Bodempensioen voor iedereen geadviseerd Zwitsaletten Tussen neus en lippen I IM. I N I V Provinciale leiding van S.W.G. achter ontevredenen De statisticus en voorkoming van stormrampen Eigen zorg voor de oude dag moet ontzien worden 1953 ONBEVREDIGEND JAAR VOOR DE FRUITTEELT Uitvoer ongewisse factor Klein vliegveld bij Rotterdam? Minderheid van SER afwijzend tegen over verplichte verzekering Critiek in Kamer van invloed op nieuwe taakomschrijving? Functionaris bij H.C. in Djakarta Ernstig dilemma Prof. dr. W. Martin overleden KOORTSIG, RILLERIG DONDERDAG 11 MAART 1954 PAGINA 3 Voorziening met beperkt karakter önmstig, gejaagd? Voorstel van B. en W.; kosten 2 millioen Prins Bernhard ont moet generaal Le May Professoren v. d. Grinten, Smeets en v. d. Ven beducht voor staats-collectivisme Moeilijkheden Noordelijke Res.-Marechaussee Voor Ind. Nederlanders Deense kotter na aan varing gezonken „Herman" neemt beman' ning over Vroege sla is twee weken vertraagd Rampok in Bogor Indonesiër vermoord, Chinezen mishandeld Tweejarig meisje slikt scheermesje door HET KRUISPUNT TE LAREN Mist veroorzaakt gecompliceerd ongeluk Gelukwens komt 33 jaar te laat Oud-directeur Mauritshuis Kleuter verdronken Generaal der Salesianen naar Nederland Helft van bejaarden verkeert in moeilijkheden (Van onze Haagse redacteur) Relatief veel bejaarden zijn, wanneer zij wegens hun leeftijd geen inkomen toeer kunnen verwerven, niet in staat om in hun onderhoud te voorzien. De oorzaken hiervan moet men zoeken o.m. in onvermogen, voortvloeiend uit hun maatschappelijke positie, in onderschatting van de toekomstige behoef ten, waardedaling van het geld en nalatigheid. Aldus wordt opgémerkt in het advies van de Sociaal-Economische Raad over de Wettelijke Ouderdoms verzekering. Volgens de cijfers heeft ongeveer de helft van de huidige bejaardengroep in de actieve periode onvoldoende gespaard of kunnen sparen, dan wel onvoldoende pensioenrechten verkregen. Dat men niet in het levensonder houd op de oude dag kan voorzien, komt niet alleen bij de loontrekkenden, doch ook bij vele zelfstandigen voor. Ongeveer 36 pet. van de gehuwde hiannen boven de 65 jaar heeft een gezinsinkomen dat beneden zevenhon derd gulden per jaar blijft en circa 17 pet. heeft zelfs minder dan tweehon derd gulden eigen inkomen. Bij de on gehuwde mannen en vrouwen zijn deze percentages nog ongunstiger, namelijk 50 pet. in de groep beneden f 700 en 30 pet. in de groep beneden f 200. In deze sociaal onbevredigende situa tie is door de Noodwet Ouderdomsvoor ziening tijdelijk voorzien. De S.E.R. deelt echter de opvatting van minister Suurhoff en staatssecretaris Van Rhijn, dat de ouderdomsverzekering nader bij de wet geregeld moet worden. De be staande voorziening vertoont typische kenmerken van een noodregeling en de omvang van de andere oudedagsvoor zieningen particuliere verzekeringen, ondernemings- en bedrijfspensioenfond sen is niet zo groot, dat een nadere wettelijke voorziening overbodig zou zijn. Bij deze materie wordt vooropge steld, dat het algemeen moreel besef een voorziening in de nood bij de be jaarden vereist. Maar als het ontbre ken van een inkomen op de oude dag een algemeen maatschappelijk ver schijnsel wordt, dan heeft de centrale overheid de plicht niet alleen tot het wegnemen van de nood, doch ook tot ingrijpen. Zij heeft dan de taak maat regelen te treffen ter voorkoming van de noodtoestand. De S.E.R. meent dan ook. dat de overheid mag ingrijpen door het opleg gen van een verzekeringsplicht, welke de individuele vrijheid beperkt. Voor de meerderheid van de Raad vloeit dit voort uit het standpunt, dat de zorg voor de oude dag primair berust bij de be- 'anghebbenden zelf. Nu blijkens de ervaring de verplichting om in het onderhoud te voorzien ook voor de Periode, dat men geen inkomen meer kan verwerven, door velen niet wordt hagekomen of niet kan worden nage komen, heeft de overheid als behartig ster van het algemeen belang het recht en de plicht tussenbeide te komen. Naast deze visie van de meerderheid van de S.E.R. is er het standpunt van een aantal leden, die nog verder gaan: zij menen, dat in een onbevredigende sociale situatie van een bevolkings groep op zichzelf reeds een voldoende grond gelegen is voor overheidsmaat regelen. Wanneer er nu een ouderdomsverze kering wordt ingevoerd, moet men zich daarbij dan in principe beperken tot het voorkomen van behoeftigheid op de oude dag of mag een wettelijke rege ling verder gaan? Deze vraag vormt een volgend punt, waarover de menin gen in het advies van de Sociaal-Econo mische Raad uiteen lopen. Beperkt karakter Naar het oordeel van de S.E.R. dient de ouderdomsverzekering een beperkt karakter te dragen. Een aantal leden van de Raad meent inmiddels, dat in begin sel de wettelijke regeling verder mag gaan dan het voorkomen van behoeftig heid: naast het behoefte-element mag volgens hen ook het prestatie-element tot uiting komen, waardoor het pensioen mede verband houdt met de bijdrage, welke in actieve periode geleverd werd tot het nationale inkomen. De eigen zorg dient echter zoveel mogelijk te wor den ontzien en op die grond is er aan leiding tot beperking van de uitkeringen dej; verzekering. Hoever die beperking moet gaan, wordt mede bepaald door de financiële en andere economische gevol gen van de ouderdomsverzekering. Het is wel duidelijk, dat men moet blijven bij een relatief lage voor alle gerechtig den gelijke uitkering. Vooi een aantal andere leden van de S.E.R. vloeit de beperking, welke alge meen aanvaard wordt, voort uit hun standpunt, dat men niet verder dient te gaan dan het voorkomen van behoef tigheid. Een derde belangrijk punt, dat naar voren komt uit de discussies, welke in de S.E.R. zijn gevoerd over de grond slagen voor de wettelijke ouderdoms voorziening, betreft de vraag, welke be volkingsgroepen de verzekering zou Advertentie Mijnharde Zenuwtablettea •terken en kalmeren Uw zenuwen. (Van onze Utrechtse correspondent) Al met al was 1953 voor het Neder landse fruit een jaar met veel tegen- *lag en onbevredigende uitkomst. Het afgelopen jaar zal voor vele fruittelers een groot nadelig saldo aanwijzen. Al dus constateerde de voorzitter van de Nederlandse Fruittelersorganisatie, de heer C. Boudewijn, op de gisteren te Utrecht gehouden algemene vergade- ring. Zelden liepen de financiële resultaten de verschillende fruitcentra zo uiteen B. en W. van Rotterdam vragen de temeenteraad in beginsel te besluiten tot de aanleg van een vliegveld in de Zestienhovense polder. Hierop zouden de opleidingsinstituten. Rijksluchtvaart •chool en Nationale Luchtvaartschool, die van Ypenburg moeten verdwijnen, gehuisvest kunnen worden. Men wil *ich vooreerst beperken tot een veld van 800 bij 800 m, met de mogelijkheid Van latere uitbreiding. De kosten van •anleg en inrichting ongerekend de baarde van de grond zullen naar raming twee millioen bedragen. Prins Bernhard heeft gisteren de *ennismaking vernieuwd met generaal J-brtis le May, chef van het strategische bchtcommando, die hij tijdens de 8 In Engeland leerde kennen, luir Prins, die de uniform van de Ko- 'nklijke Nederlandse Luchtmacht V1.°eg, arriveerde met een transport- 'egtuig ujt st. Louis in Omaha. Hij D vergezeld van James McDonnell, c S1dent van de McDonnell Aircraft Co rporation. y-^rins Bernhard deelde de aanwezige v slaggevers mede, dat het oorlogsge- ln Nederland ver weg leek. Hij k m 2ijn bezoek slechts in de verte V^akon kad met de 0pbouw Van de ninklijke Nederlandse Luchtmacht als in het afgelopen jaar. Slecht waren de resultaten in de gebieden, waar door de strenge vorst van 10 op 11 Mei de hoopvolle verwachtingen te niet wer den gedaan. Vele bedrijven in het mid den, het Zuiden en het Oostelijk deel van ons land zagen hierdoor hun oogst geheel of voor een goed deel verloren gaan. Alleen in de kustprovincies, waar de vorst weinig of geen schade heeft aangericht, werd een behoorlijke oogst van goed fruit verkregen, dat tegen bevredigende prijzen kon worden afge zet. Tengevolge van de matige fruitoogst in verschillende West-Europese landen is intussen de export van Nederlands fruit niet onbevredigend verlopen. Over 1953 bedroeg de totale export van vers fruit rond 164 millioen kilogram tegen gemiddeld 125 millioen kilogram over de jaren 1948 tot en met 1951. Hij bestond voor bijna 70 procent uit ap pels. 72 procent van onze fruitteelt ging naar West-Duitsland. Een bezwaar of beter een gevaar voor onze fruit- export is de eenzijdige samenstelling van ons exportpakket (voornamelijk appels) en het te zeer gericht zijn op één land, namelijk West-Duitsland. Over de vooruitzichten van onze fruitteelt in de komende jaren was de voorzitter niet bepaald optimistisch gestemd. De vrijmaking van het han delsverkeer in West-Europa gaat niet zoals velen hadden gehoopt en ver wacht. Invoerrechten van allerlei aard verhinderen een geregelde aan onze exportbehoeften aangepaste uitvoer. Bovendien moet men rekening houden met een toenemende concurrentie van de fruittelers in Italië en Denemarken en met de mogelijkheid, dat de Ver enigde Staten hun appels met behulp van subsidie op de Europese markten gaan brengen. Spr. hoopte, dat in dit geval van dumping de Nederlandse regering de nodige tegenmaatregelen zal treffen. Voor wat de afzetmogelijkheden van ons fruit betreft verwachtte spreker een zware strijd, waarbij de fruittelers alles op alles zullen moeten zetten, om in de fruitteelt een redelijk bestaan te kunnen verwerven. Voorts vroeg de heer Boudewijn nog een grotere aandacht van de fruittelers voor een goede verzorging van de binnenlandse markt met fruit van goede kwaliteit, goed gesorteerd, op aantrekkelijke wijze verpakt en tegen redelijke prijs aangeboden. Dit achtte spr. een fruit- teeltbelang van de eerste orde. Op het ogenblik kijkt men z.i. wel wat al te eenzijdig naar de exportmogelijkheden. Met voldoening maakte de voorzitter gewag van het 23 Februari afgekondig de K. B. tot instelling van een „land bouwschap", dat per 1 Mei in wer' 'ng zal treden en waardoor men een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie voor de landbouw rijk zal zijn met een hoofdafdeling Tuinbouw en een afde ling Fruitteelt. dienen te omvatten. Bij degenen, die door het verrichten van arbeid in dienst betrekking een inkomen verwerven, wordt een overheidsingrijpen, dat hen verplicht de nodige voorzieningen te treffen, ten volle gerechtvaardigd geacht. De S.E.R. meent, dat er geen uitzonde ring moet worden gemaakt voor hen, die onder een redelijke pensioenrege ling vallen, waarbij bijvoorbeeld het pensioen samenhangt met het aantal dienstjaren en het laatst genoten inko men. De practijk immers wijst uit, dat zeer velen door wisselingen van betrek king toch slechts aanspraak kunnen ma ken op een laag pensioen. Bovendien zou een dergelijke uitzondering zeer veel administratief werk meebrengen. Wat de zelfstandigen betreft: ook al kunnen zij op hun oude dag veelal nog enig inkomen verwerven uit b.v. het verhuren of verpachten van hun onder neming, toch wordt voor hen de behoef te aan een wettelijke ouderdomsverzeke ring nauwelijks geringer geacht dan voor de loontrekkenden. Dit geldt wel in het bijzonder voor de kleine zelf standigen Dan is er ten derde de gToep van hen, die uitsluitend inkomen uit vermogen genieten. Hierbij voert de Raad aan, dat door de gemiddeld lan gere levensduur de kans groter is ge worden, dat eenmaal aanwezig ver mogen niet toereikend zal blijken te zijn om steeds een voor het levens onderhoud noodzakelijk inkomen op te leveren. Dat deze kans groter is ge worden, is mede een gevolg van telkens weer optredende vermindering van de reële geldswaarde en de wij zigingen in de belastingheffing. Op grond van deze overwegingen en ook, omdat de administratieve bezwaren, verbonden aan het maken van een uitzondering, zwaar tellen, spreekt het advies van de S.E.R. uit, dat de ouder domsverzekering zich ook over deze categorie van inkomenstrekkers dient uit te strekken. Enkele leden van de S. E. R. hebben bij een en ander aangetekend, dat het onjuist zou zijn uit te gaan van de prae- misse, dat de overheid het recht en de mogelijkheid zou bezitten om de per soonlijke risico's van de betrokkenen over te nemen. Hiermee zou men in strijd komen met het beginsel van de primaire zelfverantwoordelijkheid van de burger voor zijn economisch be staan. Niettemin aanvaardt men ook in deze kring, dat er geen groepen zullen zijn, die vrijstelling van de ver- zekeringsplicht krijgen, o.m. omdat dit zou betekenen het zich kunnen ont trekken aan het solidariteitselement, dat in een stelsel van sociale verzeke ring aanwezig is. Advertentie w (Van onze Haagse redacteur) Een verplichte ouderdomsverzeke ring voor loontrekkenden zou aan vaardbaar zijn. Een dergelijke alge mene voorziening zou dan echter een minimum-karakter dienen te dragen, waarbij voor de ondernemingen en bedrijfstakken ruimte blijft voor aan vullende voorzieningen. Men vraagt zich echter wel af of hierbij niet een loongrens bijvoorbeeld van f 6000 getrokken moet worden. Dat er behoefte zou bestaan aan een wette lijke voorziening voor loontrekken den boven deze loongrens, is name lijk niet gebleken. Geheel anders dan voor de loon trekkenden liggen de verhoudingen voor de niet-loontrekkenden. Ont kend wordt niet, dat vele zelfstandi gen behoefte hebben aan een ouder domsvoorziening, maar hun zelfstan digheid, hun vrijheid om te beslissen op welke wijze zij in deze behoefte willen voorzien, moet geëerbiedigd worden. Een algemeen verplichte volksverzekering moet derhalve wor den afgewezen. Dit is de grondgedachte, waarop de Minderheidsnota is gebaseerd, welke de Tilburgse hoogleraren Van der Grin ten, Smeets en Van der Ven hebben overgelegd bij het rapport van de Sociaal-Economische Raad over de wet telijke ouderdomsvoorziening. De drie professoren stellen, dat de overheid het treffen van voorzieningen voor de oude dag bij de zelfstandigen zou kunnen stimuleren door tegemoet komingen in de inkomstenbelasting. Hiermee zou men inmiddels hen, die vrij zijn van inkomstenbelasting, niet kunnen helpen. Bij die zelfstandigen, die niet in staat zijn zelf voor een oudersdomsvoorziening te zorgen, zou men een regeling kunnen treffen in de trant van de bestaande Noodwet- Ouderdomsvoorziening. Weliswaar zou den de zelfstandigen, die verzuimd hebben de nodige maatregelen te ne men, hiervan mee kunnen profiteren, maar dit bezwaar is overkomelijk. De Minderheidsnota wil niet de batteren over de vraag of de door de S. E. R. voorgestelde „verzeke ring" nog wel een verzekering in de eigenlijke zin van het woord mag he ten, noch over de vraag of er in feite niet meer sprake is van een „belas- tb dan van een premie. Maar wel wordt opgemerkt, dat er een nieuwe gedwongen „afdracht" wordt inge voerd in een tijd, waarin telkens en telkens wordt herhaald, dat in ons land de grens van de belasting is bereikt, zo niet overschreden. Critische opmerkingen worden ge maakt over de economische repercus sies van een algemene ouderdomsver zekering en de vrees wordt geuit, dat over een aantal jaren de rompslomp van de premieheffing bij de Belasting dienst zoveel moeilijkheden en onder de bevolking zoveel weerstanden zal oproepen, dat men ofwel in plaats van de premieheffing belastingverhoging zal bepleiten, ofwel afschaffing van de premieheffing. De ondertekenaars van de Minderheidsnota zijn beducht, dat als men op de weg. die door de meer derheid van de S. E. R. is voorgesteld, nog verder voortgaat, dit zal leiden tot een staatscollectivistisch systeem van voorzieningen in allerhande behoeften. (Van onze correspondent) Zoals gemeld hebben de vrijwilligers bij de reserve-marechaussee in de pro vincies Groningen, Friesland en Drente gedreigd met collectieve ontslagneming wanneer 10 April, als zij ander maal bijeenkomen, voor hen geen dui-1 Marechaussee. delijk omschreven taak is vastgesteld. Naar wij nader vernemen, staat de noordelijke leiding van het instituut Steun Wettig Gezag, waartoe de re serve-marechaussee behoort, beknot. Van hogerhand is naar aanlei ding daarvan er waren inmiddels al verschillende protesten verzonden medegedeeld, dat aan de Reserve Grensbewaking een andere taak zou worden opgedragen, ten teken waar van onder meer de naam van het on derdeel werd veranderd in Reserve- In hoeverre de politiek uit de Twee' de Kamer inderdaad van invloed is ge weest op een nieuwe taakomschrijving van het reserve-onderdeel, onttrekt zich geheel aan onze beoordeling. Wel is bekend I geworden, dat de gecritiseerde oefening, achter de ontevreden vrijwilligers. die de 'volle instemming had van de In de eerste tijd van haar bestaan toenmalige commandant van het Wapen heeft de reserve-marechaussee, toen i der Kon. Marechaussee generaal Tans. Reserve-Grensbewaking geheten, gere-1 door de huidige commandant brigade- geld op grote schaal geoefend aan de generaal W. Kist, als „volkomen over hand van een vrij uitgebreide taak, die j bodig en zinloos is gekenschetst. Intus- dit onderdeel bij een mogelijke oorlog zou I sen is de sinds vorig jaar sluimerende hebben te vervullen. Doch in de afge- ontevredenheid bij de vrijwilligers to- lopen twee jaar is dit oefenprogramma geleidelijk ingekrompen en de oefe ningen, die de vrijwilligers thans heb ben te verrichten voornamelijk be wakingsdiensten en veel sport ach ten zij weinig in overeenstemming met de taak, waarvoor zij zich destijds hebben gemeld. Men meent dit te moeten wijten aan critiek, die in de Tweede Kamer is ge uit op een oefening, die de Reserve Grensbewaking in 1952 in de omgeving van Hoogeveen heeft gehouden. Vanaf dit moment, zo menen -'e vrijwilligers, is het oefenprogramma steeds verder een hoogtepunt gekomen, toen de afde lingscommandant J. M. v. d. Zee, korte lings werd overgeplaatst. Het was be kend dat deze commandant alles in het werk heeft gesteld om tot een taak- vaststelling te komen. Zijn overplaat sing wordt dan ook algemeen beschouwd als een poging van hogerhand om de oppositie het zwijgen op te leggen. Deze afdelingscommandant heeft intussen op zijn verzoek ziekteverlof gekregen en schijnt voornemens te zijn ontslag te vragen uit de dienst der Marechaussee. Voorts heeft het ontstemming gewekt, dat de nieuwe afdelingscommandant in zage heeft verlangd van de kopij voor het contactblaadje, dat onder de vrij willigers in het Noorden wordt ver spreid en door henzelf wordt bekostigd. Advertentie verjaag dat lome griepgevoel met: ...■ti Z W/ TSAL preparaat.' (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is de Nederlandse regering voornemens ter behartiging van de belangen van de Indische Ne derlanders in Indonesië een speciale functionaris te benoemen bij het Hoge Commissariaat in Djakarta. Dit besluit is een uitvloeisel van de in de Tweede Kamer aanvaarde motie- De Graaf. Voor bedoelde functie zou, volgens onze informaties, ernstig in aanmerking komen drs. J. A. F. A. Bcuricius, hoofd van de afd. maatschappelijk opbouw werk bij het departement van Maat schappelijk Werk, voorheen werkzaam bij het departement van Sociale Zaken. Drs. Bouricius is ook in Indonesië ge weest. De beslissing over deze benoeming is nog niet gevallen. De functionaris in kwestie, die vermoedelijk benoemd wordt als raadadviseur, krijgt de moei lijke taak van de coördinatie van het werk der diverse instanties, die zich met de problematiek van de Indische Nederlanders bezighouden. De supervi sie op deze coördinatie zal berusten bij het ministerie van Maatschappelijk Werk. Vanmorgen half zeven is de stoom- treiler „Herman IJm. 2" op de Noord zee ongeveer honderd mijl uit IJ- muiden in aanvaring gekomen met een Deense kotter, de E. 495. Deze kotter is een half uur later gezon ken, doch de „Herman" heeft eerst nog de drie opvarenden aan boord kunnen nemen. De „Herman IJm. 2" was gisteravond om vijf uur uit IJmuiden vertrokken. Om drie uur vannacht werd het mistig, waarop de „Herman" zijn vaart min derde. De aangevaren Deense kotter lag in de dikke mist voor anker en is ver moedelijk midscheeps geraakt. Het was rustig weer zodat de „Herman" gemak kelijk langszij van de Deense kotter kon komen en de drie opvarenden kon laten overstappen, 'n Half uur later ver dween het Deense scheepje in de gol ven. Op verzoek van de Denen zijn zij la ter overgezet op de Deense kotter E 87, die hen naar Esbjerg zal brengen. De „Herman IJM 2" heeft geen schade op gelopen en heeft zijn reis naar de vis gronden voortgezet. De vroege kassla zal dit jaar twee weken later dan normaal aan de markt komen en dan nog in minder grote hoeveelheden. Dit is het gevolg van de laat ingevallen vorstperiode, waarin de sla het zwaar te verduren heeft gehad. Pogingen met extra stoken de vorst uit de kassen te houden zijn slechts ten dele geslaagd. In de min der sterk verwarmde kassen is de jonge aanplant vrijwel geheel verloren ge gaan. Paard In Betsjoeanenland in Zuid-Afrika liep een paard in de buurt van Se- rowe te grazen, toen het onverhoeds door twee leeuwen werd aangeval len. Dat leek laf van die leeuwen, maar het paard bleek een ros, want met één trap tegen de kop hielp het één van zijn ko ninklijke belagers naar de woestijn van het hier namaals voor leeuwen en de ander schudde het van zich af mét zoveel geweld, dat de koning der dieren overhaast de vlucht nam. Overvloed van verdachten Te Oerawa in Japan werd dezer dagen in een kleermakersatelier een in- nomische crisis mocht ko- benzinestation de lade braak gepleegd. Vermist men", verontschuldigde hij met 222 dollar lichtte, ried werden twee herencostu- zich voor de rechter. De de eigenaar aan het geld mes, een camera ter waar- rechter, een Republikein, goed te tellen. „Je mag de van 600 gulden en een [jet hem, toen het bleek, het aftrekken voor de in- bedrag van ongeveer 200 dat p0peye werkelijk mid- komstenbelasting", zei hij. gulden m contanten. De delen van bestaan had, in Zelf zal hij het wel niet politie staat voor een vrede gaan, zij het ook als inkomen opgeven, den- moeilijke puzzle wegens met de vermaning, dat hij ken we zo. de overvloed van ver- maar never moest blijven dachten. De kleermakers- werken. „Bovendien", werkplaats maakt n.l. deel voegde de magistraat er aan toe, „heeft iemand, die toevallig op het ogen blik president is, kort ge leden gezegd, dat al dat geklets over een komende crisis onzin is." uit van de gevangenis. Oefening Voor ruimtereizigers In Baltimore werd een 43-jarige zeeman wegens bedelarij opgepakt. „Ik wilde me alleen maar een beetje oefenen voor het geval er een nieuwe eco- Belastingconsulent Een man, die te Texar- Een firma te Lancaster in Pennsylvania heeft een klok geconstrueerd, die de tijd, de maand en het jaar aanwijst niet alleen voor deze aarde, maar ook voor de planeet Mars. Als er nu op Mars maar geen wezens wonen met Enorme bruin-zwarte rookwolken ste gen Maandag op uit een enorm wa renhuis van tien etages te New York en hulden de gehele wijk „Buffalo" in een vuile damp. Het gebouw brandde geheel uit, hoewel een leger brand weerlieden was uitgerukt met het al lermodernst materiaal. De vlammen sloegen over de straat heen en bescha digden ook een kleiner gebouw, dat aan de overzijde gelegen is. kana in Texas op een een andere jaartelling! Een bende, bestaande uit ongeveer twin tig man, van wie een aantal in uniformen met militaire helmen op en zwaar bewa pend, heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag drie huizen in de nieuwe bui tenwijk van Bogor (Buitenzorg) gerampokt. De bende roofde voor een kleine 15.000 ru- piahs en vermoordde een Indonesische za kenman. De bende trapte de deuren van de drie huizen in, mishandelde twee Chi nezen en dwongen hen tot afgifte van kle ren, sieraden en geld, tot een waarde van ongeveer 14.000 rupiah. De Chinezen boden geen weerstand, doch een Indonesi sche bewoner van het derde huis dat aan gevallen werd, schijnt dit wel te hebben gedaan. Hij werd met een stengun neerge schoten. Toen de politie, die inmiddels door de buren was gewaarschuwd, met twee man in een motorzijspan naderde, nam de bende de wijk. In de Concordiastraat te Groningen heeft het tweejarig meisje Harmiena van de familie Van D. in een onbe waakt ogenblik kans gezien een deur tje van een bureau open te maken. Het kind graaide in vaders scheergerei en stak een scheermesje in de mond. Toen dit ontdekt werd had het meisje al een deel doorgeslikt. Het slachtoffer tje werd door de G. G. D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, al waar het deel van het scheermesje uit de slokdarm verwijderd kon worden. De toestand van het kind is vry goed. Op de Statische Dag 1954, die, zoals we gisteren uitvoerig gemeld hebben, door de directeur-generaal van de Sta tistiek, dr. Ph. J. Idenburg, met een rede geopend werd, is o.m. nog het woord gevoerd door prof. dr. D. van Dantzig, hoogleraar aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam, wiens voor dracht gewijd was aan de verantwoor delijkheden van de statisticus. De wis kundige statisticus moet volgens spr. trachten een evenwicht te vinden tus sen zijn wetenschappelijke en zijn maatschappelijke verantwoordelijk heid. In het eerste geval hoopt hij alleen uitspraken te doen waarover voldoen de zekerheid bestaat, maar dit kan er toe leiden, dat men in het geheel niet tot resultaten komt, daar onzekerheid omtrent de toekomst nooit geheel is uit te sluiten. De noodzaak in betrek kelijk korte tijd tot een bepaalde con clusie te komen kan anderzijds tot on voldoend doordachte uitspraken lei den. Vooral bij problemen, die op de voorkoming van stormrampen betrek king hebben is dit dilemma zeer ern stig. Hier toch dienen zijn onderzoe kingen tot het treffen van regerings beslissingen welke menselijke en eco nomische verantwoordelijkheden van slechts zelden voorkomende grootte inhouden, terwijl hem slechts gegevens over de laatste 60 a 100 jaren ter be- Hedenmorgen zijn door de dikke mist drie auto's op elkaar gereden, waarbij er twee zeer zwaar en één minder zwaar beschadigd werd. Over de Hilversumse weg uit de richting Hilversum kwam een NBM-bus gere den. Bij het kruispunt stopte de chauf feur en begaf zich op de berm te voet naar het kruispunt om te zien of er verkeer was. Uit de mist doemde een file auto's op, komend uit de richting Amsterdam. De voorste wagen, be stuurd door S. uit Heemstede, stopte omdat, zo verklaarde hij later, de bus chauffeur midden op de weg een stop teken gaf. De tweede wagen, bestuurd door de Fransman L., uit Parijs, reed op de eerste in. De derde wagen, be stuurd door O. uit Amsterdam, vloog op de Franse auto. Het chassis van de Pa- rijse auto werd volledig in elkaar ge drukt. Ook de Amsterdamse auto moest weggesleept worden omdat o.a. zijn ra diator volkomen verbrijzeld was. De auto uit Heemstede, hoewel ernstig van achteren beschadigd, kon op eigen kracht verder gaan. Mej. F. la Heij te Delft kreeg door de post een prentbriefkaart bezorgd met de hartelijkste gelukwensen voor haar verjaardag. Maar.... deze felici tatie kwam bijna 33 jaren te laat. Het poststempel uit Den Haag droeg de datum 20.5-21; dat van aankomst 9.3-54. De afzendster was een vriendin van mej. La Heij, n.l. mej. Krijger uit Den Haag, dochter van het inmiddels over leden lid van de Tweede Kamer voor de C. H. U, de heer Krijger. schikking staan, waarop hij voorspel lingen moet baseren over doeltreffen de bescherming van het land geduren de vele honderden jaren. Dr. Chr. L. Rümke, arts te Gronin gen, behandelde vervolgens het onder werp quantificering in medisch onder zoek. In de geneeskunde, zo zei spr., kan van de statistiek gebruik gemaakt worden bij de vergelijking van de doeltreffendheid van verschillende be handelingsmethoden. Vroeger ging men, om tot een uitspraak te komen over de uitkomst van deze vergelij king. meestal intuïtief te werk. De sta tistiek maakt het thans mogelijk de re sultaten van de behandeling te quan- tificeren, mede daardoor wordt de exactheid van de uitspraken verhoogd. Daarom kan van de macht van de sta tistiek op dit gebied gesproken wor den. De onmacht van de statistiek komt o.a. daarin tot uiting, dat een uit spraak ten slotte gaat over de behan deling van de ziekte, de aandoening dus, en niet over de zieke, de patiënt, terwijl toch ook het laatste de medicus sterk interesseert. In de ouderdom van 77 jaar is Woens dag te Den Haag plotseling overleden prof. dr. W. Martin, oud-directeur van het Mauritshuis en van het rijksmuseum Mesdag. De begrafenis is vastgesteld op Maandag 15 Maart a.s. om half twaalf op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. Talrijk zijn zijn publicaties op kunst gebied. Van zijn werken noemen wij „Oude schilderkunst in Nederland" (met E. W. Moes, 1911-'14), „Albert Neuhuys" (1915), „Johannes Bosboom" (met G. H. Marius, 1917), „Thérèse van Duyl-Schwartze" (1922), „De Holland- sche schilderkunst in de zeventiende eeuw" (1935-'36), „Herleefde Schoon heid" (1945) en „Van Nachtwacht tot feeststoet" (1947). Tijdens het spelen op een grasveld na bij een beek is een jongetje van twee jaar uit het gezin Te W. te Hengelo (O) te water geraakt. Het ventje dreef een honderdtal meters stroomafwaarts voordat het op het droge kon worden gebracht. Kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. Na zijn bezoek aan de Noord-Franse en de Belgische Provincie, zal de alge meen overste van de Salesiaanse Socië teit, Don Renato Ziggiotti, 23 Maart uit Hechtel te Lauradorp aankomen. Zijn verblijf in Nederland is verder gere geld als volgt: 24 Maart Rijswijk, Den Haag 26 Maart Leusden Amersfoort; 28 Maart Ugchelen Assel, bij Apeldoorn; 30 Maart Twello, Aan Salesiaanse mede werkers, zal gelegenheid geboden wor den de zesde opvolger van Don Bosco te ontmoeten. De 31ste vertrekt hij met het vliegtuig naar Londen, waar hij zijn vastentocht zal eindigen met een bezoek aan de Salesiaanse huizen van Enge land, Ierland en Schotland. Op 9 Maart is te Rome de congregatio praeparatoria gehouden om te discussiëren over twee wonderen toegeschreven aan de voor spraak van de Zalige Dominicus Savio.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3