Mlercharmantst steekspel tussen minister Beel en prof. Gerretson t VraaË en Antwoord Argumenten ter verdediging van hoofdstad in twijfel getrokken Minister Van de Kieft gaat nader in op Polynorm-saak Het onderscheid WRIGLEY Met een zeiljacht naar Nieuw-Zeeland Friese kwestie weer in geding Mr. Teulings verdedigt zijn rechten als volksvertegenwoordiger Titels voor Rusland en Noorwegen WOENSDAG 10 MAART 1954 PAGINA 7 s. dodelijk ongeval door nalatigheid? chocolade: smaakt absoluut beter! „Legion of Merit" voor luit.-gen. Hasselman Neder I an dse scheidsrechters naar het buitenland VM"Vw,Ü!!houdia^ra Voor top-prestaties I Fangio bij Mercedes? Beroepsvoetbalbond krijgt veld te Alkmaar Ski-kampioenschappen WarschauBerlijnPraag Nederlandse renners nemen er aan deel Rallye van Gr-Erittannië begonnen Andersen wint te Gjoevik James Brundage verongelukt Conflict Vierdaagse Besluit van de N.W.B. grote teleurstelling voor regering V.N.T. 25 jaar Nat. kampioenschappen te Den Haag Oefenwedstrijd dames- hockeyploegen Sportflitsen Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Öe kwestie van de Friese taal en de vraag of Amsterdam de hoofdstad het land is, waren twee gevoelige punten in het debat in de Eerste ^atner, aan het slot waarvan gisteren de begroting van Binnenlandse Zaken 'a-s. is aangenomen. Ook de emotionele prof. Gerretson, die zich te ver- eren had tegen een aanval van minister Beel, gaf zich gewonnen. Dr. Beel ,®rak zeer rap en kundig over een dertigtal van de meest uiteenlopende Gesties, die met zijn departement te maken hebben en bleef tot het eind toe ^beperkt meester van het terrein, al trachtte ook de communist Branden- °Urff de sfeer te vertroebelen door te verklaren, dat de minister prof. Ger- onheus bejegend had. „En dat heeft hij," interrumpeerde de grijze retoricus strijdlustig en fel als een steekvlam. De communist had in de '°°s geschoten. Hij had de christelijk-historische professor als een vogel f^angen. Prof. Gerretson aanvaardde het communistisch bondgenootschap, 'akend van strijdlust, omdat juist deze minister hem op zijn eigen historisch trein geraakt had Maar de minister wist hem een brief je te sturen, waaruit het prof. Gerret son duidelijk werd dat hij zich vergist had en dat de onheuse bejegening alleen in de fantasie van zijn rode paladijn had bestaan. Er volgde een hoffelijke excusering en prof. Beel kon rustig be togen dat hij het met de mening van prof. Gerretson omtrent Amsterdam wel eens was, maar dat hij alleen zijn his torische argumenten in twijfel trok. Hij kon niet aannemen dat Koning Wil lem I in 1813 in souverein optreden Amsterdam tot hoofdstad heeft ge maakt. Het was een allercharmantst steekspel, waarbij de minister zich sterk wist door een document dat hrj uit het Rijksarchief had laten opduiken ten bewijze dat de Koning juist de woorden „als de hoofdstad" geschrapt had. Wij zullen binnenkort wel in een of ander vakblad een boeiend relaas lezen van een bezoek dat de professor aan het Rijksarchief heeft gebracht om zich te overtuigen, of om er misschien weer nieuwe documenten aan het licht te brengen In de Friese kwestie gaf minister Beel de heer Algra (A.R.) gelijk, di tegen zijn partijgenoot Prof- horst in het standpunt had verdedigd dat Friesland zijn eigen taal officieel moet kunnen gebruiken. Prof. Diepenhorst had gewaarschuwd voor tweetaligheid, maai minister Beel hield zich bij de uitslag van het onderzoek dat drie des kundigen in Friesland hebben ingesteld en waarbij zij het volk zelf gehoord hebben. Op die gegevens zijn de con clusies van het rapport der commissie Kingma-Boltjes gebaseerd. Tweetalig, heid is een nadeel, maar het leven is sterker dan de leer, was de overtuiging van minister Beel. Hij voegde er nog aan toe dat hij persoonlijk sterk onder de indruk was gekomen van het argu ment van de heer Algra, dat de ver kondiging van het Evangelie in de eigen Friese taal voor dit volk dat zeer reli gieus is grote waarde heeft. Hoever de regering practisch met het Fries zal gaan wordt nog nader in een wetsont werp geregeld. De minister hield tegen andere me ningen in de Kamer staande, dat de Grondwet zeker niet verbiedt dat kerkelijke gemeenten te hulp worden gekomen door de overheid. Subsidie behoeft niet alleen door de centrale overheid te worden gegeven. Kwes ties als zich voordoen te Nijmegen bij de bouw van de parochiekerk van O. L. Vrouw van Fatima kunnen rus tig aan de plaatselijke overheid wor den overgelaten, die deze aan het al gemeen belang toetst. Wanneer er over subsidies aan kerkelijke gemeen ten of kwesties van salarissen voor kerkelijke bedienaren tegenstrijdig heid ontstaat, dan kan de Kroon be- rheumatische pijnen «Ondanks het feit dat van de zijde van e N. S. het personeel wordt gewezen het stipt naleven van de voorschrif- n en hierop ook wordt toegezien, ko bben er toch dikwijls de laatste tijd der- 6®hjke ongevallen voor", aldus zei gis- 'firmorgen de officier van Justitie bij Rotterdamse rechtbank, mr. H. W. fran D°orn, toen de 56-jarige overweg- pachter D. S. van D. uit Maassluis te- fMitstond, Deze had volgens de dag- 5arding grove schuld aan een dodelijk hgeval, dat 23 Augustus aan een jon den, F. J. van I. op de spoorwegovergang de Burgemeester de Jonghkade te Maassluis was overkomen. De eis luidde e®n maand gevangenisstraf. Genoemde dag was door de adjunct ives j. b. die als treindienstleider (jp ad, aan de blokwachter tijdig door eje jpdruikelijke seinen gemeld, dat een Jïjnsche trein op weg naar Hoek van ken Vlaardingen was vertrok- doo ^an bevestigde dit, eveneens S1J een sein. Hij ging toen de bomen ïo^n en nadat de trein was gepasseerd er -hij er niet aan gedacht hebben dat 6e °g, zoals iedere dag1 op dat tijdstip, k 'rein uit Hoek van Holland moest had Voordat deze trein passeerde n,.j. de spoorwegwachter de bomen in- ddels weer geopend. Een jongetje ®rd door de trein gegrepen en was r'Jwel op slag dood. Pleiter merkte op öat zijn cliënt al 23 jaar blokwachter Is, *°dat niet gezegd kan worden dat hij £een verantwoordelijkheidsgevoel heeft, vj5 N.s. willen hem handhaven zo zei de v°adsman, doch Van D. heeft om ander erk gevraagd. Uitspraak 23 Maart. Advertentie ^Van onze parlementaire redacteur) Mi nister van de Kieft heeft in de Eer- Hamer het beleid der regering bij jiq Verstrekken van credieten aan Poly- kaiÜ1 nogmaals verdedigd. Hij heeft de LH nu iets meer op de hoogte ge- hitp t van de drijfveren der regering en »h0 e7tgezet, dat het Polynorm-crediet cigf' worden teruggebracht tot de finan- tijJ steunverlening aan die bedrijven, i1(lyvoor tijdens de heropbouwperiode Ci-erf.°ns land geen normaal bankiers- "hg kon worden verkregen. Riskante rnemingen waren het die echter voor iftjj OeschondLen vaderland van zoveel be- werden geacht, dat men daarvoor )nist credietmogelijkheden bij de telbank heeft willen scheppen. heer Teulings (KVP) was bij de hen op het antwoord van de minis- 'veer in verweer gekomen, omdat Vq bewindsman dingen gezegd had, die s hem afbreuk deden aan zijn Vtijc- recht, zijn plicht zelfs, om als ?hg,rtertegenwoordiger soort rege- «tf ri Gn te controleren. De minister ?chil] (yn°rm het troetelkind van ver- •htie'onde kamerleden genoemd en her- dij? aan generaals Duitse nog wel 6 Ep, ®ens de stof voor een Engels boek- Sep 'everd hebben, waarin deze strate- °ori0p der elkaar vertellen hoe zij de »heHp. gewonnen zouden hebben door •ermji', fouten tegen de krijgskunde te yepg-Y?®?- Het was een nogal stekelige hhgs taking geweest, want minister Teu- v ooh oud-minister uit een periode na ïhigSOp*0g. waarin Polynorm met rege- ,e r\„_, eten zijn bedrijf uitoefende. va*herii?ninister was nu echter weer i. d en Stnrj/3 Htic in *7iin rPfht. tOPll in - en stond dus in zijn recht, toen -■ oe persoon van de minister de ^^verantwoordelijk stelde, met n.y,?°r het verlengen van het cre- fetredp? de débacle aan het licht was t?°gd minister heeft echter be- hii Hit. Qlpnhitc ttaah He nitPrütP ?h dat s-an vier maanden had gedaan h d®re bovendien het bedrijf nog op Sjjd inkn ze.aan banden had gelegd. Hij "dej, 'hnping van personeel en een productieschema voorgeschreven en meende dat de regering onder die voorwaarden volkomen gerechtigd was om eens even te zien hoe het loopt. Wanneer het mogelijk is wil de regering het bedrijf wel over doen, maar het kwam de minister nuttig voor het restant aan levensvatbaarheid toch juist met het oog op die overdracht eerder op te voe ren dan te onderdrukken. De Kamer nam met een en ander dit maal genoegen en keurde de begroting goed, nadat ook andere wat vluchtig be handelde punten in het beleid van de minister wat duidelijker waren omlijnd. De minister zal met de molestverze- keringsmaatschappijen spoedig contact opnemen, om te komen tot een oplossing van de moeilijkheden die zich voordoen bij uitkeringen van herziene bijdragen na her-taxaties. Molestverzekeringmaat- schappijen komen niet vlot tot uitkerin gen omdat zij zich op eenmaal vastge stelde uitkeringsplannen beroepen. De minister was het met de heer Hellema (AR) eens, dat hiervoor een oplossing moet worden gevonden. Prof. Molenaar (WD) kreeg nog eens te horen dat de kwestie van het gentlg- mens agreement tussen de Nederlandsche Bank en de andere banken wel een zeer ernstige en belangrijke monetaire aan gelegenheid is, maar dat er nog niet over gesproken kan worden wanneer het betreffende wetsontwerp er nog niet is. De staatssecretaris dr. Van der Berge deed naar aanleiding van een verzoek van de heer Hellema de toezegging, dat er binnenkort een nota van wijzigingen komt op het wetsontwerp op de omzet belasting, waarbjj een ernstige poging zal worden gedaan om sociale en cul turele verenigingen, jeugdkampen en dergelijke, die tot de randgebieden van deze wet behoren, vrij te stellen van de omzetbelasting. Hij gaf de heer Pollema (CH) de verzekering dat de intensive ring van de controle door de belasting dienst slechts een terugkeer betekende naar goede Hollandse zeden, na een periode van verslapping. slissen na de Raad van State te heb ben gehoord. Naar aanleiding van het betoog van mr. In 't Veld (P. v d. A.) over de noodzaak het burgerschap te bevorde ren. deelde de minister mede dat de regering met een aantal hoogleraren contact heeft opgenomen over de vraag hoe de bestuursopleiding in de univer sitaire studie kan worden opgenomen. De vrucht van dit overleg is reeds '-n een rapport neergelegd, dat aan de mi nister van Onderwijs is voorgelegd. Verder waren er de gebruikelijke sa laris- en pensioenkwesties. De „oud- gepensionneerden" zullen nu toch zeer binnenkort aan bod komen. De betref fende wet is bij de ministerraad in be handeling en wordt -ia advies van de Raad van State bij de Staten-Generaal ingediend. De burgemeesterssalarissen zullen worden opgetrokken, terwijl ook de salarissen van de aspirant-politie agenten worden verhoogd. Met de he ren Derksen en Van Lieshout (beiden K.V.P.) besprak de minister de be zwaren, die zij hadden tegen de rege ling voor ambtenaren inzake de ver laging van de leeftijd voor niet-stude- rende kinderen van 18 tot 16 jaar en het verhogen van de leeftijd voor kin derbijslag voor wel studerende kinde ren. Hierbij is, naar dr. Beel verklaarde, het geen kwestie van compensatie van het een met het ander, maar men gaat uit van het feit, dat het niet meer verant woord is kinderen boven 16 jaar, die niet studeren en die dus zelf gaan ver dienen, langer kinderbijslag te geven. De heer Van Lieshout had berekend, dat dit voor zeventig procent van de overheidsdienaren van provinciën en gemeenten op een achteruitgang zou neerkomen. De minister wees ook op het middel van werkclassificatie bij de loonvorming voor overheidsdienaren, maar de heer Derksen vond dit in vele gevallen geen probaat middel. De burgemeester van Rotterdam, de heer Van Walsum, werd gerustgesteld ten aanzien van de vrijheid, die iedere burgemeester heeft zelf te bepalen in hoeverre hij met de uiterlijke tekenen van zijn waardigheid Prins Carnaval, Sinterklaas of een schoonheidskoningin mag ontvangen. Maar uit het torentje aan het Haagse Binnenhof wordt dit laatste toch wel nauwlettend gevolgd en de minister behoudt zich het recht voor die ambtsdrager, die geen juist begrip mocht tonen voor de waardig heid van het ambt, tot de orde te roe pen. Wat de Burgerbescherming betreft kon de minister mededelen, dat de laatste tijd de aanwas van vrijwilli gers naar wens verloopt. Binnenkort kan ook een Politiewet worden ver wacht. Voor mij uit liep een jonge tje in rips-fluweel hand 'n hand' met een klein meiske met lange vlechten. Zij keuvelden met elkander op die fragmentarische ma nier die. de kinderlijke conversatie pleegt te ken merken. En zij leverden te zamen een touchant tafe reeltje op, dat ik met zachte gevoe lens waarover Hieronymus van Al phen zich niet zou hebben hoeven te schamen in het hart gadesloeg. Maar plotseling zag ik hoe het ke reltje met een ruk stil hield en zijn prille metgezellin een ferme klap in het gezichtje gaf. Alles wat ik aan paedagogische capaciteiten ter be schikking heb en ik geef toe dat dat niet veel is ontwaakte in mij. Ik snelde naderbii en trok het jonge tje aan zi.in kraag terzijde. „Zal je dat wel eens laten," zei ik boos. Het knaapje keek met schuwe schrik op naar die vent. die zich plotseling in zijn tumultueuze bezig heden had gemengd en zei met een schraal stemmetje: „Zij zegt dat ik een jankerd ben." „Dat is lelijkantwoordde ik, enig licht verwijt in mijn stem mengend voor de twee vlechtjes. „Maar daar om mag jij nog geen meisje slaan Toen zei het ventje bibberend: „Het is geen meissie: het is m'n zussie." Luitenant-generaal B. R. P. F. Hassel man. chef van de Generale Staf, heeft uit handen van de Amerikaanse ambas sadeur, de heer Freeman Matthews, een hoge Amerikaanse onderscheiding ont vangen. De „Legion of Merit" in de graad van „Commander". Deze onderscheiding is hem verleend voor de „buitengewone wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten bij de opbouw van het Nederlandse leger". De ambassadeur overhandigde hem het ereteken, dat was toegekend door president Elsenhower, tijdens een informele bijeenkomst In zijn residentie. De Woensdag 24 Maart a.s. te Gelsen- kirchen te spelen voetbalwedstrijd tus sen Duitsland B en Engeland B zal wor den geleid door de Nederlandse scheids rechter K. Schipper (Groningen). Voor de ontmoeting tussen Saarland en Duits land, welke Zondag 28 Maart a.s. te Saarbrüeken wordt gehouden en welke geldt voor de voorronde van het tour- nooi om het wereldkampioenschap, is J. Bronkhorst (Velp) als scheidsrechter aangewezen. L. Horn Jr. (Bentveld) en J. H. Martens Zeist) zullen hier als grensrechters fungeren. Advertentie de échte kauwgom en *eel verhoogt bi, a Nu MercedesBenz na een jaar afwezig heid dit seizoen wederom aan de grote autowedstrijden zal deelnemen, is deze fa briek van plan contracten af te sluiten met de elite van de Duitse coureurs en met verscheidene buitenlandse cracks, bij wie in de eerste plaats de Argentijn Manuel Fangio. Dr. Fritz Könnecke, president van de raad van beheer, heeft dit te Stuttgart me degedeeld. Hij voegde er nog aan toe dat Mercedes voornemens is al het mogelijke te doen om de successen van het voor-laat ste seizoen te herhalen. Bij de Duitse cou reurs, die zijn aangezocht, zijn o.m. Karl Kling, Hans Hermann, Fritz Riess en Her mann Lang. De proeven 'met de nieuwe racewagen zijn tot volle tevredenheid van de construc teurs verlopen. Tevens wordt druk geëxpe- rimènteerd met de nieuwe racesportwagen van het type 300 SLR. Naar ons werd meegedeeld zal de af deling Alkmaar van de Beroepsvoetbal bond vrijwel zeker de beschikking krij gen over het veld aan de Sportparklaan te Alkmaar, hetgeen eveneens bespeeld wordt door de Alkmaarse Boys. Dit veld is eigendom van de gemeente Alkmaar en behoort tot het complex „Gemeente lijk Sportpark". Het veld heeft een toe schouwersaccommodatie voor 6000 bezoe kers. Stoomfluitsignalen G. G. Als een zeeschip de haven verlaat, worden er drie stoten op de stoomfluit gegeven. Ik heb wel eens gehoord dat deze signalen een bijzon dere betekenis hebben. Kunt u mij mis schien vertellen welke? Antwoord. 1 stoot: over een kwar tier vertrekt het schip; 2 stoten: alles moet aan boord gereed zijn; 3 stoten: het schip vertrekt. Aardappelschillen verbranden N. v. d. B. Welk nut heeft het om aardappelschillen te verbranden in de kachel? Antwoord. Inderdaad houdt men een schone schoorsteen, maar en dit vergeten vele mensen men moet dan de pijp van de kachel naar de muur wel vaker schoonmaken, omdat alle roet uit de schoorsteen naar beneden valt en in de pijp terecht komt, waar door er een verstopping in de pijp kan komen en de kachel slecht zal gaan trekken niet alleen, maar er tevens rook in de kamer kan komen. Er zijn geval len, dat de schoorsteen volgens de brandweerlieden (die er aan te pas moesten komen) schoon was, maar de pijp radicaal vol zat. Dit roet was be gonnen te gloeien, waardoor de pijp rood begon te staan en een brandje na bij was. Uitkeringen Th. V. stelt een 8-tal vragen over de uitkering van de Noodwet-Drees. Antwoord. U maakt de opmerking, dat vele vragenstellers vermoedelijk onvolledige inlichtingen geven, zodat een afdoend antwoord van ons niet mo gelijk is. Nu, geachte heer, ook u ver meldt niet of u bent gehuwd of niet. 1) De maximum-uitkering te Am sterdam bedraagt voor een gehuwde f 1.200 en voor een ongehuwde f 696 per jaar. 2) Ja. Zonodig wordt dit bedrag aan gevuld door Soc. Zaken. U kunt bij deze dienst inlichtingen verkrijgen. 3) Hoeveel Soc. Zaken u zal geven, weten wij niet, 4) Emolumenten worden niet gegeven. Indien u gehuwd bent en u komt te overlijden, krijgt de weduwe nog 5 volle maanden uitgekeerd. Ditzelfde heeft ook plaats, als de vrouw eerder overlijdt. Daarna gaat de herziene uit kering in. Overlijdt een ongehuwde, dan wordt uitbetaald tot de laatste van de maand, waarin deze is overleden en wel aan degene, die naar het oordeel van de Raad van Arbeid daarvoor in aan merking komt, mits deze binnen 3 maanden na het overlijden om de uit kering heeft verzocht. 5) De uitkering heeft maandelijks plaats. 6) Per week. 7) U moet u wenden tot de Raad van Arbeid, liefst vroegtijdig, want het on derzoek vraagt enige tijd. 8) f 200 inkomsten zijn vrij. U dient echter toch alles op te geven. Abonné. Heeft men recht op Drees-uitkering? Ik ben caféhouder, alleenstaand, kan van mijn inkomsten van het café niet bestaan, omdat ik met vreemde krachten moet werken. Leef tijd 67 jaar. Antwoord. Als men meer verdient dan f 1.035 komt men Voor uitkering niet in aanmerking. U kunt echter eens gaan praten op de Raad van Arbeid. Er zijn natuurlijk ook kosten, die van een inkomen afgetrokken mogen worden, maar dat kunnen wij niet beoordelen in verband met het totaal gebrek aan ge gevens. J. K. Over enige weken word ik gepensionneerd, heb ik dan nog recht op uitkering ingevolge de werkloos heidswetten? Antwoord. Neen, dat recht hebt u niet. Uw pensioen gaat immers direct in. U bent dan niet zonder inkomen. Plantenboter en margarine J. S. Gaarne zou ik via deze ru briek te weten willen komen wat het verschil in samenstelling en wat het verschil in voedingswaarde is tussen plantenboter en margarine. Antwoord. plantenboter is geen boter, maar ook margarine. Margarine kan namelijk zowel van dierlijk als van plantaardig materiaal worden gemaakt. Verschil in voedingswaarde is er niet. Alleen uit aethisch oogpunt heeft de planten margarine enige betekenis. Vegetariërs kunnen door het bestaan van dit voedingsmiddel ook margarine eten, zonder dat zij dierlijke producten tot zich nemen. Naam der koningin H. B. Hoe luidt de naam van onze Koningin voluit? Antwoord. Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina, Koningin der Neder landen, prinses van Oranje Nassau, her togin van Mecklenburg, prinses van Lippe-Biesterfeld; daarnevens heeft zij als erfgename van de troon nog ette lijke titels van haar moeder geërfd. Consulaten H. W. wil de bevoegdheden weten van een Ned. consulaat in Duitsland. Antwoord. De consulaten moet men beschouwen als assistenten van de ambassades of gezantschappen bij het behartigen van de belangen van hun landgenoten in den vreemde. Neder landse consulaten in Duitsland treft men in de volgende plaatsen aan: Aken, Baden-Baden, Berlijn (cons, gen.), Bre men, Dortmund, Duisburg, Düsseldorf, Emden, Frankfort a. M., Gronau, Ham burg, Keulen, Kleef, Koblenz, Mülheim, München, Oldenburg en Stuttgart. Proeven en ruiken J. M. Volgens vrouwelijke collega's van mij is „het proeven" voor 90 pet. een kwestie van ruiken, voor de rest werking der smaakzintuigen. Volgens mij is het juist andersom. Wie heeft er nu gelijk? Antwoord. Met de smaakzintuigen zijn er slechts vijf smaken te proeven: zoet, zuur, zout, bitter en metaalachtig. Al het andere wat men mtfent te proeven (en dat is heel wat), wordt in werkelijkheid geroken. Van een lek kere bonbon b.v. proeft men alleen „zoet", de bijzondere kwaliteiten, waar door die bonbon juist zo lekker is, ruikt men. Deze dingen zijn moeilijk in pro centen uit te drukken, maar het staat wel vast, dat in het overgrote deel van hetgeen wij denken te proeven, ons reukzintuig voor de gewaarwording zorgt. In enkele gevallen heeft iets een bepaalde smaak, terwijl we het èn Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking tedoen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd, Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. niet proeven èn niet rhiken. Deze smaak bestaat dan in onze verbeelding en wordt veroorzaakt door de consis tentie. De meeste mensen vinden name lijk, dat parafine „vies" smaakt, maar aan deze stof is beslist niets te proeven of te ruiken. Vochtige garage v. D. Ik heb een vochtige garage. Wat is daaraan té doen? Antwoord. Drogen kan het beste plaats vinden in een tochtige omgeving, dus ramen en deuren van de garage tegen elkaar open zetten, evenals die van de auto. Ook de vloerbedekking e.d. zoveel mogelijk opnemen en uit hangen. Sneeuw en ijs verdampen dan ook, zelfs als is de temperatuur onder nul graden. Alleen oppassen voor be vriezen van de motor (anti-vries of spiritus aan het koelwater toevoegen!) Bij mistig en regenachtig weer zal het droogproces echter niet vlot verlopen, maar wanneer u toch alles tegen elkaar open laat, zal het drogen bij iets betere weersomstandigheden direct voortgaan. Houdt men alles goed gesloten dan is de beperkte hoeveelheid lucht in de garage direct met waterdamp verza digd en is er op een verder drogen niet veel kans. Kamerfje op zolder Abonné. Ik kan een kamertje huren op zolder, maar „driehoog" wil er niets van weten. Hoe moet ik daar mee aan? Ik heb het nodig voor mijn studie. Antwoord. Ja, wij weten werkelijk niet of uw verhuurster recht heeft op dat kamertje. „Driehoog" heeft het in gebruik, vermoedelijk met goedvinden van de huiseigenaar en zal er natuur lijk geen afstand van doen. Kan het Huisvestingsbureau u niet helpen? Huurverhoging j. v. Ik woon op de Amstelveen- seweg 1152 te Amsterdam-Zuid. Hoe veel bedraagt de huurverhoging, die per 111954 is ingegaan? Antwoord. Tot de kom der ge meente Amsterdam behoort ingevolge de huurwet: a. ten Noorden van het IJ enz.; b. ten Zuiden van het IJ: dit deel wordt begrensd door de volgende lijn: gemeentegrens van Vuurtoreneiland af tot de Noordelijke oever Nieuwe Meer, vervolgens langs die oever en de as van de ringspoorbaan tot nabij de Noorde lijke hoek van het terrein der rioolwa terzuiveringsinrichting. Vandaar in Westelijke richting evenwijdig aan de Haarlemmerweg en vervolgens langs de lijn, die bij km. paal 6 loodrecht op de Haarlemmerweg is getrokken. De Haar lemmerweg in Oostelijke richting vol gen tot de ringspoorbaan en langs het verlengde van de as van de ringspoor baan in Noordelijke richting tot aan het Noordzeekanaal. Naar onze mening valt de Amstelveenseweg onder de 17 pet. huurverhoging. Gisteren omstreeks het middaguur vertrok de 24-jarige Hagenaar A. E. ten Oever Bouwmeester onder grote belangstelling met zijn zeiljacht „The Seven Seas" van Scheveningen naar Nieuw-Zee land. Na een laatste groet aan de achterblijvenden op de kade koos het scheepje zee. Nu ook de wereldkampioenschappen in de alpinenummers te Aare zijn afge lopen, blijkt, dat Rusland en Noorwegen beide vier wereldtitels hebben behaald; Finland veroverde drie gouden medail les, Oostenrijk en Zwitserland legden elk op twee titels beslag en Frankrijk wist één wereldkampioenschap te be halen. De wereldkampioenen 1954 zijn: Noordse nummers: 15 km lange af standswedstrijd Veikko Hakulinen (Fin land). 30 km lange af stands wedstrijd Wladimir Kusin (Rusland). 50 km lange afstandswedstrijd Wladimir Kusiu (Rus land. 4 x 10 km estafette Finland. 10 km wedstrijd voor dames Lubowa Kosyrowa (Rusland). 3x5 km estafette dames Rusland. Speciaal springen Matti Pieti- kainen (Finland) Noordse combinatie Sverre Stenersen (Noorwegen). Alpine nummers: Heren afdaling Christian Pravda (Oostenrijk). Heren reuzen slalom Stein Eriksen (Noorwe gen). Heren slalom Stein Eriksen (Noor wegen). Combinatie afdaling, slalom en reuzen slalom heren Stein Erkisen (Noorwegen). Dames afdaling Ida Schöpfer (Zwitserland). Dames reuzen slalom Lucienne Schmitt (Frankrijk). Dames slalom Trude Klecker (Oosten rijk). Combinatie dames afdaling sla lom en reuzen slalom Ida Schopiei (Zwitserland) Het officieuze landenklassement van de alpinenummers luidt: Oostenrijk 59 punten. 2 Zwitser land 35.5 punten. 3. Frankrijk 28,5 pun ten. 4. Noorwegen 23 punten. 5. Verenig de Staten 12 punten. 6. Duitsland 10 punten. 7 Zweden. Naar wij vernemen heeft de K.N.W.U. besloten aan Nederlandse renners toe stemming te verlenen tot deelneming aan de wegwedstrijd WarschauBer lijnPraag voor amateurs. Met de sa menstelling van de Nederlandse ploeg, die uit zes man zal bestaan, is de heer A. Koopmans te Amsterdam belast; ais eerste gegadigden worden Daan de Groot en Piet van Heusden genoemd. De wedstrijd wordt van 2—17 Mei a.s. gehouden en gaat over dertien etappes. De totale afstand is ongeveer 2100 ki lometer. Te Blackpool en te Hastings zijn Dinsdagavond de deelnemers gestart aan de vijfdaagse rallye van Groot- Brittannië (3218 km), welke meetelt voor het Europees kampioenschap groot toerisme. Alvorens de eigenlijke tocht te aanvaarden moesten zij een rem- en behendigheidsproef afleggen, die de meeste ploegen weinig moeilijkheden baarde. Bij degenen die te Blackpool vertrok ken was de Nederlandse équipe Gatso- nidesApetz met Ford Anglia Te Gjoevik zijn internationale schaat/3wedstrij den gehouden, waaraan ook onze landgenoot Kees Broekman deelnam. Hjalmar Andersen, die eerste in het eindklassement werd, won de 500 meter, doch op de 5000 meter moest hij in Lundberg en Aas zijn meerderen erkennen Het merkwaardige feit deed zich voor, dat bij een juniorenwedstrijd op de 500 meter de beste tijd van de dag gemaakt werd en wel door de 16- jarige Noor Alv Gjestvang. Liet Ander sen 44,8 sec. afdrukken, de jeugdige Noorse rijder had 44,6 sec. nodig, nodig. De coureur James Brundage die met een Austin Healy aan de 12 uurs wed strijd te Sebring had deelgenomen, is omgekomen bij een auto-ongeluk in de buurt van Fort Lauderdale, toen hij te rugkeerde naar zijn woonplaats Miami. Hij zat aan het stuur van een Allard toen het ongeluk gebeurde. (Van onze sportredacteur) Voor de Nederlandse regering is het besluit van de N.W.B. om tegelijk met de Vierdaagse te Nijmegen ook vier daagse afstandsmarsen te Apeldoorn te organiseren een grote teleurstelling. De regering was de mening toegedaan, dat het conflict tussen de NBVLO en de NWB in een zodanig gunstig stadium was gekomen, dat zeer spoedig algehele overeenstemming bereikt zou zijn. Daar om ook heeft zü enige tijd geleden de sancties tegen de Vierdaagse te Nijme gen opgeheven en alle medewerking voor de organisatie toegezegd. De rege ring heeft naar aanleiding van het be sluit van de NWB nog geen beslissing genomen of zij haar standpunt in deze kwestie thans zal herzien. Het lijkt ons echter waarschijnlijk, dat dit als nog zal gebeuren. 4 Maart was het 25 jaar geleden, dat de Bond van Tennis Oefenmeesters in Ne derland (B.T.O.N.) werd opgericht. Deze organisatie telde toen een twaalftal leden; na veie naamsveranderingen is de Ver eniging van Nederlandse Tennisleraren (V. N. T.) ontstaan. In deze'25 jaar heeft de organisatie veel successen geoogst. Vooral het driemanschap Waasdorp, W. Hemmes en Goesraad kon in de jaren 19341938 op een goede reputatie in het buitenland bogen; thans staat Joop de Mos aan de spits. Het jubileumjaar wordt ingezet met na tionale kampioenschappen, welke Donder dag 11, Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Maart in de Houtrust-hal te Den Haag zullen worden gehouden. Voor dit tournooi zijn 32 inschrijvingen binnen gekomen. Voorts zal van 2 tot en met 8 Augustus een in ternationaal tournooi worden gehouden op „Berg en Dal" ln Den Haag, of in Noord- wijk. Van elk land in West-Europa zul len de twee sterkste bekende spelers wor den uitgenodigd. Zaterdag wordt op het ter rein van 't Gooi te Bussum een oefen hockeywedstrijd gespeeld teneinde de dames-elftal-commissie in staat te stel len een keuze te maken voor de sa menstelling van het B-elftal, dat op 28 Maart tegen België-B te Brussel zal spelen. De beide elftallen voor deze oefen wedstrijd zijn als volgt samengesteld: Rood: Doel: J. Jurrissen (BDHO: achter S. de Greve (Laren) en J. Hoge- stijn (Be Fair); midden T van Dalsutn (Togo), N. Diemer Kool (Laren) en Dz. Burgersdijk (Amsterdam); voor: E. Bleekemolen (Be Fair), M. Heering (BDHC), N. van Nierop (Amsterdam), H. van Hilten (Pinoké) en A. Schoen (Amsterdam) Groen: Doel: D. ten Barge (Be Fair); achter: I. Heemskerk (HHYC) en A. Riezebos (Togo); midden: A. de Keizer (HHYC), T. Boer (Pinoké) en N. Wol- terbeek (HHYC); voor- H. Olthoff (Al liance), F. Brouwer (HHYC), L. Lo- mans (Push), A. Rouwenhorst (Togo) en T. Nillessen (EMHC). Eén van de beste Canadese ijshockey- profteams te Toronto, Maple Leafs, sWlt pogingen in het werk om in Rusland enkele wedstrijden tegen Russische ploegen te spelen. Tijdens zwemwedstrijden te Stock holm heeft een Russische ploeg het we reldrecord 4 x 100 yards wisselslag es tafette verbeterd en gebracht op 3 min. 52.- sec. In een wedstrijd van de voorronden van het tournooi om het wereldkam pioenschap voetbal (groep 10) heeft Griekenland met 2-0 van Israël gewon nen. Acht vooraanstaande Russische schaak meesters zijn naar Buenos Aires vertrok ken. Zij zullen daar een landenwedstrijd spelen tegen de beste Argentijnse spe lers. De topjeugdtraining van tennisspelers, die het vorig jaar werd afgebroken om dat men in verband met de overstro mingsramp de Houtrusthal in Den Haag niet meer tot beschikking had. is weer hervat. Tijdens een persconferentie van de Vereniging Nederlandse Tennisleraren, deelde de voorzitter van deze organisa tie, de heer A. Dekkers mede, dat het in de bedoeling ligt om in samenwerking met de K.N.L.T.B. de jaarlijkse wedstrijd amateurs tegen profs weer in het leven te roepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7