Franse Assemblée accoord met beleid in Indo-China Mendes-France bepleit directe onderhandelingen met Vietminh ABDIJSIROOP Alastrim-epidemie blijkt hard nekkig te zijn GROOTSE EXPOSITIE ZAL DE NIEUWE AMSTERDAMSE VISMARKT INLUIDEN CRefarine „4" Ronde van Europa komt óók naar Amsterdam DE ENGEL VAN_ SAN FRANCISCO Na tweedaags debat Finland houdt de middenkoers BENAUWDE HOEST öeel van bouwput ingestort Herinentingen in Den Haag DE WITTE RAAF Gebouwencomplex in September gereed Tweede etappe Gent—Amsterdam, derde etappe Amsterdam—Namen KRUISWOORDRAADSEL Weer 2 jaar voor beroepsinbreker Vrouwen 4 beroemde genees middelen tegen griep WOENSDAG 10 MAART 1954 PAGINA Rechtse partijen behouden kleine meerderheid Regering gebonden bij Parijse besprekingen Als andere middelen gefaald hebben Uw hoestaanvallen min der benauwd te ma ken neem dan het middel waarop nog slechts zelden ver geefs een beroep is gedaan: AKKER'S Stagnatie bij bouw van laboratorium te Leiden Katholieke Illustratie Kostwinnersvergoeding Opslcigplaats uitgebrand Will Hays overleden Schepper vrijwillige voor- censuur op films Commerciële rechten voor K.L.M. op Philippijnen Ministeriële waardering voor NS-personeel Rentmeester aange houden tstsc cCe /J/La-or>rrtya^rir Vis in tdllerlei gebakken en gekookte creaties Chelarine „4" werkt krachtiger, snel ler en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. VIERVOUDIGE WERKING Vis-minded. Amsterdam r," Eerste „Hunters" komen binnenkort in ons land door CLARENCE B. KELLAND Oplossing van kruiswoord, raadsel van Dinsdag Rederij „Amsterdam": Klachten bemanning Amstelstad" ongegrond Echtpaar door kolen damp bedwelmd Waterboot gezonken De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 340 tegen 272 stem- hien haar vertrouwen uitgesproken in het regeringsbeleid ten aanzien van Indo-China. Aan het eind van een tweedaags debat nam de Assemblée een resolutie aan, waarin de Geneefse conferentie wordt toegejuicht als een mogelijkheid om de strijd in Indo-China te beëindigen. Tevens wordt in de resolutie gewezen op het feit, dat Frankrijk in Indo-China strijdt krachtens de bepalingen van de grondwet inzake de Franse Unie. Ook de verbonden staten in Indo-China zijn door deze bepalingen gebonden. Houden zij er zich niet aan, dan is ook Frankrijk ontslagen van zijn verplichtingen, aldus de resolutie. De rechtse Finse partijen hebben bij de algemene verkiezingen een kleine meerderheid behouden, aldus blijkt uit de einduitslag, die vandaag bekend ie geworden. De Fintien hebben zich aan de middenkoers gehouden. De rechtse partijen de Volkspartij, de Zweedse Volkspartij, Boerenpartij en de Conservatieven verwierven 103 zetels. De sociaal-democraten en Volks-democraten (een fusie van com munisten en linkse socialisten) kregen er 97. In 1951 kregen de rechtse groe pen 104 zetels en de linkse 96. Men schat, dat ongeveer 75 procent van de kiesgerechtigden is opgekomen. De Verkiezingen duurden twee dagen. De uitslag van de verkiezingen be tekent, dat Finland vrijwel zeker zijn huidige buitenlandse politiek zal voort zetten, welke is georiënteerd op de machtige buurstaat de Sovjet-Unie, ter- Wijl aan de andere kant wordt gepro beerd vriendschappelijke betrekkingen met het Westen te onderhouden. (Reu- ter-A.P.) Het debat over de oorlog in Indochina is verleden week Vrijdag begonnen met een regeringsverklaring van premier Laniel. Het werd daarop verdaagd tot gisteren. De voorzitter van de commis sie voor Buitenlandse Aangelegenheden, de socialist Daniel Mayer, had de rege ring over deze zaak geïnterpelleerd. Premier Laniel heeft Vrijdag de zeer strenge voorwaarden genoemd waarop hij bereid is over de vrede in Indochina te onderhandelen met de Vietminh-op- standelingen. Gisteren heeft Laniel opnieuw het woord gevoerd. Hij verklaarde, dat hij vastberaden zou streven naar vrede tij dens de Geneefse conferentie, aangezien deze nog de beste hoop biedt op resul taat. Hij ontkende dat Frankrijk in ruil voor de recente Amerikaanse hulp had moeten beloven geen wapenstilstandson derhandelingen in Indochina te begin nen. Frankrijk zal bij de onderhande lingen die momenteel in Parijs worden gehouden met Vietnam geen enkele ver plichting aangaan, indien deze staat zich niet tot een overeenkomstige verbinte nis verplicht. De regering blijft echter bij haar belofte van Juli 1953. dat de verbonden staten volledig onafhankelijk zullen worden. De belangrijkste spreker van het debat is waarschijnlijk de links-radi cale leider, Mendes-France, geweest, die het een optimistische gedachte noemde dat de Geneefse conferentie vrede zou kunnen brengen in Indo china. Frankrijk kan Rusland en China geen enkele compensatie aanbieden voor de beëindiging van de strijd door de Vietminh. Frankrijk heeft nooit ge probeerd vriendelijk te zijn tegen com munistisch China. Onlangs heeft het nog een uitvoervergunning voor een suikerraffinaderij naar China gewei gerd. Wat moeten wij China aanbieden in ruil voor zijn invloed op de Viet minh? vroeg deze afgevaardigde zich af. „De suikerraffinaderij", gooide minister Bidault er als antwoord tus sendoor. Mendes-France is van mening dat Frankrijk beter rechtstreekse onderhan delingen met de opstandelingen kan voeren, dan de zaak in Genève te be spreken. Hij verklaarde, dat veel minis ters heimelijk hopen op een militair in grijpen van Amerika in Indochina. Bi dault en Laniel ontkenden dit ten stel ligste. Het deel in de resolutie, waarin naar de verhouding tussen Frankrijk en de Uniestaten wordt verwezen, geeft Frank rijk weliswaar plein pouvoir op de Ge neefse conferentie, maar het bemoei lijkt tegelijkertijd de positie van de re gering bij de Parijse onderhandelingen met de Vietnam over de verhoudingen binnen de Unie. Een amendement om een wapenstilstand tot stand te brengen in Indochina vóór de Geneefse conferen tie, werd door de Assemblée verworpen. (Reuter-AP). Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Advertentie -'f Werelds beste hoestsiroop - (Van onze correspondent) Gistermorgen is achter het anorga nisch laboratorium aan de Hugo de Grootstraat te Leiden een deel van een *es meter diepe bouwput ingestort, ten- gevolge waarvan in de aangrenzende Gerrit Douwstraat een groot gat werd Beslagen. De hoofdbuis van de gaslei ding brak en het had er aanvankelijk de 8chijn van dat enige huizen gevaar lie pen weg te zakken, zodat de bewoners aangezegd werd- hun woningen te ver laten. in de loop van de dag heeft men de bouwput provisorisch kunnen stutten, ivaardoor het gevaar van verdere af kalving verminderde en de omwonen den hun huizen weer konden betrekken. De schade is nog niet bekend, maar wel Jjlaat vast dat door deze instorting de bouw van de nieuwe laboratorium- beugel ernstige stagnatie zal ondervin den, omdat eerst de bouwput opnieuw bitgegraven zal moeten worden. Het nummer van deze week bevat het *erste van een drietal artikelen over de televisie: ,Een ramp of een zegen?" De bijdragen zijn geschreven door Toon Rammelt, die, zoals men weet, in de Verenigde Staten ruimschoots gelegen heid heeft gehad, de ontwikkeling der televisie te bestuderen. Er is verder een boeiende reportage „Vierentwintig uur hp wacht bij 's werelds grootste sluis", waarin een beeld wordt gegeven van de sluis te IJmuiden en het drukke Scheepvaartverkeer. J. W. Hofwijk neemt in een laatste artikel afscheid »an Nieuw-Zeeland en schrijft daarin hhder meer zeer behartigenswaardige ~oorden over de morele kracht welke katholieke emigranten nodig hebben om tp vrh te houden van het typisch ma- .hrialistische levensoptimisme van dat eand. Marcel Roos geeft bij eigen foto's cn pakkend relaas over zijn ervaringen het Slnageneiland, voor de kust bij lazilië. De jeep-reizigers schrijven v het werk van de Wereld Gezond- OrBanisatie in Egypte en over de Va riandse arts dr Hoefnagels, leider den de t-b.c.-bestrijding in het hele Mid- yh'Oosten. De karakteristiek van de figu is Bewijd aan de zeer bijzondere Fin Van La Pira. burgemeester van bili nce- Jan Cottaar schrijft over de rll| artkampi°en Jan Sweering. In dit Verï®er begint ook een nieuw vervolg- Rqb "ik Sa mijn vrouw halen", van §er Bax. Wef?l!eJ?enf maatregel van bestuur Veruv, jPde de nieuwe Kostwinners- WeAjhrngsregeling treedt 1 April in On king. Aldus antwoordt minister Staf Va» -irven van bet Tweede Kamerlid F. Vhet (K.V.P.). (Van onze Haagse redactie) De alastrim-epidemie in Den Haag blijkt van een hardnekkig karakter te zijn. Dachten de medici, enkele weken geleden de zaak volkomen onder de knie te hebben, thans is gebleken, dat de epidemie nog geenszins tot het ver leden behoort. Een 17-jarige employé van de Post Chèque- en Girodienst, die Zaterdag in observatie moest worden genomen, blijkt thans met alastrim te zijn besmet. Dit heeft tot gevolg, dat men vergaande maatregelen heeft moe ten treffen om uitbreiding van de ge vreesde ziekte te voorkomen. De jongeman werkte op een afdeling van 31 personen. Zeven hiervan waren nimmer gevaccineerd. Zij hebben on middellijk huisarrest gekregen, terwijl hun huisgenoten zich direct moesten laten herinenten. Zeventien personen van deze afdeling, die reeds eerder wa ren ingeënt, hebben zich moeten laten revaccineren en zijn ter observatie eveneens voorlopig naar huis gestuurd. De overigen waren eerst kort geleden gerevaccineerd en kunnen rustig aan het werk blijven. Om een mogelijke verder gaande be smetting te voorkomen, heeft de direc teur van de Dienst een beroep gedaan op zijn personeel, zich te laten her inenten. Hieraan hebben tot nu toe dui zenden employé's gevolg gegeven. De thans met alastrim besmette jon- Dinsdagmorgen is aan de Vissersdijk te Winschoten een felle brand uitgebro ken in een opslagplaats, waarin o.a. ma terialen voor woninginrichtng en em ballage van een groentenhandelaar waren opgeslagen. Er bestond gevaar voor de belendende percelen, maar de brandweer, de met drie slangen water gaf, zag kans het vuur na ongeveer een half uur meester te worden. Het gebouw is ge heel uitgebrand. Van de daarin opge slagen goederen kon slechts weinig wor den gered. De oorzaak van de brand en de omvang van de schade zijn nog on bekend. Op ruim 74-jarige leeftijd is dezer dagen overleden Will H. Hays, sedert 1922 president van de Motion Picture Producers and Distributors of America. Hij heeft in deze functie een belang rijke invloed uitgeoefend op de morele houding van de Amerikaanse filmpro ductie. Hij was de schepper van het Hays Office, een instelling die door vrijwillige voorcensuur van draaiboeken etc. wilde verhinderen dat de Ameri kaanse films op de internationale markt schade zou worden toegebracht door het aanstoot geven aan nationale ge voelens of morele normen in de ver schillende landen van de wereld. Te vens stelde hij samen de Production Code waarin verschillende richtlijnen over wat wel en niet geoorloofd was in de filmerij waren vastgelegd. Juist de laatste tijd ondervond deze code in Amerika de nodige tegenstand. Men achtte haar verouderd en in vele geval len niet meer terzake doende. Will Hays werd 5 November 1879 ln Sullivan geboren. Hij is werkzaam ge weest als advocaat, republikeins politi cus en heeft voorts verschillende lei dende betrekkingen in de zakenwereld gehad. De KLM heeft commerciële rechten verkregen voor vluchten naar en van de Philippijnen. Het is de KLM thans toegestaan passagiers, post en vracht bestemd voor en afkomstig van de Phi lippijnen in Manilla uit te laden of aan boord te nemen. Zoals bekend is, lan den de KLM-machines in Manilla op de reis naar en van Tokio. geman is afkomstig uit een gezin, dat reeds enige tijd in quarantaine heeft doorgebracht. Bij hem werden geen verschijnselen van alastrim geconsta teerd en hij werd uit de quarantaine ontslagen. Hij heeft echter slechts twee dagen kunnen werken en moest toen wederom worden opgenomen. Men ver moedt, dat de jongeman eerst tegen het einde van de quarantaine besmet is ge worden. Momenteel bedraagt het aantal pa tiënten, dat met alastrim is besmet, zes, terwijl zich voorts nog twee personen in observatie bevinden. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft aan de presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen het volgende schrijven ge richt: „Gedurende de afgelopen vorst periode, ten tijde waarvan de waterwe gen bevroren raakten, hebben de Ne derlandse Spoorwegen het vervoer per schip in het algemeen en het kolentra'n- sport in het bijzonder, op voorbeeldige wijze overgenomen. De voorziening is hierdoor op bevredigende wijze kunnen blijven doorlopen. Bij de mijnen be hoefden practisch geen kolen te worden gestort, geen enkel bedrijf behoefde de bedrijvigheid wegens gebrek aan kolen in te krimpen en de voorziening met huisbrand was redelijk voldoende. Voor de wijze waarop u aan de zo plotseling ontstane vervoersmoeilijkheden het hoofd heeft weten te bieden, betuig ik u en uw medewerkers hierbij mijn dank". De directie van de N.S. heeft deze brief per dienstorder aan het per soneel bekend gemaakt. Na een onderzoek in samenwerking met de economische controle heeft de Rijkspolitie te Meerssen aangehouden de 62-jarige rentmeester G. L. aldaaT. L. wordt ervan verdacht, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan overtreding van het wettelijk toelaatbare van het Pacht- besluit bij de onderhandelingen over de verpachting van een boerderij te Borg haren. Tevens is aangehouden de hulp makelaar Van O. uit Geule. 2. Een seconde zit de witte raaf roerloos. Zodra Eric echter voor het venster gaat staan, vliegt de vogel krijsend op, en scheert in steeds ijler wordende cirkels om de tak. Zijn vleugels klapwieken heftig en dan strijkt hij neer en kijkt met opgeheven kop naar de Noorman. Zijn scherpe, roodachtige oogjes flitsen van Eric naar de slotmuur en terug. Eric slaat het dier met stijgende belangstelling gade; onverwacht spreidt het wijd de vleugels en vliegt rechtstreeks op het venster toe. m De plotselinge komst van de vogel doet Eric een weinig geschrokken achteruit gaan, doch zodra de witte raaf op de vensterbank neerstrijkt, tracht Eric, door nieuwsgierigheid gedreven, er zo dicht mogelijk bij te komen. „Vreemd!" mompelt hij en nauwelijks heeft hij dit gezegd, of even plotseling als de vogel de tak verliet, vliegt hij met de kop naar Eric gewend terug. De witte raaf blijft steeds binnen Eric's gezichtskring en kiest weer en nu zeer nadrukkelijk de richting van dc man bij het raam. „Het is," denkt deze, „of hij ergens... ik ga hem volgen Wanneer Eric buiten staat, scheert de witte raaf laag boven zijn hoofd en vliegt vervolgens 'een eind voor hem uit, om neer te strijken op het dak, om daar de komst van de Noorman af te wachten. O]3 een merkwaardige manier trekt de vogel zijn rechtervleugel op. Het is als wil hij daarmee iets beduiden. Zodra de Noorman hem heeft bereikt, vliegt hij weer op en voert Eric door een vreemd, welhaast on werkelijk landschap. Deze vraagt zich opeens af, hoe hij zo plotseling buiten kwam. Hij herinnert het zich niet. En dan deze vreemde omgeving zo dicht in de buurt en hem toch zo onbekend! Wanneer zij een duintop bereikt hebben, doet een koele verkwikkende wind de lage struiken zacht ruisen; dan wordt hij sterker en sterker, en laat Eric's haren en mantel wapperen. De witte raaf cirkelt rakelings boven zijn hoofd en al verder voert hij de Noorman, tot hij met een schorre kreet neer strijkt op de voorsteven van een boot, die welhaast uit het niet voor Eric opdoemt. Met ogen, groot van verbazing, ziet Eric de boot op het strand liggen, daarachter een wijde, nevelachtige zee. Op beide zijden van de voorsteven staan drie stomme figuren. Vreemd genoeg kan hij geen enkel gezicht onderscheiden. De wind is merkwaardig rustig geworden en op eenmaal worden Eric's ogen getrokken naar de gebeeldhouwde raven!cop op de boeg. (Van onze verslaggever) Ter ere van de opening van de nieu we Amsterdamse vismarkt wordt van Woensdag 15 tot en met Zaterdag 18 September a.s. een vistentoonstelling (de Vimato) gehouden in de nieuwe gebouwen op het terrein van de Cen trale Markthallen te Amsterdam. Het oorspronkelijke plan om deze tentoonstelling in Mei te houden in aansluiting aan „Vlaggetjesdag" moes ten de organisatoren laten varen, om dat de vorst de bouw van de nieuwe marktgebouwen heeft vertraagd. In de zomermaanden is er weinig belangstel ling voor de vis en daarom heeft men zich nu voor de Septembermaand vast gelegd. Het voorlopige expositieplan vermeldt o.m een overzicht van de historie van de Hollandse vissersboten „Van Bom tot Trawler", een mechanische voor stelling van het halen van de vleet, een rijke sortering van alle vissoorten die in Amsterdam op de markt komen (in het ijs op tafels met onderbelichting!) en een haringfileermachine in werking. Men stopt echter niet bij de vis zoals ze uit het zilte of zoete nat komt. Een uitgebreide stand zal de vis ln alle mo gelijke gekookte en gebakken creaties laten zien, resp. als voorgerecht, mid dagmaal, diner of lunch. Het feit dat elke bezoeker een vistractatie wacht, zal deze expositie ongetwijfeld in at tractie verhogen. De reukorganen, wel ke doorgaans op een visafslag niet te gast gaan, zullen op d'e tentoonstelling aangenaam worden beroerd door kook- en bakdemonstraties. Verder staan er nog op het plannen- lijstje filmvertoningen, een visrestau rant, commerciële stands en een toe lichting van de viskeuring. Misschien zullen ook aquariumhou- ders en amateurvissershoe verschil lend hun instelling ten opzichte van de vis is hun opwachting maken op de ze tentoonstelling. Er is een omvangrijk tentoonstellings comité onder voorzitterschap van óe president van het Bedrijfschap voor visserijproducten. _drs. D. J- van Dijk. In het werkcomité hebben zitting: J A. W. Bergvelt directeur van het Markt wezen, Amsterdam: J. G. Kolkman van het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad; D. P. A. Mars van het Be drijfschap voor Visserijproducten en H. A. van Duinhoven, pl.v. directeur van het Marktwezen. De bouw van de centrale hal (84 bij 26 m) op het Vismarktterrein maakt in middels goede voortgang. De overkap- Advertentie TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 CT ping, welke alleen het koele licht uit het Noorden doorlaat, is reeds glasdicht De bodem wordt bedekt met een soort kunstgraniet, dat niet glibberig wordt. De fustenloods staat al in de betonnen spanten. De cantine moet nog geheel gebouwd worden. Het 1 ha grote ter rein krijgt een verbinding met de Haarlemmerweg en de Van Hogen- dorpstraat waarvan het voetbalter rein een deel van zijn grond zal moeten offeren en natuurlijk een directe aanvoer over water via de Kostverlo- renkadeBij de Centrale Hal komt een koelhuis met een capaciteit van 1400 kisten vis. Het is nog steeds een vraag of de Urkers hun vis als traditioneel Zater dags in Amsterdam zullen komen aan voeren, nu de markt verplaatst is. Ze zullen hun masten strijkend moe ten maken om de spoorbrug te kunnen passeren en daar schijnen zi.i nog geen zin in te hebben. Amsterdam, dat een tier oudste vis markten van ons land is de eerste was in de dertiende eeuw bil de Oude Brugsteeg krijgt als grootste ver bruiker "er hoofd in het land, voor een millioen gulden een nieuwe moderne markt, die er zijn mag. De Amsterdamse Vismarkt bereikt jaarlijks een omzet van ongeveer 5 millioen kg. vis ter waarde van f 4,5 millioen. Sinds 1935 is het verbruik per hoofd in Amsterdam vrij sta- tionnair, n.l. 4,8 kg., doch het is op- ballend, hoe de laatste jaren de vraag naar het verse product steeds meer is gaan overheersen, n.l. 4 kg. per hoofd. Dit betreft uiteraard al leen de Amsterdamse afname via de Vismarkt, waarin b.v. een artikel als gezouten haring niet is begrepen, evenmin als conserven, terwijl hier van eveneens uitgesloten zijn de „invoeren" van de handel van bui ten Amsterdam. Voor de toekomst van de nieuwe Vismarkt in 'Amsterdam is het van groot belang of de Urkers hier hun vangsten zullen verkopen. Daarover hebben zij nog steeds geen uitsluit sel gegeven. Zouden zij dit niet doen, dan is het welhaast zeker, dat groothandelaren uit andere plaatsen, als IJmuiden en Scheveningen, hier zeker een dependance zullen inrich ten, omdat zij dan niet behoeven te vrezen voor plotselinge grote aan voeren van de Urkers. i J V 7 9 /y /f /i X V /i '9 10 XI ti t) if io Het Parijse dagblad „France Soir" heeft bijzonderheden over de Ronde van Europa, welke in het bijzonder be trekking hebben op het gedeelte, dat door Nederland zal leiden, gepubli ceerd. De heer J. de Montandon, admi nistratief directeur van het lichaam, dat deze ronde organiseert, is dezer da gen te Amsterdam geweest om maatre gelen te treffen voor een goed verloop van de iweede etappe, welke op 22 September van Gent naar Amsterdam voert (de start is op 21 September te Parijs) en voor de derde etappe, welke van Amsterdam over Eindhoven naar Namen zal leiden. De finish van de tweede etappe van Gent naar de Hoofdstad zal in het Olympisch Stadion zijn. Het spreekt vanzelf, dat in het stadion diverse maatregelen zullen moeten worden ge troffen om aan de zware eisen, welke aan een aankomst van een etappe in organisatorisch opzicht worden gesteld, te voldoen. Want de moeilijkheden aan een aankomst verbonden zijn heel wat groter dan die, welke verband houden met het vertrekvan renners, officials, journalisten, reclamewagens enz. De organisatoren voor Nederland en de directie van het Olympisch Stadion zullen o.a. de problemen van onderdak, ravitaillering, communicatiemiddelen, doortocht in de hoofdstad moeten oplos sen, terwijl de heer de Montandon zelf de verantwoordelijkheid neemt voor de etappe van de Nederlandse grens naar Amsterdam en van die na de start te Amsterdam tot aan de Nederlands- Belgische grens bij Eindhoven. De mo gelijkheid is verder groot, dat de etap pe AmsterdamNamen in twee gedeel ten zal worden verreden, van Amster dam naar Eindhoven en van Eindhoven naar Namen. Naar bekend zal de Ronde van Euro pa worden gereden van Parijs over Gent, Amsterdam, Namen, Luxemburg, Stuttgart, Augsburg, Innsbruck, Vicen- za, San Pellegrino, Milaan, Lugano, Ve- vey naar Straatsburg, het organisato risch middelpunt van de Raad van Europa, onder wiens auspiciën deze ronde plaats vindt. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de KNWU van een en ander op de hoogte is ge steld en dat in de Ronde van Europa fabrieksteams zullen rijden. Naar wij vernemen zullen binnenkort enkele Hawker „Hunter'' straaljagers in ons land aankomen die zullen dienen om vliegers reeds enigszins met dit vlieg tuigtype vertrouwd te maken. Het ligt in de bedoeling omstreeks 1 April, wanneer de N.V. Kon. Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker de serie-pro ductie van Gloster „Meteor 8" straalja gers zal beëindigen, een aanvang te maken met de serie-productie van de Hawker „Hunter F 1" straalvliegtuigen voor de Kon. Luchtmacht. (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 34 „Wel", zei hij, „het is een erg droog en saai onderwerp. Maar ik zal het je uitleggen. We noemen dat „in de,, wind gaan". Dat betekent dat je iets ver koopt wat je niet hebt, in de hoop het in de toekomst goedkoper terug te kunnen kopen. Je gaat naar een make laar en deponeert daar een bedrag. Als een zeker aandeel bij voorbeeld hon derd dollar noteert, dan geef je je ma kelaar een tiende van die som, en geeft hem opdracht je aandeel te verkopen. Je sluit dus een weddenschap van tien dollar dat je aandeel van honderd dol lar omlaag zal gaan. Gebeurt dat, dan maak je winst; zo niet, dan ben je je de posito kwijt." „Wat vreselijk ingewikkeld," zei ze. „Ik geloof niet dat ik graag zo iets on dernemen zou." „En ik kan het je ook niet aanraden," zei mijnheer Pioche. Hij rees op, maakte een statige buiging, bedankte haar voor haar gezelschap, en liet haar alleen. Het was al middernacht toen Hephzi- bah knorrig de deur voor haar open deed. „Ik mag van geluk spreken dat ik in een stoel kan slapen," zei ze, „anders deed ik nooit een oog dicht." „Slaap maar goed vannacht, Hepsie, want morgen wordt het een drukke dag voor ie." „Wat voer je nu weer in je schild?" „H. Wattles gaai weer op pad," zei Anneke. „Dus je bent nog niet tevreden! Je wilt ze weer te slim af zijn, nietwaar? Denk maar liever aan die kruik die één keer te veel te water ging." „Zolang er water is," zei Anneke scherp, „zal ik mijn kruik te water la ten. Morgen trek je je rouwkleren aan en gaat naar Jason Means. Er is een mijn die bekend staat ais de Gertrude. Je neemt tien duizend dollar mee. Zeg mijnheer Means dat hij duizend aande len Gertrude moet verkopen. Via tien verschillende makelaars. „Maar je hebt zulke aandelen niet. Hoe wou je ze dan verkopen?" „Dat is heel gebruikelijk. Mijnheer Means zal het wel begrijpen. Zeg hem. als hij morgen kans ziet duizend aan delen te verkopen, hij er overmorgen weer duizend zal moeten verkopen." „Het staat mij niets aan," zei Hephzi- bah afkerig. „Ik geloof nooit dat het eerlijk is." „Het is eerlijk en wettig. Zorg dat je bij mijnheer Means bent, zodra zijn kantoor opengaat. Welterusten Hepsie." De volgende ochtend vertrok Hepsie te voet, kleedde zich in zwarte japon en zware sluier, en verscheen kort na openingstijd op het kantoor van Jason Means. Anneke las de ochtendbladen. Ze was rusteloos. Ofschoon ze zelden zonder Hephzibah in haar huurrijtuig uitreed, deed ze het deze morgen toch. Ze reed eerst naar Rincon Hill en toen terug naar Montgomery Street om winkels te kijken. Ze nam een zakelijke houding aan, want het leek haar meer passend een beetje in eer en deugd te winkelen, dan alleen maar voor tijdverdrijf, zon der geleide, op en neer te wandelen. In een van de drukkere magazijnen hoorde ze ineens haar .naam noemen door een mannenstem, en toen ze opkeek, ont moette haar blik die van Philip Ar nold. „Dat tref Ik, Annle," zei hij. „Kan ik je even spreken?" „Wat kunt u mij te vertellen hebben, mijnheer Arnold?" vroeg zij. „Annie," zei hij, op de toon van iemand die niet van plan is zich met een kluitje in het riet te laten sturen, „ik sta op het punt millioenen te ver dienen. Ik kan niet toelaten dat die kans door toedoen van iemand anders ir« gevaar gebracht wordt „Wees zo goed je nader te verklaren," zei ze scherp. Hij neep zijn ogen half toe. „Ik ver trouw je niet helemaal, Annie. En mijn compagnon evenmin. Misschien u, het overdreven, maar we hebben allebei zo'n idee dat ons welslagen van jou af hangt." „Jullie welslagen interesseert mij niet." „Je zou ons zonder opzet schade kun nen doen." Hij zweeg een ogenblik. „Je bent een oude kennis uit Kentucky. Slack en ik hebben overwogen je een klein aandeel in onze onderneming aan te bieden." „Wat moet ik daarvoor betalen?" vroeg ze. „Je hoeft niets te betalen. Een vrien delijk gebaar van de ene oude kennis tegenover de andere. Het succes belooft zo geweldig te zijn, dat we best iets kunnen missen „Waarom probeer je me eigenlijk om te kopen?" vroeg ze. „Het is geen omkoperij. Gewoon een bewijs van goede gezindheid." „Wat kan ik voor je doen?" Hij vertrok geen spier. „Je hoeft al leen maar te zorgen dat je nooit mijn naam of die van Slack noemt, of spreekt over de diamantmijn die we ontdekt hebben." „Een rare methode om iemand een dienst te bewijzen. Bedoel je dat ik niet zeggen mag dat John Slack in San Francisco was, toen iedereen dacht dat hij met jou naar Arizona was?" „We zouden liever hebben dat je daar over zweeg," zei hij. „En we zouden ook graag willen dat je met geen mens spreekt over de mening die Hephzibah van ons heeft. Ze mag me niet." „Ze wantrouwt je." „Precies. En wantrouwen kunnen we ons niet veroorloven." „Als die ontdekking van jullie waar is," zei ze, „als jullie voor millioenen dollars diamanten gevonden hebben, wat kan het je dan schelen of de men sen jullie wantrouwen? Die edelstenen zullen duidelijke taal spreken.'" „Dan krijgen we misschien de finan ciële steun niet, die we nodig hebben." „Is er nog meer wat ik verzwijgen moet'" vroeg ze, en toen zei ze iets dat haar ontglipte voordat ze zich reken schap had gegeven van de mogelijke ge volgen van haar woorden. „Bij voor beeld dat je liever uit Halifax vertrekt dan uit New York of Boston?" Philip Arnold bleef enkele ogenblk- ken volmaakt roerloos staan. Toen boog hij zich langzaam naar haar toe, drei gend, alsof hij haar wilde grijpen sn vermorzelen. „Annie," zei hij tenslotte, zó zacht, dat zijn stem nauwelijks een fluistering was, „je familie heeft er altijd slag van gehad dingen te horen die niet voor hun oren bestemd waren. Wil je een klein aandeel in onze ontdekking accep teren?" (Wordt vervolgd) Horizontaal: 1. onvruchtbaar. 3. steen soort, 4. voetbalclub. 6. ik (Lat..). 8. jon gensnaam. 10. klein vertrek. 13. on vriendelijk. 15. kalm. 16. ijle stof 17. on gedierte. 18. eenmaal, 21. maar (Duits), 24. plaats op de Veluwe 25. houding. 27. lof. 28. speelgoed. 29. ijzerhoudende aarde. 30. schadelijk insect. Verticaal: 1. aanw. vnw. 2. mannelijk dier. 3. soort bril. 5. maand. 6. getij. 7. bevel. 9. herkauwer. 11. kippenproduct. 12. laatstleden. 14. sluis. 15. groente. 18. water in Friesland. 19. en dergelijke. 20. onmeetbaar getal. 22. bijwoord. 23. zangnoot. 25 bergweide. 26. bedorven. BALBATROSB HQARBE I SQL OBBOFBABJE UDENBKNAAP T B B B P I TDME S I B G I L a D D L NOBELBSODA I NBLBDEBRA PBPERBLKBR BOO I EVAARB De directie der N.V. Rederij „Am sterdam" deelt mede, naar aanleiding van de door leden der bemanning van het s.s. „Amstelstad" bij hun terugkeer in ons land geuite klachten over de verzorging aan boord zoals onvol doende voeding, vuile dekens, onklaar stuurgerei, lekke sloepen dat de ver tegenwoordigers van de Japanse Zee mansbond in Otaru hiernaar op 1 Maart j.l. persoonlijk een onderzoek aan boord hebben ingesteld'. Deze klachten zijn toen geheel onge grond gebleken. Als resultaat daarvan heeft de Japanse Zeemansbond zijn ver dere steun aan de zeelieden ontzegd en geweigerd hen verder aan de wal te huisvesten. Hangende het onderzoek dat hier thans gaande is, naar aanleiding van een incident tussen de eerste stuurman en een dienstweigerende stoker, wenst de directie vooralsnog met bovenstaande te volstaan. Met bevestiging van het rechtbank- vonnis heeft het Amsterdamse gerechts hof vanochtend de 60-jarige Ioswerk- man H. J. v. W. uit Amsterdam wegens een inbraak in een villa aan de Bloe- mcndaalseweg te Velsen tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest veroordeeld. De inbreker had op 8 October j.l. weinig plezier van zijn daad, want hij liep in de armen van enkele recher cheurs, toen hij de villa verliet. Ver dachte werd veertien dagen geleden op de zitting als beroepsinbreker gekwali ficeerd. Hij was de laatste dertig jaar tienmaal veroordeeld voor diefstallen en inbraken en heeft reeds zeventien jaar in de cel doorgebracht. In de Meloenstraat te Den Haag Is Maandag het echtpaar G. het slacht offer geworden van kolendampvergifti ging. Bij het echtpaar woont in de 53- jarige onderwijzeres E. P. Toen deze onderwijzeres naar school wilde gaan, bemerkte zij, dat het echt paar nog niet was opgestaan. Zij ver moedde echter niet, dat er iets ernstigs aan de hand was en gaf bij het verlaten van de woning alleen een klopje op de deur van de kamer van de heer en mevrouw G. Toch vond zij het achteraf een wat vreemd geval en belde na haar eerste lesuur het echtpaar op. Toen de telefoon niet werd aangenomen, ging zij naar het huis terug en bevond, dat het echtpaar bedwelmd was door kolen damp. De G.G.D. heeft de heer en mevrouw G. naar het ziekenhuis Zuidwal ge bracht. Hun toestand is op het ogenblik goed. Vermoedelijk is de elleboog van de kachelpijp door roet verstopt ge weest. In de monding van de voorhaven van het Maas-Waalkanaal te Nijmegen is de waterboot „De Overwinning" van de heer A. van Ophuizen te Nijmegen over varen door een schip, dat door twee bo ten uit de haven werd getrokken. De waterboot werd met zulk een kracht geramd, dat zij zonk. Rijkswaterstaat zal de boot lichten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5