Het instituut „Film en Jeugd" Drie auto's verduisterd VOORBEREIDINGEN VOOR SOCIAAL EN CULTUREEL WELVAARTSPLAN Record export geeft wellicht een schone STROOMDE EEN RIJN ARM IN HET WIJKERMEER? r Causerie onder auspiciën van Pro Juventute te Haarlem Om expediteur te kunnen worden Prijsvraag voor muzikale jeugd KASKI verricht soede diensten GEZOUTEN HARING Zal West-Duitsland het contingent vergroten? Hoe spelen de R.K. clubs? Nieuw licht op oude vraag K. J Mgr. Van Trigt waar nemend deken van Haarlem N V HAARLEMSCHE 1 BOUWSTOFEEN HANDEl Boards Karlit Royal Homanit DONDERDAG 11 MAART 1954 PAGINA 2 Haarlemmer in Heerlen gepakt Werkster wegens diefstal aangehouden Burgerlijke Stand ANDERHALF JAAR GEëlST DE TOEKOMST VAN DE IJMOND STILLE OMGANG TE OVERVEEN Uitspraken Rechtbank HEEMSTEüb Op ere-tentoonstelling van Jan Wiegman Wedstrijd voor het werk van Abbé Pierre Bond van gepensionneerden Waterstanden SjiöarnwoudferSfraat 58 40 in diverse maten Iel. ,15.681 - 21:20.5 BILJARTEN DAMMEN IN KENNEMERLAND De kampioenen bijna bekend - Vergoeding dienstreizen Ambt. gerecht: Ook binnen een gemeente Nieuw adresboek van Zandvoort Bloedafname: een daad van naastenliefde Beurs van New York n'iL 43 5? Op een tweedaags congres, in 1949 gehouden ter bestudering van het pro bleem „Film en Jeugd", werd aan het Instituut te 's-Gravenhage, dat die zelfde problematische titel draagt, de opdracht verstrekt te onderzoeken, welke invloed de film op de jeugd heeft. Dat onderzoek is sinds kort vol tooid en de resultaten zullen binnen niet al te lange tijd publicabel zijn. Deze mededeling deed de secretaresse van het Instituut, mej. mr. L. H. Gal- lois, gisteravond tijdens een bijeen komst in gebouw Sint Bavo, welke on der auspiciën van het Haarlemse „Pro Juventute" was belegd. De genodigden uit de kringen van het onderwijs en de jeugdbeweging, die in grote getale waren opgekomen, kregen daardoor niet wat volgens de uitnodiging ver wacht mocht worden, want de spreek ster kon de resultaten van bovenge meld onderzoek nog niet aan de open baarheid prijsgeven. Zij beperkte zich daarom hoofdzakelijk tot een uiteen zetting van het werk van het Instituut en ging in eerste instantie uitvoerig in op wat er tijdens het congres van 1949 aan de orde was geweest Op dat congres hebben verschillende autoriteiten van diverse pluimage him visie gegeven op de invloed, die de film op de jeugd zou hebben en het was toen dr. Querido, thans professor in Amsterdam, die van die meningen een samenvatting gaf. Hij wierp zich daarbij op als officier van Justitie, die zijn requisitoir moest houden over de film als verdachte en met de sprekers als getuige a charge. Hij stelde daarbij, dat men van de verdachte veel en weinig weet. Zij (de film dus) wordt genoemd een onechte dochter van het toneel, wier vader óf de Moloch van het kapitaal is óf de Kunst. Haar ver leden ligt in een nevel, want zij is te vondeling gelegd. De getuigen chargé hebben haar veelal de verleidster van de jeugd genoemd en reclasseringspo- gingen zijn vrijwel zeker tot misluk king gedoemd. Daar staat echter te genover, dat domheid of laksheid van de ouders de wensen van de jeugd ver keerd beïnvloeden en zo geeft de film niet alleen wat de mens wenst, maar gaat de mens ook wensen, wat de film geeft. De conclusie, die de officier van Justitie (dr. Querido) tenslotte trok, was deze: de verklaringen van de ge tuigen berustten meer op gevoelens dan op feiten. De zaak moest daar voor terug verwezen worden naar de rechter-commissaris voor een nadere instructie. Het Instituut heeft zich dus met deze instructie bezig gehouden en het heeft dat grondig gedaan. Intussen is er nog een ander onderzoek ingesteld, waarbij de vraag bestudeerd werd: aan welke normen moet een kinderfilm voldoen? Mej. Gallois merkte daarbij op, dat het goed is, dat dit onderzoek door parti culieren verricht werd, want de Cen trale Filmkeuring, die Nederland kent. heeft geen paedagogische inslag; zij is louter negatief en kijkt alleen, of een film strijdig is met het algemeen be lang of met de goede zeden. Ei wordt mets gezegd over de geschiktheid van de film of haar aesthetische ".vaarde. En dat is overigens gelukkig, want de leiding van die Centrale Keuring be rust bij ambtenaren, die derhalve de taal van hun overheid spreken. Dat zulks ernstige gevolgen kan hebben, spreekt welhaast vanzelf. Als haar bevinding deelde mej. Gal lois mede, dat de kwaliteit van de kinderfilms in Nederland niet slecht is. Bij de keuring was er althans geen reden tot ontevredenheid; van de 500 films moesten er 100 worden afgewe- In Heerlen is de 25-jarige W. v. D. aangehouden wegens verduistering van een bedrag aan geld. De man was Zon dag 28 Februari werkzaam in een gara gebedrijf en bediende de benzinepomp. Op het eind van de avond had hij een bedrag van ongeveer 70 gulden geïnd. Toen kwam opeens de camavalssfeer in zijn hoofd en hij besloot de bloemetjes eens buiten te zetten in Hillegom. Zo gezegd, zo gedaan. Na het feest vond hii het gewenst om op de een of .andere manier het geld voor zijn baas terug te verdienen en daartoe een kans te wagen in Limburg. Zijn nobele bedoeling werd door de politie verijdeld, want door de verspreiding van zijn signale ment werd hij spoedig in de kraag ge vat. Hij is naar Haarlem overgebracht er. zal worden voorgeleid voor de offi cier van Justitie. De Haarlemse Politie heeft de 31-jari- ge werkster A.S. uit Haarlem aange houden, die een bedrag van 125 gulden heeft gestolen van haar werkgeefster. Van het geld had zij vier paar sokken gekocht en enige schulden afbetaald. Bij haar aanhouding had zij nog 17 y2 gul den over. Zij is ingesloten en zal wor den voorgeleid voor de O. v. J. GEBOREN: L. J. Treffers—van Sloo- ten, z; I. M. van ParadijsKok, z; M. C. d'Hanevan Bruggen, z; M. de Wit Heilig, z; P. J. G. M. BarendregtLen- ting, z; H. J. KerkhoffHouweling, z; C. M. van Hest—Heemskerk, z J. E. de LaatMichielsen, z; C. van der PluijmTol, d; J. M. van PuttenLa gendijk, d; J. HorversStoffer, d; G. W. Lowinskyvan Waard, d. ONDERTROUWD: A. E. Estié en Chr. E. A. Roeterink; H. J. van Reenen en H. de Vries; A. Roose en M. C. Brou wer; W. de Jong en T. van der Reij- den; C. A. Seders en J. C. Bank; A. W. Klinkenberg en A. M. Mantje; P. van Brummelen en C. W. de Boer; L. J. W. Bijvoet en E. A. M. Lammers; R. J. de Koek en H. List; B. J. Blijker en M. A. Scheuter; E. van Maaren en J. Wis- ker; S. A. van Wetering en J. C. Hout kamp; J. Beenders en P. D. de Kei zer; W. Riebeek en H. J. de Jong; H. Helder en A. van den Boogaard; H. Chr. van Osch en H. M. Tuijn; S. J. Heeremans en W. C. Fictoor; G van Blanken en A. Angenent; M. G. de Graaff en M. H. Wijnstok. GETROUWD: H. A. Hauer en J. Th. A. Bairn; Chr. W. Slagmolen en E. Leen; M. L. van Gulik en F. M. van Baekel; W. M. van Rijsbergen en F. A. van IJsseldijk; J. Th. A. van Galen en J. C. Doing; A. G. Everard en A. G. J. M. Francken; W. A. J. Bisschop en E. van Lieshout. OVERLEDEN: M. W. Hagen, 70 jaar. Nieuwe Gracht; J C. Appeldoorn, 67 jaar, Regentesselaan; C. J. Holleman. 76 jaar. Schoterbosstraat G. M. Moes kopsLonte, 81 jaar. Teding van Berk- houtstraat; W. M. van EkerenSaar- loos, 62 jaar, Hyacintenlaan; G. C. Ku- neman, 89 jaar, Gasthuisvest. zen, niet omdat zij immoreel waren, maar omdat zij niet „des kinds" waren. Dit tussentijds onderzoek leidde er in ieder geval toe, dat men accoord kon gaan met de volgende voorwaarden, waaraan een kinderfilm moet voldoen: de actie moet essentieel zijn en de dialoog dient tot een minimum beperkt te blijven. Het verhaal is dan pas goed, wanneer het gemakkelijk is te volgen en het sterke situaties heeft, die aanlei ding geven tot spanning of tot lachen. Dieren kunnen wel in het verhaal gevoerd worden, maar de spanning mag daardoor niet verslappen. Verder moeten uitbeelding en tekst populair blijven, geen geestige woordspelingen b.v., want die ontgaan het kind volko men. Erotische situaties moeten ge weer worden; deze geven het kind een gevoel van gegeneerdheid. Bij dat alles moet er rekening mee worden gehouden, dat kleine kinderen bang zijn voor geluid in donker en voor plotseling bewegen; zij kunnen moeilijk onderscheid maken tussen fantasie en werkelijkheid. Daarom is het beter voor kinderen beneden 7 of 8 jaar geen films te vertonen; voor hen moet de overgang eenvoudig gemaakt worden via de toverlantaarn. Zo zij toch een film bijwonen, dan dient dat te zijn in gezelschap van de ouders. Mej. Gallois ging tenslotte nog in op de morele oriëntatie van het kind in de vóór-pubertijd. Dan kent het slechts de waarden: wit of zwart goed of slecht, en in die oriëntatie vindt het zijn grootste genoegen in een stevige afstraffing van de boos doener. Zij besloot haar causerie met de op merking, dat de film wel een zeer goed instrument is, dat echter vaak door domme en egoïstische mensen bespeeld wordt. De discussie na de pauze leverde geen schokkende vragen op en de avond werd besloten met het draaien van de jeugdfilm „Circusjongen". De voorzitter van „Pro Juventute" te Haarlem, mr. H. E. Prinsen Geer- ligs, leidde de bijeenkomst in en uit. LU BIOSCOPEN: REMBRANDT: „The Captain's Paradise". Volwassenen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „Zolang Jij bij mij bent", 14 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Gewetenswroeging". 18 jaar. Tij den 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De verovering van de Mount Everest", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: „Spoorwegsabotage" 14 jaar. Tij den 2.30 en 8 uur. FRANS HALS: „Berlijn, stad van avontuur", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 u. MINERVA: „Song of my heart", Do: 8.15 u. Donderdag 11 Maart Frans Halsmuseum: Comité voor jonge toonkunstenaars. 8 uur. Vrijdag 12 Maart Concertgebouw: N. Ph. O., jeugdconcert. Soliste Tineke de Smidt, piano 16.15 en 19.30 uur. Frans Halsmuseum: Kamermuziekavond, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u en des Zondags van 13—16 uur. Teylers Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot, Geopend van 11—5 uur (behalve Maandag). Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van recente werken van H. F. Boot. Geopend van 10—18 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66. Oud-Chinese Kunst. Huis van Looy: Interscholaire expositie. Geopend 10—17 en 19.30—22 uur. Zondag 1417 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw. Geopend van 1017 en van 1923 uur. (Van onze verslaggever) In Februari van het vorig jaar ver voegde zich een man bij 'n hoofdstede lijke autoverhuurder ea huurde van hem een Skoda cabriolet voor twee dagen. De autoverhuurder wist niet dat de man kort tevoren tweemaal een vracht auto in huurkoop had gekregen van an dere ondernemers, en deze, onafbetaald, had doorverkocht. De man reed met de Skoda weg, en kwam niet meer opda gen. Hij verkocht ook deze wagen en maakte zich met het geld uit de voeten naar Zwitserland. Daar werd hij op 9 October op verzoek van de Nederlandse politie gearresteerd en via Frankrijk en België aan Nederland uitgeleverd. Dins dag stond hij eindelijk voor de Am sterdamse rechtbank, waar de officier van Justitie wegens ds 3 verduisterin gen anderhalf jaar met aftrek van voorarrest eiste. De man, een automonteur, gaf deze feiten toe. Hij moet over enige weken voor het gerechtshof verschijnen terza ke van verduistering van een aantal veilingkisten, waarin hij echter zijn on schuld blijft volhouden. De verdediger trachtte de loop der gebeurtenissen, die zonder meer ernstig genoeg leken, na- der toe te lichten. Hij had zijn nederig bestaan van automonteur willen ver wisselen voor dat van expediteur, ]\/J orgenavond geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. y! Marinus Adam in de gemeentelijke Concertzaal een concert voor de 1 jeugd uit Haarlem en omgeving. Het is verheugend, dat de belang stelling voor de jeugdconcerten steeds toeneemt en dat is voor ons aanleiding om bij gelegenheid van dit laatste jeugdconcert van dit seizoen de bijzon dere aandacht te vragen van onze muzikale jeugd. In ons nummer van Zaterdag 13 Maart zullen in ons verslag van het concert niet minder dan tien foiiten te noteren zijn, alleen de muziek be treffende. Aan de jeugdige bezoek(st)ers van hei concert laten wij het over deze fouten te ontdekken en hun „ontdekking" per brief (kaart) aan onze redactie mede te delen. Er zijn drie prijzen beschikbaar gesteld voor de bes te oplossingen. Inzendingen worden verwacht vóór Woensdag 17 Maart ter redactie, Smedestraat 5, Haarlem. L De toekomstige ontwikkeling van de IJ mond en de daarmee samenhangende plannen houden, zeker in de streek Kennemerland, veler aandacht gespan nen. Het is daarom begrijpelijk, dat ook de afdeling Haarlem van de St. Adel- bertsvereniging hieraan een avond heeft willen wijden, waar deze uitermate moeilijke en veelzijdige materie werd ingeleid door de heer A. M. Boelen, wetenschappelijk medewerker van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut. Over de toekomst van de IJmond zijn reeds vele publicaties verschenen en het mag dus als bekend wordei. ver ondersteld, dat een groot woongebied is geprojecteerd ten Noorden van het Noordzeekanaal, waarin ::owel Bever wijk als Heemskerk zijn opgenomen. Wat tot nog toe de Rijksdienst voor het Nationale Plan en de provinciale planologische dienst hiervoor heeft geprojecteerd is helaas, aldus de inlei der, practisch uitsluitend economisch- planologisch gericht. Daarbij is dus al leen gekeken naar de hoeveelheden ruimte, die er nodig zullen zijn voor het werken, voor verzorgde bedrijven, het wonen, recreatie en het verkeer. Het is, al blijkt er aan de bestaande plannen al niet veel meer te verande ren, toch nog verheugend, dat thans door het ISONEVO, het Instituut Kerk en Wereld en door het KASKI voorbe reidingen worden getroffen voor een onderzoek, om naast de economisch- functionele planning te komen tot een sociaal-cultureel welvaartsplan, omdat, wat in de IJmond allemaal te gebeu ren staat, in het bijzonder de levens beschouwing raakt, zodat de katholieke belangen daarmee direct verweven zjjn. Daarnaast leidt het KASKI tal van belangrijke onderzoekingen, welke o.a. betrekking hebben op: De zielzorg in engere zin. waarin verschillende leken- groepen een taak zullen hebben; onder wijs en opvoeding, zowel van de jon geren als de oudere generatie; jeugd- vorming buiten schoolverband, waarbij bijzondere aandacht zal worden besteed aan de pogingen in Engeland om jon ge werknemers in staat te ste'len zich te bekwamen in een bepaalde richting, zelfs als deze niet overeen zou komen met hun werkkring, de volkshuisvesting, want met name een actieve katholieke woningbouwvereniging kan een be langrijk aandeel hebben in de vormge ving van een parochie; de vrije tijds besteding; de geestelijke en lichame lijke gezondheidszorg en de sociaal- economische belangenbehartiging, waar bij vooral de standsorganisaties en de katholieke politieke groeperingen een belangrijke taak hebben. Aan de Noordkant van het Noord zeekanaal komt en enorme stad, een agglomeratie van mensen, die uit zo genaamde overschotgebieden door de .dustrie worden aangezogen. Het is zeer de vraag of het niet beter ware, in plaats van tot zulk een grote stad, waarvoor men de weinig fraaie be naming van „Staalstad" aanneemt, tot decentralisatie te besluiten, aan sluitend aan de bestaande kernen rond het industriegebied. Bij de discussie oleek echter wel, dat veel reeds in kannen en kruiken was, voordat de betrokkenen er ook maar iets van aan de weet kwamen, laat staan er iets in konden zeggen. Met de tuinders in Heemskerk is het zei zo gesteld, dat zij reeds oor een voldon gen feit staan, terwijl zelfs zij nog niet opening van zaken hebben gekre gen en kennis hebben kunnen nemen van de plannen De planologische diensten blijken in deze machtige lichamen te zijn en door toewijzing van w mruimte aan oepaalde gemeenten wordt een sterke uitbreiding daar in de hand gewerkt, terwijl over de plan nen zelf nog een waas van geheimzin nigheid hangt. Het KASKI bemoeit zich ook met een onderwijsplan voor de agglomera tie. Wellicht lijkt dat wat vroeg, doch gezien de grote achterstand van de ka tholieken onder het leidinggevend per soneel, zal het zelfs de vraag zijn, of het toch nog op tijd zijn uitwerking zal kunnen krijgen. Voor nieuwe middelbare school in Beverwijk zijn de plannen reeds uit gewerkt. maar het plan, om in deze r een katholieke nijverheidsschool te stichten, is inmiddels van de hand gewezen. Nu het plan voor de Zaanstreek in de Prov. Staten is aangenomen ver wacht men. dat thans het streekplan voor Beverwijk en omgeving spoedig aan de orde zal komen. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot plaatsvervangend deken van het dekenaat Haarlem de hoogeerwaarde heer mgr. C. G. van Trigt, officiaal. De bedevaart naar de H. Steê zal voor de mannelijke parochianen van O. L. Vr. Onb. Ontv. te Overveen plaats vinden in de nacht van Zaterdag 13 op Zondag 14 Maart a.s. Het vervoer geschiedt met autobussen, 's nachts te 3 uur, vanuit Overveen (Ramplaan, R.K. kerk, Julianalaan hoek Bloemendaalseweg, Zijlweg hoek Juliana laan en Zijlweg Sierkan). Om 4 uur wordt de Stille Omgang gezamenlijk van het Spui gemaakt waarna tot intentie van alle deel nemers m de kerk van de H.H. Joannes en Ursula op het Begijnhof een gezongen H. Mis door de Moderator, kapelaan W. J. Berger, zal worden opgedragen. De terug reis is vastgesteld te half 8 van de Spui straat. De algemene intentie is dit jaar: „Dat de Pauselijke intenties voor het Maria- jaar in vervulling mogen gaan". Reisbiljetten en toegangskaarten voor de kerk op het Begijnhof worden slechts vóóraf door het Bestuur van het Genoot schap afgegeven. De Haarlemse Rechtbank veroordeel de vanmorgen de 21-jarige perser M. V. en de 20-jarige bankwerker R. B„ beiden uit Haarlem, ieder tot een jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis voor jonge mannen te Zutphen. Veertien dagen ge leden stonden zii terecht voor diefstal- gepleegd od 18 November van het vorig jaar in het Haarlems Sportfondsenbad. In totaal hadden zii een bedrag van f 600 ontvreemd De 25-jarige ohauffeur-monteur E. A. M. v. L. uit Heemstede werd vanmorgen veroordeeld tot 5 maanden gevangenis straf met aftrek en ter beschikking stel ling van de Regering. Zijn vriend, de 23-jarige timmerman J N. V., kreeg 10 maanden, waarvan 4 maanden voor waardelijk met aftrek. Uit een huis aan de Mauricialaan te Heemstede hadden zij in November 1953 een geldkistje met f 230 en enkele gouden ringen wegge haald. Zoals men zich zal herinneren was or> de ere-tentoonstelling van het werk van de kunstenaar Jan Wiegman, ge houden ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag, een wedstrijd. behelzende het raden welk schilderij voor steun aan het werk van Abbé Pierre te Parijs was aangewezen. Deze sympathieke geste heeft veel instemming gehad en het resultaat was. dat 10.000 francs aan de Franse priester zijn overgemaakt In verband met de grote belangstel ling voor deze wedstrijd, had Jan Wieg man nog een tekening ter beschikking gesteld. De prijswinnaars zijn de heer G Franken. Verspronckweg 131 en me juffrouw M. Otto. Santpoorterstraat 17. die a.s. Zaterdagavond tussen 7 en 9 uur aan het Waaggebouw de prijzen in ont vangst kunnen nemen. De afdeling Heemstede on omgeving van de Algemene Bond van Gepension neerden houdt op Donderdag 18 Maart als in de foyer van het Minerva-theater haar algemene vergadering. Ter voor ziening der vacature van voorzitter is door het bestuur candidaat gesteld, de heer N. Vos, oud-gemeentesecretaris van Heemstede. De zoute haringvisserij maakte in mer van gezouten haring. Wordt door 1953, evenals trouwens in 1952, een gun stige ontwikkeling door, aldus de con clusie van het bedrijfschap voor visse rijproducten. De aanvoer van gezouten haring bereikte in 1953 met meer dan een miiiioen kantjes zelfs een record hoogte. Hoewel het in de visserij altijd moeilijk is voorspellingen te doen, ten aanzien van de te vangen hoeveelheden, moet het in 1954, gezien de omvang van het productie-apparaat, mogelijk zijn weer meer dan 900.000 kantjes gezouten haring aan te voeren. In 1953 bestonden zeer goede afzetmo gelijkheden voor dit product. Zowel in binnen- als buitenland konden grote quanta worden geplaatst. In het binnen land werd in 1953 in diverse vormen naar schatting 24.000 ton gezouten ha ring geconsumeerd. Het binnenlands verbruik vertoont de laatste jaren een vrij constant beeld, zodat ook in 1954 met deze afzet rekening mag worden gehouden. De export van gezouten haring be reikte in 1953 met 61.875 ton voor een waarde van f 33,9 millioen een record hoogte. Hoewel nog niet alle haring van de teelt 1953 is geruimd, mag toch wel worden verwacht, dat de reders en han delaren er in zullen slagen om het sei zoen 1954/1955 met een schone lei te be ginnen. Belangrijk is in dit verband, dat me* Rusland een aanvullend con tract van 75.000 vaten kon worden ge sloten (Inmiddels is hierop een nieuwe aanvulling gekomen, Red.). Dit land was in 1953 met 19.450 ton de grootste afne- de Russische regering in het huidige kalenderjaar eenzelfde inkoop-politiek gevolgd, als in 1953, dan zijn er op de Russische markt ongetwijfeld mogelijk heden. In België, dat in 1953 met een afname van 11.541 ton op de tweede plaats kwam, kan gezouten haring vrij worden ingevoerd. Oost-Duitsland kwam met 10.384 ton op de derde plaats. Ook hier liggen in 1954 ongetwijfeld weer kansen voor nieuwe compensatie-transacties (kali gezouten haring). West-Duits- land was in 1953 met 8381 ton eveneens een belangrijk afzetgebied. Gehoopt wordt, dat in het nieuwe handelsverdrag de zo noodzakelijke vergroting van het contingent voor gezouten haring plaats vindt. Binnen het raam van afgesloten han delsverdragen is in 1954 export van ge zouten haring naar Frankrijk en Tsje- choslowakije mogelijk. In Noorwegen is de invoer van dit product geliberali seerd. De bokkingrokerijen waren In 1953 over het algemeen goed van orders voor zien. De uitvoer bedroeg volgens afge geven uitvoermachtigingen 7283 ton voor een waarde van f 6,4 millioen. De ver zending was vooral geconcentreerd op de landen om de Middellandse Zee. In dien in 1954 voldoende aandacht wordt besteed aan verpakking en kwaliteit, kunnen in Griekenland, Egypte en Italië ongetwijfeld flinke hoeveelheden bok king afgezet worden, hoewel met een scherpe concurrentie van Groot-Brlttan- nlë rekening moet worden gehouden. waarover vrienden hem aanlokkelijke verhalen vertelden. Daarom had hij de eerste truck met aanhangwagen op af betaling gekocht. De expeditieonderne ming liep echter niet erg, o.m omdat de wagen niet in orde bleek te zijn. Daarom had hij in de plaats daarvoor een andere vrachtwagen in huurkooo gekocht, met geld, dat hij van 'n oom leende, Toen de oom het geld nodig had, kwam hij onder zware druk te zit ten. Toen had hij als laatste redmiddel niets anders gezien dan de opzettelijke verduistering van de gehuurde Skoda, om met de opbrengst daarvan 't land uit te komen. Deze wanhoopsdaad was echter des te ernstiger omdat hij de verhuurder daardoor in grote financiële moeilijk heden gebracht had. Deze had de wagen zelf nog niet helemaal afbetaald; door deze wandaad was de man op de rand van het faillissement gebracht. De verdediger meende dat de man nog een kans gegund behoorde te wor den. In Zwitserland had hij tot volle te vredenheid als monteur gewerkt, en zich daardoor zelfstandig enigszins ge- reclasseerd. Bovendien had hij vol doende ruggegraad getoond, door weer stand te bieden aan Franse pogingen om hem tijdens zijn doorreis naar een Nederlandse gevangenis, voor het Vreemdelingenlegioen te ronselen. De raadsman drong daarom aan op een niet te lange vrijheidsstraf. Uitspraak 23 Maart. Donderdag 11 Maart Hoog water: 8.12 u. en 20.40 u. Laag water: 3.42 u. en 16.13 u. Vrijdag 12 Maart Koog water: 9.12 u. en 21.54 u. Laag water: 4.29 u. en 17.05 u. (Zondag 14 Maart) Alkmaarse Boys A.D.O. Dem E.H.S. Velsen D.E.C. Vitesse Rivalen Alphen T.Y.B.B. Lugdunum H.B.C. Bloemendaal Onze Gezellen Madjoe D.S.S. Teijlingen T.H.B. A.S.C. Lisse Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie van de N. Haarlemsche Crt., Sme destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wprdt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 pnt toegekend. Advertentie /'"tv v In „Westerheem" laat J. K. de Cock uit Den Haag weer eens nieuw licht schijnen op de vraag of in onze naas te omgeving in overoude tijden een Rijnarm uitmondde. Hij schrijft daar over o.m. het volgende, dat zeker inte ressant genoeg is om er kennis van te nemen. In verband met de vele Romeinse vondsten bij Velsen en de mening van Beelaerts van Blokland (1943), dat Vel sen identiek zou zijn met het Castel- lum Flevum, lijkt het mij wel interes sant om eens na te gaan, of er bij Vel sen een Rijnarm heeft gestroomd. Door Güray (1952) is in het vroegere Wijkermeer en het IJ een oude geul gekarteerd, door hem aangeduid als het Oer-IJ, welke geul reeds tijdens het be gin van de grote veenvorming (1800 v. Ch.) bestond. De Roo (1953) wijst er op, dat de oude strandwallen van Spaarn- woude, Schoten, Uitgeest en Limmen verband houden met deze geul en sterk doen denken aan de Rijnmonding bij Katwijk. Het Oer-IJ verdwijnt als een brede geul onder Amsterdam, waar hij tegevolge van de bebouwing niet ver dér nagespoord kon worden, maar nog zeker niet zijn einde vond. Zien wij bovengenoemde twee dingen in verband met het feit, dat de Vecht vroeger het Amstel-Angstel stelsel tot benedenloop had (Bennema, 1951), dan lijkt het alsof we hier een Rijnarm voor ons hebben. De derde strandwal, die gedeeltelijk onder de nieuwe dui nen verborgen ligt, heeft deze Rijnarm echter afgesloten (De Roo). Het water verzoette en de stroomrichting werd omgekeerd. Een aardig voorbeeld uit veel later tijd, dat het water hier zoet was, is, dat de graaf van Holland het recht had op de zalm- en steurvisserij in de Krommenie (Oorkondenboek Hol land en Zeeland, Suppl. no. 309.47.1295). Na de Romeinse tijd is de Rijnarm bij Katwijk afgesloten en in de vorige eeu wen zage we dit met de Brielse Maas gebeuren. Successievelijk werden blijk baar in de loop der tijden de Rijnar- men van het Noorden naar het Zuiden versperd. Hoe is dit mogelijk? Een sterk stromende rivier kan toch zo maar niet verzanden! Wij moeten hier bij aannemen, dat er iéts veranderde in de waterverdeling hogerop. Een rivierdelta heeft meestal de vorm van een cirkelsegment met het mid delpunt als hoogste plaats. In Neder land werd dit segment in het Noorden echter afgesloten door een eindmorene, waarvan we de resten nog vinden op Texel, Wieringen, Gaasterland, Urk en het Land van Vollenhove (Brouwer, 1950). We veronderstellen nu dat er vier Rijnarmen geweest zijn. De Fries-Drentse riviertjes hadden twee uitmondingen, de Boorne (later de Middelzee) en de Marne bij Bols- ward (omstreeks 900 Mardunga ge noemd (Oork. H. Z., 1.9.59). Restanten van deze rivier kunnen we zien in de Noorder Ee bij Hommerts en de Ee bij Sloten. Deze rivier wordt ook bedoeld met de Zudermuda uit de oude Friese wetten, langs welk water de graaf uit Brunswijk voer om in Westergo te Fra- neker gehuldigd te worden). Door het hoger worden van de zee werd echter het Zuid-Westelijk deel van de delta opgeruimd. De Zuidelijke takken kregen hierdoor een kortere loop en dus meer verval. Het gevolg was, dat deze takken meer water trok ken ten koste van de andere. Het eerst werd de IJsel uitgeschakeld. Wat over bleef was de voortzetting van de Oude IJsel. Daarna ging onze Rijnarm (bij Velsen) ten gronde en vervolgens in historische tijd de Rijn bij Katwijk. In de Romeinse tijd was de Waal be zig zich te verrijken ten koste van de Uitslagen van de wedstrijden In de com petitie van het district „Haarlem" van de Kon. Ned. Biljartbond. Afdeling A: Suisse 1Vriendenkring 1 2—6; Centrum 1—SVV 1 4—4; DES 1—Hof v Holland 2 6—2; 't Noorden 1—Park Soc. 1 26; Park Soc. 2—Hof v. Holland 1 53. Afdeling B: DES 2—IVO 1 4—4; 't Noor den 2—ADO 1 6—2; OSV 1—1939-Bl.daal 6—2; 1939-Bl.daal—Park Soc. 3 4—4; SVV 2 Hof v. Holland 4 62; Park Soc. 3Cen trum 2 44; Top 1Vriendenkr. 2 26. Afdeling C: Rood-Wit—DES 3 4—4; In- sulinde 1—OVS 2 62; Frans Hals—OVS 3 44; OVS 2Park Soc. 4 80; Suisse 2 ADO 2 2—6; Top 2—Park' Soc. 4 1—7; Vriendenkring 3—TOP 2 1—7; SVV 3— Vriendenkring 3 6—2. Afdeling D: ADO 4—DES 4 2—6; ADO 3 Insulinde 2 44; IVO 2ADO 3 62; SpaarndamCentrum-Hst. 1 80; Centrum 3Suisse 3 26; Centrum 3TOP 3 62; De Vaart 1IVO 2 6—2; Vriendenkr. 4— De Vaart 1 26; Vriendenkr. 4TOP 3 6—2. Afdeling E: DES 5Haarlem-N. 2 62; IVO 3—Haarlem-N. 1 2—6; ADO 6—'t Noorden 3 4—4; Centrum-Hst. 2Suisse 4 0; De Vaart 2—ADO 5 6—2; DES 5— Suisse 4 44; Vriendenkr. 5ADO 7 4—4. Afdeling Beverwijk: Meerenstein 2Hof v. Heemstede 26; Scheywijck 1Meeren- wijck 1—Meerenstein 2 62; Excelsior 2— Scheywijck 2 53; Meerenstein 1't Vosje 1 44; Hof v. Heemstede't Vosje 2 62; Excelsior 1't Vosje 2 3—5; Scheywijck 3 Meerenstein 1 26; 't Vosje 1Excelsior 1 6—2. 0 7 1 5 1 5 0 4 3 2 3 1 0 7 2 4 2 3 1 2 1 0 nog toe Rijn (Hettema, 1938). Drusus heeft hier echter een stokje voor gestoken. Hij reguleerde de rivieren zodanig, dat de Rijn weer meer water kreeg en ver moedelijk ook de IJsel weer begon te stromen. Vóór de Romeinse tijd had het water van de beide Vechten en de IJsel waarschijnlijk een uitweg via West- Friesland. Dit laatste gebied moeten we opvat ten als het komgebied van een grote doorbraak van de duinen bij de Zijpe. De oude strandwal ten Noorden van St. Pancras is bij deze doorbraak opge ruimd. Genoemde strandwal, die loopt van St. Pancras naar Uitgeest, vertoont een flauwe kromming. Traceren we deze door, dan komen we uit in Texel, De strandwal was dus opgehangen tus sen twee vaste punten: Texel en de Rijndelta bij Heemskerk. Door het langzaam dichtslibben van de kom van West-Friesland moest het water een andere uitweg zoeken en vond deze door verbinding met het Friese rivierenstelsel, via het Flie. Dit zal ongeveer vlak vóór de Romeinse tijd gebeurd zijn. Hiermede in verband zullen ook staan de verhalen over de drijvende veeneilanden met hele bomen lerop*. Het 'Flie had vermoedelijk bok 'geen oeverwallén; er is tenminste'niets van bewaard gebleven. Het land ten Oosten van Texel en ten Zuiden van Vlieland is nog lange tijd een veen- landschap geweest (De Vries, 1946). Wij komen derhalve tot de conclusie, dat er bij Velsen inderdaad een Rijn arm gestroomd heeft, doch niet meer in de Romeinse tijd. De naam van deze van de zee afgesloten Rijnarm kennen we niet vóór de Romeinse tijd. De naam in de Middeleeuwen was IJ, want nog heden ten dage staat op de topo grafische kaart de grens tussen Castri- cumHeemskerk en LimmenUitgeest als Dye vermeld. De kampioenen bijna bekend Met nog één ronde te spelen nadert het jaarlijkse tournooi om de persoonlijke kampioenschappen zijn einde. In ae Haarlemse afdeling is het in de hoofdklasse reeds bekeken: W. de Jong is kampioen van Haarlem geworden. Met Boerkoel maakte hij korte metten: Douma en Fopma deelden de punten; J. v. d. Loo won van Hekelaar en de kleine Poppen won van v. Leuffen. v. d. Loo wist ook van v. Leuffen te winnen en verbeterde daarmedte zijn gemiddelde; de Jong won ook van Hekelaar, Fopma kon het tegen Boerkoel weer niet verder brengen dan remise en Berk versloeg Douma. Tenslotte wist Fopma toch nog van Berk te win nen. In de eerste klas won Faai van de Rui ter, ter Haak deelde de punten met W. Persoon en Post won van v. Maaren. De standen in deze afdeling zijn nu- le klas A 1. W. Roest 3 3 6 2. G. Faay 3 110 3 3 W. Verheide 2 2 2 4. H. le Noble 3 2 12 5 de Ruiter 3—121 lste klas B 1 W. Persoon 3 2 1 3 2. ter Haak 3 12 4 3. G. Post 3 1113 4. v. Maaren 4 112 3 5. F. Claudius 3 12 1 In de 2de klas namen J. Visser en J. de Waal iecfer een punt maar P. v. d. Bos nam de hele buit van E. Schadé, H. Schaap wist van Tj. Verbeek te winnen, J. v. d. Hoogen kon het ook tegen C. Vrolijk re mise houden en L. Visser versloeg J. Tuin. Door deze uitslagen werden de standen in de 2de klas; 2de klas A 1. C. Vrolijk 4 3 1 2. L. Visser 4 2 1 3. H. Schaap 4 2 1 4. J. v. d. Hogen 4 0 4 5. J. Tuin 4 10 6. Tj. Verbeek 4 0 1 2de klas B 1. J. Visser 4 3 1 2. H. de Leeuw 4 2 0 3. P. Bos 4 11 4. J. de Waal 3 0 2 5 E. Schadé 10 0 zoals uit de uitslagen in de hoofdklasse duidelijk blijkt. De partijen Vooys—v. Wort, Swier—Postma en v. d. Berg—de Jong wer den alle remise, alleen v. Straten wist zowaar te winnen van J. Bom. In de daar op volgende ronde kwamen weer 3 remi ses; cfe partijen Postmav. straten, v. d. Berg—Vooys en BomPostma kwamen niet tot winst. Swier won van v. Wort en Bom van de Jong. Postma en de Jong zijn nu uitgespeeld doch de anderen moeten allen nog één partij spelen; hoe het daar spant moge uit de stand blijken. Hoofdklasse afd. B (IJmuiden) 1. L. Vooys 6 3 3 0 9 2 S. Swier 6 4 119 3. F. Postma 7 2 5 0 9 4. P. v. d. Berg 6 2 3 1 7 5 J. Bom 6 2 1 3 5 6. K. de Jong 7 13 3 5 7 W. v. Wort 6 114 3 8. J. v. Straten 6 114 3 In deze week gaat voor de hoofdklasse de laatste ronde waarna de finale om het kampioenschap van Kennemerland kan aanvangen, tenzij er te IJmuiden nog her kampen moeten plaats vinden, in dat ge val zal de finale nog even moeten wachten. Vlf'W, wi •.vuvj».; De collecte ten bate van de rheuma- tiek-bestrijding heeft in Haarlem opge bracht ruim f 5700, en in Heemstede ruim f 2600. Belangstellenden kunnen Mandag 22 Maart, 's avonds om acht uur bij Brinkmann een lezing met lichtbeel den velgen van dr. G. van Dam van de Amsterdamse stichting. Wie er naar toe wil, vrage kaarten aan bij de U.V.V. In de grote zaal van het gemeentelijk concertgebouw worden vanavond de persoonlijke Haarlemse judo-kampioen schappen gehouden. Het kader van de K.A.B. in het dis trict Haarlem zal vanavond een comité voor een Gezinszorg-fonds in het district oprichten. De heer W. Scheffers, Godfried van Bouillonstraat 31 rd, zal 14 Maart en de heer J. A. Scheffer, Schalk wij kerweg 65 rd, 19 Maart zijn zilveren jubileum vieren in dienst van Droste. Zaterdag 13 Maart zal de hengelwed- strijd' van de jeugdgroep van de Haar lemse Hengelaarsbond om kwart over twee aan de Leidsevaart bij de Zand- voortselaan plaats hebben. Er wordt ge vist op witvis om aardige prijzen. Ook niet-leden van 8 tot 16 jaar zijn welkom. Voor de ouders der K.A.J.-leden komt de heer G. de Vos uit Gouda Dinsdag 16 Maart in het jeugdgebouw aan het Teylerplein spreken over beroepskeuze en moeilijkhden bij de opgroeiende jeugd. Een kwartet van Euphonia zal de avond met muziek opluisteren. Het vrouwenkoor Z.I.G.E.A. geeft IS Maart een jubileum-concert (15 jaar) onder leiding van Rie Schouten. Mede werking wordt verleend door Gerda Brans, fluit-soliste. De heer A. A. de Groot, hoofd-em- ployé van de P.T.T. te Haarlem, zal op 1 April zijn veertig-jarig ambtsjubileum vieren. De heer A. F. Grootenboer, ad junct-commies der Rijksbelastingen ta Haarlem, zal op 1 April veertig jaar in 's Rijks dienst zijn. Het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest zal Vrijdag 19 Maart in het con certgebouw te Haarlem een Beethoven- programma uitvoeren onder leiding van Toon Verhey met solistische medewer king van de pianist Gerard Hengeveld. Vrijdag 19 Maart zal rector H. Bran» 's avonds om acht uur in het gebouw van de Vincentiusvereniging aan de Zoetestraat spreken over: „Ik wou zo graag In het jaarverslag over 1953 van de M:T.S. te Haarlem lezen wij ,dat het aantal leerlingen op 1 Januari 1953 be droeg 746 en aan het eind van de cursus 737. Er werden 129 leerlingen in eni ge klassen niet bevorderd. Aan het eind examen onderwierpen zich 203 Candida- ten, van wie er 198 slaagden. Het groot ste aantal, namelijk 66, had de afdeling werktuigbouwkunde, het kleinste, na melijk 15, de vliegtuigbouwkunde. Van de 427 candidaten, die zich voor de cur sus 1954 meldden, konden er 210 worden toegelaten. Er zijn thans 75 leerlingen op de afdeling bouwkunde, 102 op weg en waterbouwkunde, 120 op electrotech- mek 61 op scheepbouwkunde en 68 op vliegtuigbouwkunde. De leerlingen kwa men uit het gehele land. Uit Haarlem 208. Heemstede 61, Bloemendaal 45, Alk- mara 36, Amsterdam 33, leiden 35 Vel sen 46, Zandvoort 13 In de zaak voor het Amsterdamse Ambtenarengerecht, waarin een belas ting-ambtenaar te Halfweg (gem. Haar- lemmerliede en Spaarnwoude) opkwam tegen een weigering zijn dienstreizen binnen deze uitgestrekte gemeente t« vergoeden, heeft dit gerecht bij zijn uit spraak 't aangevallen besluit vernietigd. Het Ambtenarengerecht overwoog daar bij, dat ook dienstreizen tussen beken de onderdelen van een burgerlijke ge meente voor vergoeding in aanmerking komen, wanneer de redelijkheid dit meebrengt. Verschenen is een nieuw adresboek van Zandvoort, uitgegeven door de heer C Kuyper. Het boek bevat 110 bladzij den en geeft de adressen van alle hoof den van gezinnen en zelfstandig wo nende personen. Voorts van algemeen belang zijnde gegevens betreffende riiks- en gemeentelijke diensten, kerk genootschappen, verenigingen enz. De meest voorkomende naam is Paap. De ze wordt 127 maal in het adresboek vermeld, op de voet gevolgd door Ko per met 113 vermeldingen. Verder noemen v>i nog: Keur (77 maal). Mo lenaar (55 maal) en v. d. Hije (50 maal). De Zwemmers zijn in Zandvoort niet zo frequent als men zou verwachten) zii komen 30 maal in het adresboek voor! Het actieve bestuur van het Zand" voortse Rode Kruis maakt op ver schillende wijze propaganda voor werving van donors voor de bloedtrans fusiedienst. Op het raadhuisplein is ee" hord opgericht waarop de burgerii °P suggestieve wijze wordt herinnerd a® deze daad van naastenliefde. De bloe. j afname zal plaats vinden op Vrijdag Maart, a.s., 's avonds in hotel Keur 19 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp üciai Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Mom#omerv Ward North American Co Radio Corp Republic Stee) Shell Union Oil Southern fuoitlc Southern Railway Tidewater U S Steel 9/3 33 55 60*4 102 63% 9V4 59 59 21% 27% 50% 90*4 43% 45 22 41% 10/* 33 >4 55!È 60* 101* 64 9* 58* 21* 27* 51* 90'/* 45# 2L 41#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2