijn, stad van avontuur", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 u. MINERVA: „Song of my heart". Wo. 2.30 en 8.15 uur. Do. 8.15 uur. Woensdag 10 Maart Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" in „Staatszaken", 8 uur. Donderdag 11 Maart Frans Halsmuseum: Comité voor jonge toonkunstenaars, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 1015 u en des Zondags van 13—16 uur. Teylcrs Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot, Geopend van 115 uur (behalve Maandag). Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van recente werken van H. F. Boot. Geopend van 1018 uur. Kunsthandel Bier. Groot Heiligland 66, Oud-Chinese Kunst. Huis van Looy: Interscholaire expositie. Geopend 1017 en 19.3022 uur. Zondag 1417 uur. Het Bedrijfschap voor Visserijproduc ten heeft zich weer gewaagd aan een prognose van wat de visserij in het lopende jaar kan verwachten. Dat is geen gemakkelijk karwei, omdat het in deze bedrijfstak onmogelijk is de grootte van de productie in een ko mend jaar te becijferen. Er zijn immers een aantal onberekenbare factoren, welke de productie beïnvloeden, zoals visdichtheid, weersomstandigheden, e.d. Wel kon bij de opstelling worden uitgegaan van een bepaalde samen stelling van de vloot. Bij de raming van de afzet werd onder meer uitge gaan van de afzetmogelijkheden in voorgaande jaren, van afgesloten en nog te sluiten handelsverdragen etc. Wat de grote vaartuigen betreft, ver toont het vang-apparaat de laatste ja ren een vrij constant beeld. Nieuwe trawlers werden in 1953 niet aan de vloot toegevoegd. Het ligt ook niet in de lijn der verwachtingen, dat dit in 1954 wel het geval zal zijn. Voor dit Voor een volkomen uitverkochte zaal concerteerde Dinsdagavond in de Re- naissancezaal van het Frans Hals Museum het Vocaal Dames Ensemble „Noi Otto" onder leiding van Frits Mondriaan. Laten wij ditmaal beginnen met een groot compliment te maken wat de programmakeuze en samenstel ling betreft. Op uitvoeringen als deze pleegt juist dit punt meestal het zwak ke element te zijn. Intussen is hiermede niet alleen het goede gezegd. De uit- voeringspractijken van „Noi Otto" lig gen zeer ver boven het middelmatige. Het ensemble beschikt over uitstekend stemmateriaal, en Fritz Mondriaan blijkt een gevoelige muzikale natuur te hebben, hetgeen zijn invloed op het geheel niet mist. Zo viel er op" dit con cert op menig gebied veel te genieten. Dat er desondanks nog wensen over blijven, kan diverse oorzaken hebben. Op de eerste plaats is de Renaissance- zaa] niet in alle opzichten gunstig wat klankmenging e.d. aangaat. Tweedens is het de vraag of de homogeniteit van het ensemble nog niet meer opgevoerd kan worden. De samenklank der stem men pakt niet overal. Jammer was vooral de detonatie bij de sopranen in de drie geestelijke koor werkjes van Joh. Brahms. Hiertegenover stond de menigmaal voortreffelijke ensemble klank in het prachtige werk „Sur la Mer" van de Franse toondichter Vin cent d'Indy. Een speciaal compliment verdienen ook de vertolkingen der vier populaire Spaanse gezangen van Joa quin Nin, stukken, die geen gemakke lijke pogaven bleken te zijn. Het duet uit Bach's Kantate no. 78 „Jesu der du meine Seele" was ontegenzeggelijk muzikaal, maar o.i. iets te mooi ge maakt, hetgeen de stijl van Bach niet overal verdraagt. Het „Standchen" opus 135 van Schu bert, met de verrassende modulaties, was echter stylistisch weer uitstekend. Hieraan werkte zeer zeker mede de warme, goed zittende altstem van de soliste Bep Misset—van Andel. Ook Truus MorienBlom toonde o.a. in Vincent d'Indy's genoemde werk over voortreffelijke stemkwaliteiten te be schikken. Verder mag niet vergeten worden de begeleidster Berta Bonset, die alle kwaliteiten van dien in zich verenigde. Tenslotte speelde Berthe Davelaar werken van Chopin, Debussy en de twee Spanjaarden. Granados en Ma nuel de Falla. Zij heeft hiermede de veelzijdigheid van haar productieve kunst óp dui delijke wijze gedemonstreerd. Haar Advertentie U koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies Keuze uit: O PHILIPS Q ERRES O FRIDOR O COLUMBIA O GRAETZ O braun O METZ Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING IN OVERLEG Van de zijde van de Haarlemse Bil jartvereniging „Door Eendracht Sterk" deelt men ons mede, dat de voor van avond en volgende avonden vastgestelde wedstrijden om de „Scandia Coupe" niet doorgaan, maar tot een nader te bepalen datum zijn uitgesteld. Op de algemene ledenvexgadering van de H.K.W., welke op 16 Maart a.s., des avonds ora 3 uut oij Brinkmann wordt gehouden, zal de voorzitter, d'e heer v. d. Kroft, wegens vertrek uit de ge meente, officieel afscheid nemen. Be halve de verkiezing van enkele be stuursleden, onder wie een nieuwe voorzitter, vermeldt de agenda de in stallatie van een groot aantal nieuwe leden en de huldiging van enkele jubi larissen. Na een korte pauze zal de heer Marcel Dierickx een causerie hou den over Vlaanderen. Morgen gaan leerlingen van de am bachtsschool in Haarlem naar Utrecht, waar zij de school technische dienst en Een merkwaardig voorval heeft zich Maandag voorgedaan in een huis aan de Helmbrekerssteeg. Toen de bewoonster van het huis thuiskwam, rook zij gas- lucht op de gang. Hierdoor verontrust liep zij meteen door naar de keuken, waar zij op de grond de 15-jarige inpak- ster J. M. V. aantrof, een meisje, dat bij haar inwoonde. Zij bleek niet buiten be wustzijn te zijn, maar was wel bedwelmd. De G.G.D. heeft haar naar de Mariastich- ting vervoerd, waar zij enige dagen in observatie moet blijven. Omtrent de toe dracht van deze affaire verklaarde het meisje, dat zij bezoek had gehad van een vriend, die voor haar het gas op het fornuis had aangestoken. Zij beken- Het Rotterdams Toneel, zal Zaterdag 13 en Zondag 14 Maart in de Stads schouwburg de e-rsie voorstellingen geven van „Hei Geiteneiland van Ügo Betti onder regie van Frits van Dijk. De vertaling is van C. J. Kelk. Medespelenden zijn in volgorde van opkomst: I'ientje Berghegge, Joop Kok, Ko van Dijk, Charlotte Kohier en Elisa beth Versluys. Geboren: R. M. B. Hensen-van den Bosch, z. J. Chr. C. Nagtzaam-Kanne- kens, z. L. E. Elskamp-Heim, z. C. Eland- Klaver, d. I. Nederstigt-Kunis, d. Chr. M. Geenevasen-Cornelissens, d. A. Hartman -van Balen Blanken, d. R. J. van Dru- nen-Kneijnsberg, d. A. M. Velde-Boer, d. Ondertrouwd: W. Selhorst en J. Bon man. P. E. Jonker en H. J. Kaufman. Overleden: G. Baas, 84 j„ Muiderslot- weg. T. Oosterling, 73 j., Saenredam- straat. C. Bakker, 83 j., Crayenesterlaan. J. J. Veldhuis, 85 j., Schotersingel. J. Jantz-Pels, 69 j., Schutterstraat, P. P. J C. van Swaaningen-Poortman, 87 j„ woc, Zuider Buiten Spaarne. H. J. van Zan- centrale werkplaats van de Kon. Land- j ten-Kruijff, 60 j„ Hazepaterslaan. C. J. macht zullen bezoeken. De reis wordt Bottelier-Stammers, 81 j„ Indischestraat. per bus gemaakt. O. Otter- van Arkel, 52 j., Kamperlaan. de zelf niet met gas te kunnen omgaan. Toen zij dan ook het gas niet meer no dig had de vriend was inmiddels al weer vertrokken blies zij het eenvou dig uit. Zij was daarna op een stoel gaan zitten, was wat soezerig geworden en in slaap gevallen. Zij moet van haar stoel gevallen zijn, want zij lag op de grond, toen de bewoonster van het huis thuiskwam. Deze constateerde toen, dat de hoofdkraan en een der branders open stond. Een geluk was echter, dat de laat ste gaspenning juist verbruikt was, zo dat de gastoevoer reeds na korte tijd moet hebben opgehouden. In drie kwartier heeft de gemeente raad van Spaarnwoude en Haarlem- merliede gisteravond de 10 punten tel lende agenda afgewerkt. Het uitvoerigst is nog gesproken over het voorstel om aan het Comité Koninginnedag een sub sidie van f 100 toe te kennen voor de 250 kinderen die in de gemeente schooi gaan en aan het Koninginnefeest zullen deelnemen. Op voorstel van de heer v. Essen (V.V.D.), gesteund door de heer Douve (K.V.P.) werd besloten het bedrag te verhogen tot, f 200, mede door dat de heer Kroon (K.V.P.)gepleit had voor deelneming aan het feest door de kinderen, wonend in Spaarnwoude en Ruigoord. Het feest zal echter in Half weg worden gehouden. Er werd verder besloten tot plaatsing van 5 verkiezingsborden overeenkomstig het voorstel van B. en W. Indien plaat sing van een bord in Ruigoord nodig mocht zijn, zullen B. en W. ook hieraan aandacht wijden. De heer L. Rietveld uit Amsterdam, die gegadigde is voor het perceel Em- maplein 5, heeft zijn bod verlaagd tot f 16.500. Overeenkomstig de wens van de heer Gijzel (P.v.d.A.) werden B. en W. gemachtigd het huis voor die prijs te verkopen, tenzij zich vóór het mo ment van de verkoop een liefhebber uit de gemeente zelf meldt, die de wo ning voor weinig minder wil kopen. spel is ontdaan van iedere plompheid, maar neigt eerder over naar het fra giele. Debussy verdraagt dit buitenge woon, en zo werd de weergave van „l'Isle joyeuse" een hoogtepunt met een bepaald cachet in dit programma. In de etude van Chopin hadden wij gaarne iets meer muzikale expansie gehoord. Daartegenover stonden echter twee boeiende en rijk aan kleurschakeringen zijnde reproducties van de Mazurka's en een Nocturne. Speciaal de laatste bezat een tere, innig lyrische onder grond in Berthe Davelaar's spel. Met enkele „Deutsche Tanze" van Schubert besloot „Noi Otto" dit interes sante concert. JAN LAARVELD De leden van de Haarlemse Kunstge meenschap hebben gisteravond in de Stadsschouwburg ongetwijfeld enkele pleizierige uurtjes beleefd aan de voor stelling van de toneelgroep „Puck", welke voor het voetlicht kwam met het „Dievenbal" van Jean Anouilh. Het verhaal van drie dieven, die in een rijk gezelschap terecht komen en feitelijk tegen wil en dank een graven- rol moeten spelen, levert reeds voldoen de stof op voor alle mogelijke compli caties. Wanneer bovendien een dochter des huizes en een der dieven verliefd op elkaar worden, dan kan dat de op lossing van de hele affaire misschien veel moeilijker, maar toch ook uiterst charmant maken. Zo was dat ook gis teravond en de mensen van „Puck" hebben deze twee groepen, dank zij de regie van Ank van der Moer, op rake wijze getekend. Daartegenover kregen ook de twee bekrompen en burgerlijke bankiers letterlijk en figuurlijk 't volle pond. Dit spel vraagt overigens veel Franse zwier en waar de groep deze niet in alles kon opbrengen, slaagde van dit comedie-ballet de comedie meer dan het ballet. Egbert van Paridon, Wim van den Heuvel en Frans 't Hoen maakten van de dieven drie kostelijke types, maar Dick Scheffer en Wim Kouwenhoven de den als de bankiers niet voor hen onder. Cas Baas speelde Lord Edgar wat ge forceerd pn van de damesrollen noemen wij graag die van de twee dochters, eerlijk en spontaan gespeeld door Karin Haage en Sepha Dierikx. Met ingang van Vrijdag 12 Maart zal de brug bij de Holland Nautic, in ver band met werkzaamheden, voor de tijd van twee a drie weken voor het ver keer (voetgangersverkeer inbegrepen) worden afgesloten. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 9 Maart failliet verklaard: H Booman te Vijfhuizen. Rechter commissaris: mr. C E. Muller. Curator: mr. O. H. van Wijk. te Heemstede. Wegens gebrek aan baten zijn opge heven de faillissementen van: W. Nies- sink te Haarlem Reohter-Commissa- ris: mr. N. Smits. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw te Haarlem. A. Giuliani te Zaandam, zaakdrijvend te Amsterdam Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. D. Aten te Zaandam. A. B. Kroes te Badhoevedorp Rech ter-Commissaris: mr. H. J. Cokart. Cu rator: mr. O. H. van Wijk te Heemstede Th. P. J. Jackel te Badhoevedorp. Rechter-Commissaris: mr. H. J M. Co- kart. Curator: mr. O. H. van Wijk te Heemstede. Door het verbindend worden van de uitdelingslij sten zijn eeëindigd de navol gende faillissementen: J, Kwikkei te Koog aan de Zaan. Rechter-Commissaris: mr C. E. Muller. Curatrice: mevr. C. F. Labey—Kehrer. J. Prinsen te Haarlem. Rechter-Com missaris: mr N, Reeling Brouwer. Cu rator: mr A. D P. V. van Löben Seis te Haarlem. J. Meesters te IJmuiden-Ocst, gem Velsen. Rechter-Commisasris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. P J. Prinsen Geerligs te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam van 27 Januari is, na hoger beroep vernietigd het vonnis van de Rechtbank te Haarlem van 5 Januari, waarbij R. Woning te Beverwijk fail liet is verklaard met benoeming van mr. J. O. Baron te Beverwijk tot cura tor. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam van 10 Februari is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de Rechtbank te Haarlem van 19 Januari, waarbij H. J van Duum te Haarlem filliet is verklaard mét benoeming van mr. K. A. F. J, Pliester te Haarlem, tot curator. \naconda Goppei Bethlehem Stee) Ghrysler Corp eneral Ëleerr.c General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery ward North American Co. Radio Corp Republic SteeJ Shell Union Oil Southern Hacittc Southern Railway Tidewater U S Steel 8/3 32% 55 60% 102 63% 9% 69% 59% 21% 26% 49% BOexd 44 44% 22 41% 9/3 33 55 60% 102 63% 9% 59 59 21% 27% 50% 90% 43% 45 22 41% jaar zijn 19 stoom- en 17 motortrawlers beschikbaar. In 1953 namen 21 stoomloggers aan de visserij deel. Ook in dit aantal zal in 1954 weinig verandering komen. De groep motorloggers heeft de laatste ja ren een geringe uitbreiding ondergaan. Het aantal van deze vaartuigen liep op van 217 stuks in 1952 tot 220 stuks be gin Januari 1953. In 1953 werden 2 nieuwe loggers aan de vloot toege voegd; 2 opgelegde motorloggers wer den vernieuwd en weer in de vaart ge bracht, terwijl 2 kleinere loggers naar Noorwegen werden verkocht. De kottervloot onderging in 1953 een flinke uitbreiding. Twintig eenheden werden aan de vloot toegevoegd. Hier van waren 6 nieuw gebouwde kotters, terwijl de overige uitbreiding is toe te schrijven aan verandering en moderni sering van andere typen vaartuigen. In 1954 zullen waarschijnlijk 155 kotters met een motorsterkte van 80 pk. en hoger de visserij uitoefenen Voor de kleine trawl- en garnalenvis serij zijn voor 1954 409 vaartuigen aan wezig, terwijl voor de visserij op het IJsselmeer, de Waddenzee, de zeegaten en de Zuid-Hollandse en Zeeuwse Stro men ongeveer 1700 schepen beschikbaar zijn. De aanvoer van verse haring bereik te in 1953 een hoog peil met een to taal van 51.673 ton. Deze hoeveelheid werd niet in zijn geheel voor mense lijke consumptiedoeleinden afgezet. Ruim 14.000 ton verse haring werd doorgeleverd aan de vismeelindustrie. Door de minimumprijs-regeling en het bestaan van egalisatiefondsen waren de vissers verzekerd van een mini- mum-opbrengst per kg., hetgeen in vloed heeft gehad op de omvang van de aanvoer. Voor 1954 mag gerekend worden op een aanvoer van circa 55.000 ton verse haring. Volgens afgegeven uitvoermachtigin- gen bedroeg de export in 1953 6.487 ton voor een waarde van f 2.49 millioen. Afzet vond onder meer plaats naar België. (1477 ton), West-Duitsland (1936 ton), Tsjechoslowakije (1747 ton) en Oostenrijk (724 ton). Naar deze lan den zal ook in 1954 uitvoer wel moge lijk zijn. Er zal echter in toenemende mate moeten worden getracht verse haring te exporteren naar die landen, welke zelf geen verse haring aanvoeren. Wel licht liggen er mogelijkheden in Oost- Duitsland en Polen, hoewel het, gezien de samenstelling van het export-pakket van deze landen, niet eenvoudig zal zijn compensatietransacties af te slui ten. Ook bij de visconserven-industrie zal in 1954 ongetwijfeld een aanzienlijk kwantum verse haring kunnen worden geplaatst. In 1953 was dit 19200 ton. Op de binnenlandse markt werd in 1953 naar schatting 14000 ton verse haring afgezet. Wij herinneren er nog even aan, dat morgen, Donderdagavond, in het Bonds- gebouw van de afdeling Haarlem KNVB de eerste van de reeks discussie-avonden wordt gehouden, georganiseerd door de Commissie van Katholiek voetbal in de afdeling Haarlem. Spreker op deze eerste avond is de Diocesane Sportadviseur rector W. G. Grimbergen met als onderwerp: Heeft de sport mij rijker gemaakt? Van elke aangesloten vereniging wor den minstens twee bestuursleden c.q. jeugdleiders verwacht. Op de ouderavond van de St. Joseph- school te Bloemendaal, welke Donderdag 11 Maart, des avonds om acht uur in hotel Rusthoek wordt gehouden, zal pater S. Duynstee O.F.M. spreken over „Het gezin in een veranderende samen leving." Na de pauze zal de heer A. P. van der Mey, voorzitter der oudercom missie, enkele woorden spreken over het werk en de doelstellingen der com missie, waarna er gelegenheid zal zijn tot discussie en het stellen van vragen. In de vanmorgen voortgezette ver gadering van de Prov. Staten van Noord Holland kwam een voorstel aan de or de, 'n lening van f 100.000 te verstrekken aan de stichting voor geestelijke volks gezondheid in Noord-Holland. De stich ting heeft dit verzoek ingediend, omdat men door een mindere bijdrage van het rijk dan waarop was gerekend, in een moeilijke financiële positie was komen te verkeren. De heer Sajet (PvdA) be pleitte een betere samenwerking tussen de provinciale ziekenhuizen onderling, speciaal met het ziekenhuis in Sant poort. Volgens de heer Blaauwboer (VVD) leefden de gemeenten niet vol doende met de stichting mee. Hierop antwoordde de heer Scholten (PvdA) dat er plannen tot reorganisatie bestaan, waardoor de gemeentebesturen een gro ter aandeel in het werk krijgen. Gedeputeerde Rustige deelde mee, dat er met het provinciale ziekenhuis overleg was gepleegd over meer samen werking met de stichting. De gemeen ten zelf hebben groot belang bij de stichting, omdat zwakzinnigen door het werk der stichting langer in de maat schappij gehandhaafd kunnen worden, ofwel spoediger daarin terugkeren. Aan het bestuur van de stichting zal een verzoek worden gericht tot meer sa menwerking met de gemeentebesturen. Het voorstel werd daarna aanvaard. Naar aanleiding van het voorstel tot verlening van een bijdrage in de ver- dedigingskosten van de Noordoostpunt va'n het eiland Texel vroeg de heer Voorthuizen (VVD) zich af, waarom het Rijk niet voor 100% deze kosten draagt. Hij achtte het onnodig, dat 20% van dc kosten voor rekening komt van de Pro vinciale Staten. Gedeputeerde De Vries verklaarde, dat het besluit om 20 pet., met een maximum van f 1.600.000, bij te dragen in de kosten, genomen was naar aan leiding van een nieuwe bespreking met de directeur van de Provinciale Rijks waterstaat. Hij stond een afsluiting van het Eyerlandse Gat voor, omdat de viermaal daags in- en uitgaande vloed de kust van Texel daar ter plaatse in gevaar brengt. Een afsluiting zou duin vorming tengevolge hebben, zodat t.z.t. de eilanden Texel en Vlieland één vloeiende lijn zouden verkrijgen. De heer v. d. Vaart, wethouder in Den Helder, stelde daartegenover, dat een afsluiting van het Eyerlandse Gat een snellere stroom door het Marsdiep zou tengevolge hebben, waardoor de kust bij Den Helder zeer in gevaar zou ko men. De vergadering besloot echter, om, mocht het Rijk overgaan tot afslui ting van het Eyerlandse Gat, de bij drage uit de provinciale kas voor dat doel te bestemmen. Er werd verder be sloten tot een bijdrage aan het comité tot huldiging van dr. ir. C. Lely. Zonder hoofdelijke stemming hebben Dinsdag de Provinciale Staten van Noord-Holland het streekplan voor de Zaan aangenomen, nadat vier voorstel len tot kleine wijzigingen van plaatse lijke aard waren verworpen. De leden brachten vele woorden van dank aan het adres van Ged. Staten, die met grote voortvarendheid aan dit plan, dat drie jaar voorbereiding vergde, hebben ge werkt. Vooral mei. mr. Ribbius Peletier werd in de dank betrokken en de Sta tenleden. voorgegaan door de voorzit ter, mr. dr. de Vos van Steenwijk, brachten haar een hartelijk applaus. De toelichting op het streekplan be droeg alleen al 160 pagina's foliodruk. Na het zeer uitvoerig commissie-onder zoek, welke commissie vijfmaal lang durig vergaderde, duurden de discus sies in de Staten niettemin nog zes uur. Dit is het eerste streekplan in Neder land dat kracht van wet zal krijgen, indien niemand der bezwaarden beroep zal doen op de Kroon. Door aanneming van dit streekplan waartegen 287 instellingen en personen bezwaren hadden aangevoerd, zullen de tien Zaangemeenten gebonden zijn aan bepaalde bestemmingsvoorschriften waarvan vooral die met betrekking tot de industrievestiging van zeer groot be. lang zijn. Voor een zeer groot aantal aandach tige leden van de Heemsteedse Kunst kring heeft dé heer H. P. Baard, direc teur van het Frans Hals Museum te Haarlem, een boeiende lezing met fraaie lichtbeelden gehouden over Rembrandt als etser. De heer Baard, die een boeiend spre ker is, begon zijn lezing met een inlei ding over de ets-techniek, meer in het bijzonder de droge naald-methode die door Rembrandt werd toegepast. Spre ker stelde vast, dat Rembrandt in al zijn werk niet slechts zijn belangstel ling voor zijn omgeving tot uiting heeft gebracht, maar ook alle facetten die in hem leefden. Dat Rembrandt over een grote zelfkennis beschikte, bleek wel uit twee zelfportretten, het eerste ge maakt in 1639, de periode van opgang, het tweede in 1648 toen hij met ziekte in zijn gezin en financiële achteruit gang had te kampen en hij bovendien om zijn toegepaste techniek veel aanvallen had te verduren. Spreker liet voorts dui delijk zien, dat ook Rembrandt wel de gelijk de invloed van Italiaanse, Duitse en ook Nederlandse schilders onderging. De mooiste lichtbeelden waren wel de twee portretten van zijn moeder, welke door Rembrandt met grote piëteit zijn gemaakt. Na de pauze behandelde de spreker in het bijzonder de illustraties, welke Rembrandt voor de Statenbijbel heeft gemaakt en toonde daarvan enige details op het witte doek. Aan het slot van de avond bracht de voorz. van de Heemsteedse Kunstkring, mr. dr. H. Kahrel, dank aan de heer Baard voor zijn boeiende causerie. In de grote zaal van het R.K. Ver enigingsgebouw te Heemstede had gis teravond de ledenvergadering van het genootschap van de Stille Omgang plaats. Na de openingstoespraak van de heer J. A. A. Elsenburg, volgde het jaar verslag van de secretaris, de heer A. B. M. Lijnkamp, waaruit bleek dat het vorig jaar 589 mannen en jonge man nen deelnamen aan de Stille Omgang. De penningmeester, de heer P. de Wildt, deelde mede, dat het batig kassaldo iets hoger is dan het vorig jaar. Daarna was het woord aan pastoor H. A. J. Drost, die een inleiding hield over de betekenis van het Mirakel van Am sterdam. Uit de mededelingen die daarna ge daan werden, stippen we aan, dat de Stille Omgang voor Heemstede op Zater dag 13 Maart gehouden zal worden. Voor de lopers wordt bij de Broeders op het Nagtzaamplein te Haarlem een Lof gehouden dat te 9 uur begint. Voor hen die per tram gaan, wordt des avonds te 10,30 uur een Lof gehouden in de St. Bavokerk aan de Herenweg. Na de Stil le Omgang komen de Heemsteedse deel nemers bij elkaar in de Redemptoristen kerk op de Keizersgracht. De aandacht wordt er verder op gevestigd, dat de tram naar Amsterdam niet stopt op de Westermarkt maar op de kruising Spui straatRaadhuisstraat. De vertoning van de film „Wilde pracht" waarvan de opbrengst bedoeld is als steun aan de missie van father B. Captein heeft het mooie resultaat ge had van netto f 535. Het einde van het Kunstabönnemént, dat 't Helm dit winterseizoen aan een talrijk publiek in Zandvoort geboden heeft is in zicht. Op Donderdag 18 Maart a.s. wordt de laatste van de 8 avonden gegeven in „Zomerlust." De zoon van de in 1933 overleden be roemde voprdrachtkunstenaar Albert Vo gel zal dan voordragen. Albert Vogel Jr. wordt beschouwd als een onzer eer ste en meest vooraanstaande voor drachtskunstenaars. Hij zal voordragen gedichten van Gor ter, Roland Holst, Bloem, Nijhoff en Va- salis. Bovendien draagt hij voor het ver haal „De Vlinder" van A. P. Tsjechow. Woensdag 20 Maart Hoog water: 7.20 u. en 19.46 u. Laag water: 2.54 u. en 15.25 u. Donderdag 11 Maart Hoog water: 8.22 u. en 20.40 u. Laag water: 3.42 u. en 16.13 u. heeft het genoegen U te inviteren op Maandag 15 Maart te Zandvoort Gebouw Zomerlust Kosterstraat 5, 's middags half 3, 's avonds 8 uur. Op Dinsdag 16 Maart te Haarlem Gem. Concert Gebouw 's morgens 10.15 uur, 'b middags half 3, 's avonds 8 uur. Uitsluitend toegankelijk voor Dames Geheel gratis. De leiding berust bij Mevrouw Peters-Smit, de ontwerpster der Wala modellen. Als specialiste zal zij de vragen en de adviezen, die U wenst, persoonlijk met U behandelen Ook de Wala-onderjurken met de perfecte buste- vorm. in 4 verschillende cups, worden getoond. Voor Haarlem Toegangsbewijzen afhalen bij Wala Corsetterie Peters-Smit, Grote Houtstraat 110, telefonisch of schriftelijk bestelde kaarten worden U franco toegezonden. Voor Zandvoort Behoeven geen plaatskaarten afgehaald te worden, de zaal is een half uur voor de aanvang geopend. De Dames worden verzocht uiterlijk 5 min. voor het begin van de show aanwezig te zijn. Tel. 10605

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2