SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD ADVISEERT REGERING: Bij huidige loon- en prijsniveau: 1260, pensioen voor gehuwden 756, pensioen voor ongehuwden Om de vijf jaar herziening w Wie schertst? I Vele dollarmunten naar Indonesië gesmokkeld lot hoofd en hart Zegening van motorrijtuigen te Rome r MINDERHEIDSNOTA VAN DE TILBURGSE HOOGLERAREN 460.000 gulden voor sieraden van Faberge Ouderdomspensioen moet met economische situatie wisselen Nederlander voor Britse rechtbank Weer atoomoverleg in Washington Zweed smijt met inktpot Het weer Een der topfiguren te Amsterdam gearresteerd J -- donderdag 11 maart 1954 s De schatten van Faroek DuitsOostenrijkse expeditie naar de Himalaya bekft Koper naar Polen gesmokkeld Onverwachte stap van Zarubin f Opgeruimde diplomatie In Rhedense raadhuis: Staatsloterij Oppositie in Joego- slavisch parlement Motor- en Bromfietskleding Met medewerking van zeelieden „Het nationale 5-Mei- comité" bureau SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENlitTARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week. f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Verplichte ouderdomsverzekering voor alle ingezetenen (Van onze Haagse redacteur) Een onderzoek naar de financiële positie van de hui dige generatie bejaarden en naar de ouderdoms voorzieningen, die getroffen zijn voor de thans in het arbeidsproces werkzame bevolking, heeft het ver moeden bevestigd, dat er behoefte bestaat aan een nieuwe wettelijke regeling van de ouderdomsvoor ziening. „Deze regeling zal het karakter dienen te hebben van een verplichte sociale verzekering, welke zich in begin sel uitstrekt over alle ingezetenen, ongeacht hun natio naliteit. De te verwachten economische repercussies van een algemene ouderdomsvoorziening maken het echter vooralsnog gewenst te volstaan met een uniform bodempensioen, dat iets groter is dan de maximum- uitkering bij de Noodwet-Ouderdomsvoorziening. Bij het loon- en prijsniveau van begin 1954 past een ouder domspensioen van f 1260.per jaar voor gehuwden en van f 756.per jaar voor ongehuwden, uit te keren aan alle bejaarden, ongeacht hun overige inkomsten." Dit wordt gesteld in het advies, dat de Sociaal Econo mische Raad desgevraagd heeft uitgebracht aan minis ter Suurhoff en Staatssecretaris van Rhijn over de Wet telijke Ouderdomsverzekering. Het recht op ouderdoms pensioen dient, naar het oordeel van de S.E.R., in te gaan op 65-jarige leeftijd. De opzet is, dat het ouder domspensioen van een ongehuwde en van de weduwe, die minstens zestig jaar oud is, 60% bedraagt van het pensioen, dat een echtpaar ontvangt. Een belangrijk punt in bet advies Van de S.E.R. is hetgeen gezegd wordt over een wisselend bodempensioen. Men wil de reële waarde van de pensioenen geen andere wijzigingen doen onder gaan dan die, welke overeenkomen met de veranderingen in de algemene wel vaart. Bij aanspraken op nominale be dragen staat van te voren allerminst vast welk deel van het toekomstige nationale inkomen ze vertegenwoordi gen. Een wisselend bodempensioen echter geeft de bejaarden een aanspraak op een vrijwel constant deel van het nationale inkomen. Het bezwaar hier tegen, dat aldus een beslissing wordt genomen over uitkeringen en premies in de toekomst, zonder dat men weet hoe de economische situatie er dan uit *at zien, onderschrijft de S.E.R. niet. Het advies acht niet voldoende rede pen aanwezig om de wettelijke ouder domsverzekering te beperken tot de genen, die op een bepaalde wijze een inkomen verwerven bijvoorbeeld alleen verzekering voor de loontrekken- len en niet voor de zelfstandigen; evenmin wil men een bepaalde inko mensgrens gesteld zien. Afgewezen !vordt ook een opzet, waarbij degenen, die menen vrijwillig voor een voldoen de ouderdomsvoorziening te hebben ge zorgd, vrijgesteld zouden worden van de verzekeringsplicht. Naar het oordeel Van de Raad verzetten zowel het karak ter van de verplichte sociale verzeke ring als de administratieve bezwaren, Welke aan een dergelijke vrijstelling Verbonden zouden zijn, zich hiertegen. Om te voorkomen, dat degenen, die ingevolge de Invaliditeitswet in een verplichte ouderdomsverzekering zijn opgenomen, in een slechtere positie zou den raken, wordt voorgesteld de Inva liditeitswet te handhaven voor wat het ouderdomsgedeelte betreft. In de ver voor een ge zekering is geen plaats meente-classificatie. Wie zijn premieplichtig Premieplichtig dienen volgens het advies te zijn de verzekerden, die een inkomen verwerven. De plicht tot premiebetaling begint voor loontrek- kenden en zelfstandigen bij het in treden in het productieproces en eindigt by het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Degenen, die geen inkomen verwerven, behoe ven geen premie te betalen; ze beho ren echter wel tot de kring van de verzekerden en kunnen dus in begin sel aanspraak maken op uitkering. De S.E.R. heeft de voor- en nadelen afgewogen van enerzijds het heffen van een en hetzelfde premiebedrag voor alle verzekerden en van de andere kant het heffen van een pre miebedrag, variërend al naar gelang het inkomen. Men is tot de conclusie gekomen, dat de beste oplossing is het heffen van een premie evenredig met het inkomen totdat men aan een be paalde inkomensgrens komt. Men denkt hierbij aan een inkomen van f 6.000: daarboven zou de premie dus constant moeten blijven. Bij de loontrekkenden zal de premie betaling via de werkgever kunnen lopen. Voor de zelfstandigen adviseert de S.E.R. dit in verband met de moeilijkheden, welke worden verwacht bij de premie-inning om bij een in komen tot een zekere grens (bijvoor beeld f 2.000 bij gehuwden) af te zien van invordering der premie; bij hierop aansluitende inkomens tot aan de tweede grens (bijvoorbeeld f 3000) zou een toenemend percentage van de pre mie ingevorderd dienen te worden. Het niet-ingevorderde deel van de premie zou de overheid voor haar rekening dienen te nemen. Op de veiling van de kunstschatten van ex-koning Faroek hebben 166 num mers Woensdag 460.000 gulden opge bracht. Onder de geveilde voorwerpen Waren 65 sieraden van de hand van Karl Faberge, een bekende Russische goudsmid. Mevrouw Esta Henry, eigenares van «en antiekwinkel in Edinburgh heeft geprotesteerd tegen de gang van zaken op de veiling. Zij verzette zich tegen de mededeling van de veilingmeester M. G. Lee, dat verschillende bij elkaar behorende voorwerpen niet volgens de catalogus verkocht zouden worden, maar afzonderlijk, teneinde particulie re verzamelaars ook in de gelegenheid te stellen een bod te doen. De 200 mensen, die in het veilinglo kaal aanwezig waren, juichten me vrouw Henry toe, toen zij verklaarde: ..We hebben een hele reis gemaakt om deze veiling bij te wonen en daarom is net ons goed recht te eisen dat de ver koop volgens catalogus plaatsvindt". De veilingmeester heeft tenslotte een compromisvoorstel gedaan: ieder stuk ral afzonderlijk verkocht worden, maar Wanneer de aanwezige kopers erop ge steld zijn, zullen de bij elkaar horende De van Pakistan heeft een v .jkse expeditie verlof gege- te trachten de nog niet bestegen top- tl.'n bet Himalaya-gebergte te bestijgen, v» as Rebitsch, uit Innsbruck, leider j*n de Duits-Oostenrijkse Himalaya- Sikrakorum-expeditie in 1954, heeft dit •haakt een Persconferentie bekend regering f^its-Oostenrykse zei, dat de expeditie, die ge- 5 berg- ftw. •".«CIO, O gCICClUCII Gil CCU 1U L(J£ x fcLcLl tegen einde April naar Pakistan vertrekken. 6 expeditie zal proberen de Distaghil- *_P (ruim 8600 meter) en de Kakaposji- top (ruim 8500 meter) te bestegen. ontevredene is blind voor het I goede in eigen omgeving en het Rechte en ongelukkige bij artderenj voorwerpen opnieuw als een geheel worden ingezet en wanneer deze prijs de prijs van de afzonderlijke objecten overschrijdt, zal de afzonderlijke ver koop geannuleerd worden. Een half uur later protesteerde me vrouw Henry tegen het feit dat de vei lingmeester zich van de Franse en Ara bische taal bediende en niet van het Engels. Premie 5,5 pel. van inkomen Men schat, dat bij onmiddellijke vol ledige invoering van de algemene volks verzekering de premie ongeveer 5,5 pet. zal bedragen van het inkomen, waar premie over betaald moet worden. Zou er een overgangsregeling komen van bijvoorbeeld vijf jaar, dan zal geduren de de eerste 5-jarige periode het pre miepercentage circa 4,2 zyn. Als de premie volgens de normen „invorderbaar is gesteld" en de invor dering geen resultaat heeft, dan dient voor elke verschuldigde, doch niet be taalde jaarpremie het toekomstige ouderdomspensioen met 2 pet. te wor den verminderd. De Raad acht het op grond van de economische repercussies niet noodza kelijk, dat de verzekering slechts gelei delijk zou worden ingevoerd. In ver band met verschillende aanpassingskwes ties, welke zich zullen voordoen, wordt een overgangsregeling van ten hoogste vijf jaar echter wel aanvaardbaar ge acht. Zowel uit algemene economische over wegingen als op grond van de overwe ging, dat bij wisselende nominale pen sioen-aanspraken het kapitaaldekking stelsel geen doelmatige financierings methode is, meent de S.E.R., dat de fi nanciering van de onderhavige verze kering in beginsel dient te geschieden volgens het omslagstelsel. Inning via belastingdienst Voor de vaststelling en inning van de premies wordt aanbevolen gebruik te maken van de belastingdienst, welke immers toch al de inkomens van een groot aantal verzekerden kent. Verder zou er een zelfstandig, rechtspersoonlijk heid bezittend lichaam moeten komen ter uitvoering van de verzekering, in welk lichaam de appaTatuur van de Rijksverzekeringsbank zou kunnen wor den geïncorporeerd. Uit de vele berekeningen, welke in het advies voorkomen, valt op te maken, dat de verplichte ouderdomsverzekering bij onmiddellijke invoering zou komen op een bedrag van 681 millioen gulden, te weten f 641 millioen voor de pen sioenuitkeringen, f 20 millioen voor ad ministratiekosten en f 20 millioen voor het z.g. schommelfonds. (Dit fonds is nodig om de verschillen te overbruggen tussen de jaarlijkse inkomsten en uit gaven en om te vermijden, dat het pre mie-percentage jaarlijks gewijzigd zou moeten worden). In een Minderheidsnota bij het hierboven beschreven rapport van de S. E. R. wordt de invoering van een verplichte ouderdomsverzekering voor de gehele bevolking afgewezen. Deze nota is opgesteld door de Til- burgse hoogleraren W. C. L. van der Grinten, M. J. H. Smeets en F. J. H. M. van der Ven, die ter motivering van hun standpunt o.m. verwijzen naar het rapport „Sociale Voorzienin gen voor Zelfstandigen" van het Cen trum voor Staatkundige Vorming. Nadere bijzonderheden over deze visie vindt men op pagina 3. (Van onze Haagse redacteur) il een voorziening voor de oude dag practische waarde hebben, dan moet gezorgd worden, dat de koopkracht van het ouderdomspensioen wordt aangepast bij de zich wijzigende economische situatie. De Sociaal Wcooomische Raad stelt daarom in zijn heden verschenen advies over de Wettelijke Ouderdoms verzekering voor, dat ingevolge deze verzekering rechten zullen worden toegekend op een pensioen, waarvan het nominale bedrag varieert volgens een in de wet neergelegde maatstaf. Gedacht wordt hierbij met name aan een binding van het bodempensioen aan een index van regelingslo nen. Voorop staat echter wel, dat het nominale pensioen normaliter slechts met betrekkelijk grote tussen ruimten bijvoorbeeld om de vijf jaar zal worden aangepast. In zeer bijzondere gevallen, zoals bij een de valuatie, zou hierop een uitzondering kunnen worden gemaakt. Nu kan hiertegen het bezwaar wor den aangevoerd, dat men hiermee een beslissing neemt over uitkeringen, welke wij ons in de toekomst mis schien niet kunnen veroorloven. De meerderheid van de Raad deelt dit bezwaar echter niet. Wisselt het ouderdomspensioen met de algemene welvaart, dan wordt in wezen voor de toekomst aan de bejaarden een aan spraak gegeven op een vrijwel con stant deel van het nationale inkomen Tenzij er zich calamiteiten voordoen, welke de grondslag van onze wel vaart zeer ernstig aantasten, zal ongeacht de nominale hoogte van het nationale inkomen een dergelijke verdeling tussen de actief werkzamen en de bejaarden steeds bewerkstelligd kunnen worden. Het uitspreken van twijfel hieraan Detekent in wezen, dat betwijfeld wordt of de Nederlandse volkshuis houding zijn bejaarden zou kunnen onderhouden. De S.E.R. is dan ook van oordeel, dat het waarborgen der aanspraken minder onzekerheid biedt t.a.v. de toekomstige reële lasten dan aanspraken op nominale geldbedra gen, waarvan de toekomstige reële waarde niet vast staat. Enkele leden van de Raad achten het automatisme in de wijziging van de nominale pensioenbedragen ech ter ongewenst. Hierdoor zouden in beginsel aanspraken worden toege kend, waarvan de draagwijdte niet kan worden overzien en waarvan geenszins vast staat, dat ze gehono reerd kunnen worden. Men dient niet verder te gaan dan de Regering te verplichten tot overleg met de Staten- Generaal bij bepaalde wijzigingen In het indexcijfer. De overige leden van de S.E.R. wijzen deze procedure af, omdat dan bij elk wijzigingsvoorstel ook weer het principe van aanpassing van het nominale pensioenbedrag in ';cri!«sie zal komen. De openbare aanklager van een Lon- dense rechtbank heeft vier zakenlieden, onder wie 1 Nederlander, er van beschul digd grote partyen koper aan landen achter het IJzeren Gordijn geleverd te hebben. Volgens de aanklager zijn twee zendingen ondanks het Britse embargo op de exporten van strategisch belang rijke goederen naar communistische landen gegaan. Andere pogingen wer den echter verijdeld. De Nederlander, die hiervoor in staat van beschuldiging is gesteld, is de 47-jarige W. R. Van de drie anderen zijn er twee afkomstig uit Londen en een uit Pakistan. Zij worden er van beschuldigd, ge poogd te hebben 799 ton warm-gewaist koperdraad ter waarde van 214.000 pond te exporteren met het voornemen de exportbepalingen te schenden. Vol gens de openbare aanklager deden de vier zakenlieden het voorkomen, dat zij hel koper naar Pakistan zouden zen den, maar in werkelijkheid gingen de partijen naar de Poolse havenstad Gdynia. De Nederlander is tegen een borgstelling van 1.000 pond sterling op vrije voeten gesteld. De Russische ambassadeur in de V.S., Zarubin, heeft gisteren gedurende een kwartier met de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, Wal ter Bedell Smith, gesproken over Eisen hower's plan tot oprichting van een internationaal atoomcentrum. De be spreking vond plaats op verzoek van Zarubin. Men vraagt zich in Washing ton af, waarom de Rus plotseling zo'n haast had met de bespreking en niet gewacht heeft tot minister Dulles uit Caracas is teruggekeerd. Het dagelijks bestuur van de Groningse gemeente Bedum is Woensdag de gast geweest van de Mijnendienst in Den Helder. Aanleiding tot dit bezoek was de onthulling van een door het gemeentebestuur van Bedum aangeboden plaquette van het gemeentewapen, welke aan boord van de nieuwe mijnenveger „Bedum" is aangebracht. Na de onthulling van de plaquette in de scheepsgang bezich tigden B. en W. van Bedum de naar hun gemeente genoemde mijnenveger. De bezoekers aan dek van de „Bedum". Staande bij een drijver, op de voorgrond rechts de commandant van Hr. Mr. mijnenveger „Bedum", Lt. ter Zee 2e klasse Vis. Naast hem de burgemeester van Bedum, de heer J. N. Spoelstra. Links naast de burgemeester prof. dr. Boersma uit Den Haag, Bedumer van geboorte, die voor deze gelegenheid naar Den Helder was gekomen, en verder de wethouders R. Visser, T. W. de Winter en J. van der Laan. l'y/y.-.A a 4, V* n zyn Politiek Allerlei in de Volkskrant van Zaterdag j.l. maakt prof. Romme met verheu genis melding van de instelling van een bedrijfschap voor de landbouw, dat de naam Landbouwschap draagt. Dit bedrijfschap vormt, zoals men weet, de eerste toepassing, die aan de Wet op de Bedrijfsorganisatie is ge geven. Prof. Romme schrijft dan o.a.: „Het eerste schaap is zo-gezeid over de brug. De landbouw, in de ruime zin van het woord, heeft aldus zijn positie in het na-oorlogse Nederland gevestigd. Gezamenlijke belangenbe hartiging heeft geleid tot het vol waardige aanzien, dat hij thans ge niet. Die gezamenlijke belangenbe hartiging consolideert de landbouw thans in de vestiging van het eerste „schap" op de voet van de wet op de bedrijfsorganisatie, in het Land bouwschap. Naar verluidt, zal het Landbouw schap op 1 Mei a.s. in werking treden. Voor zo'n grootse en ingrijpende on derneming lijkt het mij een gelukkige datum". Tot zover prof. Romme. Het is begrijpelijk, dat de „Boer en Tuinder", het officiële orgaan van de Katholieke Nederlandse Boeren en Tuindersbond aan deze belangrijke gebeurtenis grote aandacht wijdt. Opvallend is echter, dat de instel ling van het Landbouwschap in deze kring maar met zeer matig enthou siasme wordt begroet. Vooral op de ministeriële „toelichting", die aan het instellingsbesluit werd toegevoegd heeft men niet weinig critiek. Het of ficiële blad suggereert zelfs, dat dit bedrijfschap wel eens een scherts- schap zou kunnen worden. Wij citeren: „Inmiddels betreuren wij het, dat nu het dan eindelijk zo ver is en het Landbouwschap inderdaad voor de deur staat deze eerste „toelich ting" van de Regering ons reeds aan leiding tot critiek moet geven. Meer nog! Wij vinden dit een veeg teken. Als de Regering dit Landbouwschap niet royaal tegemoet treedt, als zij niet werkelijk bezield zou zijn van het streven om hier „het bedrijfsleven te geven wat des bedrijfslevens is", dan vrezen wij (met groten vreze) dat dit bedrijfschap wel eens een „Scherts-scha p" zou kunnen worden. Vergissen wij ons niet dan heeft Minister Mansholt onlangs kenbaar gemaakt, dat hij voornemens is be halve de naar onze mening over bodige Landbouwordeningswet ook nog een Landbouwvestigingswet in het leven te roepen. Zodanige mede delingen en wellicht komen er nog wel meer Van die aard zijn niet bepaald geschikt om ons op dit punt gerust te stellen". Wij vragen ons af, wie nu eigen lijk zo-gezeid schertst. President Eisenhower en senator Jo seph McCarthy hebben elkaar gisteren aan een diner ter ere van de repu blikeinse senaatsleden ontmoet en, volgens senator Styles Bridges, el kaar „op vriendelijke wijze" de hand gedrukt. Bij de hartelijke begroeting wees niets op de onenigheid tussen hen beiden. Tijdens het diner, dat door de president, leden van de rege ring en republikeinse senatoren werd bijgewoond, had men zorgvuldig vermeden te spreken over de recen te onenigheid binnen de republikein se partij. Twee ambtenaren van het Rhedense raadhuis hebben de schrik van hun le ven gehad. Gistermorgen kwam n.l. een dame. die met een Zweed wilde trouwen, de huwelijksstukken (haar aanstaande ega betreffende) overleggen Deze bleken echter niet aan alle eisen te voldoen, reden waarom de echtge- note-in-spé de ambtenaren ere rug toe keerde en naar haar a.s man toog. Even later kwam die in eigen persoon zijn woede koelen, waarbii het de ambtena ren bleek, dat hii sommige kernachtige werkwoorden in de Nederlandse taal behoorlijk wist te vervoegen. Zo zelfs, dat het onbehoorlijk werd. Hierbij bleef het echter niet. Want, nadat de Noorderling de stukken aan flarden had gescheurd, zag hii kans een grote en gevulde inktpot te grijpen. Met een forse zwaai kogelde hij die door de afdeling Burgerlijke Stand. De eerste gulp van die biina onuitwisbare vloei stof trof het hoofd van één der ambte naren. een volgende kwam op een smetteloos geboorteregister terecht, ter wijl de rest over de pantalon van de afdelingschef ging, benevens over de tafel en het nieuwe behang. Toen vond de Zweed het blijkbaar welletjes en hij ging er op ziin sportfiets van door. De beide ambtenaren. beïnkt en beteu terd. hadden -daarop pas de moed een juist passerende agent te waar schuwen. Met een ander zette deze de achtervolging in en het geluk te hen de boze Zweed in Dieren te Dakken te kriigen. nog vóór de ook ge alarmeerde Velpse politie, die er met een overvalwagen op uit was getrok ken. De Zweed zal zich aanstonds op ziin minst wegens huisvredebreuk te verantwoorden hebben Op lot 10697 van de 522e Staatsloterij, 4e klasse, 16e lijst la heden op de prijs van f 2000,— de premie van f 30.000,— gevallen. Honderden auto's, motorfietsen, Vespa's en andere voertuigen ston den Dinsdag bijeen voor het Co losseum te Rome. Vlak bij het Colosseum is de kerk van St. Fran- cesca Romana gelegen en St. Fran- cesca is de patroonheilige van de automobilisten in Italië. Vanaf het bordes voor de kerk (hoog op de wallen rechts) zegende mgr. Luigi Farglia de aanwezige voertuigen, die daarna onder heilige patronage knetterend en gierend naar het centrum van de Heilige Stad te rugkeerden. SAOEDI ARABIK. Saoedi Arabië heeft vliegtuigen, die van en naar Israël over zijn gebied vliegen, ernstig gewaarschuwd. De S.A.S. heeft haar lijn ter plaatse reeds omgelegd. OOST-DUITSLAND. In Oost- Duitsland zijn volgens de regering in Bonn door de Russen nieuwe, rijke uraniumlagen ontdekt. (A.P.). De Joegoslavische Senaat heeft gis teren voor het eerst sterke oppositie geboden aan een regeringsmaatregel. Het regeringsvoorstel om de staats subsidie voor de vacanties van arbei ders af te schaffen kreeg 72 stemmen tegen. Het werd met 85 stemmen bij vijf onthoudingen aangenomen. (Reu ter). Advertentie (tot Vrijdagavond) In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist en temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag droog en vrij zonnig. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Oost. Over het algemeen iets lagere temperatu ren dan vandaag. Zon: 7.03-18.38. Maan 10.52-3.25. Honderden gouden tiendollar-munten, afkomstig uit België, zijn via Nederland naar Indonesië gesmokkeld, waar voor gouden muntspecie grote belangstelling bestaat. De recherche der Amsterdamse douane heeft met de arrestatie van de 37-jarige V., die als een der topfiguren uit deze smokkelhandel wordt be schouwd, een schakel uit de lange ket ting in handen gekregen. Bijkans een jaar is de recherche met haar onderzoek bezig. Uiterst voorzichtig werd het net rond hem gespannen en dit weekeinde dichtgetrokken. Toen hij per auto uit het Zuiden van ons land naar Amster dam terugkeerde, werd hij, even voor dat hij zijn woning wilde binnengaan, gearresteerd. Hij had een zending van honderd gouden tiendollar-stukken bij zich, die een clandestiene waarde heb ben van f 10.000. De gearresteerde, die vroeger zeeman is geweest en ter ca mouflage het beroep van instructeur bij een autorijschool uitoefent, staat bij de douane bekend als smokkelaar van beroep. Zeelui, voornamelijk Javanen, zorg den voor het vervoer van de gouden munten naar Indonesië. Munten lenen zich bijzonder goed om in dubbele hak ken van schoenen en sandalen onopge merkt te worden vervoerd. Men ver moedt dan ook dat het geld op deze wijze Indonesië is binnengesmokkeld. De recherche neemt aan dat deze lucra tieve sluikhandel reeds geruime tijd aan de gang is. Wie de leveranciers en de medewer kers in België zijn, is nog niet bekend. Bovendien is het niet uitgesloten, dat de munten niet uit België, maar uit Frank rijk afkomstig zijn. In dit laatste geval zou dus België de tweede schakel in de ketting vormen van een smokkelarij uit Frankrijk via België en ons land naar Indonesië. Uit het nog niet afgesloten onderzoek is gebleken dat de smokkelhandel in Nederland gefinancierd werd. Met Ne derlands zilvergeld, dat eveneens zeer in trek is, zouden de aankopen zyn ver richt. De recherche, die haar nasporin gen voortzet naar de handlangers, o.m. de zeelieden, acht het zeer wel mogelyk dat deze affaire maar een onderdeel vormt van een nog veel omvangrijker zaak. In 's-Gravenhage is opgericht „Het nationale 5 Mei-comité", waarin zitting hebben de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, de stichting „Pro Patria" en het Vete- ranenlegioen Nederland. Dit comité stelt zich ten doel het tot stand bren gen van een waardige en stijlvolle vie ring van de 5de Mei als nationale her denkingsdag van de volledige bevrij ding van Nederland. Het secretariaat is gevestigd Koninginnegracht 83a te Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1